Guvernul cere Parlamentului sa modifice in regim de urgenta OUG privind ajutoarele pentru incalzire

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 17:31 Actualitate | Esenţial


Guvernul va cere luni Parlamentului sa dezbata in procedura de urgenta OUG prin care a fost limitat numarul beneficiarilor de ajutoare pentru incalzire, atfel incat, printr-un amendament depus de parlamentari, sa beneficieze si familiile care au venituri mai mari de 425 de lei pe membru, informeaza NewsIn. OUG a fost adoptata inainte de 13 octombrie – data la care Executivul a fost demis in urma motiunii de cenzura – si nu mai poate fi modificata de Guvern, pentru ca un Executiv interimar nu poate emite ordonante.
  • „Daca Parlamentul va fi de acord sa faca rapid amendament la Legea de aprobare a OUG, atunci oamenii vor putea primi compensatia pentru factura la energia termica, la nivelul de anul trecut”, a declarat sambata premierul in exercitiu, Emil Boc, in cadrul unei videoconferinte cu prefectii.
  • „Deci sa le spuneti oamenilor ca, practic, vom face exact ceea ce am facut si anul trecut cu energia termica, gasind o resursa financiara de aproximativ 60 de milioane de lei, care reprezinta acoperirea pentru noiembrie si decembrie, astfel incat sa ramanem la acelasi nivel al compensatiilor pentru factura la energia termica”, le-a transmis Boc prefectilor.
Guvernul a adoptat pe 7 octombrie o OUG prin care s-a stabilit ca familiile unde venitul pe membru de familie este mai mic de 425 de lei sa primeasca ajutoare pentru incalzire, in sezonul rece 2009-2010. Executivul a alocat astfel 173 de milioane de euro pentru subventionarea facturilor. Valoarea acestora urma sa fie compensata de stat in proportie de 90% daca venitul net lunar pe membru de familie este mai mic de 155 de lei, iar in cazul unui venit pe membru de familie cu o valoare intre 355 si 425 de lei, factura urma sa fie compensata in proportie de 40%.

Pentru sezonul rece 2008 – 2009, venitul maxim pe membru de familie pana la care se subventiona factura la incalzire a fost de 615 lei. Astfel, in urma OUG adoptate de Guvernul Boc, familiile unde venitul pe membru este cuprins intre 425 si 615 lei, si care beneficiasera de acest ajutor anul trecut, nu mai puteau primi ajutorul de stat si anul acesta.

Subventia se acorda pentru incalzirea locuintei cu energie termica, gaze naturale, lemne, carbuni sau combustibil petrolier, in intervalul 1 noiembrie - 31 martie.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1080 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    vai, Boc (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 18:47)

    FFF T [utilizator]

    ce zel muncitoresc ai capatat
  • +5 (7 voturi)    
    iubirea de popor a lui Geoana (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 18:59)

    moldoveanu [utilizator]

    ...a facut ca guvernul acum sa se roage de parlament pentru chestiuni administrative urgente. Asa de tare ne iubeste si Geoana si Crin Antonescu. Mi se face greatza.

    Eu unul abia astept sa votez.
    • +1 (1 vot)    
      deci guvernul greseste si parlamentul trebuie sa r (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 22:47)

      john [anonim] i-a raspuns lui moldoveanu

      De fapt, guvernul a gresit. Nu trebuia sa greseasca, dar a facut-o pentru ca politicile se fac pe genunchi si nu prin consultare ...
      • 0 (2 voturi)    
        a gresit? (Duminică, 18 octombrie 2009, 0:00)

        moldoveanu [utilizator] i-a raspuns lui john

        poate pentru ca a acceptat sa guverneze. Ce mishto era sa fi stat PDL in opozitie, sa-i fi vazut pe papagalii astia din majoritatea transparenta transpirand in fatza crizei si a FMI.
        Eh, asta e. Iubirea lui Geoana pentru noi e mare, iar dragostea de campanii decente a lui Crin e si mai mare. Abia astept sa ies la vot. Cu sete o sa pun stampila.
        • +1 (1 vot)    
          esti uluitor (Duminică, 18 octombrie 2009, 2:02)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui moldoveanu

          demisul premier boc vrea sa lanseze o pomana electorala pentru a-l ajuta pe basescu, incalcandu-si propria OUG, si cere ajutorul Parlamentului pentru acest autosut in fund, iar tu ii dai inainte, ca retardatu', cu Geoana! chiar nu ti-e rusine, propagandist platit de pedele din bani publici?
    • +1 (1 vot)    
      Doamne ce intoxicat esti... (Duminică, 18 octombrie 2009, 1:09)

      bgd [anonim] i-a raspuns lui moldoveanu

      Un guvern fara sustinere...asta face. Se roaga. Daca Guvernul avea sustinere in Parlament nu se mai ruga nimeni....iar pt asta trebuie sa-i multumesti iubitului tau Presedinte Basescu.
      Vom vedea in momentul dezbaterii cat de tare ne "iubesc" respectivii 2.
      Asa e intr-o democratie amice. N-ai majoritate...stai in genunchi si pupi mainile celor mai mari decat tine.
      Daca vrei altceva...fugi in China, Venezuela, Cuba...de ce nu si Rusia.
  • -1 (5 voturi)    
    Am greșit, reparați greșeala? (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 19:03)

    Inq [anonim]

    Stați să văd dacă am înțeles:

    Guvernul a emis pe 7.10.2009 o ordonanță de urgență, după care este demis de către parlament, primul ministru demis bălăcărește parlamentul, iar luni va veni în fața parlamentarilor și va spune ceva de genu "Măi băieți, am comis-o cu o ordonanță, hai să uităm că v-am bălăcărit zilele trecute, modificați OUG-ul ăsta tembel...preaty please with sugar on top?"
  • 0 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 19:19)

    sam [anonim]

    Nu mai inteleg nimic! Pai, de ce a emis-o, daca nu e buna???
  • 0 (2 voturi)    
    mogulii si partidele e de vina (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 20:44)

    chirvase [anonim]

    ...va tipa boc ca din gura de reptila...nu vor sa dea caldura la populatie. dupa ce din cauza lor nu mai sunt platite pensiile si salariile, acum ne fura si caldura!!!! jos partidele, mogulii si criptocomunistii securoizi
    • -1 (1 vot)    
      ar fi interesant de stiut (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 23:13)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui chirvase

      ce culoare politica are RADET, si de ce au amanat pana la 1 noiembrie sa dea caldura, cand s-au intrunit deja conditiile pentru a fi furnizata caldura...
  • +1 (1 vot)    
    FARA OUG (Duminică, 18 octombrie 2009, 1:18)

    m [anonim]

    Ba terminati-o odata cu OUG-urile astea ca de asta merge tara asta ca dracu. daca orice tembel ajuns ministru sau secretar de stat strecoara cate o hartiuta de asta dupa cum ii vine lui pe chelie rezultatele sunt clare
    1 haos legislativ
    2 coruptie la varf

    Asadar ar trbui interzise total in viitoarea constitutie OUg-urile. Care e urgenta ca nu pricep? N-ai avut timp tot anul sa te gandesti la ajutoarele de incalzire? Nu stiai ca vine frigul dobitocule?
  • 0 (0 voturi)    
    OUG (Duminică, 18 octombrie 2009, 8:11)

    gaby [anonim]

    Acest "guvern" in frunte cu boc este de-a dreptul penibil sau diabolic? Penibil ca a emis aceasta ordonanta obligat de realitatea obiectiva respectiv stabilind plafonul in functie de posibilitatile reale ale bugetului pt ca acum sa ceara parlamentului sa-i corecteze "greseala" sau diabolic facand cu intentie aceasta reducere de plafon pt ca apoi sa zbiere isteric(cam asta face boc de o vreme) cum parlamentului nu-i pasa de bietul popor ! Halal guvern halal premier!
  • +1 (1 vot)    
    Sunteti ... (Duminică, 18 octombrie 2009, 12:33)

    nety [anonim]

    ... niste insi grizavi! Am postat mai devreme un comentariu in care ii spunem lui boc cat de mare jurist este, daca a facut legi cu care el insusi nu este de acord si cere anularea lor. Le mai spuneam studentilor sai (daca va reveni la catedra) cat de fericiti sunt ca ar avea un asemenea dascal. Nu l-ati postat. Sa va fie rusine!, Nu o sa-l postati, probabil, nici pe asta. Am macar satisfactia ca l-ati citit.
  • +1 (1 vot)    
    cum este de fapt situatia... (Duminică, 18 octombrie 2009, 12:48)

    Dorian Gray [anonim]

    Pentru cei care citesc si nu sunt talibani nici pdl nici psd: guvernul boc a dat o ordonanta de urgenta prin care cei care obtin venituri mai mari de 425 ron nu mai primesc ajutor la incalzire, scazand astfel pragul de la 615 ron, anul trecut. Si-au dat seama de prostie, respectiv potentialul exploziv a 0 voturi pt basescu de la acesti oameni care n-ar mai primi banii (si de abia acum au vazut cat de multi sunt loviti) iar acu pt ca nu mai au jucaria oug in mana se roaga de parlament sa le indrepte prostia, ca ei nu mai pot...asa se intampla cand esti prost