Proiect PMB pentru centrul Bucurestiului: Strazi cu sens unic si benzi pentru transportul in comun

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:18 Actualitate | Esenţial


Primaria Municipiului Bucuresti vrea sa realizeze un proiect de strazi cu sens unic si benzi dedicate transportului in comun in centrul Capitalei. Primele strazi, Calea Mosilor si Soseaua Colentina, urmeaza sa fie finalizate in luna mai.

"Am aprobat deja un proiect, care va defini benzile pentru transport public, statiile de taxi, punctele intermodale si strazile cu sens unic, pentru inelul central al Capitalei. Proiectul are un termen de implementare de un an, dar avem si termene intermediare, astfel ca intr-o luna vom finaliza Calea Mosilor si Soseaua Colentina", a declarat, miercuri, intr-o conferinta de presa, seful Directiei de transport din Primaria Generala a Capitalei, Ion Dediu, citat de Mediafax.


Citeste mai multe despre   
















2379 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    Remember Autostrada Suspendata? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:41)

    Ovidiu [anonim]

    Promisiunile lui Oprescu: Autostrada suspendata, "taxa de solidaritate" pusa bogatilor pentru construirea de cantine sociale, infiintarea "Politiei animalelor" si ridicarea a 2.500 de locuinte pentru tineri
    de Ionut Baias HotNews.ro
    Joi, 5 iunie 2008, 23:16

    Invitat in emisiunea "Nasul" (B 1TV), Sorin Oprescu a declarat ca, in situatia in care va fi ales primar, se gandeste sa impuna o taxa "de solidaritate" de 10 euro pentru cei bogati banii urmand s afie folositi pentru realizarea de cantine sociale pentru saraci. Cantinele ara urma sa fie facute pe langa Biserici, Primaria supraveghand intreaga activitate si contribuind financiar.

    Candidatul independent la primaria Capitalei a vorbit si despre autostrada suspendata spunand ca aceasta nu este o inventie si nu este singulara in lume. Oprescu a adus in sprijinul spuselor sale mai multe fotografii cu autostrazi similare din Cehia si Hong Kong si SUA. Oprescu mai spune ca autostrada gandita de el a fost proiectat in totalitate in timpul regimului comunist si proiectul trebuie doar actualizat.

    Sorin Oprescu spune ca are solutii si la "cainii vagabonzi" si la "locuintele pentru tineri". Pentru a curata strazile Bucurestiului de cainii vagabonzi, Oprescu spune ca vrea sa infiinteze "Politia animalelor" care sa se ocupe in mod corespunzator de animale si sa construiasca cate adaposturi sunt necesare pentru animalele abandonate.

    "Dragi bucuresteni, iesiti la vot, dati-mi o zi din viata dumneavoastra si eu va voi da patru ani din viata mea", a fost juramantul facut de Oprescu in finalul emisiunii.

    http://revistapresei.hotnews.ro/stiri-radio_tv-3188441-video-promisiunile-lui-oprescu-autostrada-suspendata-taxa-solidaritate-pusa-bogatilor-pentru-construirea-cantine-sociale-infiintarea-politiei-animalelor-ridicarea-2-500-locuinte-pentru-tineri.htm

    Si bucurestenii l-au crezut, s-au dus la vot si l-au votat.....
    • -3 (7 voturi)    
      Autostrada (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:16)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Eu zic sa mai astepti putin, nu de alta dar am auzit ca anul asta da drumul la lucrari. Daca face asta o sa devii penibil.
      Cel mai sanatos e sa tragi linie la finalul mandatului.
      A nu se intelege ca-i iau apararea dar lasa omul sa vedem ce face si dupa aia il judecam. Pe Basescu l-ati reales chiar daca nu a facut nimic asa ca ... ciocu mic.
    • 0 (0 voturi)    
      Taranului De Bucuresti (Miercuri, 14 aprilie 2010, 21:55)

      Le Paisan de Bucarest [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Transportul in comun in conditiile sufocante de trafic si a crizei actuale este mai mult decat bine venita.Ma bucur ca sunt oameni care mai si gandesc in Bucuresti.
    • 0 (0 voturi)    
      E na (Joi, 15 aprilie 2010, 11:05)

      Zaharia [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Prietene, tot ce a promis Sorin Oprescu - se face. Eu iti inteleg indignarea, dar crede-ma, in postura de fata, singur impotriva tuturor, Sorin Oprescu a dovedit ca este un primar de enspe mii de ori mai bine pregatit decat Videanu. Este singurul care lucreaza, singurul care face ceva in Bucurestiul asta!
  • +1 (1 vot)    
    sper ca benzile pt transport public... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:40)

    marius [anonim]

    nu sunt acele culoare trasate cu jaloane galbene. cele de pe Mosilor, la ceva mai mult de o luna dupa ce au fost puse aproape au disparut.
    • +1 (1 vot)    
      dap (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:12)

      dodo [anonim] i-a raspuns lui marius

      Cred ca despre alea vorbeste, cele care delimiteaza sinele de tramvai...sunt ca si disparute si absolut inutile. Oricum astept cu interes urmatoarea greva "spontana" a celor de la RATB. :)))
  • +1 (1 vot)    
    chelului - tichie de margaritar (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:40)

    LupuMoralist [anonim]

    hahaha, nu pot sa cred ca vor sa faca tocmai pe calea mosilor. pai sa va spun ce s-a intamplat cu separatoarele ce tocmai au fost inaugurate: sunt distruse sistematic de masini, parca nici nu ar fi montate. trec peste ele intr-o veselie. n-am vazut niciun politist sa stea pe acolo sa ii opreasca. iar cea mai tare faza e la intersectia cu eminescu, unde sunt culcati la pamant 3 stalpi mari de metal montati pe o trecere de pietoni. probabil un bizon care trecea cu masina peste separatoare nu le-a mai putut evita. va tin la curent...
    • -1 (3 voturi)    
      pentru ca e foarte aglomerata (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:53)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui LupuMoralist

      De aceea nu acolo ar trebui sa faca asa ceva. Acolo tramvaiul ar trebui sa fie suficient, oricum ia automat doua benzi...
      • 0 (0 voturi)    
        Caz in care (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:27)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui dj

        Autobuzul ar trebui sa circule tot pe linia de tramvai si sa opreasca in statiile de tramvai. Si uite asa merge si repede si nu se mai consuma o banda...
        • -3 (3 voturi)    
          Sau mai bine autobuze cu aripi (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:04)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Mihai

          Sa nu-ti consume tie nici o banda cand te plimbi in rabla luat la mana a 12-a din Jermania sa-i iei shaorma la pitipoanca .
          • +1 (1 vot)    
            Nostradamus, tu esti? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 23:49)

            Mihai [anonim] i-a raspuns lui Anonim

            De unde stii mai draghe ce masina mi-am luat eu si de unde-mi iau shaorma? Nu stii nimic, asta e problema. Se poate face tramvai suspendat, daca tot vrei sa pari informat, numai ca nu cred sa vedem asa ceva in Romania prea curand. Exista asa ceva in Viena (e considerata linie de metrou, dar are sectiuni subterane si sectiuni suspendate).
  • +2 (4 voturi)    
    revolutie...ca nu se mai poate (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:58)

    balelbaseldoctorul [anonim]

    puneti doctori la administratie, si pe cei din administratie doctori ca sa intelegeti penibilul acestei tari. ceausescu a fost mic copil cu ce fac astia acum. iesiti in strada ba, ldar jumulitii de data asta.
    • 0 (0 voturi)    
      Bucuresteanu e ca Oaia (Miercuri, 14 aprilie 2010, 22:01)

      Le Mouton [anonim] i-a raspuns lui balelbaseldoctorul

      Va infigeti ca berbecii in stalpii de la semafor si oile behaie de placere.Sa vedeti ce bine e cand va vor lovii caii cu copitele .Vandalilor! Avea dreptate Basescu cand spunea ca scoala romaneasca scoate mai someri semidocti dar cu acces la internet.
  • +1 (1 vot)    
    don` primar (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:55)

    Tom Macaragiu [anonim]

    Va rog eu sa va uitati si pe proiectul de reabilitare a strazii mele. E vorba de strada POPA TATU pentru care in Noiembrie 2008 s-au aprobat in consiliu fondurile necesare... Apoi au venit niste flacai cu o roaba si doua lopeti, au scarpinat asfaltul si au plecat.
    Acum, dupa asa o iarna grea a inceput sa imi ranjeasca piatra cubica de sub asfalt. Poate va interesati dumneavoastra si vedeti ce draq s-a intamplat cu banii si daca ii gasiti trimite-ti va rog baietii aia cu lopetile sa puna asfaltul la loc.
    merci anticipat!
    • 0 (0 voturi)    
      Lol, aia furau asfaltul ba :) (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:05)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

      Il duceau la asfalt vechi, tu chiar ai crezut ca vor sa-l schimbe?
  • 0 (0 voturi)    
    Cainii latra caravana trece (Joi, 15 aprilie 2010, 1:47)

    Om [anonim]

    Ne agitam ca pestele pe uscat... atat timp cat nimeni n-a platit pentru hotia lui - guvern, administratie, politie - cu viata, pai sa stam linistit ca nimic bun nu se va intampla in aceasta tara parasita parca de Dumnezeu :(
  • 0 (0 voturi)    
    Misto (Joi, 15 aprilie 2010, 10:41)

    Daniel [anonim]

    Este un proiect foarte tare, in stil european. Prin aceasta initiativa, doctorul le va inchide gura tuturor celor care l-au contestat. Tuturor celor care, mai mult sau mai putin voit, au adus injurii la adresa sa.
  • 0 (0 voturi)    
    ce sa spun (Joi, 15 aprilie 2010, 12:56)

    mememe [anonim]

    Alti bani aruncati aiurea. Nu sunt impotriva transportului in comun, dar dezvoltarea acestuia ar trebui sa se faca conform cu cifrele exacte.Numar de autoturisme bucuresti = 1.5 milioane , numar populatie 2.3 milioane , si daca mai adaugam si caracterul infect al bucuresteanului, este evident ca nu v-a renunta la masina personala si confortul pe care aceasta il ofera pentru a merge cu autobuzul sau tramvaiul, care chiar nu-si mai au rostul in secolul 21. Consider ca cea mai buna varianta ar fi dezvoltarea retelei de metrou.
    • 0 (0 voturi)    
      Ati uitat de Greva Ratb (Joi, 15 aprilie 2010, 16:16)

      Cineva [anonim] i-a raspuns lui mememe

      Numai in momentul in care a lipsit cu desavarsire transportul in comun ,mai putin metroul s-a observat cat de important este.De aceea este bine sa i se acorde o importanta marita.Este una din metodele de a descongestiona metropolele.Nu putem renunta in totalitate trasportului de suprafata in detrimentul celui subteran.Este o aberatie.
    • 0 (0 voturi)    
      E bine! (Vineri, 16 aprilie 2010, 9:05)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui mememe

      Nu sunt bani aruncati aiurea, sunt bani investiti in ceva serios. Strazile cu sens unic ar mai elibera din sufocarea asta permanenta a traficului. Per ansamblu, Oprescu gandeste foarte bine, logic si normal. Un mare avantaj al strazilor cu sens unic este ca pastreaza si locuri de parcare...
  • 0 (0 voturi)    
    Ati uitat de Greva Ratb (Joi, 15 aprilie 2010, 16:18)

    Cineva [anonim]

    Numai in momentul in care a lipsit cu desavarsire transportul in comun ,mai putin metroul s-a observat cat de important este.De aceea este bine sa i se acorde o importanta marita.Este una din metodele de a descongestiona metropolele.Nu putem renunta in totalitate trasportului de suprafata in detrimentul celui subteran.Este o aberatie.