Herta Müller despre Romania: 40% dintre cei care se afla la putere provin din vechea Securitate si se protejeaza intre ei

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 16 octombrie 2009, 17:03 Actualitate | Esenţial


Castigatoarea premiului Nobel pentru Literatura, Herta Müller, a reiterat criticile la adresa Romaniei care nu s-a debarasat de tarele comunismului. Muller vorbeste despre o "societate postdictatoriala tipica, incarcata de coruptie" si avertizeaza ca, pe fondul crizei economice, comunismul ar putea fi relegitimat.

"40% dintre cei care se afla astazi la putere provin din vechea Securitate si se protejeaza intre ei", a spus Herta Müller, la Targul de carte de la Frankfurt, informeaza NewsIn.

"Atunci cand o viata de om este mai scurta decat cea a unei dictaturi, aceasta viata este furata de Stat", a spus scriitoarea, adaugand ca este solidara cu scriitorii chinezi. "M-as bucura sa ii pot ajuta in orice fel si sper ca premiul pe care mi l-au dat (Nobel, nr.) constuie o aparare pentru victimele tuturor dictaturilor", a spus scriitoarea la standul The Epoch Times de la Targul de carte de la Frankfurt.

"Dictaturile opereaza cu o viziune ideologizata a omului, niciodata adevarata. Omul sovietic, de pilda, nu a fost real sau adevarat. (...) Am fost norocoasa ca am supravietuit dictaturii, dar am prieteni care nu au fost si care au murit, iar asta inca doare", a continuat scriitoarea.

Intrebata cum a avut forta de a infrunta Securitatea comunista, Herta Muller a raspuns: "Nu am fost curajoasa, am simtit o amestecatura de teama si de responsabilitate si am stiu ca asta trebuie sa fac. Cea mai mare parte a unei vieti demne intr-o dictatura este formata dintr-un sir de negatii".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3840 vizualizari

  • +39 (43 voturi)    
    Herta Muller (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:12)

    Alex [anonim]

    Extrem de bine subliniat. De aici mocirla morala in care ne zbatem de doua decenii si din care ma tem ca nu vom putea iesi prea curand.
    • -19 (21 voturi)    
      Ideea nu e rea (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:21)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Sa facem o mica nationalizare si ceva canale sa mai reglam lucrurile. Ca prea s-a furat mult.
      • +9 (9 voturi)    
        ? (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:40)

        hash [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

        .. si sa mai omoram niste oameni, nu?
      • +4 (8 voturi)    
        Nationalizare ? (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:47)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

        Adica sa recream omul nou, pe care il trimbitau comunistii - semianalfabet, lenes, mincinos.
        Si marea masa de oameni noi sa fie condusa, spre noi culmi de prosperitate, de vajnicii cirmuitori, actualii membrii PDL. Si ei insetati de nemunca, dar dornici de privilegii pe banii altora, lenesi si combinatori, spunind o minciuna la fiecare trei cuvinte.
        Mai Nicolae, dupa nume tu esti mujic, ca dupa gindire, cu siguranta nu-ti dezici originea.
        • -2 (8 voturi)    
          pdl? (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:23)

          trm [anonim] i-a raspuns lui Alex

          pai cine se lupta acum sa pastreze vechiul sistem de stat? cine se impotriveste reformei aparatului birocratic?? cine face din sindicalisti deputati? cine ii apara pe vechii politruci, actualmente pensionari? cine vrea ca cec-ul sa fie "banca de stat"?

          omul nou a fost deja creat, exista printre noi si acestei specii ii apartii si tu. altfel nu-mi explic cum la toate aceste intrebari tu dai raspunsul "pdl".
        • +4 (4 voturi)    
          "omul nou" e peste tot. nu tre re-creat.el conduce (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:19)

          lolz [anonim] i-a raspuns lui Alex

          "semianalfabet, lenes, mincinos". daca adaugi si scandalagiu, hot si cersetor atunci ai in fata societatea romaneasca contemporana. BINGO !!!
        • -1 (1 vot)    
          ....Nationalizare... ?! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 20:52)

          Joho [anonim] i-a raspuns lui Alex

          Mujicul de Nicolae, a gandit o renationalizare a bunurilor furate dupa anii 90, de fostii securisti, pcristi si odraslele lor, o treaba usor de reconstituit...?!

          Asa cum H.Mueller spune, peste 70% (sustin eu) din proprietattea Statului Roman, a ajuns in mainile nomenclaturistilor, sprijiniti de Iliescu & Co. cu legislatia stupida pe care au elaborat-o dupa anii 90.

          In acesti ani, au trecut in proprietatea comunistilor, vechi si noi si acele bunuri care au scapat 40 de ani de la nationalizare, paradoxal dar adevarat.

          Sper ca Herta sa nu cobeasca atunci cand vorbeste despre o revenire justificata, de caosul existent, la un "comunisn relegitimat", de care nici pana azi nu am scapat.
    • -4 (12 voturi)    
      Cat timp vom mai suporta oameni... (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:57)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Alex

      De genul Basescu, Udrea, Berceanu, Videanu, Iliescu, Nastase, Vanghelie, Hrebenciuc, Patriciu...si mai sunt doar ca nu le cunosc eu numele...in aceiasi situatie vom ramane.
      Nu i-am pus pe Geoana si Antonescu pt ca ei sunt niste marionete controlate de unii sau altii din grupul de mai sus.
      • +8 (8 voturi)    
        atita vreme cit plingi pe net in loc sa faci ceva (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:00)

        lolz [anonim] i-a raspuns lui bgd

        ai vazut revolutie facuta exclusiv pe net, fiecare de la caldurica la el acasa cu tastatura si mouse-ul ?

        ai facut ceva TU personal pt a schimba lucrurile ?

        iti faci treaba cum trebuie la munca, si (daca e cazul) nu "ciupesti" cite ceva de la locul de munca ? (ca sa fie clar ma refer la furat)

        esti tu civilizat ? faci loc celorlalti sa coboare din M sau autobuz ? nu te impingi ca vita in aglomeratie ? nu te bagi in fata la cozi ?

        conduci corect, nu calci banda continua, nu te bagi in fata coloanei, nu intri pe contra-sens si nu parchezi aiurea ?

        nu arunci resturi pe jos (in oras sau in natura) ? reciclezi resturile pe cit posibil ?

        ai vreo contributie in comunitatea din care faci parte ? incerci sa ajuti vreun om ? sa ii educi pe cei pe care ii vezi facind mizerie ?

        nu stiu de tine personal, dar majoritatea celor care se pling de politicieni nu se comporta ei insisi civilizat si corect. asa ca nu au nici un drept sa se plinga - politicienii nesimtiti si hoti ii reprezinta mai bine decit au ei impresia.
        • -4 (4 voturi)    
          Cam subtiri opiniile tale (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:49)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui lolz

          Poate tu te simti reprezentat de politic.
          Altii, poate ca nu.
          Nu este bine sa-i bagi pe toti in aceeasi oala.
          Daca amesteci totul, ajungi ca politica facuta de derbedeu - fara principii si fara verticalitate.
      • +1 (7 voturi)    
        pardon, le cam incurci (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 3:02)

        novac [anonim] i-a raspuns lui bgd

        Atat vreme cat vor exista unii ca Vanghelie, Iliescu si comp (inclusiv Patriciu) in politica avem nevoie de unul ca Basescu care lupta impotriva lor.
        Daca si numai daca scapam de ei din politica - putem sa ne gandim la altii mai buni ca Basescu. Dar mai avem pana atunci....
    • +6 (8 voturi)    
      Poate 80+% (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:37)

      Gheo [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Dna. Muller a fost extrem de finuta. Cred ca procentul e dublu. Da ce sa facem?
      • +7 (7 voturi)    
        incearca 95% si vei fi mai aproape de adevar (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:02)

        lolz [anonim] i-a raspuns lui Gheo

        cine n-a fost el insusi "in schema" pe vremea lui ceausescu ori e fiu/fiica de politruc, ori n-a fost pt ca n-a apucat, pt ca s-a nascut prea tirziu.

        iar aia care par ca au ajuns in virf fara sa fi facut parte din "structuri" au fost doar bine acoperiti, atit.
        • 0 (6 voturi)    
          Gresit, prietene (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:42)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui lolz

          Sint enorm de multi, ajunsi in virf, neinteresati de mocirla politica, excelenti performeri in domeniul lor, care nu au nici o treaba cu structurile.
          Ei sint o parte dintre cei care tin statul asta in spate, alaturi de miile de afaceristi care platesc luna de luna, taxe si impozite, si vad cum nu au parte de nici un sprijin de la politic.
          Singurele griji ale FSN=PSD+PDL au fost salariile bugetarilor. Si minciuna, pe care au imprastiat-o democratic prin toate canalele mass media.
          Cei care platesc salariile acestor bugetari nu exista pentru mafia rosie care actualmente guverneaza Romania.
          • +6 (6 voturi)    
            cumva faci propaganda PNL ??? (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:27)

            lolz [anonim] i-a raspuns lui Alex

            "enorm de multi, ajunsi in virf, neinteresati de mocirla politica, excelenti performeri in domeniul lor, care nu au nici o treaba cu structurile" ? SERIOS ??

            zici de FSN = PSD + PDL.
            PNL sunt curati dupa mintea ta ?

            hai sa vedem cine sunt performerii pe domeniile lor ajunsi in virf fara sa aiba treaba cu structurile:

            - patriciu
            - catarama
            - melescanu
            - norica
            - ionescu quintus
            - balaceanu stolnici
            - bogdan olteanu

            sa continui ?

            TOTI cei de sus sunt minjiti, TOTI sunt din structuri. pt ca cei care erau deja acolo n-ar fi lasat un "curat" sa se amestece intre ei.

            asa ca lasa propaganda liberala, si, daca asta e modul tau de a cistiga niste bani, mai bine te apuci de o meserie cinstita. dar probabil ca nu asta te intereseaza, ci vrei si tu sa ajungi cit mai aproape de virf.
            • +6 (6 voturi)    
              de altfel... (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 2:57)

              clujean [anonim] i-a raspuns lui lolz

              insasi Norica Nicolai admitea, acum cativa ani, ca "in Romania, ca sa ajungi intr-o functie de demnitate publica, unde se invart banii si deciziile, trebuie sa indeplinesti doua conditii: 1, sa fii santajabil si 2., sa faci parte dintr-un grup de interese puternic"; QED.
          • +2 (2 voturi)    
            sa nu uit ceva: nu suntem prieteni (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 1:32)

            lolz [anonim] i-a raspuns lui Alex

            nu sunt prieten cu propagandisti politici (indiferent de culoare) si cu oameni fara coloana vertebrala si care ar face orice doar sa ajunga in virful mormanului de balega.
  • +19 (21 voturi)    
    procent... (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:13)

    ion [anonim]

    Nu cred ca sunt doar 40 la suta,in esalonul doi sunt mai multi,plus cei ca ce deveniti miliardari in euro vor sa si exercite vointa in sfera politicului prin interpusi la virf.
    • +3 (7 voturi)    
      Cred ca sunt 75% fosti securisti (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:45)

      Frankie [utilizator] i-a raspuns lui ion

      Cred ca sunt 75% securisti, MINIM !
  • +9 (13 voturi)    
    hertha si securitatea (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:14)

    Gogu Ion [anonim]

    40% ? ha. 99%
    • +4 (8 voturi)    
      Corect, Gogule (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:48)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Gogu Ion

      Ai perfecta dreptate.
      Dupa comportament, actualii conducatori se aseamana in procentul dat de tine.
  • +10 (10 voturi)    
    in total acord (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:15)

    Legio [anonim]

    ba chiar plusez ... 80%
    • +5 (9 voturi)    
      plus si eu (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:32)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui Legio

      180%
  • +8 (10 voturi)    
    ...si diferenta... (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:16)

    geordan [anonim]

    ...o reprezinta cei scoliti de cei 40 %. trebuia sa o spuna cineva, iar doamna a fost chiar prea doamna.
    de asta suntem in acest punct si nu mai departe!
  • +5 (15 voturi)    
    ma tem ca e mai mult de 40% (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:17)

    horiah00 [utilizator]

    Asta e si motivul pentru care a cazut guvernul Boc: bisturiul reformei se apropiase prea mult de ciolanul lor. Securistii din PDL nu au avut nevoie sa voteze impotriva lui Boc pentru ca au stiut ca toti ceilalti au suficiente voturi impreuna, iar la sfarsit au rasuflat usurati! Auzi ce obraznicie, sa atentezi la pensiile securistilor!
  • +2 (8 voturi)    
    vinovatii la vrf (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:20)

    Craioveanul [anonim]

    Apucaturi vechi, educatie din familie ,,sanatoasa,, , ,,Cine nu este cu noi este impotriva noastra,,...... Aliante ,,bezmetice,, , avantajarea hotilor gen ,,Patriciu, Voiculescu, V a n t u. Devalizarea bancilor cel putin 3 (BANCOREX), CARITAS, SAFI, asta au reusit PDSR, PSD si mai nou alianta PSD-PC...... Voi dati lectii de morala acestui popor care a fost lipsit poate de secole de o ,,educatie,, europeana in sensul occidental al cuvantului. Dar voi incerca sa prezint cu mijloacele mele reduse adevaratele cauze ale situatiei actuale. Si mai transmit ceva: economistii din Academia Romana au calculat ca paguba produsa economiei romanesti intre anii 1989 si 1999 este de 276 miliarde de dolari. Cine conducea acesta tara la varf atunci? Iliescu, Roman, Constantinescu, Stolojan, Ciorbea, Radu Vasile, Isarescu sa nu uitam contributia majora a tinerilor liberali, care si-au tras averi imense prin ,,spolierea bugetului,,.. Va atrag atentia ca am amintit toti presedintii si prim ministrii din aceea perioada, toti la fel de vinovati.... Dar raul cel mai mare sunt cei care au beneficiat de ,,serviciile,, fostei securitati si mai ales cei nascuti sau traiti in Primaverii..
  • +11 (11 voturi)    
    corect (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:21)

    saab [anonim]

    in princpiu are dreptate, insa procentul cred ca este mult mai mare de 40%. Cam toate institutiile de stat si cele guvernamentale au in conducere fosti securisti.
    Sau pot sa fie urmasi ai acestora, cu apucaturi si mentalitati asemanatoare.
    Si intr-adevar, se protejeza intre ei. Daca lovesti in unul, incep sa schelalaie toti si sar repede in ajutor. mai rau ca la Mafie, as spune.
  • +4 (4 voturi)    
    DA (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:22)

    sabo [utilizator]

    DA!.......DA!
  • +1 (7 voturi)    
    Post comunism (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:22)

    OVE [anonim]

    Burghezia rosie de care ne-a sfatuit si Marx sa ne ferim e mult mai desteapta de atat. Vom avea o dictatura mascata in democratie bipartinica, de genul PCR de stanga, PCR de dreapta, care insa nu va avea decat un singur scop si anume perpetua conservare a privilegiilor, bogatiilor acaparate de burghezia rosie. Asta e "democratia" spre care suntem impinsi de tovarasul presedinte. Doamna Hertha esti depasita de evenimente.
  • -2 (6 voturi)    
    numai 40% (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:24)

    deep [anonim]

    pai tutea ar fi trebui sa aiba 10 premii nobel si ca el sint multi.
  • -4 (4 voturi)    
    Impartiti (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:26)

    Alexandru C [utilizator]

    Cum or fi astia 40% impartiti?
    Cred ca ceva de genul 20-50-15-15 (procente) in ordine PDL, PSD, PNL, UDMR. Aia din PDL sunt mai tineri si unii dintre ei atat de slabi incat nici securisti n-ar fi putut fi.
    • +1 (1 vot)    
      jale (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:23)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

      Te apuca jalea cand te gandesti ca sunt acolo si se imbogatesc...
      Impartiti? Azi zunt 20% - 80%. Pana luna trecuta erau 70% - 30% (PSD+PD-L).
      trist...
  • +7 (9 voturi)    
    O adevarata doamna (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:28)

    play_boy [utilizator]

    Aceasta femeie care a crescut in Romania, este o adevarata doamna, mult apreciata si peste hotare, preaslavita in tara in care actualmente traieste, Germania, si mult prea uitata de tara de origine as spune, Romania. Iata o alta personalitate pentru care Romania este vazuta din afara cu ochi mai buni. Ceva mai buni.
  • -4 (6 voturi)    
    Corect! Toata lupta asta de azi e de fapt ... (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:28)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    intre cele doua tabere: a dinozaurilor si coruptilor - de o parte, a democratilor si a celor care vor lege si ordine - de cealalta.

    Cred insa ca exista si oameni care au avut de-a face cu vechea Securitate, dar care acum sunt cu adevarat in tabara democratilor, ceea ce poate fi un lucru bun, la urma urmei - pot da informati utile.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 3:01)

      Murphy [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      sper numai ca nu voiai sa spui ca tabara alora drepti e formata din Traian Basescu si PD-L, iar aia rai sunt dincolo! prietene, tabara buna e formata din cei scarbiti de politicieni, care ar vrea sa faca treaba dar n-au loc de mizerabilii astia!
  • +7 (9 voturi)    
    Cum ne ucidem valorile? (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:35)

    costel [anonim]

    Aceasta pare a fi strategia dezvoltata in laboratoarele "doctorului" Felix, in fond un agramat care a facut avere din banii securitatii. Desteptii suntem noi, sforarii care trebuie sa stam in spate. Toata constructia atragerii fondurilor europene structurale are la baza aceasta strategie: pe fraierii cu un CV bun in bagam in fata sa coordoneze proiectele. In spate se afla armata de generali de securitate a lui Iliescu si Felix cu mii de firme la care sunt angajati tineri sau mai putin tineri din partide sau intorsi din strainatate. Stiind bine ca la fondurile europene nu este ca la cele bugetare pe care le poti factura fara sa faci lucrari, mafia s-a pus astfel la adapost. Cu organisme europene ca OLAF nu te joci caci devi caz penal european si batranii mafioti isi apara astfel mainile murdare cu care acapareaza banii fara munca. Johannis este unul dintre oamenii nevinovati bagati in fata de acest grup de interese tocmai ca ei sa-si spele urmele. Rezistenta pe care o intampina din partea lui Base nu face alceva decat sa-i aduca in starea de isterie. Cum ar putea sa le iasa pe gura idei de tipul - nu conteaza valoarea celui care va premier, conteaza cine il sustine? Daca Base va invinge, aceste grupuri vor avea o mare problema! Base ar trebui sa lucreze mai strans cu Comisia Europeana si cu serviciile secrete europene petru a pune la punct un sistem prin care acesti mafioti carora cele 32 miliarde le-a luat D-zeu mintile sa poata fi condamnati international caci cu justitia romana nu este nici o sansa. Pacat de tinerii nevinovati care s-au inrolat in oastea psd-ista si pnl-ista pentru a lucra pe fonduri structurale si care intr-un timp foarte scurt vor infunda puscariile in numele boss-ului care se afla in spate. Vor pati ca nevinovatii care au murit degeaba in decembrie '89! Herta ar trebui sa spuna nemtilor despre ciuma comunista care sugruma Romania.
    • +1 (3 voturi)    
      Gasesti vreun CV de valoare in PDL ? (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:12)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui costel

      Numeste citiva, daca exista vreunul.
      Ma indoiesc ca vei putea gasi unul singur.
      Sau pentru tine tot ce este legat de derbedeu are valoare ?
      • +2 (4 voturi)    
        Mentionez eu cateva CV-ri... (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:43)

        Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Traian Ungureanu, Monica Macovei, Sever Voinescu, Cristian Preda, Cristi Boureanu, Adriean Videanu, Emil Boc, Lucian Blaga si mai sunt si altele.
        • +3 (5 voturi)    
          Prietene semianalfabet, (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:07)

          Alex [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

          Nici macar in Who's who, varianta romanesca, nu exista cei mentionati de tine.
          Vei ca ai uitat-o pe Mona Musca si oligofrenul de Catalin Avramescu.
          Cu ceva timp in urma, un PDL-ist a venit la un interviu pentru un post la o companie americana. Bineinteles cu recomandare de la partid.
          A fost intrebat ce competente considera el ca are in domeniul in care solicita post de conducere. Prostovanul a inceput sa enumere toate posturile de conducere detinute anterior, toate obtinute, bineinteles, cu ajutorul partidului.
          Americanii au zimbit finut si l-au rugat sa enumere, totusi, citeva COMPETENTE.
          Prostul, a repetat enervat posturile detinute anterior.
          Individul a avut nevoie de translator, nefiind in stare sa formuleze coerent o propozitie in engleza.
          La ora actuala, acest individ are functie publica executiva, gestioneaza bugete colosale si mai vomita pe la televizor propozitii scurte, rostite sacadat, pentru a-si acoperi incompetenta.
          Cam asa arata imaginea unui membru PDL, probabil o medie a partidului care ne guverneaza criza.
          • -1 (3 voturi)    
            Nu-ti dau minus ti-am dat plus chiar (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:42)

            denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Alex

            Cred ca mesajul tau trebuie sa stea in fata ca exemplu de incercare de manipulare folosind minciuni grosolane.
            La companiile americane pe care le cunosti tu cv trebuie insotit de recomandari de la partid?
            Compania americana n-are nume, candidatul la post nu are nume, te contrazici in afirmatii ca: "Prostovanul a inceput sa enumere.." si "..nefiind in stare sa formuleze coerent o propozitie in engleza.."
            Iar la final ne dai de banuit ca acum individul gestioneaza vreun minister ceva, chipurile ajutat de partid.
            Intoxicatorule!
            • 0 (2 voturi)    
              Ha, ha, ha! (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:37)

              Alex [anonim] i-a raspuns lui denvarel

              Uite asa se imbata unii cu apa rece!
              Succesuri, draga.
              Ca sa nu uiti de alianta PSD+PDL.
        • -1 (1 vot)    
          inca o data scuze (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 3:04)

          clujean [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

          nu-l vazusem pe Lucian Blaga! daca PD-L a reusit sa-l invie pe filosof, devin partizanul vostru!
  • 0 (4 voturi)    
    Care comunism, ce lovitura de stat... (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:48)

    Adrian [anonim]

    ... am dat eu? Hahm, Hahm, ce a facut aceasta doamna pentru Romania dragi tovarasi? Noi care ne-am sacrificat pentru tarisoara asta si ea care a plecat sa caute succsul in alta parte in loc sa puna umarul cu noi aici... Cine este aceasta doamna? In loc sa stea sa faca productie la Apaca a plecat sa scrie prin alte parti? Ce a scris aceasta doamna, cu ce e ea mai presus de tovarasele noastre care zi si noapte lucrau pentru dezvoltarea Romaniei. Sa-i fie rusine, niste intelectuali nesimtiti care vor sa vada Romania dezbinata si arunca cu noroi in noi, cei care de zeci de ani conducem tara asta si nu-i lasam pe oameni sa moara de foame. Dusmanii popoprului ies din nou la rampa. La munca nu la scris. D-asta imi place mie filosofii, sunt amuzanti.
  • +1 (3 voturi)    
    comunistii vechi sunt in continuare la putere (Vineri, 16 octombrie 2009, 17:55)

    I [utilizator]

    in 89' s-a dorit trecerea la comunismul de tip capitalist (ca in China) dar Iliescu si restul au pierdut controlul si a cazut comunismul de tot.
    De asta nu a existat o lege a lustratiei care sa interzica accesul in structurile statului persoanelor care au facut parte din conducerea comunista. Daca ar fi existat legea asta, Iliescu nu ar mai fi putut fi presedinte, Voiculescu parlamentar, Nastase premier etc..
    • -1 (1 vot)    
      hai, continua! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 3:06)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui I

      lustratia ar merge mai departe, nu s-ar limita la adversarii actuali ai PD-L!
  • -1 (1 vot)    
    Condamnare internationala (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:00)

    Geo Mantu [anonim]

    Stau si ma intreb in ce masura ar fi fezabila o cercetare internationala a hotilor de inalt nivel din Romania. In definitiv e vorba si de banii contribuabililor din restul Europei. Pe cand un Departament European Anticoruptie? Ar fi timpul... Cum putem sa solicitam asa ceva? Sa creem un ONG care sa aibe drept obiect de activitate infiintarea sa?
  • +1 (1 vot)    
    noua generatie de tineri (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:23)

    buncrestin [utilizator]

    dupa revolutie, in chinurile tranzitiei, se punea problema ca noua generatie de tineri sa schimbe romania. iata ca atunci securistii au fost cei mai pe faza si au avut grija sa creasca noua generatie dupa chipul si asemanarea lor. cea mai mare dezamagire este ca dupa 20 de ani de la revolutie, se afirma o noua generatie de tineri, indoctrinata, rautacioasa, impertinenta si poate mai corupta decat mentorii ei. securistii au reusit sa implanteze spaga si coruptia adancul in sufletul noii generatii, a carei unic crez este banul facut pe orice cai, fara munca, fara merit. dar inca nu este prea tarziu! insa trebuie trasa alarma cat mai puternic! altfel vom avea noi decenii de tranzitie prin colimatorul noilor nomenclaturisti...
  • -1 (3 voturi)    
    Si atunci, stimata doamna,.... (Vineri, 16 octombrie 2009, 18:40)

    Batranul rege Lear [anonim]

    cum comentati gestul lui Klaus Johannis de a accepta o cardasie cu Felix, Hrebenciuc, Iliescu, Patriciu, Orban, Tariceanu si alti jefuitori si tradatori ai Romaniei?
    • +2 (2 voturi)    
      Johannis (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:09)

      maei [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Daca ar fi omul pe care il tot propovaduiti pe aici ar fi renuntat de buna voie la aceasta candidatura cand ar fi aflat de unde i se trage ar fi fost OK si l-as fi invinuit pe Basescu .. Dar cum nu a facut-o, inseamna ca este departe de ceea ce pare. Daca ar fi renuntat de buna voie atunci as fi crezut in el in continuare. Asa nu pot decat sa-mi exprim dezamagirea . Nu poti sa fi sustinut de cei mai inversunati comunisto-securisti , distrugatorii ideei de dreptate si egalitate in fata legilor si sa te simti onorat cum pretinde independentul.
      • -1 (1 vot)    
        ce ar fi daca primul pas inapoi l-ar face croitoru (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:43)

        artaxexe [anonim] i-a raspuns lui maei

        kj este simpatizant liberal si pt asta il apreciez.
        vorbiti mereu de retragerea lui johannis,bla bla bla.ce ar fi daca ciberneticianul croitoru s-ar retrage primul? johannis a dovedit aptitudini in a conduce si gospodari o urbe mare,croitoru ce ne-a dovedit?simpatia pt basescu nu inseamna experienta manageriala si nici faptul ca iubeste pe fata lui isarescu.apropo cum ar fi aratat bnr cu socrul isarescu guvernator si ginerele viceguvernator.desigur urma sa schimbam numele in banca nationala a lui isarescu eventual si a lui basescu.despre conflicte de ineterese nu vorbim aici.sau poate isarescu se va retrage la dragasani si voia sa-i lase ginerelui banca,pt a ramane in familie,nu-i asa?
    • 0 (0 voturi)    
      Cum comentezi cirdasia lui Basescu cu Geoana ? (Vineri, 16 octombrie 2009, 21:10)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Doar au indatorat Romania cu cel mai mare imprumut din istoria ei ?
      Batrine rege Lear, lumea evolueaza.
      Ceea ce doreste derbedeul este involutie.
      Mai citeste istoria, poate te ajuta, chiar la virsta ta.
    • 0 (0 voturi)    
      sau, si mai penibil (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 3:07)

      Murphy [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      cum comentati nebunia furioasa a lui basescu, care e in stare sa demoleze tara numai sa iasa el presedinte inca o data?
  • +2 (2 voturi)    
    dreptate (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:17)

    iulia [anonim]

    stau si ma gandesc de cat timp mai avem nevoie sa ne dam seama ca de fapt suntem condusi de 19 ani de aceeasi oamenii? toate tarile, toti oamenii de politica, afaceri, si numai dinafara ne spun mai subtil sau nu ca de fapt e timpul sa ne trezim si sa nu mai avem in fruntea tarii personaje ca iliescu, nastase, basescu, vanghelie, etc si noi nu tot pe ei ii votam ca doar ne mai mint cu ceva
    ne meritam din plin soarta _ e numai vina noastra ca acceptam asa ceva si din pacate romania in momentul de fata nu are liderii - oare pentru asta ar trebuii sa-i multumim lui nastase care spunea ca tara e plina de tinerii si ca nu e nici o problema ca pleaca tinerii din tara
    da d-le nastase - asta cu siguranta nu a fost o problema pentru partidul pe care il reprezinti deoarece fara tinerii in tara partidul mai castiga ceva voturi din urma "uleiului si zaharului" impartit
  • -1 (1 vot)    
    hahaha (Vineri, 16 octombrie 2009, 19:34)

    catalin [anonim]

    replica laureatei vine la faptul ca presa se la noi a izbucnit cu titluri gen "pentru prima data, o scriitoare de origine romana, trimfa la Stockholm".
    ne place sa ne laudam? meritam? suntem in stare sa intelegem replica?
    da, nu, nu!
  • +1 (3 voturi)    
    Iliescule , Hrebe, Geoana etc ...se aude?... (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:04)

    dadan [utilizator]

    si acolo in esalonul , pardon am vrut sa spun in randul doi ?
    va mai amintiti cum gura prostanacului adevar graia acum o vreme cand era intrebat : "credeti ca sunt prea multi ofiteri de informatii in Romania?" la care geonel senin : "nu stim cati suntem, in primul rand!"...penibil , dar totusi iataca-l cu tupeu maxim si calare pe un cal alb candidind la presedentie... suntem o natiune defecta sau mi se pare mie ?
    bine ca s-au cuibarit la un loc sa poti sa-i distingi in gramada de ipocriti ai tarii .... si cand spun ipocriti ma refer la gashca ce-si face veacul prin casa poporului...
    • -3 (3 voturi)    
      apropo de vorbe mari (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:49)

      artaxexe [anonim] i-a raspuns lui dadan

      dupa disputa televizata intre nastase si basescu in campania electorala prezidentialatrecuta , cel din urma ,adica basescu ,a zis:"ce pacat pt romani ca trebuie sa aleaga intre doi comunisti!" si se putea adauga "si securisti!"
      • 0 (2 voturi)    
        gresit (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:25)

        dadan [utilizator] i-a raspuns lui artaxexe

        comunisti au fost si parintii mei si probabil si parintii tai , adica aproape toata lumea era membru de partid ....dar securist ,care isi castiga painea fiind tortionar , propagandist , turnator etc... au fost doar o parte din comunisti , si pe acestia ii vezi pitulati prin PSD sau prin companii furate de la stat prin diferite scheme....jucand rolul omului de afaceri ...
        pana una alta Basescu are o meserie pe care practicat-o cu fruntea sus pe cand Iliescu juca cerculete cu Ceausescu si cu Lenutza (cauta poze din tineretea lui Ilici)
  • 0 (2 voturi)    
    incomplet (Vineri, 16 octombrie 2009, 20:25)

    par_alb [anonim]

    Replica laureatei a fost, probabil, scoasa din context si de aceea este si incompleta.

    Cei care exercita influenta in Ro provin din trei sfere:

    1) vechea putere politica, liderii formali - secretarii de partid, CC al PCR esalonul 2, probabil 40%

    2) securitatea, liderii informali - fostele structuri sub acoperire mai mult sau mai putin, probabil 40%

    3) propasitii de dupa '89, mai mult sau mai putin gravitand in jurul securistilor sau politrucilor, probabil 20% si in crestere.


    Este extrem de simplu: aceste doi poli de putere au fost in competitie de moarte incepand cu anii '50 si pana in prezent.

    Iliescu a aparut la TV in 22 si a confiscat puterea intr-un moment in care Securitatea nu avea nici o sansa sa isi trimita un reprezentant in primul rand. Va amintiti ca unii dintre ei au fost aproape de a fi linsati.

    Abia in 2005 au reusit sa isi impuna un presedinte, pe Basescu. Cine crede ca puteai fi seful misiunii comerciale de la Anvers pe vremea lui Ceausescu, si sa nu fii securist, este foarte naiv.


    Repet: uitati-va cu atentie si ii veti identifica usor. Geoana - politruc, Basescu - securist, Antonescu - asignat politrucilor care au pus stapanire pe PNL si "noilor imbogatiti", Oprescu - fiu de general de securitate.

    Cand vedeti ca 2 personaje cu greutate isi dau la gioale, foarte usor veti observa ca unul e dintre politruci si altul dintre securisti. Nu exista exceptii si acest lucru nu va lua sfarsit prea curand.

    Dilema noastra e pe cine votam. Dar bagati-va bine de tot in cap: NIMENI care a fost la putere in ultimii 20 ani si care este in prezent in clasa politica nu are alt obiectiv decat milioanele de euro proprii si datul la gioale celorlalti. Chestiile pe care le spun public sunt 100% tromboane.

    Incetati sa mai credeti in "reforma", "justitie", "binele natiunii", "poporul suveran" etc. Doar cei care inteleg ca totul este o minciuna ajung combinatori, cu bani si in politica. Cei care se lasa prostiti, voteaza ca vitele.
    • 0 (0 voturi)    
      Dilema noastra e pe cine votam (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 11:06)

      ta31 [utilizator] i-a raspuns lui par_alb

      Felicitari, cred ca e cea mai buna analiza de pe forum.
    • 0 (0 voturi)    
      ai dreptate (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 17:10)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui par_alb

      asa este 1000 %
      IN ROMANIA A INVINS ......CONTRAREVOLUTIA LUI ILIESCU SI ACUM SINTEM SLUGI LA EI....
    • 0 (0 voturi)    
      AIUREA (Duminică, 18 octombrie 2009, 10:53)

      ASDFG [anonim] i-a raspuns lui par_alb

      Securistii din vremea lui ceausescu dadeau rapoarte, zilnic, secretarilor de partid, ei erau si sunt si azi uneltele fostilor comunisti. Iliescu comanda securitatea judeteana cand era secretar de judet. Securitatea nu facea nimic fara sa-i spuna lui. Asa ca mai termina cu conflictul securitate - comunisti. Geoana este fiu de general de securitate, o fi in relatii mai bune cu securistii decat Basescuj, nu? Nu stiu daca a fi seful misiunii comerciale de la Anvers pe vremea lui Ceausescu insemna sa fii securist (cred ca mai degraba informator) dar chiar daca era asa, era de rang foarte mic pe cand, Voiculescu de exemplu, ei asta era altceva. Da' nu prea observi asta din cate vad. Cred ca daca vreti intradevar sa inlaturati clica comunisto securista care a pus mana pe tara atunci trebuie sa va faceti frate cu dracu' pana treceti puntea (adica cu basescu, care are fara discutie trecutul si belelele lui, dar azi nu vad pe atcineva sa incerce sa faca ceva in sensul asta, voi vedeti?) Nu vi se pare ca asistam de fapt la aparitia unei dictaturi parlamentare care (in numele unei majoritati adhoc care mai ieri nu exista iar maine poate dispare) pretinde sa desemneze, incalcand constitutia, cine este prim-ministrul desemnat. De bine de rau, presedintele , oricine ar fi el se bazeaza pe un vot majoritar direct si poate (ati auzit de echilibrul puterilor) sa contrabalanseze parlamentul atunci cand, dupa parerea sa, acesta o ia razna. In fond are acelasi grad de reprezentativitate ca si parlamentul si pana la urma este presedintele tuturor romanilor deci si al parlamentarilor. Sigur asta atata timp cat respecta Constitutia, da' pana acuma in acest conflict se pare ca nu a incalcat-o, cititi-o daca nu credeti.
  • 0 (2 voturi)    
    Pentru Dna. HERTA MULLER (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:33)

    Costello [anonim]

    Stimata Doamna, dar Dvs. stiti cine i-a mentinut si chiar ii mentin in posturi cheie la companii multinationale si corporatii straine? Aflati ca sunt chiar companiile straine care i-au angajat pe ei si pe odraslele lor pentru a-i folosi in scopul usurarii obtinerii unor avantaje(balcanice). Strainii au fost cei care m-au dezamagit dupa revolutie pentru ca i-au luat in brate, le-au dat lefuri mari, etc, etc... Pana la urma profitul conteaza...
  • -1 (1 vot)    
    40% ???? (Vineri, 16 octombrie 2009, 22:57)

    aa [anonim]

    40%????

    Frau Herta, eu zic ca mai mult decat atat, ptr. ca au venit la cascaval si fiii/fiicele/nepotzii lor....

    nu trebuie decat sa intorci privirea la stanga sau dreapta si vezi masura incompetentzei depline....
  • 0 (0 voturi)    
    40%? POATE 80%!!! (Vineri, 16 octombrie 2009, 23:31)

    anonim [anonim]

    despre asta vorbim
  • 0 (0 voturi)    
    ...Basescu = Elot Ness...??? PARTEA 1 (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 2:43)

    Ness [anonim]

    ...da - au reusit sa construiasca o socitate tip 'confucius' - de sorginte Chineza - pe acest tip de societate se bazeaza China comunista si estetraditia imperiala Chineza...
    ...ALGORITMUL:...unde te nasti acolo trebuie sa mori...Este cheia stabilitatii sociale...stagnarea si respingerea progresului si a oricarei schimbari...
    ...CINE AU FOST constructorii confucianismului in Romania???...iliescu-nastase-isarescu-etc, etc...mai concret:

    ...dumnealar impreuna se pricep la furat, excrocat, hotii ordinare de toate felurile dar habar nu au sa faca ceva bun cu acest imens capital pe care l-au delapidat dela statul fost 'republica socialista romania'...
    ...singurul lucru care au fost in stare sa il faca: au investit totul in terenuri si case...nimic in vreun fel de productie industriala, agrara, etc , etc...in final distrugerea totala economica a statului in pericol de cadere totala...
    ...CINE A FOST REGIZORUL FINANCIAR???...nu stiti???...DA ...isarescu & Co...
    ...CUM???...
    - a cheltuit valuta obtinuta de capsunari ca sa sustina leul...adica valoarea supra evaluata (de 2-3 ori) a proprietatilor (terenuri si proprietati)...
    - a secatuit visteria statului prin neimpozarea la cota normala a capitalului neproductiv respectiv a terenurilor suprafete construibile si proprietatilor nelocuite...
    - a finantat lichidarea totala a economiei buna rea dar care producea (stergerea datoriilor...)...
    - a finantat functionarea unei economii care a uzat pana la distrugere suprastructura fara nicio jena sau respect pentru refacere...
    ...SISTEMUL ECONOMIEI DE PIATA ARE UN SINGUR MERIT SI O SINGURA JUSTIFICARE: ELIMINAREA DIN PIATA A CELOR CARE DETIN CAPITAL NEPRODUCTIV...
    - ...isarescu&Co. impiedica pe toate caile patrunderea capitalului strain care este si productiv si eficient si ar putea reconstrui Romania...ei sant insa 'patrioti romani verzi - autentici' ...!!!...
  • 0 (0 voturi)    
    ...Basescu = Elot Ness...??? PARTEA 2 (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 2:45)

    eliot [anonim]

    - a cheltuit valuta obtinuta de capsunari ca sa sustina leul...adica valoarea supra evaluata (de 2-3 ori) a proprietatilor (terenuri si proprietati)...
    - a secatuit visteria statului prin neimpozarea la cota normala a capitalului neproductiv respectiv a terenurilor suprafete construibile si proprietatilor nelocuite...
    - a finantat lichidarea totala a economiei buna rea dar care producea (stergerea datoriilor...)...
    - a finantat functionarea unei economii care a uzat pana la distrugere suprastructura fara nicio jena sau respect pentru refacere...
    ...SISTEMUL ECONOMIEI DE PIATA ARE UN SINGUR MERIT SI O SINGURA JUSTIFICARE: ELIMINAREA DIN PIATA A CELOR CARE DETIN CAPITAL NEPRODUCTIV...
    - ...isarescu&Co. impiedica pe toate caile patrunderea capitalului strain care este si productiv si eficient si ar putea reconstrui Romania...ei sant insa 'patrioti romani verzi - autentici' ...!!!...
    ...si isarescu & Co a facut asta exact pe dos...SI UNII INCA IL VAD CA ARE VIITOR SI MAI MARE...
    ...treaba cu capitalul productiv o stia pana si impuscatul...asa ca viitorul romanikai este bine pecetluit...

    ...singura speranta apare din faptul ca sant impartiti in tabere - ca intr-un stup bezmetic...
    ...oare BASESCU incearca sa profite de asta???...tactica lui Eliot Ness (celebrul politist din Chicago in lupta cu gangsterii prohibitiei) era sa ii asmute unii contra altora...a avut succes...
  • -1 (1 vot)    
    BRAVO HERTA!!! (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 9:15)

    Transilvanus [anonim]

    Un singur lucru ai gresit, procentul... 60% sunt din fosta securitate sau din aparatul de partid.... Ma refer in primul rand la FSN , continuatorul PCR si care s-a impartit in PSD, PC, PDL si PRM... chiar si PNL este infiltrat puternic... ei stabilesc totul si se cearta pe ciolanul Romaniei precum familiilor mafiote... cine nu joaca cum e partitura dictata de servicii e distrus, vezi cazul PNTCD....
  • 0 (0 voturi)    
    adevarat (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 23:09)

    lupi [utilizator]

    Si totul a inceput cu marea nesansa a Romaniei de a avea un Iliescu, omul ce nu trebuia sa existe;nu incercati sa mai calculati procente s-au inmultit prin legaturi de rudenie si s-au raspandit in toate domeniile cheie-politica, finante,diplomatie etc. acolo unde banii se castiga repede si usor
  • 0 (0 voturi)    
    precizie in apreciere (Sâmbătă, 17 octombrie 2009, 23:50)

    cittior [anonim]

    40% dintre cei care se afla la putere provin din vechea Securitate si se protejeaza intre ei.
    Oare de unde stie sau cum a apreciat procentul?
    Eu cred ca daca tacea filozof ramanea si am fi apreciat-o mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Conteaza? (Marţi, 20 octombrie 2009, 10:12)

    capitalistul [anonim]

    cu tine si ai tai .41%. e ok?