Teodor Baconschi: Sistemul american de scut anti-racheta este compatibil cu un eventual sistem NATO

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Duminică, 4 aprilie 2010, 22:35 Actualitate | Esenţial


Ministrul de Externe, Teodor Baconschi, a declarat duminica, la Realitatea TV, ca sistemul american de scut anti-racheta, ale carui elemente sunt amplasate in Romania si in alte state din Europei Centrale si de Sud-Est, este compatibil cu un eventual sistem NATO, noteaza Mediafax. Baconschi a mai precizat ca "Rusia este invitata sa participe, in masura in care acest sistem o intereseaza".

"Sigur, sunt compatibile (n.r. - sistemele americane si NATO) si noi pledam pentru aceasta compatibilizare intre cele doua. Cu alte cuvinte, trebuie sa vina si membrii europeni ai Aliantei Nord-Atlantice cu tehnologie si fonduri si cu decizia politica necesara, pentru ca Europa in ansamblu sa fie protejata de acest sistem", a declarat Teodor Baconschi.

Ministrul a precizat ca "Rusia este invitata sa participe, in masura in care acest sistem o intereseaza" si a spus ca in discutiile pe care le-a avut, la Bucuresti, cu ambasadorul rus Alexander Churilin nu a simtit din partea acestuia o ingrijorare, ci o dorinta de a fi in continuare la curent cu detaliile proiectului anti-racheta, ale carui elemente vor fi amplasate in Romania.


Citeste mai multe despre   
















589 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    buliche asta e ministru ? (Duminică, 4 aprilie 2010, 22:55)

    eanu [anonim]

    duc eu scutul asta in spate pana in Piata Universitatii
  • -1 (5 voturi)    
    mda (Duminică, 4 aprilie 2010, 22:57)

    Costel Petre [anonim]

    Romania s-a apucat sa faca politica militara intre Europa si America. Exista o singura problema. Nu a invitat-o nimeni. Superexcitatii de la MAE s-ar putea sa aiba o surpriza daca nu se calmeaza repede.
    • -1 (1 vot)    
      probabil (Luni, 5 aprilie 2010, 0:15)

      tvee [anonim] i-a raspuns lui Costel Petre

      ca tie chiar iti e frica.
      pe mine ca cetatean al acestei tari ma impresioneaza asemenea gesturi.
      in cazul in care nu ai observat razboiul rece s-a terminat de ceva vreme, nu doreste nimeni razboi azi, contrar "credintei" populare.
      eu cred ca o atitudine putin mai increzatoare nu ar strica romanului. nu ma simt amenintat de rusia pentru ca nu am de ce, argumentele nu am sa le invoc pentru ca nu merita timpul.
      • +2 (2 voturi)    
        vara sanie, iarna carutza (Luni, 5 aprilie 2010, 16:27)

        prevazatorul [anonim] i-a raspuns lui tvee

        un vechi dicton zice ca, daca vrei sa ai pace, pregateste-te de razboi...

        nu a fost declarata, inca, pacea mondiala :-)).

        una din cele mai pregatite tzari pentru aparare, razboiul total, este elvetzia, cine amenintza elvetzia ?!

        altfel, soarta belgiei...
        if you know what I mean !
      • 0 (0 voturi)    
        Razboiul (Luni, 5 aprilie 2010, 21:06)

        niv [utilizator] i-a raspuns lui tvee

        Rece, poate nu intelegi ori ca te prefaci, dar n-a incetat o singura clipa!
  • 0 (4 voturi)    
    Fiti pe pace (Duminică, 4 aprilie 2010, 23:00)

    Mircea [anonim]

    Nu degeaba ii spune rusiei urs, cand se supara ursul nu mai ramane nimic din noi.
    Acum ursul nu e calcat pe nervi, pentru ca nu are nimeni curaj sa atinga teritoriul lui, dar dupa ce va vedea rachete ( daca au curaj americanii ) in romania, atunci rusia va face niste teste pe copii si viata noastra, iar america va fugii ca fricoasa si se va inghide in casa lor numita sua si nu va da drumul la nimeni la usa, numai usa sta ursul suparat.
    • +2 (6 voturi)    
      Vinul de Sf Pasti (Duminică, 4 aprilie 2010, 23:30)

      Dumitru [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Dragul meu Mircea, e probabil prea tirziu sa faci rost de alt cap, desi merita oricind incercat, dar cu siguranta ar fi o idee buna sa faci rost de alt vin, unul mai bun, pentru viitoarele Sf Sarbatori, se pare ca asta care l-ai avut acum da arsuri la stomac si ai cosmare cu ochii deschisi, nu mai poti nici sa vezi, nici sa gindesti limpede, si e pacat, poate ai copii si te faci de ris...:)