Primaria Sectorului 4 va contracta un imprumut de 100.000.000 lei, pentru investitii in infrastructura

de Ella Moroiu     HotNews.ro
Miercuri, 19 august 2009, 10:32 Actualitate | Esenţial


Primaria Sectorului 4 intentioneaza sa contracteze un imprumut bancar in suma de 100.000.000 lei pe termen lung - cu o maturitate de pana la 20 de ani. Potrivit anuntului de licitatie, contractele vor viza finantarea unor obiective de investitii urgente de interes public local, ca atare, procedura de negociere a contractului va fi una accelerata.

Pentru a putea participa la licitatie, candidatii trebuie sa depuna o garantie de buna executie de 1% din valoarea contractului.

Creditul va fi utilizat pentru:
  • Modernizarea si reabilitarea sistemului rutier pe 80 de strazi;
  • Extinderea retelei de apa pe strazile Democratiei, Lunca Barzesti, Merisan Nicolae;
  • Extinderea retelei de canalizare pe strazile Democratiei, Lunca Barzesti, Merisan Nicolae;
  • Cofinantarea programului de reabilitare termica a blocurilor.
Contactat de HotNews.ro, directorul Economic din cadrul PS4, Costel Ene, a declarat ca aceste cheltuieli pentru infrastructura nu au fost prevazute in bugetul pentru anul 2009.

Contractul de achizitie publica se va incheia dupa obtinerea de catre autoritatea contractanta a avizului favorabil din partea Comisiei de Autorizare a Imprumuturilor Locale, conform prevederilor art. 1, alin. (5), din HG nr. 9/2007, se mai arata in anuntul de participare la licitatie.

In ceea ce priveste criteriile de atribuire, Primaria Sectorului 4 vizeaza oferta cea mai avantajoasa din punct de vedere economic in ceea ce priveste perioada de maturitate - 5%, marja ratei dobanzii oferita de banca - 5%, perioada de gratie - 5%, si comisionul de gestionare - 5%.

Valoarea estimata a contractului, fara TVA, este de 292.761.109 RON.


Citeste mai multe despre   
















1741 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    astia de la Primaria Generala (Miercuri, 19 august 2009, 10:53)

    Vlad G [anonim]

    Sa nu mai faca ceasuri de aur, si sa investeasca in infrastructura orasului... si nu doar in sectorul 4.

    PS: ce se mai aude d-le Oprescu de statia de epurare a apei de la Glina? Cand o punem si noi in functiune?!

    Pentru un mandat de 4 ani la primarie, sa va puneti in CV singurele realizari (Pasajul Basarab, reabilitarea a altor 3 pasaje si a catorva scoli nu mi se pare mare lucru).

    Investiti in canalizare, ca se fac inundatii de fiecare data cand ploua mai tare, investiti in largirea bulevardelor, nu mai acordati drept de constructie cladirilor inalte (cel putin nu in zonele deja aglomerate), cu centrul istorc ce se mai aude, cand vom avea si noi o centura moderna? cand e gata magistrala de metrou din Bucurestii Noi? cand incep lucrarile la metrou in Dr. Taberei (cel mai sufocat cartier dpdv al infrastructurii rutiere). Mai sunt multe multe altele... poate va dati si singur seama de ce au nevoie Bucurestenii...
  • +6 (6 voturi)    
    Proiecte europene!!!! (Miercuri, 19 august 2009, 10:57)

    Kara [anonim]

    De ce aceste lucrari nu se fac prin proiecte europene? Ne e lene sa le elaboram? Nu stim? Nu ne ies comisioane? Ce rusine!!!
  • +4 (6 voturi)    
    Are nevoie piedone (Miercuri, 19 august 2009, 11:24)

    stefy [anonim]

    Are nevoie piedone de parale pentru campania PC/PSD probabil. Asta cu "negocierea accelerata" spune de fapt ca se va da pe ochi frumosi.

    Se mai aude ceva cu cele 4 permise luate in aceeasi zi in Arges? Sau l-au spalat pe piedone si de asta?

    Halal.
  • -2 (2 voturi)    
    foarte tare (Miercuri, 19 august 2009, 11:29)

    dan [anonim]

    adica sa-nteleg ca fro 200 si ceva de mil de ron ii are primaria?!!!!! nu stau in sect4, dar oricum e o treaba f buna
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Miercuri, 19 august 2009, 11:48)

    haha [anonim]

    are nevoie nea felix turnatorul voiculescu de bani, si l-a pus pe piedone sa stranga fonduri la partid... ca doar nu l-a pus primar degeaba.
  • +3 (3 voturi)    
    Credit pe 20 de ani (Miercuri, 19 august 2009, 12:25)

    smc [utilizator]

    Foarte tare, credit pe 20 de ani... Deci Piedone practic ia acum din bugetul urmatorilor 5 primari de sector care vor trebui sa plateasca creditul lui. Cat de "meserias" este!

    Nu ar trebui sa se poata lua credite pe o durata mai mare decat mandatul.
  • +2 (2 voturi)    
    Gogoasa umflata (Miercuri, 19 august 2009, 14:57)

    Gargaragiu [anonim]

    Ha, ha, ha... Bani pentru campania electorala!
    Sa voteze mosii ca oricum vor amaneta si viata nepotilor lor.
    De ce aceste lucrari nu se fac din fonduri europene? Pentru ca alea sunt verificate bob cu bob.
    Pentru asemenea minciuni ar trebui scuipat in piata publica.
  • -1 (1 vot)    
    cata rautate.... (Miercuri, 19 august 2009, 15:55)

    eu [anonim]

    cand nu se face nimic, sare toata lumea ca de ce nu se face...

    cand se face ceva si e frumos toata lumea apreciaza, dar nimeni nu se intreaba cu ce s-a realizat respectiva lucrare....cu vorbe bune nu merge....trebuie bani!

    reveniti la realitate...normal ca trebuie bani contractati pentru lucrari de asa natura....strazi, reabilitare termica....

    mai lasati spiritul de "capra vecinului" ca va place la toti cand treceti in Ungaria si vedeti autostrazi dar sa stiti un secret....tot pe bani se fac si alea..... ( mai putin ca la noi dar tot pe bani)

    deci, sport national: acuzam pe cineva care vrea sa faca ceva si laudam pe cei ce nu fac nimic pentru ca, binenteles, cine nu face, nu greseste......
    • +1 (1 vot)    
      Fals (Miercuri, 19 august 2009, 18:59)

      Gargaragiu [anonim] i-a raspuns lui eu

      Nu e rautate e realitate.
      Cati ani are mandatul-4. Si creditul pentru ce perioada este-20. E decent sa lasi datorii pentru inca 4 mandate conform zicalei: dupa mine potopul?
      Mai mult, daca are bune intentii contracteaza ceva cu fonduri UE. Ca tot platim taxe acolo. De ce nu face proiecte pentru aceste fonduri. U.E. ne roaga dar toti fug ca de dracu.
    • +1 (1 vot)    
      daaaaaaa (Miercuri, 19 august 2009, 21:52)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Auzi, ce-ai mai facut cu permisul?
  • 0 (0 voturi)    
    bd, C. Brancoveanu (Miercuri, 19 august 2009, 16:16)

    Stoian Mariana [anonim]

    Tataia Oprescu a oprit asfatarea bd. C. Brancoveanu exact pentru ultimii 50 metri, la capatul cu Luica. Pentru Tataie exista numai Baneasa, Herastrau si cateva strazi din sectorul unu. Stati ca am uitat de lebede si brosuri despre maretele realizari ale Edilului Tataie.
    Domnule Piedone, rezolvati-o dumneavoastra
    • 0 (0 voturi)    
      Rezolvarea (Miercuri, 19 august 2009, 17:02)

      Unul care nu se vrea rezolvat [anonim] i-a raspuns lui Stoian Mariana

      Deci se ia un imprumut pe 20 de ani pentru repararea infrastructurii rutiere din 20 de strazi. Si daca strazile astea se vor strica peste 3-5-7 ani ce vom face ... mai facem un imprumut ... ne imprumutam sa putem supravietui ?

      Domnule Piedone ... rezolvati-ne pe noi intai ... urmeaza sa-i rezolvati pe copiii nostri in urmatorii 20 de ani.