Surpriza in procesul lui Gigi Becali: Hotii masinii patronului de la Steaua isi schimba declaratiile

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2010, 21:11 Actualitate | Esenţial


Unul dintre hotii masinii lui George Becali si-a schimbat, miercuri, declaratiile, in fata Inaltei Curti de Casatie si Justitie, negand ca a fost sechestrat de bodyguarzii omului de afaceri, relateaza Agerpres. La termenul trecut al procesului, o alta persoana implicata in acest caz a spus ca nu s-a simtit sechestrata, declaratiile initiale fiind date sub presiunea procurorilor.

La termenul de miercuri, Stefan Margean si Stan Constantin David au sustinut ca se aflau intr-o masina, impreuna cu Nicolae Tinel si Adrian Stanila, si ca au fost implicati intr-un accident cu un autovehicul condus de apropiatii lui Becali. Ei au recunoscut ca se aflau in zona stadionului Dinamo pentru a primi bani in schimbul autoturismului furat, insa, in urma accidentului, s-au speriat si au fugit.

Cei doi au spus ca au fost de bunavoie la barul din Pipera, unde George Becali s-a purtat frumos cu ei, au baut coniac, au vorbit, iar finantatorul Stelei le-a dat cate 50 de lei pentru a lua taxiul catre casa.

Stefan Margean si Stan Constantin David sustin ca au fost obligati de anchetatori sa faca declaratii impotriva lui Becali, fiind amenintati ca, in caz contrar, vor fi arestati.

Catalin Zmarandescu a fost audiat, miercuri, la Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ) in dosarul in care europarlamentarul George Becali este acuzat alaturi de bodyguarzii sai de sechestrare de persoane in cazul furtului autoturismului acestuia.

Zmarandescu a declarat ca, la rugamintea lui George Becali, a plecat insotit de mai multi apropiati ai acestuia pentru a se intalni cu cei care ii furasera autoturismul patronului Stelei si a plati cei 7.000 de euro pe care convenise cu hotii sa-i dea pentru recuperarea masinii.

Catalin Zmarandescu este acuzat de procurori de trei infractiuni de lipsire de libertate in mod ilegal, in forma agravanta.

La Inalta Curte de Casatie si Justitie vor fi audiati si ceilalti inculpati din dosar.

Europarlamentarul George Becali a fost audiat si el, miercuri, la ICCJ, declarandu-se nevinovat de acuzatiile ce i-au fost aduse.

George Becali a fost trimis in judecata pe 16 octombrie 2009 de procurorii Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie pentru sechestrarea persoanelor care i-ar fi furat autoturismul.

Potrivit procurorilor, in noaptea de 26 spre 27 ianuarie 2009, inculpatii Stefan Fanus Dediu, Catalin Zmarandescu, Mihai Mila, Niculae Dumitrascu si Marcel Popa, instigati de George Becali, actionand impreuna si folosind violenta, au imobilizat trei persoane, pe care le-au transportat, impotriva vointei lor, intr-un local din orasul Voluntari, judetul Ilfov, sechestrandu-le aproximativ doua ore si supunandu-le la suferinte fizice si psihice.

De asemenea, inculpatii i-au obligat pe cei trei sa scrie declaratii prin care recunosteau comiterea unei infractiuni.

'S-a mai retinut, totodata, faptul ca inculpatul Romulus Dumitrescu a acordat sprijin celorlalti inculpati in actiunea acestora de sechestrare a partilor vatamate, neluand masurile legale impuse de calitatea sa de politist', sustin anchetatorii. 


Citeste mai multe despre   


















4241 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    tipic (Miercuri, 7 aprilie 2010, 21:33)

    marshmah [anonim]

    Marinarului nu-i mai pasa de cioban
  • 0 (2 voturi)    
    E limpede... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 22:30)

    Cristi [anonim]

    Becali i-a platit pe hoti ca sa-si schimbe declaratiile. Cine crede altceva e ori naiv, ori prost de-a binelea. Drama lui Becali e ca exista si dovezi video-audio care il incrimineaza. Iar hotii o iau in freza si mai rau. La infractiunile comise se mai adauga una: marturie mincinoasa.
    • +3 (3 voturi)    
      Da (Joi, 8 aprilie 2010, 0:09)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      Ma asteptam la treaba asta de cand a inceput procesul. Hotii n-aveau nici un motiv sa il acuze pe Becali atat timp cat ei oricum faceau puscarie pt furt. Asa ca fac si ei un ban...ca doar asta le era intentia..scapa si Becali, care oricum a procedat cum ar proceda oricare dintre noi daca am avea resursele lui...ca doar nu te apuci sa faci reclamatie la politie. Pana se misca aia tu ai ramas fara masina... Toate bune si frumoase...eu nu inteleg ce va agitati asa. A fost o diversiune arestarea lui atunci pt distragerea atentiei de la un anumit "personaj"....iar scopul realizandu-se, Becali nu a mai prezentat nici un interes. Si nici nu mai reprezinta.
      Daca s-ar vrea infundarea omului asta...mai bine s-ar interesa DNA-ul de modul prin care si-a dobandit anumite terenuri de pe la armata...nu cu gainarii din astea in care oricum avea dreptate.
      Cat despre marturia mincinoasa...cu un avocat bun se poate scapa foarte usor de chestia asta.
  • +1 (1 vot)    
    DNA aude ? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 22:33)

    georgio [anonim]

    Daca au fost inteligenti DNA-ul poate au inregistrarile cu amenintarile lui jiji la adresa hotilor. Amenintarile astea recente in urma carora si-au schimbat declaratiile. Parca e ceva filmulet zilele aste cu varul mai mic a lui becali cand profereaza amenintari cu moartea unui cetatean italian, ziua in amiaza mare.
    • 0 (0 voturi)    
      nu aude (Joi, 8 aprilie 2010, 11:46)

      antonio [anonim] i-a raspuns lui georgio

      Nu inteleg de ce ai tu impresia ca DNA( de fapt SRI) trebuie sa asculte tot timpul telefoanele unui om politic. De fapt chiar nu are voie, decat in cazuri exceptionale.
      In alta ordine de idei, daca tu imi furi masina si ma suni apoi sa-mi ceri bani pe ea, fii sigur ca te amenint cu moartea si poate chiar o voi face daca te prind. Sau vrei sa-ti multumesc frumos?. Pana la urma si procurorii sunt mirati de gestul lui Gigi de a-si invita hotii la bar. Nu stiu cate persoane ar fi facut asta.
      • 0 (0 voturi)    
        mai ai frati? (Joi, 8 aprilie 2010, 15:16)

        luci [anonim] i-a raspuns lui antonio

        pe acasa...
  • 0 (2 voturi)    
    hoti (Joi, 8 aprilie 2010, 8:18)

    elis [anonim]

    Pe cati bani isi schimba declaratiile?Suntem in Romania!
  • +1 (1 vot)    
    ... (Joi, 8 aprilie 2010, 9:57)

    Gigi Maybachistu Suspicios [anonim]

    Hoţii au fost prinşi şi bătuţi într-un timp foarte scurt fiindcă Oierul Naţional ştia cine sunt, şi faptul că erau cunoscuţi în Pipera ar face pe oricine gândeşte cât de cât să deducă faptul că nu erau cu totul străini de neamul Becali şi să-şi imagineze de ce n-a făcut minimul efort de a-i preda autorităţilor după incident, ceea ce l-ar fi exonerat de orice răspundere din punct de vedere legal.

    Comportament de mafiot tipic, îşi spală rufele în familia şi în satul lui.
  • +1 (1 vot)    
    marmota (Joi, 8 aprilie 2010, 12:31)

    io [anonim]

    bineinteles, pai cum altfel ...
    nu numai ca i-a chemat la bar, dar i-a si rugat sa prezinte asa, ca la scoala, o sceneta ca-n telenovele, cu focuri de arma, ridicati de pe strada si indeati in portbagajul masinii etc ...
    cine dracu-l mai crede pe ciobanul asta cind se da el mare crestin ?