Presedintele Basescu participa la slujba de la Catedrala Sfantul Iosif pentru victimele poloneze ale accidentului aviatic

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 11 aprilie 2010, 10:40 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu si sotia sa, Maria, au ajuns, duminica dimineata, la Catedrala Sfantul Iosif din Capitala unde participa la Sfanta Liturghie in memoria victimelor accidentului aviatic de la Smolensk in care si-a pierdut viata si presedintele polonez, Lech Kaczynski, informeaza Agerpres.

La slujba participa, de asemenea, ministrul Afacerilor Externe roman, Teodor Baconschi, ambasadorul Poloniei, Wojciech Zajaczkowski, ambasadorul Statelor Unite ale Americii, Mark Gitenstein, ambasadorul Elvetiei, Livio Hurzeler.

Slujba este oficiata de Arhiepiscopul Mitropolit romano-catolic de Bucuresti, Ioan Robu.

Biserica catolica locala din Romania, prin Arhiepiscopia Romano-Catolica de Bucuresti, si-a exprimat solidaritatea cu poporul polonez in aceste momente tragice in care si-a pierdut viata presedintele tarii, Lech Kaczynski, impreuna cu mai multe personalitati publice de prim rang.

Un al doilea moment consacrat rugaciunii si solidaritatii cu poporul polonez va avea loc duminica, la ora 19:30, la inceputul concertului de inaugurare a orgii restaurate a Catedralei Sfantul Iosif.


Citeste mai multe despre   


















2245 vizualizari

  • -17 (19 voturi)    
    As iesi din biserca. (Duminică, 11 aprilie 2010, 11:31)

    Basescu a fost demis ! [utilizator]

    Asa ar trebui sa faca toti.
    Nu are ce cauta acolo.
    Chiar nu se poate abtine ?

    Diseara il vedem la OTV la extragerea "Sticlei de un milion" ?
    • +6 (8 voturi)    
      ce-ai ma? (Duminică, 11 aprilie 2010, 14:40)

      cocosila [utilizator] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      ai luat-o razna ca vita prin porumb?
    • +7 (9 voturi)    
      Amice... (Duminică, 11 aprilie 2010, 14:57)

      Felics [utilizator] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      ...esti de pe alta planeta !

      Nu stii ce este ala minim respect.
    • +3 (3 voturi)    
      ai libertatea de a iesi (Duminică, 11 aprilie 2010, 16:24)

      Nae [anonim] i-a raspuns lui Basescu a fost demis !

      ai libertatea de a iesi din biserica pentru ca nu-ti place de el . Daca ar fi sa extrapolam de la rezultatele alegerilor prezidentiale probabil jumatate din persoanele din biserica ar pleca - nu inteleg de ce TOTI ar trebui sa plece? Sa se abtina de la ce ?
  • -1 (3 voturi)    
    basescu si arhiepiscopul (Duminică, 11 aprilie 2010, 13:51)

    mario [anonim]

    Sper ca macar acum presedintele va asculta cererea Arh. Ioan Robu de a nu mai continua constructia colosului de langa catedrala.
    • +4 (4 voturi)    
      ? (Duminică, 11 aprilie 2010, 20:55)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui mario

      ce treaba are presedintele cu imobilul? Ba are prea multe puteri, ba prea putine.
  • +1 (1 vot)    
    daca nu te-ai lovit nu te doare (Duminică, 11 aprilie 2010, 23:57)

    sahara [anonim]

    de ce neparat trebuie sa fim Gica contra , cand ar trebui sa ne gandim fiecare la ceea ce ne doare cel mai tare .Tot omul a pierdut la viata lui cate ceva , acest popor a pierdut valoarea suprema ,mai bine spus ,esenta natiunii ,se cade sa cuvantam ,noi, ca fiinte rationale, mici sau mari jocuri de culise pana nu se pronunta vre-un oficial ce a fost sau ce nu a fost acolo . Asta inseamna sa le facem jocul celor de pe adevaratul loc al puterii . Zic si eu asa intr-o doara ,poate ma va auzi Dumnezeu .