Scandalul fregatelor second-hand: Procurorii britanici cer punerea sub acuzare a BAE Systems pentru presupuse acte de coruptie in Romania, Africa de Sud si Cehia

de G.F.     HotNews.ro
Joi, 1 octombrie 2009, 15:12 Actualitate | Esenţial


Procurorii Oficiului Anti-Frauda din Marea Britanie vor cere aprobarea Procurorului General pentru punerea sub acuzare a companiei BAE Systems, banuita de implicare in acte de coruptie in tari precum Romania, Africa de sud, Tanzania sau Cehia, transmite AFP. Numele BAE Systems este legat de afacerea fregatelor second-hand vandute Romaniei in 2002, in care demnitari romani ar fi incasat un comision de sapte milioane de lire sterline.

Oficiul Anti-Frauda a anuntat ca BAE Systems (al doilea producator mondial de armament) nu a ajuns la o intelegere cu procurorii, astfel incit acestia vor cere aprobarea Procurorului General, Patricia Scotland, pentru a pune compania sub acuzare.

Potrivit unui avocat citat de AFP, procurorii urmeaza sa ceara penalitati de 1,1 miliarde euro.

Cazurile in care BAE Systems este banuita de comportament comercial incorect:

- Vinzarea catre Romania a doua fregate second-hand; procurorii britanici acuza BAE Systems de plata unor comisioane ilegale catre politicieni romani.
- Vinzarea unui radar militar in Tanzania (comisioane ilegale).
- Vinzarea de avioane Gripen in Cehia (acuzatii de mita).
- Afaceri cu armament in Africa de Sud (comisioane ilegale de 160 milioane dolari).

Afacerea fregatelor

In 2002, Romania a cumparat doua fregate second-hand din Marea Britanie, contractele de intretinere si reconditionare incredintate BAE Systems fiind in valoare de 116 milioane de lire sterline. Procurorii britanici sustin ca BAE ar fi dat comision sapte milioane de lire sterline unor demnitari romani.

Intermediarii acestor comisioane sint, potrivit acuzatiilor, sotii Georgiana si George Barry, care au si fost arestati in 2006. Ei au fost eliberati ulterior.

De ce refuza BAE Systems o intelegere cu procurorii?

Cotidianul britanic Times arata, intr-o analiza publicata miercuri, de ce refuza BAE Systems o intelegere cu procurorii si prefera sa intre intr-un proces care ar putea-o costa dublu fata de suma ceruta de procurori. Potrivit Times, o intelegere cu autoritatile ar insemnam, automat, recunoasterea acuzatiilor de mituire.

Or, un astfel de gest ar fi o lovitura de gratie pentru afacerile (cifrate anul trecut la 8 miliarde de dolari) pe care BAE Systems le deruleaza cu Pentagonul. BAE este singura companie non-SUA aflata pe lista contractorilor importanti ai Pentagonului, dar recunoasterea (fie ea si implicita) a unor fraude ar insemna excluderea automata din afacerile cu agentiile guvernamentale americane, extrem de sensibile la aceasta tema.

Citeste analiza Times






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4507 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    . (Joi, 1 octombrie 2009, 15:16)

    radukku [utilizator]

    BAE Systems a.k.a. matusa Tamara.
    • +22 (22 voturi)    
      in sfarsit... (Joi, 1 octombrie 2009, 15:30)

      Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui radukku

      ... poate scapam de bombonel.
      la puscarieeeeeee
      • +25 (25 voturi)    
        Oare!!! (Joi, 1 octombrie 2009, 15:35)

        nicu_dicu [utilizator] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

        Nu uita ca toti parlamentarii l-au acoperit pe Adrian Nastase. Asta nu-i o forma de asociere si complicitate in vederea comiterii de crime organizate?
        • +18 (18 voturi)    
          La ocna cu ei ! (Joi, 1 octombrie 2009, 15:42)

          Prostu [anonim] i-a raspuns lui nicu_dicu

          Daca e asa....la ocna cu ei !
        • +11 (11 voturi)    
          fara fumigene! (Joi, 1 octombrie 2009, 16:36)

          Lucian [anonim] i-a raspuns lui nicu_dicu

          Nu toti, domnul Macaragiu. Doar aia de la PNL, UDMR si PSD.
          Si l-au acoperit pentru alte ilegalitati. Afacerea fregatele nici nu s-a discutat la noi.
          • -3 (3 voturi)    
            Daca-i banc, e unul slab (Joi, 1 octombrie 2009, 22:56)

            CD [anonim] i-a raspuns lui Lucian

            Dom' Lucian, ati uitat din lista PRM.
            Toti l-au acoperit pe bombonel, minus eroii neprihaniti ai PDL (care, desigur, nici nu exista pe vremea aia, eroii de azi fiind coruptii de ieri, dar n-o sa ne impiedicam taman acu' in amanunte...).
            • +4 (4 voturi)    
              eroii de la PD-L nu au plecat din sala (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:39)

              dedeiu [anonim] i-a raspuns lui CD

              cand era vorba de anchetarea lui nastase. PNL-PSD-PRM-UDMR il apara pe idolul lor Bombonel din motive de coruptie la nivel inalt, spagi, mita etc. Oare acesti bani au fost reinvestiti in cei care ii scuipa pe PD-L si Basescu pe forumuri si comentarii? Poate nu destul...
      • +13 (15 voturi)    
        o singura conditie! (Joi, 1 octombrie 2009, 16:23)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

        Propun ca procurorii britanici sa aiba jurisdictie in Romania, alfel n-am facut nimic. O bagam la referendum?
        • +4 (4 voturi)    
          ai dreptate... oarecum (Vineri, 2 octombrie 2009, 10:14)

          Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui yellowdog

          daca acuzatiile vor putea fi dovedite atunci avem interpol, institutia extradarii.
          pentru ca daca in acest caz competenta va fi declinata autoritotilor romane... vax albina crema pupu... nu se intampla nimic, eventual il mai taraste be bombonel prin mocirla ca sa il anihileze dpdvd politic.
    • +24 (26 voturi)    
      noroc cu Europa (Joi, 1 octombrie 2009, 15:33)

      sadwank [anonim] i-a raspuns lui radukku

      Hai ca ne scapa Europa de corupti, ca parlamentarii nostri sint ocupati sa dea NUP-uri iar magistratii n-au chef de munca.
  • +13 (13 voturi)    
    Institutii functionale! (Joi, 1 octombrie 2009, 15:27)

    nicu_dicu [utilizator]

    Sunt curios daca exista posibilitatea ca si Institutiile Romanesti sa puna sub acuzare firme romanesti pt acte de coruptie comise in alte state (de romania nu mai vorbim).....

    Oare publicul roman va aplauda sau va huidui asaceva?
    • +5 (5 voturi)    
      Bombonel sta linistit (Joi, 1 octombrie 2009, 16:41)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui nicu_dicu

      Vor trece ani buni pana cand se va afla ceva concret. Chiar si la englezi daca se intra intr-un proces va fi mult pana cand se vor afla detaliile - si s-ar putea ca sedintele si informatia sa nu fie publice. Oricum nu ma astept ca cei din Romania sa se miste mai repede.
  • -9 (21 voturi)    
    a fost pretul pentru intrarea in NATO (Joi, 1 octombrie 2009, 15:42)

    miclos [anonim]

    Doar ipocritii se fac ca nu stiu despre ce vorbim aici.
    • +20 (22 voturi)    
      si alea 7 milioane ce au fost? (Joi, 1 octombrie 2009, 15:56)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui miclos

      tot pretul pentru NATO? sau bonus?
      • +9 (11 voturi)    
        maruntis ptr cumparaturi (Joi, 1 octombrie 2009, 16:19)

        lica [anonim] i-a raspuns lui lucian

        astia au zeci de milioane ma, si nu le ajunge..
    • +8 (14 voturi)    
      LOL (Joi, 1 octombrie 2009, 15:58)

      alex [anonim] i-a raspuns lui miclos

      Tampenie mai mare nu am auzit (pe ziua de azi).

      Hahaha.
    • +15 (21 voturi)    
      PRETUL ???????? (Joi, 1 octombrie 2009, 15:58)

      cela [anonim] i-a raspuns lui miclos

      Le-au dat englezii mita la guvernantii romani sa fie de acord sa intre in NATO ????? Ba,esti treaz cind scrii ? Sau confunzi lucrurile . De ex. am vandut Petrom -ul la austrieci ca sa intram in UE > Aici e vorba de comisionul enorm de care sint acuzati PSD-isti ca l-au luat ca sa scape Anglia de niste fiare vechi . Bine ca sau dat singuri afara de la guvernare , Chiar daca ia ajutat putin Baselu .
    • +14 (16 voturi)    
      bai miclos, (Joi, 1 octombrie 2009, 16:03)

      Englezu' [anonim] i-a raspuns lui miclos

      dar tarile alelalte care au intrat in NATO o data cu noi de ce nu au platit pretul?
      Chiar daca ar fi cum spui tu, de intrarea in NATO ar fi depins DOAR achizionarea fregatelor, NU si SPAGA aferenta. Sa nu spui ca daca nu accepta Bombo sa ia spaga (insularii obligandu-l si santajandu-l pentru asta), nu se realiza tranzactia iar noi nu intram in NATO.
    • +7 (7 voturi)    
      tu crezi ce spui? (Joi, 1 octombrie 2009, 16:52)

      qwert [anonim] i-a raspuns lui miclos

      Tu chiar crezi ca Romania a intrat in NATO pt ca a cumparat 2 barci?
      • 0 (0 voturi)    
        spaga s-a dat tovilor de la noi ... (Sâmbătă, 3 octombrie 2009, 15:38)

        emilper [utilizator] i-a raspuns lui qwert

        ... ca sa accepte intrarea in NATO ... fregatele/autostrazile/Petrom-ul au fost doar pretexte pentru dat spaga.
    • 0 (4 voturi)    
      minunati-va oameni buni (Joi, 1 octombrie 2009, 22:03)

      tod [anonim] i-a raspuns lui miclos

      Ce vi se pare ciudat legat de faptul ca asta ar fi putut fi unul dintre criteriile intrarii in nato?
      Mie mi se pare de bun simt. Da, se da spaga la niste oameni si pe de alta parte oamenii aia dau milioane/miliarde de la buget ca sa se recupereze de zece ori spaga.
      Un alt exemplu de plata, care mie mi se pare penibil de evidenta, e autostrada Bechtel.
      Cat despre ce platesc sau nu alte tari, ma indoiesc ca stie vreunu amanunte despre asta. Plus ca aici e vorba de negociere ai nostri au negociat spaga, si nu cred ca mira pe nimeni, poate altii au negociat ceva pentru tara lor.
  • +7 (7 voturi)    
    . (Joi, 1 octombrie 2009, 16:14)

    . [anonim]

    Pe vremea cu se intampla chestia asta?!
    • +13 (13 voturi)    
      2002 (Joi, 1 octombrie 2009, 16:31)

      claudiopolis [utilizator] i-a raspuns lui .

      presedinte Ion Iliescu, premier Adrian Nastase
  • -8 (10 voturi)    
    anti-Base (Joi, 1 octombrie 2009, 16:17)

    sgorne [anonim]

    Se va dovedi implicarea SMG-ului si a lui Base in aceasta afacere murdara: ramanii au dat bani grei pe acele nave pe care englezii se pregateau sa le caseze !!
    Succes in ancheta!
    • +10 (10 voturi)    
      Delirezi.... (Joi, 1 octombrie 2009, 16:28)

      Cardasia PSD/PNL [anonim] i-a raspuns lui sgorne

      poate vrei sa spui nepotelul Matusii Tamara, in kkt pana-n gat in aceasta afacere.
    • +13 (13 voturi)    
      anti-prosti (Joi, 1 octombrie 2009, 16:34)

      make21 [anonim] i-a raspuns lui sgorne

      Tonomatule ce treaba avea Basescu in 2002 ???Esti atat de penal de nu iti dai seama.Prosti mai sunteti voi astia de la PSD+PNL, penibili de prosti, un IQ care tinde la zero..Eu zic ca mai degraba o sa vedem implicarea lui bombonel ca el era PM pe atunci.Atunci sa vedem cum PSD+PNL+UDMR mai pot face zid in jurului lui ca sa nu i se mai poata ridica imunitatea cum au facut pana acum.
      • +9 (9 voturi)    
        calm (Joi, 1 octombrie 2009, 16:48)

        sadwank [anonim] i-a raspuns lui make21

        Calm, make, nu te enerva!
        Bineinteles ca Basescu e de vina ca Nastase a cumparat cu 160 de milioane de lire doua barcute a 100.000 fiecare. Domnia sa s-a gindit ca daca ii ia doua vaporase scumpe, Basescu o sa se intoarca la meseria lui cea veche si o sa lase balta presedintia. Bine ca n-a candidat Dumitru Prunariu ca era in stare sa cumpere capsula de la Apollo 13.
        • +2 (2 voturi)    
          vor fi multe afaceri pe luna (Joi, 1 octombrie 2009, 17:04)

          ana pauper [anonim] i-a raspuns lui sadwank

          se rezolva si cu capsula apollo 13. a mai crescut spaga, dar merita pentru consortiul FURT.ro: infloresc speculatiile imobiliare pe luna.
  • +10 (10 voturi)    
    S-a speriat Nastase? (Joi, 1 octombrie 2009, 16:56)

    Victor [anonim]

    Chiar ma intrebam de ce nu aud intr-o zi ca asta,trompetele lui bombonica si nea ilici!
    Inseamna ca ei sunt procupati cu altele!
    Lasa ca maine ne baga ei biberoanele in gura ca sa ne linisteasca,ne vor canta:hai nani,hai nani,noi suntem curati engleji este prost si mincinosi si Basescu i-a platit pe engleji,etc.etc.
  • +4 (4 voturi)    
    La OCNA cu ei ! (Joi, 1 octombrie 2009, 17:00)

    Liviu [anonim]

    La OCNA cu ei, zic si eu !
  • +6 (6 voturi)    
    Aderare (Joi, 1 octombrie 2009, 17:33)

    Un roman [anonim]

    Daca nu exista alta solutie pentru combaterea coruptiei, propun ca Romania sa adere la Marea Britanie! Traiasca Marea Britanie Mare!
  • +5 (5 voturi)    
    Bai! Stati asa! (Joi, 1 octombrie 2009, 20:22)

    Din UE cu dragoste... [anonim]

    Nu faceti nici o miscare! Cum, britsii au dat spaga? Bai, reveniti-va! Ce vorbe-s astea despre supusii reginei? Mai auzeam deunazi cum ca VW si Siemens au dat spagi galactice pentru obtinerea unor anumite contracte. Eu zic sa ne vedem de treaba... Astia-s usi de biserica fratilor! Si nu orice usa ci usa din fata! Locomotivele Europei! Cum ne permitem? LOL LOL
    • +3 (3 voturi)    
      Nu baiatule, nu chiar asa... (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:24)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui Din UE cu dragoste...

      Aia au dat spaga milioane ca sa cumpere ai nostri supraevaluat cu zeci de milioane. Putem spune ca pentru fiecare milion dat spaga , englezii au facut profit de zece milioane...! Si toti din banii de impozite platiti de noi, fraierii platitori din Republica Bananiera Romanica...! Deci contract de 160 milioane, spaga 7 milioane , profit 70 milioane , pret real : maxim 83 milioane. Si chiar si pretul asta real e mare....Eu lucrez in industria navala asa ca mai stiu cate ceva...
    • +1 (1 vot)    
      Nu baiatule, nu chiar asa... (Vineri, 2 octombrie 2009, 9:24)

      Costica [anonim] i-a raspuns lui Din UE cu dragoste...

      Aia au dat spaga milioane ca sa cumpere ai nostri supraevaluat cu zeci de milioane. Putem spune ca pentru fiecare milion dat spaga , englezii au facut profit de zece milioane...! Si toti din banii de impozite platiti de noi, fraierii platitori din Republica Bananiera Romanica...! Deci contract de 160 milioane, spaga 7 milioane , profit 70 milioane , pret real : maxim 83 milioane. Si chiar si pretul asta real e mare....Eu lucrez in industria navala asa ca mai stiu cate ceva...
  • -1 (1 vot)    
    hai sa vorbim (Joi, 1 octombrie 2009, 23:10)

    tod [anonim]

    Ce ar fi daca la fiecare articol ar vorbi oamenii care au cat de cat o idee despre subiect?
    Ma apuca din cand in cand mania sa mai comentez pe aici, ultima oara a fost acum 3 luni cred, doar ca sa vad (iar) tot felul de ageamii care isi dau cu parerea.
    Daca habar n-ai de stirea in cauza, care in orice caz a aparut pe BBC azi pe la 9 ora Romaniei, daca habar n-ai ca investigatia asta a mai dus la o "condamnare", in sensul ca se punea problema emiterii unor mandate de arestare la adresa unui oarecare print din Arabia Saudita, si anume ministrul apararii (da, e o afacere de familie si da mi-e lene sa caut cum il cheama) pana cand statul britanic a declarat ca investigatia pericliteaza securitatea nationala, ar fi mai bine sa te abtii sa mai moderezi/ comentezi.
    Apropo, informatia asta, veche de vreun an aparea si in articolul BBC.
    Deci, daca sunteti complet pe langa, la ce drak mai scrieti? Doar asa ca sa va simtiti mai bine? Ideea ar fi ca aceste comentarii sa duca la o discutie cat de cat inteligenta, intre oameni care cat de cat stiu despre ce drak vorbesc, asta pentru ca ala care ajunge ca vitelul la poarta noua la articloul asta sa poate sa isi faca si el o parere cat de cat corecta.
    Dar voi dati-i inainte cu Base si Geona si Nastase, ca pana la urma asa si votati, fara sa stiti despre ce drak e vorba.
    Yeah, I know, I'm flaming, but most of you are idiots, with a diploma.
    • +2 (2 voturi)    
      ba comentez (Vineri, 2 octombrie 2009, 8:32)

      ana pauper [anonim] i-a raspuns lui tod

      chiar daca nu sunt expert in afaceri, drept, tranzactii internationale, afaceri externe, deontologie moderna si postmoderna etc. si ce daca ascult si eu stiri si podcasturi la bbc? sa vin sa citez? asta nu e dezbatere stiintifica. ne dam cu parerea cum stim si gata. e cumva interzis?
  • +1 (1 vot)    
    Spaga fregate (Vineri, 2 octombrie 2009, 8:42)

    Bogdan [anonim]

    Cum ar fi sa fie astea ouale lui Bombonel ... sa i le sparga englezii acum si sa intre in felul asta la mititica?
    Cu toate ca acolo va junge unde ii place cel mai mult dat fiind orientarile sexuale.
    Pazea spatele, scapa sapunul!
  • 0 (0 voturi)    
    DNA (Sâmbătă, 6 februarie 2010, 8:47)

    Petrovici [anonim]

    Corect ar fi ca DNA sa se autosesizeze si sa limpezeasca si politicienii romani care au incasat milioanele.