Ministerul educatiei va avea sase secretari de stat

de Claudia Pirvoiu     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2010, 12:45 Actualitate | Esenţial


Ministerul Educatiei, Cercetarii, Tineretului si Sportului va avea sase secretari de stat, potrivit unei hotarari a Guvernului privind organizarea si functionarea acestei institutii. Pana acum, este ministerul cu cei mai multi secretari de stat, fapt care contrasteaza puternic cu disponibilizarile masive care vor fi facute in invatamant. Pentru 2010, se estimeaza disponibilizarea a 15.000 de persoane.

Potrivit Hotararii de Guvern, ministerul va avea un numar de 691 posturi, pe langa demnitarii si posturile aferente cabinetului ministrului.

Purtatorul de cuvant al Guvernului Ioana Muntean a declarat ca a fost infiintata Autoritatea Nationala pentru Tineret si Sport, care va functiona in cadrul MECTS. Institutia nou infiintata va prelua atributiile din domeniul tineret si sport, personal, patrimoniul si bugetul fostului Minister al Tineretului si Sportului.

Un alt minister cu multi demnitari este Ministerul Economiei, Comertului si Mediului de Afaceri care va avea in structura cinci secretari de stat. De asemenea, Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului va avea patru secretari de stat.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2319 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Durere in cot... (Vineri, 15 ianuarie 2010, 13:05)

    vio [anonim]

    Din moment ce infiinteaza o noua institutie: Autoritatea nationala .... Si atunci, de ce s-a mai desfiintat Ministerul Tineretului si Sportului? Doar asa, sa se spuna ca se face reforma portocalie???

    Oare cine va fi numit seful acestei autoritati? Poate una, Ritzi,,,,,,, Sau, daca nu e ales deputat, tanarul si sportivul Honorius.
  • +1 (3 voturi)    
    mda (Vineri, 15 ianuarie 2010, 14:16)

    Mazeta [utilizator]

    se tot leaga de c----l universitatilor, ca nu sunt in top 100, ca invatamantul romanesc e slab, dar, ma intreb eu, oare ministerul romanesc al educatiei se afla in top 100 ca performanta a ministerelor omoloage din lume?
    • 0 (0 voturi)    
      50 - 50 (Vineri, 15 ianuarie 2010, 14:48)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Tinand cont ca sunt aprox 190 de tari in lume, sa stii ca sunt sanse 50% sa fie in top 100 :D .
      • +1 (1 vot)    
        Sincer... (Vineri, 15 ianuarie 2010, 15:23)

        Vorbe goale [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        ... nu cred ca e in prima suta...
        • +1 (1 vot)    
          ... sincer ?! (Vineri, 15 ianuarie 2010, 15:34)

          Anonim [anonim] i-a raspuns lui Vorbe goale

          nici eu nu cred, dar statistic, sunt sanse :D
  • +1 (1 vot)    
    . (Vineri, 15 ianuarie 2010, 14:58)

    Ivanu [utilizator]

    S-a specificat foarte clar ca nu se vor atinge de profesori ci de suplinitori si de profesorii aflati la varsta pensionarii. De cei aflati la varsta pensionarii e foarte bine sa scape invatamantul romanesc pt ca ei oricum nu mai pot fi schimbati, in sensul de a intelege ca scoala romaneasca nu are nevoie de 30 de materii pe an, ci de 8-10 si bine predate, si unii in loc sa faca ore cheama elevii la pregatire suplimentara unde ii usuca de bani. In ceea ce ii priveste pe cei suplinitori, unii n-au nici o treaba cu ceea ce predau, am avut ocazia sa cunosc un betiv notoriu, vecin de scara, care era suplinitor la catedra de matematica. Am folosit cuvantul "unii" pentru ca nu e corect sa generalizez, sigur exista si oameni deosebiti in sistem.
    • +1 (1 vot)    
      NU ATINGEM PROFESORII (Vineri, 15 ianuarie 2010, 16:17)

      Evander [utilizator] i-a raspuns lui Ivanu

      Ivanu, nu ma bag la aberația cu profesori si suplinitori ( la cum se intelege din postul tau, suplinitorii par a fi maturatori de strada - suplinitori si nu profesori suplinitori), as vrea doar sa-mi explici cum NU SE VOR BAGA LA PROFESORI in conditiile in care stim sigur ca vor disparea scoli intregi? Profesorii din acele locuri n-au cum sa-i urmeze si ei pe elevii aceia la alte scoli. Cel putin nu toti. Ca doar n-or sa lucreze in 4 schimburi. Eu zic ca n-ar trebui sa crezi chiar tot ce declara domnii de pe la ministere.
      • 0 (0 voturi)    
        . (Vineri, 15 ianuarie 2010, 16:58)

        Ivanu [utilizator] i-a raspuns lui Evander

        Unii din acei profesori suplinitori de care zici si tu au studiile unui profesor cu norma intreaga ci au prins cateva ore pe la diferite scoli in care nici macar curentul nu vine la scoala, exact asa cum e si vecinul pe care l-am descris mai sus. Daca ma insel imi cer scuze.