Astazi incepe campania nationala de vaccinare impotriva virusului AH1N1

de Carla Dinu     HotNews.ro
Joi, 26 noiembrie 2009, 6:37 Actualitate | Esenţial


Joi, 26 noiembrie, incepe campania nationala de vaccinare a populatiei impotriva gripei AH1N1. Cu primele 1.340.000 de doze vor fi vaccinati elevii (incepand cu varsta de 15 ani), studentii, personalul medical si personalul serviciilor esentiale (politie, armata).

Primele 250.000 de vaccinuri vor fi trimise astazi de Institutul Cantacuzino catre orasele din tara unde exista focare, urmand a se incepe vaccinarea persoanelor expuse riscului imbolnavirii, a anuntat ieri purtatorul de cuvant al Guvernului, Ioana Muntean.  

Din 4 ianuarie, vor fi vaccinati si elevii cu varste cuprinse intre 6 si 14 ani.

Se asigura, astfel, vaccinarea profilactica pentru aproximativ 40% din populatia Romaniei, conform recomandarilor OMS si CE (5% - personalul serviciilor esentiale, 35% - categoriile cele mai expuse la riscul de imbolnavire sau la dezvoltarea unor complicatii ale bolii).

Cele 500.000 de doze de vaccin impotriva gripei AH1N1 destinate copiilor intre 6 luni si 6 ani vor fi cumparate de la producatorul international GlaxoSmithKline, la pretul de 4,5 euro bucata, fara TVA, anuntase saptamana trecuta Adrian Streinu-Cercel, secretar de stat in Ministerul Sanatatii.

Vaccinul impotriva virusului gripei noi nu se va gasi in farmaciile cu circuit deschis. Vaccinul trebuie sa ajunga mai intai la grupele tinta, limitand astfel numarul de imbolnaviri.

Vaccinarea impotriva virusului pandemic A H1N1 este recomandata, dar nu obligatorie, au precizat reprezentantii Ministerului Sanatatii.

Institutul Cantacuzino va produce pana la finele anului 2009 circa 5 milioane doze de vaccin pandemic, urmand ca in 2010 sa mai produca inca 5 milioane. Pentru cele 10 milioane de doze, costurile se ridica la aproximativ 50.000.000 lei.  

Ultimul bilant al Ministerului arata ca in Romania  2.455 de persoane sunt bolnave de gripa noua.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1013 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    refuzati vaccinarea (Joi, 26 noiembrie 2009, 8:51)

    alexandru, romanul antimason [anonim]

    cazurile de pana acum arata ca are efecete nocive pe perioada scurat si f lunga de timp dupa vaccinare

    si parerea mea e ca face parte din metoda de control a cresterii populatiei, adica de reducere a ei in acest moment, la nivelul intregii planete
  • +3 (3 voturi)    
    prostie (Joi, 26 noiembrie 2009, 9:13)

    soso [anonim]

    ce porcarie de jurnalisti.....tot agentu' de vanzari de reclame din diferite publicatii a ajuns ''jurnalist''... de ce naiba nu scriu informatia pana la capat?? inca in Romania, nu a murit nici o persoana de gripa porcina! cei doi care au decedat aveau diferite boli grave de care au murit, datorita faptului ca aveau organismul slabit in urma gripei! la fel de bine mor zilnic oameni din banala gripa, dar nimeni nu prezinta aceasta situatie! oare, daca faci infarct in timpul banalei gripe, se cheama ca ai murit de gripa, sau datorita unei boli, malformatii etc ale inimii??? da, atata timp, cat poti prezenta stirea ca ceva inedit, nu are rost sa dai informatia pana la capat! si la cat de bombalai sunt romanii imediat cred toate nimicurile de "jurnaliste" ce apar la tv!
  • +3 (3 voturi)    
    efecte vaccin (Joi, 26 noiembrie 2009, 9:50)

    DAN [anonim]

    In 1866 un doctor englez a descoperit o boala ciudata. Copilul afectat avea trasaturi mongoloide. Pentru ca doctorul se numea Down si boala se numeste Sindromul Down. Se banuieste ca sindromul ar fi aparut ca urmare a unei (primei) campanii de vaccinare din Anglia si din lume de fapt la 1796. Sindromul Down este considerat ca fiind prima afectiune congenitala cauzata de vaccin. In Germania primul caz a aparut in 1922 iar azi un copil din 700 se naste cu acest sindrom.
  • +5 (5 voturi)    
    Indobitocire globala (Joi, 26 noiembrie 2009, 9:56)

    compadre [utilizator]

    Doar efectele secundare imediate sunt cunoscute si nu sunt neaparat facute publice.
    Efectele secundate pe termen lung......... cine sa le stie ca totul e foarte recent.
    Suspect cum de au scos un vaccin asa de repede. Probabil il aveau deja facut pentru eventualitatea in care le scapa virusul din laboratoare. :)
    E binetotusi ca nu isi asuma absolut nici o raspundere pentru rezultatele nedorite.
    Cum a supravietuit rasa umana pana in anul 2005 fara vaccinurile astora......eu zic ca o sa supravietuim si fara ele.

    Concluzia: Nu ma vaccinez nici in ruptul capului.
  • +5 (5 voturi)    
    stiri trecute sub tacere (Joi, 26 noiembrie 2009, 10:27)

    stalker [utilizator]

    In Polonia a aparut ieri dimineata in toata mass-media stirea potrivit careia GSK a fost obligat sa retraga de pe piata din Canada toate dozele de vaccin antigripal intrucit provoaca alergii la copii. In Romania nu s-a auzit nimic despre acest lucru. Este incredibil. Mai mult chiar domnul secretar Adrian Streinu Cercel cumpara 500.000 doze. Sunt aceleasi doze care au fost retrase din Canada? Exista in Ro jurnalisti atit de capabili incit sa urmareasca acest fir care poate declansa un scandal?
    • -2 (2 voturi)    
      fals (Joi, 26 noiembrie 2009, 10:39)

      de la Canada [anonim] i-a raspuns lui stalker

      a fost retras un lot de 172.000 doze din 8 milioane deja distribuite
      • +2 (2 voturi)    
        tu ai facut vaccinul? (Joi, 26 noiembrie 2009, 11:21)

        stalker [utilizator] i-a raspuns lui de la Canada

        Tu ai facut acest vaccin? Ai sa il faci? Nu pot decit sa iti doresc sa fii sanatos si sa nu ai nevoie de el.
        Nu te uita ca au retras doar 172.000 doze deocamdata. Asta e PR. Tu chiar crezi ca doar un singur batch a fost instabil? E cumva folosita alta tehnologie sau alti ingredienti pentru celelalte batch-uri? Daca un batch are probleme crezi ca celelalte sunt esential diferite si nu vor provoca alergii severe? Efectele adverse vor aparea si mai tarziu nu doar acum. Mai gandeste-te!
  • +3 (3 voturi)    
    am gasit si un link in romana (Joi, 26 noiembrie 2009, 11:00)

    stalker [utilizator]

    http://www.mediafax.ro/externe/mai-multe-cazuri-de-alergii-grave-la-vaccinul-impotriva-gripei-a-h1n1-in-canada-5130533/