Greva generala in administratia publica pe 12 februarie - anunta Federatia Nationala a Sindicatelor din Administratie 

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2010, 15:39 Actualitate | Esenţial


Federatia Nationala a Sindicatelor din Administratie a anuntat ca pe 2 februarie va avea loc o greva de avertisment de doua ore. Actiunile de protest vor culmina pe 12 februarie, cand administratia publica va intra in greva generala pe termen nelimitat, informeaza Mediafax.  

Programul manifestatiilor hotarat de Biroul Executiv al FNSA prevede pichetarea Ministerului Administratiei si Ministerului Muncii pe data de 9 februarie, mitinguri in toate municipiile resedinta de judet si pichetarea prefecturilor, care vor fi anuntate in functie de evolutia evenimentelor.

Federatia Nationala a Sindicatelor din Administratie (FNSA) si asociatiile consiliilor judetene, municipiilor, oraselor, comunelor si secretarilor i-au transmis, joi, o scrisoare deschisa premierului Emil Boc, in care il informau ca resping proiectul de lege care prevede disponibilizari in administratie. Nemultumirile acestora se refera si dispozitiile care duc la diminuarea veniturilor salariatilor.

FNSA, care este afiliata la Cartel Alfa, are peste 50.000 de membri la nivel national, angajati din primarii, consilii locale si consilii judetene din Romania, potrivit agentiei de presa citate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















978 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Si ce daca? (Vineri, 22 ianuarie 2010, 16:00)

    a [anonim]

    Oricum nu faceau nimic util - poate se prinde si lumea de treaba asta, si ii da afara. Nu s-ar putea privatiza administratia asta publica? Ca doar sunt servicii catre public, nu lansari de rachete.
  • 0 (2 voturi)    
    REVOLUTIE ROSIE ???? (Vineri, 22 ianuarie 2010, 16:03)

    cornel [anonim]

    Sa se raspunda cu duritate, NU cu forta. Ar fi cazul sa mai terminam cu aceste sugative oportuniste-comuniste.
    • +2 (4 voturi)    
      Cred ca esti (Vineri, 22 ianuarie 2010, 16:17)

      ik [anonim] i-a raspuns lui cornel

      un mare provocator care traieste inca din osinza acumulata pe vremea psd-ului. V-a venit acum si voua apa la moara comunisti deghizati in mari democrati.

      Acesta este un pamflet (razbunare) si tb tratat ca atare.
  • +2 (4 voturi)    
    Disponibilizari si diminuari de venituri (Vineri, 22 ianuarie 2010, 16:20)

    Marius [anonim]

    Cei din administratie, cat si ceilalti bugetari, ar trebui sa inteleaga ca aceste masuri sunt absolut necesare. Sindicatele sunt constiente ca in mediul privat aceste lucruri se intampla de mai bine de un an de zile.

    Din pacate, presimt ca bugetarii vor fi tinuti din nou in puf si vom avea cu totii de suferit.
  • +2 (4 voturi)    
    Cum ne dam seama (Vineri, 22 ianuarie 2010, 17:16)

    bogdan [anonim]

    cand sunt in greva ?
    Si asa pareau tot timpul intr-o forma de greva (a bunului simt, a repectului fata de cetatean, a productivitatii si calitatii muncii).
    Asa ca bine fac liderii lor ca ne anunta cand se "tine" greva pentru ca altfel trece ca o zi normala de activitate.
  • +2 (4 voturi)    
    birocratie supradimensionata (Vineri, 22 ianuarie 2010, 17:43)

    georgeT [anonim]

    si prea mult platita !
    Dati afara 50 % si apoi puteti discuta de marire de salariu ..
  • 0 (0 voturi)    
    şi totuşi (Vineri, 22 ianuarie 2010, 18:16)

    maradi [anonim]

    Şi totuşi .... ca persoana angajata la stat să ştiţi că salariile sunt f. mici in administratia publica locala in special in mediul rural . Nu trebuie amestecati si etichetati toti bugetarii la fel ... pt. ca au fost pana la intrarea in vigoare alegii nr- 330 diferente f. mari de salarizare . Atentie ! majoritatea bugetarilor care au avut salarii nesimtite s-au datorat nu salariilor de baza avute care erau mici, ci datorita subterfugiilor gasite ,gen contractecolective de munca etc.
    Supararea mare vine din faptul ca salarile brute scad dramatic cu intrarea in vigoare a noii legi de salarizare si... SURPRIZA !?! primul ministru nu a mintit asa cum zic multi pt. ca a afirmat ca salariile de baza nu vor scadea ... si s-a tinut de cuvant . Şi totuşi ...cine a luat ţeapa ?!?!
  • +3 (3 voturi)    
    Hai sa facem greva ca si asa nu ne spetim cu munca (Vineri, 22 ianuarie 2010, 18:17)

    ion roata [anonim]

    Ce altceva avem de facut caci cu munca nu ne spetim si atunci hai sa punem de greva ca doar aceasta este principala lor contributie plus chiulul si rezolvarea problemelor personale, la cresterea productivitatii si a fondurilor pentru desvoltare.
    hai sa incingem un plebiscit national si sa spuna poporul ce parere are despre acesti functionariai statului care ne scot peri albi pe cap.
    Lasati-o ca macane ,rarefiati randurile si apucativa de munca daca doriti sa aveti ce manca si inbraca ca alta solutie nu exista.
    Tara are nevoie de investitii nusa tinemmenajerie de functionari publici care nu fac mai nimic in tara aceasta.Cautativa alta munca .Statul sa va dea ajutorul de somaj prevazut de lege,calificati-va sau recalificati-va,deschideti o afacere sau mai mergeti si dati si cu sapa ca milioane de hectare stau parloaga.
  • +1 (1 vot)    
    vedea-v-as la patron !!! (Vineri, 22 ianuarie 2010, 20:12)

    arion [anonim]

    Asa, dragutilor, va arde de greva, dupa ce in fiecare zi va miscati pe la ghisee si pe dupa birouri de parca ati munci pe degeaba !!!
    De! v-ati saturat de bine! 5 zile pe saptamana - lejere, minivacante de toate sarbatorile, al 13-lea salariu, prime de porc,de iepuras, etc , toate beneficiile posibile pentru angajat din legislatie (pe care patronii privati le cam ocolesc)....ar fi o buna ocazie sa va trimita pe toti acasa si statul sa angajeze tinere sperante - nici n-aveti idee cati tanjesc dupa joburile voastre !!!!
    Vedea-v-as la patron pe toti,sa vad cum va tataie f....sa-l multumiti, sa vad daca v-ar mai arde de greve !!
  • 0 (0 voturi)    
    Reforma administrativa (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 9:03)

    Anonim [anonim]

    Cifrele statistice spun sec: 60% din bugetari sunt sefi...
    Cu alte cuvinte si-au facut niste proceduri atat de stupide incat la 2 oameni care lucreaza sunt 3 deasupra care semneaza. Sistemul piramidal face ca cei doi care lucreaza sa fie si cei mai prost platiti din sistem, in timp ce cei care semneaza isi inzecesc leafa cu spagi.

    Boc, misca-ti curu ala de ardelean si schimba procedurile, ca tot ziceai de norme de cost.

    Nu ca ar fi necesar sa avem o turma mai mare de someri, dar nu vezi ca daca amani astia se omoara intre ei ?!?