Aviatorii pensionari catre Emil Boc: Ne jigniti pentru ca am beneficiat de o lege pe care Parlamentul Romaniei a votat-o

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2010, 21:05 Actualitate | Esenţial


Aviatorii pensionari ii cer premierului, intr-o scrisoare deschisa, sa faca o "analiza serioasa" cu privire la situatia lor si sustin ca se simt jigniti de afirmatiile acestuia privind pensiile primite de ei, acestea fiindu-le acordate in baza unei legi initiate de un vicepresedinte al PDL si votate in unanimitate.

Scrisoarea deschisa adresata primului-ministru a fost postata pe site-ul Asociatiei Nationale a Aviatorilor Pensionari este semnata de comandantul Paul Bozga, dar este "scrisa in numele oricaruia dintre colegii sai".

Va redam integral continutul scrisorii:

"Domnule Prim Ministru,

Ca unul care am avut privilegiu de a face parte din tagma aviatorilor, m-am bucurat  pana de curand de respectul si admiratia prietenilor, a colegilor, a vecinilor si chiar a oamenilor de pe strada .

Spun pana de curand pentru ca de cand primul ministru al tarii ne face nesimtiti imi este rusine sa mai spun ca am fost aviator.

Va intreb cu modestia omului care a muncit timp de 40 de ani din care 35 de ani de zbor, care a adus tarii poate milioane de dolari, care a fost trimis de multe ori sa munceasca si prin alte tari pe un salariu de 10-15 ori mai mic decat pilotii straini cu care zburam si care in 2007 cand a aparut noua lege, dupa 40 de ani de munca, aveam 1421 de lei pensie, atunci tot nesimtit eram ?

Va asigur ca pilotii romani sunt cel putin la fel de buni ca cei din tarile avansate si daca nu stiati licentele noastre sunt recunoscute oriunde in lumea asta, ar fi fost usor sa ne ducem acolo unde munca noastra era apreciata si platita corespunzator.

Mi-am iubit prea mult tara si aceasta profesie si nu m-am gandit nici o clipa sa raman in strainatate si ma intreb acum, daca am facut bine.

Ne jigniti pentru ca am  beneficiat de o lege pe care parlamentul Romaniei din respect pentru munca noastra a votat-o.

Din curiozitate am cautat pe internet sa vad cum a trecut Legea 223/4 Iulie 2007 prin Parlament si am vazut ca la Senat a fost adoptata in unanimitate, ceea ce ma face sa cred ca si parlamentarii partidului pe care il conduceti au votat-o.

Ba mai mult initiatorul acestei legi a fost un vicepresedinte al PDL care a inteles ce inseamna munca unui aviator si banuiesc ca presedinte de partid ca nu a facut-o fara stirea dumneavoastra.

Am crezut atunci ca se incearca o reparatie fata de niste oameni care au fost pacaliti o viata intreaga care si-au sacrificat sanatatea iar multi si familia pentru a-si servi tara.

Nu am sa va enumar conditiile noastre de munca, sau stresul profesiei noastre, probabil ca nu va intereseaza, va spun numai ca in cei 35 de ani de zbor eu am avut mai multe incidente de zbor inclusiv de doua ori in timpul zborului, incendiu la motor.

Pentru ca am scapat cu viata atat noi cat si pasageriI nostri compania mi-a dat o insigna pentru merite deosebite in aviatie si mi-a trimis o hartie cu “multumiri pentru inaltul profesionalism de care ati dat dovada” atat si nimic mai mult si am fost multumit.

Si ca mine sunt majoritatea celor care iubesc aceasta profesie.

Inainte sa ne faceti nesimtiti ar fi fost mai bine sa cereti de la Institutul de Medicina Aeronautica si Spatiala statistica cu bolile profesionale si varsta medie de viata a pilotilor din aviatie si ati fi aflat ca 40% dintre noi nu apucam varsta de 65 de ani.

Dati mereu exemplu unui pilot care si-a marit artificial salariu pentru o pensie mare, dar pentru unul jigniti toti personalul navigant pensionar, multi eram deja pensionati si conform legii am primit o adeverinta cu media salariului pe trei luni a pilotilor in activitate, piloti care au salarii pe care noi nu le-am avut niciodata, desi am muncit la fel.

Nu va scriu aceste randuri ca sa cersesc ceva, nici ca sa va impresionez ci pur si simplu sa va reamintesc ca suntem o categorie profesionala care si-a castigat respectul oamenilor prin munca lor si nu vrem sa primim niste invective pe care nu le meritam.

Stim ca de ceva timp, pensiile noastre sunt mai mari decat a majoritatii oamenilor care au muncit din greu in Romania dar repet nu noi ni le-am facut ci au fost facute si votate de parlamentarii romani care au considerat ca le meritam.

Probabil, pentru  ca nu s-au prevazut si masuri de limitare a exceselor, acum se va incerca o masura de eliminare a legii prin masuri anticonstitutionale, vulnerabile atat in  fata instantelor judecatoresti din Romania cat si la CEDO.

Din pacate pentru Romania nu ar fi prima eroare de acest fel.

Nu as fi scris aceste randuri dar tocmai m-am intors de la inmormantarea unui coleg, al 5 lea din promotia mea de 21 care ne-a parasit la 63 de ani si ma intreb cine urmeaza".

Reactia vine dupa ce premierul Emil Boc a facut referire, in mai multe randuri, la "pensiile nesimtite" si a sustinut eliminarea lor.

Potrivit declaratiilor premierului din octombrie 2009, prin recalcularea pensiilor speciale, ar rezulta economii intre 500 si 800 de milioane de euro anual.


Citeste mai multe despre   


















6497 vizualizari

  • +2 (10 voturi)    
    cam aiurea (Marţi, 6 aprilie 2010, 21:26)

    dan [anonim]

    un parlit de operator chimist (liceu industrial) care lucreaza la tabloul de comanda al unei instalatii din industria chimica (instalatie de electroliza a sarii) situata la cativa kilometrii de un oras, poate prin erori in serviciu, sa provoace aruncarea in aer a 200 tone de clor care ar cam lasa orasul fara locuitori.
    Asta poate fi intamplata de acest operator cam 8 ore in fiecare zi.
    Salariul lui atinge 1500 ron spre finalul carierei.
    Deci:
    - las-o mai moale cu milioanele de USD
    - grija fata de vietile altora
    ....
    • -2 (2 voturi)    
      upps elena u (Miercuri, 7 aprilie 2010, 0:22)

      Mareean V [anonim] i-a raspuns lui dan

      Si pe noi ne jigneste cu un salariu minim de 600 roni, dupa o lege facuta in parlamentul bulgariei, si modificata in parlamentul jigodiiilor, si care nu se respecta.
      Asa ca de ce s-ar respecta la voi, aveti 2 perechi precum adryian, fireste, copilul lui tamara ?
      Hai sictir ca ati vindut flota !
  • +4 (12 voturi)    
    aviz tinerilor inteligenti si ambitiosi (Marţi, 6 aprilie 2010, 21:38)

    Ovidiu [anonim]

    citit cu atentie ce spune acest om deoarece stie ce vorbeste:

    "Mi-am iubit prea mult tara si aceasta profesie si nu m-am gandit nici o clipa sa raman in strainatate si ma intreb acum, daca am facut bine."

    Plecati cat mai puteti ca altfel veti regreta, Romania ramane tara manelistilor si a celor care isi vand votul ptr doi mici si o bere...
    • 0 (8 voturi)    
      Mai usor cu diversiunea pe scari... (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:08)

      ccc [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      Poate mata n-ai urmarit stirile care arata ca multi aviatori spanioli, italieni etc se angajeaza ca piloti in Romania, din cauza crizei de la ei (economice) si de la noi (economice si de piloti civili). Asa ca las-o mai moale cu diversiunea cu plecatul, pentru ca nici dincolo treaba nu-i buna. Ah, dar am uitat ca voi, astia, sunteti platiti pentru diversiunile astea.
      • +3 (3 voturi)    
        ce urmeaza? (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:34)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui ccc

        deci de acum incolo cand vedeti un fraier ca isi cad banii din buzunar nu-l strigati, ii bagati in buzunar si ciocu' mic.. eventual daca isi da seama fraieru' ii explicati frumos ce prieteni v-au mai murit...
        • 0 (0 voturi)    
          fugiti, scapa cine poate...voi oricum (Miercuri, 7 aprilie 2010, 3:06)

          sia [anonim] i-a raspuns lui pehash

          nu puteti face mai mult, mai bine...duceti-va si fiti sclavii altora, ca oricum sinteti sclavi....sper doar sa merite....voi stiti mai bine, dupa ceva timp petrecut afara...
          cind tv lllllllsi presa scrisa se va schimba, vom avea indicii ca ceva se schimba, dar lpina atunci....adio romania,
    • +2 (2 voturi)    
      DOI MICI+1 BERE=AFACERE (Miercuri, 7 aprilie 2010, 1:26)

      SOLE [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      NU UITA CA IN ANI 90 AU EXISTAT MILIONI DE ROMANI CARE AU OFERIT ROMANIA GRATIS LA CEA MAI MARE ORGANIZATIE TERORISTA, MONDIALA CARE EXISTA ATUNCI, SI CARE SE NUMEA FSN (nu glumesc ganditiva bine suntem in 1990 )
  • 0 (8 voturi)    
    Pai ce sa inteleg? (Marţi, 6 aprilie 2010, 21:42)

    Cristi [anonim]

    Ca "aviatorii" se simt? Boc n-a afirmat nicicand ca aviatorii au "pensii nesimtite"! A afirmat ca in sistmeul bugetar exista "pensii nesimtite". E cu totul alta poveste ca "aviatorii" se simt cu pensia nesimtita pe caciula. De asta pe care o au "aviatorii" nu Boc e de vina. Sa fim seriosi!

    P.S. O lege voatat de parlamanet NU este in mod obligatoriu si o lege buna, corecta. Prin urmare invocarea unei asa zise legi a carei initiator a fost, intamplator, un pdl-ist, nu este corecta. Repet, o lege poate fi buna sau proasta. Ca legile proaste, cu preponderenta, sunt votate de un parlament ignorant si populist, asta nu e responsabilitatea lui Boc. O lege proasta poate fi corectata. Pensiile nesimtite, indiferent de cine le incaseaza, trebuie sa fie aduse la nivelul bunului simt. Cat muncesti si cat cotizezi trebuie sa conteze in stabilirea ulterioare a pensiei!!!! Nu altceva. Si profesorii muncesc. Si muncitorii muncesc. Si inginerii muncesc. Si tot asa... De ce "aviatorii" trebuie sa fie mai grozavi, mai deosebiti? Efortul si pericolul muncii lor este de apreciat si trebuie recompensat. Insa nu artificial. Prin legi speciale. M-am saturat de discriminarea asta care se face in Romania. Anumite categorii speciale s-au constituit pur si simplu in adevarate caste. Ceea ce nu este normal.
    • +2 (8 voturi)    
      Pensii. (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:05)

      B - C -V [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Cristi esti probabil un politruc forumist si nu ai cum sa intelegi. Boc este un profesor de drept constitutional care a semnat cinci OUG neconstitutionale, concluzia asupra capacitatii lui poti sa o tragi singur. Daca poti?
    • +1 (3 voturi)    
      De ce nu zburati dumnevoastra? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:18)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Nu il mai luati in brate pe Dl.Boc. Dl.Boc in prmul rand nu stie sa comunice oricat de premier si profsor ar fi. Dovada, prin maniera intepestiva e comunicare a divizat categoriile sociale. Daca dv. doriti ca un pilot sa aiba o pensie sub 1000 de lei, pensii, pe care Dl.Boc spune in mod repetat ca sunt normale, inseamna ca nu va cunoasteti interesele. Nimeni nu sufla o vorba despre mediocritatea clasei politice, care printr-o proasta administrare a tarii, a falimentat bugetul public de pensii, iar acuma incearca sa dreaga busuiocul, prin persoana Dl-ui Boc. Acesta intreprinde masuri populiste de manipularea a opiniiei publice sfidand Constitutia, cea ce este regretabil pentru un profesor de drept constitutional. Cine va mai respecta Constitutia in aceasta tara daca insusi premierul o terfeleste?
      Dupa aceea, oamenilor cu pensii mizerabile nu li se spune nimic despre faptul ca nu vor primii, nimic in plus, ca urmare a recalcularii pensiilor asa zis nesimtite. Mai raman de discutat efectele negative ale unei asemenea masuri in mediul activ, al categoriilor incriminate ca 'nesimtiti". Ce credeti ca vor face spre exemplu diplomatii activi, vazand pe colegii lor pensionari pusi la zid ca "nesimtiti"? A conduce inseamna si a anticipa, ar trebuii sa-i spuneti domnului Boc pentru ca am impresia ca are consilieri incapabili sau nu doreste sa accepte sfaturi intelepte, imbatat fiind de mirajul puterii! Radcina raului, pentru pensiile mici din sistemul public, trebuie cautata in clasa politica, care a jonglat electoral cu sistemul public de pensii.
    • 0 (0 voturi)    
      RE Cristi (Luni, 24 octombrie 2011, 8:17)

      preda [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Cristi,
      Constat o grava eroare.Termenul de CONTRIBUTIVITETE este interpretat gresit. Valabil pentru toti pensionarii nu numai pentru pilotii de aviatie.
      Acest principiu al CONTRIBUTIVITATI (aplicat in toata europa inclusiv in statul ceausist) inseamna ca pensiile sint egale cu CONTRIBUTIA celor care sint in cimpul muncii. Cei ACTIVI platesc pensiile celor care nu mai lucreaza. Pensionarii de astazi au platit la rindul lor pensii pe cind lucrau.
      Pe buna dreptate guvernantii afirma ca fondul de pensii (care este independent de bugetul tarii) este neindestulator pentru a platii pensiile. De ce? Pentru ca cei care lucreaza sint mai putini decit pensionarii.De ce? Pentru ca aproximativ 2 miioane lucreaza in extern si contribuie la pensiile din tara in care lucreaza. In tara nuarul activilor platesc tot atitea pensii, si ar ramine o buna parte din pensionari fara pensie. Rezolvarea celorlalte tari este de a adauga difrenta de la bugetul de stat. Rezolvarea guvernului nostru este de a diminua toate pensiile (lucru ilegal).
      Colectarea de la activi se face conform legii 263/2010, insa din cauze electorale unele intrprinderi nu varsa contributiile la fondul de pensii si asta face ca pensiile sa se mai diminueze inca o data. Si ca sa fie neregula si mai mare tot din ratiuni electorale se dau aproximativ 1(un)milion de pensii minime de 350 RON unor pensionari pentru care nu are cine sa contribuie, diminuind si mai mult fondul de pensii si automat pensiile. este vorba despre pensionarii din agricultura care au lucrat in colective si acum trebuiau sa fie platiti de la buget.
      Acum fiind obiectivi ar insemna ca toti pensionarii sa primeasca pensii diminuate cel putin proportional .
      Revenind la pilotii nostri, ei contribuie cu foarte mult la fondul de pensii depasind cu mult contributiile celorlalti activi.Cam 10-15 000 RON .Ca o consecinta pensiile pilotilor sint mari.La ei numarul pensionarilor nu depaseste numarul activilor ci din contra.Legea lor speciala este justifica
    • 0 (0 voturi)    
      repunere (Joi, 10 noiembrie 2011, 22:08)

      preda [anonim] i-a raspuns lui Cristi

      Munca celor de la bordul aeronavelor este descalificata in ochii actualilor conducatori (poate si a viitorilor alesi, oricare vor fii aceia...). Se tot spune si se fac comparatii intre personalul navigant din aviatie si alte categorii profesionale. Munca noastra a fost comparata cu a celorlalti, si sub diverse amenintari subtile, sau nu atat de subtile, cat de folosire a tacticilor de intimidare referitore la costuri au fost aruncate asupra acestei profesii. Avand in vedere situatia aceasta, va rog sa-mi permiteti, sa aruncam o privire asupra acestei categorii de profesionisti.

      Nu comparati profesia de personal navigant din aviatie cu alte profesii:

      . cat de multe sedinte de guvern explodeaza ca un avion ?
      . cate sedinte se încheie cu sute de cadavre ?
      . cate din deciziile voastre, luate in cateva secunde costa zeci de milioane de dolari ?
      . cati medici petrec o jumatate a lunii departe de familiile lor ?
      . cati dintre copii vostri plang cand tatal/mama isi pune pe uniforma sa mearga la munca, pentru ca stiu ca vor fi plecati pentru o saptamana ?
      . cati din membrii familiei voastre au plecat la munca si nu s-au mai intors ?
      . cat de multi dintre angajatii ministerelor voastre isi pierd locurile de muncă lor, deoarece au hipertensiune arteriala ?
      . cat de multi judecatori, magistrati sau avocati isi petrec Craciunul, singuri într-o camera de hotel ?
      . cand sotia(sotul) voastra se uit la TV, iar programul este intrerupt, de cate ori ea (el) ingheata un moment, de teama pentru ceea ce ar putea auzi ?
      . cati dintre voi, lucreaza intr-un spatiu tridimensional, intr-o continuă criza de timp si intr-o ambianta severa, incompatibilă cu insasi viaţa.


      Nu exista o alta profesie in lume in care consecintele pentru greseli sunt atat de catastrofale si neiertatoare. Acesta este pretul platit de personalul navigant din aviatie:

      . un pret prea mare atunci cand cineva, greseste la incarcatura de containere cu oxigen din cala.
      . un pret prea mare atunci cand
  • +2 (4 voturi)    
    Numai comunistii (Marţi, 6 aprilie 2010, 21:42)

    revelare [utilizator]

    au luat mai mult, decat au contribuit.
  • -1 (5 voturi)    
    scrisoare aviator (Marţi, 6 aprilie 2010, 21:49)

    mamzy [utilizator]

    Are dreptate comandantul Paul Bozga!
    Domnule Boc, sa nu indrazniti sa va atingeti de pensiile muncite din greu ale aviatorilor si militarilor !
    Sa va cereti scuze pentru expresia "pensii nesimtite"!
    Reconsiderati practica de extrema stanga -stangista- pe care vreti s-o aplicati! Nu sunt toti oamenii la fel in tara asta! Unii chiar au muncit si riscat mai mult ca altii!
    • -3 (5 voturi)    
      AVIATORI MILITARI SI SECURISTI PENSIONATI (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:47)

      SOLE [anonim] i-a raspuns lui mamzy

      SUNTETI PENNSIONATI PENTRU-CA SUNTEE-TI SI A-TI FOST O BUBA PE OBRAZUL ROMANIEI A-TI FOST PLATITI BINE IN ULTIMII 20 DE ANI NUMAI SA TACETI.NU AVETI NICI UN ALT MERIT. CRED CA A TRECUT TIMPUL PUDORI SI ASA CUM AU FACUT ALTI(POLONIA)TREBUIE SA FITI PLATITI NUMAI PE MOTIVE CRESTINE, CU50% IN MINUS SI ASA CASTIGATI CU 500%MAI MULT DECAT UN MINER PE CARE LA-TI MANIPULAT IN ANI 90
      • 0 (0 voturi)    
        Analfabetule (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:20)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui SOLE

        Invata sa scrii analfabetule
      • 0 (0 voturi)    
        Vulpea la struguri... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 11:14)

        Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui SOLE

        Un asa analfabet nici nu ma asteptam sa aiba o alta atitudine ...

        Hai sa dam unui aviator pensie de maturator !

        Principiul echitatii s-ar putea sa se bata cap in cap cu cel al contributivitatii, adica daca am dreptul la o pensie mare pentru ca am contribuit dintr-un salariu mare, inseamna ca trebuie sa renunt la acest drept numai pentru ca altii au tras mata de coada zeci de ani si acum au pensii mici ?!
        • 0 (0 voturi)    
          ala este analfabet (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:10)

          luci [anonim] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          dar tu esti dezinformat, sa nu zic altfel, tocmai aia este problema, sa fie calculate pensiile in functie de cat timp au contribuit si cu cat...
          adica ca la toata lumea, ca doar suntem egali in fata legii, nu sa avem un sistem si sapte legi de calculare a pensiilor de stat...
          alternativa o reprezinta pensiile private, nu alea obligatorii si private, (doi termeni care nu au ce cauta in capitalism unul langa altul), fiind o mare cacialma...
          • 0 (0 voturi)    
            Sunt perfect informat (Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:53)

            Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui luci

            Daca ti se pare mult 2.700 de lei pensie pentru un colonel in rezerva dupa 30 de ani de armata, atunci recunosc, este o pensie nesimtita...

            Referitor la contributii: a cui este vina daca anumite categorii de bugetari nu au contribuit la sistemul de pensii ? A lor, sau a celor care dau asemenea legi ? Si care ar fi solutia acum ? Cine nu a contribuit nu primeste pensie ?

            Cam cat ar trebui sa fie pensia unuia care in ultimii 15 ani a avut peste 2.000 $/luna, asa incat sa nu mai starneasca "mânia proletara"?
  • -2 (4 voturi)    
    Aici era buba (Marţi, 6 aprilie 2010, 21:55)

    Paul [anonim]

    800 milioane economii.. Adevarul e ca Boc ca economist sau finantist e un zero tot. Inclusiv Adri(e)an, care au venit la muls. Si cum habar nu are nici unu cum sa vina cu niste masuri concrete de relansare economica, o tot lalaiesc pe pensile speciale. Sunt acolo max 1000-2000 de persoane cu astfel de pensii, si aici era relansarea Romaniei.
    Penibil si o dovada de incompetenta la maxim din partea lui Boc puternic
  • +4 (8 voturi)    
    gresit! (Marţi, 6 aprilie 2010, 21:59)

    Ion [anonim]

    Nu am nimic cu aceasta categorie de pensionari.
    Dar, sa afirmi ca muncesti pe un salariu de 10-15 ori mai mic decat alti piloti straini, e o bataie de joc. Cu totii am avut salarii mult mai mici decat cei de afara, in orice domeniu.
    In al doilea rand, ar trebui sa se stie ca acesti piloti, ies la pensie in jur de 40-55 ani. Iar pensia pt ei, e peste 10.000 ron. Da, ati citit bine. Peste zece mii ron!
    Acum, vin si intreb, ce a facut deosebit d-nul pilot incat sa merite o pensie mai mare decat salariul pe care il avea??
    E munca riscanta? Si mineritul e riscant. Si a fi sofer (nota: cele mai multe accidente sunt la sol, nu iin aer, statistica oficiala); contabilitate - un stres fantastic si ma opresc cu exemplele.
    • +3 (7 voturi)    
      Nu au pensii nestimtite. Pensii super nesimtite!! (Marţi, 6 aprilie 2010, 22:59)

      FFF T [utilizator] i-a raspuns lui Ion

      As vrea sa stiu si eu cat e pensia unui aviator, asa de curiozitate.
      Auzisem ca cea mai mica e de 5.000 de ron/luna.
      Asa e?
      • 0 (0 voturi)    
        depinde (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:25)

        Ion [anonim] i-a raspuns lui FFF T

        Daca a lucrat pe intern, e undeva la 5000-7000 ron. Pe extern, mult mai mare, sare de 10.000 ron. Acum, si in functie de vechime, in + sau -
      • 0 (0 voturi)    
        RE ion+sempere (Luni, 24 octombrie 2011, 8:25)

        preda [anonim] i-a raspuns lui FFF T

        pentru ION si SEMPERE
        constat o grava eroare.Termenul de CONTRIBUTIVITETE este interpretat gresit. Valabil pentru toti pensionarii nu numai pentru pilotii de aviatie.
        Acest principiu al CONTRIBUTIVITATI (aplicat in toata europa inclusiv in statul ceausist) inseamna ca pensiile sint egale cu CONTRIBUTIA celor care sint in cimpul muncii. Cei activi platesc pensiile celor care nu mai lucreaza. Pensionarii de astazi au platit la rindul lor pensii pe cind lucrau.
        Pe buna dreptate guvernantii afirma ca fondul de pensii (care este independent de bugetul tarii) este neindestulator pentru a platii pensiile. De ce? Pentru ca cei care lucreaza sint mai putini decit pensionarii.De ce? Pentru ca aproximativ 2 miioane lucreaza in extern si contribuie la pensiile din tara in care lucreaza. In tara nuarul activilor platesc tot atitea pensii, si ar ramine o buna parte din pensionari fara pensie. Rezolvarea celorlalte tari este de a adauga difrenta de la bugetul de stat. Rezolvarea guvernului nostru este de a diminua toate pensiile (lucru ilegal).
        Colectarea de la activi se face conform legii 263/2010, insa din cauze electorale unele intrprinderi nu varsa contributiile la fondul de pensii si asta face ca pensiile sa se mai diminueze inca o data. Si ca sa fie neregula si mai mare tot din ratiuni electorale se dau aproximativ 1(un)milion de pensii minime de 350 RON unor pensionari pentru care nu are cine sa contribuie, diminuind si mai mult fondul de pensii si automat pensiile. este vorba despre pensionarii din agricultura care au lucrat in colective si acum trebuiau sa fie platiti de la buget.
        Acum fiind obiectivi ar insemna ca toti pensionarii sa primeasca pensii diminuate cel putin proportional .
        Revenind la pilotii nostri, ei contribuie cu foarte mult la fondul de pensii depasind cu mult contributiile celorlalti activi.Cam 10-15 000 RON .Ca o consecinta pensiile pilotilor sint mari.La ei numarul pensionarilor nu depaseste numarul activilor ci din contra.Legea lor speciala est
    • 0 (0 voturi)    
      .. (Vineri, 21 mai 2010, 16:40)

      alexandra [anonim] i-a raspuns lui Ion

      unde ies pilotii la 40 de ani la pensie?? media este cam de 55-60.. dupa aprox 30 d ani de munca in aviatie.. eu una cred ca este de ajuns..nu poti compara un sofer cu un pilot!!!! cum te-ai gandit sa faci aceasta afirmatie??? ia incerca sa te dai jos din pat la 3 dimineata sa poti pleca la 6 in cursa?? sau sa ajungi la ora aia.. sarbatorile petrecute in avion... dar...
    • 0 (0 voturi)    
      re "gresit" (Duminică, 23 octombrie 2011, 13:22)

      preda [anonim] i-a raspuns lui Ion

      Principiu CONTRIBUTIVITATI spune ca pensia este platita de cel ce este activ.un pilot de aviatie contribuie cu 10-15 000 RON Unde ar trebui sa se duca aceasta contributie? Nu vi se pare normal sa se duca tot spre aviarori? Dumneavoastra doriti ca pensiile aviatorilor sa fie egale cu pensiile pentru care se contribuie 5-600 RON.
      Nu va faceti griji ca peste vreo 10 ani nu va mai fi nevoie de lege speciala pentru aviatori, penru ca pensiile lor vor creste chiar pe legile date ilegal acum.
      Cred ca aveti raspuns la intrebarea dumneavoastra.
      "Acum, vin si intreb, ce a facut deosebit d-nul pilot incat sa merite o pensie mai mare decat salariul pe care il avea??"
  • +2 (2 voturi)    
    touché - lupta de clasa (Marţi, 6 aprilie 2010, 22:14)

    ... [anonim]

    ce trebuie sa inteleaga pdl si personajele lui politice semnificative (si, poate, bine intentionate) este ca nu poate echivala cuantumul aberant al unor pensii/ salarii - la care s-a ajuns fix cu ajutorul parlamentarilor "nostri" - cu o noua lupta de clasa - noi, privatii, ei, bugetarii, noi, salarii mici, ei, salarii nesimtite.
    reduce, nene, salariile exagerate, taie privilegiile, desfiinteaza sporurile care nu contribuie deloc la transparenta fiscalitatii. dar nu polariza cetatenii. avem inca nevoie si de aviatori, si de profesori, chiar si de coruptii ceia de judecatori. hai, poate n-o fi nevoie sa-i "mintim frumos", dar macar sa ne vorbim elegant unii altora - colac peste pupaza ca provenim dintr-o cultura a mitocaniei - este nevoie.
    • 0 (0 voturi)    
      erata (Marţi, 6 aprilie 2010, 22:45)

      ... [anonim] i-a raspuns lui ...

      imi cer scuze pt imperativul "nesimtit": voiam sa spun "redu", nu "reduce"
  • +3 (5 voturi)    
    despre aviatorii romani (Marţi, 6 aprilie 2010, 22:32)

    angel [anonim]

    Probabil ca intr-adevar pensia domnului este mica, dar nu e caz singular. Mama, dupa 33 de ani de munca, are 650 RON. Viata nu e prea amuzanta acum, dar pe vremea cind zburau, viata aviatorilor era foarte buna. Sa nu uitam ca pilotii straini si-au platit scoala de zbor din propiul buzunar, nu a statului (am trait in SUA, mi-am platit singur certificatul de pilot). Sa nu uitam ca exista un cost al vietii, mult mai mare in alte tari, si e normal ca salariile sa fie in functie de costul vietii; ca exista o competitie mult mai puternica pentru slujbe de pilot acolo decit in Romania. Daca nu stiai, in SUA nu se uita nimeni la tine fara 2000 de ore de zbor. In Romania, au fost angajati oameni si cu 300 de ore. Cit despre cit de buni sint pilotii romani, eu nu sint asa de sigur. Daca ma gindesc la numarul de accidente aviatice datorate pilotilor romani, as inclina sa cred ca nu-s asa de buni. Nu vreau sa insult pilotii romani, dar am mult mai multa incredere in pilotii americani (poate pentru ca stiu cum e scoala americana) si am zburat mult cu ei.
    • +7 (7 voturi)    
      nu ai inteles (Marţi, 6 aprilie 2010, 22:50)

      Adi [anonim] i-a raspuns lui angel

      Nu are pensie mica. Tipa ca din gura de sarpe ca sa nu ii micsoreze pensia nesimtita de peste 10.000 ron!
    • 0 (0 voturi)    
      aaa (Vineri, 21 mai 2010, 16:47)

      andra [anonim] i-a raspuns lui angel

      tatal meu a fost aviator.. la 57 d ani a trebuit sa faca o operatie dupa care s-a pensionat.. in prima faza a avut o pensie de 8 milioane, ulterior ajungand la 16.. dar asta sa intampla in 1997.. putea sa moara de 15 ori in ultimii 13 ani.. de ce credeti voi ca tara asta a ajuns in halul asta din cauza catorva pensii... pe astia de la putere care au fost, sunt si vor fii nu ii vede nimeni cum fura tot ce gasesc... sa va fie rusineeeeeeeeee
  • +3 (7 voturi)    
    manipulare (Marţi, 6 aprilie 2010, 22:37)

    lb [anonim]

    catre aviatori: parlamentul ce a votat legea nu v-a dat 10.000 euro pensie... ati furat-o voi fraierind legile, deci pe toti romani de rand. deci da.. aveti pensii nesimtite.. traiti cu 1400lei pe luna.. daca noi putem, puteti si voi... si noi am muncit 40 de ani in otelarii, la sonde, pe camp, in mine si oriunde se munceste. si nu avem pensii nesimtite. avem 1400 lei.
    • 0 (2 voturi)    
      salarii nesimtite (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:11)

      Georgel [anonim] i-a raspuns lui lb

      Hai sa nu ne mai lasam invrajbiti intre noi, cei care muncim, singurele pensii nesimtite din tara asta le au parlamentarii, poate si din cauza ca si le voteaza singuri, dar e mai simplu sa generezi discutii intre cei care au muncit pentru banii lor

      Fiecare e liber, cel putin acum, sa-si aleaga ce meserie vrea si POATE sa profeseze (ma refer aici la aptitudini). Daca unii au preferat sa invete in loc sa umble prin baruri mi se pare normal sa le mearga mai bine. Ne nastem aproximativ egali dar fiecare valorifica altfel sansele pe care i le ofera viata.

      Singurii care nu muncesc NIMIC pentru banii lor sint parlamentarii, sau cel putin marea lor majoritate.
  • +2 (6 voturi)    
    Cu 2000 RON ca pensionar traiesti ultra decent (Marţi, 6 aprilie 2010, 22:50)

    ionescu [anonim]

    Deci ca pensionar si cu 2000 RON pensie eu zic poti trai ultradecent in romania de azi. Cine are mai mult e deja nesimtire, ca banii astia vin de la stat si sunt unii care au pensii de mizerie.

    Daca vor pensii mai mari stimatii piloti sa-si faca pensii private.

    Deocamdata sistemul e in colaps si daca se continua cu pensii nesimtite statul roman va da faliment.
    • 0 (4 voturi)    
      da nu vrei tu se taiem tot ce e peste 2000? (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:46)

      Mihai2009 [utilizator] i-a raspuns lui ionescu

      Cine esti tu sa stabilesti cat e o pensie decenta? Omul beneficiaza de o lege data de parlament si a iesit la pensie inainte ca sa-si poata "trage" niste sporuri in ultima luna. Ok, diminuezi pensiile care vin de aci incolo si nu folosesti cuvantul "nesimtire". Romania nu intra in colaps din cauza a 2-3000 de pensii ci din cauza ca astia iau numai masuri tampite. Economia e o parte din ce trebuie sa faca. Totusi, daca nu incerci sa produci in plus ajungi sa economisesti pana mor toti de foame.
      • +1 (1 vot)    
        da dar stii (Miercuri, 7 aprilie 2010, 3:09)

        sunaca [anonim] i-a raspuns lui Mihai2009

        sint pensionari cu 300 lei pe luna, sint studenti care nu au cum sa beneficieze de o bursa, sint tineri furati la impozite, case, masini, pe strada...
        cind esti la pensie nu poti trai in huzur, decit daca ai pus ceva deoparte, in rest,,,doresc ca toti sa o duca bine, dar ce te faci cu infractorii de romani,,,,sint peste tot....sintem tilhariti si noi accepta, vine un nimeni si se crede sobolanul cel mare....iar romania piere...dar nimeni nu vede?
    • 0 (0 voturi)    
      re Ionescu (Joi, 10 noiembrie 2011, 21:52)

      preda [anonim] i-a raspuns lui ionescu

      Gresiti! Pensiile nu sint platite din banii statului.Pensiile se platesc din contributia salariatilor si contributia intreprinderilor unde acestia activeaza. Pensiile ar trebui sa fie propportionale cu, contributia activilor din fiecare intreprindere. Aviatorii impreuna cu intreprinderile in care lucreaza contribuie cu peste 100 000 000lei vechi/ luna. Nu cred ca sinteti de acord ca pensionarii pentru care se contribuie putin sa aibe pensii mai mari decit contributia, si invers.
  • -1 (1 vot)    
    angel greseste (Marţi, 6 aprilie 2010, 22:57)

    lucky [anonim]

    Angel,
    Habar nu ai ce inseamna scoala romanesca de aviatie, care spre deosebire de cea americana (pe care o cunosc foarte bine) incepe cu planorismul, unde inveti cu adevarat ce inseamna zborul. In plus nu exista pilot cu 300 de ore de zbor pe comercial, asa cum sustii tu in necunostinta de cauza. Asa ca las-o moale cu aprecierile tale despre pilotii americani care nu sunt cu nimic mai buni decat cei romani, ba dimpotriva. Un pilot roman.
    • +1 (1 vot)    
      no kidding? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:36)

      angel [anonim] i-a raspuns lui lucky

      De unde cunosti tu scoala americana? Ai licenta FAA? Ma indoiesc! Da, nu am facut scoala romaneasca de aviatie la care te referi tu - nu aia de la bobocu.Stiu de cel putin unu care s-a dus la BlueAir cu 300 de ore. Si am inteles ci si CarpatAir lua piloti cu ore putine. Evident, de acolo facea type rating pentru Boeing sau Airbus. Nu ai mentionat nimic de faptul ca toata scoala ati facut-o pe banii statului. Nici de accidentele din vina pilotilor (cel de la Balotesti este cel mai cunoscut). Nici de faptul ca slujba a fost sigura iar competitia inexistenta. Pilotii isi fac datoria, si atita tot. Nu sint niste dumnezei mai presus de orice. La BluAir un capitan are obiceiul sa ii dea una in cap secundului cind acesta face o greseala. Si as putea sa spun multe alte mizerii care se intimpla, fiindca sint informat ...contrar a ceea ce crezi tu. Asa mai lasati-ma cu bietii piloti victime. Apropo, mortalitatea ridicata de care se plinge pensionara e datorata numarului extrem de redus de piloti si mare de accidente, plus stil de viata nesanatos. In USA pilotii traiesc mult si bine.
      • 0 (0 voturi)    
        RE angel (Luni, 24 octombrie 2011, 7:50)

        preda [anonim] i-a raspuns lui angel

        Domnule lucky aceasta lipsa de piloti a facut sa creasca veniturile lor. Daca guvernul nu marea veiturile pilotilor acestia migrau .Ce s-ar fi intimplat? Guvernul era obligat sa angajeze din exterior pe salarii mult mai mari.
        Asa s-a ajuns sa creasca contributia aviatorilor la fondul de pensii spetaculos.Si tot asa aceasta contributie trebuie sa se regaseasca in pensiile colegilor pensionari, conform contributivitatii care spune ca activii platesc pensiile. Contributia unui comandant pilot civil depaseste 10 000 RON
        Toate astea s-au facut la initiativa guvernului. sint sigur ca nu a-ti auzit de vreo cerere sau greva din partea pilotilor.
  • -1 (1 vot)    
    NOI AM FOST FSN-isti (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:07)

    sole [anonim]

    BAIETI VA AMINTITI ZILELE CAND LA VOASTRA ONOARE ERA DRAGOSTEA PENTRUL VOSTRUL TOV. ILIESCU? CE DRACUL,SI FETELE DE LA STRADA SE GANDESC LA VIITORUL COPIIILOR LOR. OBSERV CA VOI SUNTETI MULT SUB NIVELUL FETELOR
  • +4 (4 voturi)    
    statul o sa o ia in barba (Marţi, 6 aprilie 2010, 23:37)

    Mihai2009 [utilizator]

    Statul va pierde la CEDO de mama focului. Polonia a pierdut pe o lege similara asa ca nu vad de ce ar scapa ai nostri.
    Militarii,politistii si aviatorii au pensii nesimtite. Judecatorii iau spaga. Profesorii scot tampiti de pe bancile scolilor. Medicii gresesc in proportie de 40%. Oamenii de afaceri sunt niste evazionisti care merita un forfetar. Jignesc astia fara niciun stres.
  • +3 (3 voturi)    
    Aveti pensii nesimtite (Miercuri, 7 aprilie 2010, 1:19)

    Ciprian [anonim]

    Pilotii au pensii nesimtite pentru ca au avut salarii de 15-20% din valoarea pensiei iar in ultimele luni de munca si-au umflat salariile de cateva ori (cu spagi unde trebuie) ca sa poata beneficia de pensiile pe care le au. Daca aveau salariu mare in timpul serviciului si cotizau corespunzator nu cred ca avea nimeni nimic de obiectat. Atata timp cat in ultimele luni de munca ti-ai facut salariul x10 ca sa poti lua pensie mare, atunci esti nesimtit.
    • 0 (0 voturi)    
      RE Ciprian (Luni, 24 octombrie 2011, 7:29)

      preda [anonim] i-a raspuns lui Ciprian

      Cine poate macar o luna sa-si mareasca salariu?Inseamna ca dumneavoastra puteti.
      Constat o grava eroare.Termenul de CONTRIBUTIVITETE este interpretat gresit. Valabil pentru toti pensionarii nu numai pentru pilotii de aviatie.
      Acest principiu al CONTRIBUTIVITATI (aplicat in toata europa inclusiv in statul ceausist) inseamna ca pensiile sint egale cu CONTRIBUTIA celor care sint in cimpul muncii. Cei activi platesc pensiile celor care nu mai lucreaza. Pensionarii de astazi au platit la rindul lor pensii pe cind lucrau.
      Pe buna dreptate guvernantii afirma ca fondul de pensii (care este independent de bugetul tarii) este neindestulator pentru a platii pensiile. De ce? Pentru ca cei care lucreaza sint mai putini decit pensionarii.De ce? Pentru ca aproximativ 2 miioane lucreaza in extern si contribuie la pensiile din tara in care lucreaza. In tara nuarul activilor platesc tot atitea pensii, si ar ramine o buna parte din pensionari fara pensie. Rezolvarea celorlalte tari este de a adauga difrenta de la bugetul de stat. Rezolvarea guvernului nostru este de a diminua toate pensiile (lucru ilegal).
      Colectarea de la activi se face conform legii 263/2010, insa din cauze electorale unele intrprinderi nu varsa contributiile la fondul de pensii si asta face ca pensiile sa se mai diminueze inca o data. Si ca sa fie neregula si mai mare tot din ratiuni electorale se dau aproximativ 1(un)milion de pensii minime de 350 RON unor pensionari pentru care nu are cine sa contribuie, diminuind si mai mult fondul de pensii si automat pensiile. este vorba despre pensionarii din agricultura care au lucrat in colective si acum trebuiau sa fie platiti de la buget.
      Acum fiind obiectivi ar insemna ca toti pensionarii sa primeasca pensii diminuate cel putin proportional .
      Revenind la pilotii nostri, ei contribuie cu foarte mult la fondul de pensii depasind cu mult contributiile celorlalti activi.Cam 10-15 000 RON .Ca o consecinta pensiile pilotilor sint mari.La ei numarul pensionarilor nu depas
  • +2 (4 voturi)    
    mi-e sila (Miercuri, 7 aprilie 2010, 4:14)

    ZaiR [utilizator]

    Pilotii scot ochii unui minstru care nu stie cum sa mai faca economii, sa multumeasca un intreg aparat bugetar .Asta este NESIMTITUL BOC in ochii lor. Dar tata care a fost mecanic de locomotiva si a avut n'spe prbl.la CFR ,ce ar trebui sa faca?Sa-i scoata ochii nesimtitului Boc printr-o scrisoare? sau Mama functionar public care n-a dormit atatea nopti pentru statisticile de care avea nevoie un popor intreg?! tot o scrisoare care sa inceapta cu Bah nesimtitule?!. Dar eu ca trebuie sa-i sustin pe amandoi de acum incolo din nimic,ce trebuie sa fac???...o sa-l sustin pe Boc ;-).
    Drept urmare,ar fi bine sa taca toti NESIMTITII care au beneficiat de niste pensii uriase , sa se bucure in tihna de "eroarea" facuta in trecut si sa lase capul plecat(asta in cazul in care se vor lovi de acel cuvant numit demnitate)de rusine. Pentru ca acele sume cu care-i scot ochii "nesimtitului", au fost furate de acei asa-zisi "oameni de afaceri", nu de Boc.
    • 0 (0 voturi)    
      RE "mi-e sila" (Duminică, 23 octombrie 2011, 13:54)

      preda [anonim] i-a raspuns lui ZaiR

      Colegii pensionarilor aviatori, pilotii activi, contribuie cu sume de 10-15 000 RON / luna. Conform CONTRIBUTIVITATII in care activii platesc pensiile, (nu statul) pensionarii aviatori i si primesc drepturile. Nu este elegant sa-i faceti NESIMTITI.
      Alta informatie de la INS, pensia medie a aviatorilor este de 9 000 RON
  • +1 (1 vot)    
    deja m-am plictisit.. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:59)

    luci [anonim]

    aviatorii cer pensii nesimtite ca-si iubesc tara, armata la fel, politia, magistratii la fel(astia ce or fi iubind?) si multi invoca legile, doar au fost niste legi votate in parlament...
    ok, sunt de acord, nimeni, absolut nimeni, nu i-a facut hoti (nu ca unii nu ar fi), dar ca sunt pensii nesimtite, este adevarat, trebuie sa existe un raport decent intre salariul minim, pe care il primesc milioane de romani si aceste pensii...
    nu putem sa ne raportam iomediat la ce este in afara, ar trebui sa ne raportam cu totul la ce este in afara, si la pensiile mici, salariile mici, infrastructura, performante invatamant, etc...
    toti vrem sa ajungem la acel nivel, dar totul se face in acelasi ritm, nu pentru unii muma si pentru altii ciuma...
    a, era sa uit, tot o lege aprobata prin parlament cere recalcularea pensiilor dupa acelasi principiu pentru toata lumea, asa ca nu vad unde este problema, nu ar trebui sa se simta jigniti, e trecuta prin parlament, asta daca ii incalzeste cu ceva, ca nici pe noi, pulimea, nu ne incalzeste cu nimic ca ei au pensii nesimtite aprobate de parlament...
    nu mai vornesc de varsta de pensionare, armata detine recordul, oameni la 45 de ani au primit si pensie, si plati compensatorii (cam cat castiga un salariat cu salariul minim intr-o viata de munca, adica vreo 40-45 de ani) si, culmea culmilor, s-au angajat tot in armata, dar pe posturi de civili sau, daca nu au mai avut loc, si-au deschis fel de fel de afaceri (aici, bravo lor, numai ca erau buni de munca)
  • 0 (0 voturi)    
    meseria de aviator (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:52)

    berger [anonim]

    ..este foarte grea. E o responsabilitate imensa. Toate riscurile insa sunt rasplatite si acoperite atata vreme cat aceasta meserie este practicata. Aviatorii se pensioneaza devreme, daca nu ma insel inainte de 50 ani, deci cu mai mult de 20 ani inaintea oricaror profesionisti din alte domenii. Acest lucru nu este in sine un castig enorm, o dovada de recunoastere, un privilegiu domnule Bozga? 7000 de RON atat ia pensie o cunostinta de a mea, fost aviator, in varsta de 50 ani. Contributia adusa de el cata vreme a muncit este undeva sub un sfert din ceea ce castiga astazi ca pensionar - chiar as putea spune ca, paradoxal, si salariul era mai mic decat pensia. Pe umerii nostri, ai celor lipsiti de privilegii, dar si pe cei ai copiilor nostri cade aceasta cruce a privilegiilor castigate de dumneavoastra. Eu din salariul meu de 800 RON platesc cei 7000 de RON ai dumneavoastra. Faceti un mic efort de gandire si spuneti-mi va rog, ca salar ar fi trebuit sa am eu ca sa pot sustine aceasta pensie pentru mine ireala a dumnevoastra. Cu aceasta cruce, domnule Bozga, cred ca sunteti de acord, nu am cum sa sper ca voi mai ajunge sa implinesc acei 65 ani si sa ma bucur de mica mea contributie dupa 50 de ani de munca.
    Eu gandesc pe termen lung: indiferent daca veti castiga sau nu la CEDO, consecintele aceasta ii va izbi in fata si pe urmasii dumneavoastra. Doar nu vor deveni toti aviatori, militari de cariera sau parlamentari, nu?
    • 0 (0 voturi)    
      pensie justificata (Duminică, 23 octombrie 2011, 11:05)

      preda [anonim] i-a raspuns lui berger

      BUNA
      constat o grava eroare.Termenul de CONTRIBUTIVITETE este interpretat gresit. Valabil pentru toti pensionarii nu numai pentru pilotii de aviatie.
      Acest principiu al CONTRIBUTIVITATI (aplicat in toata europa inclusiv in statul ceausist) inseamna ca pensiile sint egale cu CONTRIBUTIA celor care sint in cimpul muncii. Cei activi platesc pensiile celor care nu mai lucreaza. Pensionarii de astazi au platit la rindul lor pensii pe cind lucrau.
      Pe buna dreptate guvernantii afirma ca fondul de pensii (care este independent de bugetul tarii) este neindestulator pentru a platii pensiile. De ce? Pentru ca cei care lucreaza sint mai putini decit pensionarii.De ce? Pentru ca aproximativ 2 miioane lucreaza in extern si contribuie la pensiile din tara in care lucreaza. In tara nuarul activilor platesc tot atitea pensii, si ar ramine o buna parte din pensionari fara pensie. Rezolvarea celorlalte tari este de a adauga difrenta de la bugetul de stat. Rezolvarea guvernului nostru este de a diminua toate pensiile (lucru ilegal).
      Colectarea de la activi se face conform legii 263/2010, insa din cauze electorale unele intrprinderi nu varsa contributiile la fondul de pensii si asta face ca pensiile sa se mai diminueze inca o data. Si ca sa fie neregula si mai mare tot din ratiuni electorale se dau aproximativ 1(un)milion de pensii minime de 350 RON unor pensionari pentru care nu are cine sa contribuie, diminuind si mai mult fondul de pensii si automat pensiile. este vorba despre pensionarii din agricultura care au lucrat in colective si acum trebuiau sa fie platiti de la buget.
      Acum fiind obiectivi ar insemna ca toti pensionarii sa primeasca pensii diminuate cel putin proportional .
      Revenind la pilotii nostri, ei contribuie cu foarte mult la fondul de pensii depasind cu mult contributiile celorlalti activi.Cam 10-15 000 RON .Ca o consecinta pensiile pilotilor sint mari.La ei numarul pensionarilor nu depaseste numarul activilor ci din contra.Legea lor speciala este justificata.
    • 0 (0 voturi)    
      RE berger (Luni, 24 octombrie 2011, 7:10)

      preda [anonim] i-a raspuns lui berger

      Domnul BERGER a pus o intrebare.
      ."Faceti un mic efort de gandire si spuneti-mi va rog, ca salar ar fi trebuit sa am eu ca sa pot sustine aceasta pensie pentru mine ireala a dumnevoastra"
      Nu dumneavoastra trebuie sa sustineti o pensie de aviator.Ci un aviator! pentru asta a fost nevoie de lege speciala.
  • +1 (1 vot)    
    Revoltator (Miercuri, 7 aprilie 2010, 13:53)

    Andra [anonim]

    Si marinarii nu au o viata la fel de riscanta ??
    De ce un comandant de nava dupa 30 de ani de mers pe mare, uneori si cate 3-4 luni fara sa vada pamant, in furtuni, iese la pensie cu 500 ron ??
    In cele mai multe cazuri nici nu o mai apuca!
    Nu este acelasi lucru ??
  • 0 (0 voturi)    
    Aviatorii pensionari catre Emil Boc: Ne jigniti pe (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:44)

    ITC [anonim]

    De fapt, despre ce vorbim? Despre pensii...Problema sensibila pe care tindem sa o analizam prin prisme individuale. Nu este cazul. Da, in Romania, se traieste greu, asa este. Un aviator se confrunta cu riscuri majore, poate mai mari decat un medic, pt ca este vorba de viata lor si viata a cel putin 100 de pasageri per zbor. Sa nu uitam ca exista zboruri complicate, ca nu exista doua zboruri la fel. Eu zbor de peste 15 ani, ca si pasager, atat cu Tarom cat si cu marile companii aviatice. Au fost n situatii in care zborul a fost dificil, cat despre Tarom, totdeauna aterizarile au fost profesioniste. American pilots? Let's be serious. Pilotii Tarom antrenau pilotii Swissair. Briefly, daca traim in capitalism, judecam dupa merit: daca traim in comunism, judecam dupa...ce crede fiecare! Peste o luna zbor din nou - vreau sa cred ca voi zbura cu un pilot nestresat de astfel de probleme si ca voi ateriza!
    • 0 (0 voturi)    
      Capitalism pe bani publici (Joi, 8 aprilie 2010, 11:03)

      berger [anonim] i-a raspuns lui ITC

      Judecam dupa merit? Esti sigur ca in cazul aviatorilor, militarilor si parlamentarilor s-a judecat dupa merit versus alte categorii profesionale? Imi vine sa rad in hohote cand te aud cum vorbesti de capitalismul meritocrat. Eu credeam ca dimpotriva, in capitalism primesti ceea ce negociezi, nu ceea ce meriti. Un principiu acceptabil dupa mine, atata vreme cat NU este aplicat banilor publici. Nu te amagi ca meriti pensia aceea mai mult decat intelectualii.
      Sa ai un zbor lin si stewardese faine.
  • 0 (0 voturi)    
    pensii (Miercuri, 21 aprilie 2010, 16:06)

    stefan [anonim]

    Pilotii se pensioneaza la 65 ani nu la 50.pana acum 10 ani au zburat pe salalarii de 2-300dolari.faceti analogie cu cei care au lucart in fabrici,uzine,pe cam...munca fizica nu e asa grea..va duceti acasa si va uitati la TV,linistiti..nu tu stress ,nu tu invatat,nu tu nimic...iar acum vreti pensii egale cu cei care au invatat,muncit toata viata..
  • 0 (0 voturi)    
    pensii justificate (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 23:39)

    preda [anonim]

    BUNA
    constat o grava eroare.Termenul de CONTRIBUTIVITETE este interpretat gresit. Valabil pentru toti pensionarii nu numai pentru pilotii de aviatie.
    Acest principiu al CONTRIBUTIVITATI (aplicat in toata europa inclusiv in statul ceausist) inseamna ca pensiile sint egale cu CONTRIBUTIA celor care sint in cimpul muncii. Cei activi platesc pensiile celor care nu mai lucreaza. Pensionarii de astazi au platit la rindul lor pensii pe cind lucrau.
    Pe buna dreptate guvernantii afirma ca fondul de pensii (care este independent de bugetul tarii) este neindestulator pentru a platii pensiile. De ce? Pentru ca cei care lucreaza sint mai putini decit pensionarii.De ce? Pentru ca aproximativ 2 miioane lucreaza in extern si contribuie la pensiile din tara in care lucreaza. In tara nuarul activilor platesc tot atitea pensii, si ar ramine o buna parte din pensionari fara pensie. Rezolvarea celorlalte tari este de a adauga difrenta de la bugetul de stat. Rezolvarea guvernului nostru este de a diminua toate pensiile (lucru ilegal).
    Colectarea de la activi se face conform legii 263/2010, insa din cauze electorale unele intrprinderi nu varsa contributiile la fondul de pensii si asta face ca pensiile sa se mai diminueze inca o data. Si ca sa fie neregula si mai mare tot din ratiuni electorale se dau aproximativ 1(un)milion de pensii minime de 350 RON unor pensionari pentru care nu are cine sa contribuie, diminuind si mai mult fondul de pensii si automat pensiile. este vorba despre pensionarii din agricultura care au lucrat in colective si acum trebuiau sa fie platiti de la buget.
    Acum fiind obiectivi ar insemna ca toti pensionarii sa primeasca pensii diminuate cel putin proportional .
    Revenind la pilotii nostri, ei contribuie cu foarte mult la fondul de pensii depasind cu mult contributiile celorlalti activi.Cam 10-15 000 RON .Ca o consecinta pensiile pilotilor sint mari.La ei numarul pensionarilor nu depaseste numarul activilor ci din contra.Legea lor speciala este justificata.
  • 0 (0 voturi)    
    banii i-au distrus familia (Marţi, 25 decembrie 2012, 14:16)

    lucica [anonim]

    intrati pe Acasa tv ''20 de ani de maltratari de dragul copiilor' sa vedeti ce face romanul cand da de bani ....