Cladire de 37 de metri peste banca Marmorosch Blank din Centrul Istoric. Din cladirea veche ramane doar o coaja si cateva camere

de Catiusa Ivanov     HotNews.ro
Miercuri, 20 ianuarie 2010, 21:30 Actualitate | Esenţial


FOTOGALERIE Cladire de 37 m peste banca Marmorosch Blank
La sedinta Comisiei Tehnice de Urbanism si Amenajarea Teritoriului de pe langa Primaria Capitalei a venit, astazi, in consultare, un proiect care presupune construirea unei cladiri cu inaltimea maxima de 37 de metri peste banca Marmorosch Blank (str. Doamnei nr. 2-4, Centrul Istoric), monument istoric de categorie A. Practic, la exterior, din cladirea veche nu mai ramane decat un perete. La interior, din parter, se pastreaza holul de la intrare, sala de asteptare, ghiseele si scara monumentala. La etajul 1, birourile celor doi intemeietori ai banci (Mormorisch si Blank), iar de la etajul doi alte cateva incaperi.

„Pentru a defini cladirea noastra, cel mai important este sa creem o relatie bine structurata cu  zona Bancii Nationale. Facand masuratori in zona, am constatat ca exista doua registre de registre de cornisa si o inaltime maxima. Toate cladirile din perioada interbelica adica Blocul Adriatica, Banca Nationala, au o inaltime de 37 m. Cornisa principala a Bancii Nationale si cornisa principala a Bancorex sunt tot asa la o inaltime de 29 de metri. Am incercat sa vedem cum putem prelua aceste inaltimi. Ca atare, am propus doua regimuri de inaltime. Spre zona Bancii Nationale si spre Eugeniu Caranda am constatat ca  se simte cel mai bine cornisa de 29 de m, dar se simte si aceasta inaltime de 37 de metri. Din motive compozitionale am constat necesar sa le preluam”, a spus in prezentarea proiectului arh. Bogdan Branescu.

La parterul cladirii vor fi spatii publice unde pietonii vor avea acces, iar in fata BNR, o piata publica. „Am propus crearea a unui atrium urban spre Calea Victoriei si Pasajul Villacrosse, realizandu-se astfel un flux pietonal prin fostul hol de ghisee, ca sa punem in valoare acest loc unic”, a mai spus arhitectul. Ca si functiuni, proiectantii au propus aici realizarea fie a unei cladiri de birouri, fie a unui hotel cu galerii comerciale.

Intrebat de ce proprietarul doreste o astfel de interventie pe o cladire monument, Bogdan Branescu spune ca, desi cladirea arata foarte bine la exterior, interiorul nu este functional. In plus, proiectantul spune ca la baza acestei solutii sta un studiu istoric facut de arhitectul Nicolae Lascu.

Majoritatea membrilor Comisiei nu a fost de acord cu aceasta varianta de proiect, fiind de parere ca o astfel de cladire fie se pastreaza, fie se demoleaza. Asta deoarece, pastrandu-se doar o parte atat de mica, isi pierde valoarea. Concluzia a fost ca proiectul sa revina.

Cine este in spatele afacerii

Proiectul este realizat de firma Western Outdoor, la care este actionar chiar presedintele Comisiei Tehnice de Urbanism si Amenajarea Teritoriului, Sorin Gabrea. Proprietarul cladirii vechi si a terenului este firma Doamnei Imobiliare cu urmatorul actionariat: Bejenaru Andrei Mihai, 1 la suta, Tatika Investments Limited, 66 la suta si Blandon Enterprises Ltd, 33 la suta.

Numele lui Andrei Mihai Bejenaru a intrat in atentia opiniei publice anul trecut, fiind implicat in scandalul judiciar „Baneasa Shopping Center”, soldat cu arestarea omului de afaceri Puiu Popoviciu si a sefului Directiei Generale de Informatii si Protectie Interna a MAI, Cornel Serban. In actul de acuzare intocmit de procurorii DNA se mentiona ca semnatura lui Bejenaru aparea pe controversatul contract de asociere in participatiune a dezvoltatorilor imobiliari cu Universitatea Agronomica. In baza acelui contract, ferma Baneasa a Universitatii Agronomice a fost pusa la dispozitie pentru construirea complexului imobiliar din nordul Capitalei. Celelalte doua firme actionare ale Doamnei Imobiliare sunt societati off-shore din Cipru.

Despre Marmorosch Blank

Banca Marmorosch, Blank & Co este o banca din Romania, infiintata in 1848 de catre Iacob Marmorosch. Acesta s-a asociat cu Mauriciu Blank la 1 ianuarie 1864 si au pus bazele noii banci, cu numele consacrat. A avut sediul in Palatul Bancii Marmorosch Blank din Bucuresti. Este cunoscuta pentru importanta pe care a avut-o la inceputul anilor 1920, pentru implicarea in politica romaneasca, dar si pentru rasunatorul ei faliment din 1931. A fost desfiintata in 1948.

Sediul bancii, de pe strada Doamnei nr. 2-4 a fost construit intre anii 1915-1923, dupa planurile arhitectului Petre Antonescu. Edificiul are mai multe stiluri arhitecturale: bizantine, gotice, moldovenesti. In interior, palatul este decorat in stilul Art Nouveau si Art Deco de catre Cecilia Cutescu Storck. 


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















10739 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    cine vrea o bucatica de bucuresti? (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 22:19)

    hm [anonim]

    cea mai draguta banca in care am fost (stiu ca bancile sunt niste monstri, dar cladirea asteia era chiar minunata):
    http://www.paris-en-photos.fr/agence-centrale-societe-generale/
    http://www.flickr.com/photos/dpc/4156907225/
    pe afara o cladire nu foarte veche, probabil din nesuferita perioada haussmann-iana. cred ca este o dovada ca pot exista cladiri vechi si functionale. ele pot fi facute functionale si fara modificarea completa a aspectului exterior. de altfel, majoritatea oamenilor percep exteriorul cladirii si aspectul general al zonei. haideti sa incepem sa-i respectam. si sa ne proiectam imaginatia in zone neconstruite in momentul prezent...
    • 0 (0 voturi)    
      haussman? (Marţi, 29 octombrie 2013, 20:23)

      yoyo [anonim] i-a raspuns lui hm

      Sa imi spui si mie cand a trecut perioada asta hausmaniana pe la noi ca sa stiu sa-mi notez, ca sa am, ca sa stiu.
      Si da, vreau sa stiu de o sistematizare ampla a orasului in perioada ante si interbelica? Nu 3 bulevarde si multe planuri. Cladirea in principal e neoromanesc cu de toate, si bizantine si ceva gotic si ce o mai avea.
      Legat de subiect . . . una doua cladiri pitite in spatele fatadei merg, per cartier, insa valul acestor cladiri a luat-o tare inainte si ma cam scarbeste, nu e aceeasi Marie cu alta palarie, e o Marie grasa, cu ceafa lata si egoista care se ridica pana la cer si a aruncat pe jos cu palaria bunica-siiiiii.
  • +2 (10 voturi)    
    Ca si... (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 22:21)

    Lol Lolovici [anonim]

    Ati evitat o cacofonie inexistenta printr-o greseala gramaticala care deja a devenit regula se pare: "ca si functionalitate...
  • +4 (8 voturi)    
    Infect (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 22:23)

    c [anonim]

    infect ce faceti acolo cu bucurestiul ala
    • -3 (5 voturi)    
      cum terminam aici venim la tine in sat (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 23:37)

      marius [anonim] i-a raspuns lui c

      si aducem si manelistii cu noi.
      muhahahaha.
      ha.
  • +1 (9 voturi)    
    taramul public (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 22:29)

    toma_alimos [anonim]

    Ola amigos, poate cladirea se va face sau nu, dar, potentialul unui loc public in zona e MARE si benefic orasului. E buna ideea cu spatii publice la parter Probabil asta era atuul proiectului alaturi de faptul ca se 'aliniaza' la cornisele din zona (mai in gluma sau mai in serios, nu e cea mai proasta explicatie - macar exista o explicatie legata de raportarea la context). in situatie identica ar fi multe alte cladiri (biblioteca la o aruncatura de bat), la care, din lipsa de spatii publice, parterul ar putea fi gandit si realizat ca accesibil PUBLICULUI! (se poate in Romania, de exemplu, in Timisoara). sa auzim numai de bine
    • -2 (2 voturi)    
      Gandire prefabricata la pachet (Joi, 21 ianuarie 2010, 22:42)

      Olaf Tryggvasson [anonim] i-a raspuns lui toma_alimos

      Ce treaba are spatiul public la parter cu infatisarea hidoasa a cladirii. Oare nu se poate face o cladire misto cu spatiu la parter? Tu ai intrat in cladirea actuala, sa vezi ce spatiu are la parter? De unde veniti, frate, cu maximele astea si cu judecata asta la 'pachet'? Eu accept o cladire hidoasa (si in centrul istoric), fiindca are spatiu la parter. Ce treaba are una cu alta?
      • +1 (1 vot)    
        duude (Joi, 21 ianuarie 2010, 23:44)

        toma_alimos [anonim] i-a raspuns lui Olaf Tryggvasson

        eu nu cred ca am zis nimic despre cladire: daca e hidoasa sau nu, hotarasti singur.
        doar visam la 'spatiile publice' din Bucuresti.
      • 0 (0 voturi)    
        hidoasa, zici (Vineri, 22 ianuarie 2010, 11:22)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui Olaf Tryggvasson

        dar ai idee cum arata acum cladirea respectiva? stii macar faptul ca o parte din ea e placata in sticla si adaposteste un vechi sediu brd? pfffff... e bine totusi ca nu sunt moderate comentariile, putem sa ne dam cu parerea
  • +2 (6 voturi)    
    taramul public_2 (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 22:31)

    toma_alimos [anonim]

    A, btw, in Praga, exista o cladire istorica (fix in inima orasului) careia i-a fost pastrata coaja si in interior este de fapt un MALL. ...doar un exemplu
  • +11 (13 voturi)    
    coaja (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 23:01)

    marius [anonim]

    pai eu nu vad nici o "coaja" acolo, ci vad o cladire moderna, ce nu isi are rostul in zona. Daca pastrau complet aspectul exterior, mai ziceam, insa ei vor sa trinteasca un bloc de sticla si sa pastreze vreo 2 camere in interior. Asa nu!
  • +11 (13 voturi)    
    Parcari (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 23:09)

    x [anonim]

    Sa se prevada SUTE de locuri de parcare.
    Si cum acolo NU mai e loc, solutia e IN cladire.
    In plan sint prevazute spatii de parcare SUFICIENTE?
    PS.
    Despre rest nu mai comentez.
    Ati observat ca noi comentam, si afacerile trec mai departe.
    • -3 (5 voturi)    
      ... (Joi, 21 ianuarie 2010, 10:21)

      un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui x

      sa lasi masina acasa si sa iei ratb & metrou sa inteleg ca e exclus nu? :) e cam greu sa ajungi cu masina pana in centrul istoric da persista :)) nu te lasa!
      • +3 (3 voturi)    
        Scuze, tinere (Joi, 21 ianuarie 2010, 17:03)

        x [anonim] i-a raspuns lui un oarecare

        Scuza-ma, tinere, dar e vorba de spatii de parcare PENTRU CEI DIN CLADIRE(!!!!!!!!!)
        Ca sa nu deranjeze slabul echilibru din prezent.
        (Daca ti se pare neclar ce e scris, posteaza o intrebare pentru lamurire.
        Nu te grabi cu categorisirile.
        Tura asta ai greSHIT nepermis.
        Chiar pari un impertinent, si nu unul oarecare.)
        • 0 (0 voturi)    
          dar eu (Joi, 21 ianuarie 2010, 20:59)

          soferu de camion [anonim] i-a raspuns lui x

          nu va suparati, vad ca sunt multi priceputi in ale traficului auto si de marfuri pe site... vreau sa stiu... daca este comert + grand hotel, eu pe unde bag masinile de aprovizionare si serviciu??? poate'n cur tea din spate...
  • +9 (9 voturi)    
    Cladirea este SUPERBA (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 23:09)

    Vecin [anonim]

    Cladirea istorica este absolut superba.
    O BIJUTERIE !
    • +1 (1 vot)    
      Asa e (Joi, 21 ianuarie 2010, 22:43)

      Olaf Tryggvasson [anonim] i-a raspuns lui Vecin

      Absolut de acord.
  • +6 (6 voturi)    
    aborigenii sa se miste inspre centru (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 23:15)

    Che [anonim]

    in odessa, au vrut niste jmekeri sa taie copacii de pe faleza. niste mafioti nu aveau loc de ei. s-au strans muncitorii cu drujbele, s-au strans si tinerii care s-au agatat de creci, s-au urcat in copaci si au ramas acolo pana au plecat muncitorii.

    copacii sunt inca in picioare. si acolo mafia trage cu pusca, nu cu spritzu
    • 0 (0 voturi)    
      Din pacate nu suntem la Odessa! (Joi, 21 ianuarie 2010, 20:44)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Che

      aici oamenii sunt mult mai "intelegatori" atunci cind dispare o cladire istorica, un parc, o piata de fructe si legume.

      La noi mafia NU ARE NEVOIE sa traga cu pushca, se rezolva totul cu shpagutza ...
  • +7 (7 voturi)    
    Ne batem joc de istoria noastra (Miercuri, 20 ianuarie 2010, 23:30)

    Gigell [anonim]

    si implicit de propria noastra identitate.
    • -2 (2 voturi)    
      tu nu stii? (Joi, 21 ianuarie 2010, 5:14)

      marius [anonim] i-a raspuns lui Gigell

      ca romania nu mai exista? adio romania.
      asteptam ca toti bulangii care isi dau cu pararea sa moara ca de facut nu au facut nimica. nu mai aveti draptul moral sa va dati cu pararea. pa
  • +5 (7 voturi)    
    bucurestiul distrus chiar de arhitecti (Joi, 21 ianuarie 2010, 0:21)

    robert [anonim]

    Inca o dovada ca Bucurestiul este distrus in cardasie chiar cu cei care ar trebui sa-l apere, arhitectii. Vorbim de sute de cladiri istorice mutilate cu aviz de la arhitecti, care gasesc tot felul de explicatii penibile precum "cornisa" de aici pentru a-si acoperi nesimtirea si lacomia. Imi este rusine de indiferenta neamului meu fata de acesta sinucidere culturala continua.
  • -4 (8 voturi)    
    ... (Joi, 21 ianuarie 2010, 0:27)

    gogu [anonim]

    Arata superb acest proiect, sper sa se faca !
  • +6 (6 voturi)    
    Pe aicea nu se trece! (Joi, 21 ianuarie 2010, 0:59)

    Andrei [anonim]

    Un asemenea proiect nu se va face la noi. Poate in Haiti. Si noi nu suntem in Haiti... Nu?
    Mi se pare insa interesant cum vin baietii astia cu mare tupeu sa beleasca cladiri de prima mana in Romania. Eu zic sa distruga pe interior Wall Street si sa lase doar fatada dorica.
    Noapte buna.
    Pe de alta parte: cum au pus mana doua offshore-uri din Cipru mana pe cladirea bancii Marmorosh-Blank?
  • -1 (5 voturi)    
    Prostia mituca (Joi, 21 ianuarie 2010, 1:17)

    Ardeleanul [anonim]

    Inca un exemplu de prostie mituca si ihnoranta in acest caz. In afara tarii peste tot se face asa ceva: se pastreaza fatada si se construieste in spatele ei. Istoria si utilitatea la un loc. Si apo vin acuma idiotii din comisia aia sa zica: ori se pastreaza asa cum e (adica nefunctional) fie se demoleaza.
    • +1 (1 vot)    
      Da (Joi, 21 ianuarie 2010, 8:15)

      Moncher [anonim] i-a raspuns lui Ardeleanul

      Comisia aia e plina de ardeleni. Asa ca uita-te in oglinda cand spui "prosti" :))
  • +4 (8 voturi)    
    Proiect oribil (Joi, 21 ianuarie 2010, 1:31)

    Cristina [anonim]

    Oribil proiect! Sper sa nu se realizeze. Se distruge una dintre cladirile cu adevarat istorice ale Bucurestiului, cu un proiect care nu are nici o identitate.
  • +6 (10 voturi)    
    Demolatorii (Joi, 21 ianuarie 2010, 7:26)

    Thetis [anonim]

    Arhitectii au ajuns la fel de corupti ca medicii. Ma refer la acei asa zisi profesori si cumulatori de functii in primarii, comisii si alte institutii proveniti din scoala comunista de arhitectura: plina de aere, incultura si lipsa colaonei vertebrale. Incovoiati, la apel si mars afara in Dubai sau Shanghai!
  • -3 (5 voturi)    
    Cladiri vechi (Joi, 21 ianuarie 2010, 8:21)

    Yov [anonim]

    Asta e solutia la multe cladiri foarte vechi, pastrarea unei fatade si dezvoltarea in rest. Ex cladirea de langa BCU (fosta Securitate Directia 5, acum cladire de birouri) pentru care solutia a fost ideala.
    • 0 (2 voturi)    
      OAR? (Joi, 21 ianuarie 2010, 11:54)

      inelush [anonim] i-a raspuns lui Yov

      te referi cumva la cladirea unde are sediul ordinul arhitectilor? ha ha. mie mi se pare sinistra. de fapt, nu ma mir, e vorba de OAR...mai bine o lasau sa se darime singura
  • +4 (6 voturi)    
    Cladire monument istoric (Joi, 21 ianuarie 2010, 8:29)

    Airborn [anonim]

    Este vorba de o cladire monument istoric intr-o zona cu alte cladiri vechi. Bineinteles ca actualii proprietari sunt interesati sa o "darame" si sa construiasca ceva mai mare. Daca ar fi dupa mine, nu i-as lasa sa distruga un colt de istorie doar pentru lacomia proprietarilor ...
    • 0 (2 voturi)    
      A comenta vs. a lua masuri (Joi, 21 ianuarie 2010, 9:32)

      D [anonim] i-a raspuns lui Airborn

      Vad ca fiecare dintre voi are o parere. Pentru cei care sunt contra acestui proiect - doar comentariile nu ajung, facem ceva?
  • -2 (6 voturi)    
    Foarte bine, ce atatea cladiri darapanate (Joi, 21 ianuarie 2010, 9:05)

    Bizonu' auriu [anonim]

    de ce sa mai lase un perete?
    daramat si reconstruit ceva modern.
    vreau minusuri garla .... d'al dracului.
    • +5 (5 voturi)    
      CLADIREA NU ESTE DARAPANATA (Joi, 21 ianuarie 2010, 10:02)

      Habar nu am dar am pareri [anonim] i-a raspuns lui Bizonu' auriu

      Mitice, HABAR NU AI despre ce vorbesti !

      Cladirea NU este deloc darapanata !

      Este probabil mai frumoasa decat ai vazut in viata ta, si probabil chiar mai frumoasa decat poti tu sa intelegi.

      Daca cineva vrea sa faca vreo actiune de demonstratie EU PARTICIP! Sa anuntati pe aici pls.
  • +5 (5 voturi)    
    In septembrie 2009 a (Joi, 21 ianuarie 2010, 9:06)

    gabifm [utilizator]

    intrat in vigoare o lege in acest domeniu, lege care este foarte drastica. Prin urmare trebuie respectata legislatia si, mai ales, arhitectii nu ciubucurile sa isi spuna cuvantul.
  • -2 (6 voturi)    
    Ipocriti (Joi, 21 ianuarie 2010, 9:38)

    cineva [anonim]

    Ipocritilor mai terminati cu atitudinea asta anti-orice.
    Vreti sa traiti intre ruine si gunoaie ca asta va place.
    Ca sa nu mai zic ca daca oricare dintre sustinatorii arhitecturii vechi ar avea o asemenea cladire ar darma-o chiar el noaptea cu ciocanul in aviditatea dupa bani.
    Macar nu mai comentati aiurea!
    • +1 (1 vot)    
      Retardati (Joi, 21 ianuarie 2010, 11:56)

      Dan W. [utilizator] i-a raspuns lui cineva

      Oamenii destepti si cu un minim de cultura si simt al frumosului transforma ruinele in obiective turistice, le restaureaza si le trateaza ca pe opere de arta sau marturii istorice. Altii le considera vechituri. Fiecare cat il duce capul.
  • +2 (6 voturi)    
    dezgust arhitectonic (Joi, 21 ianuarie 2010, 9:47)

    un bucurestean!! [anonim]

    L-am impuscat pe Ceausescu si pentru ororile ordonate - daramari de cladiri istorice, mutilarea orasului si a oraselor, etc.
    Ei acum ce se intampla??? Totul se intampla la fel ca inainte, bine, pastrand proportiile.
    Tot Bucurestiul devine un mare chich, un conglomerat de prost gust, sticla si panouri de aluminiu.
  • +2 (6 voturi)    
    Nu, nu, nu! (Joi, 21 ianuarie 2010, 9:56)

    Ioana Munteanu [anonim]

    Nu ingaduiti aceasta noua ticalosie! Opriti-i pe iresponsabilii care ne distrug orasul! Nu e vorba numai de imobilul vechi care, practic, dispare, e vorba de intregul context arhitectural. Nu poti face o cladire mai inalta decit Banca Nationala in zona aceea, pentru ca omori complet cladirea maiestuoasa a Bancii.
    De ce toti magnatii actioneaza numai si numai dupa principiul "ca paduchele in frunte"? De ce trebuie sa construiasca in buricul tirgului? Sa construiasca in afara centrului unde vor. Doamne, chiar nimic nu ii poate opri?!
    • +2 (4 voturi)    
      ba da (Joi, 21 ianuarie 2010, 11:10)

      pamfil [anonim] i-a raspuns lui Ioana Munteanu

      ba da, noi!
      Gata cu nesimtirea si cu nepasarea.Daca noi ii lasam, ei vor continua.Trebuie sa isi dea seama ca ei sunt acolo, in functiile alea pentru noi.
  • 0 (0 voturi)    
    demolare (Joi, 21 ianuarie 2010, 10:24)

    gazpefoc [anonim]

    propun demolarea tuturor cladirilor istorice din bucuresti, desfiintarea parcurilor, crearea unor autostrazi suspendate care sa traverseze bucurestiul dupa un plan tip "grila" unite cu trei randuri de centuri de asemenea suspendate. unde nu se poate pe lat se pot suprapune, vezi calea victoriei. propun de asemenea construirea de cladiri din sticla si otel peste tot unde exista spatiu, pentru ca la noi economia duduie si nu mai avem ce face, nu sunt cladiri de birouri. dupa ce terminam cu bucurestiul, propun sa ne mutam cu innoirea in celelalte orase cu centre vechi, Sibiu, Sighisoara, Brasov, etc. treptat, treptat trebuie sa devenim si noi un fel de Dubai al estului europei.
  • -1 (1 vot)    
    masuri (Joi, 21 ianuarie 2010, 10:34)

    gheo [anonim]

    nu va agitati sa protestati, eventual o sa se gaseasca cativa jandarmi zelosi sa va aplice democratia pe spinare. intr-o societate civilizata arma principala este 'datul in judecata'
    nu-i nevoie sa fii avocat sau jurist, e de ajuns ca la fiecare cateva luni sa-i dea cineva in judecata pe orice motiv dar sa se incadreze la oprirea temporara a lucrarilor. se trage de timp 2-3 termene si apoi ii da altcineva in judecata
    stiu un caz in Paris si de peste 3 ani nu s-a miscat o caramida din cladirea care avea deja autorizatie de demolare
    ah, si daca nu ai pretentii materiale, taxa de timbru e pana in 20 de lei. apoi scoti un certificat de grefa si-l depui la primarie si la inspectia de stat in constructii, sa se asigure aia ca nu se fac lucrari pana nu se termina procesul. mai costa 5 lei
  • 0 (0 voturi)    
    RIP Micul Paris (Joi, 21 ianuarie 2010, 10:53)

    anonim [anonim]

    Bucurestiul de alta data a murit o data cu cei care l-au creeat...

    Tot ce putem sa facem e sa purtam doliu si sa ingropam ruinele

    Imi pare rau ca acest neam o data mai maret ca "Roma"... a decazut datorita celor care incearca il alunge de pe acest pamant

    Putem face ceva?... intrebarea nu este daca putem ci daca vrem sa facem ceva si daca suntem capabil sa actionam pe baza acestei dorinte... de a mai pastra viu macar un colt din istoria noastra...

    Asa ca va intreb!

    cat veti mai suporta sa fiti "ciopartiti" pana nu va mai ramane nimic din ceea ce ne face mandrii ca sunteti urmasi ai Dacilor?

    depinde doar de noi... altii nu vor lupta pt. noi...

    ganditiva la asta!!!
  • 0 (2 voturi)    
    Marmorosch-Blank (Joi, 21 ianuarie 2010, 10:59)

    joe doe [anonim]

    Nu gasesc nicaieri pe site-ul primariei vreo adresa de contact a directie de distrugatori de frumos din Bucuresti, asa-zisii arhitecti. Cred ca nici unul din ei nu este in stare sa deseneze asa ceva frumos ca aceasta cladire pe care ei vor sa o distruga.Poate din cauza asta aproba asa repede si cu ochii pe punga cu galbeni distrugerea.Din frustrarea ca in timpul vietii lor nu li se va da sansa sa isi lase numele pe niste cladiri care sa ajunga monumente.
    Nu stiu ce faceti voi, dar eu acum incerc sa vb cu un cunoscut care este in asociatia arhitectilor si care sa ma sfatuiasca cum putem stopa si PEDEPSII nesimtirea asta.
    Am creat http://cladireveche.wordpress.com ,
    va astept acolo sa vedem cum stopam mizeriile astea.
  • 0 (0 voturi)    
    unirea-calarasi (Joi, 21 ianuarie 2010, 11:02)

    ARHI [anonim]

    partea cu spatiu public in "spatiu privat" suna frumos dar pagubos
    in mod sigur la maxim un an de la darea in folosinta o sa se inchida pentru public si sa se "deschida" pt inchiriere spatii comerciale
    identic cu parcarea din spatele magazinului Unirea care pe masura ce trec anii se transforma dintr-o parcare pt public in spatii de inchiriat
  • -1 (3 voturi)    
    articole de genul asta (Joi, 21 ianuarie 2010, 11:13)

    dragoshf [utilizator]

    ne trag inapoi. sa va fie rusine, generati conflicte aiurea in loc sa cereti pareri avizate. chiar ne pricepem toti si la arhitectura si la tot? chiar trebuie sa pastram toate ruinele in loc sa dam o sansa innoirii si progresului? nu spun ca toate proiectele sunt ok, dar nu asa se face o dezbatere publica, cu titluri tendentioase si cu prezentarea personajelor din spatele afacerii...

    pacat.
    • 0 (0 voturi)    
      pacat (Joi, 21 ianuarie 2010, 11:34)

      joe doe [anonim] i-a raspuns lui dragoshf

      Pacat ca vorbesti fara sa sti ce spui.cand ai vazut cladirea asta ultima data?De ce zici ca e ruina?
      Cladirea asta arata mai bine decat blocul trist in care stam marea majoritate, probabil si tu.
      Iar daca cladiri monument istoric au devenit ruine este din cauza proprietarilor care au preferat sa le lasa sa de darame ca sa poata sa faca altceva "frumos" decat sa pastreze ceea ce aveau deja.Un bob de praf de istorie.
    • -1 (1 vot)    
      neintelegere (Joi, 21 ianuarie 2010, 19:08)

      Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui dragoshf

      Domnule, e regretabil ca prin progres intelegeti astazi, in anul de gratie 2010, demolarea trecutului! De ce refuzati sa va uitati in alte ograzi, mai mari si mai civilizate? Au progresat foarte mult, dar pe temelia a ceea ce au cladit inaintasii. Nici o tara nu isi sterge trecutul. Nimeni nu ar avea nimic de obiectat impotriva cladirilor noi, daca ele ar fi construite in afara centrului istoric, fara distrugerea acestuia. Ce e atit de greu de inteles? Dimpotriva, renovarea vechilor cladiri si pastrarea aerului specific Bucurestiului vechi ar atrage turisti si ne-ar da personalitatea dupa care tinjim. Nu vedeti decit cistig imediat in fata ochilor? Nu intelegeti ca, pe termen lung, efortul pentru pastrarea vechiului oras se dovedeste a fi o foarte buna investitie?!
    • 0 (0 voturi)    
      oglinda, oglinjoara (Joi, 21 ianuarie 2010, 21:23)

      militia [anonim] i-a raspuns lui dragoshf

      dupa cate se pare,
      esti cu labutzele murdare...
      credinta ta ca pentru progres si innoire trebuie sacrificate valori recunoscute si inlocuite cu sifoane gen piata charles de gaulle sau piata scanteii (a presei libere este o blasfemie) sau alte, din pacate prea multe asemenea, opere de doua parale marca de prestigiu, este, cu regret: O DOVADA DE PROSTIE!
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Joi, 21 ianuarie 2010, 11:53)

    Damian G. [anonim]

    Unii mutileaza orasul, iar redactorul limba : ramane(!!!)
    doar o coaja si cateva camere.
    • 0 (0 voturi)    
      cineva (Joi, 21 ianuarie 2010, 21:27)

      gramaticu de serviciu [anonim] i-a raspuns lui Damian G.

      unii mutileaza orasul, redactorul limba... matale, desi esti cel mai inteligent dintre toti, nu esti capabil nici macar de atat.
  • +1 (1 vot)    
    parerea mea (Joi, 21 ianuarie 2010, 11:59)

    Radu [anonim]

    este sa lasam bucurestiul asa cum e: piatra cubica la aviatorilor (ce daca sunt cratere acum), sala floreasca nerenovata (ca e in patrimoniul cultural si e nevoie de jde mii de avize), santurile de pe lipscani, cladirea asirom, etc etc... asa ne pastram identitatea, istoria si cultura. in acelasi timp ne aratam si adevarata fata: aia de incompetenti.
    • 0 (0 voturi)    
      daca nu e cal, e musai sa fie magar (Joi, 21 ianuarie 2010, 19:12)

      Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Ce are una cu alta, stimate Radu? Pastrarea si ingrijirea orasului vechi nu are de ce sa fie o piedica in calea civilizatiei. Dimpotriva. Da o fuga si dumneata pina la Praga, pina la Budapesta, pina la Sofia macar, ca sa nu mergi prea mult pina in Franta sau Anglia. Cred ca dupa aceasta scurta calatorie ar trebui sa tragi niste concluzii. Daca esti de buna credinta...
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea (Joi, 21 ianuarie 2010, 11:59)

    Radu [anonim]

    este sa lasam bucurestiul asa cum e: piatra cubica la aviatorilor (ce daca sunt cratere acum), sala floreasca nerenovata (ca e in patrimoniul cultural si e nevoie de jde mii de avize), santurile de pe lipscani, cladirea asirom, etc etc... asa ne pastram identitatea, istoria si cultura. in acelasi timp ne aratam si adevarata fata: aia de incompetenti.
  • -1 (1 vot)    
    Proiectul e o aiureala... (Joi, 21 ianuarie 2010, 12:08)

    A.Corneliu [utilizator]

    ...din care va iesi o monstruozitate de lipsa de gust.
    Se poate reconstitui cladirea originala. Asa s-ar fi facut intr-o capitala cu adevarat europeana.
    Dar motivele adevarate nu se vor comunica publicului...
  • 0 (0 voturi)    
    pffffff (Joi, 21 ianuarie 2010, 13:13)

    Bogo [anonim]

    ce mai poti spune? ce mai poti adauga? asta e reconstructia centrului istoric? bai dar dati jos si fostul "hotel concordia" ce naiba, oricum e populat de "rromi" care iti dau in cap daca vrei sa vezi unde s-a semnat UNIREA Romaniei. Dati jos tot mai nesimtitilor, ce mai conteaza istoria? ce mai conteaza bucata aia de bucuresti care ar putea sa fie superba daca O RECONSTRUIESTI!!!!! Tara de hoti, incompetenti, spagari, ipocriti si pasivi. Asta am ajuns. Astia fac tigania asta, ailalti vor mall in parlament,kitch? nici macar, o mega tiganie.
  • 0 (0 voturi)    
    Antimarmorosh (Joi, 21 ianuarie 2010, 13:14)

    alcibiade s-a intors! [anonim]

    Daramati cladirea dom'le si faceti un mall....:)))
    Ce nevoie avem noi de cladiri istorice?mai ales de banci care ne-au mancat sufletul cu dobanzile lor.
    Noi vrem firme de comert si restaurante de tip fast-food care sa aduca bani la buget sau poate o biblioteca pentru tinerii astia handicapati care ies din scoala mai prosti decat au intrat.
    hahahahah....f*t*-va-n gura de hoti si de banditi!
  • -1 (3 voturi)    
    sunteti nishte prapaditzi patetici (Joi, 21 ianuarie 2010, 14:41)

    arkitect corupt [anonim]

    despre ce vorbitzi?!!?
    avetzi macar unu' din voi, indignatzi patriotzi romani verzi, idee despre cum arata cladirea despre care scrietzi ?!
    v'atzi uitat o clipa macar la ce se propune?!?!
    suntetzi avizatzi sau suntezi doar "postatzi strategic sub un felinar" cu domnishoara "am fost tarfa pentru o noapte".
    suntetzi doar turma de comentatori buimaci, pensionari inainte de vreme, care vorbesc doar de dragu' de a se vedea pe un site shi a se lauda cu 'uite ce le'am facut io!!!!'
    daca nu va documentatzi, macar ridicatzi privirea din pamant!!!
    privitzi!!!
    ganditzi!!!
    incercatzi sa'ntzelegetzi!!!
    • 0 (2 voturi)    
      PrapadiTului sef (Joi, 21 ianuarie 2010, 17:03)

      maria [anonim] i-a raspuns lui arkitect corupt

      PriveSC. Si vad monstruozitatea care se ridica in spatele Catedralei Sf. Iosif.
      GandeSC. Si ma ia cu fiori cand vad turnul BRD in spatele Muzeului Antipa
      InTEleg. Ca cineva castiga foooooarte mult de pe urma cladirii grotesti de pe coltul Lacul Tei cu Barbu Vacarescu.

      Ma gandesc insa ca dumneata faci parte din turma de arhitecti care au facut posibile toate acestea si nu pot decat sa spun "Iarta-i Doamne ca nu stiu ce fac"
      • 0 (2 voturi)    
        anonimei marii (Joi, 21 ianuarie 2010, 17:38)

        arkitect corupt [anonim] i-a raspuns lui maria

        "dumneata" privitzi shi vedetzi un shantier(cum spuneam, nici macar nu atzi incercat sa aflati cum va arata cladirea la final-proiectul autorizat este public)
        ganditzi? probabil ca de'acolo fiorii...
        ...dar va impartashesc parerea despre turnul brd...
        intzelegetzi ca din TOATE constructiile cashtiga cineva, indiferent ca va plac dvs. sau nu
        cat despre ultima fraza, nu shtiu ce pregatire avetzi(psihologie probail...daca atzi trecut de momentul bacalaureatului) dar cred ca va recunosc...de la adapat cred...
        • 0 (2 voturi)    
          inutil... (Joi, 21 ianuarie 2010, 17:57)

          maria [anonim] i-a raspuns lui arkitect corupt

          Pregatirea mea este irelevanta, vreo doua facultati si un doctorat in pregatire, si cred ca nu are nicio legatura cu bunul simt, arhitectonic sau nu. Care se pare ca dumitale iti lipseste cu desarvarsire...
          Succes la adapat, probabil ca in acel mediu dumneata te simti cel mai bine.
          • 0 (2 voturi)    
            dnei academiciandoctoringiner... (Joi, 21 ianuarie 2010, 19:02)

            arkitect corupt [anonim] i-a raspuns lui maria

            stimata doamna, bunul meu simtz ma face sa raspund extrem de 'razervat' afirmatziilor dvs. .
            din pacate, studiile pe care pretindetzi cu modestie ca le'azti avea nu va ajuta la nimik...in primul rand facetzi aprecieri simpliste despre subiecte pe care nu le stapanitzi nici teoretic nici la nivel 'simpatic'.
            simtul estetic se moshteneshte sau se educa-restul este doar o apreciere profana pe care o poate face shi 'vanzatoarea de la cocor'.
            in al doilea rand, legat tot de bun simtz....cercetatzi semnificatzia cuvantului 'turma' shi incercatzi sa deslushitzi in ce moment atzi sarit 'calu''.
            cu simpatie shi indulgentza
      • +1 (1 vot)    
        @maria cu lamuriri (Joi, 21 ianuarie 2010, 22:54)

        alt arhitect ... cum vreti voi sa fie [anonim] i-a raspuns lui maria

        Autorul clădirii Cathedral Plazza (de lângă Sf Iosif) este Vlad Arsene, un arhitect foarte bun (asta nu înseamnă că ii aprob toate proiectele, doar ii recunosc valoare) autor a numeroase proiecte premiate de către OAR (Europe House şi ambasada Canadei), şi chiar arhitect fiind nu îmi pot exprima o opinie în legătura cu un proiect pana acesta nu este finalizat.
        Autorul clădirii BRD este domnul Dan Marin, un arhitect implicat în apărarea monumentelor şi zonelor protejate (printre altele autorul,celebrului PUZ Zone Construite Protejate) şi premiat de către UAR pentru sediu UAR (fosta casa Paucescu, sediul direcţiei 5 a SS din piaţa revoluţiei).
        Autorul clădirii din Lacul Tei este domnul Dorin Ştefan, unul dintre cei mai buni arhitecţi romani distins în 2003 cu Premiul Ordinului Arhitecţilor Bucureşti, autorul celui mai bun pavilion al României la o Expoziţie internaţionala (2005, Aichi, Japonia) etc.

        Cei trei arhitecţi menţionaţi mai sus pe care tu ii pui sub acuzaţie, sunt în top 10 arhitecţi din România, scriu cărţi şi articole în reviste de specialitate, unii predau, sunt extrem de apreciaţi atât în mediul profesional cât şi în mediul cultural. Faptul ca gesturile lor arhitecturale nu iti satisfac gusturile şi preferinţele culturale nu înseamnă ca sunt greşite la nivel, cultural urban şi de viata. Cu atât mai puţin ca sunt parte a unei "turme" şi, prin consecinţă nişte animale "dobitoace". Totuşi, reprimând dezgustul fata de aprecierile deplasate pe care le faci, tot pot sa iţi spun ca dacă modul tău de a gandi ar fi corect, lumea ar fi fost văduvită de Tour Eiffel, de tot ce înseamnă Art Nouveau de la staţiile de metrou ale lui Guimard, "Majolicahaus" a lui Otto Wagner de la Viena pana la superbele case ale lui Gaudi de la Bracelona. Dacă vreuna din operele de arhitectura mai sus amintite iţi place, cred ca totuşi ar trebui sa te întrebi dacă chiar ai dreptate, dacă chiar eşti documentată şi informată şi, în consecinţă, dacă privesti si gandesti cum ar trebui.
        • +1 (1 vot)    
          temenele (Vineri, 22 ianuarie 2010, 0:07)

          doar arhitect [anonim] i-a raspuns lui alt arhitect ... cum vreti voi sa fie

          Stimabile! "Jos palaria" pentru cei pomeniti - asa cum am vazut si la publicitate la protv - dar cred ca vrei sa dai un spert... stii tu pentru ce... ei sunt membrii in comisie, si tu ai un interes marturisit... "Marmorosh-Blank".
          Inteleg ipocrizia, dar totusi, nu ti-se pare ca ai sarit calul cu comparatiile... Saracul Gaudi!!!!!! Te rog revino si ne lumineaza... care din ei este "perechea"!?
        • +1 (3 voturi)    
          Gaudi nu a făcut turnul BRD (Vineri, 22 ianuarie 2010, 9:10)

          Hapxiu [utilizator] i-a raspuns lui alt arhitect ... cum vreti voi sa fie

          Comparaţia dintre monstruozităţile înfipte ici şi colo în ţesutul Bucureştiului şi Gaudi, art nouveau şi turnul Eiffel este absolut deplasată. Cele mai multe dintre clădirile ridicate la noi nu depăşesc limita mediocrităţii profesionale.

          Să vedem un proiect din Bucureşti premait la nivel internaţional şi mai vorbim după aceea.
        • -1 (1 vot)    
          domnului arhitect...oarecare (Vineri, 22 ianuarie 2010, 11:17)

          maria [anonim] i-a raspuns lui alt arhitect ... cum vreti voi sa fie

          Iti multumesc pentru lamuriri, acum chiar va avea toata lumea pe cine sa injure, alaturi de cei din comitetele si comitiile de urbanism ale Bucurestilor.
          In ceea ce priveste regretabilele comparatii cu Gaudi, Wagner si Art Nouveau, nu denota decat lipsa simtului estetic, fie el dobandit sau cultivat... Acolo e vorba de stiluri arhitectonice diferite, nu de aruncarea unor bucati de otel si sticla inalte de zeci de metri in mijlocul unui spatiu de perioada interbelica sau precedenta (Calea Victoriei, zona veche a Bucurestiului etc). Gaudi a murit in anonimat, batran, singur si sarac, calcat de tramvai, nu pentru ca a facut bani cu orice pret, ci pentru ca a fost un geniu al arhitectecturii, neinteles la timpul lui, ca mai toate geniile.
          Nu cred ca cineva contesta neaparat piesa arhitectonica ca atare, referindu-ma aici la cele mentionate de mine si la multe altele, ci la pozitionarea ei. Cred ca doar in Romania vom vedea o centrala nucleara in mijlocul unei rezervatii naturale, in ritmul in care arhitectii si edilii nostri vor continua sa isi bata joc de orice, fara scrupule si doar in scopuri oneroase.
          • 0 (2 voturi)    
            @maria, haxpiu, doar arhitect (Vineri, 22 ianuarie 2010, 14:12)

            alt arhitect ... cum vreti voi sa fie [anonim] i-a raspuns lui maria

            Multe clădiri considerate acum monumente şi exemple clasice de arhitectura nu au fost acceptate pe motive estetice şi de amplasament; va dau numai câteva exemple:
            Amplasarea Tour Eiffel la intrarea expoziţiei universale 1889 (în buricul târgului, pe Champ de Mars, in fata Scolii de Razboi Saint Cyr) a stârnit oroare intre parizieni, elita şi proletariat asemenea http://en.wikipedia.org/wiki/Eiffel_Tower
            LoosHaus, amplasata in Michaelerplatz la intrarea în palatul imperial, a starnit critici ale intregii capitale imperiale de la opinca si pana la Kaizerul Franz Iosef insusi si a fost asemuita cu o gura de canal http://de.wikipedia.org/wiki/Looshaus
            Casa Milla de Gaudi aflata pe Passeig de Gràcia (unul din bulevardele importante din Barcelona), şi multe dintre operele lui nu au fost acceptate în epoca,(http://en.wikipedia.org/wiki/Antonio_Gaudi#Popularity) şi doar faptul ca a întâlnit un mecena de talia intelectuala a lui Eusebi Güell a făcut posibil ca dvs. sa admiraţi după 100 de ani operele lui (comisia expoziţiei din 1888 de la Barcelona l-a refuzat pe Eiffel atunci când a propus ca turnul sa se construiască acolo).
            Astfel d-na Maria vă răspund la comentariul dvs. despre contestarea localizării "piesei arhitectonice". In fapt este vorba de însuşirea unei lecţii de istorie: acceptare şi altui demers arhitectural decât cel general acceptat în epocă.
            @ haxpiu nu am făcut comparaţia de care ma acuzaţi, doar am făcut aprecieri asupra calităţilor autorilor exemplelor pomenite de Maria şi mi-am exprimat dezacordul cu privire la atitudinea prea inflexibila pe care o are, după părerea mea.
            @ doar arhitect, ai lipsit la cursurile de istoria arhitecturii, altfel ai fi ştiut exemplele pe care le-am dat şi ai fi înţeles demersul meu. Modul în care pui problema confirma faptul ca eşti atât de arhitect precum sunt toţi pietonii care trec pe lângă şcoala lui Cherchez sau prin porticul lui Filipeanu&Beldiman. Si da, ştiu cine este PA, mult mai bine ca tine.
            • 0 (2 voturi)    
              scuze maestre (Vineri, 22 ianuarie 2010, 14:59)

              doar arhitect [anonim] i-a raspuns lui alt arhitect ... cum vreti voi sa fie

              Ai dreptate, uite ma plec in fata dumitale. Eu, si inca cativa nu ne pricepem pentru ca am lipsit de la cursuri cum zici. Poate, dar si sa te duci degeaba... Acum insa ne-am luminat si stim ca peste 100 de ani, cel pe care noi nu-l intelegem in 2010 va fi membru de onoare in galeria celor mai insemnati arhitecti ai lumii, asa cum singur anticipase atunci cand compara "opera" proprie cu capodopere recunoscute si pe sine cu autorii lor. Sunt lamurit pe deplin. Esti, maestre, arhitectul... perfect.
            • 0 (0 voturi)    
              Controversat nu înseamnă valoros (Vineri, 5 februarie 2010, 12:26)

              Hapxiu [utilizator] i-a raspuns lui alt arhitect ... cum vreti voi sa fie

              Faptul că unele construcţii valoroase au fost controversate la vremea lor NU înseamnă că tot ceea ce este controversat este valoros.

              Simpla plasare a monstruozităţilor mercantile din Bucureşti în context Eiffel şi Gaudi este absurdă.
        • 0 (0 voturi)    
          atunci, de ce? (Vineri, 26 februarie 2010, 7:28)

          ioo [anonim] i-a raspuns lui alt arhitect ... cum vreti voi sa fie

          de ce crezi, maestre ca atunci cand niste straini mai educati care ne viziteaza capitala, ca de pilda un medic cu care am lucrat la o clinica din Lille, raman profund impresionati negativ tocmai de aceste cladiri de sticla impersonale construite alaturi de cladiri istorice fabuloase ca valoare arhitecturala? de ce nu iti dai seama ca avem un patrimoniu istoric si cultural care este neasemuit mai valoros pentru un branding de oras decat cateva milioane profit dintr-o cladire moderna, dar care creaza doar o imagine de kitsch, prost-gust si dovada vie a coruptiei. cladiri de sticla alaturi de cladiri de patrimoniu in centru istoric nu mai vezi in nici o capitala europeana. toti sunt niste prosti, numai noi suntem destepti, nu?
    • 0 (2 voturi)    
      neintelegerea neintelegerii (Joi, 21 ianuarie 2010, 19:21)

      Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui arkitect corupt

      Domnule, dumneavoastra ne dati noua lectii de privit?! Ati iesit vreodata de pe ulita natala ca sa priviti si sa intelegeti ceva? Din poza afisata pe site se vede cum o cladire greoaie, lipsita de orice stil si eleganta, acopera/inabusa o cladire monumentala, reprezentativa pentru orasul nostru. Ce mai trebuie sa privim? Nu e vorba neaparat de a pastra o cladire complet ruinata, la o adica, ci, tocmai, de a privi si a gindi un context urbanistic! Inainte de a ne injura, va ginditi vreo clipa: "nu cumva eu sint cel care greseste?". Ferit-a Sfintul!
      • +1 (1 vot)    
        corect!!!inutil... (Joi, 21 ianuarie 2010, 20:15)

        arkitect corupt [anonim] i-a raspuns lui Ioana Munteanu

        de cand au tras fir pe ulitza mea natala am inceput sa ma uit pe net (nu prea ies din coliba, norok cu invatzamantu' la distantza)....
        shi ce vad?!
        cladirea monumentala despre care, avizat vorbitzi, se reduce la o fatzada ramasa din proiectul initzial(la care va rog sa aruncatzi o privire shi sa va extaziatzi)
        http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://ic2.pbase.com/t1/06/507706/4/117807795.137xd5bv.jpg&imgrefurl=http://www.pbase.com/lgr/romania_2009&usg=__ryyW9QImey0603y24ZwFbtpkdoc=&h=120&w=160&sz=9&hl=ro&start=50&um=1&tbnid=rIv-4Gwf2TbmQM:&tbnh=74&tbnw=98&prev=/images%3Fq%3Dstrada%2Bdoamnei%26ndsp%3D21%26hl%3Dro%26client%3Dfirefox-a%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:official%26sa%3DN%26start%3D42%26um%3D1
        , un calcan 'monumental' intradevar shi o plomba noua, discutabila...
        grozav!!!
        recunosc, am gresit...va urez o seara extraordinara in continuare
        • -1 (1 vot)    
          corupt (Joi, 21 ianuarie 2010, 21:41)

          doar arhitect [anonim] i-a raspuns lui arkitect corupt

          trebuie sa apreciez sinceritatea. aproape ca sunt gata sa iert pacatul rercunoscut. faptul ca esti corupt nu ma mira, faptul ca recunosti, DA! mai departe ca sa spun, te declari corupt deci de partea demolatorilor. cand vorbesti de bun simt probabil ca ai in nari simtul valutei. de alt fel de bun simt nu ai dat dovada, mai degraba de o violenta de limbaj interesata... probabil esti unul dintre jalnicii autori... pace tie, sarman corupt!
          • 0 (0 voturi)    
            colega domn/doamna (Joi, 21 ianuarie 2010, 21:59)

            alt arhitect ... cum vreti voi sa fie [anonim] i-a raspuns lui doar arhitect

            doar arhitect, care este opinia ta profesionala despre subiect? ai asa ceva? eventual susţinută de câteva argumente profesionale?

            sau doar ţi-ai pus un nick aici pe forum doar ca sa creezi confuzie şi sa manipulezi?
            • 0 (0 voturi)    
              noapte buna (Joi, 21 ianuarie 2010, 23:01)

              doar arhitect [anonim] i-a raspuns lui alt arhitect ... cum vreti voi sa fie

              copilash, du-te la culcare... pentru ca vrei sa fii cum vrem noi... DORMI! oate noaptea iti va fi un sfetnic bun si il vei visa pe Petre Antonescu. Apropo, stii cumva cine a fost asta?
          • +1 (1 vot)    
            doar atat... (Vineri, 22 ianuarie 2010, 10:21)

            arkitect corupt [anonim] i-a raspuns lui doar arhitect

            exact asha!!!
            cum spunetzi dvs. dle...doar arhitect :-)))))
            noroc ca existatzi shi ca postatzi gandurile dvs., exista doua trei domnishoare care dorm mult mai linishtite acum. :-)))))
            in rest...la mine pe ulitza continua demolarea shi se'ndeasa valuta prin capitze.
            va urez alles gute unde vieles mehr
            ...poate mai ieshitzi din capitala dvs. europeana shi ajungetzi shi pe ulitzele noastre sa vedetzi aici demolari!!!
        • -1 (1 vot)    
          si totusi (Vineri, 22 ianuarie 2010, 14:06)

          Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui arkitect corupt

          Era vorba despre compromiterea perspectivei de ansamblu, care include cladirea Bancii Nationale si, desigur, tot contextul arhitectural al zonei. Asta in primul rind.
          Ar fi mai bine sa abandonati tonul acesta ultra-ironic, atita timp cit nu puteti urmari macar firul ideilor expuse de cei care va contesta.
          V-as recomanda sa va abtineti de la orice raspuns pentru citeva zile, timp in care ati putea sa meditati mai profund la ceea ce inseamna civilizatie, privire, intelegere... Poate ca mai gresiti si dumneavoastra... Nu??!
  • 0 (0 voturi)    
    schitele sunt reale? se respecta? (Joi, 21 ianuarie 2010, 15:51)

    rezon [anonim]

    o mare prb cu proiectele astea minunate este ca una vedem noi sau comisiile si alta se construieste.

    e plin bucurestiul de plombe de otel si sticla care ocupa tot spatiul pe care inainte era un bloc/casa cu o curte inverzita, care musca din spatiul public cativa metri (cativa cm x tot frontonul) samd.

    nenorocitii astia din comisiile de la primarii si inspectoratele de constructii ce pazesc?

    dar nenorocitii si nefericitii de noi, astialalti, care trecem sau traim pe langa mediocritatile astea invadatoare? injuram printre dinti si mai bem o bere.
  • +1 (1 vot)    
    Completare articolului cu cateva detalii (Joi, 21 ianuarie 2010, 20:12)

    alt arhitect ... cum vreti voi sa fie [anonim]

    În CTUAT a fot prezentat PUZ spre CONSULTARE, recte, proiectantul a fost interesat de părerea membrilor comisiei şi a arhitectului şef. După însuşirea observaţiilor acestora proiectantul va reveni cu PUZ spre aprobare. Întocmirea PUZ este obligatorie conform PUG pentru terenuri mai mari de 3000 de metri pătraţi asa cum este în acest caz; chiar şi pentru intocmirea unui proiect de restaurare.
    La baza PUZ a stat un studiu istoric aprobat de Comisia Naţionala a Monumentelor Istorice, întocmit la cererea BRD, înaintea vânzării clădirii, care decelează părţile cu valoare de monument ale clădirii, care sunt obligatorii de restaurat şi conservat, de părţile şi corpurile de clădire care, lipsite fiind de valoare pot fi modificate sau îndepărtate. Avizul CNMI este un act administrativ asumat de statul român, prin instituţia competentă, şi ale cărui urmări juridice, administrative sau de alta speţă trebuiesc respectate de către proprietari, proiectanţi şi autorităţi.
    Scopul PUZ este de a stabili condiţiile de construire pentru parcela în cauza, atât.
    Prin propunerea de reglementare făcută proiectantul a încercat sa remedieze imaginea creata de corpul de clădire cu faţadă cortina a băncii şi de calcanul clădirii iniţiale care nu era vizibil fiind ascuns de alta clădire (http://www.muzeuldefotografie.ro/2009/12/bucuresti-1916-1918-rara-vedere-aeriana/) şi sa reglementeze posibilitate construirii unei faţade spre Calea Victoriei, care sa înlocuiască succesiune de calcane din momentul de faţa. De asemenea, proiectul limitează înălţimea maxima a clădirii la 37 de metri (înălţimea maxima a Băncii Naţionale) şi limitează înălţimea maxima a faţadei (la cornişă) în zona Băncii Naţionale la 29 de metri. Toate aceste reglementari sunt făcute în spiritul şi litera concluziilor studiului istoric mai sus menţionat.
    • 0 (0 voturi)    
      iaca pozna! (Joi, 21 ianuarie 2010, 22:44)

      tot arhitect ... profesionist ... nu cum vreti voi [anonim] i-a raspuns lui alt arhitect ... cum vreti voi sa fie

      Multumim d-lui Arhitect... "cum vrem noi sa fie", pentru precizari. Regret, dar ca truditor in acelasi domeniu nu imi sunt suficiente detaliile prezentate. Inteleg ca exista totusi deschidere pentru a fi prezentat proiectul publicului. Sunt convins ca Hotnews v-ar acorda cu bucurie spatiu sa va prezentati public opera in integralitatea ei. Veti avea avantajul de a demonta toate comentariile rautacioase postate mai sus. Regret ca polemica starnita de comentarile, in majoritate ale unor outsideri, v-au cam descumpanit. Personal nu cred ca o interventie asupra zonei si a constructiei este imposibila sau inoportuna, si poate studiile istorice amintite sunt oneste (oare!), dar, din pacate, chiar d.vs ati compromis ideea prin prezentarea unui "concept" (scuze publicului pentru exagerare) a carui calitate a subminat pur si simplu idealul. Sunt absolut convins ca o solutie onesta, realizata de oameni cu har dedicati meseriei pe care o practica ar putea fi apaudata la scena deschisa... Problema este ca subestimati reactia breslei - pentru motive pe care cu totii la cunoastem - dar, ceea ce este si mai grav, si asteptarile beneficiarilor pe care, din comoditate sau nepricepere, ii atrageti in conflicte mediatice si sociale. Cred ca pentru adevaratii profesionisti se apropie momentul adevarului... profesionist sau sarlatan (imi pare rau dar nu gasesc la ora asta un termen mai potrivit pentru cei care fenteaza si "crezul" profesional, si asteptarile cetateanului ca beneficiar al straduintei sale si chiar si ale investitorului caruia ii vinde pe bani grei iluzii desarte si conflictele media)
      Asteptam, toti fraierii care mai credem in onestitatea demersului profesional al arhitectului, dezbaterea publica a proiectului.
      Multumesc arhitectului pe care, personal, mi-l doresc onest si talentat si mult mai putin arogant...
      Cu respectul cuvenit... Colega
  • +1 (3 voturi)    
    Intrebari (Vineri, 22 ianuarie 2010, 10:43)

    Bogo [anonim]

    Sunt nedumerit, oamenii astia, faimosi arhitecti romani au iesit vreodata din tara? oamenii astia au vazut vreodata cum arata centrul istoric al vienei? centrul istoric din salzburg? praga? budapesta? oamenii aia cum au fost capabili sa refaca si sa mentina cladirile vechi, sa scoata o caruta de bani din zona istorica, sa deschida restaurante, cafenele, gift shops de bun gust, stiti ca in salzburg exista casa initiala a lui mozart unde au infiintat un muzeu, un restaurant, o cafenea si un gift shop? oameni buni, nu va mai luati dupa ce vedeti in New York unde au construit unele cladiri peste cladiri vechi (cladiri care nu au nici pe departe vechimea celor din lipscani). Uitati-va cat de frumos au gestionat europenii istoria si au prezervat-o, nu o distrugeti, nu distrugeti ultimele ramasite ale istoriei noastre ce naiba. nu se poate restaura si mentine in frumusetea lui nici macar bucata aia de centru istoric? pai arhitecti geniali ce sunteti, Turnul Babel e copil mic pe langa ce faceti voi
    • -1 (1 vot)    
      religia originalitatii (Vineri, 22 ianuarie 2010, 14:17)

      Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui Bogo

      Privirea dumneavoastra este cit se poate de justa! De fapt, foarte mult rau porneste de la arhitectii insisi, pe care eu ii socotesc mult mai vinovati decit edilii. Ne-am astepta ca acesti oameni sa fie foarte bine pregatiti, sa fie crescuti in cultul frumosului si sa aiba cunostinte bogate de istoria stilurilor arhitecturale. Nu este asa! Ei sint formati doar in religia originalitatii si in mitul complet fals al superioritatii noului asupra vechiului. Pur si simplu nu pot evalua corect deosebirea de calitate dintre arhitectura veche si cea noua. Pentru orice om cu o educatie estetica demna de acest nume, este evident ca arhitectura contemporana este intr-un mare impas. Pina cind arhitectii insisi nu vor recunoaste acest impas, nu e nimic de facut. Ar trebui sa accepte domnii arhitecti, ca orice artist, de fapt, ca mai important este sa fii profund decit original. Originalitatea vine din profunzimea gindirii. Iar identitatea in arhitectura este singura in masura sa stavileasca tavalugul omogenizarii tembele intru uritenie si lipsa de gust.
      • 0 (2 voturi)    
        despre modernism (Vineri, 22 ianuarie 2010, 14:53)

        Arhitecta originala [anonim] i-a raspuns lui Ioana Munteanu

        Eu cred ca intr-un impas al gandirii sunteti dvs.!
        Probabil ca si arta moderna vi se pare o tampenie si probabil tot ce a urmat dupa anii '20 in arhitectura ( de Le
        Courbusier ati auzit? ce parere aveti va place?) E mai greu de digerat perioada modernista decat clasicismul , este adevarat. Va trebuie un mimim de scoala de specialitate pentru asta. Ce parere aveti de Horia Creanga, Marcel Iancu.... etc? Arhitectura in ziua de azi nu se poate gandi mimand modelele vechi. Spatiul nu-mi permite sa tin cursuri aici, dar puteti incepe cu perioada Bauhaus, Le Corbusier... etc... cand ati terminat ... mai vorbim!
        • 0 (2 voturi)    
          arhitectilor scandalizati (Vineri, 22 ianuarie 2010, 20:02)

          Ioana Munteanu [utilizator] i-a raspuns lui Arhitecta originala

          Eram sigura ca se vor stirni pe data alaiuri de arhitecti scandalizati de pledoaria pentru arhitectura traditionala. Nu aveam intentia de a tulbura apele in sensul acesta. Dar poate ca, stiu eu, e necesar.
          In primul rind, daca va intereseaza intr-adevar o alta opinie decit a dumneavoastra, v-as ruga pe toti sa renuntati la tonul acesta superior. Din capul locului, el nu anunta nimic bun, ci doar o suficienta infatuata. Cred ca, intr-adevar, nu e cazul sa tineti aici un curs. Daca ma invitati pe mine sa ma mai luminez, va invit si eu pe dumneavoastra sa zguduiti un pic arborele cu certitudini sub care va adapostiti. Acesta e inceputul adevaratului progres.
          Nu sint, desigur, o specialista. Dar, fiti sigura, de Le Corbusier si Bauhaus am auzit si, mai mult decit atit, imi provoaca oroare. Pe Le Corbusier il socotesc o adevarata pacoste pentru cultura moderna. Nu as spune acelasi lucru despre Gaudi. Fara sa am studii de specialitate, as dori sa va asigur ca privesc cu multa atentie edificiile mai vechi sau mai noi, de aici si din alte parti. In incercarea inutila de a va convinge ca nu sint chiar atit de obtuza cum va par, va voi spune ca pot pretui anumite productii - izolate, de obicei - ale arhitecturii moderne. Le pot recunoaste un anumit farmec, dar, desigur, intr-un anumit context si nu plantate aiurea in zone arhitecturale care impun alte reguli. Iata, va marturisesc ca imi place chiar New York-ul, privesc cu oarecare interes zona Defense, la Paris, sau zona noua a Londrei sau zgirie-norii din Dubai sau ce mai vreti dumneavoastra. Inca o data: acord un anumit gir oricaror experimente, atita timp cit ele nu distrug un mai vechi spirit al locului care a comunicat deja ceva pretios omenirii.
          Pretuiesc si anumite reusite ale artelor plastice contemporane in genere.
          Dar o sa va rog sa va ginditi foarte serios asupra faptului ca arhitectura contemporana nu reuseste sa exprime nici pe departe atit de mult cit reusea cea traditionala.
        • 0 (0 voturi)    
          lol (Vineri, 26 februarie 2010, 7:54)

          iodo [anonim] i-a raspuns lui Arhitecta originala

          problema stimata arhitecta originala nu este a respingerii originalitatii si noului, ci a melanjului de prost gust. mi se pare foarte faina ideea parizienilor de a construi la defance ca o zona unitara si nu pe ici pe colo prin intreg parisul. cred ca intelegeti foarte bine ce vrem sa spunem
  • 0 (2 voturi)    
    arhitectilor scandalizati 2 (Vineri, 22 ianuarie 2010, 20:33)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Fenomenul ma preocupa foarte mult si are implicatii foarte, foarte ample, in toate straturile societatii. Cred ca puteti recunoaste si dumneavoastra, fara sa aveti sentimentul ca e ofensata meseria pe care o practicati, ca arhitectura moderna se cazneste formidabil sa isi gaseasca un nou limbaj, care sa contribuie cu adevarat la o evolutie benefica a spiritului uman. Pentru moment, nu a prea reusit. Desigur pentru ca spiritualitatea umana este, in ansamblu, intr-o criza fara precedent. Astept si eu, cu infrigurare, ca acest impas sa fie depasit si va doresc mult succes! Cind voi constata ca s-a facut intr-adevar un pas inainte si nu unul inapoi, voi fi cea dintii multumita. Ar trebui ca breasla sa faca niste eforturi pentru a continua sa creeze o arhitectura pe masura omului, care pretuieste frumosul in egala masura cel putin cu utilul si care, de ce nu, sa fie capabila sa exprime cu pretiozitate sacralitatea asa cum o putea face arhitectura traditionala. Deocamdata, cultul uritului si utilitarismul sint directiile de baza pe care le putem recepta noi, beneficiarii stragulati de neputinta de a influenta lucrurile.
    Ce sa mai vorbim de faptul ca, de fapt, ceea ce se face la noi in materie de arhitectura moderna nici macar nu se face din dorinta dezinteresata de a crea ceva cu adevarat important si deosebit. Cei mai multi dintre colegii dumneavoastra se pliaza fara sa clipeasca in fata prostului gust si mitocaniei comanditarilor, din dorinta nebuna de cistig. Aici nu cred ca ma poate contrazice nimeni. Imi pare rau, nu doresc sa culpabilizez in bloc o breasla intreaga. Cu siguranta ca exista si exceptii. Ele sint, din pacate, foarte, foarte putine.
    Nu va grabiti sa imi raspundeti ca sa ma puneti la punct si sa ma trimiteti sa studiez. O fac si fara indemnul dumneavoastra. Ginditi-va un pic mai mult. Prejudecatile nu sint numai cele care exalta valori ale trecutului. Si progresul poate fi, din cind in cind, o prejudecata.
  • 0 (2 voturi)    
    MONUMENT ISTORIC - CATEGORIA "A" (Sâmbătă, 23 ianuarie 2010, 19:51)

    M. [anonim]

    ceea ce presupune ca nu au voie conform legii sa miste usa de la baie 5cm mai la stanga nu se pune problema de a distruge compartimentarea int., cat despre cei care zic ca acest gen de interventie ar fi benefica... poate dar nu cu o estetica arhitecturala inapta si tributara unui curent stilistic depasit acum 50 de ani in occident. O cutiuta patrata... daca asta este tot ce poate arhitectul roman hai sa-ii chemam pe alti care pot.