Cei mai fericiti copii din Europa traiesc in Olanda. Romania, la coada clasamentului

de Marius Mihaiescu     HotNews.ro
Marţi, 21 aprilie 2009, 15:15 Actualitate | Esenţial


 documente
(21 Apr 2009) PDF, 119KB
Copiii cei mai fericiti din Europa traiesc in Olanda si in tarile scandinave, in timp ce Romania ocupa locul 25 dintr-un clasament de 29 de tari, potrivit unui studiu realizat de universitatea britanica York si citat de AFP.

Romania ocupa locul 27 in ceea ce priveste sanatatea, dar sta foarte bine la capitolul relatii familiale - locul 5. La comportamente riscante, tara noastra se claseaza pe locul 24, in timp ce la educatie se claseaza pe pozitia 27, fiind tara cea mai slab clasata dintre cele 29 de state europene din acest punct de vedere.

Clasamentul a fost realizat pe baza a 43 de criterii (mortalitate infantila, obezitate, saracie, conditii de locuit, mediu etc) analizate pe parcursul a 19 ani.

Datele sunt valabile pentru anul 2006 si au fost colectate de Grupul de actiune impotriva saraciei infantile (CPAG).

Surprinzatoare este pozitia detinuta de Marea Britanie - inaintea Romaniei, Bulgariei (si aici ii devansam pe vecinii din sud), Letoniei, Lituaniei si a Maltei.

Olanda a obtinut rezultate bune la toate criteriile. In tarile scandinave traiesc tinerii care au cea mai mica inclinatie spre "comportamente riscante" precum raporturi sexuale precoce, fumat si consum de alcool.

Franta ocupa locul zece din punctul de vedere al comportamentelor riscante, calitatea conditiilor de locuit si de mediu, dar se situeaza pe locul 20 din punct de vedere a sanatatii si 28 in ceea ce priveste relatia tinerilor cu familia.

Marea Britanie este descalificata in principal de "numarul mare de copii care traiesc in familie in care niciun parinte nu munceste".

Iata clasamentul complet:
  1. Olanda
  2. Suedia
  3. Norvegia
  4. Islanda
  5. Finlanda
  6. Danemarca
  7. Slovenia
  8. Germania
  9. Irlanda
  10. Luxemburg
  11. Austria
  12. Cipru
  13. Spania
  14. Belgia
  15. Franta
  16. Cehia
  17. Slovacia
  18. Estonia
  19. Italia
  20. Polonia
  21. Portugalia
  22. Ungaria
  23. Grecia
  24. Marea Britanie
  25. Romania
  26. Bulgaria
  27. Letonia
  28. Lituania
  29. Malta








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8772 vizualizari

  • -3 (11 voturi)    
    saracii... (Marţi, 21 aprilie 2009, 15:23)

    x [anonim]

    eu zic ca daca ar fi luat in calcul doar copii "maimarilor nostrii" (vezi EBA, hrebe, etc), am fi net superiori:D:D:D:D
  • -4 (18 voturi)    
    iar Olanda? (Marţi, 21 aprilie 2009, 15:26)

    Gogu [anonim]

    "In tarile scandinave traiesc tinerii care au cea mai mica inclinatie spre "comportamente riscante" precum raporturi sexuale precoce, fumat si consum de alcool."

    Olanda care e campioana la droguri si sex a Europei e pe locul 1, halal
    • +11 (17 voturi)    
      Aiurea (Marţi, 21 aprilie 2009, 15:36)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      marijuana e tolerata in Olanda, in niciun caz un mod de viata ... iar legalizarea prostitutiei nu transforma tara intr-o campioana a sexului. Traiesc de ceva timp pe aici si sunt de acord cu statistica. Ofera conditii excelente copiilor.
      PS esti un bou
      • 0 (10 voturi)    
        Despre NL (Marţi, 21 aprilie 2009, 16:00)

        Koster A [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Cred si eu ca e putin gresit studiul. Cunosc si eu foarte bine Olanda, sotul meu fiind olandez, si la fel ca multi alti expati olandezi am ales sa ne crestem copilul aici tocmai pentru ca Olanda nu mai poate oferi conditii de moralitate ca sa nu mai vorbim de marele numar de emigrati din orase gen Rotterdam, Amsterdam sau Haga unde iti este greu sa intelegi ce mai inseamna olandez. Olanda are o mult mai mare infractionalitate decat Romania (cu arme de foc) ca sa nu mai vorbim de pedofili...si dealeri de droguri care te cauta la orice pas mai ales in jurul garilor si in centrul orasului.
        Daca mai adauc si conditiile climatice la toate astea..unde in NL ploua vreo 3 - 4 luni din an linistit si lumea e in depresie maxima...
        Dar in schimb cand soarele e sus pe cer Olanda este o tara foarte frumoasa si foarte structurata cu avantajele si dezavantajele ei ca si Romania care e plina de lume care nu respecta reguli elementare de circulatie si pune viata altora in pericol...si altele si altele..
        • +5 (9 voturi)    
          Ahaaa (Marţi, 21 aprilie 2009, 16:54)

          radub [anonim] i-a raspuns lui Koster A

          Deci pentru ca in Olanda ploua mai mult decat in Ro. si pentru ca in Amsterdam si Rotterdam avem un melting pot... Iata argumente inteligente si consistente care sa dovedeasca contrariul.
          Se pare ca stimata doamna isi limiteaza contactul cu societatea olandeza exclusiv prin informare de la TVR.
          • +2 (6 voturi)    
            NL (Marţi, 21 aprilie 2009, 17:26)

            KosterA [anonim] i-a raspuns lui radub

            Nu trebuie sa fiti de acord cu mine dar aceasta este opinia mea.Nu inteleg referirea la TVR. Banuiesc ca nu incercati sa faceti referiri la inteligenta unuia sau altuia dintre cei care comenteaza aceste stiri.... Ploaia si multiculturalitatea din Olanda pot fi intelese si apreciate diferit de fiecare dintre noi.
        • 0 (2 voturi)    
          Nu prea am inteles (Marţi, 21 aprilie 2009, 17:10)

          lciurici [anonim] i-a raspuns lui Koster A

          Scuze Koster A, dar nu prea am inteles ce ai vrut sa scrii, mai ales in prima jumatate a mesajului.
        • +1 (5 voturi)    
          ai luat teapa (Marţi, 21 aprilie 2009, 21:14)

          gore [anonim] i-a raspuns lui Koster A

          Mata fata draga nu stii despre ce vorbesti. Daca dumneata ai ales Romanica ca sa-ti educi copilul n-ai inteles nimic din Olanda si ai luat o teapa cat tine de mare. Cat despre infractionalitate nu cred ca stii ce insemna cu adevarat cuvantul. A vorbi de moralitate in Romania insemna sa vorbesti de franghie in casa spanzuratului. Cred ca n-ai mai mult de zece clase si alea facute cu greu daca atata ai inteles din Olanda.
          • +2 (2 voturi)    
            Obiceiuri de acasa! (Marţi, 21 aprilie 2009, 23:24)

            KosterA [anonim] i-a raspuns lui gore

            Nu stiu cum vine sa "iei teapa" dupa unii dar cred ca orice parinte isi alege unde crede ca e mai bine pt copilul sau. Cat priveste "zece clase" , va multumesc pentru timpul luat in a ma evalua. Sper ca Olanda va reusi sa va invete sa respectati opiniile altora fara a le adresa injurii sau calificari gratuite doar pentru ca au o opinie diferita de a dumneavoastra.
      • -5 (7 voturi)    
        cine zice ala e (Marţi, 21 aprilie 2009, 16:11)

        Gogu [anonim] i-a raspuns lui Radu

        asta e hal de discutie? de ce as fi bou daca eu asa vad lucrurile din afara Olandei, de la citeva zeci de km?
      • +2 (4 voturi)    
        Bati campii (Marţi, 21 aprilie 2009, 20:13)

        gore [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Gogule ai dat-o-n fasole. Am participat la un proiect comun in domeniul educatie cu o scoala din Olanda. Copii aceia pur si simplu m-au uimit. N-am reusit sa descopar un punct slab in ceea ce priveste educatia si tot ce tine de pregatirea lor pentru a deveni oameni adevarati pe care orice sistem social se poate baza.Sistemul lor educational este complet diferit de al nostru. Pe langa transferul de informatie pun accent pe socializare, munca cu adevarat in echipa, voluntariat, sport, initiativa individuala, creatie . Sunt exceptionali. Se ajuta intre ei, se sustin , i-au batut pe ai nostri la absolut toate disciplinele sportive, iar la fotbal Gogule nici nu ma mir ca ne bat mereu. Nu cred ca exista orasel care sa nu aiba teren de fotbal regulamentar iluminat unde copii joaca si dupa ce se intuneca. Parintii platesc antrenori care lucreaza suplimentar cu toti copii indiferent ca poarta ochelari, sunt mai dolofani sau mai scunzi. Orice copil cand termina scoala are notiunile tehnice de baza ale jocului de fotbal. Principalul element urmarit este cum se comporta copilul in joc si cum participa la efortul comun. Stiai ca olandezii au cea mai mare talie din lume (evident medie)? Halal asa natiune au grija de copii si au viitor. Acolo nu vezi copii bantuind aiurea pe strazi Gogule draga. Trebuie sa-ti ceri scuze fata de natiunea olandeza.
      • 0 (0 voturi)    
        Raducu lu' tatucu... (Miercuri, 22 aprilie 2009, 9:25)

        gabriel anastasescu [anonim] i-a raspuns lui Radu

        Sterge-ti nasucu! Copii din Olanda sint fericiti, pt. ca nivelul intelectual este 50% din ceea ce trebuie. Si probabil ca tu stii (pt. ca si tu esti fericit)!!? Cu cit esti mai "nestiutor" cu atit esti mai fericit. Sa nu-mi spui ca traiesti "pe aici", pt. ca mai sint si altii care cunosc situatia si au mai multa experienta cu sistemul de indobitocire olandez...
    • +3 (5 voturi)    
      tocmai de-aia (Marţi, 21 aprilie 2009, 15:51)

      Luke [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      inca un motiv demonstrat statistic pentru legalizarea prostitutiei si a ierbii. le-ar aduce intr-un cadru mult mai controlat si minorii ar fi mult mai protejati.
      Crezi ca o prostituata in legalitate sau un vanzator legal de marijuana si-ar risca licenta ca sa vanda unui minor?
    • +7 (9 voturi)    
      Lipsa informatie (Marţi, 21 aprilie 2009, 15:58)

      Me [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Cine te-a pacalit ca Olanda e campioana la droguri si sex a europei? "Drogurile" care sunt legale acolo sunt inofensive, ba chiar sunt folosite in toata lumea larga in medicina. Iar daca exista un "Red district" nu inseamna automat ca Olanda e campioana. Sunt 2 activitati pe care ei au preferat sa le tina "la vedere" si asta le ofera un mai bun control asupra lor dar si alte avantaje ca: preturi mai mici la "serviciile" respective, posibilitatea de a fi impozitate ...
      Nu crezi ca au fost mai inteligenti decit restul lumii? In plus, daca ai avea contact cu un olandez de rind nu te-ar mai surprinde pozitia Olandei in topul din articol.
    • +7 (9 voturi)    
      pai da (Marţi, 21 aprilie 2009, 16:13)

      deea [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Este si normal sa fie asa. Olanda nu este campioana nici la droguri nici la sex, ci le priveste pe amandoua cu mintea deschisa. Faptul ca legislatia privindu-le pe amandoua este permisiva nu inseamna ca este si campioana ci ca le tine de fapt sub supraveghere fara sa le interzica. Daca ai fost in Olanda ai sti cum stau lucrurile de fapt. Daca nu, mai documenteaza-te.
    • -3 (9 voturi)    
      si au si olimpici la consumul de stupefiante (Marţi, 21 aprilie 2009, 16:26)

      Hans [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      cei mai fericiti sunt copii olandezi care traiesc in cupluri gay ,conform studiului, deoarece beneficiaza de afectiunea maxima !!!
      eu cred ca studiul e de kkt ca orice motor produs in Anglia ;
      iar daca se ajunge la jigniri pe forum tip acest Radu pacat de educatia copiilor olandezi daca educatia adultilor ,fie ei si imigranti romi ,ajunge in impas
    • +2 (6 voturi)    
      esti ignorant, gogule! (Marţi, 21 aprilie 2009, 17:19)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Gogu

      olanda nu e campionana la droguri, doar ca sunt muuult mai deschisi la minte si au adus la suprafata prin legalizare consumul in conditii bine reglementate a cannabisului, cannabis care nu are rost sa mai discutam, dar e una din cele mai miraculoase plante prin actiunea terapeutica deosebita in multiple domenii medicale; pluis ca nu creeaza dependenta, nici nu exista supradoza in acest caz; dar ce sa spui comunistilor batrani si spalatilor pe creier ;) mai bine sa speriem lumea ca sunt droguri periculoase, doar tara ne vrea prosti, sa putem voita cum "trebuie"; despre prostitutie la fel, au regementat-o si au scos-o cat de cat la lumina. P.S. ma duc aproape anula o saptamana in vizita in Amsterdam, deci stiu ce vorbesc.
    • 0 (0 voturi)    
      Olanda (Miercuri, 22 aprilie 2009, 7:54)

      x-lescu [anonim] i-a raspuns lui Gogu

      Ce lipsit de cultura esti!Olanda nu e campioana la droguri si prostitutie!Este legalizat consumul de droguri usoare si pedepsit aspru detinerea si consumarea de droguri grele. Este legalizata prostitutia la fel ca in Germania.Eu am fost in Germania si Olanda si m-am simtit mai in siguranta ca in Romania. Din Olanda nu m-as mai fi intors atat de destinsa si frumoasa e atmosfera acolo.Si am fost in multe orase din Olanda.Sunt cu mult inaintea noastra din pacate.
  • -1 (3 voturi)    
    Ce sa inteleg din acest paragraf? (Marţi, 21 aprilie 2009, 15:26)

    teo [anonim]

    "tinerii care au cea mai mica inclinatie spre "comportamente riscante" precum raporturi sexuale precoce, fumat si consum de alcool." ? Ca daca legalizam prostitutia, consumul de stupefiante iar copiilor le dam de mici un pahar de tuica inainte de masa o sa-i faca mai fericiti, n-o sa caute senzatii mai tari cand se vor face mari?

    In Finlanda este cunoscuta problema cu pustanii care se imbata, a devenit o problema nationala. Drogurile n-au facut niciodata bine, sunt doar un fruct oprit pe care unii il gusta si se pacalesc. Prostitutia unde o incadram, la libertatea individului de a face ce vrea cu corpul lui sau la probleme legate de morala/trafic de persoane etc?
  • -2 (2 voturi)    
    e bine (Marţi, 21 aprilie 2009, 15:29)

    eu [anonim]

    daca suntem langa marea britanie e bine
  • +3 (9 voturi)    
    UK inaintea Romaniei?!!! :))))))))))))))) (Marţi, 21 aprilie 2009, 15:39)

    me [anonim]

    In Anglia o parte din copii sunt pusi pe antidepresive de la 5 ani, se bea de la 10-12 ani (procentul e foarte mare la capitolul asta..bautul e sport national de la varsta frageda!!) si vin noua sa ne zica ca stam prost la capitolul 'copilarie fericita'?!
    copiii mai nefericiti ca in UK nu am vazut nicaieri. e aberant acest clasament ...ce sa mai!!!
    • +2 (6 voturi)    
      in UK treaba e asa: (Marţi, 21 aprilie 2009, 15:53)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui me

      dupa 200 de whiskey ai vazut tu copil altfel decat fericiti? ar trebui sa fie pe primul loc la fericire, sau la euforie ma rog.
  • +2 (4 voturi)    
    coruptia in invatamant (Marţi, 21 aprilie 2009, 16:23)

    sorin [anonim]

    In Romania e o problema foarte grava cu coruptia din invatamant. Nasii mei au fetita de 11 ani la o scoala cu program intensiv, unde evident e inconjurata numai de copii "de bani gata", ai caror parinti (unii din ei) au facut banii prin tot felul de mijloace mai mult sau mai putin legale.
    Rezultatul: nu se pot face cursuri normale daca nu iti duci copilul neaparat la meditatie la profesor! Cu 1 milion de lei pe sedinta! In clasa a 5-a!!
    Deci profesorul nu isi da interesul sa ii invete ceva pe copii, daca nu isi primeste si bani grosi pt asta. In plus, unii copii cu educatie proasta isi bat joc de ceilalti copii de fata cu profesorul, iar profesorul nu le zice nimic, pentru ca ei sunt printre cei care vin la meditatie si platesc, si in plus parintii lor sunt "mari smenari". Iar parintii copiilor batjocoriti nu pot sa faca nimic pentru ca, deh, nu au nici bani, nici pile la director sau la inspectorat...
    Am prieteni care locuiesc in tari precum Olanda sau Belgia si pot sa va asigur ca asa ceva nu se intampla in aceste tari...
    Din punctul asta de vedere (si nu numai) invatamantul romanesc a decazut mult fata de cum era prin anii '80-'90, pe vremea mult condamnatului regim comunist.
    • +3 (3 voturi)    
      Ai dreptate Sorin (Marţi, 21 aprilie 2009, 17:07)

      Calin [anonim] i-a raspuns lui sorin

      Nu stiu daca doar eu am parerea aceasta, dar din nou mi se confirma ca directia bine - rau este egala cu axa Nord-Vest -> Sud-Est...
      Comparand mai multe domenii, gen politica, cultura, economie si nu numai...am impresia ca tarile din Nord conduc detasat la imagine in fata celor din Europa de Est sau Sud. Nu am fost in decat ca turist in Nordul Europei, dar pot sa va spun ca am ramas impresionat despre modul de viata de acolo. Acum ca fiecare copac are si mere stricate, nu este o noutate...diferenta este in raportul dintre merele stricate si cele bune...iar in Romania am impresia ca merele stricate incep sa se inmulteasca ingrijorator.
    • 0 (0 voturi)    
      nu ai si fini...??? (Marţi, 21 aprilie 2009, 20:31)

      GOGU DE LA BISTRITA [anonim] i-a raspuns lui sorin

      ......profesori????? se zice ca veniturile din invatamint de acum 10 nu se compara cu cele de acum...,,,,,Corect????!!!!!
      Jupine viisi spui acum ,simi se pare corect,ca bunaoara calitatea invatamintului nu mai e aceeasi.Corect?? Asta ar insemna oare ca ar trebui sa ma duc la vecinu ,,profu'' sa-i cer banii inapoi cu care am cotizat la buget de voie de nevoie??!! Oricum rezultatele nu se prea vad ca sa folosesc un termen mai dulce....
      Si nu-i obliga nimeni sa stea cu mina intinsa daca sec tot zice ca ar avea ,,oarece coloana'' . Si , apropoo,,nu am gasit disponibila slujba lui Victor Petrini ci doar cea de hingher si totusi momentan asta e !!
      Si ce-o fi in Olandaaaa... mai vedemmm...!!
  • +4 (6 voturi)    
    hmm (Marţi, 21 aprilie 2009, 16:29)

    cl [anonim]

    nu pot sa cred cat de usor pot sa emita unii opinii gen "olanda e campioana sexului si a drogurilor". sondajul este corect, olanda este o tara cu oameni cu capul pe umeri. de-aia la ei este legal ceea ce este legal si totul se reduce la civilizatia cetatenilor care stiu sa aiba masura si sa aleaga ceea ce e bine pentru ei.
    iar din moment ce romania este printre ultimele tari in acest clasament nu poate decat sa confirme veridicitatea lui.
  • +1 (3 voturi)    
    Copiii din RO (Marţi, 21 aprilie 2009, 16:32)

    Koster A [anonim]

    As vrea sa adaug doar ca e bine sa intelegem acest studiu ca pe unul care analizeaza si alti copii din Romania decat pe ai nostri. Vorbesc aici de numarul mare, rusinos de mare de copii ai strazii si de orfani pe langa care foarte multi romani trec indiferenti. Nu e pentru prima data cand auzim de Romania drept "campioana" la avorturi si orfani, ceea ce dragi conationali spune FOARTE mult despre romani si Romania., din pacate.
    Nu trebuie sa ne uitam doar la copilul nostru care ar fi discriminat de acest studiu pentru ca de copilul nostru stim sa avem grija. Trebuie cred sa intelegem ca zecile de mii de copii amarati din Romania sunt si ei reprezentati aici, fie ei romani sau rromi. Asta DA Poate face ca RO sa se afle pe locul 25...
    • -4 (4 voturi)    
      locul 25 (Marţi, 21 aprilie 2009, 17:15)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui Koster A

      Intr-un astefel de clasament cu Olanda pe primul loc, prefer Belgia, Franta, Italia, Portugalia, Grecia din a doua jumatate a clasamentului. Si chiar Romania
      That's life folks
  • -5 (5 voturi)    
    Rahat cu apa rece (Marţi, 21 aprilie 2009, 17:13)

    Pogo Yogo [anonim]

    Eu am trait cini ani in NL si acum sunt de doi ani in DK: Ma surprinde ca NL e pe locul 1 si DK abia pe 6. Evident ca clasamentul este fals. Daca socotesc ca olandezii stau in urbii suprapopulate cu case stramte iar danezii care au acelasi teritoriu si sunt de trei ori mai putin, e clar ca cel putin ca teritoriu/locuitor DK e in friunte. Apoi salariul unui parintee cam cu 25-30% mai mare...deci tot bine pentru copii....si apoi gradinita e gratis nu 2000 de euro pe luna, si copii stau numai cate 4 la o ingrijitoare '(dagplaj) pe cand in NL stau cu turma cate 25-30. Deci e un clasament tendentionist, un fel de reclama pro-NL: Toata lumea care a fost pe acolo stie ca lucrurile nu sunt asa de roze cum scrie presa, dar e bun pentru botanisti care stau acolo si cred ca s-au relocat in paradis. Treziti-va looserilor..exista tari mult mai faine..un exemplu Elvetia.
    • +2 (2 voturi)    
      Elvetia, nici chiar asa (Marţi, 21 aprilie 2009, 17:47)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Pogo Yogo

      Elvetia nu e tocmai raiul pe pamant. As pune-o in zona de jos privind comportamentele riscante, relatiile tinerilor cu familia si organizarea invatamantului. Daca compenseaza cu celelalte, nu stiu.
  • 0 (2 voturi)    
    Un tanar din Romania (Marţi, 21 aprilie 2009, 17:42)

    Rumalun1st [utilizator]

    Vreau sa stiu si eu ce a facut guvernul autoritatile pentru dezvoltarea tanarului ca individ activ si functional in societate. Ceva,un program o miscare, "o atentie " cum se zice prin Romanica. Sa vad si eu o aplecare spre ameliorarea conditiilor de viata a tinerilor, acest catalizator al societatii din partea institutiilor abilitate. De la tineri pleaca schimbarea spunea un ilustru filozof, dar intr-o tara in care tineretul este ignorat si etichetat in cel mai josnice modalitati in sens negativ evident, nu te poti astepta la schimbare, daramite una spre bine, ca doar tot aspteptam de douazeci de ani, nu?
  • 0 (2 voturi)    
    catastrofa, asta-i tara ta! (Marţi, 21 aprilie 2009, 19:01)

    miron costin [anonim]

    Dupa calitatea si inteligenta mesajelor, va dati seama pe ce loc se afla romanii. Mai e cazul sa vi-l spun? Om sta noi prost la copii, dar la adulti suntem de-a dreptul catastrofe. Numai tampiti a dat netul asta!
    • 0 (0 voturi)    
      ne dam seama (Miercuri, 22 aprilie 2009, 1:43)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui miron costin

      citindu-te cata dreptate ai LOL LOL LOL
  • 0 (2 voturi)    
    Vrajeala cat cuprinde! (Marţi, 21 aprilie 2009, 19:09)

    traian [anonim]

    Daca Suedia este pe locul doi inseamna ca acest top este facut la comanda cuiva sau pur si simplu la misto!
    Dincolo de ce se crede pe la noi , in Suedia de exemplu,nu este raiul pe pamant! Exista protectie sociala eficienta la modul ca ofera putin unor oameni care cer putin de la viata dar la fel de real si imobilismul unui sistem care a fost creat pe timpul cat regatul scandinav s a aflat sub guvernare social democrata.Un sistem imobil care a inceput sa scartiie in conditiile crizei...Coroana suedeza se mentine cu greu,cursul este undeva la 9 coroane la un euro.
    Cat despre criteriile care au stat la baza topului nostru...Pai in Suedia conditiile de viata pe care le ofera baracile carora ei le spun case sau apartamentele lor inchiriate sunt la nivelul sau sub nivelul celor din Romania.La noi pana si in bordeiele de pamant este cald...Copiii lor beneficiaza de atentia adultilor nu in familie ci la gradinite sau in scoli.Raceala parintilor in relatia cu copiii dar si frica adultilor de a nu incalca legile daca apostrofeaza minorii genereaza niste elevi grobieni ,obezi sau cu greutate sub medie care se refugiaza in lumea virtuala sau trec in cel mai bun caz la fumat in vazul lumii.Frumos este cand vezi profesori suedezi care ies la o tigara la zeci de metri de scoala trecand pe langa elevii care trag din piparoasa la intrarea in unitatea de invatamant...
    Iesiti fratilor din tipare si nu mai luati de bune toate stirile de presa.Daca scandinavii sunt asa de fericiti este pentru ca zicala aia care spune ca s fericiti cei saraci cu duhul este foarte adevarata!
    • +1 (1 vot)    
      Scuze,am gresit cursul de schimb (Marţi, 21 aprilie 2009, 19:58)

      traian [anonim] i-a raspuns lui traian

      Imi cer scuze,am gresit in comentariul meu cursul de schimb in Suedia.Care se mentine scazut,undeva in jurul a 11,1 coroane pentru un euro.
  • 0 (0 voturi)    
    olanda ? poate alta data (Miercuri, 22 aprilie 2009, 10:05)

    Sorin [anonim]

    In general nu citesc ziare si cu atat mai mult nu comentez stirile, dar asta mi se pare strigatoare la cer. Daca n-as fi vazut-o la televiziunea olandeza, as fi zis ca este inca o gogomanie a gazetarilor romani.

    La obiect, ma aflu in Olanda de ceva vreme si acum sunt si cu copilul meu de un an jumate aici. Pe zi ce trece imi dau seama ca nu pot trai aici si cu atat mai mult nu-l pot creste pe el aici.
    Fara a intra in dezbateri filosofice, probelma fundamentala este ca il scot afara in parc si nu are cu cine se juca. Este pustiu peste tot, parcurile si strazile sunt goale, aproape la orice moment al zilei.
    Asta are de-a face in primul rand cu clima care cam 10 luni pe an nu iti permite sa iesi afara si sa te bucuri de viata.

    Aceasta statistica face parte din acea categorie care scotea Islanda sau Norvegia pe primul loc la capitolul tari unde este bine de trait. Cand vedeam acel top, imi venea sa le sugerez boilor care l-au facut sa stea ei macar 6 luni in tarile alea. La un moment dat si-au dat si ei seama de aberatia pe care au scos-o si atunci au introdus si criterii mai subiective - clima, calitatea mancarii, modul cum iti petreci timpul liber, cultura, etc. Si de atunci tari ca Franta ies pe primul loc, ceea ce este mult mai rezonabil.

    Cred ca intelegeti ce vreau sa zic.

    Cu bine,
    Sorin
    • 0 (0 voturi)    
      mai gandeste-te (Miercuri, 22 aprilie 2009, 12:13)

      fritz [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Sa inteleg ca nu iti place in Olanda pentru ca parcurile si strazile sunt pustii, si pentru ca ploua mult. Din fericire nu te obliga nimeni sa stai acolo, nu-i asa? Vad ca nu esti de acord cu acest clasament si iti faci griji pentru ca se pare copilul tau nu creste fericit in aceasta tara. Totusi, daca relativezi putin, poti sa spui linistit ca din acest top rezulta ca in Olanda copii sunt printre cei mai fericiti din Europa si cu siguranta mai fericiti decat cei din Romania. In alta ordine de idei, eu te inteleg daca esti de un an si jumatate plecat, acum e perioada cea mai nasoala in care totul e rau si vrei sa pleci/sa te intorci cat mai repede. Cat despre parcurile cele goale exista o explicatie care denota, paradoxal, de ce in Olanda copii sunt mai fericiti decat in Romania: ei vin in parc cu parintii cand acestia din urma sunt liberi (adica weekend, rar seara) in rest sunt la scoala si acasa, de obicei cu fratiorii si surorile lor, unde isi fac temele si cineva se joaca si are grija de ei pana cand parintii se intorc de la servici.
      • 0 (0 voturi)    
        as vrea, dar am alte ganduri mai utile (Miercuri, 22 aprilie 2009, 13:13)

        Sorin [anonim] i-a raspuns lui fritz

        Fritz,
        Pana acum am stat aproape 10 ani in Olanda.
        As vrea sa fie asa cum spui tu, dar nu e. Weekendurile sunt perioadele cele mai rele de fapt. Atunci chiar e pustiu.
        Scoala dureaza in general pana pe la ora 15, iar majoritatea mamelor nu lucreaza, deci ar fi foarte simplu sa iasa afara cu copiii.
        Problema este mult mai adanca, are de-a face cu cultura si mentalitatea, care la randul lor sunt modelate de clima si mediu.
        Te rog observa ca nu am spus nimic despre cat de bine sau rau este in Romania. Eu ma refer strict la locul in care ma aflu acum. Si crede-ma ca nu pot fi spalat pe creier de aceste statistici care mie unul nu imi spun nimic.
        Nu ma intereseaza sa compar tarile intre ele, spun doar in mod obiectiv si subiectiv de ce cred ca statistica asta e o gogomanie.

        Asa cum spuneam in mesajul precedent, cand vor lua in calcul criterii precum clima, ce faci in timpul liber, calitatea reala a vietii (nu cea data de cati bani castigi), etc., vei vedea ca nici o tara nordica nu va mai intra in top 10.
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Miercuri, 22 aprilie 2009, 16:09)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui Sorin

          Tot ce a spus Sorin e adevarat. E si problema mentalitatii si diferentelor culturale. Ceea ce pt. un olandez e la superlativ poate nu insemna mare lucru pt un roman. Olandezii merg pe idea " taci si inghite", nu te exterioriza, nu te vaita, si deasemenea sunt foarte mandri: tot ce au ei e cel mai bun, ei sunt cei mai destepti, cei mai fericiti etc...Sunt foarte multe aspecte din viata unui copil care difera foarte mult de la tara la tara, de ex. in Olanda majoritatea copiilor pana la 12 ani se duc si se intorc de la scoala numai insotiti deoarece nu sunt in siguranta, in Romania duci copilul pana prin clasa a II-a apoi se duce singur.....care e mai fericit?
  • 0 (0 voturi)    
    saracii de noi, nu saracii de ei! (Miercuri, 22 aprilie 2009, 11:26)

    Vlad [anonim]

    este extraordinar cum fiecare stire de pe hotnews starneste un val de comentarii in urma carora se ajunge, inevitabil, la injurii. cred "intr-adevar" ca e mai bine sa fii roman, avem un dat al injuraturilor extraordinar! problema nu e ce tara e in capatul clasamentului, problema e "dorinta" romanilor de a iesi pe ultimul loc in orice!
  • 0 (0 voturi)    
    nivelul de trai scandinav (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:42)

    irontattoo [anonim]

    multa lume vorbeste de Suedia fara sa stie de fapt ce se intampla aici.De ani de zile se stie ca tarile scandinave au nivel de trai net superior celorlalte tari.Eu traiesc in Suedia si observ ca exista multe persoane care vad complet deformat situatia de aici.Da...sunt si aici probleme destule:droguri,rasism(la cel mai ridicat nivel),atacuri armate si multe alte rautati ,dar cand vine vorba de invatamant,spitale,curatenie, si multe multe altele...nici o tara nu intrece Suedia.DE CE va intrebati?pentru ca exista o forma de comunism la un nivel ceva mai slabut si care a facut din aceasta tara sa se ridice an de an,iar sistemul nu permite nici sa mori de foame da nici bogatas sa ajungi.sa fim seriosi,in ce tara se mai plateste salariu peste 2000(doua mii) de euro pe luna)?Numai in Norvegia mai gasiti salarii peste cele ale Suediei.Aci e totul controlat si in momentul in care te-ai apucat de rautati greu mai ai sansa de a te ridica pentru ca intri intr-un sistem numit KRONOFOGDEN,un fel de lista neagra si odata ajuns dureaza catriva ani sa reintri in randul lumii.2 coroane neplatite la Fisc iti pot face viata un iad.nu tu credite ,nu poti inchiria apartament...devii efectiv...NIMENI.ar fi vorba lunga referitor la Suedia,dar e mai bine ca si alti oameni sa dea cu nasu de informatii pe pielea lor si dupa aia vor intelege si care e treaba.multi se plang ca e rau in Suedia ,ca e frig ca nu mai stiu ce.clima e cam ca in Romania ,iar rau este cand nu ai acte si nu prea ti se combina treburile la hotii si alte cacaturi.Numai bine si noroc!
    • 0 (0 voturi)    
      ce prostie (Miercuri, 22 aprilie 2009, 14:57)

      florin [anonim] i-a raspuns lui irontattoo

      "clima e cam ca in Romania"
      Unde, in Suedia ????
      E cea mai mare aberatie de pe lista pana acum.
    • 0 (0 voturi)    
      "nivel de trai" (Miercuri, 22 aprilie 2009, 15:01)

      florin [anonim] i-a raspuns lui irontattoo

      "nivel de trai" nu inseamna cati bani castigi si cate poti sa cumperi cu ei
      nivel de trai inseamna mult mai mult decat atat, in primul rand cum iti traiesti viata; iar intr-o tara in care te simti ca intr-o pestera din cauza climei si a mentalitatii, nu cred ca ai un nivel de trai ridicat
  • 0 (0 voturi)    
    danemarca (Joi, 23 aprilie 2009, 16:20)

    james [anonim]

    o alta tara comunista e danemarca.Tot ce auziti despre tara asta...de bine...e o mare minciuna.DAnemarca e o tara de cacat...toti sunt bolnavi psihici aici...asta e adevarul.