Bogdan Aurescu: Cred ca politica externa nu trebuie sa depinda de turbulente politice interne si tocmai de aceea am acceptat sa fiu pe aceasta lista

de Anne-Marie Blajan     HotNews.ro
Vineri, 23 octombrie 2009, 17:17 Actualitate | Esenţial


Bogdan Aurescu in Georgia
Foto: HotNews.ro
"Eu sunt diplomat de cariera si Ministerul Afacerilor Externe este extrem de important pentru mine. Cred ca politica externa nu trebuie sa depinda de turbulente politice interne si tocmai de aceea am acceptat sa fiu pe aceasta lista: este un mesaj ca avem nevoie de normalitate, de conducerea politicii externe romanesti pe principii de profesionalism in domeniu si nu dupa interese de politica interna si ca institutia „profunda” a diplomatiei conteaza", a aratat Bogdan Aurescu, propunerea pentru portofoliul afacerilor externe in guvernul Croitoru, intr-o declaratie pentru HotNews.ro.

Aurescu spune ca este constient de sansele pe care le are acest guvern in parlament, insa crede ca includerea sa pe lista lui Croitoru, "intr-o perioada in care interesul pentru politica externa este din pacate mult redus", este "un mesaj de normalitate pentru MAE".

"Lumea ma asociaza cu cei 9.700 km patrati nou intrati sub jurisdictia suverana romaneasca dupa procesul de la Haga, si este firesc. Subliniez insa ca la acel proces cel mai important lucru a fost consensul national pe care acel proiect l-a atras.

Sunt in continuare diplomatul de cariera pe care l-ati cunoscut la Haga si in continuare nu am afilieri politice. Politica externa, un domeniu extrem de special, este singura mea afiliere politica", spune Aurescu.

Din punctul sau de vedere, este important ca institutia diplomatiei sa fie protejata de interferentele politicii interne, sa actioneze cu profesionalism si rigoare si sa functioneze eficient, indiferent de „starea vremii” politice interne.

"Am o experienta extinsa in Minister, unde vin zi de zi de 13 ani, si il cunosc foarte bine. Diplomatia romana are nevoie de o conducere stabila si profesionista pentru a face fata cerintelor profilului international actual al Romaniei, precum si – foarte important – de continuitate. Iar Romania trebuie sa aiba o voce mai puternica si mai hotarata pe scena internationala – asa cum a avut la Haga", a mai spus Aurescu. 


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1655 vizualizari

  • +6 (12 voturi)    
    Mult succes! (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:21)

    Cristi [anonim]

    Sper ca acest guvern sa treaca. Mingea e acum in terenul celor patru care lucreaza asiduu impotriva Romaniei. Adica a PSD-PC-PNL-UDMR-Minoritati.
    Succes guvernului Croitoru!
    • +9 (9 voturi)    
      Mult succes! (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:36)

      Tom Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui Cristi

      sper sa aveti sansa si timpul necesar reformarii ministerului de externe.
      In acest minister si-au gasit un cuib toti clientii politici trasi pe linie moarta, oameni care nu au gasit altceva de lucru si-au platit posturi de ambasadori sau reprezentati/atasati diplomatici, economici samd.
      Sper sa trimiteti acasa toate lichelele astea si sa aduceti oameni cu talent si competente pentru diplomatia noastra.
      Mult succes!
  • +1 (9 voturi)    
    pacat de el (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:21)

    macchiavelli [anonim]

    or sa spele cu el pe jos pesedeii si peneleii.....
    • +5 (5 voturi)    
      nu cu el (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:49)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui macchiavelli

      ci cu propria imagine vor face asta! e o cursa fina din care imaginea le va iesi terfelita rau! Base are mana castigatoare in ambele variante: daca pica sau trece cabinetul propus de PMul desemnat de el el! are doi - chiar trei asi!
      • -1 (1 vot)    
        da, sigur (Vineri, 23 octombrie 2009, 23:21)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Electoratul PSD sigur se va lepada de "partid" pentru ca nu a validat ca ministru un om de care majoritatea dintre ei n-a auzit niciodata.
  • +7 (7 voturi)    
    veste buna (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:25)

    outside_the_wall [utilizator]

    Un om care a facut deja mult pentru Romania. Un om prea modest, in comparatie cu politicienii de azi care doar se lauda si nu fac nimic. Tot respectul si speram sa continue la fel.
  • -6 (6 voturi)    
    Aveam o parere mai buna... (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:29)

    Weather [utilizator]

    Nu pot sa cred ca a acceptat sa fie inclus pe aceasta lista care din start e una inutila.Sa fie doar o balcanica dorinta de a avea,fie si numai virtual si pentru citeva zile,piinea si cutitul in mina?
  • -1 (3 voturi)    
    aurescu (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:32)

    vali [anonim]

    inca o data aurescu e adus sa dea o fata credibila si onesta politicii roamanesti.
    Pe el il cred, pe cei care l-au chemat nu. sper sa il lase sa-si vada de traba lui
  • +4 (4 voturi)    
    Un om normal (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:32)

    sorin [anonim]

    Omul acesta gandeste ca un om normal. Numai ca asociatia Grivco tocmai pe acestia vrea sa-i alunge daca se poate si din tara. Prostanacului si prostanacilor le trebuie o tara de prosti. Si unde mai pui ca sunt si foarte mandri de asta: "pe noi ne voteaza oamnii simplii". Adica aceia care poate nevinovati le dau votul ca ei sa aiba ceasuri la mana cat castiga un amarat intr-o viata, o masina cat castiga o familie intr-o viata. Valoarea pe care acesti simplii oameni o adauga prin vot unora ca cei din asociatia Grivco reprezinta nivelul de trai a milioane de romani, mai ales de la sate. Ori cum ar putea ei sa voteze un guvern din care face parte Aurescu, Croitoru si altii? Inteleg acum valoarea lui Johannis daca s-a asociat cu acesti indivizi! Daca Johannis era asa de reprezentativ de ce nu l-au propus pe el la presedentie? Sau sa-l bage in PSD si s-l faca sef? Ori sacalii isi pastreaza functiile importante pentru ei iar prostii sa fie la inaintare!!
  • -2 (4 voturi)    
    Nici gand (Vineri, 23 octombrie 2009, 17:40)

    Ion [anonim]

    Nu va asociaza nimeni cu cei nu stiu cati km. Dvs va asociati si uitati ca fara acei profesori de la Oxford si Sorbona, Romania nu ar fi castigat. Si noi Romanii am platit din buzunoarele noastre.
    Vorbiti de 13 ani de experienta dar nu ati schimbat nimic desi ati fi putut. Sa se cheme acest lucru procrastinare?
    O fotografie personala nu poate sa schimbe imaginea institutiei....Dar noroc bun! Sa fie intr-un ceas fericit...
  • +1 (3 voturi)    
    un roman de care suntem mandrii (Vineri, 23 octombrie 2009, 18:54)

    romanu' [anonim]

    Acest domn Aurescu este o perla azvarlita intr-o teica de porci. Daca guvernul Croitoru trece de parlament, o sa inceapa o adevarata campanie de denigrare la adresa sa, asa cum a fost dusa si campania impotriva domnului Paleologu de la Ministerul Culturii. Paleologu a incins spiritile din cauza ca s-a opus rechinilor imobiliari care vroiau sa puna mana pe diversele cladiri declarate patrimoniu. Nu a reusit sa le salveze pe toate, dar a facut si face in continuare ce poate.
    Din pacate, marii oameni politici ai aceste tari, o sa il dea la o parte, atat pe el cat si si pe ceilalti oameni capabili. Ei nu isi au locul aici! Ei trebuie sa emigreze; trebuie sa se duca sa iti arate valoarea pe alte meleaguri.

    Chiar si asa, le doresc succes ministrilor propusi. Desi am impresia ca sunt oameni de sacrificiu. Nu o sa treaca de Parlamentul nostru iubit.
  • -3 (3 voturi)    
    Respect pt dl. Aurescu, dispret pt. dl. Croitoru (Vineri, 23 octombrie 2009, 23:07)

    Piticot [anonim]

    Dl. Croitoru si-a batut joc de noi cu aceqasta propunere de executiv.
    S-a descalificat singur.
    Ori l-au refuzat toti si n-a avut din pacate de ales, ori e doar o marioneta politica in mainile papusarului sef.
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 10:34)

    marius [anonim]

    Este un om excelent pentru minister , la fel ca domnul Funeriu la educatie , dar din pacate celelalte nume di guvern sunt Berceanu , Videanu , Blaga , Pogea etc.
    Cu o floare nu se face primavara.
  • +1 (1 vot)    
    Mult succes! (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 13:24)

    big_fufu [utilizator]

    Imi doresc sincer sa fie validat acest guvern, desi are sanse mici. Dvs sunteti unul dintre putinii performeri, asa ca eu cred sincer ca ati merita acest post, si ati fi in stare sa il puneti in valoare.
    Ati facut foarte bine ca ati acceptat, ocaziile se ivesc rar si trebuie fructificate. Nu este timp de asteptat inca vreo 10 ani, poate-poate ....
  • 0 (0 voturi)    
    mai Bogdane sa incepi in ordine alfabetica (Sâmbătă, 24 octombrie 2009, 18:24)

    cocosatu [anonim]

    cu Africa de Sud. Daca ai taria necesara sa-i dai la o parte pe cei care ne fac tara de ris si doar stau pe banii statului prin lume fara sa faca nimic bun pt imaginea tarii, atunci doar vei putea spune ca faci un progres. Pe vremurile astea de criza aici a jaf pe munca saracilor din Romania. Sa-i trimiti mai Bogdane pe toti acasa si sa aduci unii noi, tineri, doritori de munca, fara fite si cu scopul sincer de a avansa Romania nu buzunarul personal. Sper sa poti face ceva radical, daca nu si peste alti 20 ani o sa vorbim ca astazi... doar despre sperante desarte....
    Nu mai sunt diplomati de cariera in Romania la MAE? De ce trimiteti toti ageamii aici?