SRI a urmarit actiunile desfasurate in Romania de un irakian, suspectat ca ar fi liderul al-Qaida in Europa

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 2 aprilie 2010, 10:19 Actualitate | Esenţial


Serviciul Roman de Informatii, alaturi de alte institutii internationale cu atributii in domeniul securitatii si cu structuri aliate, a urmarit actiunile desfasurate pe teritoriul Romaniei de  cetateanul irakian Ahmad Khalaf Ahabib al-Dulaimi, acuzat ca ar fi liderul al-Qaida in Europa, transmite Mediafax, care il citeaza pe seful biroului de presa al SRI.

"Urmare a activitatilor de cooperare internationala, Serviciul Roman de Informatii a avut in atentie, impreuna cu alte institutii internationale cu atributii in domeniul securitatii precum si cu servicii din cadrul structurilor aliate, actiuni desfasurate pe teritoriul Romaniei de catre Ahmad Khalaf Ahabib al-Dulaimi", a declarat seful Biroului de Presa al SRI, Sorin Sava.

"Aspectele rezultate au contribuit la adoptarea de catre autoritatile americane a inceperii cercetarilor destinate combaterii unor activitati din linia terorismului", a precizat acesta. Reprezentantul SRI a declarat ca masurile pe care le-au luat autoritatile romane au dus la prevenirea unor amenintari cu risc terorist, care ar fi putut afecta interesele de securitate nationala ale Romaniei sau ale aliatilor ei.

Potrivit agentiei de presa citate, Statele Unite ale Americii au anuntat ca vor ingheta conturile de pe teritoriul american ale unui irakian naturalizat britanic, Ahmad Khalaf Ahabib al-Dulaimi, pe care il acuza ca este liderul unei retele al-Qaida in Europa, formata din doua celule, dintre care una la Bucuresti. 


Citeste mai multe despre   
















2618 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    hopa... (Vineri, 2 aprilie 2010, 10:32)

    popcorn monta [utilizator]

    pericolul emai aproape decat imi imaginam.
    • +4 (6 voturi)    
      nu e nici... (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:03)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

      un pericol de atentat la noi!!!
      nu sunt tampiti sa puna o grenada-n c**ul vacii de muls!

      La noi baietii doar spala/fac bani pentru ca sistemul corupt le permite!
      • +4 (4 voturi)    
        bingo! (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:14)

        SRI LANKA [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

        S-a cantat bingo! La noi coruptia e in floare, mafia in toi! Atentatele teroriste nu au ce cauta la noi. Le dezamorsam la una' mica numaidecat, ca doar Dorel a devenit rumanasul reprezentativ pentru o buna parte a societatii. Manele, tiganie, neam prost si coruptie. Habib nu intra in peisajul nostru, decat atunci cand vine la fetite.
        • +2 (2 voturi)    
          salamalecum! (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:14)

          florin salam [anonim] i-a raspuns lui SRI LANKA

          la tine, rumanule, eu venit la fetite si la beutura, auzit ca ieftin si bun, eu nu dat voie la mine la Coran, eu vreau la tine spune unde, eu preten cu tine, dat la tine bani, nu bombe, salamalecum!
  • 0 (2 voturi)    
    Si dece nu l-au arestat? (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:08)

    A.Corneliu [utilizator]

    Oare din motive de "political correctness"?
  • +2 (2 voturi)    
    Decoratii decoratii (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:32)

    anonim [anonim]

    de-asta l-a decorat Base pe Maior....si-a facut treaba...
    • 0 (0 voturi)    
      aspiratii, transpiratii (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:02)

      diana [anonim] i-a raspuns lui anonim

      si multe declaratii.
  • +2 (2 voturi)    
    Ahmad Khalaf Ahabib al-Dulaimi (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:03)

    iou [anonim]

    asta e cap de retea al-Qaida care coordoneaza contrabanda cu tigari si cafea? :) si capii de retele de armament, droguri, etc nu intereseaza?
  • 0 (2 voturi)    
    Oare ce face pe aici? (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:18)

    Vizitiul [utilizator]

    Isi ia date?
    • +3 (3 voturi)    
      neah (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:21)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      isi ia un miel
    • +2 (2 voturi)    
      lucra la IMAS (Vineri, 2 aprilie 2010, 12:23)

      ali babul [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      cu jumatate de norma. culegea date sociologice:)
  • 0 (0 voturi)    
    isi cauta sinucigasi ... (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:45)

    ovidiu [anonim]

    Vazand cat disperati am ajuns cred ca recruta agenti sinucigasi din guvern si parlament
  • 0 (0 voturi)    
    aia care rezolva din parlamentul ro (Vineri, 2 aprilie 2010, 13:48)

    marin [anonim]

    si alti masoni, merita medaliati...eroi ai neamului.