Eurofighter nu participa la expozitia BSDA din Bucuresti, dupa decizia privind achizitionarea de avioane F-16 second

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:38 Actualitate | Esenţial


Consortiul Eurofighter, producatorul avionului de vanatoare Typhoon, a hotarat sa nu participe la expozitia Black Sea Defense & Aerospace care va avea loc la Bucuresti in perioada 13 – 15 aprilie, dupa recomandarea CSAT privind achizitia a 24 de avioane de vanatoare F-16 second hand.

"Eurofighter si-a exprimat deja dezamagirea ca nu a avut loc o licitatie competitiva internationala care sa permita evaluarea adecvata a tuturor avioanelor candidate. Eurofighter isi mentine speranta ca Parlamentul Romaniei va organiza un astfel de proces competitiv si transparent de achizitii publice", precizeaza gigantul european, intr-un comunicat de presa.

Consortiul european sustine ca, prin aceasta decizie, Romania va fi obligata, pe termen scurt si mediu, "sa intreprinda un nou program costisitor de modernizare a flotei de avioane de lupta a fortelor aeriene romane – o situatie care ar fi evitata daca s-ar alege Eurofighter".

Eurofighter afirma ca, daca Romania ar fi ales Typhoon, ar fi beneficiat de un pachet offset corect, care ar fi creat numeroase locuri de munca pe termen lung in domenii de inalta tehnologie.

Potrivit sursei citate, in cele patru tari partenere ale programului Eurofighter, au fost create 100.000 de locuri de munca directe sau indirecte, in cadrul a peste 400 de companii. Impactul economic pozitiv al programului Eurofighter in cele patru tari partenere a fost estimat la peste 60 de miliarde de euro.

Pana in prezent, Eurofighter Typhoon a fost comandat de sase tari (Germania, Italia, Spania, Regatul Unit, Austria si Regatul Arabiei Saudite).

Cu 707 avioane contractate, acesta este cel mai mare program de colaborare militara din Europa.

Expozitia si Conferinta Internationala dedicata Industriei Aeronautice, Apararii, Securitatii Nationale si Securitatii Private - Black Sea Defense & Aerospace 2010 - "este una din cele 5 expozitii din Europa la care Departamentul de Aparare al Statelor Unite ale Americii - U.S. DoD - va participa direct in 2010", se precizeaza pe site-ul expozitiei.


Citeste mai multe despre   


















3291 vizualizari

  • +3 (13 voturi)    
    F-16 (Miercuri, 7 aprilie 2010, 18:56)

    Savavi [anonim]

    F-16 un avion fosila in comparatie cu Eurofighter si cu ceva dar nu mult mai bun decat Mig 21. De ce aveam nevoie de f 16 cand ne ruginesc daca nu gresesc 29 bucati Mig 29 ? Un avion performant construit prin anii 80 aproape la fel de bun ca si Eurofighter. Da-ti o cautare pe net si ve-ti veda poze cu aceste avioane.
    • +2 (14 voturi)    
      F-16 = Spagaaaaaa!!!!!!!! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:10)

      Albert [anonim] i-a raspuns lui Savavi

      SPAGAAAAAAA... asta e motivul!
      Cred ca spaga se ridica la cel putin 200 de milioane de dolari. Si uite asa, mai umfla conturile camarila portocalie si mai cumpara niste Bugatti, Lamborghine si alte supercaruri in tarisoara asta care nu are nici macar sosele (dar are regi ai asfaltului). Mafia sa traiasca sa mai faca astfel de contracte "benefice pentru tarisoara"!
      • -1 (11 voturi)    
        Daca tu mirosi (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:51)

        doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Albert

        spaga la contractul asta inseamna ca ai probleme cu nasul...Si cine a luat spaga CSAT-ul si apoi o imparte cu Parlamentul ca sa-i voteze achizitia?
        La faptul ca americani ne asigura moca protectia spatiului aerian in Nato printr-un scut antiracheta care costa inzecit nu te-ai gandit cand ai vazut ca s-a luat decizia cu cumpararea F16? Adevarul e ca este destul de greu sa faci o asemenea legatura...
        • +3 (13 voturi)    
          alta "spaga" (Miercuri, 7 aprilie 2010, 20:21)

          ION I [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

          se refera la banii dati pe fata Americii. oricum, felicitari Suedezilor de la SAAB si celor de la Eurofighter ca intorc dos-ul Romaniei .. poate isi mai destupa si astia capul si se hotarasc in ce masura mai dau bani la Americani..
          • +1 (3 voturi)    
            Cred (Miercuri, 7 aprilie 2010, 20:33)

            doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui ION I

            ca tu nu ai citit cu atentie comentariul lui Albert...Mai incearca odata!
        • +2 (2 voturi)    
          Scut anti-racheta...ha. (Joi, 8 aprilie 2010, 0:14)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

          Dvs. chiar aveti impresia ca ei si-au pus scutul anti-racheta ca sa ne protejeze pe noi si pe cei din jurul nostru? Scuze, dar sunteti naiv la faza asta...tare.
          Cat despre spaga...e simplu. Noi cumparam de la americani avioane expirate la supra-pret...iar ei cumpara de la anumite firme portocalii anumite servicii sau produse la supra-pret..poftim spaga. Nu spun ca e asa...insa asta metoda...
        • +2 (2 voturi)    
          Scut de aparare (Joi, 8 aprilie 2010, 8:41)

          a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui doi si-un sfert

          Un "scut" care nu a fost testat niciodata, e total ineficient si ne apara de cine? De rusi in nici un caz.

          Inca un Behtel in devenire numai ca de data asta europenii s-au suparat. Interesul Romaniei nu e in SUA iar pe SUA ii doare in fund de Romania.

          De ce am luat F16 n-am habar, cu Gripen cel putin dadeai de munca si pregateai romani in industria aeronautica. Acum pregatesti romani sa schimbe uleiul la second hand-uri.
    • 0 (0 voturi)    
      Da' de unde (Joi, 8 aprilie 2010, 15:48)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Savavi

      Exista in momentul de fata, cel putin in partea dinspre NATO, doar doua avioane mai bune ca F16: Typhoon si F-22. F-22 e in afara discutiei, ca nici macar americanii nu-l mai cumpara, ca e prea scump. Eurofighter e foarte bun, mai aproape ca performante de F-22 decat de F-16, facand abstractie de faptul ca nu e stealth (e el ceva, da' nu special conceput ca sa nu fie detectat de radare). Tehnic, Eurofighter era de departe cea mai buna alegere.

      Problema e insa ca pretul de sub 1.5 miliarde e extrem de convenabil. Da, se foarte poate ca pe termen mediu si lung achizitia de Eurofighter sa ne fi adus beneficii semnificative. Doar ca, acuma in plina criza, nu avem banii pt. a cumpara beneficiile alea pe termen lung. La momentul actual avem doar bani de F-16 la mana doua.

      In alta ordine de idei, la cantitatea de avioane si la la potentialele amenintari cu care ne confruntam si carora le putem la o adica face fata, F-16 e arhisuficient. Asa ca pe undeva ar fi fost doar o chestie de orgoliu sa ne luam Eurofighter. Nu ne permitem sute sau mii de avioane, ca tari mai puternice economic si militar, ca la o adica sa fim o forta in plan militar/aviatic, si e putin probabil ca vreun atac terorist sa vina cu ceva care sa depaseasca capabilitatile unui F-16. In caz de razboi in toata regula si pe scara larga, oricum n-avem alta varianta decat sa ne bazam pe sprijinul aliatilor din NATO, n-avem nici o sansa singuri, nici la sol nici in aer. Exceptand situatia unui conflict local, cu vreun vecin. Dar daca ne ataca un vecin, ala in mod cert n-are nici el dotare mai buna, si oricum putem conta pe sprijin NATO si in cazul ala.
  • +1 (7 voturi)    
    Plata pt. sustinere (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:02)

    Alex C-tin [anonim]

    Sa fie asta o parte din plata pt. sustinerea de catre SUA a candidatului castigator al prezidentialelor?
    Deja cu scutul am ramas singurii din UE ...
    Cine stie ce mai urmeaza
  • +4 (8 voturi)    
    mare pierdere... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:07)

    tudor [anonim]

    Mig-urile 29 nu au cum sa rugineasca la noi din doua motive: materialul din care sunt facute si faptul ca le-am vandut demult. Saab si Eurofighter s-au suparat. Au si ei vacarii lor...
    • +2 (8 voturi)    
      Si noi avem vacarii nostri (Miercuri, 7 aprilie 2010, 20:40)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui tudor

      Da, si noi pe-ai nostri. Ca tine, de exemplu. Pt. ca singurul neuron pe care-l ai disponibil da rateuri, trebuie sa stii ca la un avion doar fuselajul nu rugineste fiindca este din dural, un material inoxidabil. Dimpotriva, miile de componente care alcatuiesc ceea ce se numeste avion, se depreciaza. Nu s-a vandut niciun Mig 29. Zac nefolosite de ani buni pe aerodromul de la Kogalniceanu. Nu s-a dorit modernizarea lor, desi era o solutie la indemana. Putea fi prelungita resursa lor tehnica. Puteau fi modernizate cu dotari minime (sisteme radio, de navigatie si de recunoastere si localizare a inamicului), obligatorii pentru alinierea aparatelor de lupta romanesti la standardele impuse de NATO. Un avion cu o aerodinamica deosebita a fost lasat sa moara cu buna stiinta. S-a ales modernizarea Mig-ului 21. Sicriul zburator care a lasat multi copii orfani. Un avion vechi si depasit inca dinainte de a deveni si "Lancer". Si care, culmea, acum este inzestrat cu o avionica mai buna decat cea a F-ului 16 cu care ne vor pricopsi americanii.
      • -1 (3 voturi)    
        un neuron, doi neuroni... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 21:26)

        tudor [anonim] i-a raspuns lui gabi

        Bine ca ai tu neuroni in plus. Pacat ca nu-i folosesti. Nu contest calitatile lui Mig 29. In lumea de azi, Romania poate avea in flota aeriana pterodactili sau avioane de hartie. Daca de ex. Rusia si-ar pune mintea cu noi, iar Nato ne-ar lasa balta, la ce ne-ar folosi ca avem 24 de F16, Mig 29, Typhoon, Grippen, Rafale, F22, Su 37 etc? Scuze, problema ma depaseste, nu am un creier odihnit si neted ca al unui copil, ca sa citez un clasic in viata. Poate ne luminezi mataluta.
  • 0 (10 voturi)    
    Locuri de munca (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:13)

    gepeto [anonim]

    Cine are nevoie de locuri de munca pe termen lung in domenii de inalta tehnologie?
    Noi avem meseriile noastre traditionale, printre care si cea de colectori de fier vechi.
    • 0 (0 voturi)    
      bine punctat (Joi, 8 aprilie 2010, 2:24)

      mike [anonim] i-a raspuns lui gepeto

      sticle, borcane, maculatura
  • +3 (5 voturi)    
    Avioane (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:13)

    de venit o tara real NATO [anonim]

    Eah...la 24 F16 care au nevoie de imbunatatiri, ar putea merge , ca si condiment , si vreo 7 Eurofighter-e de-astea europene.Mare scofala acolo 1-2 miliarde de euro.Ce mai conteaza ca e facut de un consortiu de departamente ale unor firme europene cu sediu si srl in Germania printre care si EADS , BAE, Alenia si nu mai stiu cum.Nu mai conteaza nici ca la rablele alea de F16 garanteaza armata SUA si nici ca trebuie sa avem niste compatibilitati de training cu aceasta pe termen mai scurt sau mai lung.In orice caz, nici Eurofighteru nu e de lepadat...Cum au francezii si britanicii mai multe tipuri de avioane, am putea si noi sa cumparam doua trei feluri.Ce, parlamentul n-are banii lui?Vorbesc serios...Chiar n-are?
  • -3 (7 voturi)    
    F-16 (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:22)

    Savavi [anonim]

    O completare. Am uitat de vele 46 de Mig 23 si ele net superoare f16. Asa suntem noi darnici.... cu altii
    • +3 (7 voturi)    
      MiG23-F16 (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:38)

      AdrianC [utilizator] i-a raspuns lui Savavi

      pai.. sunt trebi complet diferite (a... zboara ambele...)
      Comparatia ar merge cu MiG29... Insa vorba cuiva de mai sus, cui ii trebuie tehnologie de ultima generatie?
  • -3 (11 voturi)    
    mai grupati ,pupincuristii Estului ,mai adunati.. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:36)

    Demirel [anonim]

    care cum vorbeste ba MIG, ba Eurofighter,ba sicriele suedeze, numai americane sa nu fie !ori va pricepeti toti ,nimic de zis, ori sunteti toti lepre antiamericane ,refuzate la viza !
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 23:16)

      IM [utilizator] i-a raspuns lui Demirel

      sunt oameni care urasc (probabil) imperialismul american
  • -2 (10 voturi)    
    ...bai fraierilor...! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:47)

    bm [anonim]

    am primit avioanele aste pe gratis...habarnistilor ...ca n-o sa le platim niciodata....dar nu pot sa recunoasca americanii ca-i fackuie Congresul ! O sa platim la sfantu asteapta ...!
    • 0 (0 voturi)    
      faierii tipa fraieri (Miercuri, 7 aprilie 2010, 23:19)

      yankey doodle pidgeon [anonim] i-a raspuns lui bm

      da ma bm ai primit 24 cutii de conserva moka. Ca sa si zbori cu ele tre sa bagi cele 1,2 miliarde pe motoare, avionics, armament, training, combustibil etc. Ca de nu o sa faca ai nostri kamikaze cu ele cum or facut cu Mig-urile 21. Numa o sa citesti prin presa ca s-a mai dus 1. Vroia sa le testeze rezistenta la impactul cu solul
      • 0 (0 voturi)    
        ..pai tocmai asta e...! (Joi, 8 aprilie 2010, 16:00)

        bm [anonim] i-a raspuns lui yankey doodle pidgeon

        ..ne antrenam pilotii in conditii de stres maxim....! vor fi cei mai buni...! ...si ma-ndoiesc ca bagam bani mai multi in ele ca-n miguri...! Zi multam ca ne lasa americanii sa ne antrenam elitele la vanatoare de oameni LIVE ! (sic!)
  • +5 (7 voturi)    
    Competitie (Miercuri, 7 aprilie 2010, 19:47)

    Toma N [anonim]

    De fapt nici nu este vorbe despre care dintre avioane este mai potrivit sau care contract este mai bun pentru RO.
    Pana la urma este vorba de acelasi mod de atribuire directa, cu licitatie pe baza de spaga: de aceea protesteaza astfel ceilalti producatori. Tot asa suna si cand a fost vorba de mareata autostrada care se construieste cum face melcul "tzusti".
    Cam la fel s-au luat si fregatele englezesti... si cred ca mai sunt multe exemple.
  • +2 (2 voturi)    
    Ne-o dau europenii peste bot (Miercuri, 7 aprilie 2010, 23:07)

    yankee doodle pidgeon [anonim]

    Asa ne si traba daca umblam cu pupincuritul.
    Bechtel si F16 soooper treaba si sa ne traiasca.
    Parca suntem batuti in cap.
    Si cand vad pe ce porcarii se dau + uri in zona.
    Si ca veni vb-a: viza la yankei tot a ramas, deci li se rupe, si ne recomanda sa nu mai insistam daca am fost respinsi ca timpu lor ii pretios, trebuie sa mai arunce o bomba prin iraq si afganistan sau sa-l caute pe bin laden
    Acu sa vad niste - poate bat recordu