Bugetarii stabilesc joi programul actiunilor de protest

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 12 noiembrie 2009, 10:15 Actualitate | Esenţial


Alianta Bugetarilor urmeaza sa stabileasca, joi, daca si in ce fel va protesta fata de legile salarizarii unitare si reorganizarii agentiilor guvernamentale, promulgate saptamana trecuta, anunta Radio Romania.

In ultimele 7 zile, cele 14 federatii componente ale aliantei au avut consultari separate, iar joi vor stabili impreuna actiunile viitoare. Principala tema de discutie va fi modul in care se va aplica masura concediului fara plata, lasat de lege la latitudinea conducerii fiecarei institutii publice.

Saptamana trecuta, liderii Aliantei Bugetarilor anuntasera ca vor contesta in instanta masura prin care salariatii bugetari sunt trimisi in concediu fara plata, considerand ca aceasta incalca prevederile Codului Muncii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1313 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    proteste (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:26)

    srt [utilizator]

    Deci guvern nu avem, parlamentul intra in concediu si saracii bugetari oropsiti de stat protesteaza. In fata cui protesteaza? Ca pe mine chiar ma doare-n cot de problemele lor.
    • +11 (13 voturi)    
      Si pe mine (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:39)

      stefy [anonim] i-a raspuns lui srt

      de 20 de ani "saracutii bugetari" sunt folositi ca mase de manevra si santaj pentru rafuieli intre mafioti (scuze...."politicieni").

      Nu imi pasa de problemele lor, imi pasa de serviciile proaste pe care le ofera, de numarul imens de coate goale raportat la cati ar trebui sa fie de fapt, la numarul imens de "copii buni" adusi de matusi, unchi samd ca sa aiba si ei un "servici undeva", samd.

      Rusine !
    • +8 (10 voturi)    
      io te sustin (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:40)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui srt

      bugetarii astia nu ar strange cureaua numa noi astia de la privat.si mai au niste lideri de sindicat tare cinstiti.GLOATA
      • -6 (8 voturi)    
        " BUGETARII ASTIA... " (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:09)

        nicu de la mediu [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

        dupa o viata muncita si in privat si la bugetari, iti spun ca ai ochelari de cal - pardon, catar !
        sa ai parte de greva generala pe termen nelimitat a bugetarilor cand va trebui sa-ti scoata urmasii certificat de deces !!!
        pana atunci, spor la treaba !
        • +3 (5 voturi)    
          munca (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:22)

          srt [utilizator] i-a raspuns lui nicu de la mediu

          Dupa o "viata muncita si in privat si la bugetari" nu esti in stare sa sa aduci ca argument nimic altceva decat o injuratura?

          Imi imaginez deja cu ce sarg ai muncit.
          • +2 (2 voturi)    
            de ce te iei de el (Joi, 12 noiembrie 2009, 12:25)

            Ghita [anonim] i-a raspuns lui srt

            vrei sa ne plesneasca cu o greva prin exces de zel? :D
        • +4 (6 voturi)    
          argument de bugetar (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:22)

          popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui nicu de la mediu

          iti meriti soarta
        • +3 (5 voturi)    
          Abia astept sa fiti inlocuiti de servere... (Joi, 12 noiembrie 2009, 12:07)

          bgd [anonim] i-a raspuns lui nicu de la mediu

          Abia astept sa pot sa-mi depun acte, sa-mi scot acte, cereri, taxe, impozite, etc...sa fac tot ce trebuie folosind calculatorul. Sa nu mai fiu nevoit sa fac 50 de drumuri pe la toate ghiseele voastre, directii si sedii. Sa nu mai fiu trimis dintr-o parte in alta atunci cand vreau sa platesc taxele si impozitele (culmea !!!). Sa nu mai stau la cozi interminabile. Voi bugetarilor nu intelegeti o chestie...ingreunati sistemul. Ma refer la voi astia din administratia publica...!!!
          • -1 (1 vot)    
            O sa ii gasesti agatati de clante! (Joi, 12 noiembrie 2009, 12:36)

            gabifm [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            Nu se vor lasa dusi. In frunte cu "oropsitul" de Nistor.
      • -4 (4 voturi)    
        Lasa-i mai... (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:14)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

        Sa manance si ei o paine. Nu vezi ca umbla pe site-uri si dau minusuri, Sa fim seriosi.
      • 0 (0 voturi)    
        BUGETARII-FUNCTIONARII PUBLICI (Joi, 12 noiembrie 2009, 14:34)

        IVAN NICOLESCU [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

        1. pt. informarea corecta si obiectiva : incepand cu 01.12.2008 fiecarui functionar public din consiliile judetene li s-au redus salariile nete cu sume cuprinse intre 300-500 lei,
        2. pt. situatia dezastruoasa din romania nu sunt de vina bugetarii " de rand", ci sefii lor: directori de directii din c.j., prefectii, presedintii din c.j., presedintii-directori din agentiile guvernamentale, ministri care " se fac " ca manageriaza ministerela, parlamentarii care stie tot poporul roman cu ce se "ocupa", bnr-isti cu comisioanele de pe dobanzile si comisioanele camataresti, magistratii care-si dau dreptate si salarii in regim de urgenta, guvenantii tot asa, presedentia iar asa. astia sunt personajele care ocupa posturi cu salarii babane, cu cumulul salariu-pensie, cu limuzine si masini de serviciu "la dos" si pe care le folosesc ca si cum ar fi ale lor si tot felul de fite si mofturi. pestele de la cap se-mpute.
    • -7 (9 voturi)    
      Cea ce inseamna ca: (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:46)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui srt

      Daca te doare in cot de problemele lor inseamna ca nu ai copil la scoala, probleme de sanatate - tu si familia ta, nu ai tangente cu administratiile fiscale si autoritatile locale din localitatea ta (nu ai de platit taxe, impozite, nu ai nevoie de autorizatii si alte acte administrative), nu esti interesat de protectia oferita de organele de ordine, si lista continua.
      Cumva esti inafara acestei tari? Daca da, ar trebui sa te intereseze problemele bugetarilor de acolo.

      O greva a tuturor bugetarilor ne va afecta pe toti.
      De aceea trebuie sa ne interesam de problemele lor. Unele pot sau puteau fi rezolvate. Asta daca guvernantii nu ar fi fost mai degraba interesati de cascaval si alegerile prezidentiale.
      • +4 (6 voturi)    
        EU SUNT PROFET (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:09)

        popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        stii cum te vad io la protesete.vine un lider sndical iti da o pancarta in mana stanga pe care scie MISCAREA DE REZISTENTA si in cealalta NOI VREM RESPCT apoi el se duce la el la realitatea unde e adminstraror si incepe sa va planga de mila impreuna cu SRS AND CO.daca vrei sa te cred du-te mataluta la sindicat si mai fa schimbari apoi sa vii pe aici.nu prea mai sunteti credibili voi.asta nu din cauza voastra ci a celor care va conduc.
        • 0 (2 voturi)    
          ADMINISTRATORII REALITATIItv (Joi, 12 noiembrie 2009, 12:38)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

          sunt lideri de sindicat!! (Costin de ex.)
          E clar ca vor respect.
      • +3 (5 voturi)    
        Acum daca stau sa ma gandesc sincer... (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:12)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        Avand in vedere situatia actuala, as putea sa traiesc chiar linistit fara tot ce ai enumerat tu acolo. Nu pe bune. Ia o pauza si gandeste-te. La cum se respecta orice la noi in momentul de fata, nu cred ca as avea probleme in a trai fara ajutorul lor. Cel putin o perioada pana le vine mintea la cap. Cu scoala ne descurcam daca suntem cu capul pe umeri (vorba aia, calitatea e ce vedem prin scoli, si nu e chiar frumos). Autorizatii, bla , bla, isi face multa lume de cap deja in privinta asta, deci putem spune ca suntem asigurati si in privinta asta (mai ales ca daca nu vin la munca, probabil nici amenzi nu dau, ca deh, sunt in greva). Politia ce sa mai zic. Ma luasem cu niste taximetristi "hotomani" care erau sa zicem, necinstiti si la un moment dat falfaiau si un pistol prin fata mea si a prietenilor mei. A venit politia, le-a luat datele si a plecat. Deci putem spune ca se poate si fara ei. Mai nasol e cu sanatatea, dar astia mai tineri cred ca putem trage de noi sa nu ne imbolnavim macar in perioada imediat urmatoare. Sa vedem care e pe care. Cand tare arde e chiar penibil sa te aduni undeva sa faci, auzi tu, un program al protestelor. Nu zic nu, or fi bugetari care o duc prost, dar sunt oameni care au ramas fara locuri de munca de o gramada de vreme si situatie nu e deloc roz. Putina solidaritate nu ar strica.
      • +4 (6 voturi)    
        ba tocmai aici e problema (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:12)

        srt [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        Ca am nevoie de profesori (care nu sunt in stare sa-si ia 5-ul la propria materie), de doctori (carora daca nu le dai spaga te lasa sa mori), de functionari (care te trateaza cu scarba), de politie (care ia masuri numai cand si cum au chef).

        Problema e ca eu nu pot sa protestez in privinta asta.

        In schimb cand statul ia niste masuri necesare de reducere si transparentizare a cheltuielilor publice tocmai aceasti oameni gasesc de cuviinta sa protesteze.

        Poate tie-ti place cum functioneaza sistemul in Romania. Mie insa mi se pare ca schiopateaza rau.
        • -2 (4 voturi)    
          Aceasi mentalitate (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:56)

          Mitica Valahul [anonim] i-a raspuns lui srt

          Pai aceasi mentalitate o ai si tu la privata.
          Vad ca arzi gazul pe net - ai timp sa citesti presa online si sa si dai replici pe forum. In mod sigur bagi si 2-3 jocuri de strategie pe zi, mai un site deochiat, si sute de mailuri zilnice cu glume/nuduri/filmulete. Adevarata productivitate privata, ce sa zic.
          Ala cu nota sub 5 e suplinitor - ca sa se titularizeze, profesorul trebuie sa ia cel putin 7. Dar aia stau putin in sistem, majoritatea pleaca din tara. Te intrebi de ce oare sunt atat de multi profesori suplinitori? De ce nu se inghesuie desteptii sa dea concurs pentru a lucra in invatamant?
          70% dintre medici au peste 50 ani - e o statistica oficiala. Aia sunt si spagarii! De ce?
          Functionarii huliti de tine fiindca te trateaza cu scarba sunt nepoatele, verii, fratii, surorile, nevestele, amantele politicienilor. Asa se angajeaza in administratia centrala si locala. Majoritatea sunt portocalii de-ai tai!

          Toti batausii si derbedeii de la tara se fac politieni. Inteligenta si comportamentul lor e de pomina in Romania. Nu vad actualul ministru sa faca ceva pentru a schimba perceptia.

          Poti protesta - prin vot - dar eu cred ca votul tau va fi portocaliu, cea ce inseamna un gir al actualei situatii.
          • 0 (0 voturi)    
            da, dar... (Joi, 12 noiembrie 2009, 16:03)

            nel [anonim] i-a raspuns lui Mitica Valahul

            Da stau pe net in asa zisul program de lucru, dar cand am de predat un proiect si nu e gata, stau si noptile ca sa-l fac la timp. Si nu solicit ore suplimentare si nu fac greva...
      • +3 (5 voturi)    
        nesimtire (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:16)

        mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

        Ceea ce fac bugetarii acuma este o nesimtire fara margini-e asa de greu sa inteleaga ca statul nu mai are de unde lua biruri pentru salariile lor si asa destul de mari,unele chiar nesimtite ca a cumnatului de prostanac? E asa de greu sa inteleaga ca sistemul privat care ii plateste mai bine decat pe proprii angajati ,trece printr-un impas??? Observ ca cei care protesteaza nu sunt cei cu salarii mici,dimpotriva,imbuibati cu salarii mari si interese politice.RUSINE! Ei de bine de rau isi primesc salariile dar cei din sistemul privat ce sa faca? Unde sa protesteze?
        • -4 (6 voturi)    
          Ba da (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:37)

          Mitica Valahul [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

          Solutia e simpla: TVA = 22%, impozitare progresiva, veniturile peste 3000 RON brut incepand de la 25% pana la 45% ce depaseste 9000 RON.
          Voi chiar nu intelegeti ca asta va figura in viitorul buget? De ce credeti ca Boc nu se grabeste sa-l depuna in Parlament?
          Impozitul va fi:
          705 - 0%
          705 - 1000 RON - 10%
          1000 - 15000 RON - 16%
          1500 - 2500 RON - 19%
          2500 RON - 3500 RON - 25%
          3500 RON - 4500 RON - 29%
          4500 RON - 6000 RON - 35%
          6000 RON - 9000 RON - 39%
          >9000 RON - 45%
          Chiar nu intelegeti? Lasati ochelarii de cal si fanatismul portocaliu si treziti-va! Asta e viitorul!
          • +1 (3 voturi)    
            dovezi (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:55)

            srt [utilizator] i-a raspuns lui Mitica Valahul

            Ai si dovezi sau te plictiseai doar?
          • +2 (4 voturi)    
            DE UNDE AI SCOS ACESTE CIFRE (Joi, 12 noiembrie 2009, 12:03)

            cris [anonim] i-a raspuns lui Mitica Valahul

            Esti cunva in acelasi birou cu dl. BOC? sau e directiva de partid de pentru biroul de criza de la subsolul PSD.
            Guvernul BOC nu poate sa depuna bugetul pentru ca nu are suport legal si moral. E ca un angajat aflat in perioada de preazviz pentru desfacerea contractului de munca.
            Tu crezi ca acest angajat potae sa-si faca planuri de viitor pentru actualul loc de munca?
            Legea votata de parlamentul (geoana-antonescu) nu poate sa fie promulgata.
            Parlamentul nu mai reprezinata poporul de cand acesti dictatori impun parlamentarilor sa voteze pe linie de partid. Prin urmare au confiscat democratia.
            La mine persista o intrebare cine are veleitati de dicator : basescu, geoana sau antonescu si in ce proportie?
          • +2 (4 voturi)    
            coane mitica (Joi, 12 noiembrie 2009, 12:39)

            mim [anonim] i-a raspuns lui Mitica Valahul

            daca se aplica ce spui mata nu o sa mai ai de unde sa iti iei salariul de bugetar, nici macar pe cel redus. asa e. pe hirtie e usor sa fi economist si iti ies niste incasari bugetare mai ceva ca in vremea lui nastase, cand se aplica impozitul de care zici... a propos atunci eu aveam cea mai mare din venit la negru si asta a fost alegerea mea. angajatorul mi-a spus cat imi ofera si m-a lasat sa aleg cat trec pe cartea de munca.
            si am o sugestie, tinand cont de vizinea ta ar fi bine sa iti schimbi pseudonimul din mitica valahul in mitica fanariotu'
          • 0 (2 voturi)    
            SA SE SCUMPEASCA TOT (Joi, 12 noiembrie 2009, 12:41)

            gabifm [utilizator] i-a raspuns lui Mitica Valahul

            TVA 22% ca sa tinem o haita de ciubucari si incompetenti?
            Ai tupeu nu gluma.
          • 0 (2 voturi)    
            solutia (Joi, 12 noiembrie 2009, 13:07)

            mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Mitica Valahul

            e mult mai simpla-reducerea numarului de bugetari pana la o dimensionare corecta (cam cu 50%)
      • +1 (1 vot)    
        Pe cand o sa vedem un articol cu titlul: (Joi, 12 noiembrie 2009, 16:01)

        nel [anonim] i-a raspuns lui Catalin

        Nu ma doare in cot de problema lor, dar nu am in familie angajati la stat... degeaba.

        Pe cand o sa vedem un articol cu titlul:

        Bugetarii stabilesc joi programul actiunilor de eficientizare a activitatii si reducere a timpului petrecut de contribuabil in fata ghiseului.

        Abia dupa ce vor face acest lucru ar avea dreptul moral de a face greva.
        Atata timp cat sunt platiti din banii nostri si te trateaza cu partea posterioara, mai bine lasa...
        Cati dintre noi nu ne-am lovit de bugeteri care se misca in reluare, care ii intrebi ce acte iti trebuie si cand le aduci isi mai amintesc ca iti mai trebuie inca ceva si tot asa?
        Prin natura activitatii am intrat in contact cu diversi funtionari din diverse primarii uni ar avea dreptul moral de a face greva, altii ar trebui sa stea la servici 48 din 24 ca sa-si merite salariul.
  • +2 (4 voturi)    
    un pic de rigoare (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:32)

    Dr@gos [anonim]

    Legea restructurarii agentiilor guvernamentale 329/2009 a intrat in vigoare astazi 12.11.2009. Legea salarizarii unice 330/2009 va intra in vigoare la data de 01.01.2010. Afirmatia "legile salarizarii unitare si reorganizarii agentiilor guvernamentale, care au intrat in vigoare saptamana trecuta" este lipsita de fundament!!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    manipulare (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:37)

    mm [anonim]

    Doar manipulare grosolana! Si atat!
  • +6 (8 voturi)    
    INAINTE DE PROTEST (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:49)

    cris [anonim]

    Inaite de a protesta fata de nivelul salariilor bugetari ar trebui sa-si faca un grafic cu evolutia personalului in ultimii 25 de ani sa justifice de ce aceeasi activitae este facuta de 3 persoane ce dispun de baze de date informatizate fata de acum 10 ani cand activitaea era facuta de o singura peroana fara baza de date pe supor electronic (avand doar regisre).
    Practic ar trebui sa-si micsoreze salariile pentru ca sunt incompetenti.
  • +7 (9 voturi)    
    sunt bugetar (Joi, 12 noiembrie 2009, 10:54)

    mico [anonim]

    si mi-am luat 4 zile de concediu fara plata doar fiindca mi-am dat seama ca e nevoie sa strang si eu cureaua un pic. Sunt de acord ca cei cu venituri de pana in 10 milioane lei vechi vor fi extrem de afectati de o astfel de masura mai ales in preajma sarbatorilor. Asa ca masura trebuie regandita astfel incat sa ii afecteze doar pe cei cu buzunarul plin (eventual progresiv),
    Asta pana se pun la punct criterii obiective de disponibilizare a celor care dorm la post.. si sunt multi astia. Din pacate sistemul de pile primeaza si azi.. si nimeni nu are ce face... pentru ca pestele de la cap se impute..
    Revenind la ideea de baza, cred ca bugetarii cu buzunarul plin trebuie sa faca un efort si sa renunte la 8 zile platite.
    Nu vreau sa par ipocrit mai ales ca sunt anonim aici si de aceea imi fac Mea culpa daca am deranjat...
    • +3 (5 voturi)    
      Lucrez la privat (Joi, 12 noiembrie 2009, 11:40)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui mico

      Ai un plus de la mine.
    • +2 (2 voturi)    
      respect (Joi, 12 noiembrie 2009, 14:08)

      mechanix [anonim] i-a raspuns lui mico

      O astfel de atitudine poate scoate tara asta din cacat.
      Respect!
  • 0 (2 voturi)    
    Mai bugetarilor, ne mai lasati in pace? (Joi, 12 noiembrie 2009, 12:34)

    gabifm [utilizator]

    Abia ce am dat 500RON unuia dintre voi ca sa imi rezolve cea perfect corect si legal.
    Terminati o data! Expirati, inspirati, uitati-va in oglnda impartiti (salariul+ciubucurile+ceea ce consumati la serviciu) la timpu efectiv lucrat si veti vedea ca va apropiati de castigul pe ora al lui Bill Gates!
    Opriti-va odata ca am capatat atata scarba de voi ca de parlamentari.
    • 0 (2 voturi)    
      fraier esti ca dai (Joi, 12 noiembrie 2009, 12:49)

      mico [anonim] i-a raspuns lui gabifm

      cu oameni ca tine se duce tara la vale... ca dai si iar dai.
      • -1 (1 vot)    
        spune-ti tu asta (Joi, 12 noiembrie 2009, 13:45)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui mico

        cand te duci la doctor inainte de operatie.
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar nu observati? (Joi, 12 noiembrie 2009, 16:03)

    craioveanul [utilizator]

    Am citit articolul si toate comentariile si sunt intrigat de ce nu observati un lucru extrem de simplu?
    Organizatiile sindicale ale bugetarilor, mai precis cei care conduc aceste organizatii, sunt ,,partenerii,, loiali ai unor partide si au sarcina de-a crea haos inainte de alegeri
    Unii candidati la functia de presedinte (Geoana, Antonescu si Oprescu) vor acuza pe Basescu caeste vinovatul principal al micarilor sindicale....
    Astfel liderii de sindicat isi vor ,,perpetua,, avantajele obtinute de la PSD si PNL dupa alegeri daca iese alcineva decat Basescu .
    Nu acesti ,,lideri,, doresc sa se ,,retrocedeze,, organizatiilor sindicale proprietatile UGSR-ului?
    In concluzie acestea sunt motivele reale ale protestelor care vor urma.
    Dar si daca va fi ale Basescu, o sa avem mari surprize!
  • 0 (0 voturi)    
    proteste (Joi, 12 noiembrie 2009, 16:39)

    elis [anonim]

    lucrez din 1996 in mediul privat si nu inteleg cum cei din sistemul bugetar mai vor proteste avanda in vedere starea ec. la aceasta data.Multe firme au dat faliment sau si au suspendat activitatea din cauza impozitului forfetar.de unde sa scoata statul bani daca nu se aduna in sacul numit buget avand in vedere situatia descrisa mai sus?Cand mergi la dir.de finante, dir.muncii, sanatate sau mai stiu eu unde ii vezi cum se calca pe picioare si cat sunt de exigenti cu orice ai face.Este clar ca trebuie sa fie mai putini si cu toate astea ei fac greva, p[rotesteaza pt.marirea salariilor dar de unde?E usor sa stai fara griji sa primesti salariu care trebuie sa vina cand esti platit dela buget si nu te intereseaza cum se aduna banii.Dlor din sistemul bugetar faceti un pas si deveniti patroni sau salariati in mediul privat si va castigati banii singuri sa vedeti cum e si apoi faceti si greve.
  • +2 (2 voturi)    
    bugetari vs privati (Joi, 12 noiembrie 2009, 17:16)

    axel2009 [utilizator]

    Solutia pentru a inceta acest virtual conflict bugetari-privati ar fi sa elimine in primul rand liderii de sindicat care ii invrajbesc unii impotriva celorlalti si isi vad doar de propriile interese;
    in romania de dupa 1989 aratati-mi un singur lider de sindicat care nu a pus botul la miere si pe care nu l-a durat in dos de membrii de sindicat...
    selectia personalului pe criterii de competenta ar fi singura solutie pentru cretsrea veniturilor celor ce muncesc si elimnarea pilosilor...
    dar se pare ca mai avem mult pana atunci asa ca .......