Magazinele care vand ierburi halucinogene in Romania au aproape 500.000 de clienti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2010, 19:23 Actualitate | Esenţial


Aproape o jumatate de milion de tineri romani, cu varste cuprinse intre 14 si 23 de ani, folosesc ierburi halucinogene cumparate de la cele aproape 200 de magazine de acest fel din tara. Potrivit datelor Raportului pentru Romania al reprezentatului oficial la Consiliul Europei al Organizatiei, Gigel Lazar, citat de Radio Romania, numarul persoanelor internate din cauza consumului este in continua crestere.

In intreaga tara exista aproape 200 de astfel de magazine.

Raportul acuza faptul ca statul nu se implica in campanii de informare in ceea ce priveste efectele pe care aceste substante le produc. Mai mult, anul trecut, autoritatile publice centrale si locale nu au alocat niciun ban pentru campanii anti-drog, Romania fiind singura tara din Europa aflata in aceasta situatie.

Plenul Senatului a adoptat, in noiembrie anul trecut, o propunere legislativa care are ca obiect interzicerea comercializarii produselor etnobotanice cu efect halucinogen sau euforic, care in prezent se gasesc in "weed-shop-uri". Proiectul de lege asteapta acum aprobarea Camerei Deputatilor, care este camera decizionala.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3084 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Ierburi ?! (Vineri, 15 ianuarie 2010, 19:38)

    mac_mini [anonim]

    Ierburi ..
    Dar cu tigarile cum o fi ?!
    Alcoolul ?!
  • +1 (11 voturi)    
    Iarba verde de acasa (Vineri, 15 ianuarie 2010, 19:53)

    halucinogenu blocului [anonim]

    Problema nu este ca prietenii mei consuma asemenea ierburi, nici ca la parterul blocurilor , in locul magazinelor de paine si al dughenelor "non-stop" cu de toate, au aparut asemenea magazine de se crucesc toti pensionarii cand intra in scara si se duc la liftul stricat, problema este ca ma intreaba fi-miu de 5 ani ce se vinde acolo...
    • +6 (14 voturi)    
      ia halucinogenu neamule (Vineri, 15 ianuarie 2010, 20:06)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui halucinogenu blocului

      dar cand te intreaba ce se vinde la barul de la colt ce ii spui?
    • +10 (12 voturi)    
      intrebari copii (Vineri, 15 ianuarie 2010, 20:09)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui halucinogenu blocului

      Nu te intreaba si ce se vinde la Sex Shop?
    • +6 (8 voturi)    
      ...cum, nu stii? (Vineri, 15 ianuarie 2010, 20:15)

      Gigi Maybachistu' Rational [anonim] i-a raspuns lui halucinogenu blocului

      ...Ierburi cumpărate din Plafar cu 3 RON (salvie, obligeană etc) şi vândute fraierilor cu 100 RON sub pretextul că "e un drog legal" :D
    • +4 (8 voturi)    
      educatie (Vineri, 15 ianuarie 2010, 20:21)

      zgubilitix [utilizator] i-a raspuns lui halucinogenu blocului

      Si inca ceva... Te invit sa te plimbi prin tarile vestice, unde ai toate sansele sa dai peste cluburi de sex si persoane cu vestimentatie excentrica. Plus clasicele sex-shop-uri...
  • +8 (10 voturi)    
    Mai multa educatie (Vineri, 15 ianuarie 2010, 20:29)

    cetateanul [anonim]

    Mai multa educatie si mai putine interziceri, tinerii trebuie sa inteleaga ca nu poti baga prostii in corp fara sa platesti, este ca si cand ai baga in masina benzina de avion si sa te astepti sa dureze mult. Interzicerea lor duce la aparitia traficului, pur si simplu baietii de cartier care sunt certati cu munca incep sa traiasca din acest trafic, apoi fenomenul cristalizeaza mafia si piata neagra ii da resurse financiare. Poporul trebuie educat si drogurile la liber, detergentii sunt vanduti liber si nimeni nu-i mananca. Oamenii din plictiseala si din lipsa de idei vor senzatii tari.
    • -5 (7 voturi)    
      .. (Vineri, 15 ianuarie 2010, 21:08)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui cetateanul

      daca mananci detergent nu cred ca obtii decat un drum la urgenta pentru spalaturi stomacale.
  • -1 (11 voturi)    
    droguri usoare .....hmmmm (Vineri, 15 ianuarie 2010, 21:10)

    gigicontra [anonim]

    500 000 de consumatori de droguri usoare , 500 ooo de tineri cu creier futut , 500 000 de viitori adulti cu creierul futut , X progenituri ale acestora.... uau ce viitor de aur are tara asta (sau chiar asta s_a dorit? )
    • +2 (8 voturi)    
      Faptul ca sunt legale e edificator (Vineri, 15 ianuarie 2010, 21:36)

      Gigi Maybachistu' Rational [anonim] i-a raspuns lui gigicontra

      Dacă aveau într-adevăr un efect sesizabil, autorităţile româneşti şi europene nu ar fi permis vânzarea lor legală, aşa cum nu permit vânzarea drogurilor "adevărate". Nimănui nu-i convine să aibă o potenţială forţă de muncă şi populaţie plătitoare de impozite cu creierul futut.

      (E preferabilă o populaţie cu neuroni puţini, dar sănătoşi, cum au Dorel şi coana Geta care vinde morcovi în piaţă, pentru ei se încurajează vânzarea alcoolului şi pomana cu mici electorali :D )
    • +2 (6 voturi)    
      usurel (Vineri, 15 ianuarie 2010, 21:41)

      ady [anonim] i-a raspuns lui gigicontra

      nu e chiar asa..in vest mai toti politicienii au tras in tinerete o tigara sau ceva mai strong,si oricum nu le-a afectat cariera sau viata..
      pariez ca si tu fumai coada de matura sau chistoace cand erai puradel..
  • +1 (1 vot)    
    Lol (Vineri, 15 ianuarie 2010, 21:20)

    rontzaila [utilizator]

    (null)
  • -5 (7 voturi)    
    Nu-i exactă cifra! (Vineri, 15 ianuarie 2010, 21:35)

    Horia [anonim]

    Cifra asta nu-i exactă! După cum s-a votat în decembrie 2009, în România sunt 5.000.000 de persoane care folosesc ierburi halucinogene, nu 500.000. Restul sunt din "diaspora" si voteaza in 13 secunde! :-))))
  • +2 (4 voturi)    
    ... (Vineri, 15 ianuarie 2010, 22:07)

    mihai [anonim]

    sa fie oare asta problema romaniei? nush ce sa zic...cati politicieni dorm si se uita la filme in loc sa munceasca?
    mai da-le dracu de ierburi si saruri ca in olanda e plin de ele si uite ce nivel de trai au aia...asta era problema romanilor..vezi doamne tara merge prost k se drogheza lumea...hai sa fim seriosi...de fiecare data cand ma uiti la tv vad numai circ facut de politicieni...asta ce credeti ca e...trebuia sa va distraga atentia cu ceva de la adevaratele probleme ale tarii...deschideti dracu ochii odata k o sa ne jupoaie de vi cu taxele astea!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      bravo (Vineri, 15 ianuarie 2010, 22:54)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      subscriu!
      ce popor trist...
    • 0 (0 voturi)    
      partial ai dreptate... (Luni, 18 ianuarie 2010, 15:30)

      luci [anonim] i-a raspuns lui mihai

      te-ai intrebat vrodata daca nu cumva ne conduc niste drogati? sau astia cu ierburi usoare nu se cheama asa?
      problema ar fi sa puna niste taxe mai mari sau, la fel de bine sa-i puna sa plateasca tratamentele
  • +3 (3 voturi)    
    cred ca (Vineri, 15 ianuarie 2010, 22:25)

    marijuan [anonim]

    si majoritatea palvramentarilor folosesc buruieniie alea.
  • +3 (3 voturi)    
    atat? (Vineri, 15 ianuarie 2010, 22:43)

    Dragos [anonim]

    pai 500 000 dau bani la weed shopuri si statul castiga. restul milioanelor care consuma iarba si alte chestii nu pot fi taxati pe banii care ii cheltuie in aceste scopuri. aici e problema. statu vrea bani da nu stie ce sa faca. trist. ar trebui interzise weed shopurile si legalizata sunbstanta numaita THC. care nu gandeste asa sa se duca in Africa.
  • 0 (2 voturi)    
    intr-un final (Vineri, 15 ianuarie 2010, 22:53)

    levi [anonim]

    am inteles de ce unt atite comentarii idioate pe net ..
    • +2 (2 voturi)    
      comentarii idioate (Vineri, 15 ianuarie 2010, 23:20)

      gigicontra [anonim] i-a raspuns lui levi

      intotdeauna se gaseste unul care sa gaseasca la ceilalti o hiba , in felul acesta incercand sa para mai .... altfel . respecta mai levi si parerea celorlalti iar daca ai ceva inpotriva vino cu argumente nu cu strematuri d"astea mediocre cu pretentii destepte
  • -4 (6 voturi)    
    Trebuiesc interzise !! (Vineri, 15 ianuarie 2010, 23:49)

    Liviu Stoican [anonim]

    Doamne fereste !!! Bai treziti-va !!! Tara asta a ajuns tara de narcomani,betivi,ratati,hoti si femei usoare??? Unde este mandria nationala? Unde este valoarea individului? Copiem totul de la americani si ne facem singuri robi. Drogurile afecteaza creierul !!! Nu sunt bune !!! STOP DROGURILOR !!! Ca sa stapanesti o natie ii distrugi tineretul,pt ca tineretul reprezinta viitorul natiei. E pacat de ROMANIA...
    In tara asta s-a nascut : Cuza,Mihai Viteazu,Stefan cel Mare, Rosetti , I.C.Bratianu ....
    Nu sunt interzise pt ca trebuie sa se imbogateasca unii smecheri de pe urma fraierilor care baga toate prostiile in ei...
    PACAT !!!
    • 0 (2 voturi)    
      DROGURILE DISTRUG VIETI (Sâmbătă, 16 ianuarie 2010, 0:08)

      gigi contra [anonim] i-a raspuns lui Liviu Stoican

      100% de acord cu tine. Prin 91 vorbeam cu un turc trait 20 in germania si reintors in tara lui. eram uimit de lipsa de cultura a turcilor .la care el mi-a raspuns >da cum crezi ca pot tine in frau 70 de mil de turci? simplu> ii indobitocesti si faci ce vrei din ei
      • 0 (2 voturi)    
        De acord cu tine... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2010, 17:00)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui gigi contra

        Dar tu ai cumva impresia ca indobitocesti populatia legalizand drogurile usoare?
        Populatia e indobitocita de zeci de ani de comunism si de 20 de ani de manele, tiganii si bautura. Populatia e indobitocita de sute de ani de rugaminti catre prieteni imaginari si zeci de ani de invatamant prost.
        Drogurile deschid mintea. Drogurile te fac sa vezi realitatea altfel...cu aceiasi ochi. Vezi si intelegi anumite lucruri cum nu le-ai fi inteles niciodata.Nu ai sa auzi pe nimeni in viata ta care sa-ti spuna ca regreta ziua in care a facut un foc...sau ca regreta in general ca se drogheaza. Ma referi aici la consumatorii de marijuana sau/si hasis.
        In schimb...probabil auzi destul de des persoane care regreta ca beau...sau ca au baut in nu stiu ce zi. Probabil vezi destul de des la tv persoane care se omoara, se bat, adorm prin santuri, etc...din cauza alcoolului.
        Dar ai vazut vreodata persoane care sa faca aceste lucruri aflandu-se sub influenta drogurilor? Te-ai intrebat vreodata de ce nu vezi asa ceva?
        Singurul lucru rau e chiar ilegalitatea lor, ilegalitate care incurajeaza traficul. Trafic care creste rata criminalitatii. Ce crezi ca s-ar intampla daca s-ar legaliza? Mai multi bani la buget, dispare traficul, creste turismul, creste economia. Consumatorii oricum nu se inmultesc....pt ca cine vrea sa consume, consuma si acum fara nici o problema. Numai ca o face mai cu grija...
        Cum ai cataloga tu un om care se duce dimineata la biserica, vine acasa..sta la masa, bea ceva...da drumu la tv pe OTV, mai bea ceva...vin niste rude/prieteni, mai beau toti cate ceva..seara isi bate putin nevasta si se culca linistit ? Sanatos, destept ? Sau dobitoc?
        Ei...in loc de alcool...dai foc. Ia vezi...se mai duce la biserica? Se mai uita pe OTV? Isi mai bate nevasta?
        Ai dreptate cu populatia indobitocita...problema mai grava e ca si tu faci parte din ea...si nici nu-ti dai seama.
  • +1 (1 vot)    
    uii (Sâmbătă, 16 ianuarie 2010, 0:11)

    Consumatoru` [anonim]

    Deci dupa cum ziceam mai sus, cumparati`va bilet de Africa domnule Liviu Stoican.
  • +3 (3 voturi)    
    O singura solutie (Sâmbătă, 16 ianuarie 2010, 4:47)

    Znb [anonim]

    Legalizarea canabisului. Cei mai multi consimatori baga aceste cacaturi pentru ca nu pot cumpara marijuana de la orice colt, si regurg la ele pentru ca sunt mai accesibile, mai la indemana. Decat sa lasi pustii sa se intoxice cu tot felul de prostii muult mai nocive decat iarba, mai bine le dai ce vor... Asta ar elimina traficul care oricum se intampla si ar scadea consumul de droguri adevarate (heroina, care este cu adevarat o problema in Romanica) interzicerea nu e solutie... deschideti-va draq mintile!
    • 0 (0 voturi)    
      oare? (Sâmbătă, 16 ianuarie 2010, 10:23)

      Victor [anonim] i-a raspuns lui Znb

      Aparent ai dreptate. Totuşi se ştie că toate aceste substanţe crează dependenţă psihică şi unele chiar fizică. Consumul lor îndelungat duce la creşterea toleranţei organismului faţă de ele, care va cere o doză mai mare, sau o substanţă mai puternică. Foarte mulţi din cei ce astăzi consumă heroină au început cu ”nevinovatul” canabis.
      Olanda, ţara cu mult mai multă experienţă şi educaţie în ce priveşte drogurile, după ce a implementat proiecte care oferă heroină gratis persoanelor considerate irecuperabile acum constată că aceasta nu îmbunătăţeşte prea mult situaţia.
      Şi încă un lucru... Dacă noi adulţii nu vom avea grijă şi nu ne vom lupta pentru o societate mai sănătoasă, mai sigură pentru copiii noştri, atunci le corupem singuri şansele pentru un viitor mai sigur. Aminteşte-ţi de aceasta când cineva îţi va sparge maşina, sau îţi va fura portofelul pentru o doză. Sau când, Doamne fereşte, copilul tău va fura de acasă ca să-şi ia doza.
      Fii sigur atunci vei gândi altfel!
  • 0 (0 voturi)    
    sare de baie frate! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2010, 9:32)

    nashparliu' [anonim]

    Asta da marpha!
  • 0 (0 voturi)    
    invitatie la realitate (Sâmbătă, 16 ianuarie 2010, 16:03)

    psiholog [anonim]

    Cat de usoare sunt aceste droguri este o discutie complexa. "Scaparea" legiuitorului consta in interzicerea unor produse, nu a unor substante, substante care se gasesc si in alte plante decat cele clasice. Iar efectul acestor substante este acelasi, indiferent unde se gasesc. Dincolo de efectul in sine al acestor substante este accesul la o "placere" facila, ieftina, usor accesibila, fara eforturi majore, iar asta duce la "obisnuinta" de a obtine maximum de placere cu minimum de efort. Mecanismul este caracteristic speciei umane (si nu numai). Problema intervine in momentul in care este nevoie de bani pentru achizitionarea placerii, iar obtinerea placerii devine posibila cu folosirea unei cantitati mai mari de substante sau a unei alte substante. Ce este cel mai neplacut (si necunoscut) este ca obtinerea placerii se face cu o plata, ceea ce se numeste efectul secundar. Pentru cei care doresc sa afle despre minunile pe care le ofera aceste substante si "plata" lor, va invit cu placere la orice spital de psihiatrie unde puteti observa pe viu despre ce este vorba. Asa, veti putea decide, cu adevarat in cunostinta de cauza, la ce va expuneti...
  • 0 (0 voturi)    
    Legalizati Marijuana (Luni, 1 februarie 2010, 23:53)

    Partidul PLM [anonim]

    Daca s-ar legaliza marijuana si s-ar interzice o parte din "drogurile legale" toata lumea ar fi fericita !