Corespondenta din Spania

Romanii din Castellon intre somaj, munca la negru si intoarcerea in Romania

de Magda Barascu     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 15:32 Actualitate | Esenţial


Romanii gasesc cu greu de munca in Spania
Foto: Hotnews
Peste 6.000 de romani din regiunea valenciana sunt in somaj, 3.000 dintre ei au ramas fara loc de munca in ultimele 10 luni, potrivit reprezentantilor Asociatiei Romanilor din Castellon, Valencia si Alicante. In preajma sarbatorilor de Pasti, multi dintre ei se gandesc ce cale sa apuce: raman in somaj tehnic in Spania si incearca sa munceasca la negru pana la terminarea somajului, sau se intorc in Romania, unde, deocamdata, nu au idee ce ar putea sa faca.

"Ne descurcam totusi, chiar daca avem rate la apartament si la masina"

Gabriel Constantin traieste de 7 ani in Castellon. A venit dupa terminarea liceului la fratele lui mai mare care lucra la o firma de constructii. Si-a cunoscut nevasta in Spania, o romanca din apropierea satului natal. Au un baietel care duminica viitoare implineste 3 ani si pentru care continua sa creada in visul spaniol. Intoarcerea in Romania nu este o solutie pentru el si familia lui.

Gabi a fost disponibilizat in urma cu 3 luni de la compania de constructii pentru care a lucrat in ultimii doi ani de zile. "A venit patronul si ne-a spus ca, din cauza crizei financiare, 1.000 de angajati vor fi disponibilizati. Multi dintre noi am fost dati afara fie pentru ca eram ultimii veniti in companie, fie pentru ca divizia noastra mergea pe pierdere", spune Gabi.

"Ne descurcam totusi chiar daca avem rate la apartament si la masina, munceste si sotia si gradinita lui Alejandro costa destul. Nu ma plang, sotia face si ea ore suplimentare pe langa slujba de la restaurant, iar cu ajutorul de somaj si ce mai gasesc eu de munca cu ziua, reusim sa ne platim ce avem de platit", spune Gabi. Nu crede ca o sa se mai intoarca in Romania: "Va dati seama ca suntem de atatia ani aici, ne-am luat casa, baiatul nostru s-a nascut aici, vorbeste spaniola mai bine ca romana, desi noi vorbim romaneste in casa, ne-ar fi foarte greu sa o luam de la capat in Romania", marturiseste Gabi.

"Nu prea stiu ce as putea sa fac in Romania"

Cumnatul lui Gabi, Razvan Dragne, care lucreaza la o fabrica de faianta, a fost anuntat saptamana trecuta ca va lucra cu program redus pe o perioada de doua saptamani: "A venit seful si ne-a spus ca nu sunt comenzi, si nu o sa avem prea mult de lucru in saptamanile viitoare si o sa lucram cateva ore dimineata in perioada urmatoare", povesteste Razvan. "Ma gandesc ce as putea sa fac daca o sa ma dea afara, este o optiune si intoarcerea in Romania, dar nu prea stiu ce as putea sa fac acolo, poate sa-mi deschid un pub in Targoviste, trebuie sa ma interesez ce este pe piata si daca ar merge."

"Cine accepta, bine, cine nu e liber sa plece"

Marian Dulama este in Spania din 2005. A venit impreuna cu sotia, si-au luat un apartament cu doua camere in Castellon si lucreaza la o cariera de piatra din comunitatea valenciana. "A venit patronul acum cateva saptamani si ne-a spus ca volumul de munca se va dubla, dar salariul va ramane la fel. Si ne-a mai spus ca cine accepta, bine, cine nu e liber sa plece, sunt foarte multi someri la poarta fabricii", spune Marian. "Nu poti sa spui nimic cand ai de platit rate la banca si vezi cata lume nu isi mai gaseste de munca din cauza crizei", a continuat Marian.

Comunitatea romaneasca din Spania inregistreaza cea mai mare crestere, din 2005 incoace
 
Romanii reprezinta cea mai numeroasa categorie de straini care locuiesc legal in Spania, numarul lor fiind in prezent de 718.844 de persoane, potrivit datelor Ministerului Muncii de la Madrid. Potrivit studiului realizat de Ramon Tamames, directorul Universitatii Autonome din Madrid, si prezentat anul trecut in campania „Hola soy rumano”, la 1 ianuarie 2008, numarul romanilor inregistrati la primariile oraselor spaniole era de 704.227.

Numarul imigrantilor din Spania a crescut la sfarsitul lui 2008 cu 198.678 de persoane, fata de trimestrul precedent. Comparativ cu anul 2007, s-a inregistrat o crestere de 494.485 persoane.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3254 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    right! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 16:19)

    Dan [anonim]

    Gata borcanul cu miere. S-a dus vremea mandrului personaj youtubian "Taran in Spania" cu a sa clima bizonica. Trist o sa fie daca se intorc in Romania.
  • +8 (8 voturi)    
    Sarbatori cu bine.... (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 16:25)

    Surfer [utilizator]

    .... chiar daca sunteti departe de casa !!
  • +3 (11 voturi)    
    pacat (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 16:49)

    augustus [anonim]

    romani din spania si italia anglia etc. au introdus
    foarte multa valuta in romania ,daca se vor intoarce multi va fi greu pt. romania care nu va mai primi vatuta
    ca in perioada precenenta ,numai io am introdus in romania 30000€
  • +4 (10 voturi)    
    Paste fericit ! (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 16:59)

    Ioan [anonim]

    O sa va fie mai greu, dar o sa va descurcati. Nu va intoarceti in Ro, aici oamenii sunt batjocoriti de gastile PD-L, PSD si de ceilalti excroci.
    Ramaneti in civilizatie !
    • 0 (0 voturi)    
      las-o mai moale (Marţi, 21 aprilie 2009, 10:45)

      silu [anonim] i-a raspuns lui Ioan

      "A venit seful si ne-a spus ca nu sunt comenzi, si nu o sa avem prea mult de lucru in saptamanile viitoare si o sa lucram cateva ore dimineata in perioada urmatoare", povesteste Razvan. "Ma gandesc ce as putea sa fac daca o sa ma dea afara, este o optiune si intoarcerea in Romania, dar nu prea stiu ce as putea sa fac acolo, poate sa-mi deschid un pub in Targoviste, trebuie sa ma interesez ce este pe piata si daca ar merge."
      Si asta se petrece in Spania, nu in Romania. Mie mi se pare o batjocura, asa ca las-o mai moale cu ura ta fata de tot ce e romanesc!
  • +4 (4 voturi)    
    bani din strainatate (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 17:33)

    Nedumeritul [anonim]

    BNR a publicat acum cateva zile datele referitoare la banii trimisi din strainatate de romanii care muncesc acolo. In ianuarie si februarie s-au trimis un miliard si jumatate euro!!!! Asta e mai mult decat in perioada similara a anului trecut, mai mult decat in 2007, maxim istoric, ce sa mai! De cand a inceput criza sumele trimise de romani din strainatate au crescut, conform BNR, de la o luna la alta. Sunt chiar singurul caruia i se pare ca e ceva in neregula cu datele BNR?
    • 0 (0 voturi)    
      sunt corecte sumele? (Luni, 11 mai 2009, 16:03)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Nedumeritul

      sunt corecte sumele?? wow sunt enorm de multi bani.."saracii" romani ce greu o duc...dar ce zicem de cei 20.000 de romani angati in doar primele luni??
  • +2 (6 voturi)    
    704.227?????? (Sâmbătă, 18 aprilie 2009, 17:39)

    thor [anonim]

    asa...sa ne risipim toti prin europa ...si asa avem neoficial 7-10% tigani...toti pleaca si in urma se ridica mizeria si sfarsitul...pe cei care ne conduc acum ii doare-n cot...-704.227 romani =~ (+3% tigani)... in cam 20 ani ne risipim cu totii......Paste fericit.
    • +3 (3 voturi)    
      gresesti (Duminică, 19 aprilie 2009, 9:59)

      metronom [utilizator] i-a raspuns lui thor

      jumatate din cei care pleaca sunt tigani
  • 0 (2 voturi)    
    pe dracu (Duminică, 19 aprilie 2009, 4:12)

    Alin [anonim]

    pe dracu se vorbeste romana la voi in casa daca copiii vorbesc mai bine spaniola
    nu imi vinde mie gogosi ca si eu sunt un emigrant plecat de acasa !
    • 0 (0 voturi)    
      Pai daca esti plecat... (Vineri, 24 aprilie 2009, 17:02)

      dami365 [utilizator] i-a raspuns lui Alin

      si tu, nu ai intalnit prieteni care au copii ce vorbesc foarte bine limba tarii in care traiesc? In primul rand copilul invata la scoala(dimineata si dupamasa) mai multe ore,apoi la joaca,alte ore,tot limba tarii respective o foloseste ca doar nu o sa aleaga la joaca doar copiii romani.Copiii invata aici cuvinte noi si de multe ori nu cunosc echivalentul in limba romana.Am auzit un copil care spunea:"mama,trebuie sa mergem la tzigarie sa cumparam o carta sa o enviem la scoala".Pentru ca el nu stia cuvintele "tutungerie", "scrisoare" . Si pana la urma ce ai vrut sa spui?Ca nu vorbesc romana in casa sau ca nu stie copilul spaniola?Probabil ai emigrat in Bulgaria sau Ungaria si acolo e un pic diferit.Cred...
  • 0 (0 voturi)    
    Cum adica? (Duminică, 19 aprilie 2009, 20:05)

    Another [anonim]

    Cum adica ce vor face, daca se intorc in Romania? Mircea Geoana va da fiecarei familii care se intoarce in tara, cate 20.000 de euro! Asa a promis in campania electorala, nu?!
    • -1 (1 vot)    
      de ce (Marţi, 21 aprilie 2009, 10:48)

      silu [anonim] i-a raspuns lui Another

      De ce cei care spun ca se intorc conditioneaza revenirea de pleasca promisa de Geoana? Aia se plateste dim impozitele nostre, ale celor care muncim aici, in schimb noi nu beneficiem de nimic. Cu ce sunt ei mai presus decat noi? Daca se lauda c-o duc asa de bine, sa stea acolo.