Vizita presedintelui Basescu la Chisinau

Dialog comunistii moldoveni-Basescu: Sunt crestin. Il iert pe Voronin, spune Basescu. Declaratiile oficialilor romani sunt nu numai ofensatoare, ci si periculoase, spun comunistii

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Joi, 28 ianuarie 2010, 13:18 Actualitate | Esenţial


Inainte de vizita presedintelui Basescu, comunistii au avut declaratii dure la adresa lui: Vladimir Voronin a spus ca vizita e inoportuna, iar Mark Tkaciuc a considerat ca Basescu e precum criminalul care se intoarce la locul crimei, crima fiind evenimentele din aprilie 2009. "Sunt crestin. Il iert pe Voronin. (...) Bolsevicii nu au rusine niciodata", a spus Basescu, citat de Unimedia.md. Comunistii au dat un comunicat de presa in care califica drept ofensatoare si periculoase declaratiile de miercuri ale oficialilor romani.

Jurnalistii moldoveni au vrut sa stie care este raspunsul lui Traian Basescu la toate declaratiile liderilor comunisti facute anterior vizitei sale la Chisinau. "Pentru mine nu reprezinta un interes deosebit oamenii politici care, dintr-un motiv sau altul, nu reusesc sa vada sau sa accepte care sunt interesele poporului pe care au pretentia ca il reprezinta", a spus Basescu miercuri intr-o conferinta de presa.

Intr-un interviu acordat ProTV Chisinau si citat de Unimedia.md, Basescu a spus: “Sunt crestin. Il iert pe Voronin! El, insa, are o problema cu istoria. Cum va ramane in istorie? Ca o persoana care a blocat intrarea Republicii Moldova in UE sau a ramas o figura luminoasa, care a spus una si a facut alta?”

El a taxat si declaratia lui Mark Tkaciuc, care a spus ca Basescu este un "criminal venit la locul faptei". “Bolsevicii nu au rusine niciodata. Ei cred ca pot spune orice, oricand, oricui… (...) Poporul este mult mai inteligent, decat politicienii lipsiti de principii”, a mai adaugat presedintele roman.

Reprezentantii Partidului Comunist din R. Moldova (PCRM) au refuzat intalnirea cu presedintele Romaniei. In schimb, potrivit Unimedia.md, au dat un comunicat de presa prin care isi exprima ingrijorarea fata de declaratiile facute de oficialii romani si pe care le califica "nu doar ofensatoare pentru intreaga populatie a Republicii Moldova, dar si in calitate de precedent periculos care pune sub semnul intrebarii relatiile bilaterale intre statele noastre, dar si a securitatii regionale in general".

“Romania refuza orice posibilitate de recunoastere a identitatii si limbii moldovenesti. Trebuie mentionat ca mesajele antimoldovenesti de asemenea fel au fost vociferate si anterior in repetate rinduri de reprezentantii clasei politice din Romania. Insa, este pentru prima data cind un oficial de asemenea nivel transmite un mesaj direct si fara dublu sens, practic exprimind clar pozitia statului vecin in relatia sa cu Republica Moldova. In istoria statelor membre ale Uniunii Europene se intimpla pentru prima data cind o tara membra a UE refuza in mod categoric sa ofere tarii vecine optiunea de autodeterminare, de denumire a poporului si limbii sale”, mai precizeaza PCRM.

Comunistii spun ca sunt dezamagiti si indignati de lipsa unei pozitii oficiale a Guvernului moldovean fata de declaratiile oficialilor romani.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2956 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Nu-i nimic (Joi, 28 ianuarie 2010, 13:25)

    Gog [anonim]

    Acum comunistii aia au succes incercand sa aduca dezbinare intre cei din Moldova noastra si restul tarii. Ei sunt in spatele articolelor antiunioniste. Si sunt fraieri care pun botul.
  • +9 (11 voturi)    
    le-a zis-o bine ... (Joi, 28 ianuarie 2010, 13:38)

    bustiuci [anonim]

    Că bine a spus Băselu' "Bolsevicii nu au rusine niciodata.".

    Din proprie experienţă ştiu că aşa este, i-am văzut cum sunt, nu le pasă decât de ce au ei în cap, în mintea muult prea spălată, sunt ca nişte roboţei programaţi să facă ceva anume, şi asta fac, nu au nici o treabă cu sensul existenţei, uman vorbind.

    Ce nu am înţeles, la ce naibii mai trebuia Băselu' să-şi propună o întâlnire cu comuniştii, fie ei şi din Basarabia, le dă apă la moară, ceea ce nu cred că face bine.

    Jos javrele, Sus responsabilitatea şi decenţa!
    • +1 (1 vot)    
      le'a zis'o, pe bune ! (Vineri, 29 ianuarie 2010, 18:20)

      contra lovirutzionar [anonim] i-a raspuns lui bustiuci

      Că bine a spus Băselu' "Bolsevicii nu au rusine niciodata.".
      ......................
      are ilici rushine ?
      sau felix ?
      sau joana?
      d'soara mizil ?
      razvan teodorescu ?
      hrebu ?
      severin ?
      secares ?
      patriciu ?
      vantu ?
      bombonel ?
      votcaroiu ?
      etc.
      etc
      etc
  • +6 (8 voturi)    
    asa... (Joi, 28 ianuarie 2010, 13:47)

    stefan2008 [utilizator]

    Poate asa isi va ajunge sfarsitul comunismul si acolo. Base sa ramana consecvent, si ei la fel. Iar poporul va decide.
  • -5 (11 voturi)    
    Basescu si ... poporul (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:09)

    romanu [anonim]

    Base este singurul stiutor al opiniilor poporului, ori la el acasa, ori la altii...
    Sa vedem ce alte declararatii "diplomatice" va face la Kabul.
  • +5 (7 voturi)    
    mda (Joi, 28 ianuarie 2010, 14:11)

    cosmin [anonim]

    nu e important practic ce spun comunistii moldoveni. ar fi surprinzator sa aiba o alta pozitie. ce e intr-adevar important e faptul ca sunt extrem de moderati, ceea ce denota faptul ca sunt constienti ca le cam fuge pamantul de sub picioare, in perspectiva.
  • +3 (5 voturi)    
    Pup'n'curisti (Joi, 28 ianuarie 2010, 15:01)

    neagoe [utilizator]

    Suferinta comunistilor s-a cronicizat prin dispartia lui Stalin, cel care l-a facut pe Hitler sa para a fi doar un amarat de sef de gasca de criminali. Unii comunisti au incercat sa adopte o fata umana, ajungand pana la a-si face semnul crucii atunci cand sunt filmati intr-o biserica, altii insa simt ca pamantul le fuge de sub picioare cu fiecare an in care electoratul fidel imbatraneste si se micsoreaza. Lui tov. Voronin i-a crescut par pe limba la cate drumuri a facut la Moscova si tot a fost dat de-o parte. Interesele Moscovei in zona sunt foarte puternice si a ajuns la concluzia ca P'n'C-tii nu sunt in stare sa ii ajute nici macar pe termen mediu. Comunistii moldoveni cu mentatiltati atat de intepenite in trecuturile staliniste nu au facut in aprile 2009 decat sa puna in pericol dorinta Tarului de a nu parea continuatorul metodelor de falsificare aplicate in anii 45-60. In plus au dat ocazia Romaniei sa demonstreze ca trebuie sa fie parte activa la solutionarea problemei Transnistrene, iar Moscova prefera acum sa negocieze altfel decat cu ajutorul lui Voronin. In curand s-ar putea sa se intrebe "Воронин, кто это?" :-) http://translate.google.com
  • +4 (4 voturi)    
    Guvern moldovean cu sange de roman (Joi, 28 ianuarie 2010, 19:28)

    valisa [anonim]

    Pai ce atitudine sa ia guvernul daca au sange de romani in ei?.
    Felicitari Domnule Basescu! Tocmai modul clar in care spuneti lucrurilor pe nume m-a facut sa va votez. Sunt alaturi de d-voastra si va iubesc.
  • +4 (4 voturi)    
    E de bine! (Joi, 28 ianuarie 2010, 20:00)

    adrian88000 [utilizator]

    Cand te critica comunistii inseamna ca esti pe drumul cel bun . E cea mai fidela " hartie de turnesol"! Tot inainte Basecu!
  • +4 (4 voturi)    
    Cadrele comuniste de pretutindeni (Joi, 28 ianuarie 2010, 20:59)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    sunt inculte, intolerante, agitate, nervoase, violente !
    Hazliu mi se pare ca cadrele de conducere (administratorii de factura "coada de topor") a unei foste gubernii ruseşti să se burice mai sus de genunchiul broaştei !
    În fond în Basarabia ca şi în alte foste ţări comuniste nemernicii îşi închipuie că sunt în continuare deţinătorii adevărului şi dreptăţii (de fapt ale privilegiilor de turmă conducătoare) !
  • 0 (2 voturi)    
    Aspiratiile romanilor de pretutindeni (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:20)

    hotnewsfil [utilizator]

    Presedintele Traian Basescu doreste, alaturi de multi dintre noi, ca toti romanii aflati in afara granitelor tarii sa faca parte din "marea familie a romanilor de pretutindeni". O face pentru a ne da sentimentul ca suntem puternici, ca suntem cineva in lume. Acest sentiment va fi extins in conturul european, datorita intrarii noastre in UE, din care facem parte.
    PresedinteleBasescu sprijina extrem de activ intrarea Basarabiei (Republica Moldova, cum i se spune azi), ca o modalitate de realizare a visului Romania Mare ( nu cea a lui Vadim!). Romanii din Basarabia viseaza si ei o astfel de alipire la "patria mama", prin intermediul disponibil azi,al integrarii in UE. Ei, basarabenii si-ar dori si o alipire faptica intr-un stat unic.
    Daca este sa fim drepti, trebue sa admitem ca maghiarii din toata lumea sunt asa cum isi doreste presedintele sa fie romanii din toata lumea (uniti in cuget si simtiri). Multi dintre maghiarii din Romania isi doresc si o integrare in statul maghiar, nu pentru ca au ceva cu noi, romanii, ci pur si dimplu fiindca sunt maghiari "in cuget si simtiri".
    In acest fel, situatia romanilor din Basarabia este asemanatoare cu cea a maghiarilor din Romania. Cugetul si simtirile oamenilor nu pot fi dirijate prin legi si tratate discretionare, abuzive. De multe, de prea multe ori, oamenii sunt nevoiti sa duca o viata paralela cu cea pe care o stabilesc guvernantii care decid "la rece" numai cand decid soarta altora, nu si a lor sau a familiilor lor (atunci, decizia o iau "la cald", fac si ei o mica exceptie).
    • +1 (1 vot)    
      Hei Om bun! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 9:45)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Ce sugerezi tu? Sa ne unim cu Basarabia si ungaria sa se uneasca cu Ardealul? Mare figura esti.....subtil, nu? termina cu prostiile!!(editat de HotNews.ro)
  • -1 (3 voturi)    
    UE detine solutia (Vineri, 29 ianuarie 2010, 8:23)

    hotnewsfil [utilizator]

    UE poate rezolva problemele comune romano-basarabene. Asa cum, dupa admiterea Romaniei in UE, "multimea"(semnificatia din teoria multimilor) maghiarilor din Europa este alcatuita din doua submultimi principale, respectiv cea a maghiarilor din Ungaria si cea a maghiarilor din Romania, ambele functionand armonios impreuna, sub jurisdictia UE, tot asa trebue sa se realizeze o multime a romanilor din Europa, alcatuita din doua submultimi principale. respectiv cea a romanilor din Romania si cea a romanilor din Basarabia.. Sunt convins ca talentul si staruinta diplomatilor romani, concertati cu cei basarabeni, precum si rolul important pe care il poate avea presedintele Traian Basescu, vor face ca si romanii sa reuseasca ce au reusit magiarii (realizarea celor doua submultimi conationale), primul pas fiind determinarea colosului UE sa isi intoarca mai decisi fata catre Republica Moldova. Succesul unirii, peste granite, a celor doua submultimi romanesti este si in interesul major al UE (pentru vizionarii care au ochi sa vada).
    • +1 (1 vot)    
      Unire peste granite? (Sâmbătă, 30 ianuarie 2010, 9:47)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Unire fara granita cu Basarabia!(editat de HotNews.ro)
  • +2 (2 voturi)    
    esti crestin dar.. (Vineri, 29 ianuarie 2010, 9:58)

    dares [utilizator]

    du-te un pic in vizita la parintele Iustin sa te sfatuiesti cu el sa-ti zica ce-i de facut
  • 0 (0 voturi)    
    Comunistilor moldoveni (Vineri, 29 ianuarie 2010, 17:35)

    despre limba "moldoveneasca" [anonim]

    Denumirea unei limbi si clasificarea ei nu o fac politicienii sau partidele conform opiniilor lor politice, ci filologii, filologii locali in deplin acord cu filologii din toata lumea conform unor criterii stiintifice. De aceea austriecii nu pretind ca vorbesc limba austriaca ci limba germana dar faptul acesta nu constitue conditia necesara si suficienta de a se unifica cu Germania. Valonii din Belgia nu pretind ca vorbesc valona sau belgiana ci sunt da acord ca vorbesc franceza. Australienii nu vorbesc australiana ci engleza si daca mai doreste cineva niste exemple se mai pot da cateva zeci. Deci denumirea artificiala a limbii nu va poate aduce nici un avantaj politic ci doar discredita atit in ochii alegatorilor cat si a lumii intregi. Va pierdeti credibilitatea si in tara si in afara ei. Pe de alta parte comunitatea de limba singura nu este un motiv suficient pentru a promova o unificare intre doua state. Anglia si USA nu s-au gandit niciodata la vreo unificare desi vorbesc aceiasi limba. Mai mult chiar Anglia a intrat in Uniunea Europeana unde in nicio tara, engleza nu e limba oficiala.