Gheorghe Pogea: Am rugat sindicatele sa suspende protestele pana dupa alegeri

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 8 octombrie 2009, 15:53 Actualitate | Esenţial


Ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea, a rugat joi reprezentantii confederatiilor sindicale sa suspende protestele pe durata campaniei electorale. 

Pogea a mai declarat ca Guvernul agreeaza cresterea salariului minim pe economie, ca principiu.

Ministrul a admis ca aceasta majorare este o necesitate atat pentru cresterea puterii de cumparare a salariatilor, dar si a veniturilor.

Cu toate acestea, Pogea a spus ca s-ar dori ca in urmatoarele sase luni salariul minim sa nu creasca.

Ministrul interimar al Muncii, Gheorghe Pogea, a continuat, joi, discutiile cu sindicatele si patronatele privind majorarea salariului minim pe economie si incepe negocierile privind Pactul National pentru Ocupare, dupa ce marti a avut intalniri separate cu partenerii sociali.

Si premierul Emil Boc a propus confederatiilor sindicale sa inceteze orice actiune de protest, pana pe data de 6 decembrie.

"In contextul crizei economice, a situatiei din tara, a campaniei electorale care se declanseaza pe 22 octombrie, am propus partenerilor sociali, ca o forma de respect fata de romani si Romania sa realizam un moratoriu, sa avem de-a face cu o suspendare a grevelor pana pe 6 decembrie 2009, pentru a apara interesul national al tarii", a declarat, joi, Emil Boc.

"Avem nevoie sa lucram rational, sa luam decizii care sa diminueze efectele crizei, sa nu politizam campania electorala cu actiuni de natura grevista care sa pericliteze soarta celor 22 de milioane de romani", a explicat premierul.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















867 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    pace (Joi, 8 octombrie 2009, 16:01)

    lmc [utilizator]

    Adica, "ia mai lasati-ne in pace pana trec alegerile ca oricum se va schimba guvernul". Macar pana atunci sa aiba si ei liniste
  • +2 (10 voturi)    
    corect... (Joi, 8 octombrie 2009, 16:03)

    lyth [utilizator]

    prima data dupa mult timp cand sunt 100% de acord cu ei!
  • -5 (11 voturi)    
    soarta celor 22 de milioane de romani (Joi, 8 octombrie 2009, 16:10)

    Ioana [anonim]

    Am vazut cat va intereseaza pe voi soarta oamenilor de rand...
  • -4 (8 voturi)    
    Nu suporta? (Joi, 8 octombrie 2009, 16:14)

    vio [anonim]

    stresul? Nu-i nimic, sa-si dea demisia, sunt sigur ca e plin PDL de oameni capabili.


    La fel a fost si cu greva profesorilor inainte de alegerile din toamna. Si ei, oameni cu bun simt, au incetat. Deh, nu au vrut sa "scufunde" tara. Dupa alegeri, s-a vazut cum a aplicat coalitia PDL-PSD legea aceea votata 100%.
    • +1 (3 voturi)    
      POGEA TE RUGAM STAI CUMINTE SI TU PANA ATUNCI !!!? (Joi, 8 octombrie 2009, 17:33)

      POLITRUCK [anonim] i-a raspuns lui vio

      pogea si poate reusesti sa te opresti din actiune, si nu te mai mai gandi ca doare.
      daca impreuna cu guvernoiu si presedintele va-ti propus sa nu rezolvati criza, stati va rog cuminti si nu va mai miscati, va aflati la guvernare ca elefantul in magazinul de cristaluri, si vedeti sa nu spargeti iar ceva baieti, ca nota de plata tot la noi vine.
      stopati jaful
  • -3 (11 voturi)    
    putem manca si respira? (Joi, 8 octombrie 2009, 16:15)

    so [anonim]

    Taticutule pana la alegeri mai avem voie sa mancam?
    Cu respiratul cum facem taticutule, asteptam pana dupa alegeri?
  • -3 (7 voturi)    
    Am rugat sindicatele... (Joi, 8 octombrie 2009, 16:22)

    Laurentiu [anonim]

    si dragutele si intelegatoarele de ele o sa accepte!!!
  • -4 (6 voturi)    
    Pai cum asa (Joi, 8 octombrie 2009, 16:31)

    claudiu [anonim]

    domnul pogea a zis ca sindicatele trebuie sa nu mai faca proteste, pt ca guvernul trebuie sa lucreze pt a scoate tara din recesiune, dar parca acum cateva zile domnul basescu zicea ca nici el, nici guvernul si nici bnr, nu pot face nimic pentru a scoate tara din criza in care se aflla. deci cum ramane domnule ministru, mai iesim vii din criza sau nu??!!
  • -4 (6 voturi)    
    funny (Joi, 8 octombrie 2009, 16:34)

    liviu_ [utilizator]

    deci cu alte cuvinte... mai stati voi 2 luni, ca pana atunci ori uitati, ori vine altu la minister si il las pe el sa se descurce si eu scap...

    dovada clara de lasitate... si aruncatu pisicii moarte
    • +6 (6 voturi)    
      in timp ce la tine e dovada (Joi, 8 octombrie 2009, 17:08)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      de multa profunzime! nu exista economie de piata sanatoasa parazitata de atatia bugetari si, mai ales, santajata de aparatele lor de supt! dar, ca multi altii, nu vezi padurea de copaci...
      • -5 (5 voturi)    
        Nu lucrezi? (Joi, 8 octombrie 2009, 17:27)

        bossu [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        la ora asta? Esti pe formuri sa te bati cu bugetarii in loc sa veghezi la avutul sefului?
        • +4 (4 voturi)    
          cainele moare de drum lung (Joi, 8 octombrie 2009, 18:03)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui bossu

          si prostul de grija altuia! faci cam mult sex cu preocuparea aia... scuteste-ma de imbecilitatile tale!
          • -2 (2 voturi)    
            Si tu? (Joi, 8 octombrie 2009, 23:39)

            bossu [anonim] i-a raspuns lui zaboo

            Deh, si tu mori, se parte, de grija economiei noastre de piata, vezi-Doamne!

            Si pe tine te preocupa aparatele de supt care sunt bugetarii. Deh, problemele globale, santaje bla.

            Prea putin sex, se pare.
            • +2 (2 voturi)    
              ma preocupa multe chestii (Vineri, 9 octombrie 2009, 0:40)

              zaboo [utilizator] i-a raspuns lui bossu

              pe care esti mult prea mic sa le intelegi! si ma opresc aici: e jenant sa polemizez cu un vierme!
  • +6 (6 voturi)    
    O rugaminte de bun simt.... (Joi, 8 octombrie 2009, 16:36)

    Batranul rege Lear [anonim]

    sa speram ca este de ambele parti, mai ales avand in vedere ultimele dezvaluiri despre unii lideri marcanti de sindicat.
    • -1 (1 vot)    
      Liderii? (Joi, 8 octombrie 2009, 17:26)

      has [anonim] i-a raspuns lui Batranul rege Lear

      Liderii intereseaza mai putin, conteza cei 800.000 de grevisti. Despre asta-i vorba, nu despre 4-5 lideri cu "anumite" probleme. (reale sau nu, cine stie?)
  • +4 (4 voturi)    
    simplu (Joi, 8 octombrie 2009, 17:16)

    MirceaA [utilizator]

    grevele vor inceta brusc, daca finantele scutesc de datorii Realitatea.
  • -1 (5 voturi)    
    Pogea (Joi, 8 octombrie 2009, 17:24)

    AsmVax [anonim]

    Pogea este cel mai "praf" ministru pe care il are sau l-a avut Romania.
    • +4 (4 voturi)    
      ca zici tu?? (Joi, 8 octombrie 2009, 18:06)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui AsmVax

      cam ce te califica sa spui asta? vreun Nobel pentru economie, ceva?? sau te ciupesc puricii si simti nevoia sa schelalai pe aici??
      • -2 (2 voturi)    
        Nu fi asa de suparat, Pogea (Joi, 8 octombrie 2009, 20:54)

        Frobenius [anonim] i-a raspuns lui zaboo

        Iti inteleg durerea dar gindeste-te putin si la consecintele solutiei. Daca protestele se amina pina la Sf. Ignat, cam care va fi soarta dumitale, domnule ministru? Crezi ca va mai fi cineva sa aprecieze soriciul rinced si zdrentuit?
        • +2 (2 voturi)    
          cat esti de patetic (Vineri, 9 octombrie 2009, 0:38)

          zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Frobenius

          incercand sa ocolesti raspunsul la intrebare! reiau: Nobel ceva??? pana la proba contrarie: un fel de iliescu - dar la nivelul de vierme de forum...
  • -2 (4 voturi)    
    Uşi d-aci (Joi, 8 octombrie 2009, 18:37)

    Rangă [anonim]

    Pgea în zece zile dai în primire.
  • +2 (2 voturi)    
    ma aflu si eu in treaba (Joi, 8 octombrie 2009, 19:38)

    la_curba_sinele_troznesc [anonim]

    Scandalagii se gandesc si ei ca acum mai pot forta mana guvernului... ca dupa ce se alege iar baselu... asta taie in carne vie... mai mult sau mai putin bine

    p.s. badea e un cretin