Elevii intra in vacanta de iarna in 14 decembrie, cu 5 zile mai devreme

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 24 noiembrie 2009, 12:57 Actualitate | Esenţial


Elevii din invatamantul preuniversitar vor intra in vacanta mai devreme cu cinci zile, din 14 decembrie, si nu din 19 decembrie asa cum prevedea structura anului scolar pentru 2009-2010, deoarece profesorii vor fi in concediu neplatit, in perioada 14-18 decembrie.

Ministerul Educatiei a transmis in 20 noiembrie, inspectoratelor scolare judetene o nota in care sunt atentionate ca au obligatia de a respecta prevederile articolului 10 din Legea 329/2009: "Astfel, urmare a consultarilor formale si informale avute in ultima perioada de MECI cu unii membri de sindicat, cadre didactice, parinti si autoritati locale, trebuie respectate urmatoarele prevederi:

1. Acordarea de zile libere fara plata in data de 30 noiembrie 2009, precum si in intervalul 14-18 decembrie 2009, in vederea diminuarii chetuielilor de personal prevazute pentru lunile noiembrie si decembrie 2009.

2. Inspectoratele scolare judetene au obligatia de a informa conducerile unitatilor de invatamant in legatura cu decizia ministerului si de a o pune in aplicare. De asemenea, ISJ-urile trebuie sa se asigure ca in fiecare unitate de invatamant exista un program pentru recuperarea materiei aferente zilelor in care nu se sustin cursuri", se arata in comunicatul ministerului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7082 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    unde-i lege e tocmeala ? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:13)

    eusebiu lehene [anonim]

    nota "imperativa " a ministerului are o singura "hiba".
    contravine legii, care spune ca se pot acorda max. 4 zile intr-o luna. ba mai are una:masurile de recuperare a materiei nu pot fi impuse, cum nu poti cere unui muncitor ce lucreaza si este platit o jumatate de luna, in cealalta jumatate sa produca ceea ce ar fi trebuit sa produca intr-o luna intreaga.
  • 0 (0 voturi)    
    universitar (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:13)

    fly. [utilizator]

    pentru invatamantul universitar, se cunoaste calendarul zilelor libere? Va fi acelasi ca si la preuniversitar?
  • 0 (0 voturi)    
    universitar (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:51)

    p [anonim]

    pentru universitar se va munci fara bani.
  • 0 (2 voturi)    
    verificare ! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 13:59)

    un parinte [anonim]

    De ce sindicatele le impune profesilor sa-si ia zilele de concediu neplatit in "afara" vacantei. Nu cred ca au fost consultati si parintii care nu au cu cine sa-si lase copii in acele zile. Cum pot fi verificate cadrele didactice ca sunt prezente in unitatile scolare in perioada vacantei. Daca nu sunt gasiti sunt trecuti "lipsa" si neplatiti ?
    • 0 (2 voturi)    
      lasa verificarea.... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:14)

      ligrivn [anonim] i-a raspuns lui un parinte

      Tie ti-ar placea sa muncesti pe nasturi? Sigur ca pina la urma tot copii au de pierdut, dar nu amaratii de profesori sunt de vina pentru situatia creata. Eu nu sunt cadru didactic, dar cred ca am trecut peste momentele cand se facea munca patriotica. S-o faca guvernantii! Pe de alta parte, profesorii cu constiinta isi vor face oricum datoria, nu-i vor lasa pe copii fara cunostinte...vor face consultatii, sedinte, intruiri, etc.
      • 0 (2 voturi)    
        consitiinta ... !!! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:31)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui ligrivn

        Cred ca au "constiinta" profesorii. Le preda ceva sumar copiilor si restul la meditatii... sa plateasca parintele daca vrea sa stie copilul ca si asa nu sunt bine platiti... pentru ce sa-si mai omoare creierii cu ei la orele de curs.
  • 0 (2 voturi)    
    indiferenta de ambele parti (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:21)

    vanesa [anonim]

    Atitudinea sindicatelor din invatamant este la fel de deplorabila ca si masura in sine: aleg ca zilele in care nu sunt platiti sa nu fie in timpul vacantei scolare, dovedind doar cat de dedicati sunt profesiei si cat de mult le pasa de educatia copiilor care le cad pe mana. Si apoi onor profesorii se mire intristati ca si-au pierdut statutul si ca nu mai sunt respectati.
    • +1 (1 vot)    
      Hai sa-ti spun un secret (Marţi, 24 noiembrie 2009, 17:29)

      Nance Ion [anonim] i-a raspuns lui vanesa

      Daca sindicatele din invatamant ar accepta ca zilele neplatite sa fie alese din cele de vacanta, atunci s-ar crea un precedent foarte periculos. De cate ori ar avea chef Boc si Marinarul, pofesorii ar avea parte de concedii fara plata in vacante. Adevarul este ca Boc nu a gandit deloc aceasta masura (creierul lui nu suporta o gandire analitica), pe el l-a interesat doar procentul de 15,5% nu si modul de aplicare. Daca el si Marinarul sunt atat de buni, de ce nu au avut "sange" in ei sa de-a o indexare negativa a salariilor cu 15,5% si atunci nu se mai punea problema recuperarii orelor pierdute. Acum prin anumite institutii de invatamant sefii acestora incearca sa convinga angajatii sa faca cerere de concediu fara plata (!), ca sa fie acoperiti, acesta neputand fi impus de stat in educatie si sanatate. Cred ca un proces la Strasbourg pe tema asta ar fi o idee nemaipomenita.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa deci.... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 14:22)

    Trachila [anonim]

    ... Doamne. lumineaza-i pe romani!
  • 0 (2 voturi)    
    bravo lor! (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:44)

    stefan [anonim]

    De ce sa fie ei, profesorii, tot timpul cei care se sacrifica doar pentru binele copiilor! Parlamentarii si-au luat orele libere neplatite in vacanta? Le-a pasat lor ca tara nu are guvern si ca o Romanie intreaga are de suferit din pricina asta? De ce sa recupereze materia? Nu sunt platiti, nu muncesc si cu asta basta! cand au muncit ca sa-i invete pe nemernicii de au ajuns parlamentari, a fost bine. Acum, parlamentarii au intors fundul unei tari intregi!
  • +1 (1 vot)    
    No comment ... (Marţi, 24 noiembrie 2009, 16:53)

    neaosh [utilizator]

    Tu ai fost afectat inainte sa intre farmaciile in greva japoneza.
  • 0 (0 voturi)    
    ?? (Marţi, 24 noiembrie 2009, 19:19)

    cineva [anonim]

    Ce are Tanda cu Manda? Acu postati si la rubrica meteo?
  • 0 (0 voturi)    
    profesori care isi pierd statutul (Miercuri, 25 noiembrie 2009, 13:11)

    Ilinca Mioara [anonim]

    Cand au facut profesorii greva o zi, li s-a spus ca "nu le pasa de elevi". Acum guvernul da un exemplu de responsabilitate impunand 5 zile. Oare cat de mult le pasa lor de elevi ?

    In plus, "ISJ trebuie sa se asigure ca exista un plan pentru recuperarea orelor pierdute". Cum se va face asta, daca nu prin ore suplimentare neplatite ? Cu alte cuvinte, concediul fara plata ramane fara plata dar nu mai e concediu.

    Si in aceste conditii, desteptul de mai sus ( vanesa ) pretinde ca profesorii ar fi trebuit sa dea dovada de responsabilitate si sa isi ia vacanta... in timpul vacantei.

    Cum pot trai unii fara creier ?
  • 0 (0 voturi)    
    studenta (Duminică, 6 decembrie 2009, 15:56)

    alex [anonim]

    Sunt studenta si nu trec deocamdata prin deciziile"etraordinare"ale guvernului....sunt finantista si rog pe cei care considera ca asta e decizia cea mai corecta sa citeasca macar,dc nu cunosc domeniul carti precum hoffman...na dc sunt pusi de gste acolo...o sa se duca invatamantul de rapa,profesori neinteresati de cunostintele copiilor si minti "stralucitoare"pana la va schimba cineva ceva in tara!Si pt domnul Basescu-v-a ajuns cat ati furat si v-a durut in*** de noi...scuzati politetea...asa am fost educata.