Bolivia: Familia cetateanului romano-maghiar Elod Toaso a solicitat interventia Cavalerilor de Malta, respingand oferta autoritatilor romane

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Luni, 27 aprilie 2009, 14:36 Actualitate | Esenţial


 documente
(27 Apr 2009) PDF, 59KB
Familia cetateanului romano-ungar Elod Toaso, arestat de politia boliviana sub acuzatia de atentat la viata presedintelui Evo Morale, a solicitat interventia Cavalerilor de la Malta in acest caz, deoarece "Ungaria nu are reprezentanta diplomatica la Bolivia".

"Statul Suveran Sfantul Ioan  De Ierusalim, Cavaleri de Malta, Federatia Prioratelor Autonome (KMFAP)  a fost solicitat de catre familia domnului Elod Toaso sa intervina oficial in acest caz, datorita faptului ca Ungaria nu are reprezentanta diplomatica in Bolivia la nivel de ambasada, iar  Ministrul Afacerilor Externe al Ordinului  a acceptat aceasta misiune umanitara", precizeaza Cavalerii de Malta, intr-un comunicat de presa.

In urma cu zece zile, in timpul unui raid al politiei, urmat de un schimb de focuri, la Hotelul Las Americas din Santa Cruz, Bolivia, doi barbati au fost arestati, iar alti trei barbati au fost ucisi de politia boliviana.

Autoritatile din Bolivia au informat ca in camerele acestor barbati – acuzati, de asemenea, de a fi mercenari – au fost gasite mai multe documente care ar demonstra implicarea acestora in pregatirea unei incercari de asasinare a presedintelui Boliviei, Evo Morales.

Unul din barbatii arestati de politia din Bolivia este Elod Toaso, cetatean roman la origine, actualmente cetatean maghiar.

"Curand dupa aceste evenimente, Ministrul Afacerilor Externe al Ordinului si Statului nostru Suveran – Federatia Prioratelor Autonome al Ordinului Suveran, Sfantului Ioan de Ierusalim, Cavaleri de Malta (KMFAP) – a fost solicitat de catre familia domnului Elod Toaso sa intervina oficial in acest caz, datorita faptului ca Ungaria nu are reprezentanta diplomatica in Bolivia. Ministrul Afacerilor Externe din guvernul nostru a primit din partea familiei domnului Elod Toaso un mandat scris care il imputerniceste sa actioneze in numele acesteia in acest caz", precizeaza Cavalerii de Malta.

Ministrul Afacerilor Externe si Cooperarii al KMFAP subliniaza ca nu are intentia sa interfereze cu justitia din Bolivia sau sa o obstructioneze si ca Ordinul nu are nici o implicare si nici o motivatie politica de orice natura in acest caz.

"Cu toate acestea, deoarece principala noastra misiune internationala este de natura umanitara, am acceptat mandatul primit de la aceasta familie aflata in suferinta si am initiat imediat eforturi si contacte internationale in scopul de a garanta domnului Elod Toaso – detinut in prezent intr-o inchisoare de maxima securitate din La Paz, Bolivia – o aparare juridica profesionista si corecta si protejarea tuturor drepturilor sale legale si a prezumtiei sale de nevinovatie pana cand un tribunal de resort va da verdictul, precum si garantarea drepturilor omului pentru domnul Elod Toaso", se arata in sursa citata.

"Gratie eforturilor si contactelor internationale ale Ministrului Afacerilor Externe din guvernul nostru, s-a luat legatura cu un binecunoscut si prestigios cabinet de avocatura din Bolivia, cabinet care a fost angajat pentru a asigura apararea juridica a domnului Elod Toaso; reprezentantii cabinetului l-au vizitat deja in inchisoare si au adunat toate informatiile necesare pentru a pregati apararea acestuia".

Elod Toaso a refuzat oferta autoritatilor romane

Ministerul roman al Afacerilor Externe confirma faptul ca "E. T., persoana cu dubla cetatenie, romana si ungara, aflata in prezent in arest, in acelasi caz, a declinat oferta concreta de asistenta consulara care i-a fost facuta" de un "diplomat roman de rang inalt a fost trimis in Bolivia inca de joi, 23 aprilie 2009, pentru a acorda asistenta consulara dupa incidentul petrecut la Santa Cruz, in urma caruia a decedat un cetatean roman, iar altul a fost retinut".

Elod Toaso a afirmat, "inclusiv in scris, ca doreste sa beneficieze de asistenta consulara numai din partea Ungariei; aceasta in ciuda faptului ca primul interlocutor diplomatic pe care E.T. l-a avut in penitenciar a fost diplomatul roman", precizeaza MAE, intr-un comunicat de presa.

Ministerul Afacerilor Externe adauga ca trupul cetateanului romano-maghiar decedat in cursul evenimentelor din Bolivia urmeaza sa ajunga, "potrivit dorintei familiei, la Budapesta in cateva zile, dupa solutionarea aspectelor de natura financiara".

MAE a cerut clarificari autoritatilor boliviene si a exprimat "ingrijorarea si preocuparea profunda a Romaniei fata de actiunile in forta ale autoritatilor locale, care au condus la pierderi de vieti omenesti".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3450 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    ne umplem de penibil (Luni, 27 aprilie 2009, 14:45)

    hor(i)tisor [anonim]

    incercam sa oferim servicii consulare unui cetatean care militeaza pentru independenta a doua - trei judete. na' ca a vazut si el ca nu-i ca-n filmele cu ninja, poate intelege toata adunatura de gardisti ca una e sa te joci pac-pac cu pusti de lemn in tabara la lacu rosu si alta e sa te pui cu Suveranul.
    • 0 (0 voturi)    
      Ambasada la nevoie se cunoaste! (Marţi, 28 aprilie 2009, 12:08)

      iancu [anonim] i-a raspuns lui hor(i)tisor

      cam tarziu s-a interesat staul roman depre cetatenii lui... irlanda, croatia si ungaria isi respecta cetatenii, cam in aceasta ordine... romania cam ultimul la acest capitol?
      daca ala cu cetatenie dubla poate si vrea sa fie reprezentat de alt stat treaba lui. dar ala mort? nu e vorba de un cetatean dublu ci de unul care a murit si are doar cetatenie romana...
      cu ce e mai presus unul care a stat 2-3 ani in croatia si a primit cetatenie croata decat unul care are de la nastere cetatenie romana?
      concluzie: nu e vorba, de romani si maghiari sau alte prostii. este vorba de cum se comporta un stat cu cetatenii lui... poate ajunge oricine in situatii nasoale in strainatate!!!
  • +5 (7 voturi)    
    cetateani romani (Luni, 27 aprilie 2009, 14:49)

    opinia [anonim]

    Foarte bine au facut. Toata presa si toti o dau in sus si joc cu apelativele de romani pentru cei 2. Oameni buni, a fi cetatean roman nu inseamna ca este roman. Ganditi-va ca peste Prut sunt romani, dar sunt cetateni moldoveni.
    E clar ca pentru E T cetatenia romana este o reminiscenta care nu ii face placere. Iar celalalt, cel impuscat, din informatiile obtinute, nu a reusit sa obtina cetatenia ungara. Mai mult facea parte din o org. paramilitara.
    In fine, ideea e ca macar noi sa facem distinctiile acestea. Mai ales cand nu cred ca ne putem mandrii cu faptele celor doi.
    • +4 (4 voturi)    
      E.T. de ce n-a renuntat la cetatenia romana? (Luni, 27 aprilie 2009, 21:27)

      Llol [anonim] i-a raspuns lui opinia

      Exista aceasta posibilitate juridica pentru oricine, numai ca acest separatist maghiar profita de pasaportul romanesc pentru a se plimba mai usor prin taberele organizate prin muntii Harghitei, unde se juca "de-a razboiu" cu alti indobitociti de propaganda separatista secuiasca.
      Majoritatea lor nici n-au facut armata, habar n-au ce simti cu un pistol in fatza, n-au auzit niciodata cum trage o mitraliera grea de pe un TAB, altfel jumate din ei abandonau imediat!
      Lasa ca dupa reunificarea cu Moldova, politzaii moldoveni ai lui Voronin ii trimitem in comisariatele din Harghita si Covasna. Macar sa ii antreneze corect :)
  • +12 (14 voturi)    
    wow (Luni, 27 aprilie 2009, 14:53)

    stefan2008 [utilizator]

    Deci pentru un mercenar ungur cu cetatenie romana s-a implicat MAE direct printr-un oficial de rang inalt cica... dar pe cetatenii romani din Basarabia ii scuipa intre ochi si-i tine in afara gardului Sectiei Consulare... interesant...
    Parerea generala despre MAE roman ramane aceeasi...
  • +2 (8 voturi)    
    aceeasi bunavointa (Luni, 27 aprilie 2009, 15:00)

    kalu [anonim]

    pe care o manifesta ungurii fata de noi de obicei. Eu nu inteleg ce ne tot rugam atat de ei.
    • -3 (7 voturi)    
      Mit si realitate (Luni, 27 aprilie 2009, 15:17)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui kalu

      Dar cu bunavointa pe care o aratam noi fata de noi cum ramane?

      Iesi pe strada si vezi la ce ma refer.

      Sincer sa fiu daca as avea alta varianta as alege alt suport decat statul roman.
      Spune sincer: Tu nu?

      semnat:
      un roman care regreta ca a ramas intre prea multi "cocalari" si panicati.
      • +6 (8 voturi)    
        @Daniel (Luni, 27 aprilie 2009, 15:32)

        Regat [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Nu te roaga nimeni sa ai suportul statului roman. Statul roman are obligatia de a-ti oferi suport, dar tu ai dreptul de a refuza. Si nu trebuie sa fie nimeni vinovat de folosirea dreptului de a refuza. Esti singurul raspunzator, pentru alegerile facute.
        Si daca ai regrete ca traiesti printre "cocalari" si panicati, ai doua alegeri de facut. Fie profiti de faptul ca lumea este mare si s-o gasi si un loc pentru tine, este alegerea usoara, sau alegi sa schimbi ceva, aici printre "cocalari" si panicati. Nu sa devii la randul tau, "cocalar" si panicat
        • +1 (3 voturi)    
          De fapt... (Luni, 27 aprilie 2009, 16:04)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui Regat

          Ceea ce propui tu fac in fiecare zi.
          Din pacate oameni cu initiativa sunt putini in Ro. Ma refer la cei care actioneaza.

          Referitor la MAE, a procedat corect.
          La fel si familia care a refuzat.
          • +2 (2 voturi)    
            @Daniel (Luni, 27 aprilie 2009, 17:25)

            misu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

            Din postarea ta se vede de fapt ca tu esti un panicat cu aere de superioritate. Articolul spune de fapt - inciuda titlului - ca familia ungurului terorist a cerut ajutorul altcuiva, iar ungurul a refuzat sprijinul autoritatilor romane. In alta ordine de idei, macar daca s-ar misca astia de la MAE asa de bine si in alte ocazii, nu numai pentru un ungur terorist aflat sub lupa atentiei internationale care din pacate e si cetatean roman.
            • 0 (0 voturi)    
              Mai incet cu acuzele1 (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:10)

              Daniel [anonim] i-a raspuns lui misu

              Misu, aici este vorba de un regim autoritar care acuza un om. Deocamdata fara dovezi.

              Este clar?

              La etichetari suntem tari.
              Mai putin la logica!
      • 0 (2 voturi)    
        asa ca sa fii informat (Luni, 27 aprilie 2009, 23:40)

        releu [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        cand a fost cu ziaristii romani rapiti in Irak, Romania i-a eliberat si a a indicat si cum se poate elibera ziarista franceza, care a fost eliberata la cateva zile mai apoi, dupa ce Franta nu reusise de luni si luni. Drept pt. care, primul ministru francez de atunci, acelasi sarkozi, azi presedinte a multumit public Romaniei in parlamentul francez. asa ca ..... ai lipsuri mari la cunostinte, compensate bogat de complexe
        • 0 (0 voturi)    
          prostovani mitici (de la Mit nu de la mitic) (Marţi, 28 aprilie 2009, 9:08)

          Daniel [anonim] i-a raspuns lui releu

          Bai Releu,

          ce stii tu despre povestea cu ziaristii?
          habar n-ai tu de realitatea aflata in spatele perdelei de fum a diplomatiei.

          La asta se rezuma "lipsa ta de complexe"?

          Stiu si eu o gramada de indivizi care se cred mai destepti decat francezii, nemtii, americanii dar in fata unei "oportunitati" de job la o firma straina nu stiu cum sa mai linga papucii angajatorului...

          Asa ca fugi de-aici cu povestile tale de 2 lei gen Mihai Viteazu, Stefan cel Mare,...povestite de precupete cu patru clase.
          • 0 (0 voturi)    
            dar tu ce stii? (Marţi, 28 aprilie 2009, 13:47)

            Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

            hai ca esti cel putin ciudat.
            Poate fi lauda si de cacat, dar scris ramane faptul ca Sarkozy a multumit public si oficial Romaniei pt sprijinul acordat.
            Perdea de fum? De acord, dar faptul ramane scris.
            • 0 (0 voturi)    
              Eu nu stiu. Tu? (Marţi, 28 aprilie 2009, 14:43)

              Daniel [anonim] i-a raspuns lui Lucian*

              Deci, probabil a fost o colaborare OK intre serviciile secrete romanesti si franceze.
              Perfect si normal pentru 2 tari aliate.

              De aici pana a spune ca: "...Romania i-a eliberat si a a indicat si cum se poate elibera ziarista franceza, care a fost eliberata la cateva zile mai apoi, dupa ce Franta nu reusise de luni si luni..." semana cu o ingamfare gratuita.

              Exprimarea asta nu este corecta. Atat!
              Seamana cu ingamfarea ....
              • 0 (0 voturi)    
                De cand te ocupi de cocalari, (Miercuri, 29 aprilie 2009, 10:12)

                bai Daniel [anonim] i-a raspuns lui Daniel

                ai devenit cel mai mare.
                Asta e realitatea: francezii nu au reusit sa o elibereze pe a lor de luni de zile, si au aranjat romanii.....

                Mai departe poti sa it consumi complexele chiar si in vazul lumii, daca asta iti place.
    • +8 (8 voturi)    
      @kalu (Luni, 27 aprilie 2009, 15:25)

      Regat [anonim] i-a raspuns lui kalu

      A fost foarte bine ca i s-a facut o oferta de asistenta consulara. A refuzat, sa fie sanatos. Sa-i ofere asistenta cei carora le-a cerut asta. Dar faptul ca MAE a facut aceasta oferta este un lucru firesc si normal
      • +1 (1 vot)