VIDEO Fondul de salarii trebuie redus cu echivalentul a zece zile lucratoare - Pogea

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 august 2009, 15:18 Actualitate | Esenţial


Fiecare minister va fi obligat sa reduca fondul de salarii cu echivalentul a zece zile de concediu fara plata pentru fiecare angajat, a declarat sambata ministrul Finantelor, Gheorghe Pogea, care a adaugat ca masura prin care se va realiza acest lucru este la latitudinea fiecarui ordonator de credite.

Printre optiunile angajatorilor figureaza acordarea unui concediu fara plata de zece zile sau reducerea programului de lucru de la 8 la 6 ore.



"Masura este absolut necesara. Este o situatie deosebita si nu este o ambitie a cuiva", a spus ministrul, care a adaugat ca decizia va fi aplicata prin respectarea legilor in vigoare.

"Vom lasa decizia la latitudinea ordonatorilor principali de credite, astfel incat ajustarea cheltuielor cu circa 15,5% sa se poata face", a adaugat el.

Ministrii renunta la 20% din salariul net pana la sfarsitul anului

Guvernul a simtit nevoia sa dea dovada de solidaritate: ministrii au semnat declaratiile pe propriile raspundere prin care renunta la 20% din salariul net cuvenit in urmatoarele patru luni.

Ioana Muntean, purtatorul de cuvant al Guvernului, a precizat ca, in acest fel, se vor realiza economii de aproximativ 96.000 lei.

"Decizia membrilor Executivului a fost aceea de a transpune in practica initiativa primului-ministru, anuntata in iulie, ca membrii Cabinetului sa renunte voluntar la 20% din drepturile salariale in spiritul politicii de rationalizare a cheltuielilor publice. Aceasta initiativa trebuie privita ca un gest de solidaritate in aceasta perioada grea", a declarat Ioana Muntean.

Astfel, premierul Emil Boc si vicepremierul Dan Nica renunta de bunavoie la  1.200 de lei pe luna, in timp ce ministrii, secretarul general al Guvernului, ministrul pentru Relatia cu Parlamentul si seful Departamentului pentru Afaceri Europene vor incasa cu 1.100 de lei mai putin. Economia astfel realizata este 24.000 de lei pe luna.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1945 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    mdea.. (Sâmbătă, 29 august 2009, 15:36)

    Mazeta [utilizator]

    Simplu sa tai, greu sa legi. Inteleg ca nu sunt bani, dar:
    1. de ce nu se impart banii existenti, atatia cati sunt, in mod echitabil intre toti bugetarii de la 1 ian. 2010? m-am saturat de logica "noua ne raman salariile la fel, o sa creasca si ale voastre cand o sa avem de unde".
    2. de ce sa nu creasca veniturile bugetare prin diminuarea economiei subterane? sau nu puteti?

    greva generala in sapatamana de dinaintea alegerilor!
  • +7 (19 voturi)    
    echivalentul a zece zile de concediu (Sâmbătă, 29 august 2009, 15:51)

    nobel1896 [utilizator]

    Pai cum asta . Cum echivalentul a zece zile de concediu fara plata? Or sa munceasca dar nu ii vom platii ? este ilegal sa pui un om sa muncesca fara sa il platesti . A revenit era sclavagismului cu acte in recula sau ce . Credeti ca omenii vor veni sa faca munca voluntara ?
    Romania = Papua guinee .
    • -6 (18 voturi)    
      la British Airways.. (Sâmbătă, 29 august 2009, 17:48)

      ella [anonim] i-a raspuns lui nobel1896

      800 de angajati au acceptat sa lucreze gratis timpu de o luna.. dar si-au pastrat locul de munca.. in timp ce la noi.....si salarii mari si nici un efort. Ar trebui sa se gandeasca daca prefera somaj sau 10 zile fara plata salariului.
      • -11 (13 voturi)    
        exact (Sâmbătă, 29 august 2009, 19:31)

        zaboo [anonim] i-a raspuns lui ella

        romania are ca motto: ' sa ni se dea"... sa fereasca Dumnezeu pe ala care sa zica sa creasca taxele (care sunt muuuuuuuuuuuuuult prea mici) pe proprietate, sa apara taxe pentru drumuri, bugetarul de la fisc sa nu mai bage banul (spaga zic) in buzunar la fel ca si controlorul itb etc. - si sa vedeti atunci care e adevarata fata a romanului... ca doar nu e degeaba vorba aia cu "cand ii dai ii fata vaca, cand ii ceri ii moare vitelul! toti accepta sa munceasca la negru, sa aiba salariul mai mic in hartiile oficiale, sa se sustraga cumva de la plata taxelor - apoi se mira ca nu sunt bani la buget! angajatii de la antenele lui felix au o suma in contractul de munca - aia la care se platesc taxele - si restul o invart cu dreptul de autor... da' nu comenteaza nimeni absolut nimic!
        • -10 (12 voturi)    
          daaaaa (Sâmbătă, 29 august 2009, 20:30)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

          Exact. Marire taxelor pe proprietate e rezolvarea. Acum m-a izbit... De ce sa muncesc si sa si investesc in ceva cand as putea sa-mi iau ultimul tip de telefon mobil si sa f.t banii... Ce fraier sunt...
          Vezi ca banii aia invartiti pe dda-uri sunt impozitati. Nu se retine cas,nu se beneficiaza de pensie. Punct. Da' de ce sa intri tu in amanunte cand suna asa proletar ceea ce scrii... Ca sa nu te inflamezi din start... relax... n-am fost niciodata platit pe dda...
          • -12 (12 voturi)    
            ce drepturi de autor la una (Sâmbătă, 29 august 2009, 20:50)

            zaboo [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

            care citeste stiri de pe prompter???? ma lasi cu aburelile tale?? aia cu drepturile de autor e paravan pentru evazionisti - scuteste-ma de asa "explicatii"! adica platim parasute cu salarii mari - la care nu se colecteaza cas si restul taxelor la salarii! suna "proletar" ca cer marirea taxelor pe proprietate??? sau doar MORAL ca cer ca TOTI sa isi plateasca corect taxele??? dar in ro e suficient sa "cunosti pe cineva" si legea te sare... este exact ce se intampla la itb de cand ma stiu: "smecherii" fac blatul, controlorii baga in buzunar ceea ce in mod normal ar trebui sa mearga in veniturile companiei, iar fraierii care platesc bilet sau abonament suporta fiecare marire de tarif - si tin in spate (si la propriu si la figurat!) toti derbedeii care fac blatul! ai idee ce taxe pe proprietate sunt in sua?? si nu doar... fa si tu niste comparatii - abia apoi zbiara ca suna "proletar" ce scriu! si sa imi zici si mie cand ai aflat cam ce impozite platesc profesorii pe banii obtinuti acasa din meditatii, la fel si medicii pe spaga... si exemplele pot cuntinua...
            • +1 (1 vot)    
              si doar ti-am zis (Duminică, 30 august 2009, 14:54)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

              Te-ai si inflamat aiurea (in unele cazuri). Dda-urile sunt folosite si-n dispretul legii, dupa cum bine ziceai de prezentatoare. Insa ii bagi pe toti in aceeasi oala ceea ce este gresit. Vrei un exemplu? Graficieni si animatori. Iti spuneam ca plata pe dda nu inseamna evaziune si dai dovada de necunoasterea sensului acestui termen. La dda impozitul se retine la sursa si se plateste. Ca "sursa" nu-l vireaza, e partea a doua. Sanctiuni mai dure pe linia asta. DDA nu inseamna evaziune. Plata pe dda pentru unele chestii, da.
              La faza cu marirea impozitelor pe proprietate, las-o. Imi dai exemplu US? No shit. Oare acolo ce primeste proprietarul in schimbul impozitului si ce primeste la noi? Hai sa-ti dau un exemplu ca sa-ti fie mai usor sa intelegi: impozitul pe auto. Drumuri, parcari si alte chestii non-existant sau jalnice.
              Marirea impozitului pe proprietate stimuleaza tocarea banilor pe ultimele fitze combinat cu blamarea celor care i-au investit in ceva. Ai dracu'... aia de unde au...
              La partea cu banii din meditatii si altele de genul asta ai dreptate. Doar ca subiectul polemicii era cu totul altul.
              • -1 (1 vot)    
                m-am referit clar la cei din antene (Duminică, 30 august 2009, 17:45)

                zaboo [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

                si la ACEL tip de evaziune - dar nu cred ca ai citit ce am scris! ca si in cazul microintreprinderilor - multe sunt folosite de evazionisti tot pentru sustragerea de la plata anumitor obligatii de la salarii; asta nu inseamna ca ii bag pe toti in aceeasi oala! in ceea ce priveste impozitele - imi este foarte clar (ca trebuie marite!) si nu am nevoie de exemple de la amabili ca tine care se chinuie sa ma "faca sa inteleg"! nu imi insusesc ideile dumitale, oricat te-ai crede de destept!
                • +1 (1 vot)    
                  got it (Duminică, 30 august 2009, 19:44)

                  Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

                  Nu vezi stanga sau dreapta. Detii adevarul absolut.
                  Normal ca n-ai nevoie de exemple ca nu s-ar mai sustine ideile... Mda. Not nice talking to you.
                  BTW...Neplata ANUMITOR (ce frumos spus :D) obligatii de salarii pe micro se traduce prin lipsa pensiei (da, poate ca unii nu vor), 3%+16% impozit, cheltuieli adiacente de functionare. Curata evaziune.
      • +1 (1 vot)    
        munca pe gratis (Duminică, 30 august 2009, 12:08)

        nobel1896 [utilizator] i-a raspuns lui ella

        Pai sa ii lasam sa stea oamenii acasa 10 zile . isi mai fac si ei una alta . isi pot cauta de munca . dar sa ii chemi sa munceasca pe degeaba nu sunt deacord .
    • +10 (12 voturi)    
      a revenit (Sâmbătă, 29 august 2009, 20:36)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui nobel1896

      da' pana acu' n-ai observat, ca te-ai tinut de vorba din popor, aia cu... perspicacitatea bizonului mioritic, cea de pe urma! oricum ar fi, guvidele majoritar culege-acu' ce-a ales cu-n an in urma: fsn a vrut, ii iese fsn-ul pe nas! pacat ca pentru aia *** da' multi, vorba prozatorului, tragem ponoasele si noi astia, mai putintei...
  • +8 (20 voturi)    
    Rusine (Sâmbătă, 29 august 2009, 16:10)

    jaguarul [anonim]

    Rusine....Rusine...Rusine...
    Guvernantii nu sunt in stare sa faca nimic ptr.redresarea economiei si de aceea actioneaza ca niste oligofreni:ce e mai simplu decat sa tai din salariu fraierilor?????????
    Lor le e simplu,la cat au furat e usor sa renunti la 20% din salariu.Ptr.ei astia sunt banii de acadele si sugiuc:))
    Mi-e greata................
  • -7 (15 voturi)    
    pensionabili.... (Sâmbătă, 29 august 2009, 16:19)

    oarecare [anonim]

    Sunt institutii din sectorul bugetar unde sunt multe persoane pensionabile, sau pensionari angajati cu carte de munca, sau pensionari colaboratori. Mi se pare corect ca aceasta "economie" sa se face trimitand aceste persoane la pensie, si nu obligand toti angajatii sa ia 10 zile concediu fara salarii. In institutiile unde asemenea persoane nu se simt sa isi depuna dosarul de pensionare ar trebui sa oblige institutia. Este cel mai corect. O angajata de 61-62 de ani va avea o pensie, dar un alt angajat de 35-45 de ani va avea ceva probleme pana isi va gasi un alt loc de munca, daca isi va gasi. In multe cazuri cei care trebuiau sa se pensioaneze deja de 1 an sau doi, nu sunt persoane nevoiase...
  • +13 (13 voturi)    
    vrificati si apoi nu dati (Sâmbătă, 29 august 2009, 16:24)

    vic [anonim]

    10 zile inseamna de fapt 2 saptamani.Stiti cat ia un prof universitar ,daca este si manager la o institutie publica salariu cumulat :peste 3000 euro .Nu este normal ca in 8 ore sa primesti salarii ca si cum ai avea 2-3 servicii pe bani public.Puteti fi siguri ca nimeni nu va spune nimic.Romani este timpul sa plecam,ca acum 20 de ani,in rest sa auzim numai de bine!
  • +10 (16 voturi)    
    ce gandire de bou!!! (Sâmbătă, 29 august 2009, 17:20)

    xyyx [anonim]

    Normal ca dupa atatea ani de furat si de imbogatit pe spinarea noastra sa le convina sa renunte la 20% din salariu, dar eu cu un salariu de 1200 lei dupa 40 de ani de munca si cu rate la banci cum credeti ca ma voi descurca?Romani ,dati cu ei de pamant ! Ne-am saturat de lipitorile astea.
  • 0 (6 voturi)    
    deja vu (Sâmbătă, 29 august 2009, 17:24)

    naufragiatul [utilizator]

    acum vor taia unele drepturi legale, vor fi dati in judecata si le vor returna dupa ce vor pierde in instanta procesele in care vor fi implicati.
    Nu e prima data, s-a mai intamplat asta.
  • -5 (17 voturi)    
    solutia logica (Sâmbătă, 29 august 2009, 18:11)

    privatul [anonim]

    Solutia logica este nu ca tori sa plece cate 10 zile acasa ci sa plece acasa toti bugetarii care taie frunza la caini,se ocupa numai de interesele lor personale si daca-i intrebi ce stiu sa fac vei observa ca nu stiu mai nimic sa faca.Dupa ce s-a ajuns la un aparat bugetar ineficient problema este ca majoritatea privatilor nu i-ar angaja pentru simplu motiv ca majoritatea nu stiu ce insemna munca.Acum au inceput si ei sa se grabeasca sa ajunga sa semneze condica la timp ca si cum prezenta lor la serviciu ar fi suficienta.
    • +9 (17 voturi)    
      divide et impera (Sâmbătă, 29 august 2009, 18:44)

      bugetarul [anonim] i-a raspuns lui privatul

      Daca voi privatii sunteti atat de destepti si de buni si tineti tara in spate, explica-mi cum de am ajuns in criza asta? N-ati avut parte de destule teambuildinguri la hoteluri scumpe pe banii clientilor vostri bugetari carora le vindeti produse indoielnice? Oare cum a ajuns aparatul bugetar ineficient? Nu prin incurajarea spaguielii, nepotismului si politicarelii practicate de firmele capusa ale celor care "stiu ce inseamna munca", patroane?
      • -9 (13 voturi)    
        ntz (Sâmbătă, 29 august 2009, 20:33)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bugetarul

        Stai linistit ca firmele alea de care zici o duc bine in continuare.
        Bugetar, a? D'ala care crede ca banii de salarii vin din neant, nu-i asa?
      • -10 (14 voturi)    
        cat tupeu (Sâmbătă, 29 august 2009, 22:01)

        alt privat [anonim] i-a raspuns lui bugetarul

        la munca bugetari lenesi..nu la intins mana. va invit in mediu privat daca mai faceti nazuri. dar atentie, in mediu privat chiar se munceste.
      • -2 (6 voturi)    
        usor usor vei zbura de tot bugetarule (Duminică, 30 august 2009, 10:02)

        privatul [anonim] i-a raspuns lui bugetarul

        mai aveti 4 luni si veti zbura de tot nu o sa mai trebuiasca sa renuntati la 10 zile, 140.000-150.000 de bugetari vor zbura printre care in mod sigur si tu cimpalacule(care muti 2 coli pe zi) si o sa vedem atunci cand o sa trebuiasca sa bati la poarta privatilor sa te angajeze cineva dar nu o sa te angajeze nimeni ca nici un privat nu are nevoie de taiat frunza la caini pe diferite dimensiuni:)
        • +2 (4 voturi)    
          privata privatului (Duminică, 30 august 2009, 16:24)

          bugetarul [anonim] i-a raspuns lui privatul

          Daca ma zboara, am sa spal farfurii la o pizzerie pe acelasi salar. Dar tu, papagalule (care muti 2 timesheeturi pe zi), daca te ajunge criza, ce ai sa faci? Ai sa renunti la badge, la audi-ul de serviciu si la basinile pe care le ai in cap? Stiu ca sunt anumiti bugetari care iau multi bani degeaba dar mai stiu ca sunt enorm de multi bugetari care lucreaza precum sclavii si sunt umiliti zilnic de ciudati ca tine care isi hranesc aroganta pupand dosuri intr-un gunoi trecator de multinationala. Dar mai ai timp sa inveti...
          • +1 (1 vot)    
            imediat (Luni, 31 august 2009, 10:25)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bugetarul

            Flashnews...
            Farfuriile nu se spala cu aroganta bazata doar pe functie. Nu mai poti sa-i spui unui contribuabil sa le spele si dupa aia sa te lauzi cu ele de la inaltimea ghiseului.
            Simpla ta atitudine e a unuia care ia niste bani degeaba si se inflameaza daca-i este atacat culcusul caldut.
            Ne permitem sa generalizam pe aici (fortat uneori) din cauza unora ca tine... smartass...
  • +11 (13 voturi)    
    buna (Sâmbătă, 29 august 2009, 19:59)

    cip [anonim]

    cred ca guvernul ar trebui sa isi dea demisia.a dovedit inca odata ca este incompetent si nu poate sa conduca tara.oricum cred ca la prezidentiale se va face o schimbare,ca altfel nu se mai poate
    • +12 (12 voturi)    
      si mai buna: (Sâmbătă, 29 august 2009, 20:41)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui cip

      sa se puna popreala pe averile ministrilor si parlamentarilor care-au votat imprumutul la fmi si sa platim din ele datoriile! sunt pentru o initiativa legislativa in acest sens. se raliaza careva?
  • -10 (12 voturi)    
    De la inceputul anului... (Sâmbătă, 29 august 2009, 20:46)

    simplucetatean51 [anonim]

    ...ar fi trebuit sa existe aceasta preocupare expresa din partea Guvernului. Solutia cu "10 zile de concediu fara plata" e ilegala; Numai salariatul poate decide acest concediu neplatit! Economic, pierde salariatul care nu va mai avea cu ce-si plati ratele la banci sau furnizorii de servicii. Plus ca la stat, pentru cele 10 zile nu se incaseaza bani pentru impozit pe salariu, pensie si asigurari de sanatate. Care este solutia, totusi? Anularea posturilor neocupate, dar inscrise in organigramele multor institutii publice. Apoi reducerea / anularea unor cheltuieli de deplasari inutile in tara si strainatate, protocol si falsa publicitate si concedierea "pilelor" (2-4 % in fiecare institutie!) care nu fac absolut nimic si iau si salarii mai mari decat cei care muncesc. Uitati-va atent si obiectiv in jurul dvs. unde lucrati si ii veti recunoaste...
  • +7 (7 voturi)    
    Ministrii renunta la 20% din salariul net pana la (Sâmbătă, 29 august 2009, 21:28)

    Ion I [anonim]

    o da... abia astept sa o vad...
    • +1 (1 vot)    
      20% (Duminică, 30 august 2009, 8:47)

      Micky Spaga [anonim] i-a raspuns lui Ion I

      Va spun eu din proprie experienta, economiile ar fi fost incomparabil mai mari daca ministrii ar fi renuntat la 20% din ŞPĂGILE şi COMISIOANELE pe care le incaseaza lunar, iar nu la mizilicul de 20% din salariul oficial lunar net ("maruntis" care nu le ajunge nici pentru bacsisurile pe care la lasa ospatarilor din localurile de fite pe care le frecventeaza...)
  • 0 (0 voturi)    
    art 53 (Duminică, 30 august 2009, 14:46)

    cetatean roman [anonim]

    temei legal reforma statului:art 53 din constitutie***
    lasati codul muncii acum! e scris incomplet.e pt. avant economic.nu trateaza fortza majora in cazul crizei economico-financiare.trebuie completat.de-aia aveti majoritate in parlament.cu atitudinea asta laxa, pe baza de voluntariat nu-si taie salariul sau nu se restructureaza niciun bugetar.asa,nu veti face niciodata reforma statului prin legile salarizarii si pensiilor unice,sa.acum,este situatie exceptionala de criza economico-financiara,de faliment al statului.cum unele tari au putut lua masuri: ****://***.hotnews.ro/stiri-international-5668597-ungaria-pregateste-majoreze-tva-reduca-pensiile.htm(a 13-a pensie!,la noi nu e cazul),
    ****://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-5729604-california-arnold-schwarzenegger-reduce-salariile-alesilor-locali 18.htm*****://www.mediafax.ro/economic/guvernul-bulgar-reduce-salariile-ministrilor-cu-15.html?1686;4532668#comments***,samd?
    aplicati art 53 din constitutie-"prevenirea consecintelor unei calamitati naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav" :****://***.cdep.ro/pls/dic/site.page?id=339
    ARTICOLUL 53 Restrângerea exercitiului unor drepturi sau al unor libertati
    "(1) Exercitiul unor drepturi sau al unor libertati poate fi restrâns numai prin lege si numai daca se impune, dupa caz, pentru: apararea securitatii nationale, a ordinii, a sanatatii ori a moralei publice, a drepturilor si a libertatilor cetatenilor; desfasurarea instructiei penale; prevenirea consecintelor unei calamitati naturale, ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.
    2) Restrângerea poate fi dispusa numai daca este necesara într-o societate democratica. Masura trebuie sa fie proportionala cu situatia care a determinat-o, sa fie aplicata în mod nediscriminatoriu si fara a aduce atingere existentei dreptului sau a libertatii."