Achizitie in vremuri de criza, pe final de mandat: Sapte Mitsubishi de teren pentru Directia Silvica Botosani 

de Sergiu Balascau     HotNews.ro
Joi, 23 aprilie 2009, 14:09 Actualitate | Esenţial


Directia Silvica Botosani a achizitionat in plina criza economica sapte automobile de teren marca Mitsubishi L 200. Acestea au fost cumparate in luna decembrie a anului trecut, insa, cu toate acestea, afacerea a iesit la iveala abia in primavara acestui an, la citeva saptamini de la schimbarea directorului. Masinile au ajuns la Botosani chiar in preajma Craciunului, adica la o data la care liberalul Mihai Axinte, cel care a condus unitatea, stia deja ca nu va mai fi director.

El sustine insa ca nu a avut o legatura directa cu licitatia. “A fost o comisie, nu eu ca director, a fost o comisie … A fost director economic, responsabilul de la mecanizare, cel de la achizitii publice, deci nu eu in mod direct. Am aprobat doar ceea ce au facut ei”, a afirmat Mihai Axinte.

Contractul prevede plata pentru fiecare masina a unei sume de 18.900 de euro. Banii au fost asigurati din fondurile proprii ale unitatii, plus un aport venit de la Regia Nationala a Padurilor. Culmea, desi criza economica s-a declansat in a doua jumatate a anului, Mihai Axinte sustine ca achizitia s-a efectuat in luna decembrie intrucit pina atunci “n-aveam bani”.

Masinile au fost repartizate ocoalelor silvice din judet, una raminind la dispozitia conducerii silvice judetene. Achizitia a avut loc in conditiile in care unitatea detinea deja un autoturism de teren Toyota Rav 4, o Nubira, un Cielo si alte automobile.

La Botosani se poarta Mitsubishi

Coincidenta sau poate nu, mai multe institutii din Botosani si-au cumparat in precedenta legislatura acelasi model de Mitsubishi. Asadar, la rindul sau, Inspectoratul Judetean in Constructii are in dotare un Mitsubishi L 200. “Bucurestiul … acolo se fac achizitiile, acolo se fac licitatiile … noi de la judete ne-au chemat si ne-au trimis masina respectiva. N-as putea sa spun cit costa”, a afirmat Ioan Ciobanu, inspectorul sef al Inspectoratului Judetean in Constructii. Cert este insa ca, iarasi coincidenta, masina a fost cumparata tot de la Casa Auto Iasi.

O noua institutie, aceeasi poveste: Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara si-a imbogatit parcul auto cu doua Mitsubishi L 200. Ca si conducerea Inspectoratului Judetean in Constructii si cea de aici sustine ca nu s-a ocupat de achizitie. “Licitatia s-a tinut la nivelul agentiei nationale. Nu avem idée de preturile care s-au oferit”, a afirmat Dumitru Istrate, directorul OCPI, care nu a precizat firma furnizoare.

Reprezentantul Guvernului in Botosani nu cunoaste vreo directiva privind achizitia cu prioritate a acestui tip de masini. “N-as putea sa va dau un raspuns. Anul trecut eram lucrator in Ministerul de Interne, nu in judetul Botosani. Bine ar fi sa ii intrebati pe cei care sint ordonatori de credite”, a afirmat prefectul de Botosani Cristian Roman. 








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1586 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Dacă un om nu este vinovat... (Joi, 23 aprilie 2009, 14:33)

    Wasile [utilizator]

    Toți se scuză aruncând vina pe comisii, încercând diluarea faptei într-o masă se oameni.
    Dar oare nu pot fi luați cu toții de guler? La un loc?

    Acum, pe de altă parte, nu sunt extrem de scumpe mașinile acelea. de teren. Dacă e nevoie de dânsele, nu au făcut chiar o afacere rea. Însă e nevoie de ele? Sau nu au bani de benzină? Și de ce șapte - trei nu erau suficiente? Licitație s-a organizat?
  • +3 (3 voturi)    
    asa si ?? (Joi, 23 aprilie 2009, 14:33)

    asa si [anonim]

    bun , pretul de lista pentru cel mai ieftin model de Mitsubishi L 200 e de 19040 euro deci daca au luat la 18900 euro eventual cu ceva dotari e f bine ... prin comparatie cu loganurile de 60.000 euro achizitionate la pret de 10 ori mai mare decat cel de lista :) ... ce ati fi vrut sa cumpere .. ARO ???
    Apropo , loganurile alea s-au mai luat sau s-a anulat contractul ? :)
    • 0 (0 voturi)    
      snt de acord (Joi, 23 aprilie 2009, 18:40)

      Sf Ilie [anonim] i-a raspuns lui asa si

      Sunt de acord, pretul este foarte bun pentru cei care cunosc cat de cat piata auto. Vehicule 4x4 sub 20.000 de euro este pret bun. Acuma discutii despre momentul achizitiei se pot face, dar trebuie vazut cum au fost prinse ele in sistemul de achizitii. Adica poate oamenii aia nu isi pot face treaba fara masini, si din ce am vazut in articol, nu prea aveau masini de teren. Cu toti stim ca sunt prea putine controale de verificare a taierilor ilegale. Daca achizitionarea se traduce in amenzi, investitia se poate amortiza rapid. Un pic mai multa documentare nu strica.
  • 0 (4 voturi)    
    si ce daca (Joi, 23 aprilie 2009, 14:34)

    mithu [anonim]

    foarte bine ca le-au cumparat...dupa voi ar trebui sa fie toti rupti in fund
  • 0 (4 voturi)    
    nu e normal? (Joi, 23 aprilie 2009, 14:36)

    Bogdan [anonim]

    ce dau bani de la ei? sunt banii statului, de ce sa nu traim bine?normal ca s-a primit si comision care o fi fost asa la vreo 8-10 000 EUR, i-au impartit bietii oameni, saracii, ce nu stiti ce greu este sa intretii 2-3 vile construite cu banii din spagile pt padurile furate si intabularile ilegale?
  • +2 (2 voturi)    
    Mare smecherie (Joi, 23 aprilie 2009, 14:38)

    Aph [anonim]

    140.000 EUR? Hai sa nu cadem in derizoriu, mi-ar fi si rusine sa aud ca economia romaneasca depinde de o cheltuiala ca asta. Eu zic sa-i multumim lui D-zeu ca nu si-au luat Logan-uri, cu binecunoscutele imbunatatiri bateau bine spre milionul de EUR.
  • +1 (1 vot)    
    Mitsubishi L 200 (Joi, 23 aprilie 2009, 14:38)

    b09d4n [utilizator]

    Masina este foarte buna iar pretul fara competitie pentru fiabilitatea si versatilitatea oferita.

    Ne plangem ca sunt decimate padurile dar trimitem patrule cu bicicleta sau cu loganul.

    Hotarati-va ce atitudine vreti sa adoptati. Cand scrieti un articol ganditi-va ca dumneavoastra ati facut achizitia si cum ati fi procedat.
    • +2 (2 voturi)    
      pai articolul.... (Joi, 23 aprilie 2009, 15:12)

      Nicky [anonim] i-a raspuns lui b09d4n

      ..e scris pentru prostime, sa citeasca si sa se indigneze.
      • 0 (0 voturi)    
        CORECT (Joi, 23 aprilie 2009, 15:43)

        xyz [anonim] i-a raspuns lui Nicky

        Cel mai corect si pertinent comentariu citit de mine pana acum. Bravo! Exact asa cum ai spus sunt scrise din ce in ce mai multe articole pe hotnews. "sa se indigneze" si sa se panicheze as mai adauga eu.
        • 0 (0 voturi)    
          Hotnews (Joi, 23 aprilie 2009, 17:29)

          b09d4n [utilizator] i-a raspuns lui xyz

          Da, uneori cred ca nu mai sunt in targetul lor. Citesc niste articole ge stirile protv de la ora 5 si nu inteleg nici atitudinea redactorului si nici ce cauta pe acest site.
  • 0 (0 voturi)    
    Banii pt educatie (Joi, 23 aprilie 2009, 14:48)

    Doina [anonim]

    Evident ca dl Tariceanu nu dorea sa dea bani la educatie. Intr-o eventuala vizita in judet, profesorii nu l-ar fi putut plimba in Mitsubishi.
    Se stia in decembrie ca a scazut pretul masinilor. De ce sa sufere sarmanii producatori si comercianti de masini?
  • +2 (2 voturi)    
    Singurul lucru... (Joi, 23 aprilie 2009, 14:56)

    Vorbe goale [anonim]

    ... pe care il putem remarca este pretul bun la care au fost achizitionate. Bun asa!

    PS: asta e "marea coruptie" de care va ocupati?
  • 0 (0 voturi)    
    FOARTE IEFTIN !! (Joi, 23 aprilie 2009, 14:58)

    dee [anonim]

    Super ieftin.. sa ne zica si noua cand mai fac achizitii, sa ne luam si noi la preturile alea...


    Bravo lor! (sincer)
  • +1 (1 vot)    
    Si ce daca? (Joi, 23 aprilie 2009, 15:00)

    Sadrin [utilizator]

    Nu vad ce mare drama e stirea asta. Foarte bine ca s-au achizitionat masinile alea avand in vedere ca pentru o directie silvica parcul lor de masini era un dezastru (o singura masina de teren!). Si le-au luat si ieftin pe deasupra...
  • +1 (1 vot)    
    asa da! (Joi, 23 aprilie 2009, 15:11)

    Nicky [anonim]

    Vedeti ca se poate si asa? Au luat niste masini bune la preturi ok!
    Si sigur cineva si-a tras si comisionul!
    Asta nu inteleg nemernicii astia: ca pot face si treaba buna si pot incasa si comisioanele!
    Dar cred ca sunt prea lacomi ori prea prosti!
  • +2 (2 voturi)    
    achizitii (Joi, 23 aprilie 2009, 15:24)

    Moro [anonim]

    Ceea ce razbate clar din acest jalnic articol este lipsa crasa de documentare. Pretul de achizitie este unul exceptional si o spun ca un cunoscator al domeniului, lucrand la concurenta lor directa.
    Titlul se vrea unul de stiri de la ora 5, dar nu regasesc nimic spectaculos. Au facut realmente o afacere, vis-a-vis de pret, iar luad in condiderare destinatia lor, directia silvica, va rog sa ne transmiteti ce credeti ca ar fi trebuit sa cumpere!
    Rusinica....
  • 0 (0 voturi)    
    Mitsubishi L200 (Joi, 23 aprilie 2009, 15:31)

    petru [anonim]

    Foarte buna masina de teren si foarte bune preturi. Felicitari Ocolul Silvic pentru achizitie.
    Articolul asta ar fi avut sens daca era vorba de Audi Q7 sau macar VW Touareg.
    • 0 (0 voturi)    
      daca tu si cei de mai sus crezi ca: (Joi, 23 aprilie 2009, 15:50)

      chitnicu [anonim] i-a raspuns lui petru

      masinile astea vor vedea drumuri forestiere cred ca cadeti in eroare grava. acolo e vorba de plata tacerii unor directii silvice fata de taieri ilegale, licitatii 100% trucate, etc. reporterul este foarte bun cind scoate in evidenta ca aceiasi firma aprovizioneaza tot botosaniul cu masini de teren. aro ce are? . nu are cd player si gps si busola sau ce ii lipseste? aaaaaaaaa era facut de romani
      • 0 (0 voturi)    
        ARO (Joi, 23 aprilie 2009, 16:05)

        adi [anonim] i-a raspuns lui chitnicu

        sa cumperi tu amice. Da am auzit si eu ca este mai ieftin si o sa ii puna motor de avion. Prietene de unde ARO ca nu mai exista. Daca astia au luat-o L200 la pretul ala poate ii intreaba cineva cum, nu de ce au luat masinile ast ea.
        Apropo, in plina criza economica madam Udrea vroia alta limuzina la minister asa ca du-te si plangi in alta parte.
      • 0 (0 voturi)    
        foarte bine (Joi, 23 aprilie 2009, 16:11)

        donache [anonim] i-a raspuns lui chitnicu

        Foarte bine ca se doteaza cu aceste Mitsubishiuri ieftine. La 18.900 chiar e bun raportul pret/performanta. Ai fi preferat sa se doteze unii cu astea ieftine, altii cu VW sau Audi sau Volvo mai scumpe? Normal ca iau toti aceeasi, L200 ieftina.
  • 0 (0 voturi)    
    Pai daca . . . . (Joi, 23 aprilie 2009, 17:47)

    Vali cel batran [anonim]

    . . . . .le-au cumparat inainte de craciun nu e nici o problema, pe atunci economia romaneasca sub conducere liberala duduia de zor.
  • 0 (0 voturi)    
    Scurta analiza (Joi, 23 aprilie 2009, 19:47)

    Jairzinho [anonim]

    Pai oameni buni faza asta e, cind ministrii dau din colt in colt ca n-au bani, ca tre' sa facem reduceri, ca nu sint bani pt.cresteri salariale, o institutie a statului isi permite sa cumpere 7 (sapte) masini de teren intr-o singura luna ... Pretul conteaza mai putin. Simplul fapt ca tu tai padurea statului si cheltui bani pe "gipane" in timp ce mii de oameni ramin fara locuri de munca nu pare tocmai OK

    Apoi, faza a doua, cam toate deconcentratele astea din Botosani si-au luat masini de la aceeasi firma ... curat murdar

    Mai cititi si printre rinduri ... adica nici jurnalistii n-au prea zis direct ca Basescu l-ar arestat pe Becali pentru ca nu puteau dovedi, dar au lasat sa se inteleaga ...
  • 0 (0 voturi)    
    parerea mea.... (Vineri, 24 aprilie 2009, 2:46)

    jee [utilizator]

    achizitii total inoportune pentru noi, dar oportune pentru institutii fiindca banii necheltuiti nu se reporteaza de la un an la altul. insa nu va alarmati, e plina tara de asemenea achizitii.

    as vrea sa vad si eu eficienta achizitiile ca vad ca tot timpul sunt scuze pentru situatia X sau Y. de fapt, nu cred ca are nici o legatura directa cu activitatea curenta, ci mai degraba cu orgoliul celor de acolo
  • 0 (0 voturi)    
    ANALIZA ARTICOLULUI (Luni, 27 aprilie 2009, 17:35)

    Subiectiv [anonim]

    Am citit articolul precum si comentariile si ma simt obligat sa formulez cateva precizari esentiale :

    1. Toate Directiile Silvice din ROMANIA subordonate ROMSILVA au organizat licitatii pentru achizitionarea de autoutilitare de teren 4x4. La unele directii au casigat dealeri Toyota, la altele dealeri MAZDA, la altele dealeri ai MITSUBISHI. Practic nu trebuie redusa achizitia de la ROMSILVA doar la Mitsubishi.

    2. Mitsubishi L200 este un autovehicul autoutilitar prevazut cu 5 locuri/4 usi si bena, deci a nu se confunda cu "Jeep-anuri". Pt o mai buna recunoastere seamana cu o DACIA PAPUC insa mai mare .

    3. Nu toate institutiile deconcentrate din Botosani au achizitionat MITSUBISHI L200, iar cele care au facut-o au urmat pasii legali prevazuti in OUG 34/2006, iar castigator nu a fost de fiecare data acelasi dealer (chiar daca este Mitsubishi)

    4. Referitor la pret : 18.900 euro pret de achizitie in comparatie cu pretul de lista de 20.300 euro este rezultatul direct al liberei concurente din cadrul licitatiei publice, unde au participat 3 sau 4 firme. Probleme legate de comision se pot pune in momentul in care pretul de achizitie ar fi fost considerabil mai mare decat cel de lista.

    5. in ceea ce priveste oporunitatea achizitiei, este de mentionat faptul ca banii erau alocati inca din 2007 pentru aceasta investitie, insa din cauza unor probleme procedurale achizitia a fost anulata si reluata in 2008.

    Am speranta ca pe parcursul celor 5 puncte, am reusit sa va fac o ideea asupra faptelor reale, nu asa cum sunt redate in mod evident tendentios in prezentul articol.
  • 0 (0 voturi)    
    ARTICOLE REGIZATE (Marţi, 28 aprilie 2009, 10:42)

    tavy [anonim]

    Dupa cum vad eu pe cineva deranjeaza ca astia de la Romsila BT au luat masinii, probabil este cineva care nu a castigat licitatia :))) sau care nu a luat el spaga. Asa cum au zis si altii pretul este foarte bun si daca te mai gandesti ca Mitsubishi chiar este o masina buna nu am avem de ce sa mai comentam.
    In perioada de criza iti poti lua masinii la preturi bune si dupa mine baietii chiar au facut o afacere buna.

    PS: Cei care au scris articolul cred ca erau cei de la DACIA :)))
    nu au putut sa vanda ei Logan Pick-up cu girovar :)))