Primaria Sectorului 5, amendata cu 35.000 de lei pentru ca tine la secret contractul de salubritate

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Marţi, 27 octombrie 2009, 13:54 Actualitate | Esenţial


Primaria Sectorului 5 a fost obligata sa plateasca o amenda de 35.000 de lei pentru neprezentarea documentelor de achizitii publice, inclusiv pe servicii de salubritate, dupa ce Judecatoria Sectorului 5 a respins contestatia primariei la amenda ceruta de Autoritatea Nationala pentru Reglementarea si Monitorizarea Achizitiilor Publice (ANRMAP).

In urma cu doua saptamini, o echipa de control a ANRMAP a verificat documentele la Primaria Sectorului 5, dar accesul la documente i-a fost refuzat. "Inspectorilor li s-a spus ca aceste contracte se afla in seif la domnul primar", a declarat pentru HotNews.ro o sursa din Primaria condusa de Marian Vanghelie.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1375 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    Nu inteleg asta (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:02)

    codrea [anonim]

    Eu nu inteleg asta... Cum adica? Statul amendeaza statul? Asta e o tampenie. Eu cred ca amenda aia trebuia sa fie data pe functionarii care nu si-au facut treaba, nu pe bugetul primariei.
    • +6 (8 voturi)    
      subscriu! (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:17)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui codrea

      mi se pare o prostie sa nu amendezi prostii care se fac vinovati ci sa iei din banii contribuabililor (care nici macar nu au habar de ce se intampla in institutia aia)
      • +1 (1 vot)    
        plata vinovati (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:41)

        Ghita [anonim] i-a raspuns lui Ion I

        exista sanctiuni pentru angajati/primari:
        scaderea cu 10% a salariului (nu a venitului) timp de 3 luni.
        mustrare
        nu il lasa sa promoveze timp de un an.
        astia isi fac campanie electorala pe banii nostrii, platesc amenzi din banii nostrii, si apoi urla ca nu le ajung banii nostrii.
        dorim continuarea acestei situatii haide geoana hai patriciu hai vanghele dai nastase pt ca basescu a blocat sertaru` lu vanghele cautand dovezi cu eba...
    • +8 (8 voturi)    
      Pai cum? (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:19)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui codrea

      Adica ai vrea sa-l amendeze pe Vanghelie?
      SI cine ne mai garanteaza ministrii?
      Ca doar la el in seif e contractul?
      Glumesti.....
    • +4 (4 voturi)    
      Bugete (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:22)

      Vanatoru [utilizator] i-a raspuns lui codrea

      De ce crezi ca se face bugetul? Fiecare unitate de stat are un buget separat. Alt cont, alt administrator, etc

      In general primariile au bani din taxe si impozite locale (impozitul pe casa al oamenilor, pe parcare, amenzi date de gardieni pe raza sectorului, etc)

      D'asta si exista Curtea de Conturi (si nu de cont) ca sa fie si o unitate de control.

      Si in firme private mari exista asa zisele centre de cost si se muta banii de la un departament la altul desi teoretic e aceiasi firma, nu?

      Zic eu ca la o asemenea amenda ar tb sa se autosesize autoritatile de control ale statului si sa verifice care e miscarea
      • +3 (3 voturi)    
        Cine sa se sesizeze? (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:37)

        GT2 [utilizator] i-a raspuns lui Vanatoru

        Prietenul de "subteran" Vacaroiu de la curtea de conturi?

        Nici vorba ...
      • +1 (1 vot)    
        :)):)):)):)) (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:58)

        codrea [anonim] i-a raspuns lui Vanatoru

        Nu e normal ca sa muti banii dintr-un buzunar in altul. Centrele de cost intr-o companie au cu totul si cu totul al rol. In niciun caz nu o sa vezi intr-o companie particulara ca vine auditorul intern si "amendeaza" sau trage la raspundere centrul de cost ci pe titularul/managerul centrului de cost. In cazul asta pur si simplu, din cauza unui "idiot" banii varsati de contribuabilii din sect 5 se vor duce la bugetul central. Asta in detrimentul celor de la sect 5. Iar cel care este responsabil sa puna la dispozitia autoritatii de control documentele solicitate, se va duce bine merci acasa, fericit ca a mai bifat o zi de lucru la stat.
    • -1 (1 vot)    
      ha (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:25)

      dan [anonim] i-a raspuns lui codrea

      ce naiv esti
    • +1 (1 vot)    
      mare tampenie (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:29)

      ana [anonim] i-a raspuns lui codrea

      pai tot din banii nostri vor achita amenda!
  • +6 (6 voturi)    
    HA -HA pe carca coastra (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:05)

    cris [anonim]

    Si ma rog din ce buget va plati primaria amenda-din bugetul de investititi. Infractiunea este facuta de oameni politici sustinuti de patide si realizata in interesul acestora. Prin urmare nu primaria ar trebui amendata ci administatorul aceteia care este primatul si care primeste bani pentru administrare defectuasa.
  • +3 (5 voturi)    
    Remember ApaNova (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:12)

    Duduveche [anonim]

    Dar cu cit ar trebui amendate autoritatile din BUC ca de 10 ani tin la secret contractul de concesionare pe 75 ani a Regiei Apa Buc catre grup Vivendi (contract de 300 pagini, dupa cum a zis odata la TV Mioara Mantale)?
    Grupul VIvendi nefinalizind nici azi Epurarea Glina (care era angajament in numitul contract).
  • 0 (0 voturi)    
    Romania - tara tuturor posibilitatilor (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:15)

    Nadgob [anonim]

    Daca iei in considerare ca acest lucru se intampla in Romania . . . pare "de inteles".
  • 0 (0 voturi)    
    care este.. (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:18)

    je [anonim]

    .....da, da' poate contractu' care este, el prevede niste clauze care este favorizante pentru unele parti, care semneaza contractul...sa nu mai zicem de firmele care este asociate...care ca si in cazul economatelor din sector, ele a fost facute iesclu, esclu...ptiu!, exclusiv in interesul cetatenilor!
  • +5 (5 voturi)    
    Si? (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:19)

    keloo21 [anonim]

    Primaria a fost amendata insa conducatorul autoritatii contractante, in cazul nostru primaru, va plati amenda din propriul buzunar. Insa nu asta e problema, problema e ca Marean care este, a luat o amenda simbolica, avand in vedere faptul ca din contractele de achiztie publica si-a tras sute de mii de euro. Sincer si eu i-as primi cu bratele deschise pe cei de la ANRMAP si insituatia in care mi-ar da amenda maxima, 100.000 lei conform OUG 34/2006, stiind ca am contracte de milioane de euro acordate preferential sau la firme de partid. I-as servi si cu o cafea.
  • +1 (3 voturi)    
    Unde-i contractul (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:38)

    Caravaggio [anonim]

    Astia ie prosti! Trebuia sa-l caute pe Goagal, ca-l gasea acolo!
  • +2 (2 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:38)

    Anna [anonim]

    Institutiile statului trebuie sa se verifice una pe cealalta. Daca Curtea de Conturi depisteaza nereguli, aplica sanctiuni, amenzi etc. Daca Inspectoratul de stat in constructii constata o neregula la avizele de constructie date de primarii, amendeaza primaria. Daca Consiliul Concurentei considera ca reorganizarea sectorului energetic in doua companii e o incalcare a principiilor de concurenta, trebuie amendati cei responsabili.

    Amenzile nu ar trebui sa fie platite din banul contribuabilului ci din salariul celui care a gresit. Adica amenda vine pe adresa primariei, primaria trebuie sa depisteze cine a gresit in institutie si acea persoana sa fie penalizata. Daca nu se intampla asa, asta ar trebui, intr-o democratie functionala, sa se traduca in costuri politice pentru conducerea institutiei respective. Incet-incet, va incepe sa functioneze asta si la noi.

    Un raport bun despre achizitii publice, raspunsul institutiilor publice la "intrebari de sanatate" din partea cetateanului etc, mai jos, unde se poate si comenta:

    http://www.sar.org.ro/blog/?page_id=445
    • +1 (1 vot)    
      Institutiile (Marţi, 27 octombrie 2009, 15:49)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui Anna

      Institutiile in sine sunt bune. Raul vine de la oamenii din interior.
      Greselile le fac oamenii si ei trebuie sa plateasca.
      Dar problema trebuie sa plece tot de la principii. Rolul controlului este de a gasi greseli, de a le indrepta si de a evita pe viitor repetarea lor.
      Daca greselile se fac din rea vointa atunci institutia si persoana(persoanele) devin culpabile. Si cum in Ro hatisul legilor, HG, si normele lor de aplicare e asa de complicat, este practic imposibil sa nu gasesti greseli.
      Din stire vad greseala, dar si rea vointa prin neacceptarea sa faci publice aceste contracte.
      Si atunci trebuie amendata persoana. Cine tine in seif contractul?
      In Ro rolul controlului este nu de a corecta, ci de a amenda sau si mai rau, de a santaja si aduna bani pentru partidul aflat la putere sau care l-a numit acolo.
  • +3 (3 voturi)    
    De ce? (Marţi, 27 octombrie 2009, 14:40)

    flavioindy [utilizator]

    De ce sa desecretizeze contractul? Ca doar e pe "persoana fizica" :)