Senatul scurteaza programul restaurantelor si barurilor situate la parterul blocurilor de locuinte

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 8 aprilie 2010, 16:09 Actualitate | Esenţial


Restaurantele, barurile si cafenelele situate la parterul blocurilor de locuinte vor fi obligate prin lege sa isi reduca programul de functionare. Ele ar urma sa isi incheie programul la ora 22:00 pe timpul iernii si la ora 23:00 pe perioada verii. Exceptie vor face unitatile de acest fel care au programate si spectacole, pentru care ora maxima de inchidere va fi 24:00. Senatul a adoptat, joi, o propunere legislativa in acest sens, nerespectarea acestor prevederi urmand sa fie sanctionata cu amenda intre 2.500 si 10.000 lei, anunta Mediafax.

Potrivit propunerii legislative, structurile situate la parterul imobilelor cu destinatia de locuinta care presteaza servicii de alimentatie publica de tip restaurant, cafenele si baruri fara spectacol au program de functionare intre orele 8.00-22.00 pe timp de iarna, respectiv intre lunile octombrie si martie, si intre 8.00 si 23.00 pe timp de vara, in timp ce unitatile cu spectacol intre orele 8.00 si 24.00.

Actul normativ prevede ca nerespectarea interdictiei privind "organizarea de petreceri cu caracter privat si utilizarea de aparatura muzicala la intensitate de natura a tulbura linistea locuitorilor, in structurile de alimentatie publica care functioneaza la parterul cladirilor cu destinatie de locuinte, dupa ora 22.00, in mediul urban", va fi sanctionata cu amenzi cuprinse intre 2.500 si 5.000 de lei.
  • "Este de notorietate publica faptul ca in spatiile destinate acestor servicii sunt organizate petreceri (nunti, botezuri, aniversari etc.). De regula, acestea se prelungesc pana dimineata zilei urmatoare, provocand un disconfort accentuat locatarilor din blocurile respective din cauza instalatiilor de sonorizare folosite la capacitate maxima. (...) In plus, este afectata si structura de rezistenta a imobilelor respective din cauza trepidatiilor produse care se transmit la etajele superioare", se arata in expunerea de motive a propunerii legislative. In plus, mai scrie in expunere, desi consiliile locale au dreptul legal si competenta sa stabileasca, prin hotarari, programul de functionare a acestor unitati de alimentatie, acestea nu au reglementat "in mod corespunzator si multumitor" situatia vizata.
  • "Ca atare, sesizarile si reclamatiile cetatenilor, prin care isi exprima nemultumirea fata de zgomotul peste limitele legale ale muzicii si al consumatorilor care frecventeaza aceste unitati, s-au inmultit", se mai arata in document.
Propunere legislativa a fost initiata de senatorii Gabriel Berca, Marian Cristinel Bigiu - PNL, Constantin Sever Cibu - PNL, Mircea Cinteza - PDL, Attila-Zoltan Cseke - UDMR, Cristian David - PNL, Mircea Diaconu - PNL, Emilian Francu - PNL, Ioan Ghise - PNL, Corneliu Grosu - PSD, Tiberiu Günthner - UDMR, Puiu Hasotti - PNL, Paul Ichim - PNL, Raymond Luca - PNL, Cezar Mircea Magureanu - PNL, Ovidius Marcutianu - PNL, Teodor Melescanu - PNL, Vasile Mustatea - PNL, Nedelcu Vasile - PNL, Marius Petre Nicoara - PNL, Romeo Florin Nicoara - PNL, Mario-Ovidiu Oprea - PNL, Liviu Titus Pasca - PNL, Cornel Popa - PNL,Tiberiu Aurelian Prodan - independent, Serban Radulescu - PDL, Nicolae Robu - PNL, Ion Rotaru - PSD, Dan Radu Rusanu - PNL, Cristian Topescu - PNL, Tudor Udristoiu - PDL, Iulian Urban - PDL si Varujan Vosganian - PNL.

Propunerea a fost adoptata cu 49 de voturi "pentru", 5 voturi "impotriva" si 3 abtineri. Ea va fi trimisa acum Camerei Deputatilor, care este camera decizionala in acest caz. 


Citeste mai multe despre   


















5559 vizualizari

  • -11 (15 voturi)    
    :)) (Joi, 8 aprilie 2010, 16:17)

    io [anonim]

    da astia ce vor sa faca pana la urma cu legile lor de cacat? pai asta e mai rau decat pe vremea comunistilor, adica ce imi interzice mie sa ies la ora 12 noaptea?(din moment ce toate barurile vor fi inchise nu vad unde as putea sa ies). Probabil o sa urmeze o lege in care nu ai voie sa iesi din casa dupa ora 23...
    • +12 (12 voturi)    
      e bine (Joi, 8 aprilie 2010, 16:44)

      rochiri [utilizator] i-a raspuns lui io

      La parter sub mine e un bar.Sa vezi ce greu sa adoarme cand e un botez.
      Barurile nu a trebuie sa stea la parterul blocurilor de locuinte.
      • -5 (7 voturi)    
        asa... (Joi, 8 aprilie 2010, 18:02)

        io [anonim] i-a raspuns lui rochiri

        si unde ar trebui sa fie? O lege inteligenta ar fi sa-i oblige sa izoleze fonic locatiile, nu sa le inchida. Asta avantajeaza clar pe cei cu banii si pile, care au locatiile lor, nu sunt multe baruri care isi permit sa isi faca/inchirieze o locatie. Asa prostesti omu in romania, mai scot cate o lege de ganul asta, sunt 100-200 de oameni fericiti si gata

        @ suzana - am fost si in alte tari, si la 2 noaptea circulau si mijloacele de transport in comun(in Budapesta de exemplu).
      • -4 (6 voturi)    
        asa... (Joi, 8 aprilie 2010, 18:02)

        io [anonim] i-a raspuns lui rochiri

        si unde ar trebui sa fie? O lege inteligenta ar fi sa-i oblige sa izoleze fonic locatiile, nu sa le inchida. Asta avantajeaza clar pe cei cu banii si pile, care au locatiile lor, nu sunt multe baruri care isi permit sa isi faca/inchirieze o locatie. Asa prostesti omu in romania, mai scot cate o lege de ganul asta, sunt 100-200 de oameni fericiti si gata

        @ suzana - am fost si in alte tari, si la 2 noaptea circulau si mijloacele de transport in comun(in Budapesta de exemplu).
    • +3 (9 voturi)    
      Si in San francisco s-a interzis consumul de carne (Joi, 8 aprilie 2010, 17:00)

      suzana [anonim] i-a raspuns lui io

      Mai baiatule dar tu nu muncesti?
      Pai tocmai la 12 noaptea vrei sa iesi afara din casa ?
      Distreaza-te pana la ora 24...si apoi du-te la culcare !!
      daca nu itzi place...du-te in alta tara...ca poate acolo te lasa sa umbli haihui toata noaptea prin baruri si pe strazi !!
    • +1 (5 voturi)    
      libertatea ta (Joi, 8 aprilie 2010, 17:02)

      miticosul [anonim] i-a raspuns lui io

      e o vorba care spune ca libertatea ta se sfarseste unde incepe libertatea celuilalt.

      si apoi, du-te in viena si sa te vad daca mai gasesti ceva deschis dupa ora 6. Si se spune ca aia sunt mai civilizati. ;-)
      • -3 (5 voturi)    
        Viena (Joi, 8 aprilie 2010, 17:20)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui miticosul

        Daca n-ai fost si habar nu ai e bine sa nu vorbesti. E si o vorba cu tacutul. Ti se potriveste.
        In Viena nu se inchid barurile si restaurantele la ora 6.
    • +9 (9 voturi)    
      iesi unde vrei (Joi, 8 aprilie 2010, 17:11)

      mark [anonim] i-a raspuns lui io

      Nu-ti interzice nimeni sa "iesi" dupa 12 noaptea. Daca tu ai avea locuinta intr-un bloc unde la parter se fac nunti sau chefuri si galagia continua pana dimineata la 5.00 ti-ar conveni? Poti sa dormi cand maimuta de gutza urla: de la xxx fara numar, fara numar?
  • +7 (7 voturi)    
    dar cele in apropierea locuintelor (Joi, 8 aprilie 2010, 16:23)

    angel [anonim]

    De ce nu scurteaza programul barurilor/cluburilor care dau muzica tare si deranjeaza locatarii din blocurile invecinate?
  • -6 (10 voturi)    
    SICTIR pt Senatul Romaniei (Joi, 8 aprilie 2010, 16:29)

    dookuhaka [anonim]

    Da, ma, bagati-le forfetar la greu, limitati-le programul de functionare, interziceti fumatul si mai ce? Pentru asta mai vreti si bani la buget? Sictir
    • +4 (4 voturi)    
      restaurantele de la parter si banii la buget (Joi, 8 aprilie 2010, 17:39)

      mark [anonim] i-a raspuns lui dookuhaka

      Impozite platim majoritatea, probabil cei care locuiesc in bloc platesc mai mult impozit decat restaurantul de la parter.
  • +9 (13 voturi)    
    In sfarsit o propunere legislativa "sanatoasa" (Joi, 8 aprilie 2010, 16:31)

    suzana [anonim]

    De mult trebuia facut acest lucru...dar nici acum nu este prea tarziu !!!
    Sa speram ca cafenelele /restaurantele vor respecta programul impus...
    Dorim liniste , dupa ora 22.00....ne este de ajuns circulatia infernala din Buc.,cu gllagia aferenta de pe arterele principale...
    Dupa ce se linistea cat de cat circulatia...incepea galagia/zgomotul de la cafenele si restaurante

    Sa speram ca dupa ora 24.00 se asterne intradevar linistea peste Bucuresti !!!
    • -2 (6 voturi)    
      :)) (Joi, 8 aprilie 2010, 18:07)

      io [anonim] i-a raspuns lui suzana

      in budapesta circula mijloacele de transport in comun toata noaptea. Daca ai avea un pic de cap si ai gandi nu ai pune comentarii de genul asta. Circulatia infernala din bucuresti are un singur vinovat: nesimtirea oamenilor. Voi nu ati meritat niciodata sa scapati de comunism, nu va ajuta deloc capul. O solutie ar fi izolarea fonica, daca vroiau sa faca ceva bun. Majoritatea barurilor au vanzare dupa ora 10, asta e un avantaj pentru cei cu locatii proprii, dar asta e, prostimea nu gandeste, si se mira de ce o duce prost
  • -3 (9 voturi)    
    Centrul vechi (Joi, 8 aprilie 2010, 16:38)

    Alexandru C [utilizator]

    Deci in centrul vechi se va inchide totul la ora 22:00.
    Nu va mai obositi sa-l renovati atunci.
    • 0 (0 voturi)    
      nu chiar... (Joi, 8 aprilie 2010, 22:34)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      Nu prea mai sunt multe "locuinte" in Centrul Vechi - iar cele care sunt, probabil in curand vor fi inlocuite de birouri samd...
      • 0 (0 voturi)    
        ba mai sint (Joi, 8 aprilie 2010, 23:54)

        angel [anonim] i-a raspuns lui Codruta N

        de exemplu blocul de pe Gabroveni. vinerea trecuta s-a deschis peste drum un club, la etajul unu, care pune muzica tare pina la 6 dimineata. Ai vrea sa locuiesti acolo sa nu poti dormi toata noaptea? Nu, ti-ar placa sa petreci pina dimineata, cit despre locuitori, la naiba cu ei, cine i-a pus sa locuiasca acolo?
  • +5 (5 voturi)    
    IN SFARSIT!! (Joi, 8 aprilie 2010, 17:43)

    Dakota [utilizator]

    A venit si ziua in care sa vad data o lege de bun simt si civilizata!
    Abia astept fumatul interzis in toate barurile din Romania!
    Asta ar mai fi inca un pas inainte ptr o tara in care se pare ca unii chiar nu inteleg ce inseamna civilizatie.
    Bravo!
  • -5 (5 voturi)    
    Ce are Senatul ? (Joi, 8 aprilie 2010, 18:22)

    Ion [anonim]

    Unde ati mai vazut in lume ca Senatul sa decida ora la care se inchide birtul? Au luat-o razna Astea sunt reglementari ce tin de administratiile locale, iar politiile locale din subordinea primariilor verifica sa se respecte Asa merge peste tot in lume si totul e ok
  • 0 (0 voturi)    
    cad blocurile (Sâmbătă, 10 aprilie 2010, 15:04)

    alex [anonim]

    Cad blocurile din cauza muzicii ! aceasta poate fi numai parerea unor profani care daca sunt doctori este de inteles cum de au venit cu asemea justificari.Oricum problemele se leaga,PDL mareste taxele prin impozitul forfetar la restaurante iar PNL le reduce programul restaurantelor.Cretinism total in aceasta tara.