Radu Berceanu: Bechtel poate sa faca anul viitor inca 42 de kilometri de autostrada

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:21 Actualitate | Esenţial


Radu Berceanu
Foto: AGERPRES
Bechtel, constructorul autostrazii Transilvania, "poate sa faca anul viitor inca 42 de kilometri", desi nu a fost stabilit inca bugetul pentru 2010, a declarat, miercuri, ministrul interimar al Transporturilor, Radu Berceanu, care nu a putut preciza cati bani a primit compania americana in acest an, relateaza Mediafax.
  • "Anul viitor (Bechtel, n.r.) poate sa faca inca 42 de kilometri. In 2010 vor primi atatia bani cat va vrea Parlamentul, iar pentru anul acesta nu am sumele exacte, insa ele exista in Monitorul Oficial si le puteti vedea pe Internet", a declarat Berceanu intr-o conferinta de presa.
Din cei 42 de kilometri, 30 de kilometri vor fi o parte a tronsonului Suplacu de Barcau-Mihailesti, iar 12 kilometri ar urma sa fie din sectorul Campia Turzii-Gilau.

Intrebat daca la 1 decembrie vor fi dati in folosinta 42 de kilometri din tronsonul Campia Turzii- Gilau, ministrul a raspuns evaziv.
  • "Veti vedea. Am surprize. De ce nu ma lasati acum, in perioada sarbatorilor, sa va fac o surpriza", a spus Berceanu, fara sa dea detalii.

Potrivit unui protocol incheiat in februarie intre Ministerul Transporturilor si Bechtel, compania americana s-a angajat sa finalizeze in acest an 42 de kilometri din tronsonul Campia Turzii - Gilau si viaductul de pe tronsonul Suplacu de Barcau - Bors. Institutia va plati Bechtel, in acest an, 420 de milioane de euro, conform acordului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1481 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    :) (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:36)

    Vantu Voiculescu iliescu [anonim]

    Mi se pare mie sau asta e disperarea dinaintea caderii carmaciului?
    Ori poate e doar umor de cea mai buna calitate?
    • +1 (3 voturi)    
      umorul nu e rau (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:51)

      Io [anonim] i-a raspuns lui Vantu Voiculescu iliescu

      Dupa cum se vede, aia 42km nu sunt chiar 42, fiindca secventa predata va fi Turda Gilau, nu Campia Turzii Gilau, cat reprezinta cei 42km. Restul de aprox. 10 urmand sa se faca anul viitor.
      • 0 (2 voturi)    
        umorul nu e ..... si atat (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 17:37)

        Sef [anonim] i-a raspuns lui Io

        Campia Turzii - Gilau are in total 52 km iar deschiderea va fi pe 42 km intre Turda si Gilau.
  • +6 (8 voturi)    
    lol (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:41)

    Ion I [anonim]

    "poate sa faca anul viitor inca 42 de kilometri" ...
    42km/an , wow, acest ritm cred ca este invidiat de toate tarile UE.
    am citit in Guiness Book ca e cel mai performat record inregistrat vreodata.

    acum serios, daca Bechtel nu poate, atunci pot altii si cred ca se poate si cu niste contracte mai de bun simt ;) (prietenii stiu de ce)
    • +1 (1 vot)    
      la ce te referi? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:10)

      Ghita [anonim] i-a raspuns lui Ion I

      la alti prieteni de-ai lui nastase care a atribuit lucrarea la bechtel de a urlat o europa intreaga?
  • +10 (10 voturi)    
    Ce realizare! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 16:46)

    Gigel [anonim]

    Am reausit sa facem 42, da 42 de Km !!!! de km de autostrada, fenomanal!
    42 km/an asta ar fi prea de tot. Va dati seama ca am reusi sa strabatem Ardealul pe autostrada ... in vreo 15 ani? Fantastic!
    • +1 (1 vot)    
      Si asta numai daca ... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 17:28)

      Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      ... se asigura continuitatea guvernarii Base-PDL. Altfel .. la revedere autostrada :))))

      Postul meu e ironic, in caz ca cineva nu-si da seama.
      • 0 (2 voturi)    
        5 km autostrada in guvernarea PNL (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:46)

        alex [anonim] i-a raspuns lui Adrian C.

        aaa, tu esti Ludovic Horban? ala care a dat in folosinta 5 km de autostrada in 4 ani de guvernare PNL+PSD? Adica 1 km si 250 metri pe an? Ati avut project manager un melc de gradina? :)

        Daa... inteleg ca postul tau este ironic
    • 0 (0 voturi)    
      atentie (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 20:37)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui Gigel

      astia 42 de km nu s-au facut intr-un an ci in 3. Sau daca luam ca data de start semnarea contractului in 5 ani. Deci au fost can 10km pe an pana acum
  • +1 (5 voturi)    
    Prietenul Nastase stie... (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 17:06)

    adamsmith [utilizator]

    A avut grija Nastase sa semneze un contract "beton" cu Bechtel...daca renuntam la contract Romania trebuie sa plateasca mai mult de un miliard EURO despagubiri.

    Plus ca orice proces intre Romania si Bechtel se judeca la New York...
    • +1 (1 vot)    
      Se prea poate.. totusi (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 17:47)

      Gigel2 [anonim] i-a raspuns lui adamsmith

      Poate ar merita un proces, naiba stie.

      In alta ordine de idei, oricat de dezavantajos ar fi contractul (care se spune ca s-a semnat ca sa intram in NATO), eu sunt sigur ca avem si noi partea de vina. Eu nu cred ca ritmul lent de avansare este dat de americani.
  • +1 (1 vot)    
    haideti baieti inca 1 km (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 17:37)

    autostop_pe_autostrada [anonim]

    greu mosule Bercene.
    in locul tau m-as ascunde in gaura de autostrada.

    in locul tau m-as fi ocupat de giudetzul dolj "care este" varza din toate ounctele de vedere: economic, politic, institutional.

    in locul tau as fi promovat niste profesionisti.
    inclusiv in drept comercial, comunicare. si mi-as fi dat o demisie de "onoare".
  • +3 (3 voturi)    
    Domnule Berceanu (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:04)

    noodles [utilizator]

    Ministerul Transporturilor nu este primul dvoastra mandat de importanta, (in cazul in care mai exista vreun sector in Romania care nu a fost distrus sau lasat in paragina in ultimii 20 de ani).
    Ati fost responsabil ca ministru, timp de doi ani, intre 1998 si 2000 cu Ministerul Industriei si Comertului. Ati intrat in acest minister, si in "liga mare", sa ii spunem asa, folosindu-ne de termeni "jurnalistici", cu o firma a carei capital social initial era de 100 000 lei, in 1994, impartiti intre dumneavoastra si celalalt partener de afaceri, si de guvern, Adriean Videanu, o firma a carei profit a crescut de; ATENTIE; 20 de ori dupa obtinerea acestui portofoliu.
    In locul relansarii economiei, industriei, si a sprijinirii acestor aspecte prin proiecte viabile, singurul dumneavoastra proiect a fost de a va deschide alte cateva firme, pentru vremuri grele.
    Vremuri care au venit in 2004, cand ati obtinut pentru prima data portofoliul transporturilor. Ne-ati lamurit inca de atunci de competentele dumneavoastra manageriale.
    Sunteti Presedinte de onoare al Federatiei Romane de Modelism, si respect asta. Aveti o pasiune, care ati purtat-o toata viata. Din pacate insa, ne-ati demonstrat in doua mandate ca toate proiectele dumneavoastra sunt simple modele...le-as incadra chiar in categoria "autostrazi suspendate"
    Nu credeti ca este jenant sa va mandriti cu 40 de kilometrii de autostrada, in conditiile in care Croatia are mai multi kilometri decat Romania ?
    Domnule Berceanu, indraznesc sa va neg competentele de a conduce cu adevarat un portofoliu al transporturilor din prisma cetatenilor.
    Portofoliul de ministru inseamna proiecte, management, planuri, rapoarte.
    Dumneavoastra nici nu puteti spune CAT s-a platit anul acesta catre Bechtel, cand stim ca este CEL MAI COSTISITOR proiect de infrastructura demarat vreodata in Romania?
    Sunteti unul dintre cei mai incompetenti individizi (renunt sa mai numesc pe cineva politician, nu in Romania) din acest guvern.
    Un cetatean dezamagit
  • 0 (2 voturi)    
    cat putem noi, nu ei (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 18:05)

    sage [anonim]

    Mi-ar placea sa dau cu pietre in Bechtel, dar adevarul este ca ei construiesc in masura in care primesc bani de la noi.
    Daca le dam bani, atunci fac. Daca nu le dam, nu fac nimic.
    Cat costa autostrada este o alta poveste de care trebuie intrebat cel care a semnat un contract care ii permite constructorului sa-si evalueze munca dupa standarde proprii.

    In plus, tot Nastase stie si de ce contractul nu avea in spate decat un studiu facut pe 10% din traseul autostrazii. Adica au evaluat Brasov-Fagaras si apoi au zis ca daca aici e drumul drept, atunci asa o sa fie si pana la Bors. Iar daca o fi sa nu fie asa, atunci statul roman plateste in plus cat zice Bechtel...
  • 0 (0 voturi)    
    Ceausescu si metroul Titan (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:51)

    Tataie [anonim]

    Am vazut la Tv un reportaj despre cum a construit Ceausescu statia de metru Titan. Apa freatica fiind foarte sus, a trebuit SA INGHETE SOLUL pe timp de vara ca sa poata sapa statia ! Si noi facem 42 km de sosea (ca autostrada e aia din Ungaria sau Germania, nu asta a lui Berceanu).
  • 0 (0 voturi)    
    Berceanu are nasul din ce in ce mai mare (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 21:19)

    dumi [anonim]

    cine-l mai ia in serios pe ministrul care nu apare decat ca sa spuna ca... nu s-a putut.
  • +1 (1 vot)    
    Inaugurare (Joi, 26 noiembrie 2009, 13:12)

    Geo [anonim]

    Eu prin inaugurare inteleg ca va fi data in folosinta si se va putea circula normal.
    O inaugurare electorala ca si centura Gherla nu ne ajuta cu nimic...