VIDEO Povestea unui mic geniu al matematicii transformat in lautar de succes

de Andrei Cucu     HotNews.ro
Marţi, 6 aprilie 2010, 12:20 Actualitate | Esenţial


Andrei Trifan
Foto: HotNews.ro
Cind avea 11 ani, elevul Andrei Trifan din satul Zece Prajini era un copil supradotat. Avea IQ-ul mult peste medie si talent la matematica. A fost selectat intr-un program special pentru copiii saraci si supradotati din judetul Iasi. Soarta a vrut altfel: a parasit scoala dupa doar opt clase pentru muzica. Acum cinta in Mahala Rai Banda, o trupa de pop-gypsy cu care a facut inconjurul lumii.

"Nici nu visam eu cand eram mic ca voi canta pe cele mai mari scene din lume"

Zece Prajini e un sat aflat la marginea judetului Iasi. E satul muzicii lautaresti si al fanfarelor. Intalnesti aici mai multe fanfare decat in tot judetul. Drumul pana in Zece Prajini e dificil. Din Dagita, comuna de care apartine satul, ai doua variante ca sa ajungi in Zece Prajini. Fie mergi pe jos, pe langa calea ferata, aproximativ trei kilometri, fie ai noroc si te ia vreo caruta care merge in sat. Cu toate ca se afla departe de oras si au drumuri mocirlite, oamenii sunt mandri cu ceea ce stiu sa faca cel mai bine: sa cante.

Fiecare om pe care il intrebi, fie de Fanfara 10 Prajini, Fanfara Ciocarlia sau Fanfara Craciun, e capabil sa iti spuna intreaga istorie a fiecarei formatii. Tot aici, in Zece Praijini traieste si Trifan Andrei.

Mi se mai spune “Inteligentul”

Andrei Trifan impreuna cu familia
Andrei Trifan impreuna cu familia
Foto: HotNews.ro
Andrei, un baiat cu o voce puternica, cu ochii negri ca taciunii are terminate doar opt clase. Cand avea 12 ani, a fost in atentia Directiei Generale de Asistenta  Sociala si Protectia Copilului, intrucat in urma unor teste a reiesit ca avea un nivel de inteligenta mult peste medie. A fost propus pentru a intra in proiectul prin care municipalitatea ii sprijina pe copiii din mediu rural, cu rezultate deosebite la scoala.

Reprezentantii Directiei spun ca Andrei ar fi intrat in cadrul acestui proiect doar daca parintii lui si-ar fi dat acordul verbal in acest sens. Insa Tiberiu Bantas, purtator de cuvant la Directia de Asistenta Sociala si Proiectia Copilului spune ca la acea vreme parintii ar fi raspuns ca doresc ca copilul lor sa devina cantaret.

De partea cealalta, parintii baiatului spun ca nu au avut posibilitati financiare pentru a-l intretine pe Andrei, declaratie care nu e sustinuta de cei de la directie, pentru ca implicarea in acest proiect nu ar fi implicat nici o interventie financiara din partea parintilor.

Ii placea matematica la scoala, iar cu un zambet in coltul gurii admite ca prietenii lui ii mai spun “Inteligentul”.



A inceput sa cante de la varsta de trei ani. A invatat de la bunicii lui si de la prietenii din sat. E o traditie in familia lui ca barbatii sa cante sau sa faca parte dintr-o fanfara. Isi aminteste cu zambetul pe buze cum a inceput aventura lui in ale muzicii.




Totul a inceput in momentul in care o trupa de la Bucuresti, de muzica pop, o combinatie intre fanfara si orchestra, a cautat un baritonist.

De atunci, talentul sau pentru muzica l-a purtat peste tot in lume. Din Japonia pana in New York. Lui Andrei ii sclipesc ochii cand povesteste despre aventurile sale muzicale. Dupa Paste pleaca intr-un turneu in Budapesta, Viena, Bruxelles si Amsterdam. A ajuns si in Pakistan, unde recunoaste ca e o alta lume. Nici un regret legat de scoala sau matematica.

Andrei canta muzica lautareasca, dar a fost si este fan al lui Michael Jackson si mai mult ii place si jazz-ul. Recunoaste ca atunci cand era mic nu se gandea ca va ajunge sa cante pe scenele mari din lume. Visa cu ochii deschisi si era invidios pe cei din Fanfara Ciocarlia cand ii vedea cum pleaca in strainatate.

“Sa cant e tot ce stiu sa fac”

Monel Trifan, tatal lui Andrei, e mandru de fiul sau si spune ca e o traditie in familia sa in ceea ce priveste muzica. Admite ca singura sa sursa de venit e muzica. Asta stie sa faca cel mai bine si prefera sa cante decat sa lucreze la patron, pentru ca, dupa cum spune el, “muzica nu o sa cada niciodata, nunti tot vor mai fi”.

Mai mult, Andrei isi completeaza tatal si spune ca “cea mai practicata meserie, dupa cum stiu eu, e muzica”. Si ca sa dovedeasca cat de priceput e la cantat, Andrei si-a luat tuba abia cumparata si a inceput sa cante.

VIDEO Andrei Trifan cinta la tuba:



Satul Zece Prajini este renumit pentru lautarii si fanfarele sale. Localitatea a fost infiintata in secolul al XIX - lea de catre domnitorul Alexandru Ioan Cuza, prin improprietarirea mai multor familii de romi cu cate zece prajini de pamant, fapt de la care si-a luat numele.

N. Red.: Ideea articolului a aparut in urma unui reportaj de exceptie publicat de Viorel Ilisoi in Jurnalul National


Citeste mai multe despre   
















14968 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    Cand va aparea (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:28)

    Florin [anonim]

    un artist care sa renunte la artisticarie si sa performeze in fizica?
    • +19 (23 voturi)    
      Ma indoiesc (Marţi, 6 aprilie 2010, 12:37)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui Florin

      ca ai sa vezi asta, si tatal meu e pianist si a fost olimpic chiar la fizica dar nu a vrut sa renunte la visul lui de a deveni un pianist bun. Sa stii ca nu numai performantele la matematica si fizica conteaza, conteaza ce vise are omul si in ce masura este dispus sa le urmeze. Respect Andrei!
      • +10 (12 voturi)    
        Stii vreun caz? (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:06)

        Florin [anonim] i-a raspuns lui Cristian

        Din cate observ conteaza in special performantele artistice. Sunt nenumarate cazuri de ingineri deveniti actori sau poeti. Uite exemple romanesti actuale: Dan Bitman, Alexandru Arsinel (a facut inainte de actorie a termoinat constructii), Doru Octavian Dumitru, majoritatea Divertisilor, HR Patapievici. Vreau un caz invers. Nu neaparat din Romania. Sa vad un actor celebru care renunta la actorie si devine inginer motorist la o echipa de formula 1 de exemplu. Concret. As vrea ca Dan Puric se face fizician. Si peste 7 ani este angajat la NASA.
        • +1 (1 vot)    
          Stiu eu unul (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:20)

          ha [anonim] i-a raspuns lui Florin

          Bruce Dickinson. Iron Maiden si pilot de avioane comerciale. Acum nu stiu ce a fost primul. Ori pilot, ori artist.
          • 0 (0 voturi)    
            ... (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:34)

            adrian_r5 [anonim] i-a raspuns lui ha

            Si la care din ele a renuntat Dickinson ???
          • +1 (1 vot)    
            Brian May (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:40)

            robert [anonim] i-a raspuns lui ha

            Brian May - Astrofizician de pregatire
        • +4 (4 voturi)    
          stiu eu (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:32)

          antiblogtm.blogspot.com [anonim] i-a raspuns lui Florin

          brian may de la queen. acum isi da doctoratul in fizica si a scris lucrari de cosmologie.

          http://www.banguniverse.com/
      • +7 (7 voturi)    
        serios (Marţi, 6 aprilie 2010, 19:05)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Cristian

        poate am inteles eu prost articolul. el a fost retras de la scoala in clasa a opta de catre parinti, care vroiau sa il faca cantaret. nu stiu daca asta a fost visul lui. daca il lasau sa termine scoala si dupa aia cand avea de ales intre o cariera in matematica si una in muzica alegea muzica. nu a prea avut optiunea asta, viitorul a cam fost ales de parinti. un pic trist
  • +6 (6 voturi)    
    ce sa-i faci? (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:14)

    Lucian* [utilizator]

    Succes in viata, Andrei!
  • +3 (9 voturi)    
    jurnalistii si titlurile (Marţi, 6 aprilie 2010, 13:52)

    dANcAPITANdEpLAI [anonim]

    sunt pur si simplu de toata rusinea: unde a fost tanarul acesta "mic geniu al matematicii"? numai pentru ca "ii placea" sa invete la matematica la 12 ani inseamna ca e "un mic geniu"? oameni buni, geniile sunt totusi obtinute cu 10% inspiratie si 90% transpiratie - si nu intr-un singur an...
    ..si comentariul meu vizeaza numai nitica semantica... dar ce de subiecte de postat si la sintaxa, atat a jurnalistilor cat si a comentatorilor.
    • -3 (5 voturi)    
      roz (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:23)

      gabis [anonim] i-a raspuns lui dANcAPITANdEpLAI

      n ai nici macar ce a mai mica idee despre ce inseamna sa fi geniu ..
      sa nu mai vb de formare/obtinere
    • +3 (5 voturi)    
      geniu se refera la IQ (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:29)

      bujii [anonim] i-a raspuns lui dANcAPITANdEpLAI

      90% ala nu o sa fie niciodata indeajuns... intr-adevar trebuie sa muncesti mult ca sa realizezi ceva... dar genialitatea se refera exclusiv la inspiratie... sa nu comparam genialitatea cu realizarea...
    • +1 (3 voturi)    
      raspuns lui dancapitandeplai (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:38)

      loremun [anonim] i-a raspuns lui dANcAPITANdEpLAI

      Se pare ca e greu sa suporti laude despre ceilalti, in plus sunt multi oameni de vaza care s-au desprins din paturi sociale joase. Nu inseamna ca se obtine ceva fara efort, dar acest baiat daca ar fi fost sustinut macar moral de parinti avea toate sansele sa se desprinda de lumea lautareasca. Putina incurajare si s-ar fi gasit oameni care sa ii sustina si sa ii valorifice capacitatile intelectuale, ca de muzicanti si doar atat e plina tara, ca pasiune si-o putea dezvolta paralel cu acele capacitati. Pacat!
      • 0 (0 voturi)    
        Fericire cu sila (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:18)

        bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui loremun

        E plina tara de oameni care zdrangane din instrumente la fel ca si de ingineri care nu sint in stare sa gindeasca cu mintea proprie. IN articol scrie clar ca nu doar ca nu are regrete, dar de mic visa la realizarea ca muzician. Ca lautar, a avut parte de un sprijin din partea familiei de care nu ar fi avut parte intr-o alta profesie, atit pentru a invata, cit si pentru a-si practica meseria. Decit un inginer complexat, mai bune un artist talentat.

        Omul care munceste trebuie pretuit dupa profesionalism si responsabilitate, nu dupa meserie. Ca plata este alta ca infirmier competent decit ca medic mediocru, este un alt lucru. Insa nu de bani si faima se pare ca duce lipsa tinarul.

        Asa ca nu pot decit sa ii urez succes. Si sa se gindeasca cum isi va transmite harul mai departe si dupa ce nu va mai putea trage la nunti si botezuri!
  • +5 (5 voturi)    
    Dolph Lundgren (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:26)

    Prostu [anonim]

    Celebrul actor suedez Dolph Lundgren (Soldat Universal......) nu numai ca a absolvit o prestigioasa universitate suedeza dar are si doctoratul in chimie industriala !
  • +1 (1 vot)    
    Oricum, a ales bine (Marţi, 6 aprilie 2010, 14:31)

    _ge [anonim]

    ...
    • +3 (5 voturi)    
      Geniu ! (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:29)

      Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui _ge

      @ Geniu este cel ce urmareste idealul sau pana in panze albe! Altfel se zice ca toti co[pii pana la 8-10 ani sunt genii! Este varsta de acumulari maxime in timp f f scurt ,aproape instantaneu.O memorie tip PC. Da! Sunt si cazurile de copii nedotati care fac obiectl patologiei medicale.Sau cazuri ca Nicolo Paganini violonist si compozitor "dresat" sa cante la vioara de tatal sau care vazand talentul in scopuri mercantile l-a supus unor adevarate torturi,batai,infometare.Un destin intunecat intr-o Europa la inceput de descatusare revolutionara! DDD
      ""
  • +4 (4 voturi)    
    Are dreptate (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:20)

    Pop [anonim]

    Domnule, baiatul a facut o alegere inteleapta, cu matematica faci foamea, dar cu nuntile, nu!
  • +5 (5 voturi)    
    Granita (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:25)

    Viorel [anonim]

    Satul Zece Prajini nu este la granita dintre Iasi si Vaslui, ci in apropierea granitei dintre Iasi si Neamt. Folositi Google Earth, va faceti de rusine!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Mentalitatea romanului ! (Marţi, 6 aprilie 2010, 15:45)

    Costi Holospin [anonim]

    Artistii in ziua de azi nu mai fac doi bani, aceasta este mentalitatea, acest talentat baiat pentru faptul ca i-si demonstreaza capacitatile lui de artist, este considerat un lautar si atat, dar spuneti-mi mie care este marea diferenta dintr-e un artist instrumentist foarte bun si un profesor de matamatica din satul Zece Prajini ? Oameni buni , dragi ziaristi, profesor de matematica sau de orice materie doriti dumneavoastra se ajunge mult mai usor decat un lautar bun asa cum il numiti dumneavoastra. Nu poti picta daca nu ai darul respectiv, nu poti canta daca nu esti talentat si nu ai memorie muzicala, acestea sunt daruri de la dumnezeu dragii mei, in Romania arta este pe ultimul plan dupa revolutie incoace, pacat.
    • +4 (6 voturi)    
      da ai dreptate (Marţi, 6 aprilie 2010, 18:52)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Costi Holospin

      "artistii din ziua de azi nu fac doi bani", nu fac doi bani din cauza ca multi artisti din ziua de azi chiar nu fac doi bani. nu stiu daca e cazul lui andrei din articolul asta, dar formatia aia ar fi rezistat si fara el. e cu adevarat pacat ca un om foarte dotat din cu inteligenta sa ajunga sa cante intr-o formatie de lautari pentru ca asa e traditia satului si parinti nu il lasa sa isi continuie studiile desi din cate am inteles a fost selectat de un program care nu necesita interventie financiara din partea lor. nu stiu daca e chiar un geniu al muzici, e un lautar intr-o formatie cu un succes relativ, ca alti din satul ala, dar ar fi putut sa fie cam singurul cu unele rezultate stiintifice adevarate din satul ala. trist ca oameni pun traditionalismul tamp pe primul loc in fata scoli si mai trist ca alti apreciaza asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Celebritatea "lautarilor" (Marţi, 6 aprilie 2010, 16:32)

    VictorCh [utilizator]

    Initial, cand citisem doar titlul din Newsletter, ma gandisem ca o fi vorba de Yehudi Menuhin sau de George Enescu sau de Arthur Rubinstein - sau chiar si de Barbu Lautaru (lautar propriu-zis, in sensul primordial al cuvantului, intrucat LA LAUTA canta), cel care l-a lasat pe Franz Liszt mut de admiratie... (Nu stiu ce inclinatii vor fi avut toti acestia in copilarie...)
  • -1 (1 vot)    
    bravo al mic (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:55)

    pb80tm [anonim]

    dupa ce faci toata muzica poate iti amintesti de mate si-ti iei vre-un doctorat. poate pana atunci o sa conteze si un doctorat in Romania si nu mai tre sa mergi la MIT. pana atunci tata bate lumea rupe-le gura si invata. ca pt tine o faci.
  • +5 (7 voturi)    
    Aţi ascultat vreodata Mahala Rai Banda? (Marţi, 6 aprilie 2010, 20:57)

    Lust [anonim]

    Nu aveţi cultură muzicală şi săriţi cu gura. Ce fac oamenii din acea trupă puţini din lume ştiu să facă. Sunt instrumentişti foarte tehnici, care abordează un gen muzical foarte puţin cunoscut în lume, cu o tradiţie şi un sunet specific. Andrei a făcut lumii un favor fiind parte din această trupă, oricine ar vrea să fie în locul lui, dacă ştie cu adevărat ce înseamnă să trăieşti. Om de ştiinţă te faci dacă asta te atrage, şi asta e viaţa pentru tine, nu dacă tu de fapt vrei să cânţi şi alţii te împing că tu ştii matematică. Dechide-ţi-vă conservele în care vă ţineţi creierul.
  • +3 (3 voturi)    
    jazz pe acordeon (Marţi, 6 aprilie 2010, 21:32)

    metro rex [anonim]

    linia d a metroului lyonez.
    un tiganush roman la vreo 14-15 ani incepe reprezentantia. dupa numai 2 minute a reusit sa ma vrajeasca complet. un jazz de factura moderna, improvizatii, o "altfel" de muzica. avea maini cu degete de aur care aluncau halucinant pe "clapele" si butoanele acordeonului. un artist tanar extraordinar pus sa cerseasca. pacat. apoi in anii 90 "taraf de haidouks" erau cei mai cunoscuti artisti din romania!! eu nici auzisem de ei cind un francez mi-a dat un cd cu ei. au urmat zece prajini si fanfarele...
  • +1 (7 voturi)    
    regal (Miercuri, 7 aprilie 2010, 4:20)

    vasile [anonim]

    RADU DUDA !! DIN ACTOR A DEVENIT ALTETA REGALA
    • 0 (0 voturi)    
      si reagan (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:23)

      pb80tm [anonim] i-a raspuns lui vasile

      a ajuns presedinte...
  • 0 (2 voturi)    
    Instrumentul . . . (Miercuri, 7 aprilie 2010, 7:34)

    gheorghe [anonim]

    . . . ala nu e tuba! E bassflighorn!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:38)

      ... [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      De ce i-ati dat minus? A zis bine, poate fi bassflighorn sau eufon, dar tuba nu prea, ar trebui sa fie mai mare.
  • +1 (1 vot)    
    Andrei (Miercuri, 7 aprilie 2010, 8:45)

    Gheorghita [anonim]

    Ar fi foarte bine daca Andrei ar citi aceste comentarii sau macar sa ajunga la Viorel Ilisoi. Ma bucur ca Jurnalul National are in continuare ziaristi de exceptie care merg pe teren si curaj de a descrie realitatea. E pacat ca Andrei sa nu primeasca ajutor de la un om de bine ca sa poata continua scoala. Mai tarziu ii va fi din ce in ce mai greu. Ar fi bine sa invete una sau doua limbi straine si o scoala de arta in domeniul muzicii. Avand bani poate sa urmeze o scoala. Andrei, nu renunta la studii.
    • 0 (0 voturi)    
      In sfirsit un sfat intelept! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:24)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Gheorghita

      Unele lucruri chiar daca le faci mai bine decit oricine altcineva ajungi sa le intelegi cu adevarat doar cind iti sint explicate din exterior. Scoala e nepretuita daca o faci ca sa iti urmezi chemarea, niciodata insa nu ii poate tine locul,,,
  • +1 (1 vot)    
    mama, ce geniu!!!!! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 9:54)

    luci [anonim]

    nici nu a apucat sa se inscrie la acele cursuri si a devenit geniu peste noapte!
    faptul ca avea un IQ mai mare decat media, il transforma intr-un geniu? in mod sigur suntem o tara de genii, pacat ca nu toti fac acest test, ar muri ocidentalii de ciuda...
    de americani nu mai vorbesc...
    articol de doi lei...
  • +1 (3 voturi)    
    Succese numai prin scolire (Miercuri, 7 aprilie 2010, 10:16)

    codru [anonim]

    In urma cu trei ani am ascultat pe strazile unui orasel din Lorena,in Franta,doua asemenea fanfare din judetul Iasi,la un festival international.Succes de apreciat,chiar in conditii concurentiale.Cred,insa,ca ar castiga mult in prestigiu international, daca cel putin tinerii s-ar scoli mai mult,ar invata limbi straine si ar deprinde toate normele de comportare civilizata,individuala si colectiva, in societate.Toate acestea se dobandesc nu dupa ureche,ci cu staruinta, Statul are, cred, parghiile sa infranga rezistenta parintilor.
    • 0 (0 voturi)    
      nivelarea cu buldozerul (Miercuri, 7 aprilie 2010, 12:52)

      pb80tm [anonim] i-a raspuns lui codru

      statul are parghiile sa infranga rezistenta parintilor? da cand o fost bolnav copilul, i-au iesit dintii sau a fost alaptat statul ce parghii foloseste? daca statul e prietenul copiilor, parinti ce sunt? ai stat prea mult prin Franta. de ce nu ai ascultat fanfare din Lorena? pt ca parinti de la Iasi au hotarat sa aibe progenituri muzicanti. uni vad in acest caz un abuz. trezitiva! e vorba de identitatea culturala a unei etnii. tigani sunt muzicanti. poate copilul ala vede un model in tatal sau ca muzicant. ce va bagati voi cu matematica. ati hotarat ca matematica e mai civilizata ca muzica si ca copilul a fost fortat sa cante.