VIDEO UPDATE Lansarea primei rachete spatiale romanesti a fost amanata pentru sambata

de R.P.     HotNews.ro
Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:39 Actualitate | Esenţial


Prima racheta spatiala romaneasca
Foto: Captura Youtube.com
Prima racheta romaneasca, Helen, va fi lansata in spatiu sambata, dupa ce, din cauza conditiilor meteo nefavorabile, lansarea initiala programata pentru vineri a fost amanata, potrivit unei declaratii facute de organizatori pentru Realitatea TV. Asociatia Romana pentru Cosmonautica si Aeronautica (ARCA) lanseaza vehiculul in trei trepte in largul Marii Negre, cu spijinul Marinei Militare. Evenimentul va dura aproximativ doua ore, interval in care balonul solar va fi umflat cu aer cald, dupa care isi va lua zborul pana la altitudinea de 14.000, informeaza ARCA, printr-un comunicat de presa.

Dupa aceasta operatiune, vor fi initiate motoarele celor trei trepte ale rachetei, care va fi propulsata in zbor suborbital. Faza finala a testului va consta in recuperarea din Marea Neagra a modulului care va transporta echipamente video si radio. Racheta Helen este ridicata de cel mai mare balon solar din lume si foloseste un sistem de stabilizare inovativ. Misiunea de vineri este una dintre cele mai complexe misiuni desfasurate vreodata in domeniul aerospatial.

Proiectul de lansare este singular printr-o serie de elemente unice: lansarea dintr-un balon solar, prin folosirea de combustibil ecologic (apa oxigenata cu o concentratie de 70%), dar si prin sistemul de dispunere a treptelor, care da rachetei o forma inedita, care nu corespunde unui profil aerodinamic. Potrivit reprezentantilor ARCA, peste 95% din materialele folosite in constructie sunt romanesti, doar echipamentele electronice provenind din alte tari.

  • Operatiunea de lansare este efectuata de ARCA, Marina Militara, ROMATSA si Aviatia Militara.
Racheta va transporta sarcina utila, formata din capsula presurizata European Lunar Lander (ELL). Capsula transporta echipamente de urmarire si telemetrie prin radio si satelit si camere de luat vederi. Aceasta va fi scoasa in spatiu, cand racheta va intra in treapta a treia, urmand apoi procedura de reintrare in atmosfera terestra si de aterizare in Marea Neagra prin parasutare.



ARCA este o organizatie neguvernamentala, lider national in domeniul cercetarii aerospatiale. In 2003, Asociatia s-a inscris in cea mai prestigioasa competitie de astronautica Ansari X Prize, fiind unul dintre competitorii importanti. Anuntul inscrierii echipei romanesti a fost facut la Congresul Mondial de Astronautica de la Houston. In 2004, a lansat Demonstrator 2B, prima racheta civila romaneasca, echipata cu primul motor din lume reutilizabil.

In 2005, ARCA a initiat conceptul “Stabilo”, racheta cu module sferice, care eficientizeaza conceptul de zbor. Un an mai tarziu, a realizat doua zboruri stratosferice (Onesti si Capu Midia) cu cele mai mari baloane solare realizate vreodata in lume. Atunci, organizatia a luat imagini din stratosfera, de la 15.000 metri, respectiv 12.500 metri. In 2008, ARCA devine partener cu Google, in competitia Google Lunar X Prize, care va oferi un premiu de 30 milioane de dolari, primei echipe care trimite un robot pe Luna.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6824 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    oare ar incapea si un (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:43)

    Ovidiu [anonim]

    prostanac in ea?
  • +6 (16 voturi)    
    Helen (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:51)

    dragos [anonim]

    Auziti baieti.. tot respectul da'.... dc tot e prima racheta romaneasca...putea sa o cheme si pe ea Elena, nu?
    • -9 (11 voturi)    
      cum adica ma??? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:30)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui dragos

      nu suna mai frumos in engleza???
      corect putea sa o cheme elena... dar pe cine pupam noi in dos? ;)
      • +15 (23 voturi)    
        ... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:48)

        hoha [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        E dreptul lor sa o numeasca cum isi doresc.
        E vorba de munca lor, de timpul lor de aspiratiile lor. Si mai ales de faptul ca e mai mult pasiune decat sansa de a castiga concursul.

        Atat timp cat nu am contribuit nici macar cu un surub la acest proiect orice parere este complet deplasata.

        Prefer decat Helen decat romanisme ca State, Costel, Tanta, Salam, Adi de la Valcea, Copilul Minune si seria poate continua....
        • +5 (7 voturi)    
          are sanse (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:55)

          incorect [anonim] i-a raspuns lui hoha

          In fapt daca te uiti pe google la pagina concursului vei vedea ca ari mari sanse sa cistige concursul, e printre favorite.
          • +2 (4 voturi)    
            .... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:42)

            hoha [anonim] i-a raspuns lui incorect

            Mi-ar pare foarte bine pentru ei si pentru noi.

            Ceea ce vroiam sa zic e ca e vorba de niste insi care si-au asumat niste riscuri extem de mari.

            Intr-o tara unde numai intermedierile, invartelile, tepele sunt la mare cinste, o astfel de aventura pare complet aberanta.

            Putini inteleg cata nebunie, curaj, inteligenta, tenacitate, asumare a unor riscuri critice presupune un astfel de proiect.

            Cand Anglia a aflat ca expeditia lui Scot la Polul Nord s-a transformat intre-un dezastru, toti membrii expeditiei au murit iar norvegienii ajunsesera inaintea lor, au avut puterea de il onora ca pe un erou.

            E o atitudine ce denota o traditie a respectului pentru performanta, si a respectului pentru devotament pentru ca stiau ca omul lor a dat tot ce a putut mai bun pentru ei.
        • 0 (0 voturi)    
          Alea nu sunt romanisme gogule... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 18:16)

          John Connor [anonim] i-a raspuns lui hoha

          Sunt tiganisme. Romanisme sunt: Teodor Dragu, Radu Parvan, Augustin Maior, Eugen Pavel, Traian Vuia, Ana Aslan, Mircea Socolescu, Dorel Zugravescu si scriu aici o saptamana daca vrei fara sa ma opresc. Hai sa nu ne mai desconsideram in halul asta!
          • 0 (0 voturi)    
            N-am inteles! (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 1:50)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui John Connor

            De ce n-ar fi tiganisme Efta Botoca, Ion Voicu, Jean Constantin sau Johnny Raducanu?

            Crezi matale ca are vreun neam monopol asupra prostului gust si a fuduliei fara acoperire?

            Nu cred ca la matale a fost intentie sa-i jignesti pe tigani, da' putini tigani pe care-i stiu zic despre ei ca-s rromi. Zi-le si matale manelisme, sau gaseste ceva acolo fara conotatie etnica, altfel cre' ca iese ceva diferit de ce voiai sa zici de fapt.
            • 0 (0 voturi)    
              Sunt manelisme, corect. (Sâmbătă, 14 noiembrie 2009, 8:53)

              John Connor [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

              Dar eram la capitolul stiinta si inginerie. Si apoi, hai sa recunoastem ca "manelismul" nu a fost inventat de niste suedezi bronzati la soarele aspru al Nordului, nu-i asa ? ;)
      • +4 (4 voturi)    
        calmeaza-te (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:35)

        mvr [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        HELEN e un acronim. Totusi, denumirea originala era parca tot din limba engleza ... ceva cu "... European Lunar Explorer..." nu mai tin minte exact.

        Oricum ce importanta are ce nume i-au dat? N-ati gasit altceva mai bun de criticat astazi ?
    • +3 (3 voturi)    
      pai (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:00)

      serban [anonim] i-a raspuns lui dragos

      e acronim la nustiuce
    • -2 (4 voturi)    
      Numele Rachetei (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:59)

      Nelu77 [utilizator] i-a raspuns lui dragos

      Mai degraba ar trebui sa aiba un nume clar romanesc (daco-getic) de exemplu: Ana
      • +1 (1 vot)    
        sau... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 20:36)

        Titi Sferlea [anonim] i-a raspuns lui Nelu77

        ...si mai bine : branza, barza, manz, varza...Doamne, simt ca ma cuprind fiori patriotici!
  • +18 (20 voturi)    
    go helen ! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:53)

    asa da [anonim]

    in sfarsit un eveniment care ne face sa fim mandri.. bravo lor !
  • +12 (14 voturi)    
    felicitari (Vineri, 13 noiembrie 2009, 8:58)

    sargo [anonim]

    bravo celor care-si dedica viata cercetarii si inovarii si nu o irosesc pe prostii.
    felicitari si mult succes azi!
  • -3 (11 voturi)    
    ARCA si stratosfera (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:04)

    stratosferatu [anonim]

    Daca la 12500 m incepe stratosfera inseamna ca mai toate avioanele comerciale zboara in stratosfera. Sunt tare curios cum o sa mearga zborul de azi caci am fost martor la ultima lor tentativa de a lansa o racheta in spatiu la Capu Midia: atunci "stratosfera" a inceput pe la 'fo 950 de metri, ca la atat s-a ridicat shoimul geto-dac... si asta dupa ore de asteptare...ba ca bate vantul dinspre mare si se prabuseste obektu la aterizare pe pamant, ba ca bate prea tare, ba ca nu-s-ce e cu combustibilul... In fine, ca-ntr-o comedie proasta, lansarea s-a produs pe neasteptate, atunci cand unul din "ARCAsi" s-a aplecat sa ia o sticla de apa, care a cazut si a declansat sistemul de apreindere. Dom' Popescu zi-i de nu-i adevarat! [televiziunile au ratat totul pentru ca - dupa vreo 5- 6 ore de asteptare - s-a sarit brusc peste secventa clasica: "cinci, patru, trei, doi, unu, LANSARE!]
    • +11 (13 voturi)    
      Da, e comic (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:18)

      George [anonim] i-a raspuns lui stratosferatu

      Asa a fost, pare comic, dar sa nu uitam ca si rusii si americanii, la inceputuri, nu le reuseau mai nimic, ba chiar si cu mari pagube. Oricum, in acest domeniu important e curajul, incapatanarea si tragerea de invataminte (mai ales) din esecuri.
      Sper sa vedem repede imaginile de acolo, de sus!
    • +7 (9 voturi)    
      Guess what... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:30)

      boeing [anonim] i-a raspuns lui stratosferatu

      .... chiar zboara in stratosfera. In mod normal stratosfera incepe de la cca 10.000 de m.
    • +7 (9 voturi)    
      crezi ca poti mai bine? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:01)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui stratosferatu

      fa-o tu!
    • +8 (10 voturi)    
      Vai de viata ta (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:19)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui stratosferatu

      Tu ai vreo pasiune?
      Oamenii astia au o pasiune si merita macar incurajati, daca nu-i poti ajuta. Bravo lor!!!
      • -4 (4 voturi)    
        prost sa fii/ dar sa-ti revii (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:15)

        stratosferatu [anonim] i-a raspuns lui CezarN

        doar o precizare: am facut parte din echipa Rompetrol [Rompetrol care, ca si looser-ii de la BRD, a sponsorizat ARCA cu o palarie MARE de bani in 2004/2005] care a ajutat la greu echipa ARCA cu o saptamana inainte de lansarea de la Capu Midia. [am si poze de dinainte de lansare cu racheta-lu-peste de 8 metri inaltime care trebuia sa ajunga la 20 de km - in stratosfera...]. Crede-ma ca stiu ce vorbesc...si, uite, eu pun pariu cu tine ca nici maine nu o sa zboare...in stratosfera...Te bagi? Nici nu stii ce neam-prost e domnu' Popescu... toate geniile sunt asa... dar nu e cazul...
        • 0 (0 voturi)    
          poate ca da, poate doar ai impresia (Vineri, 13 noiembrie 2009, 18:22)

          MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui stratosferatu

          la voi, la Rompetrol, stratosfera nu incepe la 10000 de metri, sau a dat Patriciu ordin sa inceapa mai sus?
    • +1 (3 voturi)    
      Si ce daca.. (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:36)

      anonim1 [anonim] i-a raspuns lui stratosferatu

      Deci se pare ca totul trebuie sa fie facut perfect in tara asta ca sa nu existe numultumiti..E de admirat ce fac oamenii astia..dar tot se gaseste unu care sa reproseze...Parerea mea e ca oamenii astia si-au gresit tara..ar trebui sa plece in tari unde lumea ii considera un etalon al societatii..nu aici unde totul e vazut sceptic..si toata lumea este experta in tot(film..polititca.. fotbal..etc)
    • +3 (3 voturi)    
      Scaled Composites (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:58)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui stratosferatu

      Prietene, compania Scaled Composites iti spune ceva? Au castigat precedenta competitie XPrize.

      Cauta-i pe net sa vezi ce palmares au pe ultimii 38 de ani in aeronautica (si ma refer in primul rand la cate aeronave capabile sa zboare la mai mult de 15-20 km construisera) ... Si cu toata experienta aia, tentativele lor de a trimite o racheta la 100 km altitudine s-au lovit de destule esecuri pana sa reuseasca. Unul din accidente s-a soldat chiar si cu victime umane (atat morti cat si raniti)

      Asa ca sezi linistit, de esecuri se lovesc si cei mai buni ... ce-i deosebeste in schimb pe acestia de sub-mediocritatiile ca tine e ca nu abandoneaza munca la primele probleme care se ivesc.
    • +1 (1 vot)    
      uite stratosfera (Vineri, 13 noiembrie 2009, 18:21)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui stratosferatu

      de ce vrei sa te faci de rahat? Nu era mai simplu sa cauti informatii despre stratosfera? Uite http://www.eduspace.esa.int/subdocument/images/image3.gif
  • +6 (8 voturi)    
    go go (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:06)

    rontzaila [utilizator]

    succes, ii tin pumnii!
  • -2 (6 voturi)    
    Tare filmuletul (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:13)

    drJohn [anonim]

    Ma intreb cum de se aud sunetele acelea in spatiu, zzzp, wuuu, pong, beep daca nu exista aer pe acolo...
    • +2 (2 voturi)    
      dar este... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:29)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui drJohn

      muzica astrelor :)
  • -1 (9 voturi)    
    Helen, parol romaneasca (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:24)

    accidutzu13 [utilizator]

    tot respectul pentru munca depusa, dar daca tot este o premiera ROMANEASCA, nu putea sa o cheme Ileana sau Dochia sau Marioara?
    • 0 (4 voturi)    
      era cat pe aci (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:02)

      atreus [anonim] i-a raspuns lui accidutzu13

      sa-i zica ROMastro, dar stii tu, regele... si imparatul..., nu si nu!
  • +2 (2 voturi)    
    bafta! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:45)

    airamerica [utilizator]

    Baietzi.... multa bafta!
  • 0 (2 voturi)    
    Transimisie in direct? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:57)

    cititor [anonim]

    Salut. Stiti cumva daca o sa fie o transmisie in direct care sa poata fi vizionata online?
    Ar fi superb sa putem vedea in direct un asa eveniment.

    Bravo lor pentru munca depusa. Le tin pumni si sa auzim de cat mai multe evenimente de acest gen in viitor. Fascinant domeniul :)
    • 0 (0 voturi)    
      Realitatea (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:06)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui cititor

      transmite in direct, dar nu stiu la ce ora.
    • 0 (0 voturi)    
      este (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:07)

      Bogo [anonim] i-a raspuns lui cititor

      http://www.realitatea.net/arca

      aici ar trebui sa fie transmisia, din pacate, nimic momentan :(
  • -2 (4 voturi)    
    de ce helen? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 9:59)

    dina [anonim]

    Daca este romaneasca de ce nu i-au gasit un nume romanesc??????In rest felicitari ca mai auzim in ziare si de bine.
  • -4 (6 voturi)    
    Pariu (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:04)

    Weather [utilizator]

    ...ca o sa pice?Din doua motive
    1.E romaneasca
    2.Nu e dotata cu parasuta omomima Udrea
    • +1 (3 voturi)    
      sustin pariu... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:33)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui Weather

      Nu de alta dar azi e vineri si e 13!
      trecand peste gluma, se pare ca cei de la acrca s-ar putea sa aiba totusi probleme din cauza unor mecanisme de stabilizare depasite. Se pare ca aceste mecanisme(passive) au fost testate de NASA prin anii 60 si abandonate pentru ca desi erau ieftine, nu isi indeplineau rolul. Oricum folosirea lor a generat o vie polemica pe net iar ARCA s-a multumit sa raspunda laconic, ca "stiu ei ce fac". Ce e curios e ca mai toate modelele lor par a fii facute empiric intr-o totala secretomanie. Celelalte echipe ce participa la LunarPrize, sunt mult mai deschise publicului, unele publicandu-si intreaga cercetare pe net! Si imi ramane intrebarea, va functiona?
      • -1 (1 vot)    
        update... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:15)

        dodu [anonim] i-a raspuns lui dodu

        am aflat ca s-a amanat!(cam tarziu, e drept!) ream curios cu mitul "vineri, 13" :)
  • 0 (0 voturi)    
    E 10... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:06)

    Vizitiul [utilizator]

    Era frumos sa putem vedea in direct. Sunt curios de rezultate intrucat se tot dadeau unii rotunzi pe aici ca nu o sa zboare etc...sa vedem cine are dreptate.
  • -5 (7 voturi)    
    Sintem mandri... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:11)

    demon [anonim]

    Cica americanii, englezii si romanii s-au luat la intrecere: care face tancul care trage la cea mai mare distanta. Americanii : 100 km, Englezii -90 km; Trage si tancu' romanesc : 2 m. Se duc toti la tancul romanesc si ii intreaba ce s-a intamplat cu tancul, de ce a tras asa putin. Se da turela intr-o parte si iese unu' ametit si rosu' la fata spunand : "suflati voi mai tare in teava daca puteti".
    Cam atat despre prima racheta lunara romaneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    S-a amanat iarasi (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:29)

    demon [anonim]

    Mda, vant si valuri. Poate maine
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:32)

    Bogo [anonim]

    lansarea a fost amanata pentru maine dimineata de la ora 10 din cauza vremii nefavorabile. :( nasol, era soare :) oricum transmisiunea realitatea a fost extrema :)) baiatul habar nu avea ca era in direct :))
  • -4 (4 voturi)    
    Racheta HELEN va esua. E gresit proiectata! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:35)

    Ganea Augustin [anonim]

    Orice sponsorisare a grupului ARCA = bani aruncati deoarece membrii echipei in frunte cu Dumitru Popescu, seful grupului, sunt departe de a fi niste capacitati in domeniul aerospatial. Mai degraba avem de-a face cu o mare tzeapa, o organizatie care cistiga contracte bugetare de sute de mii de dolari si maninca banii, in acelasi timp facind si cercetarea romaneasca de ris. De 10 ani ARCA construieste si testeaza tot felul de timpenii, fara absolut nici o valoare tehnica, ba unele din ele cum ar fi racheta HELEN si nava STABILO 1 sunt imposibilitati fizice ("rachete pendul" vezi adresa urmatoare). http://www.stiinta.info/forum/index.php?topic=3829.0
    • +2 (4 voturi)    
      vad ca te pricepi.. (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:39)

      Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui Ganea Augustin

      de ce nu proiectezi tu una mai buna?
    • +3 (3 voturi)    
      bine ca esti tu destept (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:03)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Ganea Augustin

      ...si vezi ca finantarile ARCA sunt 95% private, daca nu indeplineau conditia cu fondurile private nu ar fi fost acceptati in competitia XPrize. Mai documenteza-te si tu inainte sa trambitezi pe forumuri.
  • -1 (1 vot)    
    nu va zbura (Vineri, 13 noiembrie 2009, 10:41)

    Adrian [anonim]

    Nu va agitati degeaba. Nici maine nu va fi lansata, ci amanata pentru saptamana viitoare, cand din nou,din cauza frigului, va fi amanata pana in primavara. Helen e tot amanata pentru a zbura din septembrie, octombrie, etc.
  • +1 (1 vot)    
    din cauza conditiilor meteorologice... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:08)

    AlisCuPar [anonim]

    Din cauza conditiilor meteorologice lansarea va avea loc in sala.
    • -1 (1 vot)    
      Poate... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:54)

      opiniatorul [anonim] i-a raspuns lui AlisCuPar

      Mai bine o lanseaza la apa. Poate asa ar castiga premiul " Cea mai ecologica ambarcatiune". Daca nu pluteste, mai au totusi o sansa la concursul "Cel mai ecologic submarin". Si daca nici asa, totusi, ca o ultima speranta, "Cea mai ecologica epava".
      Sa le uram succes maine..si vreme buna.
  • 0 (2 voturi)    
    chiar nimeni nu vede ? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 11:56)

    akanom [anonim]

    Ca asta nu prea arata a organizatie neguvernamentala ?
    Mai arata-ti-mi si mie vreun ONG veritabil care are suportul Marinei si Aviatiei militare de a cara echipamentele, face cautari, etc. Domnul Popescu, intr-o discutie pe care am avut-o cu domnia sa, chiar se referea la ARCA ca la o "institutie".
    De pe de alta parte, chiar domnia sa recunostea ca nu au nici-un fel de echipament de ghidare sau echipament de propulsie care sa-i permita realizarea unei vehicul orbital, ca sa nu mai vorbesc de ajuns pe Luna. Iar faptul ca sunt mentionati pe nu stiu ce pagina de la Google nu inseamna ca au sanse reale sa trimita macar in zbor orbital vreun vehicul - uitati-va la nivelul de finantare si munca al celor de la SpaceX care sunt pe cale de a trimite incarcaturi comerciale pe LEO, si au facut zboruri cu piloti in spatiu - mai e f. mult pana la asemenea performante, si ARCA nu are nici oamenii necesari, nici tehnica, si nici finantarea.
    Toata treaba asta arata ca praf in ochi aruncat pentru tragerea inca unui tun. Din pacate, pornind de la premisa ca nu trebuie explicat prin malvointa orice ce poate fi explicat prin incompetenta, trebuie sa ajung la concluzia nefericita ca oamenii, desi poate bine-intentionati si cu certa dedicatie, nu au priceperea necesara pentru a face sa mearga un asemenea proiect.
  • 0 (2 voturi)    
    reality check - part 2 (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:01)

    Gigi [anonim]

    "Misiunea de vineri este una dintre cele mai complexe misiuni desfasurate vreodata in domeniul aerospatial."

    Poate in Romania.

    "Atunci, organizatia a luat imagini din stratosfera, de la 15.000 metri, respectiv 12.500 metri."

    Stratosfera incepe abia la 15000m. Pe saitul lor se spune ca au ajuns la 14700m (cu balonul, performanta la nivelul anilor 1930).
    • +1 (1 vot)    
      Stratosfera (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:17)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Mai informeaza-te !

      Stratosfera incepe de la altitudini diferite si in general e o functie ce depinde de latitudine. De exemplu: la poli incepe de la 8km, iar pentru Romania la putin peste 10km.
  • -2 (2 voturi)    
    Frumos nume... halal! (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:03)

    goe [anonim]

    Prima racheta romaneasca se numeste... Helen.
    Nume pur romanesc, de altfel!
  • -1 (3 voturi)    
    este ARCA un tun ? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:10)

    akanom [anonim]

    Dupa ce am scris postul anterior, am incercat sa investighez posibilitatea ca ARCA sa fie de fapt un tun financiar - si pare din ce in ce mai probabil.
    Am reusit sa aflu din diferite surse, unele mentionate aici in comentarii, ca BRD si Rompetrol au finantat cu sume importante (as zice in jur de 300.000 euro fiecare) acest proiect. De asemenea statul roman a bagat 780000 USD in proiect. Deci peste un milion de euro atrasi in investitii, cu ce rezultate ?
    Pai avem doua baloane lansate cu imagini capturate la 12.000 m. In conditiile in care amatori cu echipamente de pe raft lanseaza de rutina baloane cu camere atasate la 30.000 m, cu un cost de 100-200 USD pe lansare.
    Si mai avem un prototip de racheta care se spera ca va atinge 100 km. In conditiile in care cu finantare minima, proiectul HAL5 a lansat in 1997 o racheta purtata de un balon la 36km, iar in 2004, CSXT a lansat de la nivelul 0 o racheta de 11m care a atins 116 km, folosind materiale off-the-shelf.

    Rezumand, ARCA reuseste sa "toace" bugete impresionante si sa nu vina cu nimica mai bun decat chestii pe care amatorii le fac cu componente standard de vreo 5 ani, pentru probabil de 10 ori mai putini bani. Asta mi se pare definitia clasica a unui tun.
    • 0 (0 voturi)    
      .... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:41)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui akanom

      http://www.youtube.com/watch?v=S9q1vLdEi2A
    • 0 (0 voturi)    
      finantare minima? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:49)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui akanom

      Comentariul tau e cat se poate de tendentios. Nu urmaresti decat sa improsti cu noroi si sa dezinformezi.

      CSXT a fost un proiect ce s-a intins pe vreo 10 ani si a beneficiat de finantari de peste 10 milioane de $, iar pana la lansarea reusita din 2004 au mai fost lansarile mai putin reusite din 2000 (probleme la instalatia electrica), 2002 (racheta a luat foc la 3 secunde de la decolare)


      Printre cei peste 30 de oameni care au lucrat la proiectul CSXT erau si "amatori" (profesori, studenti, tehnicieni) dar si ingineri si rocket scientists cunoscuti si cu experinta de zeci de ani.

      Nimeni nu face lansari de rutina in spatiu fara sa investeasca enorm de mult timp in cercetare, planificare, etc. Niciun amator nu a reusit sa trimita baloane in spatiu cu un buget de doar 100-200 $. Erau ce-i drept niste studenti care se laudau cu asa ceva, dar ei omisesera tocmai costul planificarii detaliate --- cam o jumatate de an de munca, in care efectuasera simulari peste simularii, folosind GRID-ul universitatii unde studiau, tehnologii la care omul obisnuit nu are acces si a caror inchiriere pe timp lung ajunge sa coste lejer peste 100.000 $.

      PS: incearca sa-ti construiesti argumentatia si fara sa trunchiezi din informatii.
      • 0 (0 voturi)    
        despre ce vorbim aici ? (Vineri, 13 noiembrie 2009, 14:26)

        akanom [anonim] i-a raspuns lui mvr

        Eu am ridicat problema ca fata de banii investiti nu se vad rezultatele, iar tu vii si bagi niste dezinformari crase deviind discutia, in mod evident malitios.
        Spui despre studenti care au lansat baloane folosind GRID-uri universitatii, cu costuri de 100.000$. Sa zicem ca ar fi adevarat, desi http://www.dailymail.co.uk/news/worldnews/article-1162659/Students-tie-56-camera-balloon-send-edge-space-capture-stunning-images-Earth.html spune altceva.
        Eu intrebam: unde se vad rezultatele cheltuirii banilor de la ARCA? Daca ARCA ar fi inchiriat un GRID, si ar fi publicat ceva rezultate, ti-as fi dat dreptate, dar oamenii astia nici macar nu au in planuri sa-si faca avionica proprie. Daca ar fi avut ceva rezultate care sa nu fie facute cu o zecime din bani cu 5 ani inainte de altii, iar as fi zis: bravo domnule. Dar sa cheltuiesti o gramada de bani si sa nu ai ce sa arati dupa aia, inseamna doua lucruri: ori nu esti capabil sa preiei rezultatele muncii altora si sa le imbunatatesti (sindromul Not Invented Here), ori de fapt cheltuiesti banii astia cu alte scopuri.

        Personal nu am nici-o legatura directa cu ARCA in afara de anumite conversatii ocazionale, si impresia mea legata de ei este din pacate sustinuta si de activitatea lor pe diferite forumuri pe internet, unde predomina atitudinea "noi suntem asa de destepti ca nu trebuie sa dam altcuiva explicatii despre ce facem", in general in plan stiintific, dar si organizatoric.
        • 0 (0 voturi)    
          hmmm (Vineri, 13 noiembrie 2009, 16:03)

          mvr [anonim] i-a raspuns lui akanom

          Credeam ca referi la studentii de aici (my bad!):

          http://science.hotnews.ro/stiri-spatiul-6198008-video-doi-tocilari-mit-fotografiat-pamantul-28-altitudine-folosind-aparatura-148-dolari-nu-incercat-jignim-nasa.htm

          Cei din articolul dat de tine sunt spanioli :). Nu stiu cum sta treaba in Spania, dar in USA nu prea ai sanse sa trimiti de capul tau ceva la mare altitudine (fara tot felul de aprobari si ... cheltuieli aditionale). Cum cei de care am amintit erau studenti la MIT care lucrau la un proiect stiintific lucrurile se schimba putin ... o banala aprobare le era de ajuns. Incearca si tu sa faci la fel (si legal) sa vezi de cat obstacole te vei lovi (iar majoritatea nu sunt nici macar de ordin tehnic).

          Si mai e o diferenta intre balonasele meteorologice ale studentilor si cele ale ARCA: masa pe care acestea o pot ridica :)

          Ar fi frumos daca ARCA si-ar publica in cazul de fata rezultatele, detaliat (scheme, formule, etc) in vreun jurnal stiintific, etc. Ar confirma sau infirma o parte din zvonurile tesute in jurul lor. Dar atata vreme cat vorbim de o initiativa (cel putin 90%) privata nu cred ca au obligatia asta.
  • -1 (1 vot)    
    sa amana (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:35)

    fizica [anonim]

    se amana lansarea ca cineva o furat chederul de la usa10 octombrie – lansarea se amana din pricina faptului ca s-a desprins chederul de la usa. Incercarea de a-l repara pe loc, cu aracet, nu a ajutat la nimic.
    11 octombrie – crezand ca repararea chederului va dura cateva zile, echipajul a baut in noaptea anterioara fiind prea mahmuri pentru a controla naveta.
    12 octombrie – totul era pregatit pentru lansarea dar lansarea a fost din nou amanata pentru ca cineva a pierduit cheile
    13 octombrie – lansarea se amana pentru ca echipajul nu vrea sa decoleze intr-o zi de 13.
    14 octombrie – lansarea se amana din nou pentru ca cineva a spart peste noapte geamul rachetei crezand ca inauntru e vreun casetofon de furat.
    15 octombrie – chederul cedeaza din nou. Se decide sa se inlocuiasca chederul cu unul de la un Mercedes.
    16 octombrie – ideea cu chederul de Mercedes se discuta in sedinta dar nu exista quorum.
    17 octombrie – se decide ca e bine cu cheder de la Mercedes si se face comanda.
    18 octombrie – vine chederul, care este montat de nemti in 20 de minute. Inginerii romani vor sa verifice daca nemtii au facut treaba buna si reusesc performanta sa desprinda iar chederul.
    19 octombrie – se foloseste un cheder de-al nostru dar bine fixat cu sarma. Echipajul urca la bord dar nu reusesc sa comunice cu centrul de comanda. Hotul de acum cateva nopti nu gasise casetofon dar furase statia si nimeni n-a observat pana azi.
    20 octombrie – statia noua este montata. Se fac verificari. Nu functioneaza. Dupa 4 ore cineva observa ca nu era conectata la nicio sursa de energie… Pentru ca se facuse prea tarziu, lansarea s-a amanat pentru…
    21 octombrie – Toata ziua a fost un dute-vino. Oamenii primarului Ontanu ridicasera naveta pentru ca era parcata in loc nepermis.
    22 octombrie – echipajul si inginerii dau un comunicat de presa prin care-si exprima regretul si anunta ca, citez, “ne bagam p..a in el de spatiu cosmic!”Ps:intr-un comunicat cei de la ARCa spuneau parca ca nu au primit nici un ban
    • +1 (1 vot)    
      .... (Vineri, 13 noiembrie 2009, 12:43)

      hoha [anonim] i-a raspuns lui fizica

      De unde ai informatiile astea?!
  • -1 (1 vot)    
    racheta (Vineri, 13 noiembrie 2009, 13:20)

    e [anonim]

    E un banc cu Bula cumva ? Il ia si pe el ?