Scrisoarea de la FMI a sosit. Guvernul se reuneste in sedinta extraordinara

de E.M.     HotNews.ro
Joi, 23 aprilie 2009, 10:39 Actualitate | Esenţial


Autoritatile romane au primit scrisoarea de la FMI, a anuntat purtatorul de cuvant al Guvernului, Ioana Muntean, citat de NewsIn. Premierul Emil Boc a convocat o sedinta de Guvern extraordinara, la ora 14:00, pentru a discuta pe tema acordului de imprumut cu FMI si CE.

Romania a obtinut, in luna martie, acordul asupra unui pachet de finantare de aproape 20 miliarde euro, din care 12,95 miliarde euro de la FMI, 5 miliarde euro de la Comisia Europeana, iar restul de la mai multe institutii financiare internationale. FMI si CE conditioneaza acordarea banilor de adoptarea unor politici fiscale si salariale responsabile, dupa ce deficitul bugetar a depasit 5% din PIB in 2008. Prima transa din finantare pentru Romania, de 5 miliarde de euro, ar fi asteptata pana la15 mai.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1523 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    hmm... (Joi, 23 aprilie 2009, 11:05)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    Pare fi o adevarata scrisoare de dragoste...am primit si eu o copie:

    Draga Romania,
    Din spirit de solidaritate cu tine (draga mea), te voi lua de sotie (chiar daca nu vrei cu adevarat), si te voi tine in casa la mine (fortat) sa-mi speli, calci, faci mancare, faci copii. Eu (FMI) iti voi da ceva banuti ca sa iti ajunga pentru toate astea iar tu vei fi slujnica mea.

    Cu drag (de putere)
    FMI
  • +2 (4 voturi)    
    Scrisoarea de la FMI (Joi, 23 aprilie 2009, 11:06)

    FEMEIUL [anonim]

    Dear Boc, fii fericit,
    Pe romani i-ai saracit !
    In doi ani, vor fi curati :
    Si fu..uti, si banii luati !
  • 0 (2 voturi)    
    depreciere (Joi, 23 aprilie 2009, 11:53)

    cristian [anonim]

    Vad ca baietii lui Orban au iesit la atac.
    Bosul cel mare (DP) a pierdut cam mult in urma acordului cu FMI. El mizase pe un euro la 9-10 lei.
    • 0 (2 voturi)    
      .... (Joi, 23 aprilie 2009, 13:17)

      ToBeOrNotToBe [utilizator] i-a raspuns lui cristian

      citeste cateva despre asasinatul economic. Apoi mai vorbim...Spor la lectura
      • 0 (2 voturi)    
        pentru ToBeOrNotToBe (Joi, 23 aprilie 2009, 15:18)

        cristian [anonim] i-a raspuns lui ToBeOrNotToBe

        Mersi pentru indicatie.
        Am citit asta in original acum cateva luni pe un site indicat de Nexus.
        Eu nu-ti recomand ceva de citit ci incerc te provoc sa gandesti cu propriul cap.
        Economia Romaniei a devenit atat de vulnerabila, totul aflandu-se in mainile strainilor care oricand se pot retrage incat moneda nationala s-ar prabusi foarte usor mai ales daca si in interior exista insi cu forta financiara dispusi sa speculeze acest lucru. De aceea Mugur Isarescu trebuie sustinut in eforturile sale. De ce a ajuns Romania in aceasta situatie?
        Aici ar fi de vazut cum s-a actionat in ultimii 10 ani. Oricum iti multumesc ca ai raspuns civilizat
        ceea ce inseamna ca nu esti dintre cei pusi de Orban sa polueze si aceasta utima reduta a celor care nu accepta ca media lui Vantu,Patriciu si Felix sa gandeasca pentru ei.
    • 0 (2 voturi)    
      Nu sunt "baiatu' lui Orban" (Joi, 23 aprilie 2009, 15:04)

      FEMEIUL [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Draga cristian, ma enerveaza trubadurul orban la fel de mult ca pe tine.
      Nu trebuie musai sa fii inrolat pentru a fi critic.
      Treaba cu FMI e mai urata decat crezi. Sunt sigur ca si tu esti un cetatean simplu. Acesti bani vor trebuie platiti de oameni ca noi.
      • 0 (0 voturi)    
        scuze (Joi, 23 aprilie 2009, 16:50)

        cristian [anonim] i-a raspuns lui FEMEIUL

        Imi cer scuze daca te-am suparat. Da sant un cetatean simplu si realizez ca banii care se vor consuma vor trebuii returnati.
        Problema este ce s-ar fi intamplat fara acest acord intr-o tara in care totul este in mainile strainilor.
        Iti imaginezi ce ar insemna ca un euro sa fie 10 lei? Ce ar fi ramas din economiile populatiei?
        E cazul sa se repete povestea din anii 90? In plus acordul impune si niste obligatii privind salarizarea in sectorul public si modernizarea sistemului de colectare a taxelor, reforme care fara o presiune externa ar fi imposibil de realizat.
        Cea mai mare parte a banilor va intra in rezerva BNR , iar in privinta restului guvernatorul Mugur Isarescu va avea un cuvant greu de spus.
  • +1 (3 voturi)    
    Prezentarea unei stiri (Joi, 23 aprilie 2009, 12:00)

    nano2k [utilizator]

    Cica "Romania a obtinut", nu "Romania a fost fortata"!
  • +1 (1 vot)    
    rapunsul meu (Joi, 23 aprilie 2009, 14:21)

    Sergiu [anonim]

    aici... mitocanie.blogspot.com