Traian Basescu cere reexaminarea completarilor aduse Legii privind autorizarea lucrarilor de constructii

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2009, 20:28 Actualitate | Esenţial


Presedintele Traian Basescu a trimis marti Parlamentului spre reexaminare completarile Legii privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, motivand ca aprobarea tacita a autorizatiilor de constructie poate da nastere "unor practici periculoase", se arata intr-un comunicat al Presedintiei.

Legea pentru completarea art. 7 din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii, transmisa presedintelui spre promulgare, dispune aprobarea tacita a autorizatiei de construire pentru executarea lucrarilor de baza si a celor aferente organizarii executarii lucrarilor, daca nu a fost emisa de catre autoritatile competente in termen de 30 de zile de la data depunerii documentatiei complete.

Seful statului arata, in motivarea cererii de reexaminare trimisa Parlamentului, ca Legea nr. 50/1991 privind autorizarea lucrarilor de constructii sanctioneaza deja contraventional nerespectarea termenului de 30 de zile de emitere a autorizatiilor de constructii, astfel incat nu sunt necesare noi garantii pentru respectarea acestui termen, actualele reglementari asigurand emiterea cu celeritate a autorizatiilor de constructii.

"Procedura aprobarii tacite a autorizatiilor de constructie poate da nastere unor practici periculoase, prin autorizarea unor lucrari de constructii care incalca prevederile legale de acordare a autorizatiilor de constructii, precum si normele de urbanism, de disciplina in constructii ori de demolare a unor imobile cu valoare istorica si arhitecturala", atrage atentia presedintele Basescu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1535 vizualizari

  • +25 (27 voturi)    
    Felicitari ! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 20:38)

    Costinel [utilizator]

    Foarte bine Base ! Nu-l lasa pe Geoana sa anuleze referendumul doar ca asa vrea iliescu si s.o vintu.
    Nu-l lasa sa-si bata joc de romanii ce l-au votat.
    Bravo !!!
    • +10 (10 voturi)    
      inca o bila neagra pt Base de la Grivco (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:49)

      desteptarea [utilizator] i-a raspuns lui Costinel

      Pai bine bai smecherule expirat, vorba lu' Antonescu, cum iti permiti tu sa refuzi o lege votata de majoritatea parlamentara?
      Iti mai dam 2 saptamani sa ne refuzi legi, dupa care iti trimitem in plic toate legile votate de majoritatea parlamentara si aprobate din prima de dl presedinte Geoana. Sa vedem atunci cum crapi de necaz ca suntem tot mai bogati, mai puternici si mai influenti cu fiecare zi...
  • +4 (8 voturi)    
    referinte (Marţi, 24 noiembrie 2009, 20:39)

    un_om_de_cal [utilizator]

    http://www.hotnews.ro/stiri-esential-6420236-pdl-infratit-psd-pnl-legea-aprobarii-tacite-constructiilor-arhitectii-noile-reguli-sunt-sursa-abuzuri-coruptie.htm
    • +7 (7 voturi)    
      Pai .... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 22:39)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui un_om_de_cal

      Si ce-ti spune actiunea lui Basescu despre caracterul lui ca om?

      Deci cine are principiile solide, dintre toti candidatii? Bolsevicul Goana (la Moscova), mincinosul si lipsitul de respect Antonescu?

      Iti dau 5 minute ca sa-ti dai seama .....
      • 0 (4 voturi)    
        caracterul lui Basescu (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 2:48)

        un_om_de_cal [utilizator] i-a raspuns lui SHEAPA

        E un gest electoral, dovada fiind alta situatie similara.

        Anul trecut, cand era vorba de legea salariilor profesorilor, putea (si ar fi fost bine) sa faca un gest similar. Dar pe legea aceea promulgat-o tot din motive electorale, ca sa loveasca in PNL, desi evident ca guvernul sau nu a putut sa o aplice.

        http://www.hotnews.ro/stiri-esential-4933813-update-traian-basescu-promulgat-legea-majorarii-50-salariilor-profesorilor.htm


        "Educatia si inteligenta este cea mai importanta resursa a unei natiuni. Celelalte resurse reprezinta doar 30%, educatia reprezinta 70%" - spunea Basescu anul trecut.


        Iar acum le promite profesorilor marirea salariului cu 70% pana in 2015...


        Asta e caracterul lui Basescu.
  • -17 (19 voturi)    
    Videanu ce zice? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 20:41)

    flavio [anonim]

    Domnul Cocos e bine? Nu il atinge de nici un fel legea asta? Ashea, bine baieti, hai, pe final de mandat, trageti fratilor un tun. Sa traiti bine!:)
    • +9 (11 voturi)    
      strimbe (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:44)

      marius [anonim] i-a raspuns lui flavio

      nu baga strimbe. Legea asta era periculoasa pt ca se putea practic face orice. Iata ca Base nu tine cont de interesele lui Cocos sau Videanu. Insa unii ca tine se vad ca nu vad.
  • +19 (21 voturi)    
    inca o lovitura data coruptiei (Marţi, 24 noiembrie 2009, 20:48)

    george [anonim]

    inca o lovitura data coruptiei de presedintele Romaniei . La mai multe , si anul viitor !
  • +20 (22 voturi)    
    adio (Marţi, 24 noiembrie 2009, 20:57)

    marius [anonim]

    adio astfel de practici de intoarcere in parlament a legilor cu dedicatie. Geoana, daca va iesi, va inghiti tot ce i se pune pe masa.
    • +5 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 noiembrie 2009, 22:24)

      [anonim] i-a raspuns lui marius

  • +20 (22 voturi)    
    Cei care nu stiu despre ce e vb, sa se abtina (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:05)

    big_fufu [utilizator]

    Are perfecta dreptate presedintele, acea lege e o aberatie, si e in slujba anumitor interese...
    • 0 (0 voturi)    
      e bine (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 8:03)

      eu [anonim] i-a raspuns lui big_fufu

      ca nu se aproba tacit, dar nici sa stai un an sa astepti o autorizatie nu e in regula.
  • -18 (18 voturi)    
    Punct (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:07)

    mihaela [anonim]

    Cand base anunta ca ar negocia si cu Johannis, cred ca e in cea mai trista postura in care l-am vazut vreodata. Demnitate, Base, Demnitate!!!
    • 0 (0 voturi)    
      pai? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 2:00)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui mihaela

      nu e mai trist ca, inexplicabil, toti s-au aliat in jurul uni necunoscut?
      • 0 (0 voturi)    
        necunoscut? (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:42)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        spre durerea ta, te anunt ca, in Europa cea adevarata (care conteaza) Johannis e nu doar mai bine vazut dar si mai cunoscut decat Basescu! te oftici?
  • -7 (13 voturi)    
    sanctiuni? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:07)

    marius [anonim]

    Propun domnilor consilieri ce l-au indrumat pe dl presedinte sa solicite reexaminarea legii sa ne indice numarul autorizatiilor emise cu intarziere si numarul de sanctiuni aplicate celor responsabili.
    Nu stiu sa fie vreun caz de functionar de la urbanism sanctionat, in schimb se pot numara pe degete autorizatiile emise in termenul legal.
    Prin aceasta lege si cetatenii cinstiti aveau speranta unei autorizatii in termen legal, fara spagi pentru cei din birourile unde "nu se da spaga".
    Nu va faceti griji pentru abuzuri. Cei ce nu respectau reglementarile obtineau usor autorizatii si pana acum, pentru ca stiau ca trebuie spaguit si o faceau.
    Ghinion aveau oamenii normali, care, respectand legea, nu considerau necesara spaga si trebuiau sa astepte luni de zile fara nici un semn pana cand intelegeau ca numai asa se poate.
    Desi sunt mult mai putine cereri de autorizare fata de anul trecut, viteza de eliberare nu s-a marit.
    • +4 (4 voturi)    
      Ai mare dreptate (Marţi, 24 noiembrie 2009, 22:16)

      Costin [anonim] i-a raspuns lui marius

      Perfect de acord. Dar atunci trebuia inaintata propunerea de <<lege privind sanctionarea functionarului care intarzie in mod nejustificat eliberarea autorizatiei de contructie>> si nu modificarile care s-au propus. De acord sa fie pedepsiti exemplar aia, sa le sara mucii daca nu-si fac treaba, dar nici sa dam posibilitatea oricarui ,,smecher" sa construiasca unde vrea muschiu lui, ce si cum vrea el. Fiindca noi stim ca nu e greu sa gasesti un functionar pe care sa-l mituiesti si sa primesti autorizatia, dar la fel de usor gasesti unul care se face ca ,,pierde" sau ,,uita" dosarul prin vreun sertar, trec 30 de zile si atunci ce ne facem?
      • +6 (6 voturi)    
        Pentru Costin (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:19)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Costin

        Foarte corect. Trebuie rezolvata odata pentru totdeauna si problema functionarilor publici care "uita" un dosar prin sertare. Cred ca Boc, daca i se dadea timp , se apuca si de problema asta.
        • +3 (3 voturi)    
          bun comentariu (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 0:41)

          Stoned [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Au zis si strainii ca guvernul boc a fost unul curajos. Am mai mula incredere in Vest momentan.
    • 0 (0 voturi)    
      Arata-mi tu! (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 2:18)

      sting [anonim] i-a raspuns lui marius

      Prietene arata-mi tu unde ai vazut mii de autorizatii eliberate dupa termenul de 30 de zile?!

      Vorbiti fara sa aveti date si fara sa fiti implicati in procesul in sine!
  • -7 (7 voturi)    
    sanctiuni? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:07)

    marius [anonim]

    Propun domnilor consilieri ce l-au indrumat pe dl presedinte sa solicite reexaminarea legii sa ne indice numarul autorizatiilor emise cu intarziere si numarul de sanctiuni aplicate celor responsabili.
    Nu stiu sa fie vreun caz de functionar de la urbanism sanctionat, in schimb se pot numara pe degete autorizatiile emise in termenul legal.
    Prin aceasta lege si cetatenii cinstiti aveau speranta unei autorizatii in termen legal, fara spagi pentru cei din birourile unde "nu se da spaga".
    Nu va faceti griji pentru abuzuri. Cei ce nu respectau reglementarile obtineau usor autorizatii si pana acum, pentru ca stiau ca trebuie spaguit si o faceau.
    Ghinion aveau oamenii normali, care, respectand legea, nu considerau necesara spaga si trebuiau sa astepte luni de zile fara nici un semn pana cand intelegeau ca numai asa se poate.
    Desi sunt mult mai putine cereri de autorizare fata de anul trecut, viteza de eliberare nu s-a marit.
    • +1 (1 vot)    
      alooo (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 2:02)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui marius

      pai cum sa aplice sanctiuni, daca toti il faulteaza? Tu unde traiesti? Nu vezi ca de ani de zile i se pun bete in roate de cate ori vrea sa faca ceva?
  • -15 (15 voturi)    
    si asta nu-i totul (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:09)

    mihaela [anonim]

    ma tem ca pdl-ul il va rejecta ca pe ultima masea stricata...
    • +5 (5 voturi)    
      TE TEMI?? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:50)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mihaela

      nu-ti dai seama ca nici macar nu intelegi ce spui? folosesti cuvinte aiurea, madam...
  • +5 (5 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:15)

    gelu [anonim]

    Basescu are dreptate!
  • +6 (6 voturi)    
    procedura aprobarii tacite (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:41)

    mihai [anonim]

    Procedura aprobarii tacite este reglementata prin OUG nr. 27/2003, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 486/2003 si este aplicabila tuturor autorizatiilor (avizelor, licentelor, permiselor, aprobarilor sau alte asemenea operatiuni administrative prealabile ori ulterioare autorizarii) emise de autoritatile administratiei publice. Exceptie fac cele emise in domeniul activitatilor nucleare, cele care privesc regimul armelor de foc, munitiilor si explozibililor, regimul drogurilor si precursorilor, precum si autorizatiile din domeniul sigurantei nationale.
    Nu stiu de ce mai era nevoie de o lege special pentru domeniul contructiilor atata timp cat in baza acestui OUG poti sa iti ceri fara nici o problema drepturile in cazul in care se depasesc cele 30 de zile. Mai mult decat atat OUG 37 prevede printre altele ca functionarul public care nu elibereaza avizele la timp poate face puscarie.
    Asta e un OUG despre care nu prea stie multa lume si in general nu se aplica, dar este totusi in vigoare tot ce trebuie sa faci este sa ceri aplicarea lui daca e nevoie.
    • +2 (2 voturi)    
      Foarte interesant (Marţi, 24 noiembrie 2009, 22:27)

      Cristina [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Stii cum se poate verifica daca o lege mai este inca in vigoare ?
      La sectorul 1 dureaza cel putin 8 luni sa obtii o autorizatie de constructie, am auzit chiar si de un an. Investitorii in constructii spun ca dureaza 2 ani pana isi obtin toate aprobarile. Daca vrem sa avem case ieftine in Bucuresti trebuie sa dam drumul la constructii. Nu se mai poate asa, vine cutremurul, ce o sa facem, o sa stam dupa autorizatiile lor cand o sa ni se strice casele ?
      Sunt oportunitati de iesit din criza daca simplificam obtinerea autorizatiilor. Acum se pot face case ieftine, cand sunt ieftine materialele si forta de munca.
      Bineinteles trebuie sa se aplice numai la constructiile care respecta conditiile din PUZ. Iar PUZ-ul trebuie facut mai detaliat, cu culorile pe care le poti folosi, ca in vest. Daca exista un plan cum trebuie sa se dezvolte Bucurestiul, el trebuie respectat.
      • 0 (0 voturi)    
        verificare (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:32)

        mihai [anonim] i-a raspuns lui Cristina

        Eu am gasit referire la acest OUG aici http://www.avocatnet.ro/content/articles/id_14901/OUG-privind-aprobarea-tacita-a-autorizatiilor-si-avizelor-va-fi-adoptata-pana-la-30-aprilie.html
        zice ca vor sa o modifice dar nu cred ca au reusit. Eu am un program cu toate legile in vigoare si acolo nu apare ca abrogata. Oricum daca te gasesti in situatia in care vrei sa ceri sa ti se aplice procedura aprobarii tacite faci o cerere catre institutie asa cum scrie in acest OUG si daca l-au abrogat cumva si nu se mai aplica e de datoria institutiei sa iti raspunda oficial si sa iti spuna ce act normativ l-a abrogat. Daca e in vigoare sunt obligati sa il aplice.
      • +3 (3 voturi)    
        bravo (Marţi, 24 noiembrie 2009, 23:50)

        goe [anonim] i-a raspuns lui Cristina

        De acord ca este aberant sa astepti 2 ani dupa un aviz, dar aprobarea tacita este si mai aberanta si cu siguranta ar crea dezastre. Bravo Basescu!
  • +8 (8 voturi)    
    Sa te tina tot asa, Traiane! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 21:58)

    eek [utilizator]

    Frumos din partea ta sa ne dai un "preview" la ce vei face daca ramai presedinte . haha
    Macar inca un an, doi - pana se ingroasa treaba si intervin murdar sa te opresti (sti tu cine).
    Daca o faci esti tare si meriti postul. Ramai in istorie.

    PS. Pacat ca nu ai timp de pierdut citind commenturi pe hotnews...
  • -5 (5 voturi)    
    ar (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 0:04)

    zdrang [anonim]

    ar fi mai bine sa ne lasi in pace bai domnule(asa zis)Base.Ti-ai tras basinutzele peste tot.Eu care sunt de ani de zile in Austria trebuie sa platesc foaie de deplasare in romania ca sa primesc un pasaport nou.NU VREAU.Ramin aici pina pleci tu.Pirat chior si bandit ce esti.Eu ramin roman oriunde.Tu nu.
    • +2 (2 voturi)    
      haha (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 0:42)

      Stoned [utilizator] i-a raspuns lui zdrang

      frustrant.
  • +2 (2 voturi)    
    mi-e teama (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 2:06)

    MirceaA [utilizator]

    mi-e teama ca din motive de afaceri, s-a unit toata Mafia intr-o mare basica purulenta. Nu ai cum sa nu vezi ca toata cristalizarea din jurul lui Johannis este comandata. Nu ai cum sa nu vezi ca Patriciu este intrebat de viitorul economic al Romaniei. Iar am ajuns aici? Iar a votat un popor batran, nevolnic, cu Iliescu? Iar Iliescu? Moooor
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 19:46)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

      cunosti vreun om mai priceput la macroeconomie si afaceri mega decat Patriciu? pe cine sa consulti? sper ca nu-l dai exemplu pe demolatorul Combinatului de la Hunedoara (afli tu usor cine e ala), sau pe Videanu,berceanu, Cocos, etc; aici e vorba de meserie, nu de demagogie!