Victimele soselelor

de Anne Marie Blajan     Menaru
Luni, 20 aprilie 2009, 20:55 Actualitate | Esenţial


Poate ar trebui sa vorbesc despre oameni - dar televiziunile vorbesc despre asta de fiecare data de sarbatori. Eu ma refer la cateii pe care ii vezi aplatizati pe soselele Romaniei atunci cand faci o calatorie de cateva sute de kilometri.

De Paste am fost la mama mea in Ardeal, in Deva, si am mers cam 800 de kilometri, dus-intors. Si am vazut probabil 20 de caini calcati de masini. I-am spus prietenului meu ca mi-as dori sa nu fie in situatia in care sa ii sara un caine in fata masinii. N-as suporta sa omoare un catel. Intr-o calatorie anterioara, pe aceeasi ruta, o masina in fata noastra a calcat un pui care traversa strada in urma mamei sale. iar aceasta s-a intors apoi la puiul apaltizat de masina care trecuse peste el. Si acum ma infior cand imi amintesc episodul, m-a durut sufletul, am vrut sa oprim, dar prietenul meu a avut dreptate: nu mai era nimic de facut, nu aveam cum sa adunam catelul de pe sosea sa il ducem la un veterinar, nu ii rupsese piciorul sau ceva de genul asta, il strivise cu totul.

De fiecare data ma intreb cine e de vina ca sunt atatea victime canine pe sosele. Sa fie soferii? Animalele? Autoritatile care nu au un program pentru reducerea numarului cainilor?

In Anglia, unde am trait ultimele trei luni de zile, singurele animale pe care le-am vazut pe soseaua din campus - nicidecum pe autostrada - au fost doua vulpi. Animale salbatice, adica. Am vazut cu totii cum autostrazile din strainatate sunt marginite de plase de sarma cel putin, daca nu de parapeti si garduri, pentru ca animalele sa nu poata patrunde pe carosabil. Astazi am vazut doi caini morti pe autostrada Bucuresti-Pitesti, pe o portiune (in sensul spre Bucuresti) unde este camp, nicio plasa, nimic. Nu e de mirare ca pe bietele animale le-a apucat traversatul strazii.

Stiu ca am o sensibilitate aparte cand este vorba despre animale si urmaresc cu regularitate emisiunile de pe Animal Planet gen Emergency Vet sau Animal Rescue. Cand vezi cat respect pentru viata acestor animale au in straiantate, te revolti ca noi suntem atat de lipsiti de compasiune. Si te revolti mai ales pe autoritati care nu au un program prin care sa sprijine asociatiile serioase care se ocupa de animale. Si ca nu au pedepse foarte aspre pentru stapanii de animale care le chinuie sau le abandoneaza. Cred ca nu vom putea fi considerati un popor civilizat pana nu vom respecta si drepturile animalelor si nu ne vorm stradui sa le salvam si sa le ingrijim precum ingrijim un membru al familiei, atunci cand le avem. Si sa ni le asumam, sa fim stapani responsabili.

Citeste restul articolului si comenteaza pe blogul Menaru






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















975 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    .... (Marţi, 21 aprilie 2009, 6:51)

    ToBeOrNotToBe [utilizator]

    Pai din pacate pentru tine draga domnisoara, eutanasierea este raspunsul la articoul dvs...
  • +1 (1 vot)    
    O fi vina noastra? (Marţi, 21 aprilie 2009, 7:34)

    elena [anonim]

    Este o doza (mare) de ipocrizie la toate nivelurile.

    Autoritati locale si Parlament care, de teama ca nu vor fi votati de o mina de femei nebune, nu incearca sa faca nimic pentru a reglementa aceasta situatie. Si, cind totusi se hotarasc sa ia masuri, o fac cu gindul direct la exterminare, si nu la gasirea unei solutii care, in masura in care este posibil, sa ofere o sansa animalului de a-si gasi stapin, eutanasierea fiind ultima varianta. Aici mai da o mina de ajutor si mass-media care, de dragul unor subiecte de scandal, pling intotdeauna de mila ciinilor luati de hingheri, dar niciodata de cea a omului muscat de acesti ciini.

    Pe urma vin acele femei (dar nu numai) nebune care considera ca a ajuta un animal inseamna sa il hranesti si sa il lasi in strada sa moara calcat de masini sau otravit, si nu sa il iei acasa daca iti este atit de drag si mori de dorul lui.

    Cred ca, de fapt, este o lipsa de responsabilitate in toate. Nu rezolvam probleme, doar ne amagim (pe noi si pe altii) ca suntem suflet bun si milostiv, ca ne gindim la binele altuia si facem ce este cel mai usor (poate vede si Dumnezeu ce buni suntem si ne ajuta mai tirziu).

    Legea lui Marinescu a trecut prin Parlament fara a fi discutata (a fost lasata sa ii treaca termenul si a trecut prin adoptare tacita). Nimeni nu a incercat sa o puna in discutie, nici la momentul respectiv, nici mai tirziu. Degeaba ne luptam cu primariile daca legea nu le permite gasirea unei solutii. Dar este adevarat si ca, pina la legea lui Marinescu, nimic nu impiedica primariile sa rezolve situatia, dar nu au facut nimic.

    Poate ca ar trebui sa se auda si vocea celor satui sa vada ciini liberi pe strazi, nu doar al "Brigitte Bardot"-rilor de cartier.
  • -1 (3 voturi)    
    Articol de calitate (Marţi, 21 aprilie 2009, 8:18)

    Roadkill [anonim]

    Sapte oameni morti pe soselele din Romania. Zilnic. In accidente de masina.
    19269 morti intre perioada 1999-2006.
    Despre asta sa scrii, Anne Marie. Ce sa mai zic... Tara arde si baba militeaza pentru drepturile javrelor.
  • +1 (1 vot)    
    mila mi-e de animale, dar mai mila mi-e de mine (Marţi, 21 aprilie 2009, 8:43)

    Daniel U [utilizator]

    In iulie 2008 veneam de la Bacau spre Bucuresti. Noaptea pe la ora 2 mi-a sarit in fatza o vulpe, din scurt. Pana sa-mi dau seama ca e vulpe si nu e om, am tras de volan si am sfarsit prin a ma rostogoli pe partea dreapta a soselei.

    Dumnezeu ne-a pazit si dupa ce ne-am rostogolit de cateva ori am iesit afara fara nici o zgarietura. Acum chiar primim bani de la asigurare mai mult decat ar fi valorat masina, dar nu as mai vrea sa mai trec inca odata prin asa ceva. Daca imi dadeam seama ca e o vulpe, caciula o faceam, fara nici cel mai mic regret. Sorry!
  • +1 (1 vot)    
    E simplu. (Marţi, 21 aprilie 2009, 9:16)

    anonim [anonim]

    Caini vagabonzi exista peste tot in tara asta: pe marginea soselelor, in paduri, la mare, peste tot. Toata lumea le ofera mancare ceea ce nu poate duce decat la inmultirea lor pe termen lung. Inevitabil sunt calcati de masini. Singura solutie este din pacate impuscarea sau prinderea lor, pentru ca acestia ucid la randul lor puii celorlalte animale salbatice, cu alte cuvinte sunt niste daunatori.
    Trebuie sa se inteleaga ca nu e normal sa bantuie peste tot.
    Mergeti prin Bulgaria si nu veti vedea caini, vaci, cai pe marginea drumurilor.
  • 0 (2 voturi)    
    viteza (Marţi, 21 aprilie 2009, 9:58)

    Lupu [anonim]

    este singura cauza a accidentelor (oameni, mamifere, pasari). si eu, spre rusinea mea, am la activ o randunica si o vrabiuta si as fi putut sa evit omorarea lor daca as fi respectat VITEZA LEGALA aferenta acelei portiuni de drum
    • 0 (0 voturi)    
      Viteza (Marţi, 21 aprilie 2009, 22:59)

      TheBorg [utilizator] i-a raspuns lui Lupu

      Bun, dupa aceasta inteleapta constatare, ca numai viteza este de vina, eu propun sa se dea drumul la bautura la volan, depasiri in curbe fara vizibilitate, traversarea prin loc nepermis, daca se poate alergand, strecuratul printre bariere la tren, etc.

      Sigur ca si viteza cauzeaza accidente, nu neaparat daca se depaseste viteza legala, care pana la urma e doar un numar pe un stalp, ci cand se depaseste o limita de bun simt relativ la experienta soferului, performantele masinii, particularitatile segmentului de drum pe care se ruleaza, vremea, obosela etc. De multe ori viteza legala poate fi prea mare sau prea mica fata de realitatea din trafic.

      La animale oricum, e foarte delicat. Din experiente personale, cand iti sare un iepure de pe margine la 5 metri de masina cand mergi cu 50km/h pe localitate, crede-ma ca nici nu apuci sa atingi pedala de frana sau sa schitezi un gest pana il lovesti. Estimarile spun ca mergi 16 metri pana cand incepi sa franezi, si inca 10 pana cand reusesti sa opresti in conditii ideale, drum bun, cauciucuri bune.

      Daca te mai prinde si intr-un moment delicat, cum ar fi schimband vitezele sau accelerand, e si mai putin probabil sa poti reactiona in timp util.

      Am incercat sa ocoloesc o vulpe iesita din padure in afara localitatii la 80 km la ora, pana la urma am lovit-o cu lateralul masinii, pentru ca mi-a fost frica ca daca trag mai mult de volan o sa ies in sant. Aici sunt estimati 33 metri pana incepi sa franezi si inca 36 pana cand opresti. Farurile bat 50.

      In general noaptea merg cat mai aproape de axul drumului daca drumul are mai multe benzi, ca sa am mai mult timp sa reactionez la astfel de surprize.

      Caini am lovit doi prin localitati, unul a scapat la 30 km/ora, despre altul la 60km/ora nu sunt sigur. In schimb am evitat sute de caini si vulpi, si zeci de oameni. Am 200 mii km condusi pana acum in 6 ani, deci cam un animal la 50.000 km.

      E extrem de neplacut, dar din pacate animalele nu cunosc reguli de circulatie.