Catalin Voicu contesta o rezolutie a procurorilor DIICOT

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2010, 13:09 Actualitate | Esenţial


Senatorul Catalin Voicu, arestat pentru fapte de coruptie, a fost dus, marti, la Inalta Curte de Casatie si Justitie, unde a contestat o decizie a procurorilor DIICOT, cei care au declansat initial ancheta impotriva sa, informeaza Mediafax.

Contestatia senatorului Voicu impotriva rezolutiei procurorilor Directiei de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism de declinare a dosarului sau de la DIICOT la DNA va fi luata in discutie de catre instanta suprema, in data de 4 mai.

In 11 decembrie 2009, potrivit Ordonantei de punere in miscare a actiunii penale, procurorii DNA au stabilit ca, in cursul anului trecut, Catalin Voicu ar fi pretins si primit sume de bani de la oameni de afaceri, pentru solutionarea favorabila a unor cauze civile si penale aflate pe rolul organelor judiciare.

Initial, ancheta in cazul Vociu a fost la DIICOT, insa, in urma cercetarilor, procurorii acestei directii au stabilit ca faptele intra in competenta DNA, dosarul fiind declinat.

DNA a solicitat avizul Senatului pentru arestarea senatorului Voicu, iar in 23 martie Inalta Curte de Casatie si Justitie a emis mandat pentru 30 de zile pe numele politicianului.


Citeste mai multe despre   


















1961 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    disperarea lui Voicu. (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:24)

    mircea [anonim]

    Voicu,din disperare incearca orice,dar nu-i dau sanse de castig(poate pentru avocatii lui).Multi din cei santajati de el se vor bucura de arestarea lui Voicu,scapand astfel de o jigodie care le facea zile fripte cu stilul de santaj.
    • +2 (2 voturi)    
      mda (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:03)

      eu [anonim] i-a raspuns lui mircea

      eu am o intrebare cat se poate de fireasca si care in toate stirile scapa... oki voicu e la parnaie pentru ca a intervenit pe la procurori,judecatori samd pentru a solutiona favorabil anumite cazuri... de ce de acestia nu se stie nimik? ca sigur si-au primit si ei partea lor din sumele pe care presa pretinde ca le-a primit voicu
  • +5 (5 voturi)    
    stati cu ochii pe justitie (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:29)

    Anna [anonim]

    Cazul Voicu poate insemna reforma sistemului de justitie daca aratam ca ne intereseaza. Protestul celor 300 de magistrati impotriva atitudinii prea blande a CSM in privinta judecatorilor implicati in anchete penale e un inceput, care trebuie insa sustinut si de societatea civila. Puteti sustine in continuare protestul magistratilor semnand petitia SAR:

    http://www.sar.org.ro/blog/?p=1490
  • +5 (5 voturi)    
    cat se poate de firesc! (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:43)

    grigore [anonim]

    in logica evenimentelor trecute, exact jocul de glezne pe care il cunoastem de prea mult timp si mult prea bine: in timp ce tata Leana, la 80 de ani, impreuna cu alte babe desalate si gainari stupizi, stau bine-mersi dupa gratii si constituie grosul condamnarilor realizate de justitia romana, un cap mafiot din asta se da bolnav, contesta deciziile, invoca vicii de procedura, face totul pentru a tergiversa procesul cat mai mult, in speranta revenirii cat mai grabnice la putere a fratilor in cuget, simtiri si apucaturi (pesedeii si peneleii) si a ingroparilor dosarelor sale penale cu niste NUP-uri nerasunatoare.
    Adrian Nastase, Dinu Patriciu si Sorin Ovidiu Vantu, din cate stiu, alti insi cu dosare penale. Primii pe care mi-as dori sa-i vad ajungand undeva, alaturi de Voicu. Si nu in Caraibe...
  • +6 (6 voturi)    
    traducere (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:48)

    dum_i [utilizator]

    mafiotul mai are baieti la diicot, dar la dna situatia e albastra

    deci urla sa fie trecut la diicot inapoi

    la asta se rezuma tot articolul
  • +4 (4 voturi)    
    parnaie !!! (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:57)

    Vali [anonim]

    La parnaie cu tine!!!! Si cred ca si acolo iti va fi prea bine ptr sistemul mafiot pe care l-ai dezvoltat in tara asta. Din cauza voastra suntem la coada Europei.
    Sa dea D-zeu sa pice multe alte capete!!!!
    La mai mare DNA!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Disneyland (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:22)

    oilman [anonim]

    Cred ca cel mai bine pentru Voicu ar fi sa fie judecat de Mickey Mouse. Desi Gangsterul o sa aiba probleme: in Disneyland nu se ia spaga.
    Ma intreb cit o sa dureze ca Voicu sa fie judecat pe fond - fara aminari, dosare disparute, martori mincinosi si judecatoare cumparate (probabil ca astea sint visuri !)
  • 0 (0 voturi)    
    mafia prea mare (Marţi, 6 aprilie 2010, 21:25)

    edy [anonim]

    Scapa , e bagat acolo de ochi lumi , nu vedeti ca nu la dat jos de la locu de munca din cauza ca il asteapta iara pe acel scaun sa doarma .Si sa ia SPAGA. Voi credeti ca e decat el bagat , eu nu las lua pe el , ias lua pe procurori aia care au luat spaga de la el , ii are la manaaaaaaa pe toti nu are cei face .