Greva generala in administratia publica, din 5 mai

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:25 Actualitate | Esenţial


Reprezentantii Federatiei Nationale a Sindicatelor din Administratie vor picheta sediul Guvernului pe data de 30 aprilie si ameninta cu declansarea grevei generale, incepand din 5 mai, pentru o perioada ce urmeaza a fi stabilita la sfarsitul lunii aprilie, anunta Mediafax. Principala nemultumire a sindicalistilor este legata, spun ei, de diminuarea veniturilor. 
  • "Biroul Executiv al FNSA, intrunit astazi (miercuri - n.r.) la Timisoara, a hotarat reluarea actiunilor de protest. Astfel, in 30 aprilie, va fi o pichetare a Guvernului, cu un numar de 500 pana la 1.000 de persoane. In 5 mai greva generala, iar in 29 aprilie, in preziua pichetarii, va avea loc sedinta Biroului Federal, cand vom hotari pe cat timp va fi aceasta greva generala", spune presedintele Federatiei Nationale a Sindicatelor din Administratie, Valer Suciu.
  • "La ora actuala, Guvernul, prin Curtea de Conturi, Ministerul Finantelor, Ministerul Muncii, incearca si a reusit sa diminueze drastic veniturile angajatilor din administratia publica locala neluand in seama contractele colective de munca, hotararile judecatoresti definitive si executorii legate de aceste contracte, hotararile consiliilor locale si ale celor judetene. Practic nu se mai respecta legea in tara asta", sustine liderul sindical.


Citeste mai multe despre   


















1981 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    nesimitire (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:10)

    mimi [anonim]

    multi & incompetenti. in sectorul privat nu ati rezista nici macar o luna. iar de bunul simt al functionarilor nu mai vorbim...
    • 0 (2 voturi)    
      asa e n-am rezista... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:23)

      proto [anonim] i-a raspuns lui mimi

      N-am rezista decat o luna si dupa aia am incepe sa facem ca voi, adica sa lucram la negru, sa nu taiem chitanta ca sa nu platim impozite, pe scurt sa furam. De banii economisiti astfel, am incepe sa ne luam si noi dulapuri d-alea 4x4, ne-am muta la vila P+1, ne-am da copii la gradinite si scoli particulare si ne-am lua haine de la Zara. De asemenea, ne-am face concediile in strainatate.
      • +1 (1 vot)    
        cineva tot va trebui sa se faca ca lucreaza (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:04)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui proto

        caci altfel evazionistii nu ar avea complicii de care au nevoie in administratie. Sa vezi atunci tragedie cand nu ai cui sa dai spaga si va trebui sa incepi sa platesti impozite. Si poate se va vedea ca se poate mai bine fara o armata de trantori care cauta numai spaga si au un dispret total fata de cetateanul cinstit ("fraierul").
      • -1 (3 voturi)    
        1100 de ron dupa 22 de ani de munca, e normal? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:46)

        flori [anonim] i-a raspuns lui proto

        Vreti administratie de tara civilizata dar cu angajati care traiesc in mizerie. Asta vreti.
        • +1 (1 vot)    
          Veniturile vin DUPA ce se face performanta (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:06)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui flori

          Nu anii de munca reprezinta importanta si calitatea muncii. In administratia publica daca ar fi dupa performanta si respect al cetateanului 1100 RON sunt foarte multi bani comparand cu un muncitor care chiar trage pentru banii luati. In rest barfa, spaga cand mai pica si program maxim 6 ore 5 zile. Nu-i rau. Mai aveti locuri libere ?
          • 0 (2 voturi)    
            performanta cu cine? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:15)

            savarsin [anonim] i-a raspuns lui bogdan

            Tu daca ai fi sef de promotie la ASE te-ai angaja pe salariile care sunt acum in administratie?
            Sau ai prefera sa te angajezi la o multinationala?
            Vrei performanta, trebuie salarii mai bune ca sa vina si oameni pregatiti.
            • 0 (0 voturi)    
              Studiile bugetarilor. (Joi, 15 aprilie 2010, 11:50)

              mircea [anonim] i-a raspuns lui savarsin

              80% dintre bugetari au numai liceul.Din cei cu studii superioare,jumatate au facultati de treanca-fleanca(f.f.,spiru haret,ID),dai banu si ei diploma.Asa ca sa nu ne miram de coruptia din administratia publica locala,cand acolo lucreaza numai "descurcareti".
        • +2 (2 voturi)    
          Nu santajati cetateanul. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:04)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui flori

          Tu cate clase ai?Salariile sunt unele mici si pentru-ca sunteti exagerat de mult.Ce treaba are vechimea cu salariul?Salariul trebuie dat pe studii si competente.
        • 0 (2 voturi)    
          gandire.. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:06)

          mdaa [anonim] i-a raspuns lui flori

          si toti bugetarii merg pe principiul, daca nu primesc cati bani vreau, n-are rost sa muncesc pt 1100ron, mai bine stau si fumez tigara dupa tigara si in pauze bag o cafea... nu=i asa? ca aia 1100 de bine de rau, tot vin mok... ce performanta..rezultate.., facem o greva mica si poate mai primim ceva... ca e la moda
      • +2 (2 voturi)    
        Ei poftim! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:52)

        OZ [anonim] i-a raspuns lui proto

        Bugetare, sper ca mesajul asta a fost postat pe cand erai in concediu, nu de la computerul de la munca in timpul programului, in caz contrar mars la munca si raspunde-i contribuabilului ala care te plateste si pe care TREBUIE sa-l servesti!
        • -2 (2 voturi)    
          pe cine platiti voi? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:12)

          barta [anonim] i-a raspuns lui OZ

          mars la un curs de bun simt si angajeaza-te si tu la buget ca sa vina si la tine 1o nesimtiti ca tine , care nu produce nimic si care are o cultura si un vocabular care lasa de dorit si mai discutam; si in legatura cu " noi va platim" poate imi spui din ce ne platesti tu ca sant ffff curioas? din firma ta care nu produce nimic si este suspendata? impozitele nu noi bugetarii le-am inventat,deci tu nu faci decat sa-ti platesti obligatiile;nu cred ca tu prestezi ceva gratis;
          • +3 (3 voturi)    
            Ma...tu nu intelegi o chestie. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 20:53)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui barta

            Voi astia existati ca sa ne serviti pe noi. Intelegi sau nu?
            Cat despre cultura si vocabular...ia mai citeste-ti o data postarea...vezi ceva gresit? Daca nu...tin sa te anunt ca ai facut scoala aia degeaba !
      • -1 (1 vot)    
        hai in sectorul privat (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:01)

        eu [anonim] i-a raspuns lui proto

        ce mai astepti, pleaca de la stat si vino la privat dar ai grija ca iti treb permis d conducere neaparat, patronu iti da din prima zi 4x4, si vezi ca treb sa te muti in vila pe care ti-o pune la dispozitie langa servici ca sa nu vi obosit... si leafa.. nu-ti fa griji de impozite ca te plateste in lingouri
      • +2 (2 voturi)    
        Tupeu de pilos ! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:02)

        CezarN [anonim] i-a raspuns lui proto

        Nea pilosu',

        aici discutia se poarta despre ANGAJATII de la stat si de la particular, nu despre patronii lor. CLAR?

        ANGAJATII de la particular si-au pierdut si ei joburile si au veniturile mai mici, nu neaparat patronii lor. Si, cu toate acestea, nu au facut greve. Si-au cautat cuminti de lucru in alta parte sau in strainatate. Au inteles ca de unde nu-i nici Dumnezeu nu cere. Si asta pentru ca ei nu s-au angajat pe pile, ca majoritatea celor de la stat, ci pe baza de minime competente, ceea ce le permite sa-si gaseasca un alt job, fie si mai prost platit.

        Voi, daca nu aveti un tata, o mama, un nas sau un fin pe undeva nu prea va puteti gasi de lucru, asa ca puneti statul sa se imprumute pentru a va plati voua sporul de venit la birou sau cel de lucru cu calculatorul (in secolul XXI :((( ).
  • +4 (8 voturi)    
    PSD si PNL nu stau cu mainile in san. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:31)

    cornel [anonim]

    Ati vazut si ce activ este tovarasul Iliescu. A fost langa pupila lui Crin Antonescu ptr. a se sprijini reciproc la primaria Valcea.
    • +3 (3 voturi)    
      Le-au scris si lozincile (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:46)

      CezarN [anonim] i-a raspuns lui cornel

      Cea de baza este:

      NOI AVEM CAPETE SECI
      SI VREM LEFURI CA LA GRECI!
      • 0 (2 voturi)    
        Eu as propune... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:11)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        ...ca toti grevistii sa fie disponibilizati.
        Si-asa trebuiesc facute aceste disponibilizari...deci de ce sa nu incepem cu nemultumitii?
      • +1 (1 vot)    
        grecii (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:12)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

        au furat mai pe ascuns ca romanii...
        imagineaza-ti acum ce o sa se intample la noi...
    • +2 (4 voturi)    
      lol (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:12)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cornel

      omule
      si mie mi se pare o aberatie greva la administratia publica...
      dar chiar pentru tot e de vina psdul?
      d-asta pdlu nu greseste... pentru ca atunci gand greseste nici nu e nevoie sa vina basescu sa zica "psd e de vina" ca zic asta oamenii inainte.

      nu te supara psdul nu e de vina si pentru incalzirea globala?

      PS: nu simpatizez nici unul dintre aceste 3 partide!
  • +4 (6 voturi)    
    s-au redus veniturile (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:34)

    bedexe [utilizator]

    - ca tb sa faca declaratie de venit
    - ca fac inchisoare pt spaga
    - acum se practica prin consultanta - vezi locic-voicu

    oricum, sistemul e bolnav.. ca oricare alt sistem de-al statului
    • -2 (4 voturi)    
      E vorba despre... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:59)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui bedexe

      ...functionarii publici care avea venituri in jur de 1000 ron/luna (in care sunt incluse sporurile "nesimtite" ale lui Boc) si care s-au trezit cu 500-600 ron/luna. Tu poti trai doar cu atat?
      • +4 (4 voturi)    
        daca sunt competenti (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:11)

        Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui Gigi

        sa isi faca cv-ul si sa mearga la privat pe 5000 euro, ca nu se supara nimeni...

        problema nu e "poti trai cu atat" ci...
        "Le da cineva mai mult pentru ceea ce fac/stiu?"
        • -1 (1 vot)    
          tu in ce lume traiesti (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:57)

          sandraAAA [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

          unde la privat gasesti salarii de 5000 de euro??? Mai coborati frate cu picioarele pe pamant, ca nu suntem o tara de directori!
          Si in Germania 5000 de euro inseama un salariu fff bun!
          Plus, nu toti bugetarii sunt chiar niste tampiti...haideti sa pastram niste proportii (care probabil ar fi cam egale cu cele de la privat).
          Si precizez ca eu lucrez la privat!!!
        • -1 (1 vot)    
          Nu e chiar... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:59)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          ...asa. Viziunea ta este "limitata". Unde sa mearga la privat ? In economia care se dezvolta de bubuie sub conducerea inteligenta a tovarasului Boc? Deja au plecat din tara cateva milioane...

          Ei sunt competenti in conditiile date (adica in conditiile care au fost create prin legi si regulamente) si au instruirea ceruta de post. Probabil ca nu ar face fata in domeniul privat...dar asta nici nu inseamna ca sunt cumva sclavii statului. Nici eu nu as sta pe 1000 Ron salariu (pe 600 nici atat) insa probabil ca ei nu ar fi in stare sa-si gaseasca in alta parte. Sunt persoane cu o anumita varsta, care nu stiu nici limbi straine nici operare PC (cel mult foarte putin). Ce facem...in pensionam?

          Si nu uitati ... nu sunt de vina functionarii publici ci aceia care au creat acest sistem ineficient si au facut angajari aiurea in ultimii 20 de ani. E ca la fotbal....cand echipa pierde nu sunt dati afara toti cei 22 de jucatori ci antrenorul. Acelasi antrenor care a avut bugetul de achizitii, care a facut antrenamentele, strategia de joc etc.
        • -2 (2 voturi)    
          fii convins ca sant mult mai pregatiti (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:46)

          barta [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

          sant mult mai pregatiti decat multi din sectorul privat
          • 0 (2 voturi)    
            cei pregatiti nu se angajeaza la Stat (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:22)

            Nae [anonim] i-a raspuns lui barta

            Din pacate, la ce salarii sunt in administratie (exceptandu-i pe cei numiti politic), oamenii pregatiti se duc spre privat.
            Eu as vrea ca oamenii pregatiti sa se duca la Stat, sa se bata cei mai buni pe un post platit bine.
            Cu oameni destepti si competenti altfel vor sta lucrurile pe viitor in administratia publica.
            Vezi in tarile civilizate, Franta, Spania, unde cei mai buni din scoala ajung functionari la Stat si lucrurile merg bine acolo. Creierele se duc la joburile publice.
            Aceeasi problema e si in invatamant. Vreti performanta de la cei care au acceptat sa stea pe salarii de 7 milioane/luna? Pai aia sunt ultimii care au acceptat joburile alea sau care sunt pe picior de plecare spre privat. Performanta se face cu oameni platiti ca lumea. Alfel nu vine nimeni sa-ti munceasca de dragul muncii la stat.
      • +3 (3 voturi)    
        Pretentii (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:25)

        neaosh [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        Functionarii " are " venituri de 500 - 600 RON pe luna ....
        Pai daca nici macar sa scrii romaneste corect nu stii, cam ce salariu vrei ??

        Pune mana matale, invata si abia dupa aia sa vii cu pretentii ! Si daca imi permiti iti mai dau un sfat: nu-ti convine locul de munca, schimba-l ! Ia incearca la privat, ca acolo poate se dau salarii mai mari. Numai ca la privat se mai da si afara, nu e ca la voi bugetarii....
        • -1 (1 vot)    
          Da... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:52)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui neaosh

          ...scuze...am mancat o litera. Se mai intampla. Nu toti suntem perfecti asa ca tine. Si nu sunt functionar public...sa fie clar.
          • +1 (1 vot)    
            @Gigi (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:36)

            neaosh [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

            Nu sunt perfect si nici n-am de gand sa devin.
            Crede-ma ca si la privat sunt multi angajati care au salarii de 500 - 600 RON / luna. Oare ei cum se descurca ? Daca esti competent si crezi ca meriti mai mult, nu te tine nimeni sa nu pleci.
            Asta este problema bugetarilor: au impresia ca ei merita mai mult dar din pacate dau prea putin acolo unde muncesc.
            • -1 (1 vot)    
              ca cei din privat dau mai mult (Miercuri, 14 aprilie 2010, 17:49)

              barta [anonim] i-a raspuns lui neaosh

              am magazin si am angajat , platesc toate taxele la stat si fetele au primit salarii bune si bonusuri si vreau sa va spun dragii mei ca fetele de la privat mi-au dat un tun de 6900 lei in 2 luni;deci cu ce sant mai buni cei de la privat? putin respect
      • 0 (2 voturi)    
        privat (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:20)

        kk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        Eu îmi pot căuta altceva de lucru dacă nu îmi place. Cei de la privat care câștigă tot atât ce fac? „Pichetează” firma?
      • +2 (2 voturi)    
        e mult 600 (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:01)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        mai ales daca e vorba de analfabeti care 'avea' venituri.. sa faca si ei o facultate de administratie publica si le sare automat salariul inapoi la 1000 ron cat e minimul pentru angajatii cu studii superioare.. poate acolo invata si gramatica pe care n-au prins-o in primele 8 clase.
    • -1 (1 vot)    
      mai (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:13)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui bedexe

      aia de care zici tu sunt 5-10% din cei din administratia publica... restul stau cu salarii sub 10 milioane
      • +2 (2 voturi)    
        restul... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:47)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        deci salariul mediu NET in administratia publica.. ianuarie 2010 a fost 2204 ron. (sursa INSSE)

        sa presupunem ca 90% iau 10 milioane cat zici tu.. ailalti 10% ar trebui sa ia net cam 13000 ron. inclin sa cred ca esti dezinformat.. intr-adevar sunt discrepante mari, dar nu atat de mari.
  • +2 (2 voturi)    
    Greva la particulari? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:44)

    CezarN [anonim]

    Oare pentru cei din mediul privat nu a fost tot criza economica? Oare ei nu si-au pierdut joburile si lor nu li s-au diminuat veniturile? Oare ei nu mor la birou sau acasa muncind pentru firma?

    Cu toate astea, ati vaut vreo greva in mediul privat? NU! De ce? pentru ca aia stiu cum se castiga banul, pentru ca ei inteleg legatura dintre munca si leafa, inteleg ca fara sa vinzi nu incasezi si, deci, nu ai bani de salarii. Ca pentru ei nu se imprumuta statul sa le dea lefurile, etc, samd, scl ...

    M-am dus zilele trecute sa-mi platesc un impozit iar casiera se uita lung la o bancnota de 100 RON. In final am inteles:nu era obisnuita cu calitatile organoleptice ale banilor munciti. :))
    • +3 (3 voturi)    
      am putea face si la privat.. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:03)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      o greva fiscala.. si rezolvam toate problemele bugetarilor.
  • -1 (5 voturi)    
    in timp ce unii functionari mor de foame (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:47)

    ciprian [anonim]

    de gat cu 10-12 milioane de lei pe luna si multe rate de platit

    Ministerul Agriculturii

    SALARII MAI MARI DECÂT ALE MINISTRULUI

    Director adjunct Direcţia pentru Pescuit - 8,978 lei/lună

    Director Direcţia Buget Fonduri UE - 8.978 lei/lună >

    Ministrul Agriculturii - 7,643 lei/lună

    Secretar de stat - 6,691 lei/lună

    Salarii mari şi la direcţiile care se ocupă cu fondurile europene, unde directorii câştigă, în medie, peste 7.000 de lei pe lună.

    Director Direcţia Dezvoltare Rurală - 7,482 lei/lună

    Director Direcţia Generală de Afaceri Europene - 7,268 lei/lună

    Director Afaceri Europene şi Programe Finanţare UE - 7,025 lei/ lună

    Director Agenţia de Plăţi - 6,965 lei/lună

    Director Direcţia Management Resurse Umane 7,482 lei/lună

    Director Direcţia Asistenţă Tehnică şi Formare Profesională 7.183 lei/lună

    Asistent al Ministrului, grd. 3 - 6,943 lei/ lună

    Demn de invidiat este şi asistentul ministrului care câştigă chiar mai mult decât un secretar de stat - respectiv 6,943 de lei lunar.

    http://www.antena3.ro/stiri/romania/salarii-nesimtite-la-ministerul-agriculturii-seful-directiei-de-pescuit-9000-de-lei-pe-luna_95175.html
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:09)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui ciprian

      Prietene, astea sunt salariile....probabil ca daca ai vedea veniturile lor lunare ai lua-o razna :)
  • -2 (2 voturi)    
    terminati odata (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:50)

    ANA [anonim]

    Nu va mai luati de bugetari , comparandu-i cu cei de la privat . Ganditi-va si la acei bugetari cu salarii mizere 5600 lei .Privatii toti fenteaza statul prin faptul ca angajatii pe cartea de munca au un salar si in mana iau altul, evaziunea fiscala fiind in floare aici . Pe cand bugetarii cat au in cartea de munca pentru atat platesc si contributiile.Si inca ceva , dragi lideri de sindicat , in aplicarea legilor aveti-i in vedere si pe functionarii publici carora primarii nu au vrut sa le dea nimic la salar , nici pe contract colectiv , nici prin hotarari .Ce fac acei oameni cu 600 de lei ?Cum sa-si intretina familia?rusine pentru ca multi sunt adevarati functionari si niciodata nu vom avea o administratie europeana atata timp cat functionarul este nemultumit ca nu-si poate plati facturile si intretine copii.Cum asa zambeasca cand el ia salar 600 de lei si gazul ii vine 480 de lei .Nu credeti ca uneori acel spor de zambet despre care chiar nu am auzit este chiar binemeritat?
    • +1 (1 vot)    
      :) (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:27)

      calin [anonim] i-a raspuns lui ANA

      Pai ar trebui readus la viata sporul pentru zambet nu? Nu trebuie sa-mi zambesti cand sunt in fata le ghiseu dar ma astept sa obtin informatiile necesare (si asta tine strict de competenta ta) si sa nu fiu purtat pe la toate ghiseele din cauza ca voi nu stiti legile Romaniei desi lucrati cu ele in fiecare zi! Ma mai astept sa nu fiu tratat in scarba si sa nu mi se raspunda flegmatic. Nu vreau zambete, vreau pur si simplu un dialog civilizat si normal!
      480 RON vine factura la gaz pentru o casa destul de mare. Daca stai la casa inseamna ca ai bani si sa o platesti :).
      Fac parte din categoria celor care fac evaziune fiscala si vreau sa iti spun ca voi continua sa fac evaziune fiscala atata timp cat nici statul nu face nimic pentru mine! Cand statul va face ceva pentru mine atunci ii voi plati si eu toate impozitele ;).
  • +4 (4 voturi)    
    Greva spagangiilor (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:53)

    costi [anonim]

    o atentie ceva sa primeasca si nu mai fac greva.
  • +4 (4 voturi)    
    Daca nu le convine sa plece! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 14:57)

    Florin [anonim]

    La munca in mediu privat iar NU la pacalit in administratia publica.
    Pot guvernantii sa le reduca salariile la jumatate si sa nu le dea vreun spor ca tot nu se dau dusi. Au intrat cu pile, concursurile fiind niste simulacre. Majoritatea sunt niste plosnitze.
    • -1 (3 voturi)    
      gandesti putin? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Florin

      fratilor NU toti de la stat sunt sefi si castiga peste 30 mil...
      mai sunt si fraieri care castiga sub 10 milioane
      la aia chiar nu se gandeste nimeni?
      • +2 (2 voturi)    
        Se gandeste cineva la ei ! (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:20)

        neaosh [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Se gandesc cei care lucreaza la privat si castiga sub 1.000 RON / luna.
    • -1 (1 vot)    
      tu nu ai pile? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 19:59)

      barta [anonim] i-a raspuns lui Florin

      daca chiar crezi ca merge cu pile de ce nu iti cauti si tu o pila sa te angajezi in administratia publica si mai discutam dupa o luna cand vezi ca contribuabili care nu stiu nici macar sa scrie darminte sa intrebe si sa inteleaga ce i se raspunde la un ghiseu si te mai si injura ; e normal ca voi contribuabilii sa injurati un functionar? daca un functionar te injura il reclamati,dar te intreb eu functionarul pe cine sa reclame? si voi contribuabilii santeti mai plosnite decat functionarii
  • +1 (1 vot)    
    Pacat de pensionari (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:07)

    denvarel [utilizator]

    Vorbesc de pensionarii " normali" nu de cei "speciali"
    Ei vor plati oalele sparte de functionarii publici pentru ca depind de bugetul de stat care cred ca va avea o mare problema in vara numita "greva fiscala"
    Cat timp crede guvernul ca treimea formata de populatia ACTIVA, cei care produc, va mai suporta celelalte doua treimi, formate din functionari publici si asistatii sociali?
    Daca nu se reduc cheltuielile cu birocratia o sa ne ducem toti la fund!
    Nu mai bine s-ar gandi ca sunt prea multi, prea bine platiti, si prea ineficienti? Cand mai aud cate unul ca se plange ca nu-i ajung 1500 ron/luna o sa-i recomand sa se gandeasca la cei care primesc salariul minim pe economie asa cum ia jumatate din sectorul privat.
  • +1 (1 vot)    
    sa fie multi si cu salarii mari. (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:15)

    mircea [anonim]

    Rau au mai incurcat treburile PSD si PNL.Fara o actiune ferma,poate sinucigasa,sistemul nu va putea fi reformat.Salariile trebuie sa fie intradevar rezonabile,dar numarul de functii trebuie stabilit prin norme si cine spune ca nu face fata ca sunt putini,sa plece,sunt destui care sa-i ia locul.De asemeni trebuie stabilite limite de competente si responsabilitati sa nu mai fie situatia de a plimba romanul de la un functionnar la altul,datorita fugii de raspundere.Un functionar care nu are o responsabilitate,oricat de mica,postul trebuie desfiintat,iar statul sa nu mai fie colectorul de taxe ,spagi si comisioane pentru functionarii la stat.Functionarii de la stat nu trebuie sa fie privilegiati in comparatie cu un salariat din mediul privat.Eu as da in judecata un lider de sindicat care sustine cresteri de salarii in sistemul bugetar,defavorizand salariatii din sistemul privat.
  • +2 (2 voturi)    
    Si eu vreau sa fac greva (Miercuri, 14 aprilie 2010, 15:16)

    calin [anonim]

    Si eu vreau sa fac greva impotriva functionarilor publici. Sa vedeti ce am patit.
    Ma duc zilele trecute sa fac un abonament de parcare pentru o masina care nu este pe numele meu.
    Intru in sediul primariei si observ cu uimire ca la parter exista un dispozitiv electronic de la care iti iei numar de ordine pentru biroul la care trebuie sa mergi (in cazul meu la parcari).
    Ajung la etaj si mai aveam cam 5 numere in fata mea. Ocup loc linistit pe un scaun si ma tot minunez de organizarea care s-a introdus in primarie.
    Imi vine randul si ma duc la biroul cu pricina, dau talonul masinii si ma noteaza doamna de acolo in ceva caiet si pe calculator iar apoi imi pregateste tichetul de parcare si imi zice sa ma duc intre timp sa achit contravaloarea la ghiseul de plati.
    Acolo iarasi frumos cu numere de ordine, mai multe ghisee etc. Imi vad numarul la un ghiseu si ma indrept spre el.
    Acolo gasesc o doamna foarte plictisita si sictirita...:
    - Ce aveti de platit?
    - Pai o parcare in zona centrala pe 2 luni.
    - Buletinul!
    Scot eu repede buletinul si i-l dau.
    -Nu va gasesc, e pe numele dumneavoastra parcarea?
    - Nu e pe alt nume.
    - Pai si atunci de ce imi dati buletinul dumneavoastra???
    La faza asta imi venea pur si simplu sa trec prin geamul protector de sticla si sa-i sar la gat.
    Si ii spun pai doamna nu va suparati, mi-ati cerut buletinul iar eu vi l-am dat. Cu ce sunt eu de vina ca nu stiti sa comunicati si sa-mi ziceti exact ce aveti nevoie? Eu cand ma duc la banca sa platesc ratele cuiva imi cere si buletinul meu ca sa treaca acolo in evidenta lor cine a facut plata...
    Asa ca am intins acolo un scandal timp de vreo 5 minute.
    Problema e ca astfel de oameni vor ramane in administratia locala pentru mult timp de acum inainte :(.
    Am avut experietnte similare si la BCR dar dupa ce am facut cateva reclamatii (si probabil ca au mai facut si alti clienti) situatia s-a schimbat total.
    • -1 (1 vot)    
      ? (Miercuri, 14 aprilie 2010, 18:21)

      ? [anonim] i-a raspuns lui calin

      daca ai fi in locul persoanei de dincolo de ghiseu la fel ai reactiona. nu va mai dati rotunzi ca toata lumea face la fel :)
      am vazut destule cazuri de genul asta. galagie la ghisee ca nu sunt tratati cum trebuie iar cand ai tu de-a face la randul tau cu ei patesti la fel-si se mai dau rotunzi ca in mediul privat tratarea clientilor e super. pe dracu.
      bunul simt si civilizatia lipseste peste tot. ne furam unii altora palaria si asteptam si ne rugam sa moara capra vecinului. eventual ajutam putin capra sa moara mai repede:))
  • +1 (1 vot)    
    Trebuie sa faca agitatie in media (Miercuri, 14 aprilie 2010, 16:01)

    bogdan [anonim]

    pentru ca altfel nimeni nu va sesiza gtreva si va crede ca este o zi normala de lucru in cea mai neperformanta administratie publica din EU.