RATB reinfiinteaza linia de autobuz 601, dupa redeschiderea circulatiei in zona Podului Grozavesti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 8 aprilie 2010, 16:37 Actualitate | Esenţial


RATB reinfiinteaza linia de autobuz 601, care va circula din nou incepand de vineri, 9 aprilie, in urma reluarii partiale a circulatiei pe Splaiul Independentei, in zona Podului Grozavesti (ca urmare a finalizarii unor lucrari de infrastructura la Pasajul Basarab), anunta Agerpres. Circulatia in zona se va desfasura numai pe malul drept al raului Dambovita, pe doua benzi, pe sensul spre podul Cotroceni si pe o banda de circulatie pe sensul spre soseaua Virtutii.

Autobuzele liniei 601 vor circula pe traseul Bulevardul Carol I, Piata Universitatii, Bulevardul Regina Elisabeta, Bulevardul Mihail Kogalniceanu, Piata Operei, Splaiul Independentei (malul stang), Pod Cotroceni, Splaiul Independentei (malul drept), Soseaua Virtutii, Soseaua Ciurel, strada G-ral Popovat, Soseaua Virtutii, cu intoarcere prin Splaiul Independentei (malul drept), Piata Operei, Bulevardul Mihail Kogalniceanu, Bulevardul Regina Elisabeta, Bulevardul Carol I.

RATB mai anunta ca, in vederea executarii unor lucrari la calea de rulare a tramvaielor din terminalul "Lacul Tei", incepand de sambata, liniile de transport public din zona vor fi modificate.

Astfel, linia 16 va circula intre "Republica" si "Piata Sf. Gheorghe", pe traseul Bulevardul Basarabia, Bulevardul Chisinau, Soseaua Pantelimon, strada Ziduri Mosi, Soseaua Colentina, strada Reinvierii, strada Lizeanu, strada Viitorului, strada Vasile Lascar, strada Armand Calinescu, Calea Mosilor, Piata Sf. Gheorghe.

Linia 36 se suspenda. Transportul calatorilor din zona Bulevardul Dimitrie Pompei - Soseaua Petricani - Bulevardul Lacul Tei va fi asigurat de autobuzele liniei naveta 616, care vor circula intre "Platforma Industriala Pipera" si "Piata Sf. Vineri", pe traseul Bulevardul Dimitrie Pompei, strada Petricani, Bulevardul Lacul Tei, strada Maica Domnului, strada Lizeanu, strada Viitorului, strada Vasile Lascar, strada Armand Calinescu, Calea Mosilor, strada Sf. Vineri.

Abonamentele eliberate pe liniile 16 si 36 sunt valabile pe linia 616, iar cele eliberate pe linia 36 sunt valabile si pe linia 16.


Citeste mai multe despre   
















3129 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Se misca treaba (Joi, 8 aprilie 2010, 17:12)

    Mihai [anonim]

    Sorin Oprescu va termina lucrarile la pasajul Basarabi. Iata ca in ciuda tuturor pasajul va fi terminat in noiembrie. Sorin Oprescu ce promite face.
    • +1 (1 vot)    
      Pasajul Basarab, nu Basarabi (Joi, 8 aprilie 2010, 17:26)

      Me [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      Alta treaba nu ai decat sa-l ridici in slavi pe "marele" primar?
      Altceva decat finalizarea unor lucrari incepute de altii ce a mai facut primarul tau cel iubit?
      • 0 (0 voturi)    
        Realizari Sorin Oprescu (Joi, 8 aprilie 2010, 17:51)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui Me

        Am sa-ti raspund pe scurt. Am fost dezamagit de administratia Basescu si de cea Videanu. M--am saturat de afacerile cu borduri si de afacerea cu parcarile Dalli. Asa ca am votat un independent in persoana domnului Oprescu. L-am votat pentru ca stiam ca nu dezamageste. Si nu m-am inselat. Sorin Oprescu a redat bucurestenilor parcarile Dalli. A instaurat transparenta in actul administrativ. A demonstrat ca se poate construi ceva. Vezi pasajul Unirii, Basarab, stadionul National. Fireste ca mai este de facut dar fata de ceilalti primari Oprescu s-a miscat cel mai bine. Cel putin asta este parerea mea.
    • +1 (1 vot)    
      dee (Joi, 8 aprilie 2010, 17:30)

      bb [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      daca n-a fost in stare sa-si faca mareata centura suspendata si absolut nimic din cate a anuntat (in afara de carnati si renovarea de mantuiala a pasajelor), macar pasajul basarb inceput de altii si cu finantarea obtinuta de altii sa zica si el si "sustinatorii" lui ca-l face.
  • 0 (0 voturi)    
    Gospodarul,nu politicianul (Joi, 8 aprilie 2010, 19:12)

    Andrei [anonim]

    De un bun gospodar e nevoie in administratia locala.Si Oprescu se dovedeste a fi.A ajutat oameni ca medic,acum ii ajuta ca primar.Si spre disperarea detractorilor sai,nu putini la numar,face fata cu brio!
  • +1 (1 vot)    
    Daca trebuie,trebuie (Joi, 8 aprilie 2010, 19:21)

    Raluca [anonim]

    Cateva zile,anumiti bucuresteni vor trebui sa foloseasca autobuzul in loc de tramvai.Nimeni nu face un capat de tara din acest lucru;reparatiile nu se puteau face in vreme de iarna.Si ce iarna am avut!Cine ar putea uita cum a facut fata Oprescu si Primaria acestei ierni?Eu ,una,nu!
  • 0 (0 voturi)    
    dar.. (Joi, 8 aprilie 2010, 20:15)

    ION I [anonim]

    la Pod Cotroceni (ANEFS) stimabilii tot au lasat semnele de INTERZIS, DRUM INFUNDAT si altele... bine in schimb ca stau la panda cu radarul in loganul rosu' de la colt (mai ales cand se blocheaza intersectia)