Cazul Ciorogarla: Suspectii furtului de arme au cazut in plasa unui colaborator cu nume de cod "Marian Guta"

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 29 decembrie 2009, 21:14 Actualitate | Esenţial


Scopul furtului ar putea fi comercializarea armelor
Foto: DIICOT
Tribunalul Bucuresti arata, in motivarea deciziei de arestare a 14 din cele 15 persoane retinute in cazul furtului de arme de la Ciorogarla, ca unul dintre acuzati, Marius Costea, zis Taru, a vandut droguri si arme din cele furate unui colaborator cu nume de cod "Marian Guta", transmite Mediafax.

In motivarea deciziei de  arestare preventiva pentru 29 de zile a celor 14 persoane se arata ca in cursul lunii ianuarie 2009, pe timp de noapte, Marius Costea zis "Taru", impreuna cu Eugen Preda, Nicolae Alexandru Iordan, Doru Tabarca, zis "Margica", Sandu George Chirita si Marian Scarlat, zis "Macinic", toti sase membri ai aceluiasi grup infractional, "au sustras prin efractie, taind gardul imprejmuitor al unitatii si lacatul de la usa de acces dintr-un depozit de armament aflat in incinta UM 01916 Ciorogarla, situat pe raza comunei Ciorogarla, judet Ilfov, o mare cantitate de arme militare de foc letale, cauzand o perturbare deosebit de grava mai multor unitati militare".

Dupa furt, armele au fost impartite intre coautori, astfel incat prin furtul armelor si impartirea lor Marius Costea "a detinut si a efectuat fara drept operatiuni care se refera la arme de foc letale militare, polizand seriile armelor pentru a nu fi recunoscute, iar ulterior, in toamna anului 2009, a vandut o astfel de arma inculpatului Alin Viorel Caca", potrivit motivarii deciziei Tribunalului Bucuresti.

Instanta mai arata ca la datele de 16 octombrie, 6 noiembrie, 7 noiembrie, 27 noiembrie si 3 decembrie Costea a vandut "persoanei autorizate in calitate colaborator si informator sub identitatea de Marian Guta - nume de cod" un numar de 27 de arme, respectiv un pistol Carpati, calibrul 7,65 mm, 11 pistoale mitraliera calibrul 7,62, tip Kalashnikov, si 15 pistoale model TT, calibrul 7,62 mm.

Tribunalul Bucuresti mai noteaza in motivare ca Marius Costea si Adrian Mincu, zis "Bulgaru", i-au oferit, in 14 decembrie, colaboratorului sub acoperire "Guta" si o mostra de heroina, de 0,87 de grame. Ulterior, in noapte de 15 spre 16 decembrie, cei doi i-au vandut lui "Guta", pentru 2.000 de euro, aproximativ 100 de grame de heroina.

Instanta Tribunalului Bucuresti a decis, luni seara, arestarea preventiva pentru 29 de zile a 14 din cele 15 persoane retinute de procurorii DIICOT in cazul furtului armelor de la unitatea militara din Cioirogarla, acestia fiind acuzati si de trafic de heroina. Astfel, au primit mandate de arestare Eugen Preda, Alin Viorel Caca, George Laurentiu Dinu, Adrian Mincu, Marius Costea, Nicolae Alexandru Iordan, Marius Tabarca, Marian Scarlat, Sandu Chirita, Daniel Nicolae Stinghe, Dan Vasile Sandu, Adrian Ioan Marius Mustatea, Mihai Stefan Zugravu si Gigel Gheorghe. Fratele lui Eugen Preda, Adrian Lucian Preda, retinut si el in acest caz, a fost lasat liber, dupa ce judecatorul a respins propunerea procurorilor DIICOT in cazul acestuia.

Dosarul a fost trimis Curtii de Apel Bucuresti, care urmeaza sa dezbata recursurile declarate atat de procurorii DIICOT, cat si de cele 14 persoane arestate preventiv.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8393 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    apoi daca o furat... (Marţi, 29 decembrie 2009, 21:59)

    popcorn monta [utilizator]

    la puscarie cu ei.nenorocitii dracului.cand vad ca sunt unii la tv care ii compatimesc imi vine sa-i strang de gat.sarmanii hoti ce le face politia romana care e rea si nu ii lasa sa omoare si sa furre.
  • -16 (18 voturi)    
    Armele de la Ciorogarla (Marţi, 29 decembrie 2009, 22:00)

    Duiliu [anonim]

    Oare acesta e as-ul din maneca a dlui presedinte ?
    • 0 (0 voturi)    
      bashca 37? (Miercuri, 30 decembrie 2009, 9:25)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Duiliu

      cele 27 de arme vandute sunt peste cele 37? deci practic s-au recuperate toate? In rest, cine poate fi Gutza? poate chiar din Basarabia sau din diaspora? nu va fi gasit asa de usor, daca clanul nu e de prima marime (nu e film american)
    • +4 (4 voturi)    
      Efectul Badea (Miercuri, 30 decembrie 2009, 9:47)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui Duiliu

      Se pare ca efectul antenelelor asupra creierului dauneaza pe termen lung. Unii nu realizeaza ca s-a terminat campania.
  • -13 (17 voturi)    
    cum spuneam ... (Marţi, 29 decembrie 2009, 22:10)

    mamate [anonim]

    APA de PLOAIE .... o intreaga mascarada ... au prins chibitzii ca TREBUIA sa prinda pe cineva !!!


    .... ....shi pana la urma DE CE am impresia ca politia romana se ashteapta la ``covorul roshu``ca doar asta e doar DATORIA lor a politistilor shi ptr asta au un salar DESTUL de bunicel!!!oricum asta e un caz din atatea milioane io zik sa puna mana pe treaba shi sa de`a inainte ca sunt RESTANTZI de atatzia ani !!!
  • +10 (10 voturi)    
    in sfarsit... (Marţi, 29 decembrie 2009, 23:05)

    neintelesul [anonim]

    "central inteligence" incepe sa lucreze si pe la noi. bravo! credeam ca au sfarsit tragic "securistii deghizati" - era o gluma. va felicit. tineti-o tot asa. un singur dor mai am: data viitoare "informatiile" sa fie asa de solide incat precesul sa inceapa in secunda 2. dc se poate si cu jurati. la anu si la multi ani!
  • +11 (11 voturi)    
    parere personala (Marţi, 29 decembrie 2009, 23:33)

    neintelesul [anonim]

    cred ca motivarea aia trebuia mai subtila. acum paziti-l pe "guta" 24 din 24, 7 din 7. probe man vroiam sa vad... o informate aduce firul pe unde sa cauti probele... astea trebuie invocate . ceva palpabil, ceva imbatabil. cuvantul unui om e ushor de intors. ai vazut filme americane la viata ta donsoara justitie romana. of, of... ma iau cu mainile de cap: instaurati odata dedectivii particulari ca voi le dati drumul: punem pariu? sunt prea multi 14 pentru voi!
  • +5 (5 voturi)    
    MArian Guta (Miercuri, 30 decembrie 2009, 5:46)

    adib [anonim]

    Oare cit de greu va fi sa se afle cine este informatorul. LA citi or fi vindut citez : "un numar de 27 de arme, respectiv un pistol Carpati, calibrul 7,65 mm, 11 pistoale mitraliera calibrul 7,62, tip Kalashnikov, si 15 pistoale model TT, calibrul 7,62 mm.

    Tribunalul Bucuresti mai noteaza in motivare ca Marius Costea si Adrian Mincu, zis "Bulgaru", i-au oferit, in 14 decembrie, colaboratorului sub acoperire "Guta" si o mostra de heroina, de 0,87 de grame. Ulterior, in noapte de 15 spre 16 decembrie, cei doi i-au vandut lui "Guta", pentru 2.000 de euro, aproximativ 100 de grame de heroina."
    • +5 (7 voturi)    
      politia ok .. justitie corupta (Miercuri, 30 decembrie 2009, 9:09)

      politia ok .. justitie corupta [anonim] i-a raspuns lui adib

      pana acum aveam politisti corupti de la primul pana la ultimul .... acum polistitii si-au mai revenit si au inceput judecatorii ...
  • +1 (1 vot)    
    adica (Miercuri, 30 decembrie 2009, 18:38)

    paulgrojdi [utilizator]

    Guta e politist daca nu a-ti inteles pana acum. Ce ma intriga e ca cele doua televiziuni de partid A3 si iRealii acuza politia ca nu le-a spus lor mai intai de actiuni si ca Base stia inainte ca ei sa stie . Mare e gradina ta doamne! Ce misto ar fi aratat stirea" domnilor spectatori maine dimineata la ora 6 politia impreuna cu noi cele mai tari televiziuni facem o descindere la xulescu acasa unde vom gasi arme". Ba mai mult incepusera sa acuze oamenii legii ca se purtau brutal cu domniile lor infractorii. De ce nu ii cazati bai politistilor la Marriot ca nu suporta tipii regimul de arest!Pun pariu ca daca unul dintre domnii analisti si mari mancatori de oarece de la cele 2 televeuri ar fi atacati sau bruscati macar de unul dintre infractori ar cere pedeapsa capitala ! Asa mai bine atacam regimul ca da bine la patron si mai nou au imbracat Romania in negru. Dupa spusele lor nu mai avem de trait decat pana la boboteaza! Asta ca e guvernu Boc. Daca era Yohanis ce misto am fi trait. Ar fi adus chiar si Hawaii la Bucuresti.Asa chemam psd-i si liberali la greu in dezbateri sa ne spuna ce culoare a avut snurul de la bikinii fetei lui Basescu. Ma intreb si eu Pelicanu ala care a fost la radio cand mai si munceste?De la alegeri incoa nu face decat televiziune! Se simte cumva amenintat?
  • 0 (0 voturi)    
    Sfat (Miercuri, 30 decembrie 2009, 19:26)

    Maxx [anonim]

    Sa nu aveti de a face cu ei, sunt foarte periculosi