Belgia mentine restrictiile pentru muncitorii romani si bulgari

de Magda Barascu     HotNews.ro, EurActiv.ro
Luni, 20 aprilie 2009, 10:39 Actualitate | Esenţial


Guvernul belgian a anuntat ca mentine in continuare restrictiile pentru muncitorii din Romania si Bulgaria pentru o perioada de 3 ani, potrivit oficialilor de la Bruxelles.

Restrictiile vor fi ridicate de la 1 mai pentru muncitorii est-europeni din 8 state: Republica Ceha, Estonia, Ungaria, Letonia, Lituania, Polonia, Slovacia si Slovenia, la 5 ani dupa ce acestea au devenit membre UE, potrivit novinite.com.

Aceasta decizie va primi unde verde din partea tuturor ministrilor vineri, Belgia alaturandu-se celor 11 tari membre UE care au pastrat restrictiile pe piata muncii pentru cele doua tari intrate in UE in 2007.

Marea Britanie, Germania si Austria pastreaza in continuare restrictii pentru muncitorii romani si bulgari in ciuda recomandarilor Comisiei Europene.

Cetatenii romani si bulgari au nevoie de permis de munca si in Irlanda.

Danemarca a anuntat ca va renunta la restrictiile pentru cetatenii celor 2 state la 1 mai 2009, cand si celorlalte 8 state membre le vor fi ridicate restrictiile.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3124 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    Ha ha ha (Luni, 20 aprilie 2009, 10:58)

    Romy [utilizator]

    Foarte bine!
  • +7 (7 voturi)    
    Independent (Luni, 20 aprilie 2009, 11:01)

    FLORIN [anonim]

    In Belgia romanii pot lucra fara permis de munca daca obtin statutul de independent in Belgia (se obtine usor - e un fel de PFA). Problema e sa-ti gasesti apoi de lucru. Nu permisul de munca e marea problema zic eu.
  • -3 (9 voturi)    
    Presedintele si Premierul... (Luni, 20 aprilie 2009, 11:24)

    D.Lavrancea [anonim]

    ... ce au de spus ? Sunt doua situatii , este discriminare in cadrul UE sau se justifica o asemenea actiune . Si intr-un caz
    si altul , vocile lor ar trebui sa se faca auzite . Dar la ce voci au si la ce la folosesc ,......
  • 0 (8 voturi)    
    dar Belgia este o tzara araba parca.... (Luni, 20 aprilie 2009, 11:50)

    gigi [anonim]

    ce cautam noi acolo ?
    • +2 (4 voturi)    
      TU n-ai ce sa cauti, ramii in romania (Luni, 20 aprilie 2009, 17:18)

      qwe [anonim] i-a raspuns lui gigi

      ca in belgia nu se asculta manele si nici nu vezi la tv "iarta-ma" si stiri cu becali.
      • +1 (3 voturi)    
        Oho cat te amagesti (Luni, 20 aprilie 2009, 18:15)

        FLORIN [anonim] i-a raspuns lui qwe

        Locuiesc in Bruxel si aud manele zilnic! E plin de romani aici. Nu cred ca trece o zi fara sa aud manele la maxim din masini.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai dreptate partial (Luni, 20 aprilie 2009, 18:17)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui gigi

      E plin de arabi in Bruxel dar nu sunt asa de rai cum crezi. Cel putin asta e senzatia mea de pana acum.
      • +3 (3 voturi)    
        Este doar o impresie (Luni, 20 aprilie 2009, 19:33)

        Un Oarecare [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

        Este doar o impresie si doar este chestiune de timp inainte ca populatia de religie ismica sa devina majoritara.
        Din acel moment tu devii minoritar si o sa fie de a dreptul imposibil de a afirma si de a practica crestinismul asa cum crezi tu.
      • 0 (0 voturi)    
        eu nu zic ca sunt rai... (Marţi, 21 aprilie 2009, 16:11)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui FLORIN

        dar ca si in Saudi Arabia nu vad ce sa facem noi acolo.....daca ar fi intr o tzara europeana ar fi altceva......dar nu e cazul....
    • 0 (0 voturi)    
      o ironie ezoterica (Marţi, 21 aprilie 2009, 9:03)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui gigi

      Fi si tu mai clar.
  • +7 (7 voturi)    
    era de asteptat (Luni, 20 aprilie 2009, 12:03)

    maria [anonim]

    Pai nu prea este discriminare. Regula 2-3-2 face parte din acordul de aderare la UE, acord pe care Romania la "negociat", semnat si ratificat. Statele membre au dreptul sa impuna restritctii pe piata muncii pentru o perioada initiala de 2 ani, le pot prelungi pentru inca 3 ani (asta face Belgia acum) iar apoi in cazuri "justificate" pentru inca doi ani, si apoi gata. In cazul tarilor intrate la 1 Mai 2004 cei cinci ani (2+3) expira acum iar Belgia a anuntat ca nu va prelungi restrictiile (Germania si Austria de exemplu au cerut sa aplice restrictii si pentru ultima perioada de 2 ani).
    Decizia Belgiei nu este o surpriza pentru ca este an electoral, criza si somajul sunt in floare iar deschiderea pentru muncitorii din RO si BG nu ar fi dat bine la electorat.
    In practica, impactul va fi destul de redus pentru ca grosul est-europenilor din Belgia este reprezentat de polonezi care au venit inca dinaintea aderarii Poloniei la UE si pe care nu ia deranjat faptul ca nu aveau si drept de munca. Iar in ceea ce-i priveste pe Romani, de asemenea, cine a vrut sa vina, a venit...
  • 0 (2 voturi)    
    Bineeee... (Luni, 20 aprilie 2009, 16:53)

    traian [anonim]

    Deci asaaaa,bineeee!
    Uite acum imi iau sapca pe cap , ma urc in Loganul meu MCV si ma duc ata sa vad ce imi fac baietii de la firma.
    O sa ma plimb printre ei ca de obicei dar promit ca alor doi belgieni care imi cara spanul la capatul sectiei nu o sa le fie prea comod...
    Au venit la poarta cu rugaciuni,ca patroane,ca nu avem ce pune pe masa,ca vrajeala...Si eu,milostiv,i am angajat de proba cu minim pe economie fara carte de munca,sa aiba si baietii ce manca,sa faca bani sa trimita acasa,la familie...
    Da acuma gata,asa nu se poate,gasesc eu ceva si ii pun pe liber...Pana la urma sunt sute ca ei care cer de munca in Romania...Si nu mai pupa nici permis de munca!Asta este,sa ne racorim si noi!
    • -1 (1 vot)    
      cine ucide nou nascutzi in maternitate ? (Luni, 20 aprilie 2009, 20:32)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui traian

      sa ramana la ei la belgia acolo....e drept ca sunt multzi pedofili care sunt exportatzi...si mai sunt shi criminali.....grrrrrrrrrr......de ce ne trebuie permis de munca acolo ?
      • 0 (0 voturi)    
        A picat pleasca (Marţi, 21 aprilie 2009, 9:09)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        sa gazduiasca o parte a aparatului administrativ UE. In rest nu e nimic de capul lor, prost sa ai noroc sa fii !
    • 0 (0 voturi)    
      si pe urma a sunat ceasul si te-ai trezit ! (Marţi, 21 aprilie 2009, 9:07)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui traian

      sau e pe bune ?
      • 0 (0 voturi)    
        Poate ca da,poate ca nu... (Marţi, 21 aprilie 2009, 11:53)

        traian [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

        E pe bune sau nu?Cui ii pasa!ce este,este,ce nu este,nu este!Asta este!Importanta este intrebarea,raspunsul,uneori,nu conteaza!