VIDEO Procurorii DNA s-au autosesizat in cazul celor 800.000 de euro dati de Radu Mazare pentru "stiri pozitive"

de A.N.     HotNews.ro
Miercuri, 12 august 2009, 12:16 Actualitate | Esenţial


Procurorii Directiei Nationale Anticoruptie s-au autosesizat in cazul Primariei Constanta, dupa ce HotNews. ro a scris ca primarul Radu Mazare a dat 800.000 de euro bani publici catre televiziunea partenerilor de afaceri ca sa cumpere stiri si imagine pozitiva pentru Primaria de la malul marii. Potrivit NewsIn, care citeaza surse judiciare, DNA a inceput sa verifice traseul banilor si legalitatea contractelor de publicitate incheiate intre Primaria Municipiului Constanta si Soti Cable Neptun.

Procurorii au cerut lamuriri oficialilor Primariei Constanta, dar nu au primit inca niciun raspuns, spun sursele citate.

Contracte pentru "stiri pozitive"

Pe 20 iulie, HotNews.ro scria ca Primaria Constanta, condusa de Radu Mazare, a contractat anul acesta servicii de publicitate in valoare de peste 800.000 de euro. Contractele au fost castigate de o singura companie: Soti Cable Neptun. Actionarii societatii care detine televiziunea locala Tv Neptun sunt parteneri de afaceri cu Radu Mazare. Compania  a mai obtinut si alte contracte de publicitate de la autoritatile locale din judetul Constanta, conduse de colegii de partid ai primarului Mazare, care este seful filialei judetene a PSD. Intrebat de cum si de ce au fost dati cei 800.000 de euro companiei Soti Cable Neptun, Mazare a declarat: “Cui era sa dau, la Realitatea Tv?”

Potrivit dezvaluirilor facute de HotNews.ro, Radu Mazare a acordat anul acesta doua contracte de publicitate companiei Soti Cable Neptun, care in total au costat bugetul local 3.524.076 lei, adica 836.317 euro.

Primul contract a fost semnat in martie 2009 si are o valoare de 2.689.076 lei. In anuntul de atribuire a contractului se mentioneaza ca Primaria Constanta va achizitiona de la Soti Cable Neptun serviciile de publicitate destinate promovarii institutiei pentru urmatorii patru ani. La licitatie a participat o singura firma: Soti Cable Neptun.

Primaria Constanta a explicat in nota de fundamentare atasata anuntului ca, printre alte servicii,  vor fi achizitionate stiri de presa si se va urmari promovarea pozitiva a institutiei.

Materiale propuse a fi difuzate sunt hotarari de interes general adoptate de Primaria Municipiului Constanta, convocatoarele sedintelor de consiliu, comunicate si stiri de presa, precum si orice alte anunturi privind asigurarea transparentei activitatii institutiei. De asemenea, se urmareste informarea corecta, obiectiva si in timp real a societatii civile despre activitatea Primariei Municipiului Constanta, dar si construirea, promovarea si mentinerea unei imagini institutionale pozitive», se arata in nota de fundamentare.

In luna mai, Primaria Constanta a mai acordat un contract companiei Soti Cable Neptun, de acesta data valoarea fiind de 835.000 de lei, adica 200.000 de euro. Obiectul contractului il reprezenta acordarea unei finantari nerambursabile de catre Primarie pentru ca Soti Cable Neptun sa promoveze si sa organizeze evenimente in cadrul Zilelor Constantei. Potrivit anuntului de atribuire, la licitatia organizata de Primarie pentru acest contract nu s-a prezentat alta companie in afara de Soti Cable Neptun, la fel ca in cazul primei licitatii, in valoare de 636.000 de euro.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1884 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Poate verificati si ziarul Telegraf (Miercuri, 12 august 2009, 12:32)

    Stefan [anonim]

    Pe www.telegrafonline.ro este reclama la SPIT Constanta(Serviciul Public de Impozite si Taxe). Ziarul Telegraf este un ziar apropiat lui Mazare.. si nu stiu de ce trebuie sa plateasca Serviciul Public de Impozite si Taxe reclama....
    • +3 (3 voturi)    
      Hitlerica ot Constanta trebuie ridicat cu mascatii (Miercuri, 12 august 2009, 18:42)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      daca nu e luat acolo 29 de zile pana la 5 ani ,cu interzicerea drepturilor pe vreo 2 ani ,totul e vorba lui "vrajeala "si "canci " -citez din 'Mein kampf ich PSD" pagina 14 si urmatoarea ....
  • +6 (6 voturi)    
    Cine pune pariu cu mine... (Miercuri, 12 august 2009, 12:34)

    bgd [utilizator]

    ..ca Mazare nu va pati nimic?
    • +5 (5 voturi)    
      Adica? (Miercuri, 12 august 2009, 13:58)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Tu zici ca pateste si noi ca nu pateste?
      Ca invers nu ma bag!!!!!
      • +5 (5 voturi)    
        Nici eu nu ma bag invers :)) (Miercuri, 12 august 2009, 15:24)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui stefan

        Asta era un mesaj pt aia care au impresia ca Justitia isi face treaba...
        • +1 (3 voturi)    
          ? (Joi, 13 august 2009, 1:59)

          dedeiu [anonim] i-a raspuns lui bgd

          Justitia? Lasa vrajeala, daca parlamentul spune NU(stim noi care sunt aia ca si in cazul nastase) atunci nu se intampla nimic.
          • +2 (2 voturi)    
            N-are treaba Parlamentul (Joi, 13 august 2009, 20:52)

            bgd [utilizator] i-a raspuns lui dedeiu

            Mazare e primar
  • +4 (4 voturi)    
    asteptam atitudine si in cazul Eximbank (Miercuri, 12 august 2009, 12:38)

    Oivdiu [anonim]

    ca si acolo e ceva putred si urat mirositor...cu publicitatea cumparata din banii statului de la firme capusa cu 1-2 angajati......
  • +3 (3 voturi)    
    Dar Telegraful de Constanta (Miercuri, 12 august 2009, 12:39)

    Stef@n [anonim]

    Pe www.telegrafonline.ro este reclama la SPIT Constanta(Serviciul Public de Impozite si Taxe). Ziarul Telegraf este un ziar apropiat lui Mazare.. si nu stiu de ce trebuie sa plateasca Serviciul Public de Impozite si Taxe reclama....

    http://realitate.weblog.ro/2009-08-11/912308/Bani-de-la-stat-pentru-ziarul-lui-Mazare.html
  • +4 (4 voturi)    
    Republica Mazare (Miercuri, 12 august 2009, 13:09)

    Leila [anonim]

    e stat in stat,a indoit constantetii cu taxe aberante,ati auzit de taxa de liniste,aici e obligatorie si multe alte aberatii,dar vad ca inca ii merge si slabe sperante...
  • +4 (4 voturi)    
    daaaaa (Miercuri, 12 august 2009, 13:59)

    lime [anonim]

    rugam DNA sa se sesizeze si in cazul Tarom.
  • +4 (4 voturi)    
    Baronul mazare (Miercuri, 12 august 2009, 14:06)

    Pastaie [anonim]

    Si nu uitati falsul cu "rectificarea" de la registrul comertului.
    In doc. postate se vedea clar ca sunt datele, cnp-ul lui mazare. Gaselnita cu rectificarea este o mare minciuna.
    Copii dupa documente sunt pe la multe alte institutii si sunt nerectificate.
  • +4 (4 voturi)    
    sesizare (Miercuri, 12 august 2009, 14:08)

    Close [utilizator]

    Dar acum serios vorbind, astia mai fac si altceva decat sa se auto-sesizeze? Sa zicem... sa si ancheteze si eventual sa condamne. Ca de "sesizat" sesizeata tot romanul. Si gata...
  • +3 (3 voturi)    
    Cum, nicio comisie in parlament...? (Miercuri, 12 august 2009, 14:23)

    judex [anonim]

    Sau, FSN-ul din Parlament (adica PSD +PNL) nu este interesat decat sa atace PDL si pe Basescu? Bravos natiune, tot asa inainte, in tiganie si coruptie, ca asa, se pare, ca va prieste vanghelistilor si patricienilor!
  • +5 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 12 august 2009, 15:35)

    [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    mazare (Miercuri, 12 august 2009, 16:18)

    bc [anonim]

    daca s-ar lua in studiu banii publici cheltuiti de toate verigile bugetare, s-ar constata ca dezmatul cheltuielilor e general. se vede de la o posta ca sefii de la orice nivel bugetar nu au nici cel mai mic respect pt cheltuirea bugetului alocat. legislatia e facuta special permisiva. tara e o feuda la cheremul celor de la putere indiferent de culoasrea ei.iata dece nu se pot aloca bani suficienti pt ivatamant, sanatate armata, cultura, etc. Schimbarea trebuie facuta din temilii. mai grav e ca nu are cine sa o faca. coruptia sa transformat intr-o caracatita greu de invuins. criza scoate la iveala totul. scepticismul cuprinde societatea civila.
  • +1 (1 vot)    
    ce imi place la mazare (Joi, 13 august 2009, 6:37)

    anonim [anonim]

    Este demagogia lui si implicit presupozitia ca toti romanii "e prosti". Adica pot fi "aburiti".

    Eh, pacat ca in Romania majoritatea, sanatoasa si normala, nu are putere (economica si politica). Pacat.
  • +2 (2 voturi)    
    In opinia mea (Joi, 13 august 2009, 8:16)

    gabifm [utilizator]

    fiind o perioada de criza in care cel mai afectat este bugetul central ar trebui modificata pentru o perioada de timp limitata (un an) legea autonomiei sau finantarii locale. Si asta REPEDE!
    Cei din administratia locala cumpara ceasuri aurite, spatii de publicitate iar cei din ca centrala pleaca in somaj.
    Va fi greu pentru ca se vor opune baronii locali.
    Auzeam acum ceva timp o stire conform careia cei mai afectati de criza in domeniul mss media sunt televiziunile comerciale pentru ca a cazut piata de publicitate; observ ca s-au orentat repejor catre banul public.
  • -1 (3 voturi)    
    intrebare (Joi, 13 august 2009, 8:45)

    marcu [anonim]

    poate DNA se sesizeaza si in cazurile Udrea ca vad ca mai are putin si ne vinde si pe noi
  • +2 (2 voturi)    
    nea' pastaie (Joi, 13 august 2009, 13:21)

    Godfather [anonim]

    Chiar sunt curioas ce va face DNA-ul? Are 'sange-n vine' pt. toti sau numai pt bobitzele mici si nu in cazul bobului de mazare constantzaeana? Nu sunt pesimist dar cred ca stiu deja raspunsul, insa speranta moare si ea printre ultimile trairi omenesti! Acest 'Adlofica Hitlerica' al ad-tiei din Romania - acest dictator care a transformat Constanta in republica si isi impune hotararile, oamenii, mofturile in ciuda bunului simt si a legilor neaplicate - trebuie sa primeasca o lectie pt ca sa nu prospere si puii pe care i-a facut peste tot, nu numai in Republica Constanta! Acest maimutoi care se vrea destept, monden, atipic, apare in haine de circ si inconjurat de tot felul de femei frumoase, defiland la prezentari de moda (in calitate de persoana publica, nu?), trebuie sa dea socoteala pt modul in care a cheltuit banul public,trebuie sa justifice orice banut cheltuit! Sa justifice ce 'geniu financiar' este de a putut sa faca averea pe care o are - stiuta si mai ales inca nestiuta -, avere pt care in alte tari civilizate muncesc generatii ca sa o adune! Chiar cetatenii Constantei sunt atat de naivi, ca sa nu spun altfel pt ca nu vreau sa jignesc pe nimeni, si il suporta pe acest specimen care le-a distrus orasul, si-a bagat oamenii peste tot, nimic nu misca acolo fara aprobarea si 'darul' dat lui Mazare. Cel putin perioada estivala este aur curat, orice speluca se inchiriaza numai cu comision pt aceasta 'pastaie' care si-a intins ramurile nepermis de mult si inabusa totul! Stiu ce spun, cunosc pe cineva care nu a putut inchiria un spatiu fara sa dea comision pt 'primarul pastaie'. Are echipe de comando care, ca in filmele mafiote, vin si-ti cer 'taxa de protectie' daca vrei sa desfasori vreo activitate in Republica Mazare! Doamne, cum il mai rabzi pe acest 'bagabond',ca sa-l citez pe cel care face legea si in PSD, nu numai pe Litoral! Asa partid, asa membru de frunte si soponsor al celorlalti mafioti si prostanaci care ne-au adus in sapa de lemn!
  • -2 (2 voturi)    
    raspuns lui marcu (Joi, 13 august 2009, 21:43)

    rdt [anonim]

    DNA este a lui basescu ..daca esti anti ai toate sansele sa fi luat la ochi ..cum udreasca-i.....lu' base o doare-n ... de DNA..nu stuiu pina cind...sa vedeti chestia dracu daca base pierde alegerile,ca cred ca satau la rind sa-i care suturi in ... lu base(scuzati kkfonia)
    • 0 (0 voturi)    
      Cocos (Vineri, 30 octombrie 2009, 15:34)

      mddm [utilizator] i-a raspuns lui rdt

      Ai idee cumva ce orientare politica are mister Cocos sotul Elenei Udrea? Dupa ce afli vii sa mai vorbim despre ce poate pati ea. Iti spun din start sa nu-l cauti la portocale.