VIDEO Seful ANI face noi dezvaluiri in cazul Chireac-Rosca Stanescu

de Attila Biro     HotNews.ro
Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:11 Actualitate | Esenţial


Catalin Macovei
Foto: HotNews.ro
Presedintele Agentiei Nationale de Integritate a facut noi dezvaluiri in cazul stenogramelor discutiei de la Snagov cu Sorin Rosca Stanescu si Bogdan Chireac. Catalin Macovei sustine ca SRS i-a prezentat informatii de interes national legate de cazul Omar Hayssam. In acelasi context, Rosca Stanescu i-ar fi cerut informatii despre dosarele unor ministrii cercetati de ANI. Seful ANI a mai dezvaluit si ca DIICOT a demarat urmarirea penala intr-un dosar in care fosti angajati ANI sunt suspectati ca au sustras documente oficiale care au ajuns ulterior la Sorin Rosca Stanescu. In acelasi caz, ANI a sesizat DIICOT si asupra faptului ca fostii angajati ar fi fost sprijiniti sa sustraga documentele de catre Codru Vrabie, membru al Consiliului National de Integritate.  

In cadrul sedintei de miercuri a Consiliului National de Integritate, presedintele ANI, Catalin Macovei, a dezvaluit faptul ca Sorin Rosca Stanescu i-ar fi prezentat unele informatii legate de evenimente ce au vizat rapirea jurnalistilor in Irak. Macovei nu a spus despre ce informatii este vorba: "Au avut loc discutii privitoare la evenimente tangente rapirii jurnalistilor in Irak. Domnul Sorin Rosca Stanescu, prezentandu-mi anumite informatii care, dupa parerea mea, aduc atingere sigurantei nationale. Este evident ca aceste date nu pot fi facute publice. Eu, spre deosebire de altii, nu vreau sa aduc in spatiul public aceste informatii pentru ca as comite o infractiune".



"Este o premiera ca o institutie a statului sa faca plangere penala pentru ca un jurnalist a prezentat informatii care ar afecta siguranta nationala", a declarat SRS la Realitatea Tv.

Tot in cadrul sedintei CNI, presedintele ANI a mentionat ca, in cadrul discutiei purtate cu SRS si Bogdan Chireac, i-au fost solicitate informatii legate de dosarele altor ministri decat Vasile Blaga si Adriean Videanu, care apar in stenogramele inregistrarii. "Discutiile au avut un cadru mai larg. Mi s-au solicitat si informatii despre alte dosare ale altor ministrii cercetati de catre ANI", a declarat Catalin Macovei.


Tot legat de inregistrarile prezentate in presa in ultimele zile, Catalin Macovei a prezentat o informare din care reiese ca DIICOT a demarat urmarirea penala fata de doi fosti angajati ai ANI, suspectati ca au sustras documente oficiale care au ajuns ulterior la Sorin Rosca Stanescu. "DIICOT a comunicat ANI faptul ca a fost declansata urmarirea penala fata de Burciu Fanel Nicolae şi Fluture Carmen, existand indicii privind constituirea unui grup infractional organizat, cercetarile fiind in desfasurare", a mai explicat presedintele ANI. Cercetarile procurorilor mai vizeaza si alti doi fosti angajati ai ANI, Campeanu Anisoara si Andreea Ilie, fata de care inca nu s-a declansat urmarirea penala.

Seful ANI a mai solicitat DIICOT extinderea cercetarilor si pentru Codru Vrabie, membru al CNI si asupra lui Sorin Rosca Stanescu. Despre Codru Vrabie, reprezentantul ANI a mentionat ca exista suspiciuni ca a sustinut si a sprijinit sustragerea de documente oficiale. Iar cercetarile care il vizeaza pe Rosca Stanescu au la baza informatii potrivit carora acesta a publicat articole care au la baza documentele sustrase de fostii angajati ANI. Reprezentantii ANI au mai mentionat si ca, in acest caz, cercetarile preliminare au fost efectuate in 2008 si ca fostii angajati sunt suspectati si de trafic de date in sistem informate. Procurorii DIICOT au ridicat doua terminale informatice folosite de doi fosti angajati. Reprezentantii ANI au mai mentionat ca trei dintre cele patru persoane sunt fosti sau actuali avertizori de Integritate ai Transparecy International.

"Am fost acuzat de multe, asa cum oricine ma poate acuza ca, la mine acasa, dau muzica prea tare. Pe doi dintre cei doi angajati la care se face referire ii stiu, pe ceilalati doi nu. Iar pe Rosca Stanescu nu cred ca il cunosc. Eu ma simt foarte linistit. Acuma daca am reusit sa fac ceva care deranjeaza, asta e", a declarat Codru Vrabie. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5144 vizualizari

  • +2 (14 voturi)    
    De ce acum???? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:50)

    NEMERNIC(fost stefan) [anonim]

    Nu domnule sef al ANI. SI dumneata trebuie sa fii anchetat. Inregistrarea dateaza de ceva timp si numai fiindca au fost publicate stenogramele si apoi altele.
    Deci sunteti constrins.
    • +8 (10 voturi)    
      De ce acum ? (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 18:48)

      xian [utilizator] i-a raspuns lui NEMERNIC(fost stefan)

      Ha Ha !! pai stimabile ACEST ANI are un serviciu de protectie informativa care l-a invatat ce trebuie sa faca pentru a penetra sub acoperire un grup de santajisti ordinari, chiar teroristi in mass-media si a obtine probe de acuzare doar este de are pregatire de procuror. Ce voiai sa rastoarne masa ???
      • -3 (7 voturi)    
        sigur că da... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:57)

        Doru [anonim] i-a raspuns lui xian

        Ha Ha!
        Şi de ce nu au declanşat urmărirea penală din septembrie până acum? Ce aşteptau, să se coacă probele?
      • +8 (8 voturi)    
        Codru Vrabie e o figura interesanta ! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:59)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui xian

        nu e roman,nu a studiat in Romania -e greu de spus ce nationalitate are -cu acel nume de imprumut-Vrabie Codru -va dati seama ?
        si a ajuns sa verifice averile politicienilor -poate ma lamureste cineva ce e cu spionul asta care acum un an era meteorolog !!!
    • 0 (0 voturi)    
      O remarca (Joi, 19 noiembrie 2009, 14:36)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui NEMERNIC(fost stefan)

      Transparecy International si Alistar au inceput sa miroasa nitel a parti-pris daca nu mai mult :)
  • +2 (4 voturi)    
    Sorin Rosca Stanescu (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 16:50)

    Xantippe [anonim]

    i-ar fi cerut informatii despre dosarele unor ministrii ...
  • -4 (8 voturi)    
    O da cotita! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 17:44)

    Clip [anonim]

    Asta nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i pute!
    Dupa ce ca e destul de probabil ca el sa fi facut inregistrarile alea, iar acuma cineva i-a spus sa le decarteze (cum naiba au fost astia inregistrati in masina; si cum de el se aude mai tare decat celalalt), acuma O SCALDA! Stai sa vezi ca SRS de fapt nu e asa rau ... ca si el m-a ajutat pe mine. E clar ca aia l-au contactat si de data asta chiar l-au strans de oua si i-au si spus ce sa faca: scald-o, mai spala-ne si arunca alte nume in fata, ca lumea sa aiba pe altcineva in ochi.
    Auzi la el, acuma nu mai era vorba de Videanu, Berceanu si Blaga, astia erau asa niste cazuri particulari. Cum naiba, cand SRS facea tam-tam exact pe numele primilor 2. Acuma incearca sa diminueze, sa dea lampa la mai mic.
    ASTIA NE PROSTESC TOTI PE FATA! Sunt toti o apa si-un pamat si pana la urma, desi se musca, tot se inteleg cumva! Si noua ne transmit tot felul de truncheri si interpretari ca sa ne manipuleze!
    Ne cred prosti!
    Bine-a zis cine-a zis "tara te vrea prost", prin tara intelegand politicienii si cei care conduc statul. E revoltator!
    Seful ANI trebuie sa plateasca si el; insa nu o va face pentru ca deja si-a asigurat spatele, punandu-se bine cu cine trebuie! O mojicie! Pe cat de scarba mi-a fost initial de SRS si mai ales de Chireac, pe atat mi-e acum si de seful ANI!
  • +6 (6 voturi)    
    roshka (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 18:15)

    cucuvaia [anonim]

    parca nu mai era primit la zvonalitatea teve...
    hai rapidul !
    • +8 (8 voturi)    
      Exact .... (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 20:50)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui cucuvaia

      "a declarat SRS la Realitatea Tv."

      Ati primit destul respect, nesimtitilor? Nu va mai trebuie?

      Realitatea TV - Cea mai proasta gluma a presei romanesti!
  • -3 (5 voturi)    
    ANI (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:02)

    eu [anonim]

    intrebarea mea este ce face exact acest ANI? unde sunt rezultatele......ca sincer eu nu am vazut nimic...

    in al doilea rand, m-am saturat de fumigene cu securitatea nationala legata de rapirea jurnalistilor, ce naiba, chiar ne iau asa de prosti....ce e secret aici???
    • +2 (2 voturi)    
      n-ai inteles (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:36)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui eu

      se refera la documente secrete legate de tot cazul rapirii si poate nu numai (oare ce pot contine ele??? referiri la persoane, relatii, deverse actiuni, operatiuni, cine stie.... ceea ce contine orice document din asta); ei, documentele astea au ajuns pe mana unor persoane care nu aveau dreptul sa le detina... daca tie asta nu ti se pare grav, inseamna ca nu intelegi nimic din ceea ce inseamna relatii externe, interesele statelor, geopolitica s.a.m.d. Doar nu era vb de amante in ele... Informatiile din astfel de documente ii pot imbogati pe unii, putini, si saraci pe altii, cetatenii obisnuiti, de exemplu, ca orice bani obtinuti din informatii ale statului inseamna bani din buzunarul tau.... "Despre ce vorbim?", vorba lu nenea Chirieac
  • +8 (10 voturi)    
    Felicitari !!!!!!! (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 19:28)

    Sharkey [anonim]

    Felicitari domnule Macovei ! ati avut curaj mare ca le-ati mai taiat putin nasul la nemernicii aia.... bravos !
  • +1 (5 voturi)    
    :) (Miercuri, 18 noiembrie 2009, 21:45)

    Lolek [anonim]

    Nu "crede" ca il cunoaste pe SRS?

    Asta-i ca-n bancul ala:
    - Ai mah, Bula video acas'?
    - Asa si asa...
  • +1 (1 vot)    
    . (Joi, 19 noiembrie 2009, 1:36)

    alin [anonim]

    nu se aude aproape nimic in inregistrarea video, de ce ne-o aratati?

    si ce este SRS?
    • +1 (1 vot)    
      volumul mai tare (Joi, 19 noiembrie 2009, 10:38)

      alin2 [anonim] i-a raspuns lui alin

      fara suparare da volumul mai tare si poate asa o sa auzi. Iar SRS este Sorin Rosca Stanescu dupa cum se mentioneaza in articol.
  • -1 (1 vot)    
    Parerea mea... (Joi, 19 noiembrie 2009, 9:03)

    James Bond [anonim]

    Acest Catalin Macovei este un tip ultra slab, total nepregatit pentru functia pe care o ocupa si complet lipsit de experienta in domeniul respectiv. Este un fel de marioneta pe care o manipuleaza atat proprii angajati cat si jurnalistii care, daca pot sifona informatii din baraca lui, inseamna ca sunt destepti.Este ca si cum spargatorii unei banci ar fi acuzati pentru ca sistemul de securitate al acesteia a lipsit sau nu a functionat!!!
    Daca vreo patru angajati ai ANI sunt in cercetari pentru transmitere de informatii in afara ANI, imaginat-va ce haos trebuiea sa domneasca in aceasta "institutie". Probabil ca astia sunt doar varful aisbergului pe care sta Cioara Codru.
    Definitely, this Macovei should be quickly fired!!
    Dar din pacate, cei care ar trebui sa ia aceasta decizie sunt fie interimari fie sunt prinsi in campania electorala. Vai tie ANI !!
  • +2 (2 voturi)    
    Viitorul roman de succes "Niste mafioti" (Joi, 19 noiembrie 2009, 10:14)

    hotnewsfil [utilizator]

    Facand o conexiune intre titlul binecunoscutului roman "Niste Tarani" si titlul "Pradarea Romaniei", scris de Gaetan + procurorul dat afara din magistratura, apare ca interesant titlul "Niste mafioti", al unui roman viitor, scris de Macovei, in care sa relateze faptele unor mafioti cu gulere albe, din presa si din procuratura. S-ar vinde in multe mii de exemplare si ar fi o contributie valoroasa la purificarea societatii romanesti de azi.
    Onorabile edituri, faceti-i o oferta domnului Macovei! Este o afacere banoasa.