Termenul gripa porcina nu este potrivit: virusul este absent la animale - OIE

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 27 aprilie 2009, 15:04 Actualitate | Esenţial


Expresia "gripa porcina" pentru a califica epidemia originara din Mexic nu este potrivita, in conditiile in care virusul care o provoaca nu a fost pus in evidenta la animale, a declarat luni Organizatia Mondiala a Sanatatii Animalelor (OIE), care propune folosirea expresiei "gripa nord-americana".

"Virusul nu a fost, pana in acest moment, izolat la animale. Nu se justifica, deci, denumirea acestei maladii drept gripa porcina", precizeaza OIE, intr-un comunicat citat de AFP.

"In trecut, cele mai multe epidemii de gripa de origine animala au fost denumite in functie de originea geografica, cum este cazul gripei spaniole (1918-19) sau al gripei asiatice (1957-58), de aceea ar fi mai logic sa denumim aceasta maladie drept 'gripa nord-americana'", explica organizatia.

"Nu exista nicio dovada privind transmiterea virusului prin alimentatie", adauga OIE, care considera nepotrivite restrictiile de comercializare impuse de anumite tari, cum este cazul Chinei.

Organizatia cere tuturor laboratoarelor publice orice secventa genetica a virusului, imediat ce este obtinuta.

Virusul de tipul A/H1N1 a afectat in majoritate, pana in prezent, tineri care se bucurau de o stare de sanatate buna, potrivit Organizatiei Mondiale a Sanatatii.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6628 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    mda (Luni, 27 aprilie 2009, 15:42)

    loves_divine [utilizator]

    e mai "linistitoare" denumirea asta..."gripa nord-americana"...mai fratilor, credeti ca denumirea ne intereseaza...sau cum se manifesta...cum se combate...etc??? o tot scaldati...nu puteti sa spuneti nimic concret...pai si normal...e o ciudatenie scapata dintr-un laborator...si acum participam fortat la o selectie fooooarte "naturala"
  • +1 (1 vot)    
    interesant (Luni, 27 aprilie 2009, 17:13)

    IlianM [utilizator]

    dupa ce citim articolul cu pozitia ministrului israelian al sanatatii referitor la numele gripei totul incepe sa aiba sens

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-5639739-gripa-porcina-denumire-impura-viziunea-iudaica-israeliana.htm

    mai putin ce-o fi in capul lor
  • 0 (0 voturi)    
    gripa suina (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:18)

    dan [anonim]

    tamiflu 2 capsule pe zi de la aparitia primelor simptome e solutia
    • 0 (0 voturi)    
      tamiflu lol (Marţi, 28 aprilie 2009, 11:11)

      v3rm3 [anonim] i-a raspuns lui dan

      tamiflu nu e in stare sa vindece nici macar o raceala, l-au scos atunci cu gripa aviara - lol, principalul producator de tamiflu ( nu mai tin minte exact numele ) e o companie detinuta de ghici cine.... nevasta lui Donald Rumsfeld pffffff
  • 0 (0 voturi)    
    gripa este in Romania (Marţi, 28 aprilie 2009, 13:13)

    gerula [anonim]

    Ce sa va spun eu, dragii mei ca la mine sotia lucreaza in Otopeni la o firma si seful ei astazi s-a intors din Mexic, exact din Cancun, unde este focarul. A fost acolo in vacanta cu toata familia. Eu acuma ce sa fac diseara, sa o trimit in carantina pe sotia mea, sau sa ii spun sa nu mai vina acasa de la servici.
    Oricum cred ca pe seful ei nimeni nici nu l-a intrebat unde a fost si nici nu cred ca a fost verificat de cineva la intrarea in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Gripa falsa (Marţi, 28 aprilie 2009, 13:45)

    TOD [anonim]

    Gripa aviara, gripa porcina...sunt doar niste interese.
    De pe urma lor profita niste persoane foarte mult.
  • 0 (0 voturi)    
    "gripa porcina" (Marţi, 28 aprilie 2009, 15:14)

    zaharia rosen [anonim]

    Decat sa se lamenteze, autoritatile ar putea lua masuri concrete (blocarea sejururior in tarile afectate cu restituirea sumelor achitate la agentii sau reprogramarea acestora dupa reculul epidemiei, vaccinarea obligatorie a celor ce ies acolo, etc. ) Este anormal sa riscam "importul" bolii, atunci cand deplasarile respective nu sunt imperios necesare. Nu sunteti de aceiasi parere?
  • 0 (0 voturi)    
    Pandemie? (Marţi, 28 aprilie 2009, 17:47)

    Dan [anonim]

    Cautati sa vedeti un film cu Dustin Hoffman care spune povestea unei posibile pandemii declansata intr-un orasel american obscur. Povestea e inteligent construita: virusul ataca populatia prin contact direct, timp in care oraseul intra in carantina. Apoi virusul isi schimba brusc forma. Convenabil! In cazul nostru mutatia deja s-a produs, si virusul umbla hai hui fara nici o opreliste.