ICCJ: Sporurile magistratilor trebuie acordate

de D.G.     HotNews.ro
Miercuri, 19 august 2009, 18:21 Actualitate | Esenţial


Sporurile magistratilor trebuie acordate a decis, miercuri, Inalta Curte de Casatie si Justitie (ICCJ), care a respins astfel recursurile Ministerului Finantelor Publice (MFP), transmit televiziunile de stiri.

MFP a pierdut la instanta suprema procesele cu Institutul National al Magistraturii, cu Consiliul Superior al Magistraturii si Scoala Nationala de Grefieri.

Deciziile sunt irevocabile.

Ministerul Finantelor a cerut, miercuri, rejudecarea proceselor intentate de Inalta Curte de Casatie si Justitie pentru sporul de 50%, in cadrul recursurilor declarate de MFP impotriva deciziilor Curtii de Apel Bucuresti.

Curtea de Apel Bucuresti a dispus, luna trecuta, amendarea ministrului Finantelor, Gheorghe Pogea, cu 20% din salariul minim brut pe economie pentru fiecare zi de intarziere a platii sporului de 50% pentru angajatii instantei supreme.

Retragerea sporului de 50% pentru stres a declansat nemultumirea magistratilor din intreaga tara. Dupa doua zile de intrerupere temporara a sedintelor de judecata si dupa ce ministrul Justitiei a subliniat ca nu sunt fonduri pentru plata acestor sporuri, asociatiile profesionale ale magistratilor au decis suspendarea sedintelor de judecata, zilnic, pe durata nedeterminata, timp de cate trei ore.

Magistratii au obtinut castig de cauza, in prima instanta, la Curtea de Apel Bucuresti, unde au atacat actul administrativ privind sporul.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1282 vizualizari

  • +6 (8 voturi)    
    De ce ... (Miercuri, 19 august 2009, 18:29)

    x [anonim]

    De ce unele legi/HG (in materie de drepturi banesti) se aplica unora, iar altele nu?
    De ce unor hotariri judecatoresti (in materie de drepturi banesti) li se da curs, iar altora nu?
    INCA unii e mai egali decit altii ...
  • +5 (7 voturi)    
    SI NU E CONFLICT DE INTERESE? (Miercuri, 19 august 2009, 18:34)

    Surfer [utilizator]

    tot ei fac plangere, tot ei judeca solicitarea???
  • +4 (4 voturi)    
    Justitia ... (Miercuri, 19 august 2009, 19:06)

    Matei Corvin [utilizator]

    Bine bine .. au obtinut in justitie sporurile ... dar le vor primi tot atunci cand isi vor primi si profesorii cei 50%. Si acolo a fost hotarare irevocabila si tot nu s-a pus in practica.
    La fel se va intampla si in cazul asta, e evident.
  • +2 (4 voturi)    
    deci... (Miercuri, 19 august 2009, 19:08)

    cameleon [anonim]

    avand in vedere cele decise de instanta din pdv juridic in conflinc clar de interese, se impune o singura solutie dati afara judecatorii ptr a putea plati aceste sporuri. mai putini angajati si cu salarii mai bune asa sunt regulile economiei de piata si cele ale unei piete reale a muncii.
  • +7 (7 voturi)    
    DOMNULE PRESEDINTE (Miercuri, 19 august 2009, 19:10)

    Tedu [anonim]

    ... indiferent cum te cheama, trebuie sa intervii.
    Magistratii decid prin hotarare judecatoreasca ca merita un spor de 50%, magistratii obliga prin hotarare judecatoreasca guvernul sa le plateasca sporul si tot magistratii il sanctioneaza pe ministrul finantelor cu o amenda zilnica pana le plateste sporurile.
    Este o aberatie, bugetul este al Romaniei, al tuturor romanilor. Nu se poate ca o putere in stat sa oblige toti ceilalti romani sa plateasca un spor de salariu pe care nu il pot plati, pentru ca nu au de unde.

    Despre judecatorii de la ICCJ nu pot spune decat atat: RUSINE !!! VA BATETI JOC DE POPORUL ROMAN !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Cheltuieli foarte mari cu bugetarii (Miercuri, 19 august 2009, 20:27)

    dan4 [anonim]

    Sint cheltuieli foarte mari cu bugetarii raportat la PIB-ul Romaniei. Este anormal ca salariul mediu la bugetari sa fie peste salariul mediu pe economie. Cei care risipesc banii publici cistiga mai mult decit cei ce ii produc. Toti tind sa-si angajeze rudele, amantele si amantii amantelor la buget parazitind o tara intreaga. Ma surprinde faptul ca nu intereseza pe nimeni cine sint "chinezii" care aduc bani la bugetul tarii.
  • +5 (5 voturi)    
    Judecatori stresati, turmentarea! (Miercuri, 19 august 2009, 21:20)

    Cetateanul turmentat [anonim]

    Domnilor, ca simplu cetatean (si turmentat pe deasupra!), inteleg ca sporul pentru o anumita conditie se poate da numai daca respectiva conditie (stresul, in cazul de fata, dar am auzit ceva si de zambet!) este indeplinita.

    Asa ca am si eu o intrebare: a verificat cineva indeplinirea acestei conditii de catre judecatorii care solicita sporul de stres?

    Si daca tot is asa stresati, oare n-ar fi cazul sa se apuce de altceva? Nu de alta, dar se stie ca stresul dauneaza grav sanatatii si nu cred ca un spor de 50% merita niste ani de viata.

    O fi stresul e cauza pentru care Romania e pe primul loc la penalizari acordate de CEDO? Sau or fi spagile?

    In ambele cazuri, judecatorii ar trebui dati afara - in fond, banii pe care ii primesc sunt din taxe si impozite platite de noi, cetatenii simpli care avem uneri si nesansa de a ajunge justitiabili, iar daca nu fac cum trebuie lucrul pentu care ii platim trebuie sa-i dam afara!
    • 0 (0 voturi)    
      legislatia (Joi, 20 august 2009, 10:44)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui Cetateanul turmentat

      asta este principala cauza pentru care sunt condamnari la CEDO, pe langa lipsa de respect Iliesciana fata de proprietate urmatoarea cauza e chiar nerespectarea hotararilor judecatoresti...

      in alta ordine de idei, daca in republica partidului unic populatia decide ca nu mai are nevoie de acest serviciu se poate foarte frumos desfinta (la fel pentru invatamant, sanatate... mai greu cu administratia financiara ca cineva trebuie sa stranga si banii). Ideal, ca sa usuram mediul privat de 'bampirii' din sistemul public, putem sa renuntam la tot ce inseamna aparat al statului (cu ceva timp in urma tirul a fost pus pe ambasadori si serviciile consulare care tot pe banii nostri se huzuresc prin tari exotice)... oricum suntem foarte aproape de ceea ce se numeste apatrid in interiorul acestui 'stat' care se destrama sau poate ca s'a nascut destramat.

      problema lor cu judecatorii este ca acestia chiar au ajuns sa fie independenti si asta ii sperie, stati linistit ca intentia nu este sa ii dea afara sau sa le reduca 'privilegiile' ci doar sa ii readuca la o stare mai maleabila... din pacate (pentru ei) foarte multi din vechiul regim care erau in majoritate santajabili (fie dor si cu dosarele de securitate) au disparut fiind inlocuiti cu tineri absolventi.

      In plus, pentru cei care doresc aceste pozitii privilegiate stati cu ochii pe INM pentru ca aproape in fiecare an se organizeaza 1-2 examene de admitere... sunt convins ca marea majoritate a celor care comenteaza aici pot sa le treaca fara probleme asa ca nu mai stati sa va faceti sange rau, viitorul este al vostru.

      spor
  • +6 (6 voturi)    
    numai 50% (Miercuri, 19 august 2009, 21:25)

    superior [utilizator]

    bai baieti, de ce nu vreti vreo 400% sa va simtiti mai "confortabil"?...hai ca se poate, maxim 2 zile si judecati si procentul asta ca fiind "legal si legitim".
    Nici nu mai comenteaza daca noi care platim mai putem, nu mai conteaza daca mai sunt bani sau ii meritati...acum este ocazia voastra, asa puteti ajunge la 5000 euro lunar...inca un pas...de nesimtire.
  • 0 (0 voturi)    
    te pui cu hotii cu gulere albe ? (Miercuri, 19 august 2009, 22:41)

    curiosu [anonim]

    Degeaba ne agitam noi,cu astia nu te pui,sant prea scoliti in ale furatului.
    Asa ma apuca un sictir ....
  • 0 (0 voturi)    
    GHIOLBANI (Miercuri, 19 august 2009, 22:50)

    Muritor de foame [anonim]

    RUSINE SA VA FIE!
    NOI MURIM DE FOAME SA VA DAM VOUA . Chiar vreti sa ajunga statul asta nenorocit in stare de incapacitate de plata?
    Lucrati pe dracu; oamenii de rand nu au incredere in voi.
    Voi sunteti STAT in stat.