Protest politic pasnic in Piata Universitatii: 50 de persoane au participat la "No Basescu Day"

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 2 aprilie 2010, 21:22 Actualitate | Esenţial


Actiunea 'No Basescu day'
Foto: Agerpres
Aproximativ 50 de persoane au participat, vineri seara, in Piata Universtatii din Capitala, la un protest politic pasnic intitulat "No Basescu Day". Potrivit Mediafax, participantii, in majoritate tineri, au venit imbracati in violet sau au purtat diferite accesorii de aceasta culoare.

Organizatorii au impartit trecatorilor caricaturi cu presedintele Traian Basescu si fluturasi cu textul "No Basescu Day. O zi fara Basescu…pentru cealalta jumatate de Romanie. 2 aprilie - ziua in care ne intalnim imbracati in violet non-Basescu".

Actiunea ''No Basescu day - O zi fara Basescu" sau 'Miscarea Violet' , inspirata de actiunile similare indreptate impotriva premierului italian Silvio Berlusconi si presedintelui francez Nicolas Sarkozi, a fost promovata si in Romania prin intermediul site-urilor de socializare, noteaza Agerpres.

"Pe 2 aprilie 2010, oriunde va aflati, purtati ceva violet. (...) Spuneti NU populismului si demagogiei! Spuneti Nu Basescu!', se arata in mesajul postat pe mai multe bloguri.


Citeste mai multe despre   


















4042 vizualizari

  • +16 (50 voturi)    
    Alianta Vantu-Patriciu-Felix (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:39)

    cornel [anonim]

    Astia sunt pusi pe lovituri de stat. Sa fim f.atenti.
    • +19 (47 voturi)    
      platiti de patriciu (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:54)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui cornel

      50 de persoane platite de patriciu
      mare jmekerie
      nu reprezinta poporul roman
      poporul e cu basescu
      • +21 (27 voturi)    
        e dreptrul fiecaruia sa protesteze (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 0:05)

        rov [utilizator] i-a raspuns lui gogu

        Eu personal as organiza un protest impotriva celor care arunca chistoace din masina, considerand orasul o imensa scrumiera.
        • +3 (5 voturi)    
          Exact (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 17:23)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui rov

          Atat timp cat lumea protesteaza...e bine. Nu conteaza pt ce...ideea de protest e una bine-venita mai ales in ultimul timp cand se tot discuta despre pseudo-democratia romaneasca.
          Cat despre generalizari...hai sa fim seriosi...daca Basescu poate sa generalizeze si sa spuna despre scoala romaneasca cum ca ar scoate numai tampiti...nu vad care e problema daca protestatarii dedica ziua "celeilalte parti" a Romaniei.
          Daca ar iesi mai multa lume in strada de fiecare data cand exista vreun motiv de nemultumire...poate nu si-ar mai bate astia joc de noi in felul asta.
          Problema e alta...daca acesti protestatari au venit din proprie initiativa sau la indemnul ($$$) unuia sau al altuia. Dar asta e deja alta discutie.
      • +14 (20 voturi)    
        :) (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 0:49)

        razvan [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Astept cu nerabdare centenarul fara Ilici, Voiculescu, Geona si Nastase. Eventual ziua fara Vantu, Vadim si Jiji, Steaua, etc
        • -3 (7 voturi)    
          Fara (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 12:33)

          g [anonim] i-a raspuns lui razvan

          O sa scapi de Ilici si o sa dai peste Prigoana,SYDA,Tokes,etc,si atunci o sa-ti aduci aminte de vorba din batrani-schimbarea domnilor,bucuria nebunilor.
      • -10 (20 voturi)    
        Nu zau (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 1:04)

        Georgel [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Care popor, capsunarii si zidarii din diaspora? Tu cu care din astia te identifici?
        • +6 (12 voturi)    
          Probleme Gogule ? (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 8:29)

          tyty [anonim] i-a raspuns lui Georgel

          Nu noi ne identificam cu cei 50 de stilati intelectuali din Ferentari care nu mai suporta dictatura lui Basescu sub care sunt arestati fara mila spagarii, ministrii si senatorii care fac trafic de influenta. Protest intre 2 manele si "spartul" elevat de seminte.
          Un protest ar trebui sa inceapa impotriva celor ce polueaza, cu adevarat, viata noastra, care nu au respectul celor de langa ei, care umplu spatiul public de gunoaie (inclusiv politice Geoana, Vadim, Patriciu, Nicolai, Rizi... lista lunga). Noi ne luptam cu cei ce muncesc afara sa aduca bani acasa pentru salariul tau de bugetar Gogule ! Cred ca ai probleme !
          • +6 (8 voturi)    
            "reteaua" a iesit in strada.. (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 12:38)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui tyty

            participantii aia tineri din pozele de pe mediafax par a fi niste bunici veniti cu nepotzeii care nu au inca discernamant.. probabil s-a facut media.
        • +3 (5 voturi)    
          eeeeee (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 11:16)

          Zidaru' [anonim] i-a raspuns lui Georgel

          Lasa mai georgica , sa te vad eu cum o sa plangi dupa capsunari in vro 4-5 ani , ca in diaspora asta hulita de tine a inceput sase manifeste o noua "moda" (una impusa de statul roman din pacate:/ ) romanii plecati la munca incep sa se stabileasca acolo in loc sa trimita bani in tara . Copii lor invata italiana ,spaniola germana , etc iar romana doar ca limba secundara. Poate asta nu se observa inca prea bine la nivel macro ,dar stiind ca romanii au spirit de turma si din ce in ce mai multi adera la curentul asta ,in cativa ani cand o sa dea Romania faliment sa vezi ce o sa plangi dupa zidari si banii lor.
      • -3 (9 voturi)    
        Voi suntei seriosi? (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 8:35)

        goguvasile [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Chiar nu vedeti cat de penibili sunteti? Nu vad nici o diferenta intre afirmatiile voastre "doctrinare" si cele ale comunistilor din anii '50. Daca eu nu sunt de acord cu Bashinel, atunci sunt platit de cineva?
        Daca va aduceti aminte Bashinel a zis in campanie ca el si-ar fi respectat promisiunea de a veni in Piata Universitatii, dar ca nu a gasit pe nimeni. Acum cred ca este informat ca exista 50 oameni care ar vrea sa aiba o discutie,
        Poate ca 50 oameni nu reprezinta poporul roman, dar poate ca din cei 5 milioane care l-au votat pe Bashinel sunt 0.01% care sa nu fie de acord cu ceea ce s-a intamplat dupa alegeri, care sa nu fie de acord cu nepotismul agresiv (vezi Sida si alte boli promovate de Bashinel), vezi modul de cheltuire a 9 miliarde EUR si altele?.
        In cazul asta faceti si voi calculele si veti vedea ca poate cei 50 pot fi considerati ca reprezentand poporul roman!
        Eu nu sunt pro Geoana, contra Bashinel sau pro alt partid, dar m-am saturat sa-mi platesc impozitele pentru ca o mana de banditi sa faca ce vor in tara asta. Singura lor masura este sa mai puna niste piedici celor care chiar vor sa schimbe fata Romaniei. Voi v-ati gandit ca pana acum nici o decizie a lui Bashinel nu a avut rezultatul scontat (excluzand batalia politica unde a avut succesuri)?
        Mai mult, m-am saturat sa vad cum mitocania a ajuns sa fie considerata o virtute!
        • +5 (7 voturi)    
          enumerare (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 11:16)

          cet23 [anonim] i-a raspuns lui goguvasile

          Primarii din Ramnicu Valcea, Craiova si Baia Mare, si acum marele puroi care s-a spart cu numele de Voicu....
          Sunt intru totul de acord cu tine cand spui ca te-ai saturat sa platesti impozit pentru o mana de banditi... dar uite ca puroiul incetul cu incetul se sparte...
          Ok, e foarte putin deocamdata, dar e un inceput. Nimic nu exista fara un inceput.
        • -4 (6 voturi)    
          Bravo (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 11:39)

          nickinexistent [utilizator] i-a raspuns lui goguvasile

          si asteptam grama de voturi negative, portocalii
        • +6 (8 voturi)    
          Daca nu sunteti cuminti, chemam minerii (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 12:30)

          zexe [anonim] i-a raspuns lui goguvasile

          Voicu isi conduce reteaua de protestatari chiar si din puscarie, vezi stenograma despre gherilla urbana. Domnilor, nimic nu mai poate intoarce timpul inapoi. Nu mai puteti chema minerii sa devasteze sediul DNA, sediul partidelor, ziarelor, sa bata studentii, intelectualii, femeile si copiii. Romanii au apucat sa guste din civilizatie acolo pe unde au fost la lucru, in vizite, excursii, si nimic nu-i va mai intoarce din drum, nici comunistii, nici minerii, nici reteaua lui Voicu. Obisnuiti-va sa traiti in democratie, acolo unde un presedinte este ales de o majoritate. Schimbul de generatii a schimbat narea masa de comunisti cu marea masa de tineri dornici de libertate si democratie. Resemnati-va si mergeti mai departe spre civilizatie!!!
        • +3 (5 voturi)    
          Te-ai dat de gol, moshule... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 12:50)

          Don Ciccio [utilizator] i-a raspuns lui goguvasile

          pomenind de funie in casa spanzuratului:

          "(...) m-am saturat sa vad cum mitocania a ajuns sa fie considerata o virtute!"

          Reciteste-ti postarea, cu mare atentie, dupa care sa ai obrazul si pretentia de a invoca "mitocania" la altii.

          La felul in care gandesti si te exprimi, se subintelege cum oameni ca tine nu vor fi - in veci! - in masura sa aduca schimbarile dorite in Romania.
          • 0 (0 voturi)    
            Desigur, mare dreptate ai! (Duminică, 4 aprilie 2010, 11:43)

            goguvasile [anonim] i-a raspuns lui Don Ciccio

            Poate ca este cum zici tu, poate ca nu. Pana la urma eu nu trebuie sa dovedesc nimanui nimic, insa nu pot sa fiu de acord cu cei care nu sunt obiectivi si vor sa-si impuna cu tot dinadinsul parerea. Daca doriti putem discuta dezbate orice dar cu o conditie: fiti obiectvi si tratatii pe ceilalti cu respect. Nu le insultati inteligenta doar cu fraze sfornaitoare si lipsite de continut ca apoi sa le bateti obrazut ca dau raspuns cu aceeasi moneda!
            Mie tot nu imi vine sa cred ca dupa 20 ani de la revolutie cineva lanseaza pe piata o idee cum este cea a "dictaturii luminate" si exista oameni care accepta si sustin asa ceva!
      • 0 (0 voturi)    
        Vezi ca esti prost? (Miercuri, 12 mai 2010, 16:14)

        florific [anonim] i-a raspuns lui gogu

        Daca erau doar 50 de persoane care au marsaluit..credeti ca numai de atatia avea bani patriciu? si cat despre poporul roman... nu toti cei 22 de milioane au acces la internet..si nu cred ca au fost anuntati toti romanii.
    • +6 (42 voturi)    
      Ce? (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:56)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui cornel

      Draga postac, au fost 50 de oameni care si-au exprimat o opinie, pasnic, nu 5000 de oameni. Tie asta ti se pare pregatire de lovitura de stat? Sa fim seriosi.
      Intr-o democratie, regimul de la putere trebuie sa accepte si criticile, nu doar laudele.
      • +24 (36 voturi)    
        ... (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:16)

        Aph [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

        Sunt curios oare cati ar fi iesit la "Yes Basescu Day". Doar sunt curios, nu propun nimic :-)))
        • +16 (18 voturi)    
          Tot cam atati. (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:10)

          Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Aph

          ....Fara gluma. Si sunt votant Basescu
      • +11 (13 voturi)    
        just a joke... (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:10)

        GoPo [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

        taticule, a fost o gluma, ca si demonstratia ..dealtfel. Nu crede nimeni ca e lovitura...a fost o gluma....te-ai prins?
    • +9 (15 voturi)    
      fii serios (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 1:05)

      zizicu [anonim] i-a raspuns lui cornel

      50 de persoane? :)))))
      50 de ametiti care spun ca ca traiesc intr-o dictatura, dar nu pot sa explice cum de nu-i salta nimeni de pe strada cand fac o chestie din asta.
  • +26 (40 voturi)    
    sunt niste nesimtiti (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:40)

    cristi_an [utilizator]

    nu pentru faptul ca protesteaza anti-base... ok..punctul lor de vedere... ci pentru asta "…pentru cealalta jumatate de Romanie. "" pt ca impart Romania..exact asa a fost discursul lui gioana... Rusine!!!
    • -32 (46 voturi)    
      solutii (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:45)

      Daniel P [anonim] i-a raspuns lui cristi_an

      Datorita lui si lui Boc nu avem ce pune pe masa, am ramas someri ... aveti alte solutii in afara de a suspenda sute de mii de firme si de a da in somaj milioane de romani? cei doi de sus sa va fie rusine in vinerea seaca..
      • +24 (36 voturi)    
        ahaa (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:54)

        I [utilizator] i-a raspuns lui Daniel P

        tot Boc i-a bagat si pe americani, farncezi si germani in somaj. A naibi Boc asta.
        • -7 (11 voturi)    
          Ca tot vorbeai de americani (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 1:06)

          georgel [anonim] i-a raspuns lui I

          Aia, nemtii si cam toata Europa au iesit din criza. Noi in schimb ne ducem din ce in ce mai la fund. Voi postacii probabil o duceti mai bine...
          • +3 (5 voturi)    
            ete na (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 8:47)

            I [utilizator] i-a raspuns lui georgel

            ai auzit si tu de postaci.

            Eu n-am zis ca ar fi guvernat bine. Am zis doar ca nu el a fost cel care ne-a bagat in criza. In cel mai rau caz, el e cel care nu ne-a scos din criza.
            • -2 (4 voturi)    
              si n-ajunge (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 12:39)

              nickinexistent [utilizator] i-a raspuns lui I

              ca nu ne scoate ? si ca face imprumuturi peste imprumuturi ? si impozite peste impozite. bravisimo
          • +1 (1 vot)    
            In Europa (Duminică, 4 aprilie 2010, 10:14)

            L [anonim] i-a raspuns lui georgel

            Inca nu s-a iesit complet din criza in V Europei, unde somajul este mai ridicat decat in Romania. De exemplu, in Franta rata somajului este in jur de 10%, fata de 7-8% in Romania. In V, se prognozeaza o revenire la parametrii dinainte de criza in a doua parte a lui 2010 (in paralel cu cresterea consumului). Criza loveste foarte rau Romania pentru ca dpdvd economic suntem in urma V Europei. Sincer vorbind, nu inteleg de ce compari tari din G8 cu Romania.Diferentele demografice, bugetare, de politici economice si sociale sunt enorme!!!
      • +22 (34 voturi)    
        Hmmmm.... (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:00)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui Daniel P

        Pai daca n-ai invatat carte ce sa-ti fac mai draga Daniel P? Pune mana serios pe treaba si lasa vaicareala! Numai cine nu vrea sa munceasca nu munceste. In tara asta sunt multe de facut... De maturat strazile, de strans gunoaiele, de cules rosiile in solar, etc. Poate ai uitat si te-a furat peisajul dar... de vreo 20 de ani nu mai traim in comunism cand statul dadea oricui un loc de munca. Rusine sa-ti fie tie puturosule!
  • +24 (32 voturi)    
    sustinuta de adrian nastase =)) (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:43)

    ha ha ha [anonim]

    asta da "NU demagogiei", cu nastase pe post de "Beaster bunny" :D
    mai baieti, bagati-i mai intai in inchisoare pe escroci precum adrian nastase, dinu patriciu, sorin ovidiu vantu, liviu luca, si apoi puteti protesta si impotriva lui mahatma ghandi.
    sa dai "dovada de civism" tolerand in acelasi timp mafioti precum nastase et co. nu este doar penibil, ci de-a dreptul gretos
    • -10 (14 voturi)    
      nu a zis nimeni ca-i tolereaza pe aia (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:26)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui ha ha ha

      De unde rezulta ca ii tolereaza cineva pe aia? Parca promisese idolul vostru, el Bashe, ca ii baga la puscarie. De ce nu o face? Numai gura-i de el. Cand o sa va tarati pe burta de saracie poate veti intelege in fine ce fariseu si ce demagog ati votat, desi in calitatea voastra de p(r)ostaci securisto-sereisti s-ar putea aveti creierul prea strans in menghina chipiului militar.
      • +8 (14 voturi)    
        Pai cum sa nu-i tolerati pe aia (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:42)

        ral [anonim] i-a raspuns lui gimini

        Daca aveti ceva numai cu Base, care e singur impotriva alora, in loc sa fiti alaturi de el IMPOTRIVA lor, pt. ca Base e singur - ei sunt multi si voi alaturi de ei, nu de Base

        Trebuie sa traduc ?
        • -6 (14 voturi)    
          WHAT???? (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 0:11)

          MaDog [anonim] i-a raspuns lui ral

          scuze nu vroiam sa mai spun nimik, dar....totusi. Tu vorbesti serios? Prietene toti sunt la fel. Baselu nu e cu nimik mai presus decat nastase sau patriciu. Diferenta este ca momentan el face legea, asa cum si ailalti au facut o la randul lor. Basescu nu e singur prietene, are multi, foarte multi amici care vegheaza pentru bunastarea propriilor buzunare si nu a ta sau a mea (hmm sau poate a ta, da -oare?)
          arhanghelul traian care rapune balaurii patriciu, vantu, voiculescu. Bah ma lesi, ptiu drace in ce lume traim, si ce oameni ne inconjoara.
          • -5 (11 voturi)    
            asa e MaDog (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 1:37)

            radu [anonim] i-a raspuns lui MaDog

            traim in tara in care iliescu a fost votat in dauna lui coposu sau ratiu la juma de an dupa revolutie. in tara in care basescu, avand la dispozitie toate institutiile statului, este perceput ca un erou luptand singur impotriva tuturor. asta e tara populismului. ce sa caute o miscare anti-populism aici?
            • +3 (5 voturi)    
              "Legea" lui lui Patriciu sau Populism (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 7:24)

              ral [anonim] i-a raspuns lui radu

              Foarte bine ca vrei sa traiesti in legea lui Voiculescu si Patriciu, in sfarsit ai spus-o si pe fata stim sa noi acum ce te arde de fapt

              Institutiile statului "aranjate" de Voicu, "fac legea" in Romania pentru Patriciu si Nastase, nu pentru basescu si pentru tine sau pentru mine, adica pentru popor si "populism"

              Ai vrea tu sa ajungi sa faca cineva legea si pentru tine asa cum i se face lui Voicu la CSM la ICCJ si in Politie.
    • -5 (11 voturi)    
      mi se pare mie? (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 1:42)

      radu [anonim] i-a raspuns lui ha ha ha

      sau l-ai comparat pe basel cu ghandi? e chiar tare basescu asta, cred ca o sa il am ca model in viata sau asa ceva. pe cand ceausescu ii obliga pe ceilalti sa il pupe in cur in timp ce isi batea joc de tara, basescu nici macar nu obliga pe nimeni. adevarul ca basescu chiar este un fel de ghandi sau ataturk al romaniei. el a reformat din radacini sistemul, a distrus mafiotii si a dus tara la succesURI nemaivazute sau auzite
  • +15 (27 voturi)    
    nu se vede (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:46)

    chiuariu [utilizator]

    probabil ca au participat 50 de insi, plus sau minus 45. ca sa vezi ca si culorile sufera de traseism politic, parca violetul era in tabara marinerului.
    • +13 (17 voturi)    
      da (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:52)

      I [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

      astia is ca si ceva asiatici care s-au gandit sa protesteze impotriva americanilor: organizatorii au impartit T-shirt-uri :))
  • +25 (33 voturi)    
    Protest? (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:47)

    Vizitiul [utilizator]

    Anti Basescu? Dreptul vostru, nici o problema, dar ati gresit cu "demagogia si populismul", chestiile astea sunt de fapt in tabara voastra, comunistii!

    Ne-am invatat deja cu comunistii, la fel ca hotul striga hotii, strategie de baza din care se variaza pe aceeasi tema.
    • -18 (32 voturi)    
      I-auzi (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:05)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Eu n-am votat cu Basescu, nici cu Geoana, nu sunt membru in vreun partid, nici vreun grevist nemultumit de la stat, si nu-mi place nici de Basescu, nici de incompetentul sau guvern Boc, care are grija zi de zi ca noi sa traim "bine".
      Si da, sunt membru al miscarii "no-Basescu day" pe Facebook. Sa inteleg ca daca sunt anti-Basescu, asta ma face comunist demagog si populist?
      • +16 (20 voturi)    
        Intrebare (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:07)

        Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Rhadoo

        Ati citit articolul pana la capat? :)
      • +13 (23 voturi)    
        Va sta bine in violet (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:14)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui Rhadoo

        Cred ca v-ati facut tare violeti chiar si la fata vazand cat de "multa" lume s-a asociat mizerabilului vostru gest. Hahahahaha!!!!
  • +23 (33 voturi)    
    50 de papagali. Asa putini au mai ramas??? (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:51)

    Cristi [anonim]

    O fi fost si celebrul corupt Adrian Nastase printre "bloggerii" aia de doi bani? Ca zicea ca sprijina din toata inima lui "mare" aceasta initiativa mizerabila... Sunt convins ca la o "A day without Geoana" ori "A day without Antonescu" sau o "A day without Iliescu", in fiecare zi a anilor ce vor urma, ar avea un succes enorm la public.

    P.S. Penibilii astia ar trebui sa se gandeasca de o suta de ori de-acum inainte daca or sa mai vrea sa organizeze asemenea idiotenii in public.
  • +12 (26 voturi)    
    Vinerea Mare (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:55)

    Mary [anonim]

    Sunt niste atei! In alta zi nu puteau sa celebreze? Au aratat ce sunt. Imi pare rau pentru ei. Ne vom ruga pentru ei!
    • +5 (7 voturi)    
      exemplu concret (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 9:56)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Mary

      Cel putin una din persoanele care sustin miscarea e atee . Intrati pe "blogu lu cel mare" - unul din blogurile implicate in miscarea " no basescu day " . Idei promovate de aceasta blogarita precum : Dumnezeu nu exista , religia este daunatoare societatii ...Basescu - dictatorul Romaniei ...etc...plutesc prin mintea acestei viole(n)te . Din pacate . Ar fi trebuit sa guste din dictatura "impuscatului" , sa vada pe viu cum era o dictatura . Cine se aseamana se aduna . Ateii si manipulatii cu cei asemeni lor .... si pt ca miine este duminica invierii Domnului Iisus Hristos , Mintuitorul si Invatatorul nostru , eu va doresc sa luati Lumina , Lumina Celui Vesnic si sa o daruiti peste tot in jurul vostru prin gindurile , vorbele si faptele voastre....amin .
  • +15 (29 voturi)    
    e de bine (Vineri, 2 aprilie 2010, 21:56)

    nobody [anonim]

    Se strange latzul in jurul mafiotilor si incep sa simta frica in oase. Ghinionul lor a fost ca a mai iesit Basescu inca odata, ca daca iesea Geoana aveau deja ciolanul impartit si se simteau ca pestii in apa.
  • +6 (16 voturi)    
    50 de insi (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:02)

    Cristina [anonim]

    Mult... Noua ne-ar trebui 33 ca sa ne alegem presedinte de bloc (un bloc poate trai si fara presedinte)
  • +17 (25 voturi)    
    Taare multi! (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:04)

    elodia [anonim]

    Asa de multe persoane? Ma bucur.Si cand ma gandesc ca actiunea a fost initiata de Nastase.
    Mai bine statea sa-si numere ouale.
  • +14 (24 voturi)    
    Doar ~ 50 de violeti? (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:05)

    Don Ciccio [utilizator]

    Organizatiile reunite/infratite ale tinerilor din PSD si PNL au dat curs sarcinilor pe linie de partid, drapandu-se in culoarea "energetica" cea buclucasa care i-a stopat definitiv si categoric cariera politica celui ce raspunde la nickname-ul "prostanac".
  • +15 (23 voturi)    
    Pro Basescu restul anului (Vineri, 2 aprilie 2010, 22:07)

    Violet de gentianae [anonim]

    Nu merita comentata, nici stirea, nici miscarea. Pacat ca nu si-a plimbat si Nastase ouale pana acolo ca sa fie completa imaginea penibilului!
  • -12 (16 voturi)    
    atentie la piata universitati (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:04)

    sole [anonim]

    tinerilor, stati depar-te de piata univertsitatii nu importa cine e stapanul romaniei reacftia lor e aceiasi UNIVERSITATE loc periculos, a fost pentru Iliescu ......si de aceea Basescu a purtat cu trenurile sale le sue hoarde de barbari din valea Jiului sa planteze florii la bucuresti .......Cine asi imagineaza ca Basescu e divers de iliescu e unu care nu antelege nimic din filozofia romaneasca .NU uitati basescu e responsabil de ceea ce sa intamplat in piata universitati in90, atuncii faceva glume populisto proaste, azi face glume populiste giustialiste, rezultatul e acelasi dezastrul pentru Romania
    • +2 (2 voturi)    
      Iliescu vrei sa spui!!!! (Duminică, 4 aprilie 2010, 10:24)

      L [anonim] i-a raspuns lui sole

      cred ca esti un pic confuz.iliescu a chemat minerii la bucuresti, dupa care le-a si multumit pentru "serviciile aduse".ca ministru al transporturilor, basescu s-a opus suplimentarii de trenuri ca sa vina mnerii la bucuresti.decizia a fost luata ulterior la nivelul ministerului de interne. basescu a fost "debarcat" din guvern imediat dupa mineriada pentru aceasta opozitie "contra ideologiei partidului".
  • +7 (13 voturi)    
    contra cine? (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:07)

    borat [anonim]

    useful idiotii si jivinele de forum ale PSD/PNL nu mai au ce delira pre bloguri pentru ca baselu s-a cam dat la fund in ultima vreme, asa ca hai sa facem nitica gargara in public. Ca sa sprijine petitia catre CSM n-ar fi iesit in strada, Basescu e problema acum.
  • +8 (12 voturi)    
    pana la urma ce au realizat? (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:08)

    GoPo [anonim]

    Tocmai au facut ziua lui Basescu. Prin negare tocmai au introdus pe ordiena de zi acelasi subiect. Oricum toata ziua base e injurat pe toate posturile Tv, ei acum fac cam acelasi lucru ... si atunci care e diferenta?
  • +8 (10 voturi)    
    Pe cind... (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:14)

    stefan [anonim]

    ...si o zi fara politicieni?
    Sau chiar o saptamana?
    Nu de alta, dar sentimentul meu e ca daca o saptamana nu i-ar pomeni nimeni (presa audio-videeo si scrisa, presa pe net, n-ar fi invitati pe sticla), va fi bine pentru noi si rau pentru ei.
    Poate nici ziarele nu s-ar vinde. Iar la televizii poate am putea vedea vreo emisiune culturala, vreun film bun, vreo piesa de teatru, niste documentare.
  • +5 (7 voturi)    
    e bascalie dom'le ! (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:28)

    mircea mov [anonim]

    astia sunt impotriva la altcineva care are alergie la violet.
    violet il ajuta pe basescu.
    in violet se imbraca fosta viitoare presedinta.
    curata bascalie.
    atac mascat. ce'avetzi bre cu joana ?! :-))
  • +7 (9 voturi)    
    alta propunere (Vineri, 2 aprilie 2010, 23:36)

    AndyK [utilizator]

    Eu as propune o zi fara TELEVIZOR ... sau fara politicieni la televizor
  • -3 (9 voturi)    
    DIASPORA ROMANA DIN ITALIA (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 0:00)

    ing. Die Nicolae Alexandru [anonim]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    Asociatia noastra a luat fiinta oficial in 2007 ,anticipat referendumului,pentru a ne opune revocarii Presedintelui T.Basescu .A fost o actiune spontana ce ne-a mobilizat .
    In acest arc de timp regimul instalat la Bucuresti ne-a dezamagit .Diaspora , "jumatate" din Romania (10-13 milioane de emigranti) , este considerata doar "vaca de muls" ( a se vedea miliardele de € trimise din truda si sudoare noastra in tara ) si voturi in campania electorala .
    Precizam ca la ultimele alegeri prezidentiale am optat pentru "votul alb" in semn de protest vizavii de indiferenta "Bucurestiului" fata de problemele noastre din diaspora .
    In 23.05.2009 am protestat in fata Ambasadei Romaniei de la Roma ,pentru aceleasi motive,demonstratie trecuta sub tacere cu mult "profesionalism" de catre putere .
    Asociatia noastra se asociaza acestei actiuni de protest .
    Nu putem ramane indiferenti la degradarea morala pe fondul unei coruptii halucinante pana la cele mai inalta sfere ale puterii .
    Vom face auzita vocea noastra , a celor multi si fara voce , cu ori ce prilej . Cei care protestam deschis suntem putin ,in acest moment ,dar cum indignarea din randul populatiei din tara si din pribegie se apropie de punctul critic , sigurat vom auzii si de bine .
    De la Padova,in numele Comitetului Director al Asociatiei "Romeni di Padova"
    ing. Die Nicolae Alexandru-Presedinte.
    • +1 (9 voturi)    
      na ja, und? (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 2:30)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui ing. Die Nicolae Alexandru

      Dom' inginer (ma scuzati ca va zic asa) ati trimis miliarde de euro in tara in primul rind pentru a va construi case si a va rezolva problemele specifice. Nu ma intelegeti gresit, Romania, ca stat, s-a folosit indirect de banii aia, dar, sa fim cinstiti, banii i-ati trimis rudelor, nu statului roman.
      Ziceti ca pe 23 mai anul trecut ati demonstrat pentru aceleasi motive. Care, mai exact? Stiam ca inginerii folosesc notiuni concrete, oarecum logice si palpabile. Care sint problemele diasporei din Italia? Puteti fi mai specific (vaca de muls -- e o notiune foarte vaga)?
      In rest, domnule inginer-Presedinte:
      - "vis-a-vis", nu "vizavii";
      - "cea mai inalta", nu "cele mai inalta";
      - ce metafora e asta cu vocea celor fara voce? Nu-i asa ca scrieti si poezii?
      - "orice", nu "ori ce";
      - "vom auzi", nu "vom auzii";
      - sinteti sigur ca aveti acceptul Comitetului Director? Ati facut o sedinta doar pentru a putea posta pe Hotnews in numele acestui comitet?
      Si, nu in ultimul rind, daca asa va vedeti dumneavoastra insiva, cum ca sinteti in pribegie, de ce nu veniti acasa? E mult de munca si aici.
    • +3 (3 voturi)    
      pentru Domnul Inginer (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 20:26)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui ing. Die Nicolae Alexandru

      Votul alb? Mare prostie!! Adica dai munitie hotilor sa-ti foloseasca votul cum vor ei.Alta idee mai buna nu va putea veni? Macar sa fi scris mesaje mobilizatoare pe buletinul de vot ( de exemplu: "Hai Steaua!!")
  • +4 (8 voturi)    
    deplasat (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 0:41)

    tsunami [utilizator]

    "No Basescu day" nu inseamna "o zi fara basescu".
    Cine a facut traducerea? Parlamentarii europeni psd?, pnl?, poate rapistul stelist G.G.B. (pentru psd, initialele se citest gigi biii si se refera la gigi becali), :))
  • +5 (13 voturi)    
    50? (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 0:48)

    MirceaA [utilizator]

    mai putini decat la o coada la Carrefour vineri seara. Sunt impresionat pana la lacrimi... de ras.
  • +8 (14 voturi)    
    Enervant (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 2:22)

    i22eh [utilizator]

    Cel mai tare ma oftica toata propaganda asta anti-base pentru ca e ca un fel de "hai sa facem conversatie" si "hai sa avem ce da la teveu". Cand colo, tac cu nesimtire despre desecretizarea dosarului revolutiei. M-am saturat de televiziunile lor falimentare...
  • +6 (8 voturi)    
    Fariseii... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 5:30)

    Silviu [anonim]

    Pacat ca pentru un pumn de arginti furati din buzunarele lor de moguli ani in urma s-au decis sa muste mina celui care le vrea binele.Abia asti sint golani...rusine voua protestatarilor ca sa nu va zic alfel.Pentru restul poporului:Paste Fericit !
  • +6 (8 voturi)    
    stan si bran (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 5:35)

    casandra [anonim]

    de unde ati mai luat-o si pe asta. aveti un haz nebun auzi no basesacu day!!!!50 de persoane au demonstrat impotriva cui???de ce??
  • +6 (8 voturi)    
    no basescu day - succes nebun (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 6:02)

    Sue. J. Paula [anonim]

    Probabil ca fara actiunea asta nu am fi avut azi nicio stire cu sau despre Basescu.
  • +7 (9 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 7:15)

    cristian [anonim]

    Oare au expus si portretul lui Catalin Voicu martir al luptei impotriva dictaturii basesciene?
  • +6 (8 voturi)    
    Perfectiunea continua (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 7:34)

    hotnewsfil [utilizator]

    De la Bingo s-a trecut la Super-Bingo.
    Asemanator, de la Grivco s-a trecut la Super-Grivco.
    Cat s-o mai fi dand sa porti un carton de gat?
    Domnul din poza, care pare trecut de patruzeci de ani, nu si-a gasit o meserie mai onorabila?
  • +4 (6 voturi)    
    Praf în ochi. Clipiţi, vă rog ! (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 8:49)

    TomaN [utilizator]

    Nu puteau s-o facă pe 1 Aprilie. Ar fi fost prea vizibilă făcătutura.
    Dacă vrei să vezi care mai este gradul de manipulabilitate al populaţiei arunci chestii idioate pe piaţă şi vezi câţi muşcă. În martie 90 au muşcat prea mulţi (inclusiv televiziuni străine) şi toată ţara a avut de suferit, nu numai Mihai Cofar. În Mai 90 un număr de 12.232.498 români (adica 85,07% din electorat) l-au votat pe Ilici Iliescu după ce au înghiţit gogoaşa cu lovitura de stat legionara, astfel ca suferinţa s-a cronicizat. Un şarlatan verifică mai întâi cum stă întrebându-te candid, privind drept în ochii tăi: "-Ai încredere-n mine ?". Daca vede că ai clipit el renunţă. A trecut Martie 2010, vin lunile Mai, Iunie. Legionarii sunt pagină de istorie. Minerii au fost trimişi în pensie. Flacăra violet s-a stins. Ce gogoşi ar mai fi ?
    Suntem în 2010 ! Suntem în UE ! Suntem în NATO ! Aşa că, vă rog, mai clipiţi încă o data.
    (Bibliografie: http://revistacultura.ro/nou/2010/02/paradoxurile-democratiei-alegerile-din-1990-si-din-2009/comment-page-1/)
  • +6 (8 voturi)    
    No Basescu day (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 9:16)

    Ilie [anonim]

    Sunt convins ca actiunea este finantata de anumiti oameni direct interesati.pai daca nu cu Basescu atunci cu cine? Cu Geoana si oamenii lui? Cum ma puteti convinge ca era mai bine daca era ales Geoana? Cand ma cutremur la gindul ca ar fi ajuns Voicu ministru la interne? Odata cu demascarea acestui om e clar ca credibilitatea fostei aliante de la alegerile trecute are mult de suferit iar asta trebuie cumva recuperata. Cei ce au organizat aceasta actiune nu au aflat inca ca alegerile s-au sfarst de mult
  • +5 (7 voturi)    
    Atata-i duce mintea! Care minte??? (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 9:45)

    Dr Marutza [anonim]

    Ieftin, nesemnificativ, inutil! Pierdere de timp menita sa abata atentia de la marile problemem actuale, de la coruptii dati pe mana justitiei (sau pe cale de a fi)! Actiune psdista de prost gust! Nu Basescu e vinovat de situatia actuala! Astia cauta mortul in ograda altuia! Rusine! Infantilism politic fara ecou! De rasul si batjocura lumii!
  • +6 (8 voturi)    
    No basescu -un fiasco (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 9:55)

    bogdan [anonim]

    Poate iese mai bine cu" No patriciu-felix -vantu".Si nu mai mobilizati pionieri din astia care si-au uitat acasa cravatele rosii.Si aduceti niste majorete ,bere,mici pe gratis,almanahe .
  • +3 (7 voturi)    
    abacul (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 10:06)

    victor L [anonim]

    Dar cine a fost analfabetul ala care a numarat?
    Poate erau 52.
    Nu ne mai dezinformati!
  • +6 (8 voturi)    
    cat este prostie si cat imaginatie? (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 10:15)

    mircea [anonim]

    PSD,PNL,PC, vad ca actiunile lor antibasescu nu sunt bine primite de populatie,dar din prostie si rautate continua cu tampeniile.Actiunea de vineri poate fi considerata si ca o reactie a PSD,PNL,PC la arestarea lui Voicu.Hotii se sprijina.
    • +4 (6 voturi)    
      Nu este imaginaţie, atâta pot. (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 11:36)

      TomaN [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Prostie şi răutate = Propagandă Stalinistă ! Nu-şi dau seama că vremurile şi mentalităţile s-au schimbat şi, în plus, au uitat învăţăturile tătucului Marx: acumularile cantitative provoacă saltul calitativ. Saltul ăsta nu ţine cont nici de învăţăturile lui John Maynard Keynes nici de cele ale lui Milton Friedman, pur şi simplu se-ntâmplă !
  • +6 (10 voturi)    
    Numai de atat este in stare.... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 10:18)

    Rescatorul [anonim]

    cardasia PSD/PNL/PC/PRM? Ati scos in strada sindicatele aservite, dusmani ai reformarii si modernizarii Romaniei. Si ce? Veti da guvernul jos, si ce? Veti veni voi la putere? De ce? Sa tineti Romania in continuare in saracie si inapoiere, asa cum ati facut timp de 20 de ani? Acest guvern amarat tine leul sub control. Tine somajul si inflatia cat de cat sub control. Nu ne-a adus in situatia disperata a Greciei si nici nu a aplicat masuri drastice ca in Ungaria si tarile baltice. Plateste pensiile si salariile si incearca sa reformeze tara si sa ne ofere si un viitor. Nu aplica nici masurile aventuriste propovaduite de PNL si PSD, pentru ca este realist si responsabil. Vom iesi si din recesiune si criza. Sau, poate asta va nelinisteste...ca nu mai pupati voi guvernare in vecii-vecilor? Si, incercati sa puneti iar mana pe putere pe usa din dos, pentru ca romanii s-au lamurit cu voi si nu va mai vor. Slugile voastre din sindicate si mass media nu reprezinta Romania. Romanii nu v-au permis sa aduceti mafia si tradarea iar la guvernare, prin Geana si acolitii lui din PC, PNL si PRM.
    • +4 (6 voturi)    
      Numai de atat este in stare... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 11:56)

      xian [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      mai coret spus luna trece javrele latra
  • -4 (8 voturi)    
    Numai pupincuristi (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 10:29)

    Adrian [anonim]

    Nu stiu de ce simt atatia nevoie de a pupa dosul presedintelui. Era o actiune a unor oameni care nu-l inghit pe presedinte, e tipic romanesc de a lua totul in deradere, totul la bascalie pana cand bascalia ne va ajunge pe toti din urma, sa vedeti atunci cum e.
    Si nu stiu de ce cred cei care il sustin pe Base ca sunt mai buni decat ceilalti iar restul sunt rai, tot un comunist avem ca presedinte care vine tot din scoala lui Ceausescu.
    • +1 (5 voturi)    
      Replica lui "Adrian" (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 12:38)

      Dr Marutza [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Si fiindca te exprimi asa de "academic", uite ce-ti putem noi oferi: derierul nostru iti sta la dispozitie!
      La asa nivel, replica meritata!!
      N-as fi crezut vreodata c-am sa ajung aici, dar...Romanica e tara tuturor posibilitatilor, nu??
  • -3 (7 voturi)    
    Hotnews - PDL Non Stop (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 11:35)

    nickinexistent [utilizator]

    Asta ar trebui sa fie sloganul siteului.... nu stiri non stop. Si mai mult portocaliu... si nu mai cenzurati comentarile !!
  • -2 (2 voturi)    
    libertate (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 12:03)

    Bazil, cel ce misca din bazin [anonim]

    Fri Cata!!
  • +5 (7 voturi)    
    era si Voicu? (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 12:13)

    mav [anonim]

    erau si Voicu, Vanghelie pe acolo??? ca am inteles ca Nastase a aderat....mai bine faceau baietii " no DNA day" ca aici e problema lor!!!!!!!!!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Ma intreb (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 12:33)

    adrian88000 [utilizator]

    Ce o fi in capul celor 50? Ce treaba are Basescu cu movul? Parca Hrebenciuc se ocupa de mov si ezoterism , nu Basecu. Or fi fanii"Sobolanului rozaliu"?
    Si de ce au ales aceasta zi? Ei stiu ce inseamna ziua de duminica? Pastele? Dar joia din "saptamana patimilor"? Dar vineri ,ziua aleasa de ei? Au habar? Si daca au, ce masaj au vrut sa lanseze alegand ziua de vineri?
    Poate imi raspunde unul din protestatari.
    • +3 (5 voturi)    
      Cum gindeste o violeta NBD..dusa cu pluta (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 14:35)

      australia [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      "2 Aprilie 2010 ar trebui sa ramana mereu in memoria romanilor, ca fiind ziua in care democratia ne-a mai dat o lectie. Violetii prezenti nu doar in Piata Universitatii, cat si in tara, au pus in practica valori democratice straine multora dintre romani.Stand pe trepte, in fata TNB-ului, am realizat un lucru: desi au trecut 20 de ani, inca nu avem educatia democratica necesara pentru a intelege o asemenea manifestatie. Ieri, Bucurestiul a fost mai mult violet decat in oricare alta zi. Vedeam oameni in metrou, tramvai, autobuz sau pe strada, purtand fie o esarfa, un tricou, o caciula sau un palton violet. Femei, barbati, mame, bunici, copii… o mare violeta care ziceai ca prevesteste un eveniment istoric.
      Dar, inca mai avem multe de invatat! Suntem prea neexperimentati, in ceea ce priveste democratia. De ce spun asta? Pentru ca desi, puteai sa vezi NBD-isti la tot pasul, cand vine vorba sa te aduni pentru a te vedea intreaga tara, majoritatea fac un pas inapoi. Pentru romani, o manifestare pasnica este lipsita de valoare. Daca nu scandam lozinci sau marsaluim zgomotos in fata cuiva, nu simtim ca putem obtine ceva.Observam oamenii cum ne analizau, ne sustineau tacit, dar preferau sa stea deoparte, undeva pe o banca, sau la zeci de metri departare, singuri, adanciti in propriile ganduri si nemultumiri. Ne lipseste curajul, suntem prea permisivi cu propria pasivitate, nu avem acel simt civic care sa ne determine sa iesim in fata si sa luam atitudine. Pe 2 Aprilie, NOI am facut primul pas, am demonstrat Romaniei ca intr-o democratie esti liber sa-ti exprimi disatisfactia, sa te impotrivesti pasnic impotriva unui sistem si a unor valori cu care TU nu te identifici. Pentru democratia din Romania, ziua de ieri a fost una istorica, pentru politicienii ipocriti, 2 aprilie a fost o palma trasa de cetatenii care ii platesc, dar sunt dezamagiti de atitudinea lor, pentru noi toti, a fost o zi fara Basescu, o zi in care Romania a preferat sa mai faca un pas in directia schimbarii."
  • -2 (4 voturi)    
    Pe Bluto... (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 13:29)

    Olive [anonim]

    Îl sarbatoresc 365 zile pe an! Bluto's Day! Eu nu l-am votat in decembrie. Sunt dintre cei 5 milioane care i-a dat o lectie, dupa cum îi place sa spună, dar...degeaba ! Mi-am irosit timpul ! N-a învăţat nimic !
  • +4 (6 voturi)    
    No vax day (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 13:43)

    doru [anonim]

    Ar fi fost mai utila o zi fara mitocani in trafic,cocalari in magazine ,ciumeti cu bani ,prostanaci si moguli de trei lei.
  • +2 (4 voturi)    
    CULOAREA VIOLET (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 14:07)

    bobi [anonim]

    PROTESTATATII AVEAU CUMVA SI ...CAISELE VOPSITE IN VIOLET?
    • +1 (3 voturi)    
      da (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 19:25)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui bobi

      au ramas asa pentru ca aveau pantaloni violet si erau cam transpirati. Si s-a luat.
  • +5 (7 voturi)    
    si altele (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 14:45)

    Petrovici [anonim]

    Convoc si mai multe proteste pentru aplicarea justitiei pentru toti cetatenii acestei tari, in speta pornirea proceselor impotriva lui Patriciu (6 acuzatii foarte grave), Iliescu (850 de morti dupa 23.12, mineriade, crearea statului mafiot), Nastase (Tamara), Vantu FNI, Voiculescu (cate le are ...), Copos, Tariceanu + Vosganian (jaful din 2008).
    In fiecare sambata cate un protest cu cate o dedicatie pentru fiecare din personajele mafiote de mai sus.
  • +6 (6 voturi)    
    calamati-va (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 15:21)

    cet23 [anonim]

    Calmati-va! Aia 50 de oameni au dreptul sa intreprinda actiunea asta, cu "no Basescu day". Traim totusi intr-o democratie si unul din marile valori ale acesteia e tocmai de a-ti permite sa ai o parere diferita!
    Ce atata nervi pe forum? E dreptul lor, si l-au exercitat si totul e ok.
    La fel cum a fost si dreptul mei la alegeri sa imi exprim optiunea de "no Geoana life" prin stampila de vot!
  • -5 (5 voturi)    
    numai prostimea e cu basescu (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 19:07)

    Cata [anonim]

    si se pare ca e suficient
    • +1 (1 vot)    
      Nu numai (Duminică, 4 aprilie 2010, 9:51)

      Petrovici [anonim] i-a raspuns lui Cata

      Eu credeam ca prostimea e cu mafiotii pentru un pahar de bere si contra lui Basescu ca vrea sa functioneze o lege dreapta in tara asta.
      Nu inteleg insa de ce au furat violetul lui Basescu !? Sau a fost o manifestare contra antenelor, a Realitatii, a mogilior mafioti ca in ziua de vineri sa nu pomeneasca nici un cuvant despre Base !? Intr-adevar ne-am saturat sa-l tot toace din zori si pana-n noapte. Oamenii aceia trebuiau sa spuna ce vor ca nu Basescu e de vina ca anumite barabule il tot scot pe ecrane sau pe gazete.
      Nu Basescu ii intoxica ci barabulele lui Paturiciu, Ilici, Tamara, Vantu, Voiculescu, Hrebe, Vanghelie care au multe dosare pe cap si n-au clipa de odihna nici de sfintele sarbatori. Au dreptate sarmanii la cate au furat si lupta din rasputeri pe toate caile sa scape de necazuri. Pacat ca nu vine o justitie mai dreapta sa le ogoiasca nelinistile si sa ne linistim si noi.
  • +3 (3 voturi)    
    Prostanaku (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 19:13)

    Vasile [anonim]

    Daca fost o zi fara Basescu trebuiau si ei sa fie baieti destepti si sa-l puna pe Prostanaku presedinte,macar pentru o zi. Mi-a placut tare mult de el cum sarea asa ca tintaru'. As fi vrut sa-l mai vad odata.
  • 0 (0 voturi)    
    Stie cineva limba engleza? (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 20:37)

    adrian88000 [utilizator]

    Ce inseamana de fapt :No Basescu day!
  • +3 (5 voturi)    
    50 (Sâmbătă, 3 aprilie 2010, 20:46)

    Cristi [anonim]

    Din 50 de participanti,25 erau de la antene,15 de la realitatea,5 vecini de-a lu' badea,3 de la gadea din bloc,2 pensionari trimisi de patriciu si 1 de la sri.
    Sarbatori fericite!