Regele Mihai ar putea plati cheltuielile de administrare a Palatului Elisabeta

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 1 aprilie 2010, 12:48 Actualitate | Esenţial


Regia Patrimoniului Protocolului de Stat va solicita Regelui Mihai sa suporte cheltuielile de administrare a Palatului Elisabeta, acoperite pana in prezent de stat, invocand faptul ca nu mai dispune de suficienti bani pentru intretinerea imobilului, au declarat surse din RA-APPS, agentiei Mediafax.

"Regia estimeaza ca, anul acesta, cheltuielile de intretinere a palatului vor fi de peste 750.000 lei, mai mari decat in 2009 din cauza cresterii tarifelor la utilitati, iar institutia nu mai dispune de banii necesari administrarii imobilului", au aratat sursele citate.

Acestea au amintit ca, in 2001, Guvernul a adoptat si o hotarare cu caracter general care stabileste ca o locuinta de protocol, cu destinatia de resedinta, de care beneficiaza un fost sef de stat poate fi folosita cu titlu gratuit, dar cheltuielile de intretinere trebuie suportate de catre beneficiar, RA-APPS acoperind doar costul reparatiilor capitale. Aceeasi hotarare prevede ca locuinta de protocol se asigura fara personal de deservire si fara mobilier sau alte obiecte de inventar, care pot fi atribuite la cerere, pe baza de conventie cu regia si cu suportarea de catre beneficiar a salariilor si a celorlalte cheltuieli aferente.

In urma cu sapte ani, Guvernul a decis ca RA-APPS sa suporte din venituri proprii cheltuielile Palatului Elisabeta pentru utilitati, bunuri mobile si de personal, precum si alte costuri de intretinere a imobilului impreuna cu anexele, dependintele si terenul aferent, iar in 2006 palatul a fost atribuit cu titlu de resedinta Regelui Mihai I, in calitate de fost sef al statului.

Palatul Elisabeta, aflat pe Soseaua Kiseleff, are o suprafata construita totala de 1.645 metri patrati si un teren aferent de 12.977 metri patrati.

Update: Adrian Vasiliu, avocatul Casei Regale, a declarat ca Familia Regala nu a fost informata pana in prezent de intentia Regiei Patrimoniului Protocolului de Stat de a solicita Regelui Mihai sa suporte cheltuielile de administrare a Palatului Elisabeta, acoperite pana in prezent de stat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1658 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Regele Mihai (Joi, 1 aprilie 2010, 12:53)

    horia [anonim]

    si toate camarila imobiliara din jurul lui.Esec de imagine.Mai multa demnitate va rugam.Nu trebuie sa va dati mari.Modest .
  • -3 (17 voturi)    
    Ii mai si platim cheltuielile?!?!? (Joi, 1 aprilie 2010, 12:53)

    nemultumit [anonim]

    Oare de ce trebuie sa-i platim astuia cheltuielile? Ce a facut asa fenomenal pentru tara asta?

    Asta e Romania.... Nu avem bani, dar ii intretinem pe toti parazitii.
    • -4 (8 voturi)    
      Care? (Joi, 1 aprilie 2010, 15:10)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui nemultumit

      Care paraziti? Te referi la Basescu, Boc, Iliescu si restul "democratilor" de dupa 89?
    • +2 (2 voturi)    
      politica de dreapta, BRAVO (Joi, 1 aprilie 2010, 18:24)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui nemultumit

      Asa este, legal daca ceva este in proprietatea cuiva trebuie ca acea persoana sa-si plateasca toate cheltuielile legate de acel bun! Mie de ce nu-mi plateste nimeni cheltuielile la casa?
    • +2 (2 voturi)    
      iti mai dau un caz asemantor (Joi, 1 aprilie 2010, 18:50)

      romanu' [anonim] i-a raspuns lui nemultumit

      Iliescu care se face vinovat de sangele varsat la revolutie si la mineriade sta intr-o casa nationalizata si nu i se plateste intretinerea, in schimb plateste o chirie modica de ordinul catorva zeci de RON. La fel si Mirciulica; nu mai zic de sotia lui care are nu stiu ce cabinet de tratament al cancerului la san, cu sediul tot asa intr-un imobil de protocol. Bineinteles cu o chirie modica.

      De ei de ce nu te iei?
      Mama voastra de comunisti! Nu mai scapam de voi deloc!
  • 0 (16 voturi)    
    SUPER TARE (Joi, 1 aprilie 2010, 13:19)

    cris [anonim]

    Si eu as avea nevoie sa-mi plateasca statul intretinerea casei.
    Daca Regelui MIHAI i se plateste intretinerea resedintei de catre stat, iar prin constitutie se stipuleaza ca toti cetatenii sunt egali in fata legii, mi se pare corect ca sa beneficiez de acelasi facilitati ca cetateanul Regele MIHAI.
    In caz contrar propun sa desfintam Constitutia ca oricum este calcata in picioare prin legi origanice.
    • +1 (3 voturi)    
      Pai (Joi, 1 aprilie 2010, 15:55)

      ik [anonim] i-a raspuns lui cris

      ai fost sef de stat. Scuze dar nu-mi amintesc de nici un presedinte cris.
      • +4 (4 voturi)    
        Presedintele Cris (Joi, 1 aprilie 2010, 18:05)

        Comentator [anonim] i-a raspuns lui ik

        N-a fost sef de stat da' o fi fost sef la stat?
    • 0 (4 voturi)    
      cetateanul Mihai 1 (Joi, 1 aprilie 2010, 18:24)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui cris

      Si atat, nu il cheama "rege" in buletin!
  • +1 (9 voturi)    
    tun imobiliar (Joi, 1 aprilie 2010, 14:03)

    io [anonim]

    miscarea e deja cunoscuta.
    Regele nu va plati intretinerea, imobilul va fi lasat in paragina si, peste citva timp, demolat pentru a face loc unui bloc de birouri.
  • +12 (14 voturi)    
    oare ... (Joi, 1 aprilie 2010, 14:05)

    meme [anonim]

    oare un nenorcit precum Iliescu nu beneficiaza de intretinere gratuita din partea statului ?
    oare ce a facut un bolsevic de teapa lui pentru romania ??? si'a batut joc de ea ? a tzinut'o pe loc ? ha ?
    in plus de asta, Iliescu mai are si indemnizatia de senator si alte indemnizatii ... mititelul...
    • +1 (1 vot)    
      nici iliescu! (Joi, 1 aprilie 2010, 18:26)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui meme

      nu ar trebui sa primeasca cine stie ce...
  • -1 (9 voturi)    
    ilici vs. "rege" (Joi, 1 aprilie 2010, 14:22)

    William [anonim]

    Ma indoiesc ca bolsevicu traieste intr-un palat cu intretinere 750.000 Lei.
    Ideea de cheltuiala de administrare trebuie sa fie ceva decent nu opulent!
    • -3 (3 voturi)    
      fraier nu e cine cere (Joi, 1 aprilie 2010, 18:27)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui William

      10 paini, fraier e cine le da! In acest caz guvernul "taranist" de sorginte regalista de la groapa de gunoi a istoriei!
  • +6 (14 voturi)    
    Jos comunistii! (Joi, 1 aprilie 2010, 14:27)

    nelloti [utilizator]

    Escrocii din Romania care au jefuit Tara , nu au platit nimic din 1945 incoace. Regele care este un simbol si care este o speranta pentru noi, nu merita respect, nu-i asa? Iliescu,Geoana si toate excrementele stalinisto-comuniste merita sa stea gratuit si sa le platim noi tunurile date din 90 incoace. Rusine!!!!!
    • -1 (1 vot)    
      Regele-simbol ? Pentru cine,pentru ce? (Joi, 1 aprilie 2010, 16:10)

      ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui nelloti

      Speranţă ? Alături de Iliescu şi Geoană de ce nu l-aţi trecut si pe Băsescu ? Este de aceeasi sorginte cu ei,de 20 de ani este in structurile, foste si actuale, ale conducerii statului(Anvers...Cotroceni).
    • 0 (2 voturi)    
      ... (Joi, 1 aprilie 2010, 16:47)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui nelloti

      De ce trebuie sa fie regele "speranta" noastra? Pana mai ieri unii asteptau sa vina americanii - speranta lor, Iliescu e speranta altora si tot asa.
      Mai bine am incerca sa gasim niste solutii, macar la nivel personal.
    • 0 (2 voturi)    
      ce speranta (Joi, 1 aprilie 2010, 18:28)

      barta [anonim] i-a raspuns lui nelloti

      mai citeste si tu putina istorie sa vezi cu cate garnituri de trenuri a plecat Mihaita din tara;nu ajunge mai trebuie sa-i suportam noi cheltuielile?de ce n-a ramas unde a fost ? pentru ca fraierii de romani ii suporta toate cheltuielile.misto,nu?
      • +1 (1 vot)    
        Mai citeste... (Joi, 1 aprilie 2010, 18:51)

        Unul_din_Astia [utilizator] i-a raspuns lui barta

        si tu alte carti in afara de cele publicate de comunisti (vechi si noi), si o sa vezi cam cu cate garnituri de robinet a plecat Regele Mihai. Voi chiar credeti ca tovarashii de la partid l-ar fi lasat sa isi incarce bogatiile in tren! A plecat, ce-i drept, cu cateva vagoane, in care se aflau cateva automobile - asta a fost averea lui dincolo!
  • +3 (3 voturi)    
    Pacaleala de 1 aprilie (Joi, 1 aprilie 2010, 14:52)

    Venger [anonim]

    Mie imi "miroase" a pacaleala de 1 aprilie :)
  • -1 (3 voturi)    
    adica cum (Joi, 1 aprilie 2010, 16:16)

    cititor [anonim]

    pana acum nu platea intretinerea?
    De ce?
    O scoala amarata dintr-un catun care are doua sobe si trei becuri palteste lemne si energie electrica si maria sa nu are bani?
    Dar nici maria sa Duda nu apus deoparte ceva din cei 5 miliane de Euro pentru "cheltuieli de lobi" ca sa plateasca intretinerea?
  • -2 (2 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 2 aprilie 2010, 11:40)

    un roman [anonim]

    Sa faca bine babalacul sa-si plateasca singur palatul.
  • -1 (1 vot)    
    Romania este republica si nu monarhie. (Vineri, 2 aprilie 2010, 20:47)

    T+C [anonim]

    Romania este republica si nu monarhie.

    Cita nesimtire!
    Acest titlu de Rege al Romaniei nu mai exista, iar dl. "Rege" & Co ar trebui sa aiba minimul de bun-simt si sa-si plateasca intretinerea.