Cea mai ampla miscare sindicala de dupa Revolutia din 1989

VIDEO UPDATE Premierul si ministrul Pogea discuta cu reprezentantii sindicalistilor aflati in greva. 800.000 de bugetari au spus ca nu vor munci astazi

de V.M., C.D.     HotNews.ro
Luni, 5 octombrie 2009, 7:00 Actualitate | Esenţial


UPDATE: Ministrul Finantelor si interimar la Ministreul Muncii, Gheorghe Pogea, se intalneste la ora 11:30 cu reprezentantii Aliantei Bugetarilor in contextul in care peste 800.000 de salariati din administratia publica, sanatate si invatamant au anuntat pentru astazi greva.

UPDATE 2: Premierul Emil Boc a ajuns in jurul orei 11:45 la discutiile care au loc la Ministerul Muncii intre ministrul interimar de resort, Gheorghe Pogea, si reprezentantii federatiilor sindicale afiliate la Alianta Bugetarilor, care au organizat luni greva din sectorul bugetar.

De asemenea, Pogea i-a convocat marti la discutii pe toti liderii confederatiilor sindicale.



Astfel, luni, copiii nu vor merge la lectii, spitalele nu vor face internari decat in regim de urgenta, iar directiile generale de finante publice, administratiile financiare, directiile de colectare taxe, casele de pensii, somaj, primariile si vamile vor fi inchise, relateaza NewsIn. Bugetarii protesteaza, astfel, fata de disponibilizari si grila legii unice de salarizare. Greva de luni va fi urmata de proteste de strada programate sa aiba loc, miercuri, in Capitala.


Din administratia publica vor fi paralizate pe parcursul zilei de luni consilii judetene, prefecturi, case de pensii, directii de asistenta sociala, garda de mediu, inspectoratele de munca, agentiile judetene pentru ocuparea fortei de munca, directiile de statistica, directiile de cultura, birourile de evidenta persoanelor, politia comunitara, protectia consumatorilor, trezoreriile si directiile generale de finante.

"In total, este vorba de peste 800.000 de bugetari din sanatate, invatamant, administratie publica si locala", a declarat Razvan Bordeianu, presedintele Federatiei Sindicatelor din Administratia Locala din cadrul SED LEX.
  • Vasile Marica (SED LEX) la RFI: Daca politicienii refuza sa ne asculte, ii vom obliga sa o faca
"Va fi cea mai mare actiune de acest gen din istoria recenta a tarii", a declarat la RFI presedintele Aliantei Nationale a Bugetarilor SED LEX, Vasile Marica. Ne nemultumesc legea unica a salarizarii, concedierile masive si cele zece zile de concediu fortat. Ne deranjeaza foarte mult si modul in care s-a purtat dialogul. Guvernul si-a asumat raspunderea fara sa consulte pana la capat partenerii sociali. Sper ca politicienii sa fie inteligenti si sa ne cheme la discutii. Noi nu avem niciun interes sa facem greva. Daca nu va fi asa, in curand vom avea si o greva generala pe termen nelimitat", avertizeaza Marica.

"Criza ne afecteaza de foarte mult timp, de cand se afla la guvernare actuala conducere a tarii. Nu noi am creat criza. Trebuie sa ii respectam pentru ca au mandatul cetatenilor, acel mandat de 12-15% care se prezinta la vot. Trebuie sa puna problemele noastre inaintea disputelor politice. Daca nu vor face asta, ii vom obliga sa o faca. In curand ni se vor alatura si cei din economia reala la proteste", a mai declarat pentru RFI Vasile Marica.
  • Aproximativ 100.000 de salariati din sanatate vor intra in greva
Spitalele nu vor face internari pentru cazurile curente, iar urgentele vor fi probabil asigurate de medicii care nu sunt membri ai SANITAS, conform presedintelui SANITAS, Marius Petcu. "Avem 100.000 de semnaturi ale membrilor SANITAS pentru participare la greva, fie pentru a protesta fata de  legea salarizarii, sau impotriva problemelor din sistem. Luni, cel putin membrii SANITAS isi vor intrerupe activitatea. Urgentele ar putea fi asigurate de cei care nu sunt membri ai federatiei noastre, dar care vor beneficia si ei de drepturile pe care noi le vom obtine", a declarat Petcu.
  • Politistii vor purta banderole albe pe brat
Politistii vor lucra luni, insa cu banderole albe pe mana, a anuntat presedintele Sindicatului National al Politistilor si Personalului Contractual, Paraschiv Toader. "Nu se va lucra in nicio institutie bugetara, singurii care isi vor indeplini sarcinile de serviciu sunt politistii si cadrele medicale din cadrul serviciilor de urgenta, care, prin lege, nu isi pot intrerupe activitatea. Ei vor purta o banderola alba pe brat in semn de protest”, a precizat presedintele Federatiei Sindicatelor Libere din Invatamant (FSLI), Aurel Cornea.
  • Se va asigura doar supravegherea copiilor, dar nu se vor face lectii
Elevii care vor veni, luni, la scoala vor fi supravegheati, la fel se va intampla si in gradinite, crese si internate, unde se va asigura si masa zilnica. Cu toate acestea, profesorii si-au anuntat elevii, inca de vineri, sa nu se prezinte luni la scoala. Vor fi supravegheati in acelasi mod si detinutii din penitenciare, iar in spitale nu vor fi primiti pacienti noi la tratament sau investigatii.
  • Peste jumatate din bugetari in greva
Sindicatele care fac parte din Aliata Bugetarilor numara peste 800.000 de membri din cei aproximativ 1,4 milioane de bugetari din Romania. Acestea sunt FSLI, Federatia Alma Mater si Federatia “Spiru Haret”, din sistemul de educatie, Federatia Sanitas, Federatia Nationala a Sindicatelor din Administratia Locala, Federatia Sindicatelor din Administratia Publica "Publisind", Federatia Nationala a Sindicatelor din Finante, Federatia Nationala a Sindicatelor din Munca si Solidaritate Sociala, Federatia Nationala a Statisticienilor, Federatia Sindicatelor din Administratia Nationala a Penitenciarelor si Sindicatul National al Politistilor.

Aceasta actiune va fi urmata de un miting in Capitala, programat sa aiba loc miercuri, 7 octombrie. In cazul in care revendicarile nu vor fi solutionate, sindicatele ar putea declansa o greva generala pe termen nelimitat.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6478 vizualizari

  • +10 (24 voturi)    
    Azi este o greva mult mai reusita ,decat aia de (Duminică, 4 octombrie 2009, 15:33)

    Eneas [anonim]

    ..maine !
    la Halucinatia TV este anuntata ,fiti tari,"prima greva nationala din ultimii 20 de ani "!
    astia ori nu stiu definitia unei greve generale ,ori sunt platiti sa ne minta in direct si la o ora de varf ! dar numai azi ,nu e maine ; va fi un fas cu lideri sindicali de doua parale plimbati pe la Antena 3 si Realitatea, cele doua televizuini, cu exact aceleasi informatii,exact aceleasi emisiuni ,exact aceleasi reclame date exact in aceleasi momente orare !
    ca un facut....
    • +23 (27 voturi)    
      Te uiti, te uiti... (Duminică, 4 octombrie 2009, 15:52)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Te uiti la ele, apoi le combati, iar te uiti, le cresti ratingul, iar le combati.....

      N-ai telecomanda?
      N-ai pachetul Discovery?
      • -9 (17 voturi)    
        ma jur ca nu ii mai deschid dupa alegeri (Duminică, 4 octombrie 2009, 20:01)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui gigi

        ..dar avem si noi un presedinte care se lupta cu 322 de haimanale -oameni politici;nu il putem lasa la greu ; in PD-L are oameni slabi sau tradatori ca Videanu si Berceanu ,cand nu sunt dea dreptul prosti ca Sulfina ; trebuie sa ne facem datoria de romani pana la capat ;macar cu gunoaiele PSD+PNL de pe forum; in rest ,iti doresc sanatate , chiar daca te simt ostil presedintelui
    • +5 (7 voturi)    
      GREVA PENTRU DATORIILE LUI VANTU!!! (Luni, 5 octombrie 2009, 9:53)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      http://www.curentul.ro/2009/index.php/2009100535003/Actualitate/Datoriile-enorme-la-bugetul-statului-ale-Realitatii-TV-compromit-sefii-sindicatelor-din-Romania.html
    • +4 (8 voturi)    
      GREVA ESTE DE 20 DE ANI ! (Luni, 5 octombrie 2009, 11:17)

      Nicolae [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Cel putin jumatate din timpul de lucru ! :)))
  • -8 (34 voturi)    
    EU.... (Duminică, 4 octombrie 2009, 15:40)

    CIOMBE [anonim]

    v-as da afara pe toti! As merge pe mana armatei pana as pune lucrurile intr-o ordine!
    Daca medicii cer niste salarii decente, pe buna dreptate, profesorii sunt niste javre ordinare! Iar politistii si mai si!
    Baieti putem sa facem scoala on-line (mai buna!) si asigura ordinea cu armata!
    • +4 (22 voturi)    
      TU.... (Duminică, 4 octombrie 2009, 16:03)

      CIOMBE, esti un bou [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

      TU esti tampit
    • +5 (25 voturi)    
      corect (Duminică, 4 octombrie 2009, 17:09)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui CIOMBE

      Javre sunt si medicii, si militarii. Toti sunt javre! putem sa ne aparam online cu un firewall gigantic si ne putem trata pe goagal. Afara cu lipitorile bugetului. Nu dati banii pe prostii, faceti mai multe IP.
    • +24 (30 voturi)    
      Comment sters de user (Duminică, 4 octombrie 2009, 19:15)

      florinelul [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

      • +1 (11 voturi)    
        pt florinelul (Duminică, 4 octombrie 2009, 23:15)

        ego_ego [anonim] i-a raspuns lui florinelul

        sint de acord cu tine, dar nu in totalitate. Stii ce salariu are un grefier sef la un parchet dintr-un orasel de provincie ? 9000 ron, stii ce salariu are un profesor cu 20 de ore pe saptamina ? 1800 de ron. Dar stii ce salariu are un functionar de la ghiseu care lucreza 40 de ore pe sapt si de care tu vorbesti ? 1000 ron si tot cu studii superioare. Cred ca esti din bransa medicinistilor de le pligi de mila, dar ce vina avem noi economistii ? si noi am invatat la rindul nostru, nu am dormit in facultate;
        • +14 (18 voturi)    
          Nicio problema.... (Luni, 5 octombrie 2009, 7:01)

          PSD si PNL, Bastion al KGB [anonim] i-a raspuns lui ego_ego

          va asteptam la privat, sa munciti 12 ore pe zi, pe jumatate din bani si fara plata orelor suplimentare. Si, eventual, si fara bonuri de masa. E criza, bai, iresponsabililor! De unde sa va dea guvernul mai mult? Vreti sa ia de la pensionari? E asa de greu de inteles? Daca tu castigi 10 milioane si consumi de 20, poti sa continui asa? Cat? Asta se intampla si in tara asta, din cauza jigodiilor care ne-au condus timp de 20 de ani. Consumam mai mult decat producem si nu se mai poate. Lasati-i pe astia de la guvernare sa rezolve lucrurile ca, vad, ca, macar fata de cei de dinaintea lor, incearca sa puna lucrurile la punct. Nu va mai luati dupa liderii vostri vanduti PSD, PNL si KGB, care vor sa destabilizeze tara si sa o bage in colaps. Asa si cu greva magistratilor. Tocmai a publicat Ziarul-Ziarul niste fotografii. Cine crezi ca se gagicareste cu madam Pivniceru? Domnul Varujan Vozganian, taurul comunal.
          • 0 (0 voturi)    
            salariu (Luni, 5 octombrie 2009, 14:04)

            cosmin [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastion al KGB

            De acord! Sa nu ne dea...Dar sa nici nu ne ia!!!
          • 0 (0 voturi)    
            fara politica, daca se poate (Luni, 5 octombrie 2009, 14:29)

            impartial [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastion al KGB

            comentariul tau, chiar din titlu, denota faptul ca esti militant politic pd-l, caz in care afirmatiile tale devin subit subiective si prin urmare, partinitoare.
        • +11 (13 voturi)    
          Idei comuniste (Luni, 5 octombrie 2009, 8:16)

          Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui ego_ego

          Faptul ca ai invatat nu iti garanteaza automat faptul ca vei si aplica..Asta e o aberatie comu ista. Capitalismul spune ca poti sa ai o suta de diplome si sa mori de foame, sau sa fii analfabet si sa detii miliarde...Cred ca studiile superioare sunt supraevaluate, lumea nu s-a prins ca dupa revolutie conteaza ce stii sa faci nu cit ai invatat
          • 0 (0 voturi)    
            Comment sters de user (Luni, 5 octombrie 2009, 20:14)

            florinelul [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

            • 0 (0 voturi)    
              E totuna (Luni, 5 octombrie 2009, 22:23)

              Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui florinelul

              E usor sa vorbesti despre ei ca si cind le-ar scrie pe frunte ce sunt...Dar cum ii separi? Cum decizi ca un absolvent la medicina e traseist in facultate, si unul la economie a invatat de a scos fun pe urechi? Cum decizi, pina cind nu ii vezi la lucru? Si odata la lucru s-ar putea sa ai surprize..Imi pare rau, ce spui tu nu face decit sa intareasca ce am zis eu. Ambele categorii intra in acelasi mod in virtejul economiei de piata, a job-urilor, etc..Si diferenta nu va fi facuta de diploma sau specializare..
        • +2 (6 voturi)    
          asa, si? (Luni, 5 octombrie 2009, 10:20)

          sadwank [anonim] i-a raspuns lui ego_ego

          Poate n-ati invatat ce trebuie? V-ati bagat picioarele in ea de matematica, v-ati axat pe istorie si gramatica si v-ati dus la ASE, sa va faceti manageri, sa manage-uiti ce? Praful de pe toba? Scobitorile produse in China si importate din Italia?
          Oare nu trebuia sa se ajunga odata la fundul sacului si in Romania, tara in care nu se produce nimic, dar in care cel mai bine o duc managerii, vinzatorii si distribuitorii?
        • +1 (1 vot)    
          Papusa, nu-ti convine (Luni, 5 octombrie 2009, 13:37)

          gabifm [utilizator] i-a raspuns lui ego_ego

          treci pe jumatate din ceea ce ai enumerat in mediul privat. Si inca ceva - cel putin jumatate din timpul de lucru la stat CHIAR se sta!!
          Am mai spus eu daca faceti un calcul cat lucrati pe zi, cat consumati (apa, energie electrica, internet, telefoane, etc) pe perioada celor 8 ore, veti vedea ca aveti un castig cat Bill Gates (pe minut).
      • +13 (15 voturi)    
        PT Florinel (Luni, 5 octombrie 2009, 8:23)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui florinelul

        Profesorii au 18 ore pe săptămână iar cadrele universitare şi mai puţin!
        Eu, la privat lucrez cam 10-11 ore pe zi, mai lucrez şi sâmbăta.
        • 0 (2 voturi)    
          basme (Luni, 5 octombrie 2009, 11:48)

          mihai [anonim] i-a raspuns lui Marian

          Ideea ca profesorii au 18 ore pe zi, iar in mediul universitar si mai putin este un basm. Un profesor care se respecta, nu invata odata in timpul facultatii si apoi repeta aceeasi piesa la nesfarsit. Trebuie sa iti adaptezi stilul de predare la clasa, materia predata se schimba, trebuie sa iti faci material auxiliar etc. De asemenea in mediul universitar nu avem nici macar o universitate in primele 500 tocmai pentru ca prea multe cadre didactice muncesc numai 10 ore pe zi.

          Tot atatea ore muncesc si colegii din strainatate. Problema invatamantului nu este cate ore stai la scoala ci calitatea corpului profesoral. Mai bine te-ai gandi la o modalitate de a concedia profesorii tin ore de mantuiala .

          Cu toate ca exista o legatura directa, nu ma refer neaparat la nivelul pregatirii fiecarui profesor.
          • +2 (2 voturi)    
            Vezi sa nu cazi din pat! (Luni, 5 octombrie 2009, 13:42)

            gabifm [utilizator] i-a raspuns lui mihai

            Cred ca visezi. Ti-ai si gasit calitate profesorala la noi. Stiu ce inseamna liceu (si un colegiu national supercunoscut) unde profii au o singura pretentie - liniste - sa nu se auda de pe culoar daca trece directorul, stiu ce inseamna facultate - nivelul este cel de demult. Cu o simpla cautare pe goagal, i-ai salutat din mers pe profesori.
    • -2 (8 voturi)    
      opinii (Luni, 5 octombrie 2009, 8:42)

      rotel [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

      am impresia ca ai avut probleme si cu scoala si cu legea, probabil de aici refularile astea
      oricum, vad ca majoritatea comentariilor sunt postate de cei ce se dau a fi din privat (si asta zi de zi) pai cand munciti fratilor? (nu cei din privat, cei care scriu aci vreau saspun..)
    • +2 (2 voturi)    
      ? (Luni, 5 octombrie 2009, 10:49)

      Nedumeritul [anonim] i-a raspuns lui CIOMBE

      Vadim, tu esti?
    • 0 (0 voturi)    
      hmmm (Luni, 5 octombrie 2009, 12:19)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui CIOMBE

      ceausescu inca are adepti fideli...
  • +14 (18 voturi)    
    Medicii nu intra in nicio greva! (Duminică, 4 octombrie 2009, 15:44)

    Liviu Iordache [anonim]

    Camera federativa a medicilor, sindicatul acestora, deci, precizeaza intr-un comunicat ca nu intra in nicio greva in aceasta perioada dificila, chemind la responsabilitate! Nu va mai luati dupa vamesi minjiti ca Marica! Oricum, daca treaba va merge fara grevisti, avem masura exacta a concedierilor!
    • +6 (12 voturi)    
      Colegiul medicilor (Duminică, 4 octombrie 2009, 16:20)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      se solidarizeaza cu Sanitas.Dar cand economia era pe crestere iar Prof. Cinteza (PNL) a trecut de la colegiu la minister , de ce nu s-au marit salariile?Sanitasul de ce a obtinut doar niste amarate de sporuri?Iar acum de ce manipuleaza salariatii tipand ca scad salariile.?De ce nu spun :acum venitul estea atat iar in 2010 va fi ataa.Nu, se vorbeste doar ca "vor scadeaveniturile" si atat.Eu mi-am facut socoteala ca salariul va fi echivalent cu salariul de acum + sporurile, dar ora de garda imi va fi platita la salariu +sporuri nu ca pana acum doar la salariu.Deci net voi avea mai multi bani
      • +8 (10 voturi)    
        Comunicat Camera medicilor - NICI O GREVA (Duminică, 4 octombrie 2009, 18:53)

        Liviu Iordache [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

        Mihaela, imi pare rau, doctorul perieteanu a semnat astazi la prinz un comunicat: Medicii Camerei federative a medicilor nu participa la niciun protest major (greva)... Aia cu solidaritatea cu Sanitas e veche...
      • -1 (5 voturi)    
        raspun pt mihaela (Duminică, 4 octombrie 2009, 23:32)

        ego_ego [anonim] i-a raspuns lui Mihaela

        de ce trebuie sa ti se platesca garzile cu alt tarif ? calculate orele lucrate dintr-o luna cu garzi cu tot ajungi tot la nr de ore lucrate de un bugetar 8 ore zilnic. De ce nu realizezi asta, ca dupa garzi esti libera. Daca nu iti convine cu garzi treci la 8 ore. Nu este corect ca garzile sa fie platite dublu chiar daca sint facute noaptea, tot acelasi nr de ore ai lucrate ca orice bugetar
        • +6 (8 voturi)    
          esti culmea!!! (Luni, 5 octombrie 2009, 8:25)

          anda [anonim] i-a raspuns lui ego_ego

          credeam ca numai cei care vin sa faca afaceri pe spinarea romanilor au mentalitatea asta. Cum sa nu-i platesti dublu orele de noapte sau triplu orele din zilele libere legale?? Mai citeste Codul Muncii si nu mai abera ...
  • -3 (25 voturi)    
    Oameni nerecunoscatori!! (Duminică, 4 octombrie 2009, 15:45)

    hassan [anonim]

    Oare grevistii astia nu stiu ca de 3 zile avem un guvern plin de oameni buni si competenti!


    Oare ei nu stiu ca de acum va curge lapte si miere si ca numai comunistii aia de pedesiti nu vroiau nimic.

    Cu Boc zis "aviara gripa" la Invatamant, cu Videanu zis "fotbalistul cu freza de ospatar" la Sanatate, cu Berceanu zis "o km de autostrada costa de parca chiar ar fi" si "un tren pe zi deraiat" plus Udrea 2 portofolii etc vom fi iarasi ce-am fost ba chiar mai mult!

    Traim bine deja!
    • +2 (4 voturi)    
      char asa, ce coincidenta... (Luni, 5 octombrie 2009, 10:16)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui hassan

      chiar acum dupa demisia PSD...
      oare nu stie toata lumea ca lisderii sindicali sunt cumparati de mult de PSD?
  • +6 (30 voturi)    
    Ne jucam cu termenii? Nu mai stim ce inseamna... (Duminică, 4 octombrie 2009, 15:50)

    PSD si PNL, Bastionul KGB [anonim]

    greva generala? Care greva generala, iesirea in strada a parazitilor pe bugetul de stat? Cei 1.38% care stau pe banii nostri si paraziteaza bugetul Romaniei si pensiile parintilor nostri? Niste nerusinati. Ce sa mai zicem noi, cei 4 milioane de lucratori in sistemul privat, cu salarii mici si care dam pensiile si salariile nerusinatilor de la stat? Aceste jigodii nu pricep ca nu mai putem consuma mai mult decat producem? Vor sa distruga aceasta tara? Cum pot fi atat de iresponsabili si dusmani ai propriului nostru viitor? Isi imagineaza acesti iresponsabili ce s-ar putea intampla daca intram noi in adevarata greva generala?
    • -2 (14 voturi)    
      da! (Duminică, 4 octombrie 2009, 16:20)

      suca [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastionul KGB

      pai intrati, ce mai asteptati? sau va e bine asa? si voua si pensionarilor?
      • +3 (13 voturi)    
        Bai, "grevistilor",... (Duminică, 4 octombrie 2009, 18:41)

        PSD si PNL, Bastionul KGB [anonim] i-a raspuns lui suca

        chiar credeti ca nu vedem ale cui interese serviti si cine sunt in spatele vostru? Credeti ca nu stim ca sunteti aserviti PSD, PNL si KGB?
        • +11 (15 voturi)    
          Imi place ce intelegi tu prin solidaritate.... (Duminică, 4 octombrie 2009, 21:08)

          PSD si PNL, Bastion al KGB [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastionul KGB

          Probabil ca numai noi, cei din privat, trebuie sa manifestam solidaritate in situatia de criza prin care trece o lume intreaga, inclusiv Romania. Voi, parazitii, v-ati invatat numai sa vi se dea. Sa pierdeti vremea 8 ore la un serviciu caldut si sa luati cat mai mult, iar noi, care muncim 12 ore pe zi, sa avem salarii mai mici decat voi. Sunteti nesimtiti si iresponsabili. Daca ai avea venit de 20 de milioane pe luna si ai cheltui 40 de milioane cat crezi ca ai putea s-o duci asa? Asta se intampla si la nivel de tara, Dar se pare ca nu vreti sa pricepeti realitatea. De fapt, sunteti marionetele PSD, PNL si KGB. Asta sunteti! La munca, nu la intins mana!
          • +2 (4 voturi)    
            greva la privati (Luni, 5 octombrie 2009, 8:58)

            donache [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastion al KGB

            Ar putea face greva si cei din privat. Greva pentru o clasa politica mai responsabil, pentru legi mai clare si care sa fie aplicate. Greva pentru ca cei pusi sa conduca tara sa aiba pe locul 1,2,3,4,5 interesele tarii si apoi personale. Asta e motiv de greva a privatilor. Jos cu ei, cu toti nemernicii care distrug tara asta
            • +4 (4 voturi)    
              Noi, cei de la privati, suntem responsabili.... (Luni, 5 octombrie 2009, 10:51)

              PSD si PNL, Bastion al KGB [anonim] i-a raspuns lui donache

              si nu ne lasam manipulati. Noi stim foarte bine ca,din cauza parazitilor si guvernelor incompetente,Romania consuma mai mult decat isi poate permite. Noi vrem o Romanie normala, civilizata si prospera, nu o tara in colaps, in care vreti sa o aduceti voi, manipulati iresponsabil de PSD, PNL si KGB. Ai impresia ca nu stim si nu vedem asta? Daca voi sunteti vite incaltate, nu ne cereti si nou sa fim cretini! Nu ti-e rusine sa ceri asa ceva?
            • 0 (0 voturi)    
              Ceea ce spui tu e greva politica! (Luni, 5 octombrie 2009, 13:49)

              gabifm [utilizator] i-a raspuns lui donache

              Asta se rezolva in toata lumea la 4 sau 5 ani cand sunt alegeri! Eu nu imi afectez salariul (bugetarii pornesc de la ideea ca vor fi platiti si in greva!) pentru ca nu imi plac oamenii politici.
              Ma duc sau nu la vot - asta este reactia normala la ceea ce ai spus tu.
          • +2 (4 voturi)    
            Noi, cei de la privati, suntem responsabili.... (Luni, 5 octombrie 2009, 9:39)

            PSD si PNL, Bastion al KGB [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastion al KGB

            si nu ne lasam manipulati. Noi stim foarte bine ca,din cauza parazitilor si guvernelor incompetente,Romania consuma mai mult decat isi poate permite. Noi vrem o Romanie normala, civilizata si prospera, nu o tara in colaps, in care vreti sa o aduceti voi, manipulati iresponsabil de PSD, PNL si KGB. Ai impresia ca nu stim si nu vedem asta? Daca voi sunteti vite incaltate, nu ne cereti si nou sa fim cretini! Nu ti-e rusine sa ceri asa ceva?
          • 0 (0 voturi)    
            la greva (Luni, 5 octombrie 2009, 11:53)

            nn [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastion al KGB

            Cei din privat nemultumiti va rugam iesiti in strada daca va lasa patronul.
      • +8 (12 voturi)    
        Imi place ce intelegi tu prin solidaritate... (Duminică, 4 octombrie 2009, 19:24)

        PSD si PNL, Bastionul KGB [anonim] i-a raspuns lui suca

        Probabil ca numai noi, cei din privat, trebuie sa manifestam solidaritate in situatia de criza prin care trece o lume intreaga, inclusiv Romania. Voi, parazitii, v-ati invatat numai sa vi se dea. Sa pierdeti vremea 8 ore la un serviciu caldut si sa luati cat mai mult, iar noi, care muncim 12 ore pe zi, sa avem salarii mai mici decat voi. Sunteti nesimtiti si iresponsabili. Daca ai avea venit de 20 de milioane pe luna si ai cheltui 40 de milioane cat crezi ca ai putea s-o duci asa? Asta se intampla si la nivel de tara, Dar se pare ca nu vreti sa pricepeti realitatea. De fapt, sunteti marionetele PSD, PNL si KGB. Asta sunteti! La munca, nu la intins mana!
        • +1 (3 voturi)    
          ai impresii total gresite .... (Luni, 5 octombrie 2009, 8:29)

          anda [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastionul KGB

          daca tu crezi ca la stat salariile sunt mai mari decat baremele minime pe economie ... zvonurile si fitele unora de la stat va duc in eroare, ca doar nu sunt toti in guvern ... dar ce sa-i faci, si minciuna e o vorba
      • 0 (8 voturi)    
        Bai, "grevistilor",... (Duminică, 4 octombrie 2009, 21:07)

        PSD si PNL, Bastionul KGB [anonim] i-a raspuns lui suca

        chiar credeti ca nu vedem ale cui interese serviti si cine sunt in spatele vostru? Credeti ca nu stim ca sunteti aserviti PSD, PNL si KGB?
    • -7 (23 voturi)    
      hai la lucru la multi tumorou (Duminică, 4 octombrie 2009, 16:37)

      buge11 [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastionul KGB

      trage aer in piept si intra pe plantatie la multinationale privatule productiv, anetfabetule agresiv si important, softeste la hard training, ca vrei banuti multi, uarcsop, ia bonu de masa si du-te acasa...fara bugetari nu existi...medicina, educatie,cultura, functionari publici...
      • +18 (20 voturi)    
        incompetentule! (Duminică, 4 octombrie 2009, 17:32)

        gregorio armani [anonim] i-a raspuns lui buge11

        fara bugetari existi...muult mai bine si mai ieftin, medicii au cabinete private, de la spital te trimit la ei la cabinet, profesorii iti mediteaza copii, hai sa lasam cultura pe moment, iar functionarii publici ii inlocuiesti cu ATM-uri la care platesti impozitele, servicii online s.a.m.d.

        fara bugetari platesti cat face si prinesti ce ai nevoie, cu bugetari platesti mult si primesti servicii proaste si scumpe. ai inteles?
        • -2 (2 voturi)    
          sicko (Luni, 5 octombrie 2009, 11:16)

          nn [anonim] i-a raspuns lui gregorio armani

          Ar fi bine sa vezi ce misto merge sistemul medical privat in SUA. Pana vine aprobarea de la asigurare poti muri lejer ca nimeni nu te baga in seama. Si totul costa de vreo 10-20 de ori mai mult ca la noi, sau mai mult....
          http://www.michaelmoore.com/books-films/sicko
      • -1 (13 voturi)    
        Daca esti nesimtit si agresiv.... (Duminică, 4 octombrie 2009, 18:38)

        PSD si PNL, Bastionul KGB [anonim] i-a raspuns lui buge11

        am sa repet postare, chiar daca te deranjeaza, parazitule.
        Care greva generala, iesirea in strada a parazitilor pe bugetul de stat? Cei 1.38% care stau pe banii nostri si paraziteaza bugetul Romaniei si pensiile parintilor nostri? Niste nerusinati. Ce sa mai zicem noi, cei 4 milioane de lucratori in sistemul privat, cu salarii mici si care dam pensiile si salariile nerusinatilor de la stat? Aceste jigodii nu pricep ca nu mai putem consuma mai mult decat producem? Vor sa distruga aceasta tara? Cum pot fi atat de iresponsabili si dusmani ai propriului nostru viitor? Isi imagineaza acesti iresponsabili ce s-ar putea intampla daca intram noi in adevarata greva generala?
        Exista si medicina si invatamant si cultura private si sunt chiar mai eficiente si mai utile pentru Romania. 500.000 dintre functionarii publici sunt soferi, secretare, arhivari, etc, adica sotii, amante, neamuri si alti paraziti ale claei politice. La munca, nu la intins mana, jigodiilor!
        • -1 (5 voturi)    
          pentru privati (Duminică, 4 octombrie 2009, 22:41)

          Costica [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastionul KGB

          Platiti-va intai impozitele mafiotilor si dupa aia mancati ciumperci.Platiti-va oamenii la alb, nu la negru si dupa aia comentati despre altii.Fraerii de angajati la privat sa se zbata sa demaste manarelile patronilor si dupa aia mai vedem.Cunosc cazul unui prieten inginer care are pe asa-zisa carte de munca 15 mil si in mana 30 de mil total mancatorule de ciumperci 50 mil. Unde este bugetul real?Toti privatii sunt cumetri cu politicieni cu <gardisti> si hai buget, buget.Cred ca doctorii si politistii mananca bugetul negru, Nu?
          • +3 (3 voturi)    
            pai cine e de vina? (Luni, 5 octombrie 2009, 10:25)

            sadwank [anonim] i-a raspuns lui Costica

            Pai nu tot statul (care sinteti voi) ar trebui sa-i ia de urechi pe aia care fac magarii?
          • +3 (3 voturi)    
            Noi platim impozitele si muncim de ne sar capacele (Luni, 5 octombrie 2009, 12:01)

            PSD si PNL, Bastionul KGB [anonim] i-a raspuns lui Costica

            ca sa aveti voi salarii si parintii nostri pensii. Voi ce faceti? Functionarii publici cer spaga si ne umilesc tinandu-ne cu zilele pe la ghisee. Politia este inexistenta. Se tin de afaceri si sunt mana-n mana cu mafiotii, in loc sa ne apre de hoti si criminali. Invatamantul e la pamant, nu am vazut inca o greva pentru reformarea invatamantului. Serviciile medicale de-abia supravietuiesc. Din 1,4 milioane de bugetari, 500.000 sunt soferi, secretare, arhivari, adica sotii, amante, odrasle si neamuri ale politicienilor verosi si nesimtiti, care ii imping la greva si la colapsul tarii.
    • +11 (19 voturi)    
      bugetari (Duminică, 4 octombrie 2009, 16:40)

      mihail.dorobantu [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastionul KGB

      de doua zeci de ani stati la stat a fost bine salari si timp liber bereket dar intrebarea cine va tinut la stat si a ti mers la particular ? Mai bine la stat e cald,acum cu criza HOP greva ,daca nu cresc salarile GREVA. Noi cei care va platim salarile de ce nu ne intrebatati da ca meritati marire s au micsorare pentru prestatile (umilitoare pe care le afisati verbal la ghise aste sidicalisti vostri nu le enunta) a ti intrebat opinini publica s au lideri sindicalli stau la sedi? a\s au la TV"?
      • 0 (0 voturi)    
        ALTU'.... (Luni, 5 octombrie 2009, 13:17)

        antiprosti [anonim] i-a raspuns lui mihail.dorobantu

        Da' te-ai "intrebatat" cite salarii si cui platesti tu,mai privatule? Ai si tu dreptate ! Cu caligrafia si gramatica ta sint sigur ca ai o munca de sef si salariu atit de mare incit probabil Spitalul Municipal ar trebui sa-ti ridice si statuie pentru finantarile venite de la tine si al tau patron (ala chiar ca ar trebui sa faca ordine in firma, daca mai are multi ca tine, altfel da faliment!). Apropo' si-a platit taxele legal si la zi? Sau sa vin intr-un control pe la voi?
  • +2 (4 voturi)    
    la facultate e greva? (Duminică, 4 octombrie 2009, 16:18)

    geo [anonim]

    multumesc anticipat!
    • +12 (16 voturi)    
      este (Duminică, 4 octombrie 2009, 16:51)

      tsunami [utilizator] i-a raspuns lui geo

      la facutlate e greva generala tot timpul, dar nu spune nimeni asta, nici nu ameninta si nici nu fac manifestatie. atata doar ca nu se face carte si ies 'telectuali' pe banda rulanta.
      cu un master, un doctorat si 2 facultati una la stat alta la mers ai calificarea pentru a vinde alune
  • +10 (16 voturi)    
    Greva (Duminică, 4 octombrie 2009, 16:19)

    Mary [anonim]

    Nu e greva.
    Sunt doar alegeri!
    Liderii de sindicat sunt doar unelte ale unor partide si servesc acuma niste interese politice manevrand mase intregi de oameni.
    Cred ca va mai aduceti aminte de acelasi scenariu si inainte de alegerile parlamentare.
    • +8 (12 voturi)    
      Asa e! (Duminică, 4 octombrie 2009, 21:59)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Mary

      Unii lideri sindicali sint in slujba PSD. De aceea n-au fost miscari sindicale importante cit timp a fost PSD la guvernare. Acum...s-a dat semnalul.
  • +8 (14 voturi)    
    Paralizia Romaniei (Duminică, 4 octombrie 2009, 16:23)

    Mihaela [anonim]

    Cand a fost greva invatamantului care a durat 1 luna?In guvernarea Nastase?Cate greve ale bugetarilor au fost pana acum?De ce sa paralizeze tara?Ca nu se face carte la scoala?Ca politia nu face treaba?Ca la casa de pensii nu se lucreaza?Ca la spital or sa lucreze doar cativa(oare?)Pai nu cred ca o sa se simta
  • +8 (12 voturi)    
    greva (Duminică, 4 octombrie 2009, 16:50)

    privatul [anonim]

    Lucrez la un privat la un magazin de piese auto.
    Cred ca intru si eu maine in greva.Oare ce pot primi in plus de la patron fata de salariul de 1.570 Ron pe care mi-l da acum ?
    • -2 (8 voturi)    
      caaaaat? (Duminică, 4 octombrie 2009, 17:34)

      clujean [anonim] i-a raspuns lui privatul

      patronul tau ori e Mecena, ori e dusman al sistemului! cum sa dai atata unui vanzator? pai de unde atunci, repede-repede, bani pentru viloi, Q7 si pitipoance nostime? vai, vai... hai in sistemul privat cu totii, sa-i ajutam pe sarmanii patroni sa devalizeze mai iute bugetul, in cardasie cu demnitarii, platindu-si angajatii cu lefuri de nimic.
    • +2 (8 voturi)    
      Iti plang de mila (Duminică, 4 octombrie 2009, 18:11)

      gigel [anonim] i-a raspuns lui privatul

      "Meseriasule", un lector universitar doctor are acelasi salariu (poate 1600). Si nici o sansa de o "ciupeala".
    • 0 (6 voturi)    
      gresit! (Luni, 5 octombrie 2009, 9:28)

      tulipa [utilizator] i-a raspuns lui privatul

      un profesor cu gradul 1 cu vechime 6-10 ani ia atata in mana. asa ca, eu consider ca primesti prea mult!
      • -1 (3 voturi)    
        De ce nu treci la magazin? (Luni, 5 octombrie 2009, 13:56)

        gabifm [utilizator] i-a raspuns lui tulipa

        Ca pe langa salariu sunt sporuri, meditatii, ciubucuri, concediu / vacanta la greu si pe saturate. Astea nu le pui la socoteala?
  • +5 (7 voturi)    
    ce inseamna greva generala? (Duminică, 4 octombrie 2009, 16:55)

    tsunami [utilizator]

    <<Peste jumatate din bugetari in greva generala>>
    ce inseamna "generala"???

    dupa ce termina greva GENERALA jumatate din bugetari, o sa intru si eu, singur, in greva GENERALA, :-))))))
  • +6 (8 voturi)    
    medicii (Duminică, 4 octombrie 2009, 16:57)

    tsunami [utilizator]

    <<Spitalele nu vor face internari pentru cazurile curente, iar urgentele vor fi probabil asigurate de medicii care nu sunt membri ai SANITAS, conform presedintelui SANITAS, Marius Petcu. ">>

    sper ca cei din sanitas sa nu fie platiti cat timp sunt in greva
    • +4 (6 voturi)    
      :( (Duminică, 4 octombrie 2009, 17:45)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui tsunami

      eu sper sa nu aiba oameni pe constiinta, nu ca ar fi prima oara sau le-a pasa sincer.
  • -4 (8 voturi)    
    bravo (Duminică, 4 octombrie 2009, 17:21)

    odorica ion [utilizator]

    Sa nu se lase prostiti. Le tin pumnii.
  • -3 (5 voturi)    
    :) (Duminică, 4 octombrie 2009, 17:22)

    Ioan [anonim]

    eu zic sa ne unim cu ei!
  • +5 (13 voturi)    
    comentariu Patriciu (Duminică, 4 octombrie 2009, 17:28)

    Craioveanul [anonim]

    Bugetari luati aminte ce declara pe 27 sept 2009 Patriciu, in Capital.
    Solutia actuala este trecerea in somaj a 600.000 de bugetari.
    Bugetari simpli ganditi-va ce va asteapta cu o alta guvernare liberala, perioada in care liderii de sindicat s-au inteles perfect cu administratiile deoarece au obtinut tot soiul de avantaje.Chiar daca ei vor sprijinii un guvern PSD....
    • +6 (10 voturi)    
      Noroc de tine, dezinteresatule (Duminică, 4 octombrie 2009, 18:10)

      vio [anonim] i-a raspuns lui Craioveanul

      ca altfel votam cu Crin.

      Am luat aminte la ce spui, dar eu nu citesc Capital, asa ca.....
  • +13 (15 voturi)    
    greva (Duminică, 4 octombrie 2009, 17:30)

    doc [anonim]

    Maine nici pomeneala de greva, Nu ne putem permite. Sunt internari de facut, sunt oameni care vin de la sute de kilometri distanta pe care nu-i putem trimite acasa.. Asa ca o sa fie o greva japoneza fara banderole pe mana la noi in spital, ca la multe alte spitale. Macar sa aprecieze cineva acest gest! Sa fiti sanatosi si sa nu aveti nevoie de servicii medicale in Romania!
  • +12 (14 voturi)    
    greva (Duminică, 4 octombrie 2009, 18:19)

    doru [anonim]

    Greva asta e oricum manipulare
    Apoi e clar pt toti ca nu sunt bani.Guvernul se imprumuta tot timpul sa plateasca salarii si pensii,incasarile sunt la buget din luna in luna mai mici.
    Daca aia care realmente produc ceva nu si revin n or sa mai ia nici salariile actuale.....
    Oricum jumatate din bugetai sunt tot timpul in greva voluntara
  • +11 (13 voturi)    
    Iar avem (Duminică, 4 octombrie 2009, 19:01)

    Pantera Roz [utilizator]

    greva generala doar la Realitatea TV si Antena 3,cu lideri de sindicat plimbati intre ele ca sfintele moaste si cu stive de analisti,comentatori,jurnalisti,ONG-isti...
  • +9 (11 voturi)    
    eu imi tin orele (Duminică, 4 octombrie 2009, 20:49)

    vlad [anonim]

    eu imi tin orele maine.
    nu cred ca greva asta o sa ma ajute cu ceva.
    • +10 (14 voturi)    
      Si eu as preda maine... dar cine ma lasa? (Luni, 5 octombrie 2009, 3:03)

      IonutCozma [utilizator] i-a raspuns lui vlad

      Mi s-a spus clar ca maine scoala e inchisa... nici director, nici femeie de serviciu... nici nimeni nu calca acolo... Ma forteaza sa intru in greva... desi nu vreau... Copiii oricum nu vin maine la scoala... Sa-i dau in judecata? Plus ca... o sa imi retina din salariu pentru aceasta zi de greva...
      • +7 (9 voturi)    
        la fel am patit si eu! (Luni, 5 octombrie 2009, 9:32)

        tulipa [utilizator] i-a raspuns lui IonutCozma

        nu am semnat pentru greva si mi-au spus ca oricum nu voi primi bani, chiar daca am venit la scoala! ma obliga? nu ma las manipulat! sa le fie rusine liderilor sindicali din invatamant! unde s-a mai pomenit asa ceva? ei manipukleaza si profesorii si elevii! peste tot s-au pus afise de saptamana trecuta ca luni, adica azi, nu se vor desfasura activitati didactice in scoala. asta inseamna ca, indirect, le-a spus elevilor sa stea acasa. rusine!
  • +9 (13 voturi)    
    si cine-i plateste? (Duminică, 4 octombrie 2009, 21:03)

    stefan [anonim]

    Greva asta pute a altceva decit a greva.
    In mod normal sindicatele rebuie sa-i plateasca pentru greva. Va fi asa?
    Daca da pentru cite zile au bani sindicatelle?
    Si pentru profi: intra in greva si de la meditatiile de acasa?
  • +7 (11 voturi)    
    mda (Luni, 5 octombrie 2009, 3:54)

    Ronnie [anonim]

    atata scoateti la inaintare studiile superioare ale celor platiti prost din aparatul public - am inteles, ai invatat 4-6-8 ani si ai salariu de 1000 ron - a cui e vina cu adevarat aici? raspundeti sincer si nu o mai dati de gard. vreti cumva statuie pt diploma? am facut si eu facultate, lucrez in privat si acum sufar consecintele unui management prost al firmei.

    poate ca nu stiti ca e CRIZA ECONOMICA, mii de angajati la privat sufera de salarii reduse sau ca sunt dati afara, si voi vreti in plus. acum si 1000 de ron e un salariu ok pt ca sunt vremuri speciale.

    voi stiti vorba lui Moromete? "N-am ma Jupuitule! Daca eu iti spun ca n-am, n-am! Ai vrea sa fac bani? Daca as putea, as facea!" Putina rusine nu aveti.

    in fiecare an faceti greva si in fiecare an vi se mareste salariul. in afara de doctori, nimeni nu merita salariul marit.

    dixit!
    • 0 (4 voturi)    
      bani (Luni, 5 octombrie 2009, 9:03)

      donache [anonim] i-a raspuns lui Ronnie

      bani ar fi, dar daca managementul a fost prost la firma...Sa vanda patronu Q7 si viloaiele si sa dea salarii in continuare, ca e responsabil de angajatii lui, ca nu sunt sclavi, azi da maine ba.
  • +7 (11 voturi)    
    ILIESCU NU DOARME ! (Luni, 5 octombrie 2009, 7:01)

    Badea Ioan [anonim]

    " Shulfa batrina " nu doarme! Iarasi a pus-o de-o "mineriada" cu sindicatele ! Apropo !!!
    Stie cineva care sint numele Liderilor de sindicat si a ONG-urilor ? Situatia materiala ,etc.???
    Felicitari doctorilor care se pare c-au inteles manevrele "bolsevicului " !!! Cit priveste cifrele anuntate se pare ca le-au luat din statistici !
    Intradevar !!!!!!! Daca pe perioada "grevei" lucrurile v-or merge relativ normal ,inseamna ca societatea se poate lipsi de serviciile lor ! Exact ce trebuie pentru a economisii bani si motiv de "recalificare"
    in constructii !
    • +3 (5 voturi)    
      Citeste mai jos postarea mea.... (Luni, 5 octombrie 2009, 9:34)

      Batranul rege Lear [anonim] i-a raspuns lui Badea Ioan

      si vei afla adevarul despre "greva generala" si organizatorii acesteia. Vorba unuia: PSD si PNL, Bastion al KGB!
  • +7 (9 voturi)    
    Rusine pentru bugetari (Luni, 5 octombrie 2009, 7:44)

    econ [anonim]

    criza economica globala afecteaza toate tarile.la privat se inchid firme sau care supravietuiesc reduc salariile.atunci si bugetarii trebuie redusi si micsorate salariile si nu crescute.
  • +4 (6 voturi)    
    . (Luni, 5 octombrie 2009, 8:45)

    oha [anonim]

    Cu sau fara greva este totuna. De ex: ce rau imi pare ca nu am unde sa platesc impozitele.
  • +3 (5 voturi)    
    Hai sa-i numaram la sirsitul zilei... (Luni, 5 octombrie 2009, 8:56)

    Claude [anonim]

    ..... si sa vedem dupa aceea daca a fost cea mai ampla miscare sindicala din '89....
  • +4 (8 voturi)    
    suplimentar (Luni, 5 octombrie 2009, 9:07)

    trif [anonim]

    Adica bugetarii stau singuri acasa o zi in afara de cele zece pe care le doreste guvernul ?
  • +2 (8 voturi)    
    bugetarii (Luni, 5 octombrie 2009, 9:13)

    doru [anonim]

    A lucra in sist bugetar a devenit un privilegiu platit din plin si fara munca prea multa.
    Cei ce lucreaza in mediul privat stiu ce spun,acolo nu poti lua un salariu daca nu ti faci treaba,iar povestea asta cu tot felul de sporuri nu exista.
    In momentul asta in Romania cele mai mari salarii sunt in zona bugetului,plus sporuri,concedii de luni de zile,zile libere cu nemiluita,chiul,scheme supraincarcate.
    E o nesimtire generala.
    Pot sa stea in greva pina la anul,guvernul nu mai are ce sa le dea si sa vrea,a jupuit tot ce se putea de pe cei ce produc val adaugata in tara asta.
  • +8 (12 voturi)    
    Adevarul despre "greva generala" (Luni, 5 octombrie 2009, 9:13)

    Batranul rege Lear [anonim]

    (Curentul, 2 oct. 2009)
    ..."Deşi postul de televiziune (RTV) aparţine lui Sorin Ovidiu Vîntu, care şi l-a asumat public, responsabili pentru această situaţie sunt marii corifei ai sindicalismului românesc, care atunci când nu scot oamenii în stradă şi nu fac grevă generală se ocupă de administrarea Realităţii TV, fentând bugetul de stat. Conform Legii 31/1990, a societăţilor comerciale, răspunderea aparţine administratorilor societăţii care sunt chiar liderii marilor confederaţii sindicale din Romånia, Liviu Luca, Marius Petcu, Dumitru Costin, Iacob Baciu, Achille Duţu şi Ion Popescu (vezi facsimile), aceiaşi care au organizat azi, 5 octombrie, o grevă în principal în scopul majorării salariilor bugetarilor. Realitatea TV e o firmă privată care trebuie lunar să plătească impozite şi taxe către statul romån.
    După cum se ştie, salariile bugetarilor se plătesc din bugetul consolidat al statului, unde chiar şefii sindicatelor, administratori la firme private, nu achită banii pe care-i datorează la fisc. Nu e amuzant? Bieţii sindicalişti se dau de ceasul morţii că vor salarii mai mari, dar înşişi şefii lor, organizatorii grevei, nu dispun plăţile către bugetul statului, de unde banii ar trebui să ajungă la bugetari. Cine sunt administratorii rău-platnici?
    Marius Petcu - preşedinte CNSLR FRĂŢIA - 800.000 de membri, Iacob Baciu - preşedintele Confederaţiei Sindicatelor Democrate din Romånia, în care se regăsesc majoritatea cadrelor didactice, Preşedintele Federaţiei Sindicatelor din Chimie şi Petrochimie, Achille Duţu - 65 de sindicate cu 40.000 de membri, Dumitru Costin - preşedinte Blocul Naţional Sindical, 500.000 de membri, Liviu Luca - preşedinte Fsli Petrom, şi Ion Popescu - preşedintele Confederaţiei Sindicale „Meridian“, aproximativ 200.000 de membri. Deci peste 1,5 milioane de salariaţi sunt conduşi şi manipulaţi din punct de vedere sindical de către aceşti administratori rău-platnici."......
  • +6 (8 voturi)    
    ...sindicatele ISTERIZEAZA societatea... (Luni, 5 octombrie 2009, 9:15)

    Bibicu [anonim]

    ...actiune inutila si nejustificata:
    -majoritatea pretentiilor au fost satisfacute....
    -autoritatile sand dispuse sa negocieze...

    ...va declansa reactia negativa a socitetii si pierderea leadershipului sindica:l...

    ...curata inconstienta...
    • +8 (8 voturi)    
      subscriu (Luni, 5 octombrie 2009, 10:16)

      samosata [anonim] i-a raspuns lui Bibicu

      cineva incearca sa faca putina echitate in sistemul public dar oamenii sunt prostiti sa nu fie de acord. dar ce-ati vrea oameni buni, sa ramana smecherii cu salariul egal cu 100 de salarii minime? chiar nu pricepeti? notati-i pe cei ce indeamna acum la greva si mai tarziu o sa stiti cine nu v-a vrut binele !
    • +7 (7 voturi)    
      nu e inconstienta din partea sindicatelor (Luni, 5 octombrie 2009, 11:11)

      lola [anonim] i-a raspuns lui Bibicu

      ci din partea celor ce se lasa manipulati de ele.
      intamplator (pur intamplator :D) sunt profa de anul asta. asa ca am vazut si eu:
      - cat este de lucru: regimul este lejer, dar rezonabil, exista profi care isi pregatesc lectia ca lumea si care plac elevilor. iti raman cateva ore bune pe zi (sa zicem 2) in care ai putea lucra altceva, problema e cu oportunitatile de lucru si, in plus, cu faptul ca profesorii nu par constienti de posibilitatea de a-si cauta si altceva de facut.
      - sedintele mobilizatoare ale sindicatului, cu discursuri care mizau pe latura afectiva, prezentand legea trunchiat si oferind ca singura posibilitate greva
      - atitudinea de defavorizati a profesorilor - legata probabil de salariile nu prea mari; dar si eu am lucrat in sectorul privat si, neavand studii in domeniul stiintelor economice sau al calculatoarelor, si nelocuind nici in bucuresti, am lucrat cam 8-9 ore pe zi pentru salarii de 175-200 de euro. presupun ca la asa ceva o sa ma astept si de la noul meu loc de munca, dar conditiile sunt cu totul altele.
      - ce am mai observat si consider grav (luand bineinteles ca premisa lipsa de discernamant a profesorilor :D) e atitudinea lor politica foarte bine conturata. cu alte cuvinte, sindicatul nu se ocupa doar de latura salarii, conditii de lucru etc., ci fasoneaza o atitudine foarte anti-basescu pdl si toata trupa, si probabil daca mai sap o sa aflu si alternativa propusa. nu ma mai intereseaza politica din tara asta demult, dar mi se pare total lipsita de onestitate o implicare politica a sindicatelor.
      - mi-am intrebat unii colegi de ce faceau greva si, cu exceptia celor membri de sindicat hotarati, au fost destui care au zis ca habar n-au, ca sindicatele nu rezolva ever nimic, dar ca asta e, se iau si ei dupa restul. si in final m-am luat si eu dupa restul, pentru ca orarul zilei de luni nici nu s-a mai transmis elevilor, dandu-li-se de inteles sa nu vina. iar in cancelarie s-a afisat anuntul cu greva punct. fara vreo deliberare, vot secret etc.
      • +5 (5 voturi)    
        asadar, (Luni, 5 octombrie 2009, 11:35)

        lola [anonim] i-a raspuns lui lola

        inconstienta nu este deloc a sindicatelor, dupa cum arata si articolul din "curentul" si multe din comentariile de pe aici, sefii sindicatelor stiu foarte bine ce fac.
        parerea mea e ca trebuie sa li se dea in cap acestor sindicate minunate:
        1. din partea presei, facandu-se insa o delimitare clara intre sindicate si cei, chipurile, reprezentati de ele
        2. din partea ministerului, guvernului etc. cum am spus, profesorii par complet inconstienti ca exista a whole world out there. dar exista: exista si mici job-uri part time, proiecte la care pot lua parte, surse de informare etc. acest monopol psihologic al sindicatelor pe sursele de informare ale profesorilor este mai mult decat aberant. iar pentru profesori ar trebui gasite posibilitati de a-si suplimenta veniturile - degeaba le reprosam ca au o norma de 18 ore pe saptamana, daca tot sistemul este auto-blocant.
        3. din partea profesorilor insisi: daca tot aduc in discutie demnitatea lor, sa nu si-o terfeleasca facand greve alaturi de bugetari precum politisti, vamesi (! - exact aia cu taxele de cinci euro/ persoana la vama si cu vilele, gipanele... va mai aduceti aminte? deh, acu am intrat in europa si sufla vantul prin vami probabil), functionari publici, magistrati (chiar daca astia din urma isi permit o greva full time pe un intreg cincinal din salariile acumulate). o companie foaaarte selecta presupune alianta asta a bugetarilor... si o opozitie fata de cei din sectorul privat, nu? utilitatea medicilor si a profesorilor nu o poate contesta nimeni, in schimb sistemele medical si de invatamant au nevoie de reforme radicale (mergand pana la ce invata copiii, care par sa gandeasca mult mai putin azi decat in urma cu vreo zece ani, cu toate obiectivele operationale, competentele generale si specifice stabilite de inspectorate, sau probabil tocmai din cauza lor).
        asa ca nu distinctia privat-bugetar este importanta, ci cea intre infractori si oameni corecti.
      • -4 (4 voturi)    
        de ce se facem greva (Luni, 5 octombrie 2009, 11:50)

        nn [anonim] i-a raspuns lui lola

        Am intalnit si eu dezamagiti printre colegi. Dar de ce am fim optimisti cand urmaresti un spectacol politic din care reiese ca nimeni nu este cinstit ca fiecare se poate razgandi ca si o lege votata si actuala poate fi omisa. Exista vreunul in al carui cuvant sa ai incredere? Eu am tot cautat si nu vad decat batjocora pe fata, sindicatele par foarte slabe si labile la influenta politica.

        Faci greva cu greata stiind ca asta nu va schimba pe niciunul din nesimtitii care sunt la putere.
        • +4 (4 voturi)    
          ce treaba au grevele cu opiniile politice? (Luni, 5 octombrie 2009, 12:05)

          lola [anonim] i-a raspuns lui nn

          bine, dar doar faptul ca esti bugetar nu inseamna ca patronul tau direct e clasa politica (sper). dezgust fata de clasa politica are toata lumea din tara asta - profesori sau nu, bugetari sau nu. daca nu-ti convine ceva, faci o demonstratie - ca cetatean al tarii asteia - si spui: nu-mi convine asta, asta, asta...
          ce cauta insa atitudinea politica in cadrul unei greve sindicale??? si o data ce vezi ce valoare au sindicatele, de ce sa faci greva la ordinele lor in loc sa le sabotezi? ca dupa parerea mea ne fac mai mult rau decat amarata aia de lege a salarizarii. de ce sa asculti de o comanda politica din partea sindicatelor ca sa combati politica guvernului? ce valoare morala/ integritate/ autoritate mai au greva profesorilor si profesorii insisi in aceste conditii? ce valoare mai au in conditiile in care se aliaza ei singuri cu "bugetarii" (de parca nu ar sti ca magistratii, politistii sunt scutiti de orice fel de impozite !!!), impotriva sectorului privat???
          am intrat in invatamant ca sa pot lucra pe domeniul meu. am plecat insa din privat tocmai pentru ca patronii mi se pareau mizerabili si pentru ca plateau infect personal tanar si supracalificat. asa ca nici eu nu percep o opozitie privat - bugetar. dar de data asta profesorii sunt cei care au facut o asemenea distinctie. in plus, greve sunt de cand eram eleva - ponoasele intotdeauna le trag elevii, iar in afara de salarii sistemul de invatamant nu s-a ameliorat nici cu un fulg.
  • +6 (8 voturi)    
    tupeistul Marica (Luni, 5 octombrie 2009, 9:29)

    kllaus [anonim]

    trebuie arestat urgent. Astia de la sindicate au distrus economia tarii dupa Revolutie, furand fabricile impreuna cu securistii, astia fac si politica de taxe pentru sistemul privat. De unde atatea drepturi pentru niste analfabeti de sindicalisti?
  • -1 (1 vot)    
    cum era la nasul (Luni, 5 octombrie 2009, 10:01)

    un roman [anonim]

    cum era la nasul in emisiune ho pogea ho,dar nasul le spunea ironic ca noi stim de partea cui este,insa saracii oameni o sa spuna asta pe bune
  • +6 (6 voturi)    
    problema e simpla (Luni, 5 octombrie 2009, 10:30)

    sadwank [anonim]

    Ori sint de acord cu disponibilizarile, cu legea salarzizarii unice, cu faptul ca trebuie reguli clare care sa elimine pilele si atunci scapa o parte din ei, teoretic cei mai competenti, ori continua sa faca greva si mor toti de foame.
  • +4 (4 voturi)    
    A3 si Realitatea - mediatizatorii grevei (Luni, 5 octombrie 2009, 11:06)

    carmen [anonim]

    Este aproape incredibil! Oare CNA nu vede? Aproape ca cele doua posturi se implica pe fata lipsind doar sa mai dea numarul stalpului la care are loc intalnirea si sa inchirieze autocare!!! Asa ceva, ca niste posturi private cu datorii la bugetul de stat de zeci de milioane de euro (pe care toate guvernele au sfarsit sa le achite din banii publici) instiga la greva asigurand ca pe timpul mineriadei lui Emil transmisii directe si care de reportaj. Toata aceasta mascarada avand ca scop anularea datoriilor la buget (adica de unde vin salariile si pensiile) ale acestor posturi ca apoi romanii sa fie mintiti pe banii lor. Liderii de sindicat au intrat in fibrilatie caci cu salariile mici si mijloccii marite pierd puterea de manevra. Incredibilul s-a produs: liderii de sindicat se opun cresterii salariilor mici militand pentru raporturi de salarii 1:60, pentru ca nici macar nu asteapta ca legea sa-si produca efectele si spun ca nu este buna!!! Boc ar trebui sa-si asume raspunderea si pe o lege a sindicatelor prin care sa limiteze castigurile liderilor, precum si participarea la actionariate.
  • 0 (6 voturi)    
    confuzie totala (Luni, 5 octombrie 2009, 11:39)

    nn [anonim]

    De cand cei care lucreaza in mediul privat ii considera pe cei care lucreaza la stat dusmanii numarul 1?
    Ce ar fi sa nu mai exisate stat? Sa fim cu totii lucratori la corporatii? Probabail ca i-ar unge pe suflet pe cei din mediul privat, toata lumea ar lucra 12 ore pe zi plus sambata ne-am bucuram impreuna ca suntem toti echitabil rasplatiti muncind umar la umar cu concediu 2 saptamani pe an. Probabil ar fi IDEAL asa.Spuneti si voi vi se pare ca asa ar trebui sa traim? Fara viata personala, si total controlat de o companie care nu da doi bani pe tine ca poti fi inlocuit oricand de altcineva, iar daca nu mai poti si ajungi in strada sa nu existe sistem de somaj si nici un fel de asigurare sociala,( ca de "bugetarii" au fost aboliti avand in vedere ca ei sunt sursa tuturor nedreptatilor la ora actuala), fara job adica bani intr-un sistem absolut privat esti ca si mort. Adica sa ma explic fara BANI - de la jobul la privat, sau de la sistemul de protectie sociala care sa te sustina pana gasesti alt job= nu poti plati utilitatile, nu poti cumpara mancare, nu ai acces in spital si la doctor in general, nu te poti deplasa cu masina, trenul, tramvaiul etc, nu poti sa printezi un CV si nu poti avea acces la internet, nu poti avea telefon etc etc... nu poti bea nici apa fara s-o cersesti.
    Companiile in general urmaresc profitul si atat, adica nu bunastarea angajatilor, de obicei incearca sa fenteze legislatia si sa formeze un fel de stat in stat.
    - ca de exemplu care lucrator la privat ar indrazni sa faca sindicat si sa protesteze sa obtina 8 ore de lucru pe zi fara ore suplimentare asa cum scrie in acte, ca zbori pur si simplu din firma daca numai amintesti de sindicat (deci nu ai dreptul sa comentezi, adica firma privata are drepturi absolute asupra vietii tale)
    - daca zici de sindicat intr-o firma privata ti se va raspunde "Lasa prostiile!"
    • +1 (3 voturi)    
      Bai, sindicalistule.... (Luni, 5 octombrie 2009, 11:54)

      PSD si PNL, Bastionul KGB [anonim] i-a raspuns lui nn

      lasa vrajeala si treci la munca adevarata, aia care duce le dezvoltarea tarii si la prosperitatea romanilor. Nu la parazitarea bugetului!
      • -1 (3 voturi)    
        parazitat e capul tau (Luni, 5 octombrie 2009, 11:59)

        nn [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastionul KGB

        De unde sti ca nu muncesc in momentul asta?
        • +1 (3 voturi)    
          Daca ai munci.... (Luni, 5 octombrie 2009, 12:48)

          PSD si PNL, Bastionul KGB [anonim] i-a raspuns lui nn

          nu ai gandi in halul asta. Voi nu stiti ce este munca adevarata. V-ati obisnuit sa mimati si sa tot cereti. Gata, s-a ajuns la fundul sacului si nu este Boc de vina pentru asta. Voi chiar nu pricepti ca nu putem consuma mai mult decat producem? Ca sunt prea multi bugetari care consuma si prea putin care produc? Mai citeste si tu presa straina, nu te documenta de la Realitatea TV si Antene. Sa stii si tu care este adevarul si ce se intampla in lumea asta. Sau voi nici nu stiti macar o limba straina? Vai de capul vostru!
          • -1 (1 vot)    
            maybe (Luni, 5 octombrie 2009, 14:36)

            nn [anonim] i-a raspuns lui PSD si PNL, Bastionul KGB

            But if all the private businesses would pay the whole amount of the taxes and declare the real salary given to their employees then there will be enough money to pay the people payed from the state budget.
            I worked also for a private firm.
            And you should try to see the whole picture instead of judging according your narrow prejudices.
            I understand that you know a lot of languages and you are very smart working for a private firm.
            If I allow myself to THINK for my own it does not mean that I don't work. But you sound like you work hard that's why you judge others.

            Cu un salar de 8 milioane nu cred ca consum prea mult.
            You know what I mean?
            Give me some links to foreign press articles to read, to understand what I don't now.
            • +1 (1 vot)    
              I will reply...... (Luni, 5 octombrie 2009, 14:53)

              PSD si PNL, Bastion al KGB [anonim] i-a raspuns lui nn

              1. Stop blaming the private businessmen, they are the real engine of development;
              2. For the time being, in Romania, pensions and slaries are still paid from taxes. Romania consumes more than produces; as a result we cannot continue like that without facuing collapse. If you used to work in the private sector you should have known that. Unfortunately, you are lying and writing non-sense.
    • 0 (0 voturi)    
      Cine sa va angajeze? (Luni, 5 octombrie 2009, 14:06)

      gabifm [utilizator] i-a raspuns lui nn

      Poate Liviu Luca al vostru alaturi de Vantu La Realitatea.
  • +3 (5 voturi)    
    Iara... (Luni, 5 octombrie 2009, 12:18)

    mi3rla [anonim]

    Poate ca e momentul sa suporte si bugetarii efectul crizei economice, caci cei angrenati in sistemul privat au platit destule taxe si impozite aiurea pe salarii umflate cu pompa. Poate e momentul sa se discute in termeni economici de eficienta si calitatea muncii depusa in institutiile de stat - cat se face din ce ar trebui sa faca. Poate in urma acestei analize incepem macar schimbarea celor de la ghisee care te trateaza cu nesimtire atunci cand vii sa le dai banii si sa le asiguri salariile, a asistentei medicale care te lasa sa i cersesti un pahar de apa sau a profesorului care si bea mintile uitand sa termine materia. Sunt cazuri izolate, asa e, dar daca genul asta de bugetari ar disparea, ce economie s-ar face la bugetul de stat...
  • -2 (4 voturi)    
    nu le mai ajunge banii (Luni, 5 octombrie 2009, 12:18)

    andreea [anonim]

    dupa ce ca asistentele te lasa sa mori daca nu le dai spaga mai vor bani..sau doctorii la fel.cei din spitale sunt niste jigodii nu merita nici un ban.sa se duca pe centura sa faca bani daca vor mai multi
    • 0 (0 voturi)    
      TARE MAI ESTI... (Luni, 5 octombrie 2009, 13:26)

      antiprosti [anonim] i-a raspuns lui andreea

      si eu iti doresc sa te ingrijeasca aia de la societatile private de salubrizare, cind vei avea nevoie (fereasca dumnezeu), ca sint mai putin jigodii si mult mai calificati in meseria asta! sau aia de la circiuma privata de linga blocul tau ! sau du-te la spitalele alea private ca acolo nu se da spaga da' platesti si apa la pahar de la chiuveta ! multa sanatate din partea unui asistent bugetar!
  • +4 (4 voturi)    
    Alianta angajatilor din mediul privat (Luni, 5 octombrie 2009, 13:07)

    solomon [anonim]

    Ar trebui sa se alieze si cei din mediul privat care din salariul lor de 700-800 de lei tin si pe bugetarii cu salarii de zece ori mai mari, si sa iasa pe strazi. Petcu este cel care santaja Romania pe vremea lui Vacaroiu, ca inchide robinetul la CET-uri? Fost parlamentar psd-ist? Sa va fie rusine, nemernicilor care faceti mineriade pe timp de criza.
    Apropo... Isarescu pana nu demult, vorbea de productivitatea muncii foarte mica in Romania... Acum, ca a mai crescut somajul, nu mai conteaza productivitatea? Conteaza doar siguranta locului de munca la stat?
  • 0 (0 voturi)    
    de ce va luati de toti bugetarii (Luni, 5 octombrie 2009, 14:05)

    M. A. [anonim]

    ce tot va luati de bugetarii, eu sunt bugetar am peste 16 ani de munca , studii superioare si un salariu net lunar de cca. 870 ron. vi se pare ca am salariu mare ? am in intretinere un copil cu alocatie 42 ron si un sot care lucreaza in constructii si acum nu are de lucru.
  • +3 (3 voturi)    
    despre lideri sindicali... (Luni, 5 octombrie 2009, 14:38)

    yellowdog [utilizator]

    si afacerile lor, sau cum au pus umarul la distrugerea economie, sarcirea populatie.
    Am avut ocazia sa vvorbesc cu un tip in Canada care lucra pt Shell Canda si imi povestea ca prin 96/97 l-au trimis in Romania cu un ajutor in valoare de 10 mil $ in echipamente petroliere pt ce era atunci Petrom companie de stat. La discutiie cu liderul sindical de atunci, acesta a refuzat sa preia ajutorul daca lui nu ii "pica" ceva. Prin anumite relatii a ajuns sa vb si cu presidentele de atunci, Constantinescu, care s-a declarat neputincios. Concluzia o trageti de cat de mult lupta ei pt drepturile bugetarilor...
  • +3 (3 voturi)    
    pt M.A (Luni, 5 octombrie 2009, 14:47)

    doru [anonim]

    daca nu ti ajunge te duci in"privat",muncesti 12 ore pe zi ,inclusiv duminica,te multumesti cu 15 zile de co si poate o sa ai salariu 1200,asta pina te da afara.
    Nu prea intelegeti ca nu mai sunt bani,puteti face greva pina la anul,iata ca e buna si ceiza la ceva ,nu vad altfel cine avea curaj sa faca odata ordine.
  • +2 (2 voturi)    
    " Shulfa batrina " (Luni, 5 octombrie 2009, 14:51)

    Nimeni [anonim]

    Iliescule ! bucura-te ! Lenin e in admiratia ta ! Oricum, te vom pomeni ca pe talpa iadului..
    Cum e posibil ca sa aiba totusi chip uman o asemenea Rautate ??
    Iar cei care s-au prins in itele tale , in horele tale grevisto-mineriadiste, sa se spanzure de gatul tau de anaconda!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu pot sa cred (Luni, 5 octombrie 2009, 19:34)

    arici [anonim]

    nu pot sa cred ce citesc aici...toti (bugetarii) va planget, sa va fie rusine. Sa-mi spuna cineva un singur domeniu in care angajatul isi merita banii, unul singur. Medici? fa calcule cat castiga la "stat" si apoi la "privat" 80% din ei lucreaza in ambele parti. Nu comentam cu exemple ca le cunoastem toti, functionari publici? hai sa vedem un cetatean cu probleme ca sa prezentat la orice adm si a plecat multumit.... pauza (lehamite, cozi, spagi, etc) profesori? slab pregatiti, cu interese sa predea pe bani grei si negri, aroganti si prosti; magistrati? pffff mi rau, ei fac greva ca , na, nu este nimeni in tara asta sai opreasca, apoi nu lucreaza ca vezi doamne nu pt asta o facut ei scoala (vezi camera de comert, nu se infinteaza firme pt ca judecatorii nu se "coboara" sa fie "judecatori delegat" pe bani grei... deci unde e domeniu ala? Greva la privat? pai ce? is nebun sa-mi sabotez afacerea? dar interesant ar fi totusi, ca asfel nu se mai duc banii din taxe la stat deci nici "bujetarii" nu au de unde lua salariile... chiar ar fi interesant, ce vor face? se vor razvratii impotriva privatilor? sa plateasca? hahahah, am ras. Bugetari=puturosi si lenesi, cati din voi ar rezista la privat? 1-2 % (is optimist) hai la munca gunoaielor nu la intins mana