Diplomatul Silviu Ionescu sustine ca e victima unei inscenari, dupa ce a facut mai multe rapoarte care aratau coruptia din Singapore

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 17:37 Actualitate | Esenţial


Silviu Ionescu, fostul insarcinat cu afaceri al Ambasadei Romaniei in Singapore, sustine ca accidentul mortal de a carui producere este acuzat de autoritatile din tara asiatica ar reprezenta "o inscenare". Ionescu a declarat sambata, la Antena 3, ca toate acuzatiile care i se aduc ar veni dupa ce el a alcatuit mai multe rapoarte care evidentiau "coruptia din Singapore".

Ministerul Afacerilor Externe din Singapore a anuntat joi ca l-a convocat saptamana viitoare pe ambasadorul Romaniei in aceasta tara, Aurelian Neagu, pentru a discuta despre acuzatiile formulate la adresa lui Silviu Ionescu.

Ancheta justitiei din Singapore a stabilit ca fostul diplomat roman a fost cel care a condus masina ambasadei Romaniei, in momentul in care a avut loc accidentul mortal de pe 15 decembrie anul trecut. Justitia din Singapore a pregatit 13 capete de acuzare impotriva fostului insarcinat cu afaceri al Romaniei in aceasta tara.

  • 13 capete de acuzare impotriva lui Silviu Ionescu

Autovehiculul condus de Silviu Ionescu, un Audi negru, apartinand Ambasadei Romaniei la Singapore, a fost implicat in doua accidente, in noaptea de 15 decembrie. Trei persoane au fost ranite, iar una dintre victime - Tong Kok Wai, in varsta de 30 de ani - a murit 10 zile mai tarziu.

Cantareata coreeana de opera Jeong Ae Ree, cu care Silviu Ionescu si-a petrecut o parte din seara in care a avut loc accidentul, a declarat in fata anchetatorilor ca fostul insarcinat cu afaceri al Romaniei a consumat alcool inainte sa circule cu masina.

Diplomatul a fost pus oficial sub urmarire penala pentru ucidere din culpa, parasirea locului accidentului si fals in declaratii pe 3 februarie, cand procurorii Sectiei de Urmarire Penala si Criminalistica l-au audiat si i-au adus la cunostinta acuzatiile. Silviu Ionescu a fost suspendat de MAE pe perioada anchetei. Procedura penala intr-un caz in care este implicat un diplomat in tara in care este acreditat se deruleaza in statul din care provine acesta.

Aurelian Neagu, ambasadorul Romaniei in Singapore, a declarat, saptamana aceasta, ca este putin probabil ca Silviu Ionescu sa fie judecat in tara asiatica, atata timp cat tara noastra nu a incheiat un acord de extradare cu aceasta, iar el beneficiaza inca de imunitate diplomatica.


Citeste mai multe despre   


















3526 vizualizari

  • +20 (20 voturi)    
    Ionescu minte! (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 17:43)

    Cataleya [utilizator]

    Cat ar fi coruptia de mare, Ionescu trebuie sa raspunda in fata legii pt ca el este cel care a condus automobilul si a omorat un om.
    In urma cu cativa ani ceream dreptate cand un american l-a omorat pe Teo Peter.
    Acum, il facem scapat pe ticalosul asta de Ionescu?
    • +6 (6 voturi)    
      Daca este vinovat sa plateasca (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 21:15)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Altfel platim toti ca imagine si mai ales romanii care lucreaza acolo vor fi priviti altfel de colegii lor.
    • +9 (9 voturi)    
      Coruptie in Singapore? (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 21:28)

      CristiG [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Conform Transparency International, SIngapore a fost ani de-a randul evaluata ca fiind in top 5 cele mai lipsite de coruptie tari, iar in 2009 a fost pe locul 3:
      http://www.transparency.org/policy_research/surveys_indices/cpi/2009/cpi_2009_table
      si
      http://app.cpib.gov.sg/cpib_new/user/default.aspx?pgID=147

      Justitia din Singapore este bine-cunoscuta pentru transparenta ei si vine nenorocitul asta sa ne vanda gogosi ca e o inscenare?

      Ar trebui trimis cu catuse pe vapor pana in Singapore sa isi ispaseasca pedeapsa (cu vaporul ca sa dureze mai mult).
      • +1 (1 vot)    
        plus ca in Singapore meritocratia este modelul (Duminică, 4 aprilie 2010, 12:33)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui CristiG

        ..nu cleptocratia romaneasca care a facut sa fie trimis in post la Paris la ambasyda Romaniei in Franta un papagal de Dorobanti cu parintii seku ,sau, in Singapore , un alt pilos SIE ,care are mari carente de caracter ,dupa cum se vede !
  • +18 (18 voturi)    
    hahaha!!!! (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 17:45)

    emil_m [utilizator]

    iti dai seama ca nu mai puteau aia de rapoartele tale!spune mai bine ca v-ati obisnuit ca avand pasaport diplomatic sa va faceti de cap.ma lasi?Du-te unde ti-e locul,la puscarie.
  • +14 (14 voturi)    
    coruptie in Singapore? (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 17:48)

    paul [anonim]

    Nu cred. Esti o canalie care trebuie sa mearga la puscarie.
  • +14 (14 voturi)    
    daca Singapore e corupta atunci Romania... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 17:57)

    Eneas [anonim]

    ... e Finlanda si Norvegia impreuna la lipsa coruptiei
    securistul e mort de frica ,e vinovat -era mort de beat la volan-si nu merita decat sa fie livrat legat autoritatilor din Singapore !
  • +17 (17 voturi)    
    ultra nesimtit (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 18:14)

    gigi [anonim]

    Evita mereu raspunsurile directe, se vede ca are scoala kgb-ista dupa felul in care vorbeste, ba chiar si-a permis sa jigneasca victima (ca prietena i-ar fi spus pe patul de moarte sa stea linistit ca de ea are cine sa aiba grija), apoi a incercat sa atace statul singapore direct (asa zisa coruptie, etc).

    O mizerie de om care ne-a facut de ras intr-o tara ultra civilizata, unde inca eram priviti bine. Pe unde mergem ne facem de kko, asa suntem noi romanii.
    • -2 (4 voturi)    
      De kko esti tu, nu noi, romanii (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 18:26)

      Mihai Tociu [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Gigi /// te-oi face tu de kko peste tot pe unde mergi, dar nu extrapola situatia ta personala la toti romanii.
      Daca ai sange in tine, de ce nu zici ca toti tiganii sunt ca Mailat?
      De fapt, asta nu e vina ta, ci a moderatorului. /// editat de HotNews.ro
    • +1 (3 voturi)    
      Coruptul si coruptii (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 20:53)

      Gigi Maybachistu' Juridic [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Câteva căutări cu Google scot la suprafaţă multe articole despre cum funcţionează sistemul juridic singaporez şi cum a funcţionat el de la obţinerea independenţei încoace. "Aşa-zisa corupţie" nu seamănă cu cea europeană sau rusească fiindcă nu presupune compromisuri, mai degrabă aduce cu cea a fraţilor lor chinezi. Dar nici nu-l scuză, dacă ştia cu cine are de-a face, de la faptul că şi-a dat în petec şi că a dat peste oameni, convins că de el nu se atinge nimeni. A inventat o nouă specie pentru Atlasul de Mitocănie Urbană, mârlanul diplomatic fraier :)
  • +12 (12 voturi)    
    da' ce treaba avea el acolo? (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 18:15)

    Aramis [utilizator]

    era pe post de Mr. Proper sau lucra la ambasada? Daca e asa de bun la coruptie sa fie pus la treaba in tara dupa ce-o scapa din puscariile singaporeze
  • +6 (6 voturi)    
    coruptzia (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 18:45)

    elliot ness [anonim]

    ce'are aface reprezentantza romaniei cu coruptzia din singapore. si oricat ar fi, nu se compara cu ce stia de-acasa.
    daca se refera la coruptzia din ambasada ro, o avea dreptate, dar pentru asta nu era nevoie sa omoare un om spre atragerea de atentzie.
    cu ambasadorul la tokyo, s'a urcat scroafa'n copac.
    cam ast este.
    pay time.
  • +4 (4 voturi)    
    Singapore ... Wikipedia (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 18:56)

    costin- [utilizator]

    Singapore a fost în mod repetat clasată ca fiind cea mai puţin coruptă ţară din Asia şi printre cele mai puţin 10 ţări corupte din întreaga lume de către Transparency International.
    Singapore a fost evaluat ca având cel mai uşor de mediu de afaceri din lume, cu mii de expatriaţi străini care lucrează în corporaţiile multi-naţionale. Oraşul-stat oferă şi slujbe în industrie pentru zeci de mii de străini din întreaga lume.
    etc, etc
  • +4 (4 voturi)    
    Întrebare?! (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 19:15)

    mamacerghida [utilizator]

    Musiu Ionescu, înseamnă că ești și prost. Astfel de rapoarte sunt todeauna secrete, cum de-au ajuns pe mâna lor. Dacă este așa, îți meriți soarta
  • +4 (4 voturi)    
    asa va trebuie! (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 19:44)

    lenina [anonim]

    dati cu pixul despre coruptia la altii, dar despre cea din tara nu aveti ochi! barna, d-le Ionecu, si pe urma aschia din ochii altora! luati-va raspunderea faptei si nu mai aratati cu degetul pe altii...
  • +6 (6 voturi)    
    Declaratiile d-lui ambasador Neagu. (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 19:51)

    Silvian Iosipescu [anonim]

    Domnul ambasador Aurelian Neagu nu prea cunoaste cutumele diplomatice internationale atunci cand afirma ca " este putin probabil ca Silviu Ionescu sa fie judecat in tara asiatica, atata timp cat tara noastra nu a incheiat un acord de extradare cu aceasta" Ar fi trebuit sa stie, ca ocupant al celui mai inalt post intr-o ambasada din strainatate, ca exista un principiu unanim admis in practica internationala, potrivit caruia CETATENII PROPRII NU SE EXTRADEAZA" si, in consecinta, acordurile pe care statele le incheie in materie de extradare nu pot include o asemenea prevedere.
    Afirmatia dansului , potrivit careia Silviu Ionescu beneficiaza inca de imunitate diplomatica si deci nu poate fi judecat in Singapore este corecta, dar incompleta. Potrivit Conventiei de la Viena privind relatiile diplomatice, din 1961, diplomatii aflati la post beneficiaza de imunitate totala de jurisdictie penala (nu pot fi arestati judecati si condamnati pentru infractiuni comise in statul in care sunt acreditati). Chiar daca S.Ionescu ar fi ramas in continuare in Singapore si dupa cunoasterea concluziilor autoritatilor de ancheta, care au stabilit ca era responsabil de decesul persoanei accidentate, el nu putea fi arestat si judecat de un tribunal din Singapore. De regula, in astfel de situatii, conform aceleiasi Conventii de la Viena, statul acreditant (cel roman in speta) il recheama de la post pe diplomat iar autoritatile judiciare din Romania sunt cele competente sa judece cazul, pe baza legii romane si a documentelor si probelor transmise de autoritatile statului acreditar(Cele din Singapore in cazul de fata). In practica au existat si unele exceptii, in situatia in care diplomatul cara a comis o infractiune se afla inca in acel stat iar statul sau i-a ridica imunitatea diplomatica; el poate fi arestat acolo si judecat, nemaiavand imunitate diplomatica. A fost cazul unui diplomat Georgian in SUA, similar cu cazul nostru, petrecut prin anii'90.De ce MAE nu publica o declaratie oficia
    • +1 (1 vot)    
      Bravo nea caisa (Duminică, 4 aprilie 2010, 4:16)

      Zev [anonim] i-a raspuns lui Silvian Iosipescu

      Daca esti asa de bine informat atunci trebe ca stii ca monsieur l'ambassadeur e un imbecil.
  • +5 (5 voturi)    
    Ruşinică (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 19:57)

    mari [anonim]

    Rapoartele întocmite de diplomaţi se transmit în ţară codificate.
    Să înţelegem că singaporezii ne-au spart cifrul de stat?
    • +1 (1 vot)    
      corect! (Duminică, 4 aprilie 2010, 1:52)

      syda [anonim] i-a raspuns lui mari

      E atat de prost incat si din declaratii, nu numai din articolul cu fotografii din Click sau Cancan (unde a aparut ducandu-se la singura judecata posibila, intr-un anumit loc), rezulta ca a fost un golan, un coate goale trimis sa dea si cu note pe acolo, sa scrie ca cerul e senin, albastru si ca singaporezii e de perspectiva. La asa agenti conspirati de mai mare rasu', te bufneste plansu'. Prins cu ocaua mica, incepe sa se dea mare agent, marele007, desi probabil ca era un atarnache care mai scria si el de un vant, de o furtuna, cat sa isi justifice toate lefurile primite pentru escapadele lui de acolo. Ce s-a gandit gainarul? Ca ar fi bine, in apararea sa idioata, sa dea o conotatie si din asta, de mare spion care, vezi Doamne!, a documentat el statul Singapore cu privire la coruptia de acolo si ca de aici i s-ar trage totul. Penibila creatura!
  • +7 (7 voturi)    
    ar trebui trimise toate comentariile (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 19:58)

    gringo [anonim]

    de bun simt ale celor de mai sus, impreuna cu articolul de fond, autoritatilor singaporeze, pentru ca acestea sa se convinga ca derbedeul cu fata de etnic rom interlop, mare reprezentant al statului roman in exterior si purtator de pasaport diplomatic, nu este reprezentativ pentru cetatenii simpli, cu bun simt din aceasta tara, care nu pot intra in diplomatie sau in orice alte structuri ale statului pentru ca nu ii cheama Syda sau mai stiu eu cum, pentru ca nu se numara printre famigliile potentatilor vremii.
  • +4 (6 voturi)    
    Natie de c...t (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 20:09)

    lulescu [anonim]

    Inca o data aratam lumii ca romanii sunt o natie de c..t si ne place sa ne ascundem dupa minciuni comuniste - nu eram eu la volan, un hot a furat masina si a facut accidentul, ba nu, e o inscenare. Peste o saptamana va spune ca erau teroristii sirieni si libieni iar peste doua ca Basescu l-a atacat cu unde cerebrale ale unui parapsiholog rus

    Chiar ne facem de ras singuri.

    Singapore ar face bine sa expulzeze toti romanii ca altfel n-o sa rezolve nimic si baiatul ala mort n-o sa aiba niciodata dreptate.
  • +5 (5 voturi)    
    Vrajeala. (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 20:36)

    Demigod [utilizator]

    Prea multa inscenare pentru un singur om.
    Oricum SRI si SIE-ul e o mafie de stat care are grija de proprii membrii. Precum senatul in cazul Voicu'. Cand unul e lasat fara protectie, impotriva "legilor firii" cum s-ar spune, ceea ce e, evident, ceva de neconceput! Deci poate sa fie doar o inscenare, nu-i asa?
  • +2 (2 voturi)    
    cap de tabla (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 21:16)

    stefan [anonim]

    Acest domn, are cap de tabla, pare-se. Cum sa dezvalui presei rolul pe care tu il aveai in acea tara? Poate invata si el ca spionii prosti...pe limba (a se citi vorbele) lor pier!...
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 22:10)

    pamfletaru [utilizator]

    lol
  • +7 (7 voturi)    
    Coruptia in singapore ... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 22:19)

    TEPES [anonim]

    A fost un prieten anul trecut in singapore si a fost foarte mirat cind a vazut pe prima pagina din ziarul national un articol ca a fost sparta o masina din care a fost furat un laptop ...
  • +1 (1 vot)    
    Diplomat/securist/mincinos (Duminică, 4 aprilie 2010, 2:40)

    ionescu [anonim]

    Chiar ne credeti prosti domnule diplomat Ionescu? Cum adica s-au suparat pe Dvs ca ati facut rapoarte catre centrala MAE roman despre coruptia din tara respectiva. Ori este cunoscut ca rapoartele Dvs catre Centrala MAE sunt secrete, doar nu prezentati scrisori deschise. Eu cred ca sunteti un subofiter securist incult de la SIE / un fel de cancer al diplomatiei romanesti/, care ati terfelit imaginea Romaniei intr-un hal groaznic. Domnule Basescu avem marea rugaminte sa mai opriti din aripile SIE, cei de la SIE confunda acoperirea pe care o acorda MAE cu mosia personala. Ne-am saturat cum lunar apare cate unul de la SIE si strica imaginea Romaniei. Au inceput plutonierii din SIE sa acceada la functii de ambasadori. Ceva este in neregula
  • +1 (1 vot)    
    care coruptie? din Romania sau Singapore? (Duminică, 4 aprilie 2010, 5:39)

    Monarhist [anonim]

    Tare parsiv si fara caracter poate sa fie acest individ care dupa ce ca a subminat interesele politice si economice ale Romaniei in Singapore pentru o buna perioada de timp, continua sa faca rau relatiilor bilaterale apeland la diversune. Astia va sunt profesionistii domnule Razvan Mihai Ungureanu?
  • +1 (1 vot)    
    tupeu si incompetenta (Duminică, 4 aprilie 2010, 11:41)

    gheo [anonim]

    Cat tupeu pot avea penalii din diplomatie....
    Ca sa nu mai zic ca este total idiot cand incearca sa se scoata. Putea sa zica ceva de traficul de droguri dar in nici un caz de coruptie. E o dovada ca el nu a muncit absolut nimic cat timp a stat in Singapore pe banii nostri...
  • 0 (0 voturi)    
    zau? ce rapoarte? (Duminică, 4 aprilie 2010, 20:01)

    Codruta N [utilizator]

    Cui a trimis "rapoartele" alea? Sa dea si el ceva exemple... toti "diplomatii" trimit rapoarte "curente" ref. la situatiile din tarile in care lucreaza - sa inteleg ca li se insceneaza accidente la toti?
  • 0 (0 voturi)    
    Ambasadori si sinecuristi (Luni, 5 aprilie 2010, 2:45)

    carmen [anonim]

    Piratarea e-mail-urilor ambasadoarei noastre in Mexic a scos la iveala cateva adevaruri penibile si care nu par in curs de remediere. Vechii reprezentanti ai Romaniei erau din servicii, dar media profesionalismului lor, mai ales in regiuni problematice precum Orientul Mijlociu, nu era rea. Partea penibila cu ei, data fiind lipsa de reforma a serviciilor noastre de informatii externe, este ca nu poti sti daca au facut rele in tari care azi ne sunt aliate sau prietene. Scopul cererii de catre Coalitia pentru o Guvernare Curata in 2005 a verificarii ambasadorilor la CNSAS, insusita de M. R. Ungureanu, era tocmai acesta. Cu tipica eficienta pe dos a serviciilor noastre a fost demascat doar un nou intrat in sistem, numit chiar de MRU. In rest, tacere.
    Biografia ambasadoarei Vulpe si a amicilor ei din MAE, in frunte cu Teodor Baconschi, intre timp ambasador la Paris, arata ca vechilor agenti si profitori din diplomatie li s-au adaugat oameni numiti de noile regimuri, din care unii sunt doar niste sinecuristi de partid sau de gasca, ce nu pot trai din meseriile lor si au nevoie sa fie diplomati pentru statut si salariu, desi problematica externa nici macar nu ii preocupa. Incapacitatea acestor oameni de a se procopsi altfel a subminat reimprospatarea diplomatiei, fiindca, desi atat in Romania, cat si in strainatate exista destui romani cu pregatire decenta sau cu experienta internationala care ne-ar putea reprezenta, clientii unor partide sau ai unor oameni-cheie devin cel mai adesea ambasadori. E simptomatic faptul ca precedenta numire a dnei Vulpe fusese in Australia, si actuala in Mexic, doua tari in care ne-am putea perfect lipsi de ambasade si trai numai cu servicii consulare. Australia, mult mai bogata ca noi, nu are ambasador in Romania, ci unul pe toti Balcanii, un om modest, de excelenta calitate intelectuala, care ma viziteaza in fiecare luna iunie in turneul sau anual prin Bucuresti, si sigur ca nu are jacuzzi la rezidenta lui in care sa-i primeasca pe vizitato
  • 0 (0 voturi)    
    Romania (Luni, 5 aprilie 2010, 15:10)

    G0dMan Mihalache [anonim]

    Chinezii astia ar face orice numai sa-l bage in inchisoare. cine a zis ca Singaporezii nu-s corupti,prostii... is corupti da-i dracu.se omoara intre ei ca chiorii tot felul de triburi ..vine romanu si calca un papuas de ala si toti fac scandal.normal ar fi sa-l aduca in romania sa-l judece pentru accident. + ca practica prostitutia la toate nivelurile. mai ales aia infantila. ca o tara de lumea a treia care se respecta. si nu cred ca ala mort nu era vionvat. eu cred ca e o inscenare.. asta e clar. nimic bun nu vine de la asiatici. sa v-ajute Dumenezeu domnu Ionescu