Politia din Singapore a emis un mandat de urmarire internationala pentru Silviu Ionescu

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 8 aprilie 2010, 20:06 Actualitate | Esenţial


Politia din Singapore a transmis Interpol Romania un mandat de urmarire internationala a diplomatului Silviu Ionescu, insarcinatul cu afaceri in Singapore, acuzat ca a provocat un accident de circulatie soldat cu moartea unei persoane si ranirea altor doua, transmite Mediafax. Ionescu a fost intre timp retras de la post. Ancheta justitiei din Singapore a stabilit ca fostul diplomat roman a fost cel care a condus masina ambasadei Romaniei, in momentul in care a avut loc accidentul mortal de pe 15 decembrie anul trecut.

Procurorul sef al Sectiei de urmarire penala si Criminalistica din Parchetul instantei supreme, Marius Iacob, a confirmat ca Interpol Romanai a primit documentul de la Politia din Singapore.

Potrivit Articolului 31 alineatul 1 al Conventiei de la Viena cu privire la relatiile diplomatice, din 18 aprilie 1961, "agentul diplomatic se bucura de imunitatea de jurisdictie penala a statului acreditar". Conform articolului 31 alineatul 4 al Conventiei de la Viena "imunitatea de jurisdictie a agentului diplomatic in statul acreditar nu poate scuti pe acest agent de jurisdictia statului acreditant". In consecinta, procedura penala intr-un caz in care este implicat un diplomat in tara in care este acreditat se deruleaza in statul din care provine acesta, precizeaza autoritatile de la Bucuresti. Atat Romania cat si Republica Singapore sunt parti la Conventia de la Viena cu privire la relatiile diplomatice si, potrivit acesteia, ancheta in cazul diplomatului roman revine autoritatilor romane.

Sursele Mediafax au declarat ca in urma comunicarii mandatului de urmarire internationala de catre Singapore, Interpol Romania a solicitat un punct de vedere Ministerului roman al Justitiei.

La inceputul lunii februarie, procurorii Sectiei de Urmarire Penala si Criminalistica din cadrul Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie au inceput urmarirea penala fata de Ionescu.

Silviu Ionescu a declarat recent ca accidentul mortal de a carui producere este acuzat de autoritatile din tara asiatica ar reprezenta "o inscenare" si ca toate acuzatiile care i se aduc ar veni dupa ce el a alcatuit mai multe rapoarte care evidentiau "coruptia din Singapore".

Ancheta justitiei din Singapore a stabilit ca fostul diplomat roman a fost cel care a condus masina ambasadei Romaniei, in momentul in care a avut loc accidentul mortal de pe 15 decembrie anul trecut. Justitia din Singapore a pregatit 13 capete de acuzare impotriva fostului insarcinat cu afaceri al Romaniei in aceasta tara.


Citeste mai multe despre   


















1746 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    in acelasi ton (Joi, 8 aprilie 2010, 20:14)

    gigel [anonim]

    O abordare absolut diplomatica. Nefiind o problema "unde il gasim" (banuiesc ca nu se ascunde), in mod firesc autoritatile romane care coopereaza in mod firesc cu Interpol ar trebui sa ia pozitie acum: "Uhmmmm, credem ca stim unde se afla".

    Va fi interesant sa vedem cum evolueaza evenimentele. Oricum, jos palaria pentru abordarea celor din Singapore: il vor ridica absolut diplomatic. Mai ramane sa apara in FBI Top 10 Most Wanted ...
  • +7 (7 voturi)    
    de ziua internationala a romilor (Joi, 8 aprilie 2010, 20:15)

    dorin [anonim]

    si cu imaginea acelui batran ucis pe strada, in timp ce mergea cu nepoata de mana, poate e bine sa se stie ca marele nostru diplomat este un reprezentant de seama al etniei convietuitoare din Craiova, un oras in care, iata, se pare ca legea nu mai exista si ca lucrurile au scapat foarte mult de sub control.
  • +5 (7 voturi)    
    Sa-mi aminteasca cineva... (Joi, 8 aprilie 2010, 20:28)

    worker [anonim]

    ... noi de ce nu am facut la fel in cazul Teo Peter?
    • 0 (0 voturi)    
      pentru ca e ilegal, (Joi, 8 aprilie 2010, 20:46)

      nelu [anonim] i-a raspuns lui worker

      scrie chiar in textul articolului.

      Statul Singapore NU are jurisdictie asupra lui Ionescu, pe romaneste spus, nu-l poate aresta sau urmari penal, orice ar fi facut / face Ionescu in Singapore. Asta spune legea internationala, buna sau rea, asta e.

      Romania insa il poate urmari penal, sau, daca singaporezii s-ar sinchisi catusi de putin, ar putea depune ei plangere penala in Romania contra lui. Simplu.

      Restul, e pierdere de vreme. Se umfla putin singaporezii in pene, dar inutil.
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare (Joi, 8 aprilie 2010, 21:14)

      ady [anonim] i-a raspuns lui worker

      tu unde traiesti?..cine conduce justitia in ro Costiniu,Voicu Barbulescu etc?..cu ceva bani si influenta scapi si de genocid la noi..
    • 0 (0 voturi)    
      Teo Peter (Joi, 8 aprilie 2010, 23:06)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui worker

      "Nu am facut asa" din 2 motive: primul (cel "etern" in cazul "autoritatilor" noastre) = incompetenta (nu au stiut / nu au vrut sa stie cum sa instrumenteze corect dosarul, ce cai sa abordeze corect in relatia cu SUA pe tema asta samd.); cel de-al doilea a fost un tip de "tratat" intre RO si SUA, semnat-parafat pe vremea guvernarii Nastase, prin care militarii americani din RO aveau un regim "privilegiat" si urmau sa NU raspunda pentru fapte impotriva legii in Romania!!!

      Cu alte cuvinte: Nastase, inaintea lui Base, a supt si el la "marele licurici" >:
    • 0 (0 voturi)    
      N-am vrut sa suparam (Joi, 8 aprilie 2010, 23:25)

      vio [anonim] i-a raspuns lui worker

      licuriciul cel mare.
  • 0 (0 voturi)    
    Demersul singaporezilor (Joi, 8 aprilie 2010, 20:54)

    Cornel [anonim]

    e absolut inutil. Ei nu-i pot face nimic lui Ionescu deoarece are imunitate diplomatica fata de jurisdictia singaporeza.

    Cu alte cuvinte, se poate sterge undeva cu hartiile lor...
    Unde mi se pare ca alde Voicu, exista si in Singapore, multa agitatie desi stiu ca ceea ce fac e inutil. Chestie sa-si justifice si aia niste salarii.

    Altfel isi mandatau un avocat la Bucuresti, care sa depuna plangere penala in numele lor contra lui Ionescu, si povestea era deja pe rol.
    Sa nu-mi spuna nimeni ca aia sunt chiar asa de prosti...
  • 0 (0 voturi)    
    Detalii pentru cei interesati. (Joi, 8 aprilie 2010, 21:08)

    Vizitiul [utilizator]

    Acum ca e pe lista Interpolului, a cam pus-o Dr. Ionescu.

    De citit: http://bit.ly/d8Ge9H
    Sursa: Ministerul Afacerilor Externe din Singapore. In special #14, ultima propozitie (pentru cei ce cred ca legea in SG e ca la RO).
  • 0 (0 voturi)    
    povestea continua (Joi, 8 aprilie 2010, 22:25)

    Mihai-G [utilizator]

    Prin urmare domnului diplomat i s-a inscenat un accident (si a fost omorat un om pentru asta) pentru ca el a criticat "coruptia din Singapore".

    Va dati seama ce sensibili sunt cei din Singapore la critica?
    Ii critici, iau pe unul de pe strada si il omoara ca sa te bage la parnaie.
    Sa va mai spun ca in 2009 Singapore era al 3-lea cel mai putin corupt stat din lume?
    Atat a putut inventa dl Ionescu, ca le-a criticat coruptia (practic inexistenta); ar fi fost mai credibil daca spunea ca se certase cu ala pe care l-a omorat pt o femeie sau mai stiu eu, altceva.

    Hotnews sa nu renuntati la subiect; trebuie urmarit pana la final. Sa vedem, facem ce trebuie facut (dl Ionescu intra la parnaie pt ca a omorat un om) sau nu.
  • 0 (0 voturi)    
    coruptia din singapore... (Joi, 8 aprilie 2010, 22:42)

    jog [anonim]

    este adevarat astia din singapore au mers prea departe cu coruptia:
    au abordat pana si legislatia pentru guma de mestecat aruncata pe jos!
    se pare ca te si bat un pic pentru ca faci mizerie!
    nu ca la noi in romania unde democratia inseamna sa fii atat de incoruptibil si sa te c....i la fiecare colt de strada!
    si sa te stergi la c..r cu foi intregi din constitutie!
    am o boala pe singaporezii astia ca nu ne lasa sa le explicam cum se sterge asfaltul in viteza maxima cu una bucata singaporez per pedes.
    la noi suntem atat de anticorupti ca ii lasam liberi pe luptatorii anticoruptie ca nu prezinta pericol social bre...
    nu recunoasteti viitorul pasaj din constituia romaniei?
    pai organele l-au anticipat la perfectie:
    "
    lit.a par.3 - daca pietonul se misca prea incet pe trecerea de pietoni, atunci se poate trece cu o oarecare viteza pe langa el cu portiera un pic intredeschisa pentru a-l saluta din mers...

    lit.b par.4- daca pietonul isi continua mersul in acelasi ritm, puteti sa coborati din masina si sa-l ajutati sa o faca un pic mai repede, se pot folosi stangi/vinciul din dotarea masinii si/sau/ lant lopata/stingator'/nisip/sare pentru o mai buna priza la pieton..."
    asta anticoruptie bah ciuciunghezilor!
  • 0 (0 voturi)    
    EEE JALEEE (Joi, 8 aprilie 2010, 23:01)

    onebobitza [anonim]

    kiar credeti ce spune acest pseudodiplomat roman?k politia si celelalte autoritati din singapore sunt corupte si ca vezi doamne acolo e posibil orice.un nenorocit cu apucaturi de rrom .....antonesculeeee unde esti?
  • 0 (0 voturi)    
    cine il acopera? (Vineri, 9 aprilie 2010, 0:00)

    angel [anonim]

    e foarte sigur ca nu va pati nimic. de aia e asa sfidator si dispretuitor. ma intreb cine il sustine.
    cu cine se inrudeste. cine l-a numit in functie? cum a ajuns acolo? MSE si oficialitatile romane se fac ca ploua, ca de obicei.
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat (Vineri, 9 aprilie 2010, 1:31)

    Constantin [anonim]

    Acest proces are un impact destul de mare in Singapore. Ar fi bine ca justitia romana sa-si faca treaba in acest caz... e in joc imaginea intregii tari.
    Cei din Singapore au creat o pagina pe facebook care e destul de populara: http://www.facebook.com/group.php?v=wall&ref=ts&gid=292619162532

    plus o petitie online:
    http://theonlinecitizen.com/2010/01/online-petition-set-up-on-hit-and-run-incident-involving-romanian-diplomat/
    Se pare ca-i placeau femeile frumoase si tinere. Oare sotia ce spunea?