Mihai Seitan: Vom cauta solutii pentru majorarea salariilor in administratia publica si educatie

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 13 aprilie 2010, 15:18 Actualitate | Esenţial


Mihai Seitan
Foto: AGERPRES
Ministrul Muncii, Mihai Seitan, a evocat marti, intr-o conferinta de presa la Ramnicu Valcea, posibilitatea unei majorari a salariilor angajatilor din administratia publica si din educatie, in conditiile unei diminuari a veniturilor lor totale ca urmare a aplicarii legii salarizarii unitare, relateaza Agerpres.

"Ma refer la majorare de salariu si nu sporuri. Dupa 1 ianuarie foarte multi angajati din aceste domenii - invatamant si administratie - au ramas fara anumite sporuri, unele mai mult sau mai putin justificate, sau au fost reduse, pentru a ajunge la formula calculului unui venit total, 70% salariu plus 30% maxim spor. Evident ca o parte din salariati au primit astfel venituri mai mici (...). Noi vom analiza bugetul de salarii pe care il avem in prezent si vom incerca sa identificam solutii pentru a majora salariile, in special, din aceste doua categorii", a declarat Seitan.

Ministrul Muncii a abordat si problema pensiilor, avertizand ca daca legea unitara a pensiilor nu va fi aprobata, Romania risca ca in 2025 sa fie in situatia de a aloca 6% din PIB pentru pensii.

"In prezent avem tot felul de sisteme speciale de pensii - armata, politie, magistratura, aviatie, servicii secrete - care nu sunt incluse in sistemul general unitar. Prin lege ii vom aduce in sistem. Si se va mari fondul contributiilor. Daca nu vom face acest lucru, in 2025, dupa calculele noastre, vom ajunge sa alocam 6% din PIB numai pentru pensii. O suma colosala", a spus el.

Potrivit acestuia, in Romania sunt in prezent 4,7 milioane de pensionari, iar daca in 2009 Statul a alocat 1,5 miliarde euro pentru pensii, in acest an suma a crescut la 1,7 miliarde de euro.

"Dar, prin legea pensiilor, nici o pensie normala nu va scadea, si chiar nici majoritatea pensiilor speciale, si ma refer aici la armata, nu vor avea modificari, decat cele care depasesc un anumit barem", a precizat ministrul Muncii.


Citeste mai multe despre   
















664 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    asta vorbeste alta limba! (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:30)

    Lucian* [utilizator]

    Pai nu era vorba ca reducem administratia intai?
    Mareste salariile dar prin reducerea posturilor.
    Ne juram la FMI ca reducem numarul de posturi si vine nenea asta si spune ca marim salariile, ne mai crede dracu' cand mai promitem ceva.
    • +3 (7 voturi)    
      educaţia şi viitorul României (Marţi, 13 aprilie 2010, 14:52)

      oxitocina [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      Eu aş da 10% din PIB educaţiei. Ar fi o adevărată investiţie pe termen lung pentru dezvoltarea României.
      Toate problemele de incompentenţă, manelizare, piţiponceală, prost gust, etc. se datorează lipsei de educaţie de calitate.
      Mai gândiţi-vă.
      • +1 (5 voturi)    
        Poti sa dai 50% din pib (Marţi, 13 aprilie 2010, 16:43)

        asd [anonim] i-a raspuns lui oxitocina

        daca nu exista nici un criteriu prin care sa verifici calitatea "produsului finit"

        Bac este aranjat iar la faculta se intra pe dosar....
        • +2 (2 voturi)    
          Salariu (Marţi, 13 aprilie 2010, 17:12)

          Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui asd

          Ia da tu salariu decent unui profesor sa vezi ce exmatriculare te paste cand vrei sa aranjezi ceva.
          Nu mai aranjezi pui mana si inveti. Daca inveti inseamna ca te educi. Daca societatea are mai multi oameni educati progreseaza.
          • -1 (1 vot)    
            salar de prof (Marţi, 13 aprilie 2010, 19:44)

            salariatu' [anonim] i-a raspuns lui Alexandru C

            Eu i-as da salar decent la dom' profesor, da' sunt un biet salariat la patron si am minimu' asa ca n-am de unde. Sa-i dea ala de la primarie pe-al lui ca e mai mare si mi-a mai cerut si ceva "de-o bere acolo" cand m-am dus sa-i cer o adeverinta. Si poa' sa plece si acasa ca adeverinta mi-o scriu singur si merg la primar (cu berea) sa mi-o semneze.
    • 0 (0 voturi)    
      cine-l mai crede? (Marţi, 13 aprilie 2010, 21:10)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

      Pai cine-l ai crede pe acest domn, manipulaeaza la greu.
  • 0 (4 voturi)    
    Asta-i batut in cap ! (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:32)

    stando [anonim]

    Chiar aseara Base afirma raspicat ca bugetarii sunt prea multi si asta vrea sa le mareasca salariile ! Are dreptate presedintele-analist, cu asemenea guvern Romania se scufunda, CLAR!
    • -1 (1 vot)    
      Guvern (Marţi, 13 aprilie 2010, 17:13)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui stando

      Pai nu el l-a propus? Chiar a insistat, de 4 ori ca de aia avem guvernul Boc IV. Deci cine scufunda Romania?
      • 0 (2 voturi)    
        Clar (Marţi, 13 aprilie 2010, 17:34)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        Ori il invinge sistemul pe Basescu, cum spunea cineva in alt articol....ori una spune si alta face..sau nu face mai bine zis.
        Cat despre acest Seitan....bravo domle ! Asa te vreau. Incapatanat la maxim. Nu conteaza ca nu sunt bani...marim salariile. Ce dracu' !
        Pana la urma o sa ramaneti numai bugetari si pensionari in tara asta...restu o sa plece.
  • +1 (3 voturi)    
    I love my country (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:42)

    Gigi [anonim]

    Ce tare!
    Basescu: Voi discuta cu Guvernul pentru ca nu vad in statistici concedierile din domeniul public.
    Seitan: Vom cauta solutii pentru majorarea salariilor din administratia publica...

    Am avut la un moment dat un comment de genul "PD-ul nu are un proiect pentru Romania pe care sa-l urmareasca". Am luat multe "-". Ma bucura ca exista aceste declaratii contradictorii care imi dau dreptate. M-as fi bucurat si mai mult daca nu as fi avut dreptate...
  • +1 (3 voturi)    
    Geniile din Carpati! (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:43)

    Dedalus [anonim]

    Au reusit sa modifice fara sa schimbe nimica!
  • 0 (0 voturi)    
    desteptule (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:48)

    Demigod [utilizator]

    Pai concediaza jumate, si la restul le maresti salariile.
    Oricum statul e un administrator incompetent. Ar trebui sa renunte cam la tot.
  • -2 (2 voturi)    
    autosesizare (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:58)

    ioji [anonim]

    Cer justitiei sa se autosesize in cazul pensiilor persoanelor cu statut special.Este o hotie pe fata,care nu respecta nici o regula de bun simt si creeaza ura si discordie intre categoriile sociale.Parlamentul care a aprobat aceste legi strambe trebuie mtras la raspundere.De ce nu s-a gandit ca cei multi si saraci sunt furati ?Oare ei nu reprezinta alegatorii care i-au votat?De ce se gandesc numai la interesul personal si nu la cel public?Le place cum arata sistemul de pensii cu doua categorii,una persoane cu statut special ,buni de gura care nu se mai satura si tot vor privilegii si alta persoane la limita subzistentiei care nu au taria sa lupte pentru eliminarea hotilor.Despre veteranii de razboi,care si-au aparat tara cu arma in mana ce sa mai spun,nu lupta nimeni pentru ei,ci pentru ofiterii care au pensii grase.Frumoasa solidaritate,n-am ce zice.Trazni-ar cel de sus.
    • +1 (1 vot)    
      lol (Marţi, 13 aprilie 2010, 15:42)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ioji

      "Cer justitiei sa se autosesize in cazul pensiilor persoanelor cu statut special" -> pai si judecatorii tot pe acolo sunt ...
    • 0 (2 voturi)    
      Hmm (Marţi, 13 aprilie 2010, 17:16)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui ioji

      Pensiile astea speciale sunt peste tot in lume. Stii de ce? Pentru restrictiile pe care le au pe parcursul vietii cei ce profeseaza in domeniile astea.
      E normal sa fie 2 sisteme de pensii.
  • +2 (2 voturi)    
    salarii indecente... (Marţi, 13 aprilie 2010, 16:27)

    Radu [anonim]

    Lucrez in invatamant (cadru didactic auxiliar) cu norma intreaga(8 ore pe zi) Cerinte pentru ocuparea postului(obtinut princoncurs): studii universitare de lunga durata, buna cunoastere a legislatiei din domeniu si abilitati lingvistice peste medie (limba franceza). Am terminat o facultate la stat si acum sunt student la a doua.Primesc confrom grilei 600 lei net lunar.Imi place ce fac dar sincer si fara a deveni patetic banii imi ajung doar pentru mancare....Sunt de acord cu parerea ca multi oameni angajati la stat nu sunt capabili si ar trebuie sa se pensioneze pt incapacitate[sic!] indiferent de varsta dar nu toti sunt asa. ..prost pregatiti, lenesi , nesimititi...
  • 0 (0 voturi)    
    ne-am schimbat in rau ai nu ne pasa (Marţi, 13 aprilie 2010, 18:58)

    unudepenet [anonim]

    in ultimi 3-4 ani, in opinia mea, s-au promovat oamenii care aduc solutii, la probleme sociale ale acestei tari, prin distrugere. nu mai sunt promovati oamenii care construiesc, ci care distrug. si asa vom ajunge sa vom distruge tot in tara asta si astfel sa creeam toate conditiile de manipulare a oamenilor de catre cei care sunt in varful politicului. am tot redus locuri de munca, am tot inchis fabrici, am tot distrus tara asta. ce ne-am fi facut daca granitele nu ar fi fost deschise cu toti oamenii astia fara locuri de munca. dar ce ne vom face daca se va destrama u.e. sau vom fi respinsi ca noi nu mai prezentam interes... in tara asta, guvernul mai bine ar gasi piete de desfacere producatorilor romani si sa le asigure conditii optime pt productie, macar prin consiliere practica si juridica. oricum trebuie sa reconstruim tara asta.