Traian Basescu: Romania trebuie sa recucereasca pietele arabe, uitate de 20 de ani

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 16 aprilie 2009, 13:09 Actualitate | Esenţial


Romania ar trebui sa gaseasca "politici mai inteligente pe plan economic", pentru a reduce dependenta exporturilor catre zona europeana si pentru a recuceri pietele arabe "uitate" timp de 20 de ani, a afirmat, joi, presedintele Traian Basescu, aflat in vizita la Beirut.

"Aici putem vorbi de regretul Romaniei, ca timp de 20 de ani am uitat de pietele tarilor arabe, am exportat totul spre UE si acum regretam pietele din Iran, Irak, Siria, Egipt, Liban, care erau pietele noastre traditionale", a declarat seful statului roman la o intalnire cu oamenii de afaceri libanezi, care a avut loc la Camera de Comert din Beirut, potrivit NewsIn.

  • Basescu: Romania nu trebuie sa ramana dependenta de exporturile catre tarile UE

Traian Basescu a atras atentia si asupra faptului ca Romania nu mai fabrica, in prezent, produsele pe care le exporta in trecut catre tarile arabe: "Politici mai inteligente trebuie gasite in urmatorii ani pentru a nu ramane dependenti de o singura piata. 70% din exporturile noastre merg spre UE si aproape nimic in Rusia", a afirmat seful statului.

Traian Basescu le-a spus oamenilor de afaceri libanezi ca Romania este o tara atractiva din punct de vedere economic, aratand ca economia romaneasca nu va fi foarte afectata de criza. El a adaugat ca se asteapta la o crestere negativa intre -1 si -4 si ca rata somajului nu va depasi 6%, spre deosebire de alte tari, unde somajul poate ajunge si la 20% in aceasta perioada.  

Seful statului a afirmat, in fata oamenilor de afaceri libanezi, ca doua domenii economice - industria alimentara si turismul - pot deveni o prioritate in Romania. El le-a recomandat, insa, oamenilor de afaceri prezenti la intalnire, ca, in cazul in care doresc sa investeasca in Romania, sa aleaga investitii in imobiliare si constructii, in conditiile in care preturile proprietatilor si ale materialelor de constructii au scazut, dar si in industria alimentara ecologica, deoarece, spune seful statului, tara noastra are importante suprafete de terenuri ecologice.

Seful statului a anuntat, in schimb, ca legislatia privind achizitionarea terenurilor nu se va schimba, in ciuda faptului ca strainii se plang ca au dificultati in a intra pe piata imobiliara din cauza restrictiilor legislatiei: "Guvernul si autoritatile locale sunt acuzate de a fi extrem de generoase in a concesiona si vinde terenuri care initial erau spatii verzi. Nu ne putem astepta la o relaxare legislativa privind folosirea terenurilor pentru constructii. Politicile vor fi din ce in ce mai restrictive, in special in jurul oraselor".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















910 vizualizari

  • -6 (8 voturi)    
    O idee excelenta. (Joi, 16 aprilie 2009, 13:20)

    Daniel [anonim]

    Un om politic vizionar cu idei constructive. Basescu are si pacate, ca orice om, dar altul mai bun nu e deocamdata.
    • +2 (10 voturi)    
      ha ha ha ... (Joi, 16 aprilie 2009, 14:31)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Tu pe cine vrei sa convingi cu aberatiile astea? Cu cat esti platit sa faci pe "formatorul" de opinie pe forum?
      Vino cu fapte nu cu vorbe ca de vorbe ne-am saturat de atatia ani la transporturi, la primarie, la presedintie ....numai la ciolan si la vorbe - unde se vad rezultatele de atat timp ale luptatorului anticoruptie in afar de averile rudelor?
      • -3 (5 voturi)    
        Romania trebuie sa redevina a-10-a flota mondiala (Joi, 16 aprilie 2009, 16:37)

        Anonim [anonim] i-a raspuns lui gabi

        Stai, nici asta nu se mai poate pentru ca a furat-o Baselu :(
        • 0 (2 voturi)    
          pai (Vineri, 17 aprilie 2009, 1:14)

          marius [anonim] i-a raspuns lui Anonim

          din pacate pietele arabe sunt ocupate de francezi, englezi si americani , nu mai este loc pt romani....unde mai pui ca avem trupe-n Irak , Afganistan...
  • +3 (7 voturi)    
    piete pierdute (Joi, 16 aprilie 2009, 13:31)

    sile [anonim]

    Aici are dreptate Basescu.
    Ne-am repezit ca prostii spre piata occidentala,unde concurenta este foarte puternica ,neglijand pietele arabe,sud-americane,asiatice,unde sansele nostre ar fi fost mai mari in privinta exporturilor.

    Din pacate se stie ca e mai usor sa te mentii pe o piata decat sa o recuceresti dupa ce ai pierdut-o.
  • +3 (9 voturi)    
    ... (Joi, 16 aprilie 2009, 13:40)

    pamfletaru [utilizator]

    Si de ce zici acu cand mai e putin pana la alegeri?! De ce nu ai facut nimic pana acum?!

    Cu km aia multi de autostrada ce se mai aude? Dar cu salariile profesorilor?

    Sunt satul de declaratii d'astea pana peste cap!
    • +3 (3 voturi)    
      Inteleptule! (Joi, 16 aprilie 2009, 17:47)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      Asteapta tu salarii de la presedinte si km de autostrazi, ca doar asta te-a invatat nea Nelu!
      • +1 (1 vot)    
        ... (Joi, 16 aprilie 2009, 18:03)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui nashu_mare

        Tocmai asta incercam sa spun si eu...

        Ilici.... hmmm... Ilici si-a trait traiu' si-a mancat malaiu'. E la revedere. Imi pare foarte rau ca in tara asta corupta nu o sa-l bage in puscarie pentru porcariile care le-a facut.

        Cei care i-au votat pe actualii guvernanti, au votat in speranta ca vor schimba ceva... Au fost atat de naivi incat au crezut in promisiunile din campania electorala.

        Nu se face treaba nicaieri in lume cu promisiuni/masuri populiste.

        Tragedia acestei tari este ca nu ai cu cine sa votezi... Mereu ajungi sa votezi "raul mai mic"... Nu avem oameni capabili acolo unde trebuie si daca totusi se nimereste unul, ceilalti ii dau in cap si nu il lasa sa-si faca treaba.

        Asta este adevarata problema a Romaniei si a romanilor in general.
        • -1 (1 vot)    
          re (Joi, 16 aprilie 2009, 20:27)

          nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

          Daca asta ai zis, ai zis gresit. Mai citeste o data constitutia si rolul presedintelui! O sa fii uimit.
          • 0 (0 voturi)    
            Si totusi... (Joi, 16 aprilie 2009, 21:39)

            pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui nashu_mare

            Corecteaza-ma daca gresesc dar printre altele:

            a) Presedintele este comandantul fortelor armate si indeplineste functia de Presedinte si Consiliul Suprem de Aparare a Tarii;

            b) Declara imobilizarea partiala sau generala a fortelor armate;

            c) In caz de agresiune armata impotriva tarii, el ia masuri pentru respingerea agresiunii;

            d) Instituie starea de asediu sau starea de urgenta;

            e) Presedintele exercita functia de mediere intre "puterile statului"

            Am spus ca presedintele asta al nostru face promisiuni populiste. Nimic altceva...

            Am spus "actualii guvernanti"... cred ca difera putin de "presedinte"

            Unde ti se pare ca gresesc?

            Primul meu post facea referire ca doar gura e de Base.... Nu altceva... Ca sunt satul pana peste cap de minciunile tuturor...
    • +2 (2 voturi)    
      excelenta idee... (Joi, 16 aprilie 2009, 19:45)

      bisar [utilizator] i-a raspuns lui pamfletaru

      dar cu arabii functioneaza perfect la modul: ei vor mancare, noi petrol, din pacate nu mai avem agricultura.
  • -1 (3 voturi)    
    scade lumina licuriciului? (Joi, 16 aprilie 2009, 14:01)

    saab [anonim]

    Ia sa vedem, "acum regretam pietele din Iran, Irak, Siria, Egipt, Liban, care erau pietele noastre traditionale"?? Ce-a patin baselu, a uitat intsructiunile Marelui Licurici? Incepe sa aiba o gandire ceausista?

    Iranul are o gramada de sanctiuni economice si nu poti face afaceri cu tara asta, deoarece "cauta sa obtina arma nucleara". Oricum facea parte din "axa raului". Siria "sprijina terorismul" asa ca iarasi nu te poti baga. Irakul (axa raului, arme de distrugere in masa) e la pamant economic vorbind, iar cascavalul pentru reconstructia tarii a fost luat tot de firme americane.
    Despre Rusia, ce sa mai vorbim, de cand "Marea Neagra este lac rusesc" mai vrei sa beneficiezi de lumina de la rasarit?

    Am impresia ca dea cand a venit Licuriciul Negru, suportul politic pt baselu a scazut dramatic si trebuie sa se descurce singur.
  • 0 (2 voturi)    
    Ce anume sa le vindem ? (Joi, 16 aprilie 2009, 14:19)

    pateutz [anonim]

    Si cam cu ce s-a gandit domnul Basescu sa inram pe aceste piete ?
    Toata industria este vandu-ta da sau ba ?

    Deci tot sa cucerim ..
    Cu ce domnilor politicieni cu ce !? Ce mai este "made in Romania "?
  • 0 (2 voturi)    
    La pastele cailor (Joi, 16 aprilie 2009, 14:28)

    lupu' singuratic [anonim]

    Daca de acum 20 de ani le-ai pierdut, ce te face sa crezi ca le recuceresti? Esti in competitie cu altii si nu mai putin competitivitatea. Anii '80, '90 erau erau diferiti fata de perioda actuala. Carei deficitul comercial cu Rusia? Imobiliare & constructii!!?? Hai ca ma face sa rad. In rest demagogism grupa mare.
  • 0 (2 voturi)    
    Tardiv de tîrziu (Joi, 16 aprilie 2009, 15:12)

    metallicus [anonim]

    Pleonasmul de mai sus e unul deliberat voit (ar merge aici si emoticonul ãla rînjitor de pe YM), pentru cã ideea e bunã, dar clasificabilã în categoria "mintea românului cea de pe urmã". For the rest, ashteptãm cu nerãbdare (re)inventarea apei calde!!!! Sau a uleiului de rapitzã, poate merge la export...
    • 0 (0 voturi)    
      Rapita (Joi, 16 aprilie 2009, 17:49)

      nashu_mare [utilizator] i-a raspuns lui metallicus

      Sa vezi ca o sa tot mancam la rapita aia, la cat avem semanata. S-au vazut toti intreprinzatori in domeniul biodieselului si au umplut campurile cu floricele galbene.